op vakantie en tuinieren met Rietje muurtjes en balkons als speelveld ’Als de gezondheid het toelaat meer Aanvragen voor vergroten van agrarische bouwblok beperkt Freerunners gebruiken banken, S Krijger J Uitbreiden geeft ruimte aan grondgebonden veehouderij HR !- Gilles en Johan van bouwbedrijf Krijger gaan genieten van rust Jeugd laat 56 kinderen veilig springen in Sint-Maartensdijk in bedrijf Tholen ui CU kritisch over winkelvoorziening Je moet een geschikte plek hebben 9 Thoolse jongeren vaker gepest Woninginbraak bij bejaard echtpaar ’Mijn vrouw merkte op dat gordijnen dicht waren’ g 3 Bouwbedrijf Vrijdag 28 december 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Glastuinbouw Stikstof Overlast Le parkour Ontsnappingstechniek Opsteker Postzegels Er komt een onderzoek naar de gevolgen van het uitbrei den van het agrarisch bouwblok van 1 naar 1,5 hectare. Dat zegde wethouder Peter Hoek toe in de laatste raads vergadering van dit jaar. Het CDA had er eerder naar ge vraagd toen het vaststellen van het bestemmingsplan bui tengebied aan de orde kwam. Dat is van 2004 en moet worden aangepast aan de huidige stand van zaken. Aan het uitbreiden van het bouwblok zitten nogal wat haken en ogen. En het aantal aanvragen blijkt echter beperkt. Banken, muurtjes, garages, zelfs balkons. Niets is veilig voor freerunners, jongeren die allerlei acrobatische stunts uithalen. Soms tot grote ergernis van bewoners. Bovendien is het geen ongevaarlijke bezigheid. Filmpjes op YouTube bewijzen dat. Juist vanwege de veiligheid organiseerde jeugd- en jongerenwerk Tholen een works hop freerunning. Die vond woensdagmiddag plaats in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Gilles en Johan Krijger van bouwbedrijf Krijger uit Poortvliet hebben de onderneming eerder dit jaar over gedragen aan bouwbedrijf Schrijver uit ’s-Gravenpol- der. Nu gaan ze genieten van de rust. Zo gaat Gilles meer tijd doorbrengen met de kleinkinderen en Johan tuinieren met zijn vrouw Rietje. Op afstand blijven ze het bouwbedrijf volgen. Nu blikken ze terug op 44 jaar ondernemerschap. Bij meneer en mevrouw Koppenhol (91 en 90) aan de F.M. Boogaardweg in Sint-Annaland is maandagavond tussen half tien en middernacht ingebroken. Er is een deur opengebroken en de hele woning is doorzocht. De dieven hebben een gereedschapskist, envelop met geld en sieraden meegenomen. Sigarenrook F? j J 9 9 BERGEN^)? ZOOM Ruim vijftig jongeren halen allerlei acrobatische toeren uit tijdens een middag freerunnen in Haestinge. VERVOLG VAN TRAVALJE Met de toezegging van Hoek nam de meerderheid van de gemeente raad genoegen. Alleen de SP stem de tegen het voorstel om in te stemmen met de nota uitgangspun ten en de gebiedsvisiekaart voor Jongerenwerker Ties Reitsma heeft de workshop freerunning georgani seerd. ,,Het is ontstaan uit een vraag van een ouder uit Sint-Maartens- dijk”, zegt hij. „Jongeren springen van muurtjes, garages en halen al lerlei stunts uit. Dat is tot op zekere hoogte prima, maar het moet wel veilig gebeuren en geen overlast veroorzaken.” Tijdens de demon stratie leren de jongens en meisjes hoe het veilig kan. ,,Ze leren de ba sis”, vult De Crom aan. De gymzaal staat vol attributen. Zo is het wandklimrek uitgeklapt, het actualiseren van het bestem mingsplan buitengebied Tholen. Fractievoorzitter Theo Korevaar bevreemdde het dat er ook moge lijkheden voor uitbreiden van kas sen mogelijk zijn buiten het con- staat er een trampoline met een dikke mat en zijn