Eerste wintermarkt met hoge hoeden en lange hoepelrokken er alleen maar beter op worden Regen spelbreker op vernieuwde winterfair in Sint-Maartensdijk ’Op naar volgend jaar, het kan Ondernemers en verenigingen tevreden in Sint-Annaland Voorzieningen in kleine woonkernen verkwanseld Joke van der Pol tevreden over moonlightshopping Stavenisse 1 Tarief voor eerste hond bevriezen Richard Pul bouwt nieuwe machine DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE PB Energy ^Systems EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 20 december 2012 9 pet. Zo weggelopen uit het Zuurkool Meer licht Bruidsshow 9 Omslag Van de Sande (CU) over supermarkt Dilemma Geen maan te zien tijdens het eerste lustrum van de moonlightshopping in Stavenisse. Wel veel lampjes en een vuurkorf. Met temperaturen net onder het vriespunt is het behoorlijk fris. Een sjaal en handschoenen zijn geen overbodige luxe. Dit jaar geen waterpret op het plein. Be zoekers kunnen het warm krijgen door een brandweerwa gen een aantal meters vooruit te trekken. Veel animo is er niet voor. Wel voor de oliebollen bij de MCD. Hoe zou de 19de eeuwse schrijver Charles Dickens de eerste wintermarkt van ondernemersvereniging Activa in Sint-Annaland beschrijven? Dickens zou zaterdag waar schijnlijk de kleding herkennen die menig deelnemer droeg. Heren met hoge hoeden in een jas met een dubbe le rij knopen, dames in hoepelrok met een luifelhoed op het hoofd, kinderen met een Victoriaanse tijdperk. De fractie van de CU in de gemeenteraad betreurt het dat b. en w. het besluit om een vergunning te verlenen voor de bouw van een nieuwe supermarkt in Sint-Annaland vorige week dinsdag niet hebben uitgesteld. De avond ervoor hadden zeven raadsleden van vier fracties, SGP, VVD, CU en ABT, de fractievoorzitters daar nog om ge vraagd. Maar de vraag bereikte b. en w. niet. Theo Kore vaar (SP) was stomverbaasd. Spelletjes 'W d Suzanne v.d. Bogerd (midden) met vriendinnen in de Voorstraat. Advertentie I.M. Bij de blokhut van lunchroom ’t Hoekse konden bezoekers terecht voor een hapje en een drankje. Regen en wind speelden vrijdag de hoofdrol op de winterfair in Sint- Maartensdijk. Het slechte weer hield de mensen thuis. De enkele uren dat het droog was, was niet genoeg om nog drommen mensen op de been te brengen. Een tegenvaller voor de Ondernemersvereniging Smalstad die voor een nieuwe opzet had gekozen. pencol en moet voor de deelname 2500 euro meebrengen. Voor het trekken van de brandweerwagen is beduidend minder belangstelling. brengst van de verkoop gaat naar de vakanti ebij bel week. Bram van de Sande zei donderdag avond tijdens het vragenuur in de gemeenteraad de gang van zaken te betreuren. Hij vond het ook jam mer dat de gemeenteraad enerzijds belangen had gediend (namelijk die van de supermarktondernemer in Sint-Annaland -red.), ’maar an derzijds de belangen van voorzie ningen in kleine kernen heeft ver kwanseld.’ De poging van de zeven raadsleden faalden toen fractie voorzitter Bert van Eenennaam van de SGP later op de avond liet we ten dat de coalitiepartijen er niets voor voelden. Het verzoek tot uit stel heeft het college dan ook niet bereikt, vertelde wethouder Frank Hommel. De CU vindt het gevolgde traject zo schadelijk dat ze zich zal bera den over het indienen van een mo tie in de eerstvolgende vergade ring, op 7 februari. En daarmee lijkt er nog geen einde te zijn geko- Fractievoorzitter Theo Korevaar van de SP had de vraag van de ze ven leden de week ervoor onder steund, zei hij. ,,Tot onze stomme verbazing is de vraag niet bij het college aangekomen.’’ Korevaar wilde van Van de Sande weten of hij een motie in gaat dienen over de kwestie. De CU stond voor een dilemma, zei Van de Sande. ,,Er ligt nu een besluit over de bouw- aanvraag. Het kwaad is geschied. Een motie is de ultieme manier om in de gemeenteraad over het stand punt te spreken.’’ Annet Hage uit Tholen laat zien hoe ze van glasstaven kralen maakt. Vooral jonge meiden tonen interes se in de handgemaakte sieraden. Voor de kraam van bakker Van der Maas staat een rij wachtenden voor de oliebollen. Het is nog geen oud jaar, maar daar trekt niemand zich iets van aan, lijkt het. In de tijd van Dickens smaken ze altijd. Volgens Tilly Gunter is de wintermarkt een groot succes geweest. ,,Ik heb van iedereen positieve reacties gehad. Het was geweldig. De ondernemers hebben heel goed gedraaid, maar ook de verenigingen. De Wereld winkel uit Tholen had meer op brengst dan een dag in de winkel in Tholen. Dat zegt toch wel wat.’’ ,,Iedereen vindt het leuk. Het maken was ook superleuk om te doen.’’ Het was de bedoeling dat de dertig geveltjes dwars in gedeeltes op de Voorstraat zouden komen te staan, zegt Tilly van Gunter van de activi teitencommissie van Activa. ,,Zo- dat de bezoekers zigzaggend door de straat zouden gaan. Maar daar stond te veel wind voor.’’ Coby’s bedrijf doet in sierbestra ting, maar ze deelt nu vuurballon- nen uit. Witte ballonnen van rijstpa pier die met een blokje was of paraffine verwarmd worden en de lucht in gelaten worden. ,,Dat kan ik beter doen dan hier met een pal let stenen gaan staan’’, lacht ze. Ze doet graag mee, zegt ze op het mo ment dat haar twee dochters en twee kleindochters optreden met de samenspeelgroep van Accelerando. Blikvanger vormt de hoge bi (van bicyclette), een fiets met een heel groot voorwiel en een klein achter wiel waar Wim Pleune mee door de Voorstraat liep. Fietsen durft hij op dit museumexemplaar van rond 1870 niet aan. Hij vreest voor het opstappen waarbij hij zeker zijn ho- Nieuwlandseweg 5 I 4697 RK I Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 www.bcon-energysystems.nl we kijken of er nog meer kerstach tige zaken bij kunnen. En of we de Dorpstafel en andere verenigingen er meer bij kunnen betrekken.’’ Waren er nu zes blokhutten, vol gend jaar is de Ondernemersver eniging van plan er weer twee aan toe te voegen. De zes zijn eigen dom van de vereniging en worden zolang opgeslagen. Rond negen uur werden de prijswinnaars be kend van de verloting. Tijdens de winkelweekactie kon den klanten hun naam op de kas sabon schrijven. De winnaar van de hoofdprijs moest aanwezig zijn. Leo Troost las twaalf namen van potentiële winnaars, maar daarvan was niemand aanwezig. Pas de der tiende, C. Bogers uit de Jacoba van Beierenstraat, kon de prijs in ont vangst nemen: twee kaarten voor het concert van de Vlaamse zange res Dana Winner, inclusief vervoer. Maar zonder de schrijnende armoe de in de grote stad waarvan Dick ens de chroniqueur was. In Sint- Annaland geen types uit Olivier Twist, maar kinderen die zich op de sneeuwpiste op het Havenplein uit leefden. Met een sleetje naar benee. Gadegeslagen door ouders en grootouders. Een attractie voor wie van actie hield. Vrijdag al waren er 1000 bonnen uitgedeeld. Actie is er ook op de Ring bij voetbalvereni ging WHS. Van pallets zijn twee kleine veldjes op straat gecreëerd. Het is een komen en gaan van jeug dige spelers die een partijtje willen spelen in de voetbalkooi. In de stand van WHS werden enveloppen verkocht. De opbrengst was 987 euro. Ondernemers en verenigingen