Hondenbezitter melkkoe Visio failliet verklaard Quiz Lionsclub levert CFS 2500 euro op Financieel adviesbureau van de gemeente Tholen Gemakkelijke prooi ’De afwisseling in mijn werk vind ik juist wel aangenaam’ Mathon Boogaart uit Tholen kwart eeuw bij firma Weggemans EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 20 december 2012 3 Verdeeld Inzetbaar 9 9 Vacht Veel kritiek Nertsen Salmonella oorzaak zieken Nova Cura Geld klanten gebruikt om eigen gaten te dichten Verdachte steekpartij Tholen aangehouden lijk onderzoek om de situatie van mensen met deze zeer ernstige aangeborden aandoening te verbeteren. Totaal lijden er 1400 mensen aan de taaislijmziekte, waarvan 600 volwassenen. De gemiddelde leeftijd is inmiddels gestegen tot 40 jaar. De Thoolse Lionsclub zet zich elk jaar in voor goede doelen. De leden bezorgden de quiz- deelnemers niet alleen een leerzame, maar ook een ge zellige avond in Meulvliet. De Lions voorzagen de 150 mensen van drankjes en hapjes. Een vijf leden tellende jury o.l.v. Wim Brevet beoordeelde de antwoorden, waarbij elk team bij één favoriete categorie een joker kon inzetten. Met een prima organisatie waaronder de presentatie van tussenstanden, was het een geslaagde première van een voortaan jaarlijks terugkerend evene ment van de Lionsclub Tholen. Stemmen van lezers Scouting Onteigenen Eigen bootje bij. En er moest zelfs geproefd worden welke snoepjes uit grootmoederstijd het juiste antwoord waren. Rabo bank Oosterschelde domineerde met 101 punten. Tielo Jongmans, directeur bedrijfsvoering, nam de wisselbe- ker in ontvangst. Octho en Remmerswaal II deelden de tweede plaats met 95 punten, Rotary Steenbergen was derde met 94 punten, Team Daansbergen vijfde met 91 punten. CFS-vertegenwoordiger Ted Hartman nam met veel ge noegen de cheque van 2500 euro in ontvangst. Hij ver telde dat er jaarlijks 35 kinderen geboren worden met, een taaislijmziekte, erfelijke aandoening. CFS is in 1969 door twee moeders opgericht en is volledig afhan kelijk van giften en sponsors. De stichting doet aan be langenbehartiging, lotgenotencontact en wetenschappe- Een quiz ten bate van de Nederlandse Cystic Fibrosis Stichting (CFS) leverde vrijdagavond in Meulvliet 2500 euro op. Het was een nieuwe activiteit van de 31 leden tellende Lionsclub Tholen. Naast de haringparty en het houtzagen kwam er voor het eerst een binnenevenement bij en dat sloeg aan. Niet minder dan 150 mensen, ver deeld over 23 teams, pijnigden hun hersens over de meest lastige vragen. Ook al was er dan een foutmarge van 3 toegestaan, wie komt erop dat Tholen 61 polders telt? De laatste vier burgemeesters was nog te doen, maar de Thoolse componist Giselin Danckaerts lag weer een stuk verder in de historie. Totaal waren er twaalf ca tegorieën met elk tien vragen over o.a. actualiteiten, sporttermen, kleurrijke leiders, tv-reclames, uitvinden en logo’s. Behalve tekst, kwam er ook beeld en geluid Visio financieel adviesbureau uit Tholen is door de Mid delburgse rechtbank failliet verklaard. De eenmanszaak was een voortzetting van de slapende onderneming L E hypotheken b.v. die aan de Westvest in Sint-Maartens- dijk kantoor hield. Eerland holding b.v. was daarvan de enige aandeelhouder. Thoolse beautysalon leukste in Zeeland SP wil avond over bezuinigingen WMO In december 1986 ging Mathon Boogaart bij Wegge mans Metaalbewerking en Profielbeplating in Sint- Maartensdijk langs om te vragen of ze werk voor hem hadden. Hij had zijn diensttijd