Cm.V\^EKBLi^opGED.GD0m5IA6 vööqdIZUID- EILAHDEn r "I FLAKKEESCHE BOERENBOND. 7e Jaargang WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 No. 555 N.V. Uitgeversmaatschappij «Eilanden-nieuws Het Anti Semitisme MET MEDEWERKING VAN VOORAANSTAANDE HERVORMDE EN GEREFORMEERDE PERSONEN Alj^emeene Vergadering op Vrijdag 27 Juli 1934, nam. 3.30 uur« n.t„ in de Concertzaal van Hofel Meijer £e Niddelharnis. Voornaamste inhoud Advertentie-prQs 20 cent per regel. Reclimes 40 et; Dleast sanvragen en -unbiedlngen vaa 1—6 regels 80 et.; Boek-aaa- kondiglng 10 ceot per regel' Coatrapten belaogrQk lage UiTGAVE VAN GeveBtigd te Midaelharni» - Prin» Hendiiicstr. 122 C. Giro 167930 Pottbox 8 Tel. 17 V Abonnements-prljs 85 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week Afzonderllike nummers 5 cent. Buitenland 8 gulden per jaar (SLOT.), Evenwel de kwestie heeft ook een staat<< kündigi zijde waarop we ook even willen wijzen. Allereerst moge de opmerking voor.» af gaan, dat het niemand past zich bij de revclutioiiairen aan te sluiten en zeker ook niet de Jood. Voor de Jood is daar<^ voor, naast de ook voor een Christen<= bindende eisch van het vijfde gebod, ze» ker ook de plicht der dankbaarheid een reden te meer. Immers een land dat op zoo ruime wijze gastvrijheid heeft verleend te=> genover het volk der Joden mag toch wel rekenen op eenige erkentelijkheid en mag toch zeker niet beloond worden met het pogen de bestaande orde omver te werpen. We wezen er op, dat in voorgaande tijden de Joden daarvan blijk hebben gegeven en dat ze in 't verleden verknochte aanhangers zijn geweest van bet Oranjehuis. Helaas dat nu zoovelen zich scharen onder de vanen der revolutionairen, ook in ons land en dat sommigen onder hen niet nalaten van dag tot dag hun spot over het Chris* fendom uit te storten zooals de oproerige krabbelaar, A. B. Kleerekooper, een Jood in het Volk. Dit wangedrag af te wentelen op het volk der Joden het is verkeerd maat toch, en daar komt het rassenprobleem weer om den hoek kijken, de schrijver is een Jood. Niet in religieuzen zin maar in den zin van het ras. En als zoodanig worden dezulken ook door de Joden erkend. Een Christen atheïst geworden zijnde is geen Christen meer, wordt niet meer als zoodanig erkend op grond van het ras. Het ras, niet de religie is beslissend voor het Jood zijn. En door dit standpunt in te nemen wordt door de Joden zelf het rassenpro* bleem gesteld. Daardoor maken de Joden of liever ge' zegd bestendigen ze het rassenverschil. Daar* door is de Jood feitelijk een vreemdeling te midden van het Nederlandsche volk. Was de religie beslissend dan waren ze Nederlanders belijdende een zekere gods» dienst. Nu zij zelf 'het ras doen overheers schen boven de religie staat de zaak anders en ligt er in opgesloten, dat ze in feite vreemdelingen waren en gebleven zijn te midden van het Nederlandsche volk. Al is het dan ook, dat Ze op grond van de revolutionaire vrijheid volledige burgerrecht ten hebben ontvangen. Met het aanvaarden van het ras als de grondslag van het Jood zijn geven zij zelf getuigenis, dat ze in wer<^ kelijkheia niet behooren tot de echte bc volking, tot de burgers van het land, in spijt van de hun verleende burgerrechten. En juist de volledige aanvaarding van de revolutionaire vrijheidsbeginselen doet de zaak actueel zijn. De Joden eischen hun volledige burger"» rechten op hun door de revolutie verleend. Met het gevolg, dat ze, zooals bij de Win<= kelsluitingswet is gebleken mede oorzaak zijn, dat een aanslag wordt gedaan op de ChristeÜjke grondslagen van ons volk, met name de Zondagsrust