camera’s Botermarkt xxxxxxxxxxx je leven, dit is een moderne versie Zonder inzet vrijwilligers was website archief er niet geweest CU tegen invoeren van "Houte ’Op de merklap van vroeger stond Maartenskerk en oude stadhuis Eén procent van Thoolse archiefbescheiden digitaal ontsloten Kerstbespeling op klokken van Zelfs wachtlijst voor reisje Samen lappen we het Cisca van Tiggele uit Poortvliet borduurt uit de losse pols Nuis staat stil Van de Sande roept om PvdA’er Luuk Blom Tholenaren bewegen weinig en zijn te dik SP verbaasd over verdwijnen bushalte i interieur bij dood Heijning De gemeenteraad stond donderdag stil bij het onverwachte overlijden van Zeeuwse gedeputeerde Sjoerd Heijning (VVD) op 9 december. Burgemeester Nuis vroeg na de ver gadering de andere leden van het college en de raadsleden op te staan om de 60-jarige Heijning te herden ken. Volgens Nuis stond Heijning als bestuurder dicht bij de gemeente. En was het een schok dat hij plotseling overleed. Vooral voor zijn gezin, maar ook voor het college van gede puteerde staten en de provinciale sta ten. ,,Als lokale bestuurders voelen we ons verwant. Daarom willen we er kort bij stilstaan en zijn gezin en familie sterkte wensen in deze moei lijke tijd.’’ De volgende dag was er in Middelburg een herdenkingsbijen- komst. De gemeente Tholen was daar bij vertegenwoordigd. Donderdag 20 december 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Drie wethouders Guldens Nachtdiensten 9 Soos Heel de wereld I Nine lessons and carols van beiaardier De Waardt Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Gemeentelijk beiaardier Gerard de Waardt bespeelt za terdag zowel het carillon van het oude stadhuis in Tholen als de klokken van de Maartenskerk in Sint-Maartens- dijk. Hij brengt een muzikale impressie, geïnspireerd op de Nine lessons and carols, ter voorbereiding op het kerstfeest. ’s Morgens tussen elf en twaalf uur laat De Waardt de klanken van het carillon in Sint-Maartensdijk horen en ’s middags tussen twee en vijf uur doet hij dat in Tholen. Bezoekers kunnen om kwart voor twee met de beiaardier mee naar boven in de stadhuistoren. Er is plek voor maximaal 20 personen vanaf acht jaar. Op 7 januari moeten alle deelnemers aan het project ’Sa- men lappen we het’ hun merklap inleveren bij het streek museum in Sint-Annaland. Met Cisca van Tiggele uit Poortvliet sluiten we dit jaar deze serie af, maar we ver liezen de wording van het werkstuk natuurlijk niet uit het oog. Volgend jaar kunt u het project verder volgen in deze krant. Met Van Tiggele kijken we naar het jaar 1980. ,,Dat was nog over”, zegt ze. Het is wel een jaar waar ze wat mee heeft. ,,In dat jaar is koningin Beatrix gekroond.” Veertig paar Thoolse handen zijn bezig met een opmerkelijk museumstuk. Het kleine zusje van de langste merklap ter wereld Door ons gedaen, eveneens met medewerking van Tholenaren tot stand gekomen, is in de maak. Twee mannen, zevenendertig vrouwen en een meisje zijn druk in de weer met naald en draad om de veertig jaar dat streekmuseum De Meestoof bestaat op twintig meter stof in beeld te brengen, van 1973 tot en met 2012. Het museum in Sint-Annaland bestaat op 4 april 2013 veertig jaar. In deze serie nemen we een kijkje achter de schermen bij de makers, die elk een lapje van vijftig centimeter tot hun beschikking hebben. Ciska van Tiggele loopt wat achter op de rest, maar weet al precies wat ze op haar merklap wil. Misschien ook nog de drie ’uusjes uit haar straat, de Hogeweg. Liefst 5737 keer komt de familienaam Hage voor in de databases op de website van het Thoolse gemeentear chief. In totaal zitten er bijna 600.000 namen in. En de beeldbank telt ruim 46.000 foto’s. ,,De eerste stap is gezet, en dat is best een grote’’, vond burgemeester Nuis die de site www.archieftholen.nl donderdag lan ceerde. Gemeentearchivaris Fred van den Kieboom be nadrukte het vele werk dat vrijwilligers er voor hebben verzet. Enkel spatje Vijf jaar Babymutsjes .