er net opzitten en zocht een baan in ’de metaal’. Hij kon in januari beginnen. Boogaart is nu bijna een kwart eeuw in dienst. De me taalbewerker is van alle markten thuis en op vele plaat sen inzetbaar. Voor het werk zat hij onder meer in de Wieringermeer, maar draait ook regelmatig als onder houdsmonteur mee in de ploegendienst bij Rieber in Sint-Maartensdijk waar uien worden gebakken. Boog aart is een echte allrounder. Mathon Boogaart aan de machine die de platen in de gewenste vorm drukt. VERVOLG VAN NERTSEN VERVOLG VAN RIEBER Arjan den Braber, Sint Philipsland. niet om de techniek in te gaan. Ma thon ging naar de lagere technische school in Sint-Maartensdijk en koos metaaltechniek. Ook dat was - ge zien de ervaringen die hij had opge daan bij zijn opa - vanzelfsprekend. Na zijn opleiding nam Mathon via uitzendbureaus allerlei baantjes aan. ,,Als ik maar niet thuis hoefde te zit ten. Maar omdat ik nog in dienst moest, namen ze me nergens in vas te dienst aan. Na mijn diensttijd ben ik hier gewoon langs gegaan.’’ In het begin kreeg Mathon vooral veel laswerk. Aan spanten voor bedrijfs- loodsen. Hij maakte ook zogeheten woelers, die de boeren gebruiken Mathon Boogaart is in zijn vrije tijd vrijwilliger bij de scouting. In de wintermaanden gaat hij vaak samen met zijn partner in het weekend naar Veere om daar het gebouw, het terrein en de bos sen van Scoutcentrum Zeeland te onderhouden. Twee terrei nen, van 8 en 2 hectare groot aan het Veerse Meer. Van april tot oktober wordt het terrein verhuurd aan scoutinggroepen uit Ne derland, België, Duitsland en Engeland. ,,Daar kunnen ze hun eigen spel doen. Wij hebben daar het materiaal voor.’’ Bogaart was tot 1997 ook actief bij scouting Heenetrecht in Tholen. ten nogal. We moesten ze inspecte ren, smeren of repareren.’’ Walhout ziet vooralsnog geen op lossing voor het probleem. Hij heeft al zijn hoop gezet op een juridische procedure. ,,Onteigenen is voor mij een reële optie”, zegt hij. ,,Dat heb ben ze in Engeland ook gedaan.” Een nerts is een roofdier uit de familie van de marterach- tigen. Een volwassen dier is zo’n 30 tot 40 centimeter groot. Het beestje weegt zo’n 550 tot 800 gram. De basiskleur is donkerbruin, maar er zijn ook witte en grij ze nertsen. Een salmonellabesmetting was de oorzaak van de zieke bemanning op het vrachtschip Nova Cura uit Sta- venisse. Vier medewerkers werden ziek na het eten van zalm die besmet was met salmonella. Die diagnose werd vorige week woensdagavond vastgesteld door een arts van de ra- diomedische dienst van de KNRM. Die conclusie kwam te laat voor het bericht in de krant, waarin staat dat de oorzaak nog onbekend is. Na drie dagen is de bemanning weer opge knapt. ,,Daarmee is bewezen dat het om een salmonellabesmetting ging”, zegt kapitein Marcel van Eenen- naam, die zelf ook ziek werd. ,,De symptomen komen er precies mee overeen.” Hij zegt dat het het laatste pakje zalm aan boord was. ,,We eten voorlopig geen zalm meer.” Dat ik als hondenbezitter exorbitant veel belasting betaal, wist ik wel, maar dat de discrepantie tussen de te betalen belasting en de werkelij ke kosten zo groot was, werd mij in de Eendrachtbode van 13 december pas duidelijk. Tegenover de kosten voor de gemeente van 30.000 staat een belasting van 180.000 ofwel 600%. Dit terwijl de honden bezitter verplicht is om alles op te ruimen zodat er geen sprake kan zijn van overlast. Dit in tegenstel ling tot mensen die katten houden die hun behoefte wel doen op pu bliek