noodig tot heiliging van den dag des Heeren. Op grond van de overweging dat ze op Zondag sluiten is hun toegestaan gedeeltelijk op Zondag open te zijn en zoodoende mede oorzaak te zijn van de ontheihging van Gods dag. Op den grondslag staande van den neutralen, van den revolutionairen staat hebben rij daarop volkomen recht. Anders wordt het wanneer men uitgaat van het eenige rechthebbende standpunt in Nederland, de Christelijke staat en de taak der Overheid. Dan is er voor tegemoetkoming aan dien Joodschen eisch geen plaats. De roeping der Overheid is den Dag des Heeren te doen eerbiedigen, aan op revolutionaire gronden verkregen rechten mag ook tegenover het volk der Jo» den l^^arvan niet worden afgeweken. X)e gastvrijheid tegenover de Joden is plicht» matig op gronden zooals boven ontwikkeld. Maar die gastvrijheid dient plaats te hebben binnen het kader van de Christelijke be» ginselen en van de Christelijke Staatkunde. Het offer terwille van de Joden van het Christelijk begjjisel is een te groot, een ver« boden offer door het Woord des Heeren. De handhaving van de Christelijke begint selen, waarmee zoo nauw is verbonden het handhaven van absolute Zondagsrust is de grens waarbinnen aan de Joden zoo groot mogelijke gastvrijheid worde verleend. In het licht van het Oude Testament, inzon» derheid van Esra en Nehemia zal een wets» getrouwe Jood de eerste zijn om det stand» punt te rechtvaardigen en zeker zoo hij zich rekenschap geeftvan de verhoudingen die er ten dien opzichte zouden bestaan in een zuiveren Joodschen staat. Het Christen; dom staat absoluut afwijzend tegenover het anti»semitisme, maar het is aan zichzelf ver» plicht op grond van de eisch van Gods Woord en Wet den Dag des Heeren d.i. de Zondag te doen heihgen,- daaraan mag den plicht der gastvrijheid ook tegenover de Jo» den geen afbreuk doen. Overigens het anti»semitism€, op welke gronden dan ook gepropageerd, is een in' droeve bev/eging. Men ziet hoe laag de mensch zakt in spijt van vele eeuwen van hooggeroemde beschaving en verlichting. Ook hier ziet men dat het Woord des Hee» ren zich hoog, ja onnoemelijk hoog ver» heft boven alle menschelijkè wijsheid en verlichting. Handhaving van de beginselen van het Woord Gods is het eenige wat bewaart voor afwijking en verwording op alle terrein des levens. Daarin v indt een volk, zoowel individueel als i n zijn geheel de voorwaarden voor bloei en welvaart. Daar is wel geld voor. Crisistijd is het. Ge verneemt het hier, ge hoort het daar, ja het klinkt U overal tegen. Velen van onze burgers verkeeren in moeilijke, zorgvoUe omstandigheden. Duizenden hebben werk noch brood. Duizenden zijn daardoor genoodzaakt een beroep te doen op den steun. Groote inspanning kost het om die steun» bedragen bij elkaar te brengen. De besturen van crisiscomité's kloppen he» laas vaak aan doovemans deuren Schril steekt daartegen af wat onnut en geheel onnoodig wordt uitgegeven aan ver» maak en sport. Om daarvan eens een voor» beeld te geven: Te Milaan zou een voetbal» Wedstrijd worden gehouden van een Neder» landsch tegen een Zwitsersch elftal. Het Nederlandsche elftal reisde er vanzelf heen. Maar niet alleen een Nederlandsch elftal, neen, vele duizenden Nederlanders onderne» men de verre reis. Te Milaan viel het op, dat er zooveel Nederlanders waren. De kranten schreven wel van een duizend of acht. Dat vindt men in sportkringen fijn, schitterend zelfs. Zoo'n enthousiasme voor de sport. We vinden het een schrille tegen» stelling met de vele armoede, ja broods gebrek schier, dat door velen geleden wordt. Zoo'n groot bedrag te vermorsen aan sport» verdwazing, want zeker zullen we wel niet te hoog zijn, indien we het bestede geld voor die voetbalreis naar Italië op ongeveer een millioen ramen. En dat terwijl zoovelen armoede lijden. Een millioen te verkwisten om een voet' balwredstrijd bij te wonen, 't Is schrijnend, wanneer we denken aan de vele armoede en gebrek. 