Krokodillentranen van nertsenindustrie ’Met de doopcijfers van de kerk kunnen we onze prognoses maken ’Ik wou soms de moed opgeven als de strijd met de gasten teveel werd’ Leefbaarheid bevorderen, betekent op eiland kopen ’We zetten de luiken open, met behoud van identiteit’ Adrian Goedegebuure uit Tholen helpt verslaafden op Bonaire EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Vrijdag 28 december 2012 3 Verlof Nieuwe directeur Rehobothschool in Stavenisse Nadeel Onderbouw het grootst Stemmen van lezers Stemmen van lezers Adrian Goedegebuure uit Tholen zit nu ruim een jaar op het eiland Bonaire. Daar werkt hij bij de stichting Krusa da, een christelijk opvangcentrum voor verslaafden in Kralendijk. Goedegebuure voelt zich goed bij het werk op het Antilliaanse eiland en is de opleiding sociaal pe dagogisch werk (SPW) gaan volgen om zich nog beter te kunnen inzetten voor hulpbehoevenden. Hij houdt een dagboek bij over zijn werk en de gebeurtenissen die hij meemaakt. Teunis de Waard uit Hendrik-Ido-Ambacht is de nieuwe directeur van de Rehobothschool in Stavenisse. De 28- jarige De Waard is dit schooljaar in dienst getreden na negen jaar lang voor de klas te hebben gestaan in Alblas- serdam. Hij volgt Wim van den Dikkenberg op die 31 jaar aan de reformatorische school verbonden was. Dit schooljaar gebruikt hij om zich eigen te maken met de school. Vanaf volgend jaar wil hij een dag per week voor de klas gaan staan. Instroomgroep Arbeidstraining Huisgenoot Mentorgast Overleg Sponsors De grootste Peperdure mediacampagne Krusafa 'A r- i' rf JK. v r Adrian Goedegebuure uit Tholen voelt zich goed als vrijwilliger bij de christelijke hulporganisatie Krusada op Bonaire. VERVOLG VAN REHOBOTH Basisschool De Schalm is de enige openbare basisschool in de gemeente Tholen die er dit jaar meer leerlingen bij heeft gekregen. Op vrijwel alle basisscholen worden er minder vierjarige kinde ren aangemeld, waardoor het leerlingenaantal daalt, zegt Karin Cordewener van montessorischool De Kraal. In de Eendracht- bode van vorige week, schreven we dat het krimpend leerlingen aantal vooral merkbaar is in de onderbouwgroepen van basis school De Kraal. Dat is onjuist, want de onderbouwgroep is met 26 leerlingen juist het grootst op De Kraal. De Waard is vol lof over de presta ties van de school. Hij wil het inge zette beleid dan ook voortzetten. Wel wil hij iets doen aan het imago. ,,We staan bekend als die strenge school waar niets mag.” Dat wil hij verbete ren. ,,We willen meer laten zien wie we zijn en dat mensen welkom zijn. We zetten de luiken open, maar wel met behoud van onze eigen identi teit.” Dat laatste betekent ook be houd van gezag. ,,Gezag staat bij ons hoog in het vaandel en dat is ook Gerard van den Heuvel, Sint-Annaland. Reinier van Driel, Tholen. met de Bijbel in Sint-Annaland 169 (-2), de katholieke Sint Antonius- school in Oud-Vossemeer 81 (-1) en de Koningin Julianaschool in Sint Philipsland 131 (-8). 218 naar 205 leerlingen gegaan. Volgens Van de Griend heeft de school inmiddels alweer meer leer lingen, namelijk 212. ,,En vandaag werd ik nog gebeld door een moe der die volgend jaar haar kind op onze school wil laten inschrijven, dus het verandert steeds.” Er is volgens Adrian maar heel be perkt hulp mogelijk voor verslaaf den op Bonaire. ,,De behoefte aan professionele hulpverlening is dan ook groot. Sinds 2000 kunnen men sen een verslavingsvrij leven op bouwen bij Krusada.” De visie van Krusada is het geven van praktische zorg aan verslaafde mensen en het uitdragen van het evangelie van Jezus Christus. ,,Ver- slaafden zijn vaak verstotenen in de samenleving. De medewerkers van Krusada willen leven volgens hun grote voorbeeld Jezus Christus. Hij zocht verstoten mensen op en wees hen op een beter leven.” studie