er twee kasten opgesteld waar jongens en meisjes overheen springen. De deelnemers zijn zo tussen de twaalf en zestien jaar. ,,Een groot aantal ken ik”, zegt Reitsma. ,,Het merendeel wat hier rondloopt, doet ook daadwerkelijk aan freerunning. Het is echt een hype onder jongeren.” De sport is komen overwaaien uit Frankrijk. Daar heet het le parkour, een loop discipline waarbij deelnemers op een vloeiende manier obstakels ne men. De discipline stamt af van een ont- snappingstechniek uit de Vietnam- oorlog. De Franse marineofficier Georges Hébert gebruikte het om zijn rekruten te trainen, zodat ze op elke situatie voorbereid waren. De turner Raymond Belle, een van Hé berts rekruten, heeft de ontsnap- pingstechniek tot sport verheven. Geschreven regels zijn er niet. maatwerk geleverd worden. Of voorwaarden gesteld aan de land schappelijke inpassing. Mocht er besloten worden dat er anderhalve hectare gebouwd mag worden, dan kunnen er geen voorwaarden ge steld worden aan de landschappe lijke inpassing. Volgens Hoek kan er sprake zijn van verstening, maar volgens Han van ’t Hof (ABT) valt dat wel mee omdat de nieuwe lood sen tegenwoordig uit damwandpla ten worden opgetrokken. De op merking was schertsend bedoeld want Henk Nieuwenhuis (PvdA) vond het een geschikt woord voor een spelletje Wordfeud. Voor glastuinbouw komt er geen ex tra ruimte. In de bestaande concen tratiegebieden kunnen bedrijven tot vier hectare uitbreiden op een agra risch bouwblok van 4,5 hectare. Buiten dit gebied is dit twee hectare glasopstanden op een bouwvlak van 2,5 ha. Gevel en dak moeten aan de binnenzijde volledig afgeschermd worden om het uitstralen van licht te voorkomen. Bij agrarische bedrijven mogen kleine windmolens komen. Dat is niet in het huidige bestemmingsplan buitengebied vastgelegd, maar past wel in het provinciale beleid. Voor een nieuwe tak op het bouw blok is ruimte als het boerenbedrijf stopt. Voor deze zogeheten econo mische dragers en voor nevenvesti gingen willen b. en w. willen de procedure versoepelen. Voor nieu we economische dragers blijkt op Tholen ook weinig belangstelling. Dat stelde Bram Verhage van de ZLTO in november vast in de Wim pel in Sint-Philipsland tijdens een de algemene ledenvergadering van de VVD, afdeling Tholen. Anders dan in de rest van Zeeland, zijn ze op Tholen op de vingers van één hand te tellen. laatste ’taak’ voor de opdrachtgever een lijkkist te maken, zegt Gilles. ,,Dat heeft veel indruk gemaakt.” Hij bladert door de foto’s van vroe ger. ,,Specie of beton malen ging toen nog met de schop. Ik kan me nog goed herinneren dat de eerste betonmolen werd aanschaft.” Rond 1970 is het bedrijf van de Molen straat verhuisd naar het Zuidplant- soen in Poortvliet. Daar zit het be drijf nu nog steeds. Terug in de oude werkplaats kan ook niet, want die is verbouwd. ,,Op Niet alles is veranderd. Kwaliteit levert het bouwbedrijf nog steeds. Evenals vertrouwen richting op drachtgevers en personeel. ,,Dat de den we vroeger en nu. We zijn dan ook blij en dankbaar dat het bedrijf is overgenomen en de kwaliteit wordt voortgezet.” Gilles gaat nu het bedrijf in handen is van bouw bedrijf Schrijver genieten van de Bram van de Sande van de Christen Unie wil weten of burgemeester en wethouders op de hoogte zijn van de uitspraak van de Raad van State over winkelvoorzieningen in de gemeente Emmeloord. Winkeliers en omwo nenden hebben daar bezwaren tegen nieuwbouwplannen van nieuwe win kels. Ze vrezen voor leegstand. Van