't Is een droevig teeken van verwording. Voor den afgod der sport, daarvoor is veel geld. Als het er om gaat om vermaak en sport te bekostigen, dan is er wel geld, dan is de klacht verstomd. Daarvan spreken de rijen die voor de bioscoop staan te wachten, dat ziet w.tii. aan de geheel uitverkochte stadions bij voetbalwedstrijden. Helaas, daarvoor is geld en het wordt zon' der klagen en murmureeren opgebracht. HET LANDBOUWCONFLICT OP THOLEN. St. Maartensdijk 30 Juli 1934. Zooals in het Zaterdagnummer gemeld, zou door de arbeidersbonden op alle ge» meenten Donderdagavond j.l. worden ver» gaderd, teneinde het antwoord door de werkgevers gegeven, te bespreken, en in verband daarmede, hun in te nemen stand» punt nader te bepalen. Vanwege de werkgevers was daags te voren te Scherpenisse een vergadering be» legd. Het resultaat hiervan was, dat de werknemers een contract werd aangeboden, als thans te St. Philipsland geldende, n.l. een uurloon van 22 cent gedurende 9 maanden en 27 cent gedurende 3 oogst* maanden. Dit aanbod werd door de ar» beidersafgevaardigden onaannemelijk ver» klaard en volharde men bij den eisch van respectievelijk 25 cent voor 8 maanden en 30 cent per uur voor de 4 oogstmaanden, of oplossing van het geschil door arbitrage. Dezen eisch kon te gereeder worden ge» handhaafd, gezien in den loop van den mid» dag bij de Bondsbesturen Ministrieel bericht was binnenekomen, vooralsnog niet te sta» ken, aangezien aan de werkgevers verplichtte arbitrage zou worden voorgeschreven. Laat in den avond en nacht is in verband met dit schrijven, vanwege den Ministei aan 254 werkgevers op Tholen het volgende telegrafisch bericht: 's Gravenhage „Ingevolge artikel 3 der crisis'organisa» „tiebeschikking 1934»2, waarin wordt be» „paald, dat de georganiseerde in den pro» „vinciale landbouworganisaties, verplicht „zijn bij de arbeidsgeschillen waarbij de „ondergeteekende dit wenscheUjk acht, ar» „bitrage te aanvaarden van één of meer „door mij te benoemen arbiters, bepaal ik, „dat in het arbeidsgeschil dat zich bij U „voordoet het hiervorcji gemelde arti' „kei door mij wordt toegepast, en U ver» „pUcht zijt arbitrage hierover van een door „mij nader te benoemen arbiter te aanvaar' „den. Ik herinner U voorts aan artikel 9 „van Uw statuten, waarin Uw verplich» „tingen als georganiseerde in de hiervoren „vermelde organisatie zijn omschreven eA „aan de regelen in de artikelen 29 en 30 „van Uwe Statuten, waarin het tuchtrecht „nader wordt vermeld, benevens aan art. „30 der lajidbouwcrisiswet 1933 luidende: „Onze Minister is bevoegd, bij overtre» „ding van door hem krachtens deze wet „gegeven voorschriften en bij vaststelling „van bedriegelijke handelingen, dengenen, „die zich naar het oordeel des Ministers „daaraan schuldig maakt, van steun geheel „oi gedeeltelijk, voor bepaalden of onbe» „paalden tijd uit te sluiten". De Minister van Econ. Zaken Steenberghe. Naar aanleiding hiervan, kan de dreigende staking gevoegHjk als van de baan worden beschouwd. Nader kan nog worden gemeld, dat de Minister aan Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Am» sterdam, heeft verzocht als arbiter in dit geschil op te treden, welke benoeming Prof. Gerbrandy heeft aanvaard. Deze 63ste vergadering, die