ƒ•-/ f' ✓vxx. 5 Tholen BE Advertentie I.M. VERVOLG VAN ANBO Na een paar uurtjes bladeren in ou de kranten, vond Cisca dat 1980 ook het jaar is dat er een pot met goud gevonden was in Sint-Maar- tensdijk. Die heeft overigens ook nog in het museum gestaan. Die pot en de gouden munten hebben ook een plekje op de lap. ,,In Poortvliet werd dat jaar de eerste wielerronde gehouden. Daarom wil ik een fiets borduren en ik denk erover om ook de kerk van Poortvliet erop te zet ten.” Een ander kenmerk van haar dorp vindt ze ’de drie ’uusjes aan de Hogeweg, waar ze schuin tegenover woont. ,,Iedereen die hier woont, weet wat daarmee bedoeld wordt. Misschien doe ik daar ook nog iets mee. Ook wil ik er een hondje op en poezen, want die heb ik altijd ge- heb, kan ik daar een beetje mee spe len en schuiven.” komen. Het resultaat mag er zijn’’, aldus de archivaris. „Jammer dat Luuk Blom niet meer in de gemeenteraad zit, verzucht te Bram van de Sande (CU). Hij had de PvdA’er uit Sint-Annaland er donderdagavond graag bij gehad in de vergadering van de gemeente raad. Volgens Van de Sande was Blom in 2002 faliekant tegen het plaat sen van de palen om auto’s te weren uit de Botermarkt en de Kerk straat in Tholen. Vooral vanwege de hoge kosten. plan voor de binnenstad. ,,Dit is een toegevoegde waarde aan de beeld kwaliteit. Dan zijn we ook de lelijke palen kwijt.’’ Ook hij wees er op dat het met instemming van bewoners en ondernemers tot stand is geko men. Bovendien is er nueen gevaar lijke situatie, zei hij. B. en w. willen het systeem snel invoeren. Van de Sande vond dat ook de Een- drachtsweg er bij betrokken moest worden. De kosten van het systeem worden volgens hem betaald door de boetes die automobilisten krijgen als ze het gebied inrijden terwijl ze er niet mogen komen. ,,Dit is de om gekeerde wereld.’’ De CU stemde als enige fractie tegen het voorstel. van het jaar er zich ook wat beter voor lenen. Borduren is meer wat voor de donkere avonden die nu aangebroken zijn. ’s Zomers ga ik liever naar buiten, lekker zwem men. Ik ben niet zo’n type dat in de tuin gaat zitten borduren.” ren in archiefbronnen; archieven overzicht. Binnen die databases kan dan weer gerichter worden gezocht met trefwoorden. In de beeldbank zijn met name de opnamen te zien van de dienst gemeentewerken uit de periode 1968-1996, waarvan de negatieven door A. Brouwer zijn Met merklappen heeft ze eigenlijk geen ervaring, wel met borduren. ,,Ik kocht vroeger veel borduurpak- ketten”, zegt ze, terwijl ze naar een geborduurde kaart van Nederland wijst, die in haar woonkamer aan de muur hangt. ,,Die heb ik gemaakt in de tijd dat het op mijn werk nog niet zo heel druk was. Ik draaide nacht diensten in een revalidatiecentrum.” De SP ging wel akkoord, maar frac tievoorzitter Theo Korevaar was verbaasd over het feit dat de pre mies van de pensioenen voor de vier wethouders ’plotseling’ met 151.000 euro waren verhoogd. ,,Wij willen graag terug naar drie wethou ders om ons dergelijke extra uitga ven te besparen.’’ ,,Twee verschillende mensen, maar één ding hebben ze gemeen: ze knokken voor het bewaren en in stand houden van zaken.’’ Nuis her innerde aan de discussie over het al dan niet handhaven van het oud-ar- chief, een kleine tien jaar geleden. ,,Gelukkig is het hier gebleven. We hebben een prachtige ruimte die aan alle wettelijke eisen voldoet.’’ Tho- len heeft met het archief weliswaar niet de norm gehaald wat perso neelssterkte betreft, maar wel als het over de kwaliteit gaat, zei de burge meester. Mede dankzij de vrijwilli gers, waarvan enkelen thuis hebben gewerkt. Van den Kieboom liet de dankwoorden van de burgemeester vergezeld gaan van een doosje bon bons voor elk van hen, en voor de vaste medewerkers Annette Kuiper en Janneke Boomsluiter. ,,Zonder jullie hadden we hier vandaag niet gestaan. Dit werk hebben jullie voor heel de wereld gedaan.’’ Ze heeft met het blauwe draad on der andere de Nederlandse vlag en guldens geborduurd. ,,Het gaat niet helemaal precies om het na te ma ken, maar je probeert er toch iets moois van te maken.” En de silhou etten van de twee koninginnen. ,,Ook al zijn het maar een paar lij nen, je ziet toch dat het Beatrix is.” 1980 heeft ook persoonlijk beteke nis voor Cisca. ,,In dat jaar ben ik Meer dan de helft (56 procent) van de volwassen Tholenaren is te dik. Dat concludeert GGD Zeeland in een rapport over volksgezondheid in Zeeland. Het onderzoek richtte zich op kinderen, volwassenen en oude ren. Bij ouderen is dat percentage nog hoger, 66 procent heeft een BMI van 25 of meer. Thoolse kinderen zijn in 13 procent van de gevallen te zwaar. In Zeeland zijn de percenta ges van overgewicht; 47 procent bij volwassenen, 58 procent bij ouderen en 9 procent bij kinderen. Tholen scoort daarmee boven het gemiddel de van de provincie. Wat opvalt is dat het eet- en beweegpatroon van kinderen in Tholen niet afwijkt van het Zeeuwse gemiddelde. Zo speelt 41 procent elke dag buiten. Daar staat tegenover dat jongeren en vol wassenen in Tholen onvoldoende be wegen. Van de jongeren voldoet 48 procent niet aan de norm, bij volwas senen is dat percentage 56 procent. De vrijwilligers van het gemeentearchief die bij de ontsluiting en digitalisering betrokken zijn geweest. V.l.n.r. Flip de Rijke, Gerrie de Rijke, Carola van As, Mark van Dijke, Corné Stoutjesdijk, Atie Westra, Laura Nieuwkoop, Marja Franke en Cees de Leeuw. Op de foto ontbreken Hans Zuurdeeg, Christina Briggeman en A. Brouwer. De inzet toont de nieuwe homepage. Van de volwassenen sport 59 procent minder dan een keer per week. In Zeeland ligt dat gemiddelde op 53 procent. Niet alleen bewegen we te weinig. Thoolse jongeren drinken ook nog eens bovengemiddeld veel alcoholische dranken. Veertien pro cent van de 12 tot 15 jarigen is een zogeheten bingedrinker, iemand die meer dan vijf glazen alcohol per avond drinkt. Dat percentage is 5 procent hoger dan het Zeeuws ge middelde. Toch worden we steeds ouder. De levensverwachting voor Thoolse mannen is gestegen naar 78,8 jaren. Dat is 5 maanden ouder dan de gemiddelde Nederlander. De levensverwachting van vrouwen is met 82,6 jaren onveranderd. Er staan elf werken op het program ma en naar traditie van de Nine les sons and carols, die voorafgaand aan Kerstmis worden verteld, begint De Waardt met het verhaal van de gebeurtenis in de stad van koning David. Over Maria die haar kindje Jezus in een kribbe legt. Vervolgens wordt een bekend Engels kerstlied Away in a Manger gespeeld, ge volgd door Ere zij God (Angels, from the realms of glory). In It ca me upon the midnight clear wordt het kerstverhaal verteld. Dan speelt De Waardt gezang 139, vers 12 en 3: Komt verwondert u hier mensen. Het is een oud-Hollands kerstlied uit de 17de eeuw. Dat wordt ge volgd door Nu zijt