staan op de Ring en in de Voorstraat naast elkaar. De houten geveltjes die le den van Activa van tevoren hadden geschilderd, staan tussen de kramen in. Als schakels in een ketting. Door hun afmeting vielen ze niet zo op tussen de kramen, maar Activa kreeg er complimenten voor, zegt bestuurslid Coby den Engelsman. Halverwege de Voorstraat staat Jim’s frietkarre. Twee jongens be stellen een kaassoufflé. Daar tegen over, bij de MCD, staan mensen in de rij voor een zak oliebollen. Me dewerkers van de supermarkt heb ben het er druk mee. Bij dorpshuis de Stove staat een groep vrouwen na te praten. Ze hebben net genoten van de bruidsmodeshow. Een nieuw onderdeel tijdens de moonlight shopping die verder weinig afwijkt van andere jaren. Zo verkopen le den van de kerk ook dit jaar weer kerststukjes. ,,We hebben er plusmi nus honderd verkocht”, zegt Mad- die Walhout van de zendingscom- missie. De bloemstukjes zijn gemaakt door vrijwilligers. ,,De op- Dat was nu niet het geval. De on dernemers kozen dit jaar bewust voor de vrijdag omdat dan mensen meer tijd hebben en kinderen lan ger op kunnen blijven. Ook de on dernemers op weekmarkt bleven langer staan, maar die hadden er door het slechte weer weinig of geen profijt van. In de Oranjeka- mer boven het kantoor van de VVV waren de geluiden positiever. Joost en Olga Molenaar hadden zo’n twaalf bezoekers gehad. Een aantal daarvan was nooit eerder in de Oranjekamer geweest. Op de Markt stond ook een kraam van de stichting judo Geelhoed waar be- Zelf had ze nu meer contact met de bezoekers dan op de braderie. ,,Het is dan lastig om in de winter iets anders te bedenken of dat te evena ren, maar dit sloeg met 35 kramen erg goed aan. Degene die er nu ge staan hebben, hebben gezegd dat ze zeker weer terugkomen.’’ Het zijn dan ook niet alleen mensen uit het dorp zelf die de wintermarkt bezoe ken, ook uit andere woonkernen trekt het volk. En de wintermarkt had het weer mee. ,,Je bent altijd afhankelijk van het weer. Dat is met een braderie in de zomer ook zo.’’ Ook ’s avonds was het druk, zegt ze. Alleen zouden de standhouders bij een volgende wintermarkt wat meer licht moeten hebben, zegt ze. ,,Hier leren we weer van.’’ zoekers hun krachten konden tes ten door aan een blauw judopak te gaan hangen. De animo was ge ring. Nieuw was ook de kraam van het Leger des Heils met tweede hands spullen in kerst- en winter sfeer. Ook akkerbouwer Bijl uit Scherpenisse was er met een kraam. Met onder meer aardappe len, uien, appels en zelfgemaakte jam. In de zomer krijgt hij veel campinggasten als klant, maar vrij dag was de spoeling erg dun. Door het natte weer, viel een aantal keren aan het begin van de avond de stroom in de sfeerverlichting uit. Voor de ondernemers in de blokhutten was het nog het aange naamst. Zij zaten tenminste droog, maar veel klanten kregen ze niet. Van Son: ,,We zijn wel tevreden over de compactheid en het klein schalige. De opzet zoals die nu was willen we vervolmaken. Wel zullen De Voorstraat is het toneel van de speciale koopavond. Even na zeven uur lopen er tientallen kinderen rond. Ze rennen heen en weer en blazen op fluitjes. Bij Roozemond kunnen bezoekers kegelen. Een meisje van een jaar of vier doet sa men met haar moeder een poging. Even verderop, ter hoogte van de Bosstraat, staan de mannen van de brandweer. Bezoekers kunnen voor vijftig cent een ei optillen met hy draulisch redgereedschap. Een haast onmogelijke klus. Zet je iets te veel druk, dan breekt het ei onherroepe lijk. De brandweer gebruikt het stuk gereedschap dan ook om auto’s