terug bij eigenaar Gestolen Auto weer 4 V:- M C rtHoruTnnte De Schalm groeit tegen de stroom in, Rehobothschool grootste uitschieter rlXET^ 2 Sm ■E Minder leerlingen op openbare basisscholen in Tholen Voor eerst sinds herindeling krimpt inwonertal Tholen J! H r k'ï ■ÉraM Inbraak in Rehobothkerk life Sparden Audi A1 in Tilburg gevonden door tip QUIST A Deehoeve Deze week ’Schade valt mee’ Uit duizenden v* 11 U tankt toch ook bij Energie Servicestation Oude hoefstal moet weg bij streekmuseum Scherpenisse wil travalje terug in de buurt van nieuwe wozoco Gewapende overval op Attent Poortvliet Vrijdag 28 december 2012 69e jaargang no. 7 Unicum: jaar eindigt met 32 Tholenaren minder Tholen krimpt echt! Dit jaar neemt het aantal inwoners af: volgens de voorlopige cijfers met 32. En dat is voor het eerst sinds de gemeentelijke herindeling in 1971. In 2011 was er nog een groei van 64 inwoners. Het geboorteover schot is ten opzichte van 2011 gehalveerd, het vertrekover- schot met een kwart toegenomen. Het voorlopige inwoner tal komt uit op 25.508. Een witte Audi A1 die op 28 mei gestolen werd bij auto bedrijf Ben de Rooy in Sint Philipsland is weer terecht. De dieven namen de twee jaar oude auto mee tijdens een inbraak. De wagen is vervolgens voorzien van gedupli ceerde kentekenplaten van een soortgelijke, andere auto. Vrijdagavond was de auto weer terecht door een anonie me tipgever. Adrian Goedegebuure uit Tholen helpt verslaafden op Bonaire Kees van Koeveringe uit Sint-Maartensdijk rijdt 25 jaar op de ambulance Krant op vrijdag Poolse gezinnen Vincent van Woerkom uit Scherpenisse droomt van eigen theatershow Ti. i at Ui Tien procent Kwart eeuw terug Lr 1 W.40 m; I Er is iets bijzonders aan de hand in Stavenisse. Op allebei de basisscholen die het dorp telt, zijn er meer leerlingen dan vorig jaar. Voor de reformatorische Rehobothschool is dat bijna vanzelfsprekend, want die school blijft voor lopig groeien, volgens directeur Johan de Waard. Het is wel de grootste uitschieter binnen de twaalf scholen die onder het bijzonder onderwijs vallen. De Schalm is de enige van de acht openbare scholen in de gemeente die er leerlingen bij heeft gekregen. De leerlingenaantallen zijn bepalend voor het geld dat een school elk jaar krijgt. Hoe minder leerlingen, hoe minder geld, maar dat betekent vaak ook met minder mensen meer doen. r 111 Hoofdredacteur W. Heijboer. EN VERDER... f - V tl L 1 F - Advertentie I.M. ZIE VERDER PAGINA 7 ZIE VERDER PAGINA 3 Twee mille voor gouden jubi leum voetbalclub Stavenisse Jeugdwerk leert kinderen veilig over bankjes en muurtjes springen In de Rehobothkerk in Sint-Maar- tensdijk is maandagavond ingebro ken. Kerkrentmeester J.J. Snoep uit Sint-Maartensdijk bevestigt dat. Tij dens de inbraak is de achterdeur van de kerk geforceerd. Vervolgens is de kluis losgemaakt van de muur. Een lid van de kerkenraad trof de kluis rond middernacht, na de kerknacht- dienst in gemeenschapscentrum Ha- estinge, buiten aan. Op datzelfde moment sloegen volgens de politie drie personen op de vlucht. Een sig nalement is niet bekend. Volgens Snoep is er een bestelling van col- lectebonnen verdwenen. ,,Maar die hebben totaal geen waarde”, zegt hij. Verder is er braakschade aan de deur. De kluis is onaangetast. Nijverheidsweg 4 St. Maartensdijk Brugstraat 21 T 0166 602321 Ds. de Bresstraat 10 T 0166 662167 www.quistschoenen.nl?