de Sande vraagt zich af of in Tholen en Sint-Annaland niet een soortgelij ke situatie kan ontstaan. Zo staan in nieuwbouwwijk Vestetuin in Tholen winkels gepland, evenals in het ha vengebied van Sint-Annaland. Hij wil weten of het college gekeken heeft naar zaken als inwonersgroei, teruglopende bestedingen vanwege de crisis en het groeiende aandeel in ternetbestedingen. Smurdiek heb je ruimte zat, maar hier is het allemaal maar klein en krap, dus je moet er een geschikte plek voor hebben.” Hage heeft wel een idee: ,,Het zou mooi wezen om hem in de buurt van het nieuwe wo- zoco te zetten.” Hage noemt het een opsteker voor het dorp, als de travalje terugkomt. ,,Dan krijgen we een beetje een oude traditie terug. Dat vind ik wel mooi. Ik ken het nog van toen ik zelf nog een klein meisje was, dat meneer Duine daar de paarden aan het be slaan was. Dan bleef je natuurlijk staan kijken. Het zal de jeugd nu wel niet meer zoveel zeggen, maar daar kunnen de scholen aandacht aan be steden. Uitleggen, zo ging dat vroe ger. Ook zou je bij de opening bij voorbeeld iemand er een verhaal bij kunnen laten vertellen.” rust. ,,Als de gezondheid het toe laat: meer op vakantie gaan, genie ten van de kleinkinderen en mijn postzegelverzameling op orde bren gen.” Johan achterstallig onder houd aan de woning en schuur ver helpen. ,,En tuinieren met Rietje”, zegt hij. Ook het werk voor de kerk, orgel spelen en postzegels verzamelen staan op zijn agenda. ,,En natuurlijk het op afstand vol gen van bouwbedrijf Krijger.” (Advertentie I.M.) In de gymzaal vliegt de eerste groep van vierentwintig kinderen heen en weer. Twintig jongens, vier meisjes. Achterwaarts springen ze van een wandrek en maken een koprol. Een ander vliegt metershoog door de lucht na een sprong op een trampo line. Soms blijkt de landingsmat te kort en gaat het bijna mis. Ze balan ceren op de rand van hun eigen kun nen. ,,Kijk niet naar een ander, blijf bij je eigen grenzen”, zegt instruc teur Jack Jansens uit Hoogerheide. Hij begeleidt de kinderen samen met Dave de Crom, eveneens uit het Brabantse. ,,Hou het veilig jon gens”, roept hij richting een groep je.” OUD VOSSEMEER POOTIET THOLEN heeft foto’s gemaakt en het bejaarde echtpaar ondersteund. Van slapen in bed kwam het die nacht niet meer. Meneer en mevrouw Koppenhol zijn in de woonkamer in slaap ge vallen. Op eerste kerstdag heeft een kennis de achterdeur provisorisch hersteld. Gisteren hebben de kinde ren van het echtpaar meegeholpen met het opruimen van de spullen. De twee zijn erg geschrokken. Het is de eerste inbraak die ze meema ken. ,,We mogen van geluk spreken dat we niet thuis waren”, zegt meneer Koppenhol. ,,Dan had het weleens heel anders af kunnen lo pen.” Door het uitbreiden van de agrari sche bouwblokken kan er meer di rect gebouwd worden. Dat kan lei den tot meer verplichtingen. Bijvoorbeeld om onderzoek te doen naar milieu-aspecten. Het gaat dan vooral om het neerslaan van stikstof (depositie) uit de veehouderij in ge voelige gebieden. Door het vergroten van het bouw blok met een halve hectare, neemt de vestigingskans volgens b. en w. voor grondgebonden veehouderij met een factor 1,5 toe. Terwijl nu al bij de huidige omvang een over schrijding van de norm voor het neerslaan van stikstof verwacht kan worden. Er zouden maatregelen no dig zijn om de stikstof niet toe te la ten nemen. Het aanpassen van het bouwvlak zal volgens de b. en w. weer reacties opleveren. Er zouden weer inloop avonden gehouden