door te knippen bij een ongeval. Het idee is een aantal weken terug ont staan, zegt vrijwilliger bij de brand weer John Ponsteen. ,,De snelste deelnemer wint een slagroomtaart.” De opbrengst van de avond gaat naar Alpe d’HuZes, een wielereve- nement waarbij fietsers geld bijeen zamelen voor KWF kankerbestrij ding. Ponsteen doet op 6 juni 2013 mee aan de beklimming van de Al- staafjes wordt op zee in bestekkas- ten het serviesgoed e.d. op zijn plaats gehouden. Tot nu toe werden de staafjes met de hand gemaakt in het Wouwse be drijf, waar Jeroen Kempen uit Roosendaal stage liep en een afstu deeropdracht zocht. Voor de grap werd toen een machine genoemd die de prefabricage van de staafjes kon realiseren. Met de pillar machi ne gaat de productie van de staafjes (in een luxe jacht zijn er makkelijk duizend nodig) volautomatisch, en vier keer sneller dan voorheen. van het college. ,,Er is geen offi cieel verzoek gekomen om het be sluit uit te stellen. Wel was ons be kend dat er die maandagavond e-mail verkeer is geweest.’’ men aan het politiek steekspel. Het vuur dat opgestookt werd door de Sparondernemers onder aanvoe ring van Arjan van Ommen van de vestigingen in Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer. Omdat ze vre zen voor omzetverlies en sluiting van vestigingen in de kleine dor pen. Maar ook de CU heeft zich niet goed gerealiseerd wat de gevolgen zijn van de uitbreiding van de nog te bouwen supermarkten in Tholen (Aldi en Albert Heijn in Vestetuin) en Jumbo in Sint-Annaland. Van Eenennaam wees de CU er tijdens het vragenuurtje fijntjes op. B. en w. hebben namelijk aan de raads fracties in april nog gevraagd of de netto-oppervlakte van de super markt in Sint-Annaland, van 1770 vierkante meter in plaats van 1500 vierkante meter, als politiek gevoe lig moest worden bestempeld. ,,Voor CDA, SGP, VVD en CU was Rond kwart voor acht neemt het pu bliek af. Een deel is naar huis, een ander deel staat in een witte tent van stichting Adullam. Kinderen spelen tollen, een oudhollands spelletje. Verspreid over het dorp zijn er ne gen verschillende spelletjes te spe len, zoals blikgooien, koekhappen, ezeltjeprik, enveloppen trekken en darten. De winnaar van de avond is Heino van Haaften. Hij heeft maan dagmiddag van Joke van der Pol een iPad gekregen. Een draagbare computer. Bij de jeugd gaat Jessica Lindhout er met een spelcomputer vandoor. Van der Pol is erg te spre ken over de avond. ,,Het is druk be zocht”, zegt ze. ,,En ja, het was koud, maar wel droog. Op naar vol gend jaar. Het kan er alleen maar beter op worden.” ge hoed zou verliezen. Het Dick- enskoor (volwassenen en jeugd) trekt veel belangstelling. Door de nummers die ze zingen, maar ook door hun kledij. Lange jassen en pofbroeken van fluweel, hoofddek sels in soorten en maten. Ook voor de samenspeelgroep van Acceleran do voor het Nonnetjeshuis in de Voorstraat en het Schorrekoor op de open wagen aan het Havenplein is publiek. Zo is er voor ieder wat wils, maar het is vooral de kleding die het verschil maakt. Tilly: ,,Er zijn er veel die zelf een kostuum hebben genaaid. Huren was veel te duur. Meer de meesten hadden ook nog wel wat liggen.’’ Het aanbod van artikelen en pro ducten is divers: van kleding tot sieraden, van oliebollen tot parfum, van kerstversiering tot snoep, van snert tot speelgoed. Bij de kraam van de Meestoof kunnen bezoekers een schaal met kerstversiering met kaarsen winnen door hun naam achter een getal te schrijven. Bij de kraam van de eilandelijke volksdansvereniging Dodi Dodi is van alles te koop: zeepkettingen, menukaarten, poppen, kerststukjes, gebreide kerstballen en plantjes. Voor de broodjes zuurkool met worst is minder animo, zegt voor zitter Joke de Witte van de vereni ging die graag de clubkas wil spek ken nu het aantal leden is gedaald terwijl de huur van de Wellevaete omhoog gaat. Met zes blokhutten op het plein voor Het Raedhyus. Met uitslui tend lokale ondernemers in de blokhutten en deelnemers in kra men langs de zijkanten. De kleine carrousel die speciaal voor de kin deren was opgebouwd, stond meer stil dan dat hij draaide. Secretaris Marijn van Son van de Onderne mersvereniging: ,,De regen was de grote spelbreker. Daardoor kwam het niet op gang. In de laatste paar uur dat het droog was, haal je dat niet meer in.’’ Van Son noemt het een zure start van de vernieuwde formule. Als het goed weer is, komen de mensen en blijven ze.’’ Richard Pul uit Tholen is één van de vier vierdejaars studenten werktuig bouwkunde van het Markiezaatcol- lege in Bergen op Zoom die samen een volledig nieuwe machine heb ben bedacht en gemaakt. Het resul taat van hun afstudeerproject, de pillar machine, is vrijdag overge dragen aan directeur Ron Schuer- man van Schuerman Kunststofver- werking in Wouw. Dit bedrijf financierde het project, en gebruikt het apparaat voor de productie van kunststof staafjes die in de jachten- bouw worden toegepast. Met de dat niet nodig. Heeft u een omslag gemaakt? Van de Sande beaamde dat. De SP, ABT en PvdA reageer den indertijd niet op de vraag van b. en w. Van de Sande wilde weten waarom de 1770 vierkante meter voor Sint- Annaland niet gekoppeld is aan de bevindingen van het onderzoeks bureau. (die stelde dat maximaal 1800 vierkante meter voor de ge meente voldoende was). En waar om b. en w. de bovengrens hebben opgezocht door er nog eens 400 m2 boven te gaan zitten. Volgens Hommel had hij van de fracties be grepen dat het geen politiek gevoe lig onderwerp was. En dat het op rekken van het aantal vierkante meters voor de supermarkten niet zou leiden tot duurzame ontwrich ting. Het besluit op de zienswijze van de Spar is een bevoegdheid Bezoekers van de moonlightshopping in Stavenisse kunnen bij de brandweer in de Voorstraat voor 50 cent met hydraulisch redgereedschap een ei optillen. Van de Sande pleitte er voor de bouwleges niet te verhogen. Vanwe ge de economische crisis. Hij wilde weten wat de bouwleges nu in het laatje brengen van de gemeente. Hoek zegde dat inzicht toe. Alle fracties stemden in met het aanpas sen van een aantal gemeentelijke heffingen en het vaststellen van be- lastingverordeningen. Als de fractie van de CU in de ge meenteraad voldoende steun krijgt dan wordt de belasting voor een eer ste hond bevroren. Bram van de Sande kreeg donderdag in de ge meenteraadsvergadering van wet houder Peter Hoek te horen dat er dan een voorstel moet komen van de gemeenteraad vóór het opstellen van de kadernota voor nieuw beleid en het aanpassen van bestaand. Ook de SGP liet bij monde van fractievoor zitter Bert van Eenennaam weten dat het opstellen van de kadernota daar een goede gelegenheid voor is. Dit jaar betalen hondenbezitters 69 euro voor hun eerste hond, en 112 euro voor hun tweede. Volgend jaar wordt dat 70,50 euro en 113,50 euro. Het gemiddelde tarief in Nederland voor een hond is 74,64 euro. Vol gend jaar wordt de opbrengst van de hondenbelasting geraamd op 183.600 euro. Daarvan wordt 30.000 euro gebruikt voor maatrege len tegen overlast van hondenpoep. KOFFIE broodje hamburger SPECIAAL €2,50 i - ^****^1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9