\ is toeval, denk ik. Het is iets bevol- kingstechnisch. Ook hebben we hier geen concurrerende scholen, dus we verliezen geen leerlingen aan een andere openbare school.” De leer lingen zijn er bij de onderbouw bij gekomen en ze komen uit verschil lende gezinnen. Volgens Ebbers zal het leerlingenaantal volgend jaar niet verder groeien, ook niet krim pen, maar eerder stabiel blijven. ,,Gaan er zeven kinderen af, dan ko men er ook iets van zeven bij. Dat zal niet veel uitmaken.” Het aantal leerlingen is niet de grootste zorg van Ebbers. ,,Van mij mag de school best groeien, maar ik weet niet wat ik daaraan moet doen. De kwaliteit van het onderwijs moet gewoon goed blijven. We hebben erop ingestoken om zoveel mogelijk tijd in de klas te besteden.” Het ge volg op De Schalm is dat de direc teur nu zelf weer meer voor de klas staat. ,,Ik heb als directeur tijd inge leverd en sta nu drie dagen voor de groep. Ook de intern begeleider staat nu meer voor de groep. Dat be tekent dat wij ons werk, als direc teur en intern begeleider, in minder tijd moeten doen.” Hoeveel geld er nodig is om de tra- valje op te knappen, wil Hage nog Nu wil het toeval dat de dieven het kenteken hebben gebruikt van een Audi, die eveneens in het bezit was van Ben de Rooy. De auto stond te koop bij een collega-dealer in Dirks- land. ,,Na de diefstal heb ik de auto teruggehaald naar Sint Philipsland en op naam van mijn vrouw gezet. De gestolen Audi was van haar. Nu had ze toch weer een soortgelijke auto.” Op haar naam kwamen de afgelopen maanden boetes binnen. Het meren deel van de overtredingen gemaakt in de regio Tilburg. ,,Daar was ik, noch mijn vrouw, nooit geweest”, zegt De Rooy. ,,Zodoende hebben we de poli tie ingelicht.” Nog even heeft de au tohandelaar uit Sint Philipsland ge dacht om een Facebook-actie op te zetten. ,,Dat heb ik uiteindelijk niet gedaan. Het zou een kat- en muisspel worden.” De eerste Eendrachtbode in 2013 verschijnt niet op donder dag, maar op vrijdag 4 januari. De kopij hiervoor moet uiterlijk donderdagmorgen 3 januari om tien uur binnen zijn. Houd u daar rekening mee. NIET OMDAT HET MOEI LIJK IS DURVEN WE NIET, OMDAT WE NIET DURVEN IS HET MOEILIJK. Dit nummer bestaat uit 28 pagina’s SCHOENEN ,,Het enige dat we elk jaar kunnen or ganiseren is het Sinterklaasfeest en alleen omdat ouders en grootouders geld in de pot doen. We hebben hier geen middenstand waar we op kun nen terugvallen. We willen wel meer doen, maar dat gaat niet omdat er geen geld is.” Hage heeft een beroep gedaan op de Koninklijke Nederlandsche Heide maatschappij (KNHM), die elk jaar de wedstrijd Kern met Pit organi seert. Er is maximaal 1500 euro mee te winnen. Ook het evenementenco mité ECS uit Sint-Maartensdijk heeft een project opgegeven voor Kern met Pit, namelijk de speelmeerdaagse voor de jeugd. Het zijn de enige twee Thoolse projecten op een lijst van in totaal veertien. Op 19 januari wordt bekend gemaakt of ze in aanmerking komen voor deelname aan de wed strijd. Verder hoopt Hage op subsidie van de gemeente. Daarover heeft ze nog geen bericht gehad, zegt ze. Ebbers zegt dat er bewust voor is gekozen om alle ochtenden twee groepen te kunnen draaien. De school telt nu vier gecombineerde groepen. ,,We hebben een leerkracht minder, omdat er volgend jaar een tje met pensioen ging. Daar hebben we niemand voor teruggekregen, Vrijdagavond om kwart voor elf kreeg De Rooy het goede nieuws van De Dorpsgemeenschap Scherpenisse maakt zich sterk om de travalje die jarenlang bij de familie Duine in de werkplaats aan de Spuidamstraat stond, weer terug naar het dorp te krijgen. De oude ’hoefstal’ was jaren lang te bezichtigen in streekmuseum De Meestoof, maar moet plaats maken voor een andere travalje. Het voormalig hoefsmidwerktuig is in slechte staat en moet eerst opgeknapt worden. Daar is geld voor nodig en dat heeft de Dorpsgemeenschap niet, zegt secretaris Coby Hage. Een plek heeft ze er wel al voor op het oog: in de buurt van het nieuw te bou wen woonzorgcomplex (wozoco) aan de Laban Deurloostraat. Er is in de gemeente Tholen een splitsing te maken tussen het open baar onderwijs en het bijzonder, en dan met name het christelijk, onder wijs als het gaat om de ontwikke ling van leerlingenaantallen. Vooral de scholen van christelijke signa tuur vertonen groei. Over een perio de van vijftien jaar is er een duide lijke afname te zien bij de openbare scholen: van 1050 leerlingen