terrein, of erger, bij medebur gers in de tuin. Al sinds de middeleeuwen wordt hondenbelasting geheven. Het werd ingevoerd om de overlast van met name zwerfhonden te beperken en om de verspreiding van hondsdol heid tegen te gaan. Daarnaast zag de overheid er in de tijd dat de hon denkar als transportmiddel werd gebruikt, een middel in om trans- De drieëndertigjarige Stavenisse- naar zit vol ongeloof. ,,De dieren hebben het goed. Natuurlijk moeten ze dood, maar dat moet een koe of een varken ook. Het enige verschil is dat je een nerts niet eet, maar ge bruikt voor de vacht.” Die vacht, daar verdienen de nertsenfokkers hun brood mee. Naar schatting be draagt de omzet van alle 158 fok kers in Nederland 360 miljoen euro. ,,Ons land is nummer drie op de we reldranglijst van nertsenvachtprodu- centen”, aldus Walhout. Nederland fokt jaarlijks 6 miljoen nertsen, Chi na 10 miljoen en Denemarken 14 miljoen. Ook thuis in Tholen zit Ma thon niet stil. Hij is weer be gonnen aan het opknappen van een motorbootje. Zijn vierde. ,,Deze is van polyes ter. Het is meer een restaura tieobject. Het is nu een kaal casco.’’ Hij noemt het zelf knutselen. Ook heeft hij thuis zelf een houtkloofapparaat gemaakt voor het klieven van boomstammen. ,,Een goede krachtig kliever.’’ om de grond op hun akkers los te maken. Er kwam steeds meer werk in het lassen van producten in roest- vrijstaal. Ook het knippen en zet ten van metalen platen voor onder meer wanden, kappen en lekbakken nam toe. Weggemans doet nog steeds hoofdzakelijk constructie werk. Maar de beplating voor wan den en daken heeft een grote vlucht genomen. Het machinepark is er voor aangepast. In 1989 kocht het bedrijf al een kantbank die volledig automatisch werd bestuurd, vertelt Mathon. Samen met zijn baas Rich- te Weggemans ging hij drie dagen op cursus in België om de machine te leren bedienen. Mathon: ,,Daar- mee hadden we een voorsprong op andere bedrijven. Het had ook mijn interesse.’’ Boogaart werd via Weg- De ja-stemmers noemen het een mijlpaal omdat dieren niet voor elk doel gehouden mogen worden. Te genstemmers begrijpen niet dat een goed draaiende sector wordt opge heven nu het economisch minder gaat. Het winnende team van Rabobank Oosterschelde met Tielo Jongmans (v.l.n.r.), Rini Mathijssen, Piet van Dijke, Marjan Verhoef, Anita Goedegebuure en Rien Koppenhol. Vanuit de politiek is al jaren veel kritiek op pelsdierhouders zoals Walhout. Nertsen zitten vaak in kleine kooien, worden vergast en enkel gebruikt voor hun vacht. Be gin deze eeuw wilde minister Brink horst de sector verbieden. Zijn op volger Veerman draaide dat terug, maar eiste wel extra maatregelen. ,,We vormen een kleine groep, een makkelijke prooi”, zegt Walhout. ,,En dat terwijl veel Nederlanders helemaal niet tegen ons zijn. Dat bleek vanmiddag nog tijdens een discussie op Radio 1. Ongeveer 80 procent van de ondervraagden was tegen het verbod. Ook op de veiling in Finland reageerden collega-fok- kers vol ongeloof.” Lyon Walhout heeft de fokkerij ze ven jaar geleden overgenomen van zijn vader en destijds veel geld geïn vesteerd in vernieuwing. ,,Die hypo theek is nog lang niet afgelost”, zegt hij. ,,En op het moment dat ie is af gelost, heb ik weer een schuld om dat het bedrijf niet verkoopbaar is. Je kunt zo’n fokkerij niet simpelweg ombouwen. Al die jaren heb ik voor niets risico gelopen. Als we gaan procederen, hoop ik dat we schade loos worden gesteld, dan kan ik naar het buitenland.” Voorzitter