heb naast mijn baan. Maar zeker ook heeft het werk en leven hier zijn mindere kanten, en heb ik het afgelopen jaar diverse keren ge dacht dat ik hier alles op wou ge ven. Ook vind ik het leven van gif ten soms nog moeilijk. Je bent grotendeels afhankelijk van wat de ander geeft, maar wat dat betreft heb ik geleerd om bij de dag te le ven, en heb ik mogen ervaren dat God op Zijn tijd voorziet! Of het missen van familie en vrienden, ook al zo'n punt. Gelukkig zijn er naast de minpunten ook nog zoveel plus punten.” De afgelopen twee jaar heeft De Re genboog afscheid genomen van twee grote groepen leerlingen die naar de middelbare school gingen. ,,Dat waren hele grote groepen 8 van zo’n dertig leerlingen. Zulke aantallen krijgen we nu niet bin nen.” De acht groepen op de school tellen nu gemiddeld 25 kinderen en Van de Griend hoopt dat die aantal len voorlopig stabiel blijven. ,,We hebben nu een groep 1 van 27 leer lingen en dat is al fors. Zodra die groeit naar 31 a 32 leerlingen, wil len we een instroomgroep opstar ten.” Zo’n instroomgroep had de Het opvangcentrum Krusada wordt verder uitgebreid. Zo is er afgelopen jaar een beachvolleybalveld aangelegd door Nederlandse jongeren van Atletics in Action. Op de achtergrond twee werkplaatsen waar de verslaafden arbeidstraining krijgen. avond ga ik naar school, en in de overige tijd werk ik bij Krusada. Elke dinsdagavond hebben we een teamavond (afwisselend bid-stond en thema-avond). Drukke tijden dus, maar wel gaaf om hetgeen ik leer op school, mee te kunnen ne men naar mijn werk.” merkbaar. Ik open de week op maan dag altijd met een Bijbellezing. Als de kinderen binnenkomen, lopen ze direct naar hun plek en zijn stil. Wij hoeven nooit iets te zeggen.” Het afgelopen jaar zijn er veel ont wikkelingen geweest bij Krusada, vertelt Adrian. ,,Zo zijn we begon nen met het geven van arbeidstrai- ning aan gevangenen, om ze te hel pen aan een baan als ze vrijkomen. Aan het begin van dit jaar zijn we gestart met zelfstandig begeleid wo nen. Ook is er het afgelopen jaar een beachvolleybalveld aan gelegd waarop gasten en begeleiders elke dag kunnen volleyballen ter ont spanning. Voor het komende jaar staan er alweer nieuwe plannen op stapel, zo willen we naast mannen- opvang ook met vrouwenopvang beginnen, en is dit plan al in een vergevorderd stadium. Ook wordt er begin volgend jaar begonnen met de bouw van een sociale werkplaats waarin we werk willen bieden aan mensen die door verschillende om standigheden onder aan de ladder staan en daardoor niet of moeilijk aan werk komen.” In de opvang is er plek voor twaalf gasten. Bij Adrian zijn komst wer den er tien cliënten opgevangen. Later waren er dat nog zes, waarvan twee in een huis van Krusada wo nen, volgens het principe zelfstan dig begeleid wonen. Vier gasten zijn de afgelopen maanden behandeld op het centrum. ,,Op dit moment hebben we geen gasten op het centrum, de komende weken zullen we dan ook gebruiken om het centrum van binnen hele maal op te knappen. Ook gebruiken we de komende weken om goed tot rust te komen omdat het (voor som migen) een pittig jaar is geweest. Verder willen wat aan teambuilding doen, dus even flink aandacht aan elkaar geven in plaats van voorna- Adrian vertelt dat hij ervan geniet als hij zijn cliënten ziet ontwikke len en als het beter met hen gaat. ,,Dan weet ik waarom ik hier mag zijn, en waarom God mij hier ge roepen heeft. Dan kan behalve God niets mij daarvan weerhouden om hier te blijven. En wat zeker ook belangrijk is, is dat ik een hele fijne huisgenoot heb, waarmee ik alles kan delen. Want wat ik dit jaar hier ook heb ondervonden, is dat je met de bevolking van Bonaire geen of niet makkelijk vriendschappen kan opbouwen. Degene met wie je dus een hele goeie band hebt, zijn ei genlijk