op de acht scholen samen in 1997 naar 989 in 2012. In het bijzonder onder wijs is er maar een leerling minder dan in 1997: 1660. Op zes van de acht openbare basis scholen in de gemeente Tholen, al lemaal aangesloten bij de OcTho, is er sprake van minder leerlingen dan vorig schooljaar. De verliezen zijn 4 de politie. Zijn witte Audi A1 was te ruggevonden in Tilburg. De tip kwam bij de politie binnen via meld misdaad anoniem. ,,Vervolgens heb ik de auto geïdentificeerd”, zegt hij. ,,Ik herkende de Audi uit duizenden. Hij is verlaagd en heeft een sportpak- ket. Alleen de velgen waren verwis seld.” De politie onderzoekt de auto momenteel op sporen. De ’eigenaar’ van de gestolen A1 heeft zich voor alsnog niet gemeld bij de politie. Ben de Rooy hoopt dat nu de auto terecht is ook de daders van de inbraak ach terhaald worden. ,,Dan kan ik de in- braakschade ergens op verhalen”, zegt hij. Jaarlijks worden in Neder land zo’n elfduizend auto’s gestolen, blijkt uit gegevens van de stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit. Het aantal diefstallen stijgt licht, slechts de helft van de gestolen auto’s wordt teruggevonden. De Volkswagen Golf, Audi A3, A6, Seat Leon en Mercedes E-Klasse zijn populaire modellen onder dieven. Japanse auto merken zijn minder in trek. Op één openbare school is het leer lingenaantal gegroeid. De Schalm in Stavenisse heeft dit jaar vijf leer lingen meer en telt er nu 60. ,,Dat is een groei van bijna tien procent”, grapt directeur Johan Ebbers. ,,Het relatief klein: Ter Tolne in Tholen heeft er vier minder en telt nu 229 leerlingen, De Eevliet in Poortvliet is met twee verminderd naar 47, De Rieburch in Sint-Maartensdijk heeft er nu 225 (-2), de Casembroot- school in Sint-Annaland 182 (-1), Die Heenetrechtschool in Oud-Vos- semeer heeft binnen de OcTho- scholen het meeste leerlingen verlo ren ten opzichte van vorig jaar en telt er nu 103 (-5), De Luyster in Sint Philipsland heeft met 91 totaal dit jaar drie minder leerlingen. Het aantal van de Oosterscheldeschool in Scherpenisse is gelijk gebleven: 52 leerlingen. In de bijlage blikt Kees van Koeve- ringe uit Sint-Maartensdijk terug op het werk als chauffeur van de am bulance. Hij doet het inmiddels 25 jaar. Vincent van Woerkom uit Scherpenisse kijkt juist vooruit. Hij zit op de theaterschool in Rotterdam en droomt van een eigen theater voorstelling. Verder zien we terug op het jaar 1987. Met tekst en fo to’s. Vanaf pagina 15. De achteruitgang is opmerkelijk. In prognoses van de provincies wordt Tholen steevast genoemd als gemeente waar de krimp nog uitblijft. Een recent demo grafisch onderzoek noemt voor dit jaar een inwonertal dat 170 hoger ligt dan het voorlopige cijfer van de gemeente. Een afwijking van tweederde procent. Er zijn dit jaar (tot en met de kerstdagen) 306 kinderen geboren, 49 minder dan in 2011. Er overleden 231 mensen en dat zijn er 26 meer dan een jaar eerder. Het resulteert in een geboorteoverschot van 75, terwijl dat in 2011 nog 150 was. De natuurlijke aanwas is er dus nog wel, maar die loopt terug. In april zijn de meeste kinderen geboren, 36, en in september overleden de meeste inwo ners: 29. Het vertrekoverschot daarentegen blijft onverminderd groot. Tegenover 638 mensen die zich nieuw in Tholen vestigden, staan 745 inwoners die uit de ge meente naar elders vertrokken. Vorig jaar waren dat respectievelijk 742 en 828 mensen. Het vertrekoverschot komt op 107 uit, terwijl dat in 2011 nog 86 was. In de maanden juni, september, oktober en november nam het aantal inwoners van Tholen met meer dan twintig af. Groei was er alleen in februari, maart, april en juli, met een uitschieter van 37 in maart. Per saldo nam het aantal man nen af met 51, terwijl er negentien Thoolse vrouwen zijn bijgekomen dit jaar. op=op ruiming’. dus dat betekent dat we drie dagen moesten opvullen. We stonden voor de keuze: of drie groepen bij elkaar, of