aanvankelijk matig bezet was, maar later wat bijliep werd geopend door den Voorzitter, de heer .G C. van Schouwen, die de vol» gende rede uitsprak: Rede van dhr. G. C. v. Schouwen Mijne Heeren, U, afgevaardigden der afdeelingen. U hoofdbestuursleden en U leden onzer ver' eenigingen van deze plaats een hartelijk wel» kom toegeroepen. Het verheugt ons, dat gij in zoo iruimen getale zijt opgekomen om Aan de jaarlijksche Algemeene Verga» dering van de Flakkeesche Boerenbond deel te nemen. Zeer in het bijzonder .moge ik dit wel» kom toeroepen aan onzen oud en eere Voorzitter, den heer van der Koogh die ondanks het feit, dat hij reeds geruimen tijd geen eilander meer is, toch steeds nog volle belangstelling heeft voor alles wat Flakee en den Bond betreft. Uw aanwezig» heid op onze jaarvergadering Mijnheer van der Koogh wordt door ons zeer op prijs gesteld. Ook U Mijnheer den Hollander, roep ik als Burgemeester der Controle Ge» meente waac in wij onze vergadering hou» den een hartelijk welkom toe. Het doet al» tijd aangenaam aan als het hoogst»gezag blijk van belangstelling geeft. En welkom aan den heer Louwes. Het is mij een behoefte aan het begin dezer vergadering te gedenken het zware verlies van ons Vorstenhuis in een kort tijdsbestek bij herhaling heeft getroffen. Trouwe Vaderlanders als wij zijn, hebben wij met het hoofd van onzen Staat, onze geëerbiedigde Koningin en Haar dochter meegeleefd bij het verlies van haar Moe» der, die in al den tijd, dat zij in ons midden leefde, zulk een beUngrijke plaats in de Nederlandsche harten had ingenomen en kort daarop bij het verscheiden van haar Gemaal, die in de uitzonderlijke positie welke hij bekleedde; door zijn eenvoudig en welwillend optreden gezien was door allen die hem leerden kennen. Moge het meeleven van het Nederlandsche Volk aan de Koninklijke Vrouwen den troost geven die wij haar toewenschen. Gaarne hadden wij onze vergadering gehouden in het midden der afdeeling Goe' ree, waartoe het verzoek eertijds gedaan w^erd, maar bij het verwachten van een talrijke opkomst, leek het ons veiliger één der grootste vergaderzalen van ons eiland ter beschikking te hebben. Wat evenwel in het vet ligt, verzuurt niet en dankbaar zullen wij te gelegener tijd van' het aanbod der afdeeling Goeree gebruik maken. Getrouw aan de sinds jaren ingestelde gewoonte om op de Algemeene Vergade' ring een terugblik te werpen op den afge' legden vereenigingsweg,, moet ik helaas con» stateeren dat de crisis nog steeds onveran» derd voortduurt en steeds met meer zorg de toekomst moet worden tegeimoet gezien. Tal van maatregelen werden en worden nog g etroffen om de verliezen zoo mogelijk tot kleinere proporties terug te brengen, maar zoolang die verliezen blijven bestaan of slechts juist den evenwichtstoestand wordt bereikt, kan het niet anders of de ipzinking door voortdurende verarming ontstaan, schrijdt voort en maakt de rij van slachtof» fers van den toestand steeds langer. Po' gingen worden aangewend om door een' tralisatie van de talrijke crisislichamen meer eenheid in de uitvoering te brengen, Meer' dere crisisorganen uit het bedrijfsleven zei' ve gerecruteerd worden daardoor overbodig en geleidelijk laajn gaan wij den weg op van geregeerd te worden door een corps ambte» naren dat het contact met het bedrijfsleven gaat verliezen en slechts uitvoerder is, van de opgelegde maatregelen. Een open vraag blijft of deze toestand bestendigd kan wor' den en niet tot decentralisatie zal moeten worden overgegaan om juist in handen van de vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven de uitvoering