Marco Koolaard (links) van de Lionsclub Tholen overhandigde Ted Hartman van de Nederlandse Cystic Fibrosis Stichting een cheque van 2500 euro. De vrachtwagens reden metalen verrijdbare stellages op om hun la ding boven het schip uit te kiepen. De suikerbieten kwamen in speciale trechters terecht en werden via een transportbandsysteem over het ruim verdeeld. Ook die moesten Bogaart en Loos inspecteren en onderhou den. ,,In de winter kon het er nat zijn en veel te hard waaien,’’ lacht Mathon als hij terugdenkt aan die periode. Nadat Weggemans de machinefa briek uit Tholen had overgenomen, kwamen er draaibanken naar de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Het bracht ook weer opdrachten mee, zoals het maken van klossenpezen voor de netten van garnalenvissers. ,,Die draaibank werkt nog steeds. We maken alle onderdelen zoals de schakels en monteren er kunststof bollen tussen.’’ Maar Mathon draai de ook vaak mee in de ploegen dienst van Rieber, de fabriek van gebakken uitjes aan de Nijverheids- weg. ,,Als ze daar mensen tekort hadden, werd ik gevraagd. Meestal in de vakantieperiodes. Alles wat er stuk gaat, moet ik repareren of aan passen.’’ Hij werkte er hoofdzake lijk samen met Neleward Heijboer. Boogaart is net weer een week terug op zijn standplaats, maar was van maart tot november tussen de kro kant gebakken uitjes actief. Was er echter bij Weggemans iemand nodig om aluminium te lassen, dan werd Mathon weer even teruggehaald. Want ook die techniek beheerst hij. Patricia Handstede uit Tholen is met haar bedrijf voor massage en coaching uitgeroepen tot leukste beautysalon van Zeeland. Ze kreeg maandagmiddag de oorkonde voor deze eervolle vermelding uitgereikt in het Kurhaus in Scheveningen. Bij deze landelijke verkiezing konden klanten van de deelnemende beau tysalons via internet hun stem uit brengen over de criteria sfeer, prijs/kwaliteit verhouding, hygiëne en klantvriendelijkheid. Het aantal uitgebrachte stemmen en de gemid delde score per salon waren bepa lend voor de uitslag van de verkie- De banden met de uienfabriek zijn hecht, Weggemans slaat ook spul len van Rieber op. Bij het bedrijf is zo’n beetje iedereen overal inzet baar. Dat is ook altijd de doelstel ling van de onderneming geweest en dat is het nog. Mathon: ,,Ik zou er niet aan moeten denken dat ik al le dagen hetzelfde zou moeten doen. De afwisseling in mijn werk is juist wel aangenaam.’’ Boogaart is wel eens door een andere werkge ver gevraagd. ,,Ik heb er ook wel eens naar gekeken, maar dan moest ik of lang reizen of de hele dag in een fabriek staan. Nee, ik bleef toch liever hier.’’ Morgen wordt het jubi leum met het personeel gevierd met een etentje in het Holland Huis in Scherpenisse. joen euro. De verkoop van het hele concern aan Orkla leverde een ver lies op van 162 miljoen euro. Voor Bert Schot is het niet voor het eerst dat de uienfabriek van eigenaar wisselt. Hij werkt sinds 1984 in het bedrijf. ,,Tot 1989 ging de fabriek door het leven als Onion speciali ties Holland”, zegt hij. ,,Vervolgens zijn we overgenomen door het Deense Danisco Foods.” Dat be drijf deed de fabriek in 2001 van de hand aan Rieber S0n. Hoewel Visio belastingaangiften voor klanten verzorgde, naast eer der hypotheken, leningen, financie ringen en verzekeringen te hebben verkocht, bleek de administratie lang niet op orde. Van de besloten vennootschappen was sinds 2005 geen jaarrekening gedeponeerd en over 2010 en 2011 kreeg curator mr. B. van Leeuwen geen