we houden het nog gesplitst in vier groepen.” Groep 3 is met tien leerlingen de grootste groep op De Schalm, groep 4 is met vier leerlin gen de kleinste groep. De directeur zegt dat het nadeel van een kleine school is, dat er veel meer druk op de werknemers komt te liggen. ,,Je doet alles met een klein groepje en we willen toch ge woon met alle activiteiten zoals schoolreisjes en kerstvieringen mee blijven doen. We vragen aan ouders of ze met veel zaken willen meehel pen en dat gebeurt ook.” Een ander nadeel is dat de gemiddelde onder wijsresultaten sneller fluctueren. ,,Als er in een klas met vier leerlin gen eentje slecht presteert, dan trekt die het gemiddelde ver omlaag.” Scholen kunnen tijdelijk te maken hebben met een hoger leerlingaan tal. Volgens Ebbers gebeurt het op diverse scholen wel dat er in een schooljaar voor een aantal maanden kinderen van buitenlandse, meestal Poolse gezinnen, in de klas zitten. Meestal zijn die aantallen niet terug te zien in de jaarlijkse 1 oktober tel ling van de gemeente. ,,We hebben een keer meegemaakt dat er een leerling in november kwam en op 30 september weer vertrok. Die is dan een jaar lang niet meegeteld, terwijl die wel bijna een jaar lang bij ons op school zat. We krijgen daar dan ook geen vergoeding voor.” DE THOOLSE COURANT nieuwjaarspijiage niet zeggen. ,,Laten we het zo zeg gen: de schade valt mee. We moe ten het wel bij elkaar zien te krij gen. Ik wil nog niet zeggen hoeveel het is voor we geld op de plank hebben.” Het streekmuseum benaderde de fa milie Duine met de boodschap dat ze ruimte wilden maken voor een nieuwe travalje en of ze de oude travalje terug wilden hebben. Daar had de familie Duine wel oren naar en zo werd de Dorpsgemeenschap ingeschakeld. ,,We willen erbij hel pen om de travalje terug te krij gen”, zegt Hage. Marinus Geuze uit Poortvliet, die verbonden is aan de KNHM, tipte Hage over de Zeeuw se stichting Vrienden van de traval- je. Bij die stichting is er ervaring met het opknappen van oude traval- jes. Ook bood Geuze aan om de ontmantelde travalje tijdelijk, in af wachting van het ontvangen van eventuele subsidie, in zijn schuur op te slaan. Nu ligt hij nog bij het museum. Hij is wel al uit elkaar ge haald. SM?* --CT,E10% korting Twee jongens hebben maandag rond kwart over vijf de Attent supermarkt aan de Zuidstraat in Poortvliet over vallen. De jongens kwamen volgens de politie binnen met een op een vuurwapen gelijkend voorwerp. Tij dens de overval waren er drie mede werkers aanwezig en geen klanten. Er zijn geen gewonden gevallen. De jon gens, tussen de 15 en 18 jaar oud, droegen zwarte jassen, mogelijk met capuchons. Hun gezichten waren be dekt. Ze zijn in onbekende richting gevlucht en hebben alleen sigaretten buitgemaakt. Er is meteen na de over val een onderzoek gestart. De techni sche recherche verrichtte een sporen onderzoek. Ook volgde er een buurtonderzoek en werden een aan gifte en getuigenverklaringen opge nomen. Dhr. Jansen, eigenaar van de winkel, geeft in het belang van het onderzoek vooralsnog geen commen taar. De politie hoopt op getuigen die maandagmiddag rond kwart over vijf in de buurt van de Zuidstraat iets heb ben gezien. Getuigen kunnen contact opnemen met de politie: 0900-8844. Er worden in Tholen nog wel meer kinderen geboren dan er mensen overlijden, maar het verschil wordt snel kleiner. Door de vele vertrekkers krimpt de bevolking en als dat doorzet, zal dat niet zonder gevolgen blijven voor bijvoorbeeld de zwembaden. De Rehobothschool in Stavenisse valt in de categorie bijzonder onderwijs, waarvan de meeste scholen groei vertonen. Deze school groeit het hardst. IK. - Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 18,75 per halfjaar, 33,00 per jaar, per post 62,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,35 plus btw per mm. - - i kT' sa teSsSt - •- d

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1