moeten worden, maar daar is in de planning geen re kening mee gehouden. Dan gaat het lang duren. En als het bestemmings plan niet tijdig is aangepast aan de huidige situatie, dan kan door de ge meente geen leges worden gere kend. Een intensieve veehouderij als ne ventak mag nu uitbreiden naar 1600 vierkante meter. Nadat de provincie het beleid heeft aangepast mogen er geen nieuwe intensieve veehoude rijbedrijven meer als neventak ko men. Wel is het aantal meters voor een neventak verruimd naar 2100 vierkante meter. B. en w. willen de provincie daar in volgen. Jaap Hage (CU) vond dat die verruiming niet gebruikt mag worden om ’nog meer varkens naar het eiland te halen.’ Volgens Hoek kan uitbreiding te maken hebben met dierenwelzijn. ,,Het is ook niet gezegd dat er niet meer dieren komen.’’ Volgens Hoek kan de gemeenteraad kiezen tussen 1600 of 2100 vierkante meter, maar willen b. en w. 2100 vierkante meter gaan hanteren. Rond natuurgebieden zijn er zones opgenomen. SGP en ABT vroegen Uit een volksgezondheidsrapport van GGD Zeeland blijkt dat Thool- se jongeren vaker gepest worden dan gemiddeld in Zeeland. Van de 14- en 15-jarigen wordt 12 procent gepest. Het gemiddelde in Zeeland is 7 procent. Van de 9- en 10-jarigen wordt ruim de helft (52 procent) ge pest. Pesten vergroot bij kinderen de gevoelens van eenzaamheid en de kans op depressie. Slachtoffers gaan zichzelf minder leuk vinden, vertrouwen hun leeftijdsgenoten niet en zijn bang om naar school te gaan. Dat kan leiden tot een sociaal isolement, wat nog meer pestgedrag uitlokt. Thoolse jongeren zijn niet bovengemiddeld eenzaam. Datzelf de geldt voor volwassenen en oude ren. Onder 65-plussers is 8 procent ernstig eenzaam. dan nu. Vader en moeder Krijger schreven de laatste weken van het jaar de rekeningen over vanuit een kasboek. ,,Als alle rekeningen uit geschreven waren, moest wij ze straat voor straat rondbrengen. Bij terugkomst stond het kantoortje vaak blauw van de sigarenrook. Er waren dan al klanten die hun reke ning kwamen betalen. Ze kregen dan koffie en een sigaar. Vaak werd dan een klus voor het volgen de jaar besproken, met de medede ling: ’Krieger, je kiek mar wanneer je d’r tiet voe eit.’ Freerunnen leidt zo nu en dan tot overlast bij buurtbewoners. Zo kreeg de politie in Etten-Leur mel dingen binnen van bewoners uit een appartementencomplex die jongeren over hun balkon zagen flitsen. Trappen, hallen en balkons werden als stormbaan gebruikt. Volgens Reitsma is daar op Tholen nog geen sprake van. In totaal de den er in Haestinge 56 kinderen mee, verdeeld over twee groepen. Jeugd- en jongerenwerk Tholen houdt regelmatig activiteiten voor de jeugd. ,,We kijken naar wat er leeft bij de jeugd”, zegt Reitsma. „Jongeren moeten zelf ideeën aan dragen, de gemeente faciliteert al leen.” De gebroeders Krijger zijn in 1968 als vennoten in het bedrijf gestapt. Het bedrijf vindt zijn oorsprong in 1726-1727. ,,Onze grootvader heeft het bedrijf op 50-jarige leeftijd door gegeven aan onze vader”, zegt Gil les. ,,Hij was toen 26.” In 1994 is de besloten vennootschap aannemers bedrijf J.K. Krijger en Zonen B.V. opgericht. ,,We zien met veel respect terug op de wijze waarop onze ou ders in een turbulente tijd met mini male middelen het bedrijf hebben la ten groeien”, aldus Johan. In 50 jaar hebben de twee veel zien anderen. Zo was het in 1963 nog ge bruikelijk om als timmerman als Het echtpaar ontdekte de inbraak na terugkomst van de kerstnachtdienst van de