en de verantwoordelijkheid te leggen van de maatregelen genomen om het meest gunstige effect te bereiken met de minst mogelijke kosten. Wanneer voorbereidingen ,voor te nemen maatregelen aanhangig gemaakt worden is het gebiedende eisch, dat de landbouw zelve in die aangelegenheden gekend wordt en is het alleen de organisatie die van voorlichting en advies kan dienen. Het wil ons. dan ook voorkomen, dat het zeer verkeerd is om welke organisatie ook in verschillende deelen te willen split» sea di^ wel het zelfde doet, het belang van deti landbouWstand willen bevorderen, maar daartoe langs verschillende wegen wil' lea gaan. Versnippering van kracht kan nimmer aanleiding zijn tot het bereiken van het gewenschte resultaat. Ik doe dan ook een ernstig beroep op U allen, om eens van wil en eens van zin achter uwe organisatie te staan opdat zoo uw stem krachtig weerklinke terplaatse waar uwe belangen behandeld worden en beslissingen ten opzichte van voorgestelde maatregelen genomen worden. Ook onze streek'organisatie kan in dat opzicht werk' zaam zijn, vooral bij de voorlichting over die teelten die 200 specifiek Flakkeesch 'zijn en zoo geëigend aan onzen bodem. Door de Rotterdamsche uienexporteurs werd tot ons het verzoek gericht om in samenwer' king m?t een commissie uit Zeeland een bespreking te houden over een beter af' zetsysteem van het uien product, dat voor ons Ipjiland van zulk een buitengewone beteekenis is. De slechte resultaten door 'pcporteurs met den ongeorganiseerden han' dei behaald, dreven hen naar de telers om jn onderling overleg die maatregelen te beramen, welke zouden kunnen leiden tot verbetering van den toestand. Na meer' dere besprekingen werden de door ons opgestelde punten door hen overgeno' laen met uitzondering van het gewichtige punt de aankoop ter plaatse. Zulks is oorzaak geweest dat uiteindelijk geen direct resultaat bereikt is, wat niet wegneemt dat ieder gewenscht oogenblik de onderhandelingen weer kunnen worden opgevat en getracht kan worden alsnog tot volledige overeenstemming te komen. Meermalen geven de geruchten over derge' lijke besprekingen aanleiding tot verkeerde indrukken en wordt naar de pen gegrepen om üi ingezonden stukken zijn meening ten beste te geven en critiek uit te oefenen over datgene wat men bij geruchte heeft gehoord als te zijn in behandeling geweest. Op' merkelijk is dan steeds, dat het menschen uit den hamdel zijn die meenen te moeten waarschuwen dat boerenbelangea in gevaar zijn en het nimmer de boeren zelf zijn die zich genoodzaakt zien van een tegen» overgestelde meening dan die van het be' stuur hunner organisatie blijk te geven. Zulks geeft een rustig gevoel en versterkt den indruk dat men op den goeden weg is. De wijziging van het uitvoercontrole bureau in dien zin, dat aan den landbouw de volledige zeggingschap wordt gjegeven waarop wettelijke aanspraak kan worden gemaakt, is nog steeds niet tot stand geko» men. Wel zijn verschillende toezeggingen gadaan, die echter nog steeds onbevredigend zijn en dan ook de Controle organisaties aanleiding hebben gegeven om in hun advies aan de Regeering, die voorstellen onaan' neembaar te verklaren. MogeUjk dat een vergelijk met de uienexporteurs aanleiding zou kunnen zijn, dat in die richting een belangrijke stap zou kunnen worden voor» w.iarts gedaan. Ten opzichte yixi de spoedige uitbetaling van de ingehouden bedragen van den mi' nimumprijs der aardappelenoogst 1933 wer' den verzoeken verricht, met de wetenschap dat de gelden zoo uiterst slecht in de bc drijven kunnen gemist worden. Ondanks de toezegging, dat binnen