Weihnachts Oratorium trekt 400 luisteraars in Tholen Sober applaus voor schitterende Bach-uitvoering gemeentehuis Stemmen over amendement Mosselhoek in Tholen staken Tweeling Eva en Isa Priem uit Tholen 12 jaar op 12-12-12 Bodem Slachtveld wordt in het voorjaar gesaneerd W [r fe<i US'IPOï Gert-Jan Boudeling CDA) krijgt migraine van hoofdpijndossier Restanten als knutselmateriaal interieur iKtsr iPT\L EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 20 december 2012 7 Atrium strak Betrouwbaar Kans Cyanidegehalte grondwater binnen dertig jaar stabiel Asbest Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Kippevel Knijpen Echo sopraan Aan het boek over de bouw van vier landhuizen en de sloop van tuinbouwkassen in Mosselhoek in Tholen wordt een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Hoe lang dat wordt, is nog niet duidelijk. Voor menigeen is het een hoofdpijndossier. Gert-Jan Boudeling van het CDA heeft er migraine van gekregen, zei hij donderdagavond in de gemeenteraad. Hij speelde met het indienen van amen dement een hoofdrol in de kwestie die de gemoederen nu al weer vier jaar bezighoudt. 711 1 sz F 1 'év.. v? A-V/ WW J#,- HOI HO V Advertentie I.M. G Gert-Jan Boudeling (midden) stelt samen met waarnemend griffier Leen Vermeij het amendement op. Links Jaap Hage in discussie met Henk Geluk. De 50 zangers van Tholen, de Beve- landen en Walcheren werden onder- De Thoolse zangers Cor Ridderhof (v.l.n.r.), Arie Neele en David Jacobse achter de orkestleden tijdens de repetitie. Dat amendement kwam omdat b. en w. met een aangepast voorstel waren gekomen. Namelijk om te onderzoe ken of het mogelijk is om een alter natieve plek te zoeken voor de bouw van de vier woningen. Dus niet aan de Mosselhoekseweg, maar elders, zelfs buiten de gemeente. Daarvoor zouden drie maanden worden uitge trokken. De gemeente, de ZLTO en projectontwikkelaar Florestede uit Den Bosch zouden er in deze perio de uit moeten zien te komen. Zou dat niet het geval zijn dan zou de ge meenteraad in moeten stemmen met het opstellen van een nieuw bestem mingsplan voor de Mosselhoekse- weg 5 om het project van Florestede via de ruimte-voor-ruimteregeling alsnog te verwezenlijken. De gemeenteraad bleek verdeeld over het tweede punt in het voorstel. Ook de ZLTO kon zich daar niet in vinden. Voor de vergadering kregen de raadsleden al een brief om Flore- stede te stimuleren naar alternatie ven te zoeken en het tweede deel van het voorstel te schrappen. ’Daar- mee wordt Florestede gemotiveerd een alternatief serieus te onderzoe- Ze vond steun bij CDA, ABT, CU en SP. Han van ’t Hof (ABT) wist niet wat hij las, zei hij, toen hij het aan gepaste voorstel onder ogen kreeg. Hij moest zichzelf eerst knijpen om het te begrijpen. Dacht zelfs dat hij een fles jenever had gedronken of dat de site van de gemeente was ge hackt. ABT vond dat de projectont wikkelaar nu carte blanche wordt gegeven. Hij zou gewoon wachten tot de termijn verstreken is, waarna hij alsnog het project uit kan voeren. Jaap Hage (CU) was op zich blij dat er alternatieven mogelijk zijn, maar kon niet leven met het onderdeel van het voorstel om na drie maanden als nog met een nieuw bestemmings plan te komen. ,,Als ik Florestede was, bewoog ik geen millimeter.’’ CDA’er Boudeling vond dat serieus onderzoek naar een andere plek no dig is. Zijn fractie zou er liever hele maal geen huizen zien verrijzen. ken en houdt u als raad de regie in handen,’ schrijft adviseur Elly Brou wer van de ZLTO. ,,Ook al schuif je de percelen een stukje op zodat het net aan de wette lijk eisen voldoet, dan nog zullen de agrarische bedrijven in de omgeving mogelijk op slot kunnen raken.’’ Hij vond wel dat er ook naar de belan gen van Florestede moet worden ge keken. En dat er naar geschikte loca ties binnen de gemeentegrenzen moet worden gezocht. De termijn van drie maanden was kort, zei hij. En het tweede punt zou de fractie niet steunen. Aan de andere kant van de raadzaal kwamen andere geluiden. Henk Ge luk (SGP) kon zich wel vinden in het voorstel van b. en w. om, als het onderzoek niets oplevert, dan verder te gaan aan de Mosselhoekseweg. ,,Het plan van Florestede voldoet immers aan alle richtlijnen. Het is rechtmatig. Als overheid moet je be trouwbaar zijn. Het belang van de boeren is ook een aangelegen be lang, maar we gaan er ook van uit dat Florestede zich coulant opstelt.’’ Henk Nieuwenhuis (PvdA) was blij met de opening, namelijk dat er naar andere plekken wordt gezocht. Vol gens wethouder Peter Hoek was het zaak een balans te zoeken tussen de wensen van de ZLTO (boeren) en Florestede. Ook hij wees er op dat de aanvraag voldoet aan alle voor waarden. ,,Drie maanden is een kor te en heldere termijn. We moeten borgen dat het eindeloos gaat duren. Of dat iemand zijn snor drukt.’’ Hoek gaat zelf met de partijen rond de tafel zitten, zei hij. B. en w. hou den de touwtjes strak in handen, was vierd met alle klasgenoten uit groep 8a en 8b van basisschool Ter Tolne. „Iedereen kwam verkleed in zwart en wit”, zegt Eva. ,,Het was echt ontzettend leuk. We hebben heel de avond gedanst op muziek.” Vooral het liedje Gangnam Style van de Zuid-Koreaanse zanger-rapper Psy kwam die avond meerdere keren voorbij. Op school hebben de twee meiden getrakteerd. De betreffende percelen, met een oppervlakte van bijna een halve hectare, vallen binnen het nieuwe plan Vestetuin. Het gebied Slacht- veld 1-5, waar in de jaren vijftig en zestig een tankstation was en na derhand een landbouwmechanisa- tiebedrijf, wordt in de toekomst deels openbare weg, openbaar groen en woningen met tuin. Hier zijn in de bodem twee brandstof tanks aangetroffen (van de vijf), en op het erf bij de woning een ver ontreiniging met minerale olie en De stichting Facilitair Bedrijf in Bergen op Zoom is een vrijwilli gersorganisatie die een centraal lo ket wil zijn voor culturele en maat schappelijke instellingen in de regio. Ze biedt materialen, diensten, ruimte en adviezen voor evenemen ten; deed dat al voor evenementen in Meulvliet en elders in Tholen. Een initiatief van de stichting is de Crea Shop: een magazijn vol restan ten uit productieprocessen, magazij nen en winkels die voor creatieve activiteiten (knutselen, handvaar- steund door het orkest Continuo uit Rotterdam, dat bestaat uit enthou siaste beroepsmusici en gevorderde studenten van het conservatorium. En dan waren er nog vier solisten: de Nederlandse sopraan Margreet Rietveld, de Duitse alt Astrid Krau se, de Nederlandse tenor Jean-Léon Klostermann en de Roemeense bas Daniël Herman Mostert. Organist Tonnie Nijsse zorgde samen met het orkest voor de begeleiding. In het eerste deel schitteren de trompetten, pauken en fluiten bij de feestelijke opening. ,,Daar kreeg je kippevel van’’, zegt Sarien Bout. De solisten zongen de teksten van de evangelis ten. Die aria’s wisselende de koor zang af, wat veel variatie opleverde. In de tweede cantate stonden de her ders centraal. Dit deel was rustiger met sfeerbepalende hobo’s. In het derde deel, dat na de pauze werd uitgevoerd, gaan de herders op weg naar Bethlehem en daar komen de pauken en trompetten weer aan te Uit de zesde cantate werden alleen een ingetogen koraal en het zegelied uitgevoerd, met daar tussendoor een kort optreden van de vier solisten. Een instrumentale finale met trom petten en pauken besloot het Weih- nachts Oratorium. In het program ma, waarin alle werken prima te volgen waren in het Duits en in het Nederlands, was een moment van stilte gevraagd. Pas bij het uitreiken van de bloemen aan de solisten en de dirigent was er een kort applaus. Daarna kreeg ook het koor nog een applaus. ,,Complimenten voor Paul Heijboer’’, zegt Sarien Bout. ,,Wat hij gedaan heeft, is gewoon goed. Met zijn koor, orkest en solisten heeft hij ons een prachtige avond bezorgd.’’ Voor de Thoolse dirigent was het pas. De vierde cantate, die handelt over de besnijdenis en naamgeving van Christus, is minder uitbundig dan de eerste drie, maar de sfeer is warm met feestelijke hoorns in het slotkoraal. Een bijzonder onderdeel hiervan was het optreden van de sopraan met echo. Een Middelburgs koorlid zong vanuit de nis boven de raadzaal de echo. Kees van Dis, die zelf ook heel ac tief is geweest als zanger en diri gent, had genoten van het unieke concert. ,,En zoveel belangstelling! Het was een goed zingend koor en een dito spelend orkest. Bij snelle passages was het samenspel wat las tiger. Wat de solisten betreft, kwa men bas en alt beter uit de verf dan sopraan en tenor. Het is mooi, dat zoiets op Tholen in ons atrium mo gelijk is.’’ Over de accommodatie is Sarien Bout minder tevreden. ,,Het atrium is eigenlijk te strak voor zo’n Weih- nachts Oratorium. De balie staat ook in de weg, maar het leven wordt voorwaarts geleefd en achteraf be grepen. De lampen had je wat kun nen dimmen. In de Grote Kerk komt zo’n werk beter tot zijn recht, maar die is gewoon te klein voor zoveel koorleden en muzikanten. Op de vraag waar je dan naar toe moet, is op Tholen geen antwoord te vinden, maar voor te grote produkties is het atrium niet zo geschikt. Het publiek zou eigenlijk voor de balie moeten kunnen blijven’’, aldus Sarien Bout. ,,Als het aan burgemeester Nuis ligt, komt er nog een keer zo’n concert’’, zegt Paul Heijboer. ,,Het is ook uniek, zo’n grote produktie in Tho- len.’’ gesloopt), en in het eerste kwart van de vorige eeuw is hier de stadsgracht (vest) gedempt met puin en ander afval. De bedoeling is dat hier een waterpartij komt die in verbinding staat met de Vest, en aan de zuidkant woningen met ga rages (op de plek van de nog te slo pen huizen Kruittoren 17-25). Op deze plek is de toplaag verontrei nigd met asbest. Verder zijn poly cyclische aromatische koolwater stoffen (pak’s), lood, zink, zware metalen, minerale olie en cyaniden (dit laatste ook in het grondwater) aangetroffen. Het komt er op neer dat 1430 kuub grond sterk is ver ontreinigd met asbest, 20 kuub te vens met pak’s en minstens 25 kuub met cyaniden. Verder is van de met stortmateriaal vermengde ,,Klasse!’’, zegt muziekkenner Sa- rien Bout-Sakko uit Tholen. ,,Een prachtige uitvoering voor 15 euro. Dat is hartstikke goedkoop in hin neute fout.’’ De gemeente Tholen en de provincie Zeeland ondersteunden het bijzondere concert met subsi dies, terwijl ook verschillende be drijven hun financiële bijdrage le verden. ,,Toen het gemeentehuis gebouwd werd, dacht ik er al aan om hier een keer met mijn koor te kunnen optreden’’, vertelt Paul Heijboer. ,,Het zat dus al een poosje in de koker en toen de wethouders van Tholen en Kapelle met elkaar in contact kwamen, raakte het in een stroomversnelling.’’ Wethouder Kees van Dis kreeg een jaar geleden van zijn collega van cultuur van de gemeente Kapelle de suggestie om de christelijke oratori- umvereniging Te Deum Laudamus naar Tholen te halen. Van Dis vond het een interessant idee en ging er mee aan de slag. Zaterdagavond was het resultaat zichtbaar. Een vol atrium van het gemeentehuis en een perfecte uitvoering. Van Dis, die samen met burgemees ter Nuis en wethouder Hoek het ge meentebestuur vertegenwoordigde, mocht het welkomstwoord uitspre ken. Hij was blij dat een compositie die zich in grote populariteit mag verheugen in het ‘concertgebouw’ van Tholen werd uitgevoerd. ,,Bach voor het eerst in het gemeentehuis, dat is uniek, maar gelijk ook ge waagd, want het vraagt het uiterste van de zangers. Ontroer ons, spreek ons aan, laat ons genieten bij het be zingen van de glorie van God.’’ een hele gebeurtenis om in het eigen gemeentehuis te kunnen optreden. ,,Het was ook flink aanpoten: van drie tot zes uur repeteren en dan van acht uur tot half elf de uitvoering. ’s Middags schrokken we nog van de akoestiek en al was het even wen nen, ’s avonds viel het alles mee. Ik vond het atrium wel sfeer hebben en we hadden een aandachtig pu bliek.’’ Paul Heijboer was zichtbaar opgelucht toen hij aan het eind van het concert de bloemen kreeg. Het was voor hem de derde keer dat hij het Weihnachts Oratorium van J.S. Bach uitvoerde met zijn koor. Van de solisten had hij alleen met sopraan Margreet Rietveld eerder samengewerkt. Met een black and white party in de kelder van hun huis in Tholen, heeft de tweeling Eva en Isa Priem de twaalfde verjaardag gevierd. Een wel heel bijzondere: de twee zijn 12 geworden op 12-12-12. „Maar ook onze vader Jacco was die dag jarig”, zegt Eva. ,,Hij is 46 geworden.” Het was dus driedubbel feest in huize Priem. De tweeling, die niet weet of ze nu eeneiig of twee-eiig zijn, heeft de bijzondere gebeurtenis ge- Het was opmerkelijk dat de CU - al tijd mordicus tegen het plan - nu wel meeging. ,,We willen het een kans geven. We hebben er goede moed op dat de projectontwikkelaar mee werkt,’’ zei Hage die tijdens de schorsing was bijgepraat. De VVD liet bij monde van Anco Fase weten akkoord te gaan met het voorstel van b. en w. Zeker met de toezegging dat de regie bij de wethouder ligt. De wethouder ontraadde het amende ment. Omdat er drie raadsleden ont braken (Jan Heshof en Jolanda Prins van de PvdA en Rien Klippel van de SGP), staakten de stemmen: 9 voor van CdA, ABT, CU en SP en 9 tegen van SGP, PvdA en VVD. Dit bete kent dat er geen besluit genomen kon worden en het nu op de eerstvolgen de vergadering van de gemeenteraad weer op de agenda staat: op 7 febru ari. Er is weer een hoofdstuk toege voegd aan het hoofdpijndossier: Mosselhoek geen gesneden koek. Hoe zal ik U ontvangen, hoe kom ik U tegemoet? Zo bezong een stra lend openingskoor zaterdagavond in het gemeentehuis de vreugde over de komst van de Messias tijdens het Weihnachts Oratorium van Bach. Niet minder dan 400 luisteraars volgden de cantate 1 tot en met 4 en en kele delen uit cantate 6 met grote aandacht. Voor het eerst werd er zo’n grote produktie voor koor en orkest op Tholen uitgevoerd en dat alle maal onder leiding van de Thoolse dirigent Paul Heijboer. aromatische koolwaterstoffen (ook in het grondwater). De bedoeling is om de vervuilde grond af te gra ven. Als sterk verontreinigd wordt vijftig kubieke meter grond en 170 kubieke meter bodemvolume van het grondwater aangemerkt. Van onaanvaardbare risico’s voor mens en milieu is geen sprake, maar de verontreiniging van bodem en grondwater op vijf percelen aan het Slachtveld in Tholen is door gedeputeerde staten wél als ernstig aange merkt. Sanering is niet spoedeisend. De gemeente wil deze echter ko mend voorjaar uitvoeren, er is een saneringsplan opgesteld door inge nieursbureau Oranjewoud. digheid) gebruikt kunnen worden. Scholen, zorgcentra, kinderopvang en andere maatschappelijke instel lingen vormen de doelgroep. Zij be sparen geld door dit hergebruik, want ze hoeven geen dure materia len aan te schaffen. Wie daar meer over wil weten, kan bellen met 0164-240178 of e-mailen naar in- fo@facilitair-bedrijf.nl. De Crea Shop komt ook graag in contact met bedrijven die restanten (spullen die veilig zijn voor kinderen) kunnen aanbieden. de boodschap. ,,Maar als er meer tijd nodig is, zullen we langer door gaan.’’ Hij voelde er niets voor fase 2 te schrappen. Boudeling vroeg een schorsing aan. Er volgde koortsachtig overleg met de andere fracties. Waarnemend griffier Leen Vermeij stond er gewa pend met een schrijfblok om het amendement voor het CDA op te stellen, tussen. Na tien minuten werd het ingediend: CU, ABT en SP ondersteunden het voorstel om de zoektermijn naar zes maanden te verlengen en punt twee te schrap pen. grond ongeveer 3900 kuub sterk verontreinigd met lood en pak’s, en daarvan 25 kuub ook met cyani- den. Het betreffende braakliggende terrein, dat de bestemming maat schappelijk groen heeft, is al gerui me tijd afgezet met een hekwerk. Hier zullen na de sanering restver- ontreinigingen achterblijven bij de teen van de Eendrachtdijk en bij de Ten Ankerweg, en mogelijk ook in de putwanden bij de nog te slopen woningen. Deze zullen met folie afgeschermd worden. Voor de cy- anideverontreiniging wordt een grondwatersanering uitgevoerd, die er toe moet leiden dat de ver ontreiniging binnen dertig jaar sta biel is. Gedeputeerde staten zijn akkoord met het saneringsplan. OHDJNE IHoute Dirigent Paul Heijboer leidt koor en orkest, zaterdagavond in het gemeentehuis. Links de Duitse alt Astrid Krause en de Nederlandse tenor Jean-Léon Klostermann, twee van de vier solisten. (Foto J.PA. Baaijens). Op Slachtveld 2-4 waren in het verleden een houthandel en een constructiebedrijf gevestigd (de ge bouwen zijn na een brand in 1999 V/j I. A?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 7