alleen je collega's binnen Krusada.” Adrian noemt het een enorm voor recht om te werken bij Krusada. ,,Er is op Bonaire veel werk te doen. Door de problematiek van bolletjesslikkers groeit ook de aan dacht voor de Antillen. Deze aan dacht richt zich echter meestal al leen op de overlast voor Nederland. De schrijnende armoe de op Bonaire in materieel, spiritu eel, sociaal, moreel en opvoedkun dig opzicht blijft nog te vaak buiten beeld.” Bij Krusada wordt elke cliënt individueel begeleid. Vooraf wist Adrian nog niet welke taak hij zou krijgen. Er is een va riatie aan werkzaamheden, zoals arbeidstraining geven. Daarmee wordt zorg gedragen voor het on derhoud en functioneren van diver se projecten zoals de houtwerk- plaats of technische klussen in en om het huis. De gasten, zoals de verslaafden worden genoemd, wor den hierin begeleid. Ook is er de functie van groeps- werker, die intake gesprekken voert met de gasten, en individuele begeleiding geeft. Adrian heeft eerst beide taken op zich genomen om te kijken wat het beste bij hem zou passen. Nu begeleidt hij de verslaafden. Een cliënt die hij be geleidt, noemt hij een mentorgast. Hij blikt terug op het afgelopen jaar. ,,Afgelopen 18 november mocht ik alweer een jaar hier op het eiland zijn. En automatisch (ook omdat het einde van het jaar nadert) denk ik dan terug naar het afgelopen jaar, een jaar waarin veel gebeurd is, en er ook veel op me af kwam. Ik weet nog goed dat ik voor het eerst voet zette op de bo dem van Bonaire, niet wetend wat het afgelopen jaar mij zou brengen. Terugkijkend ben ik blij en dank baar dat ik deze stap heb mogen maken en hier werkzaam mag zijn in de verslavingszorg. Het is een veelzeggend jaar geweest, een jaar waarin ik mijn eerste mentorgast en andere gasten helemaal tot bloei zag komen. En waar mijn eerste mentorgast nu weer met normale voeten in het leven staat, als ik dat zo mag noemen. Een jaar waarin ik steeds meer van mijn werk ben gaan houden, een jaar waarin ik heb besloten om hier 'voorlopig' te blijven. Maar niet alleen een jaar met veel ups, zeker ook met downs. Ik wou soms de moed op geven, als de strijd met de gasten op weg naar een verslavingsvrij le ven ons en mij teveel werd. Ook heb ik mijn familie en vrienden en Nederland zeker gemist. En het was moeilijk als gasten hun behan deling vroegtijdig opgaven en er voor kozen om weer de straat op te gaan met alle gevolgen van dien.” de 200 komt. ,,We stijgen nog steeds door. We hebben een nulgroep die in de loop van het jaar wordt opge bouwd. Per eind mei hebben we een leerlingenstop. Ouders mogen hun kinderen dan pas in het volgend schooljaar brengen.” Omdat de school zo groot is, zijn er geen gecombineerde groepen. We hebben gewoon een groep 1 tot en met 8 en we hebben een nulgroep.” De grootste groep telt 29 kinderen en de kleinste 20. De Waard denkt dat het aantal groepen te handhaven moet zijn tot 225 leerlingen. ,,Dan zit er gemiddeld in elke groep zo’n 25 leerlingen.” Op het artikel ,,Wie helpt gezonde bedrijfstak om zeep”, in de Een- drachtbode van 20 december is toch wel wat aan te merken gezien de eenzijdigheid ervan. De opmer king dat nertsen het goed hebben bij de nertsenfokker is absolute on zin. De nerts is een in het wild en solitair levend roofdier die veel ruimte nodig heeft om te jagen, ho len te bouwen, te rennen en te vluchten. Zwemmen is hun tweede natuur, maar zwemwater wordt de nerts onthouden omdat het schadelijk zou zijn voor het bontje. Er is al leen drinkwater uit een drinknip- pel. Nertsen in gevangenschap hebben nog steeds dezelfde eigenschappen als hun oorspronkelijke soortgeno ten. Aan levenslange opsluiting kunnen zij zich niet aanpassen en ze gaan in gevangenschap abnor maal en stereotiep gedrag verto nen. Het houden van deze dieren