enkele dagen met de uitbetaling zou worden begonnen, zijn sindsdien weer weken verloopen zonder dat nog tot uitkeering is overgegaan. De officieele molens malen nu eenmaal lang» zaam. De nieuwe aardappelregeling gaf ons aanleiding om op het gevaar van het losla» ten van eenigen minimumprijs te wijzen, wat ons inziens ten gevolge kan hebben, dat door groot aanbod tengevolge van geld»" schaarste, de prijs belangrijk kan inzinken met het gevolg dat het buitenland voor lagen prijs belangrijke quantums opneemt en daardoor een mogelijk tekort aan con» sumptie'aardappelen zou kunnen ontstaan met daaraan verbonden hooge prijzen voor den consument. Ziehier, Mijne Heeren een greep uit de bemoeienissen die ons in het afgeloopen vereenigingsjaar bezig hielden. Ik zal met het oog op den tijd U niet langer van de be» handeling der agenda afhouden. Het schijnt dat de natuur zelve bezig is, om het verbroken evenwicht tussdien productie en consumptie te herstellen. Eenige jaren lang heeft de allerwegen voorkomende overproductie aanleiding ge* weest tot het dalen der prijzen, soms ver beneden productie prijs, ja zelfs tot abso' lute onverkoopbaarheid. De inkrimping der teelten eenerzijds, ge» paard aan veel lagere opbrengst door aan' houdende droogte anderzijds kunnen oor' zaak zijn dat spoediger dan wijl dachten, het boven de markt zwevende overschot dat zwaar op de prijzen drukte, verdwijnt en een meer evenwichtige toestand ontstaat. Met den wensch, dat de Flakkeesche land/ bouw, zich aanpassende aan de veranderde omstandigheden, met taaie volharding en energieken wil zal streven, om de plaats in de Maatschappij die wij innemen te be» houden, verklaar ik de ó3e Algem. Verg. voor geopend. (Applaus) Daarna las de Secr. A. W. Keijzer de notulen, die onveranderd werden vastge* steld. j' Van de Bestuurstafel werd in verband met de notulen medegedeeld, volgens een mededeeling van het Kamerlid de heer Louwes (inmiddels aanwezig) dat in Gro» ningen de betaling ingehouden aardappelen reeds heeft plaats gehad. Vervolgens hield de Voorzitter een eau» serie, over bet veel voorkomende stuifbrand in de tarwe, en welke middelen aan te wen» den ter bestrijding het Bestuur daartoe ad» viseert. Correspondentie was gevoerd met den Plantenziektektindigen dienst te Wage» ningen, die meerdere geschriften hierover heeft gezonden, welke methode, echter niet bruikbaar blijken. Ook is overleg gepleegd met de firma Ir. Koopman te Zierikzee, .die zich bereid heeft verklaard, indien de tarwe nog den» zelfden dag op het land wordt uitgespreid deze te ontsmetten, en via Herkingen deze toe te zenden. Een en ander brengt nog al kosten mede, en het Bestuur houdt dit punt nog in studie, om een weg te vinden., ontsmetting op het eiland te doen plaats hebben. 4. De rekening over het jaar 1 Juni 1933 —31 Mei 1934, nagezien door de heeren Buth en Koert worden onveranderd vastge' steld. REKENING van den Flakkeeschen Boerenbond over het jaar 1933»'34. ONTVANGSTEN: Vaii 11 afdeelingen een vaste bijdx*« drage a f 5.— f 55.— Van 11 afdeelingen contributie a f 0.05 'per H.A. bedrijfsoppervlaktef 433.90 Van 2 andere Vereenigingen een vaste Hetaintt»semitisine (slot). Geld voor vermaalt. Het Landt ouwconfliet op het eiland Tholen. Flakkeesche Boerenbond. Rede va» Ka» merlid Lou-wies. Gemeenteraad te Nieuwc'Tonge. Jongetje van 11 jaar verdronken ie Oude Tonge. t i i Buitengewone belangstelling bij de begrafe» nis van het zoontje van den heer Vermaas te Middelharnis, die bij een auto»ongelufc om het leven kVam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1934 | | pagina 1