Rehobothkerk in Sint-Maar- tensdijk. ,,Mijn vrouw merkte meteen op dat de overgordijnen dicht waren”, zegt meneer Koppenhol. ,,Dat doen we normaal nooit.” Eenmaal bij de achterzijde van de woning bleek een deur geforceerd. Binnen in de woning trof het echt paar een ravage aan. ,,Alles was uit de kasten getrokken en op de grond gegooid”, zegt meneer. ,,Meteen heb ik de politie gebeld. Die waren pas rond half drie ter plaatse vanwe ge een inbraak in de Rehobothkerk in Sint-Maartensdijk.” De politie Gilles (links) en Johan (rechts) Krijger gaan nu het bedrijf is overgedaan aan bouwbedrijf Schrijver uit 's-Gravenpolder genieten van de vrije tijd. Ook wat betreft de administratie ging het er vroeger anders aan toe, SINT- MAARTENSDIJK Hage zegt dat ze eerst bij de ge meente heeft geïnformeerd of ze de travalje in het dorp mogen plaatsen. Een aantal voor de hand liggende plaatsen zijn al de revue gepasseerd. Op het pleintje voor de oude werk plaats is geen optie. ,,Daar staat al het kunstwerk van het gilde en bo vendien is er daar ook elke week het marktje.” Op de Hoge Markt zou het een parkeerplek in beslag nemen en bij het praathuisje is al een plek gereserveerd voor het kunstwerk Het onzichtbare zichtbaar maken, eveneens financieel ondersteund door de KNHM. ,,Obstakels als muurtjes en daken neem je springend met een salto”, zegt Reitsma. ,,Dat kan zowel voorwaarts als achterwaarts.” Helm of beschermende attributen worden niet gebruikt. Gympen en lekker zittende kleding volstaan. centratiegebied bij Sint-Annaland. Bovendien stoorde de fractie zich eraan dat bestaande intensieve vee houderijen kunnen uitbreiden, maar er geen plaats is voor paar- denhouderijen. Overigens wordt het ontwerpbestemmingsplan vol gend jaar opgesteld en wordt het in de laatste vergadering van 2013 aan de gemeenteraad voorgelegd. Het gaat bij het vaststellen van het bestemmingsplan voornamelijk om het vastleggen van wat er nu gang baar is. Wil de gemeenteraad ech ter iets anders, dan zal dat ook op genomen moeten worden, schrijven b. en w. aan de raadsle den. Ze zetten op een rijtje wat de gevolgen kunnen zijn van het ver- hier aandacht voor. Een boer die meer wil bebouwen zal aannemelijk moeten maken dat de natuurgebie den niet ’onevenredig’ worden aan getast. B. en w. vinden dat de gang bare akkerbouw en de grondgebonden veeteelt (met wei- degang) mogelijk moet blijven. Dat zijn geen intensieve teelten. Als er boogkassen moeten worden ge plaatst dan zal er een afweging moeten worden gemaakt. De boerderij de Zwarte Schouw aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland heeft een andere bestemming gekregen. Het woonhuis wordt vervangen door een schuur. In de schuur zijn twee woningen gebouwd. groten van het bouwblok. Volgens b. en w. lijkt er binnen de bestaan de bouwblokken nog voldoende ruimte voor bedrijfsontwikkeling en nieuwe bedrijfgebouwen. Het aantal aanvragen voor een vergun ning om bouwblokken groter te maken is beperkt tot tien vergrotin gen in acht jaar tijd. De plankaarten zijn nu in ontwerp gereed. De bouwvlakken zijn inge tekend zoals ze nu bestaan. In no vember zijn er inloopavonden ge weest. Het aantal reacties was beperkt en gaf geen aanleiding om de bouwblokken uit te breiden. Er zijn in het plan mogelijkheden om af te wijken en of uit te breiden. Daarmee kan volgens b. en w. ^JACOBAPOLDER ft* SINT- W “^PHILIPSLAND SINT-ANNALAND A -STAVENISSE TO? Ayk'4'7 r 7"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 7