wellekome. De Waardt heeft zelf een compilatie gemaakt van bekende kerstliederen. Kerstfantasia heeft hij het genoemd. Blom die geen blad voor de mond nam, vertrok echter in 2003 naar de Tweede Kamer. De gemeenteraad werd nu gevraagd in te stemmen met een begrotings wijziging waarin 50.000 euro wordt uitgetrokken voor een camerasys teem voor het registreren van kente kens op de Botermarkt en Kerk straat in Tholen. De rode ronde palen die er nu staan, worden dan weggehaald. Van de Sande vroeg dit plan op te schorten en het pas te bespreken als er een plan van aanpak voor de hele binnenstad is gemaakt. ,,Dit sys teem nu invoeren, is voor ons een groot vraagteken. Het moet per jaar met 14.900 euro door de burgers worden afgeschreven.’’ Maar vol gens wethouder Gré Boelhouwers (VVD) is het besluit op een demo cratische manier tot stand gekomen door ondernemers en bewoners er over te raadplegen. De VVD wilde het juist niet uitstellen. Ook wethouder Kees van Dis voel de daar niets voor. Hij stelde dat met het invoeren van het systeem zelfs vooruit gelopen wordt op het ,,Eigenlijk wist ik helemaal niet zo goed wat er allemaal op moest ko men, dat je bijvoorbeeld iets met de tentoonstelling moest doen. In de Meestoof was er een expositie over het koningshuis, genaamd Van ko ningin Emma tot koningin Beatrix. Dat onderwerp spreekt me wel aan. Op Koninginnedag kijk ik bijvoor beeld altijd wat iedereen aanheeft.” Ze heeft de afbeelding op de aan kondiging van de tentoonstelling na getekend op haar merklap. Met blauw draad. Dat is een afwijkende kleur. Verder probeert ze zoveel mo gelijk te doen met de kleuren die door het museum verstrekt zijn en die op elke merklap terugkomen in de bloemenrand. ,,Als je twee draad jes van twee verschillende kleuren pakt, krijg je een heel ander effect. Zo kun je ook een beetje variëren.” dorpen vaak bij elkaar, blijkt. Maar bij het opscheppen helpen ze el kaar. Zo schept Tanny Ridderhof uit Sint-Annaland stoofpeertjes op voor Wim van Akkeren uit Sint- Maartensdijk die achter haar staat in de rij bij het warme buffet. Het gaat in één moeite door. Maar het hoort ook wel bij de kerstgedachte. Om samen te zijn en elkaar te on dersteunen. Ook al is het een lepel met stoofpeertjes. De burgemeester stelde vast dat Tholen niet voorop loopt met het lanceren van een website voor het gemeentearchief. Hij gaf als reden dat is gekozen voor de ’eigen ver trouwde Thoolse manier: met vrij willigers’. ,,Geen professionals in huren, maar werken met mensen die zich willen inzetten uit liefde voor de geschiedenis. En dat werkt ken nelijk aanstekelijk, gezien wat ik hier de afgelopen jaren heb zien ont staan’’, aldus Nuis. Hij memoreerde dat Van den Kiebooms voorganger Hans Zuurdeeg de aanzet gaf tot de ontsluiting van het oud-archief. Ook voor de twee busreizen die de Anbo organiseert is meer animo, vertelt ze. ,,We hadden zelfs een wachtlijst van tien toen we in au gustus met de bus naar Volendam gingen. Er kunnen vijftig mensen mee. Voorheen waren er steeds maar 35 leden die meegingen.’’ Het bestuur zoekt zelf de bestem mingen voor de busreizen op. De soos van de Anbo houdt ook iedere maand een bingomiddag in Maar- tenshof. De leden komen op eigen gelegenheid naar het kerstdiner of rijden met iemand mee. Aan de ta fels in de recreatiezaal zitten de begonnen met mijn opleiding tot verpleegkundige.” Dat beroep oe fent ze nu nog steeds uit. Ze werkt in Steenbergen in verpleeghuis de Lindenburgh. Om alle figuren die ze erop wil zet ten in patroon te krijgen, vindt Cis- ca op creatieve wijze oplossingen. ,,Als ik een patroon van een boerin netje heb, maak ik haar kleding ge woon wit en dan heb je een ver pleegster. Zo’n ouderwets uniform dragen we weliswaar niet meer, maar iedereen ziet wat je ermee be doelt.” Om haar beroep verder uit te beelden wil ze ook nog een rood kruisje en een spuitje borduren. Ze vindt het niet zo moeilijk om op een merklap te borduren en werkt een beetje vanuit de losse pols. ,,Al bor durende zie ik wel of er bij een fi guur een steekje bij moet of juist een steekje eruit. Als ik een basis heb, kan ik daar een beetje mee spe len en schuiven.” Cisca heeft deze maand nog niet zo veel op haar merklap staan, maar het resultaat zit wel al in haar hoofd. ,,Ik weet precies wat erop moet.” Ze is wat later begonnen aan het pro ject. ,,Ik moest in november nog be ginnen, ik had het te druk.” Zenuw achtig raakt ze er niet van. ,,Als ik even flink doorborduur, is het ge woon op tijd af. Het is nu wat rusti ger op mijn werk. Ik vind de tijd Hij verbindt ze met een brug. Van sommige melodieën gebruikt hij een paar maten en andere speelt hij juist helemaal uit. De fantasia is geïnspireerd op de tekst: ’Kent u het lied dat de engelen zongen? Kent u het lied dat de herders hoorden? Kent u het verhaal dat de wijzen vernamen? Alle eer in de hoge, vre de op aarde, in de mensen welbeha gen.’ Dan is O little, one sweet van J.S. Bach aan de beurt, een wiegenlied voor het kerstkind, waarin de op dracht van de wereld wordt ge noemd. Dat wordt opgevolgd door de klanken van Stille Nacht an The First Noël van John Stainer. De Waardt sluit af met een werk van G.F. Handel: Joy to the World. ’Vreugde voor de wereld, de Heer is gekomen.’ Het zijn ook de weken voor het houden van een moonlightshop ping (in Stavenisse) een winterfair (in Sint-Maartensdijk) en winter- markt (in Sint-Annaland). De orga niserende ondernemers en vereni gingen zijn daarbij afhankelijk van het weer. Niet alle inspanningen worden daardoor altijd beloond. In Stavenisse bleef het woensdag droog, in Sint-Maartensdijk verre gende de winterfair vrijdag groten deels, in Sint-Annaland bleef het zaterdag op een enkel spatje regen na droog. De homepage van de website laat het beeld zien van de oude Thoolse brug. Er kan op de namen van de acht voormalige gemeenten geklikt worden om iets over de geschiede nis van elk te weten te komen. En er zijn vier knoppen voor de databa ses: beeldbank; voorouders; blade- gescand. ,,Ook voor onze eigen ambtenaren zijn die op deze manier toegankelijk’’, zei Van den Kie- boom. Verder zijn negatieven van de Thoolse fotograaf Willem Corne- lisse die nog bij de familie zijn, op genomen in de beeldbank. Onder de knop voorouders zijn gegevens te vinden uit de doop-, trouw-, be graaf- en lidmaatregisters van Thoolse kerken van voor de invoe ring van de burgerlijke stand (1811), uit bevolkingsregisters van voor 1940, en uit indexen op wees kamer- en transportakten van voor 1811. De gedigitaliseerde registers zijn te zien in ’bladeren in archief bronnen’. En ten slotte zijn ook de aanwezige archiefinventarissen di gitaal te raadplegen. ,,Al met al is er heel veel informatie beschikbaar ge- ,,Op mijn eerste werkdag, 1 septem ber 2006, werd me al gezegd: we gaan een modern archief worden. Ik denk dat het resultaat er mag zijn’’, aldus Van den Kieboom. De burge meester zei dat we internet tegen woordig heel normaal vinden, maar dat Zuurdeeg bij zijn aantreden in 1973 kon beginnen met het samen brengen van de verschillende ar chieven op één plaats. ,,Ik hoorde van de heer Van den Kieboom dat nu één procent van het archiefmate riaal toegankelijk is via het internet. Dat lijkt niet veel, maar van het to tale archief wordt maar zo’n twee procent geraadpleegd. Dus dan is zo’n eerste stap best een grote.’’ De voorbereidingen hebben zo’n vijf jaar gevergd. Monnikenwerk, aldus Nuis. Hij is blij dat de drem pel naar het gemeentearchief ver laagd is, en er nu delen van de col lectie thuis doorzocht kunnen worden. ,,De tijd is voorbij dat je al les hier in de leeszaal moet komen halen.’’ Van den Kieboom zei dat de komende tijd de fouten hersteld gaan worden die ongetwijfeld in de databases aan het licht komen. De bedoeling is verder om in de toe komst scans toe te voegen van de weeskamer- en transportregisters, en de digitale fotocollectie uit te breiden. De SP-fractie in de Provinciale Sta ten is verbaasd over het verdwijnen van de bushalte aan de provinciale weg (N286) tussen Sint-Maartens- dijk en Stavenisse, ter hoogte van de Koekoeksweg. Afgelopen najaar is de halte daar volgens de partij ge plaatst in goede samenspraak met de gemeente Tholen en vervoersbedrijf Connexxion. De plaatsing gebeurde op verzoek van een gezin, waarvan de zoon met speciaal vervoer naar school werd gebracht. Na de plaat sing van de bushalte kon de jongen met het reguliere openbaar vervoer naar school. Dat leidde tot een kos tenbesparing. Ook anderen maakten gebruik van de halte. De provincie heeft de halte na twee weken verwij derd. Volgens de SP gebeurde dat omdat de halte op een 80 kilometer weg stond. Maar Roland van Tilborg vindt het beleid niet uit te leggen. ,,Er zijn in de provincie tal van we gen waar een maximumsnelheid geldt van 80 kilometer per uur en de bus gewoon op de rijbaan stopt.” De fractie kan er niet bij dat juist deze halte, die leidde tot een kostenbe sparing, is verdwenen. De partij ver zoekt gedeputeerde staten om de maatregel ongedaan te maken. ,,We hopen dat het college inziet dat deze bushalte zo snel mogelijk terug moet komen, desnoods met een ex tra stuk langs de kant van de weg waar de bus kan parkeren.” BEDEKKING Zelf is ze met 67 jaar een van de jongeren in de zaal, maar er zijn er meer die nog geen zeventig zijn. De meesten zijn in de tachtig, een enkeling is de negentig al gepas seerd. Voor het diner is er bingo gespeeld, na het diner is er nog een verloting. De prijzen staan feeste lijk verpakt op een tafel. had. Dan is hij stiekem wel een heel eind vol. Ik vind dat het niet te vol moet worden. Eerst dacht ik nog hoe krijg ik het allemaal gevuld, maar als je alleen al kijkt naar de af fiche van de tentoonstelling, dan is dat al aardig groot.” Ook Cisca’s man Jan volgt de voort gang van de lap. Hij vindt dat het uiteindelijke resultaat afwijkt van de oorsprong van de merklap. ,,Op de merklap van vroeger stond je le ven.” Cisca: ,,Dit is een moderne versie.” Ze vindt het niet zo moeilijk om op een merklap te borduren en werkt een beetje vanuit de losse pols. ,,Al bordurende zie ik wel of er bij een figuur een steekje bij moet of juist een steekje eruit. Als ik een basis Als de merklap klaar is, staat er me teen een andere klus te wachten. Ciska is lid van de Vrouwen van Nu. ,,Ze vroegen van de afdeling of we babymutsjes voor Nepal willen breien. Die moeten voor 17 januari klaar zijn. Het moet wel lukken om met een bolletje wol een stuk of twee mutsjes te breien. Dan ga ik een of twee avonden even doorbrei en. Daarna komt er wel weer wat anders op mijn pad, want ik doe wel meer creatieve dingen. Ik heb op keramieken gezeten en kan ook bloemschikken.” 1 f Xk "Ml Gemeentearchief

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5