in een gazen kooi is voor het dier één grote kwelling. Als de fokker zegt ,,de dieren hebben het goed”, dan bedoelt hij dat de verzorging alleen gericht is op een mooi eindproduct, het bontje. Kortom, gewoon vee- industrie voor een milieuvervui lend en totaal overbodig luxepro duct met, als sluitstuk, het vergassen van 6 miljoen nertsen in Nederland na een ellendig bestaan. Kennelijk heeft deze nertsenfokker en de NFE niet goed opgelet wat er zich afspeelt in de publieke opinie en de politiek. Er is blufpoker ge speeld en verloren. Maar 7% van de Nederlanders vindt bont een le gitieme reden om nertsen op deze wijze te houden en te doden. (bron: ministerie van L.E.I.) In 2006 heeft de S.P een wetsvoor stel ingediend, in 2009 stemde de De directeur wil meer naar buiten treden door zijn gezicht ook op an dere plaatsen te laten zien. ,,Ik wil op meer plekken aanwezig proberen te zijn en belangstelling tonen voor Tussendoor is Adrian nog wel een paar weken op verlof geweest. Hij is een week naar Engeland geweest met een vriendin en daarna heeft hij zijn familie en vrienden in Ne derland bezocht. ,,Ik ben in deze twee weken heerlijk tot rust geko men, en kan er nu weer vol frisse moed tegen aan.” Naast zijn werk is Adrian dit jaar begonnen met de opleiding SPW. ,,Ik kan zeggen dat ik blij ben dat ik er aan begonnen ben, maar dat het ook een hele uitdaging is. Elke maandagmorgen en woensdag- Adjunct-directeur van de prote- stants-christelijke school De Regen boog in Tholen, Hans van de Griend, zegt dat het belangrijker is om naar bestuurlijk niveau te kijken dan naar veranderingen in het leer lingenaantal. De Regenboog is aan gesloten bij de Vereniging voor Pro testants Christelijk Onderwijs voor Tholen en omgeving (VPCO). ,,Als wij zes leerlingen zakken en een an dere school binnen ons bestuur krijgt er tien bij, is er een groei van vier leerlingen binnen ons bestuur. Dat kan betekenen dat de werkgele genheid wat verschuift en dat er een leerkracht op een andere school wordt ingezet.” Van de Griend zegt dat de 1 okto- bertellingen wel belangrijk zijn voor het bepalen van de financiën. ,,De 1 oktobertelling van 2012 is bepalend voor de bekostiging van het jaar 2013/2014.” In de telling is De Regenboog in een jaar tijd van Vanuit Tholen wordt Goedegebuure ondersteund met de stich ting Tholen helpt Bonaire, die tot doel heeft de verslaafden een nieuwe toekomst te bieden. Het bestuur van deze stichting vormt een thuisfrontcommissie. Ed Overbeeke, Rianne Donken, Frits Simons en Corné van de Berge helpen Adrian met allerlei zaken. Zoals sponsors zoeken voor de Tholenaar, die zich als vrijwilliger heeft verbonden aan Krusada. ,,Van te voren had ik eigenlijk niet gedacht dat het zoveel voorbereidingen met zich mee zou brengen, daarom ben ik enorm blij met mijn thuisfront commissie”, zegt Adrian. Via giften, collectes in de kerk en spon soring door bedrijven is het voor hem mogelijk om zijn werk uit te voeren. De stichting Krusada wordt ook vanuit Nederland onder steund via de stichting Vrienden van de Hoop in Dordrecht. De Eben-Haëzerschool in Tholen heeft er vijf leerlingen bij en blijft met een totaal van 320 leerlingen de grootste school in de gemeente. Ver dere groeiers zijn de Jenaplan of School met de Bijbel in Poortvliet 89 (+3), Juliana van Stolberg in Sint- Maartensdijk 93 (+6), De Ark in Oud-Vossemeer 69 (+8) en zelfs de kleinste school in de gemeente, Het Kompas in Anna Jacobapolder, heeft dit jaar een leerling erbij gekregen. Het aantal kinderen op deze school was op 1 oktober 34. De Rehobothschool in Stavenisse groeit het meest en dat ligt volgens directeur Teunis de Waard niet zozeer aan het dorp, maar aan de achterban. ,,Ouders kiezen bewust voor onze school, vanwege onze identiteit.” Ook blijven ze lang verbonden aan de school. ,,We hebben een reforma torische achterban en daarin zijn er vaak grote gezinnen. De kinderen ko men achter elkaar op onze school.” De Waard verwacht dat het leerlin genaantal op zijn school de komende vier jaar met tien procent stijgt. Het voordeel bij deze school is dat hij weet waar de kinderen vandaan ko men. ,,We weten de doopcijfers van de kerk en kunnen aan de hand daar van prognoses maken.” Hoewel het grootste deel van de leer lingen uit Stavenisse komt, zijn er ook kinderen uit andere dorpen. ,,We hebben leerlingen uit Sint-Annaland, Oud-Vossemeer, Sint-Maartensdijk en zelfs van twee gezinnen uit Tho- len. Vaak zie je dat het ook komt door de verbondenheid met de kerk. Veel leden van de Gereformeerde Ge meente in Nederland zitten ook in ons schoolbestuur.” Op de Rehoboth zaten per 1 oktober 193 kinderen, maar De Waard denkt dat het aantal nog dit schooljaar over De discussie over het al dan niet bouwen van een grote supermarkt in Sint-Annaland hoort eigenlijk niet thuis in de politieke arena of bij de vierkantemetertellers van de brancheorganisatie, maar aan de huiskamertafel van de inwoners van deze gemeente. Als die de middenstand op het ei land willen behouden, moeten ze hun geld op het eiland uitgeven. Als de Thoolse inwoners echter de zuinige Zeeuw willen promoten en voor een paar dubbeltjes minder de winkelstand in Steenbergen en Bergen op Zoom willen spekken, anderen.” Hij wil meer gaan over leggen met andere Thoolse scholen van dezelfde signatuur. Het bestuur van vijf scholen heeft dat met elkaar afgesproken. Naast de Rehoboth zijn dat de Juliana van Stolberg- school in Sint-Maartensdijk, de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse, de School met de Bij bel in Sint-Annaland en de Eben- Haëzer in Tholen. De Rehobothschool vormt sinds 1 januari 2011 als enige Thoolse school een coöperatie met een aantal reformatorische scholen in Zuid West Nederland. ,,We hebben elk een eigen bestuur, maar het beleids plan en het financieel beleid, zaken die je als school op orde moet heb ben, wordt vanuit de coöperatie ge maakt. We bepalen wel onze eigen koers.” Volgens De Waard zijn de ouders tevreden over die koers. ,,We hebben een paar weken terug een te- vredenheidsonderzoek gehouden en uit de peiling kwam een ruime 8.” De schooldirecteur noemt twee hoofdzaken in zijn beleid: ,,We wil len ten eerste een goed klimaat voor de kinderen op school. Ze moeten zich hier prettig voelen. Ten tweede moeten ook de resultaten goed zijn. Dat is ook de verplichting die vanuit de overheid wordt opgelegd. melijk aan de gasten. Op 7 januari willen we dan weer beginnen met een nieuwe groep van minimaal vijf gasten, we zijn hiervoor al flink aan het ’werven’.” Adrian heeft besloten om voorlopig nog te blijven op Bonaire. ,,Het was zeker geen makkelijke keuze. Soms hoor ik sommigen zeggen: ’lekker op zo'n warm eiland joh’. Natuurlijk kan ik dat begrijpen, zeker het kli maat is hier fantastisch, en is zeker ook mooi mee genomen tegen mijn reuma, omdat ik nu zonder medica tie door het leven kan. En tuurlijk kan ik hier meestal heerlijk zwem men en snorkelen en genieten van de natuur, al is dat wel veel minder dan in het begin, omdat ik nu een Tweede Kamer voor een verbod op de nertsenhouderij, maar de Eerste Kamer ging niet akkoord vanwege onvoldoende compensatie. Er wordt dan alsnog een zeer royale compensatie toegekend. Daarbij komt nog de toezegging dat nertsen fokken in 2024 afgelopen is, dus nog 12 jaar te gaan. De Raad van State heeft al aangegeven dat ver dere compensatie niet kan, vanwe ge de ruime periode om over te schakelen. Nu de wet is aangenomen, wordt het tijd voor krokodillentranen. In plaats van de maatschappelijke weerstand tegen de bontproduktie serieus te nemen, gaat de sector nietsontziend door. blijft er voor de ondernemers op het eiland niet veel over. Dat speelt temeer als je de cijfers leest over de verkoop via het inter net. Veel confectie, schoeisel, cos metica en parfumerieën komen met besteldiensten thuis. Een strop voor kledingzaken, schoenenwin kels en drogisterijen. De leefbaarheid in de kernen be vorderen betekent dat we daar iets voor over moeten hebben. Hebben we dat niet, dan hoeven we nergens meer over te praten of te schrijven. Dus ondernemer, laat in deze krant zien wat je hebt. Zonodig met een prijsvergelijking van hetzelfde arti kel over de brug. school vorig jaar ook. ,,Aan het eind van het jaar telde onze school tien groepen en nu hebben we er acht. Alles heeft met geld te maken. Ruimte, qua lokalen, om weer uit te breiden hebben we in ieder geval wel.” De Kraal in Tholen is de enige mon tessorischool in de gemeente Tho- len en heeft daardoor een regiofunc- tie voor dit type onderwijs. Ook op die basisschool komen er minder leerlingen. Zo meldden we vorige week al dat deze school het dit jaar met 15 leerlingen minder moet doen, waarmee het totaal op 99 uit komt. Deze school, valt net als de Regenboog, in de categorie bijzon der onderwijs. Daarin is er een evenwicht in het aantal groeiers en dalers, want bij zes van de twaalf scholen in deze categorie, zijn er leerlingen bijgekomen. Bij de ande re zes zijn er leerlingen af. Naast De Regenboog en De Kraal, zijn dat de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse 177 (-2), de School Teunis de Waard is dit schooljaar Wim van den Dikkenberg opgevolgd als directeur van de Rehobothschool De compensatie had beter besteed kunnen worden door mee te wer ken, maar nee, eerst nog een peper dure mediacampagne voeren afge lopen zomer. De vraag is waarom de sector zich willens en wetens blijft uitbreiden? Als het nu nog niet duidelijk is, dan lijdt de sector toch echt aan zelfoverschatting, zo lijkt het. Het wordt tijd dat de nert senhouders eens na gaan denken over een doel waar de maatschap pij wel op zit te wachten en dat wel te financieren is. Er zijn ondernemers die in soortge lijke situaties belanden vanwege het wegvallen van de marktvraag, maar die hebben wel het lef om iets anders te gaan doen. Zij krijgen geen 12 jaar om over te schakelen. De opmerking dat het in het bui tenland nog slechter is gesteld in de nertsenfokkerij, slaat echt alles. Geen spoor van ethiek, slechte voorbeelden hebben nog nooit vooruitgang gebracht. Er zit min of meer ook een nadeel aan zo’n snel groeiende school, zegt de directeur. ,,De 1 oktobertelling is de betaalbasis voor het schooljaar 2012/2013. Je loopt dus altijd een jaar achter. In die zin hebben we een nadeel, want het schoolgeld volgt de leerlingen. Gelukkig is er ook een groeitelling. Als boven een bepaalde drempel komt, krijg je een extra ver goeding. Daar komt onze school dit jaar voor in aanmerking.” Het probleem dat er steeds minder jonge gezinnen op Tholen komen wonen en er steeds minder kinderen worden geboren speelt niet op de Re- hoboth, volgens De Waard. ,,Bij veel scholen is dat wel het hoofdpro bleem. Op deze school blijven er voorlopig kinderen komen.” In de 1 oktobertelling zijn ook de ge gevens van de basisschool voor spe ciaal onderwijs, De Veste in Tholen, opgenomen. Daar werd een leerling minder geteld, in totaal 39. De twee middelbare scholen in Tholen laten grote verschillen zien. Van het refor matorische Calvijn college waren vorig jaar geen gegevens bekend bij de gemeente, maar ten opzichte van 2010 is de school gegroeid van 284 naar 306 leerlingen. Het Westerpoort moet het met 36 leerlingen minder doen dan in 2011 en is gedaald van 312 naar 276 leerlingen. I.» ws .1/ T j l Are.--

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3