duidelijk beeld van de inkomsten. Een schuldeiser die de zaak niet meer vertrouwde, had bij de Mid- De nu 45-jarige Boogaart was van jongs af aan al geïnteresseerd in techniek. Niet verwonderlijk want hij kwam als kind vaak bij zijn opa van moeders kant, M.M. Oerlemans, die een machinefabriek had aan het Slachtveld in Tholen. Oerlemans re viseerde machines en maakte onder meer onderdelen voor schepen. Veel Tholenaren zullen hem nog herinne ren als de man in blauwe overall die met sigaar in de mond in de werk plaats achter een draaibank stond. Als Mathon daar aan terugdenkt, herinnert hij zich dat hij daar ’voor het eerst een gat in zijn kop is geval len.’ Het weerhield hem evenwel ,,Die neerwaartse spiraal is in heel de uienbranche een gegeven.” Wan neer de rode letters Rieber S0n van het pand aan de Nijverheids- weg verdwijnen, is nog niet be kend. ,,Als ik Top Taste was, zou ik zo snel mogelijk de naam op de ge vel willen.” Het Noorse levensmiddelenconcern Rieber leed in het vierde kwartaal van dit jaar een verlies van 22 mil- portbelasting te kunnen heffen. Op basis van de Gemeentewet (artikel 226) kan hondenbelasting worden geheven. Het is dus geen plicht en vele gemeenten doen het inmiddels ook niet meer omdat er geen enkel verband is tussen de te betalen be lasting en tegenprestatie van de ge meente. Andere dieren zijn vrijge steld omdat er geen wettelijke mogelijkheid is om daar belasting te heffen. Toch geeft het een nare bijsmaak om als hondenbezitters voor 150.000 bij te dragen aan de alge mene middelen. SGP en CU kun nen dan wel mooie voorstellen doen om de hondenbelasting meer in lijn te brengen met de werkelijke kosten of te bevriezen, maar blij kens de nieuwe tarieven voor 2013 zijn de verhogingen weer gewoon doorgevoerd. Bezwaar maken tegen deze onredelijke belasting heeft geen zin, weet ik uit ervaring. De hondenbezitter wordt gewoon vro lijk verder uitgemolken. Gemeente raad, bedankt! De afdeling Tholen van de SP wil eind januari in het Holland Huis in Scherpenisse een openbare avond beleggen over de bezuinigingen van het kabinet die betrekking hebben op de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO). Het is de bedoe ling om samen met plaatselijke organisaties, die de belangen behar tigen van mensen die te maken heb ben met de WMO, aandacht te vra gen voor de gevolgen van de bezuinigingen. Die zijn ernstig vol gens de SP. Er is voor bezoekers ge legenheid om hun eigen problemen voor te leggen aan enkele deskundi gen op dit terrein. Daarnaast willen de organisatoren met de zaal van ge dachten wisselen over de vraag of en hoe men in actie kan komen te gen de plannen van het kabinet. Ook zullen de mogelijkheden worden be keken hoe de gevolgen enigszins het hoofd kunnen worden geboden. Aanmelden kan via tholen@sp.nl. of 0166-720159. De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag in Kruiningen een 29-jarige Tholenaar aangehouden als verdachte van de steekpartij za terdag in Tholen. Daar raakte een 21-jarige Tholenaar rond zes uur ’s avonds gewond bij een steekpartij. De man werd gestoken in de buurt van de Aldi aan de Kotterstraat. Bij de supermarkt is mogelijk onenig heid ontstaan tussen drie mannen. Het slachtoffer is na de steekpartij richting de Prins Clauslaan gelopen. Daar is de man in elkaar gezakt. Wel bleef hij bij kennis. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht en buiten levensgevaar. De verdachte is na de aanhouding in Kruiningen naar het politiecellencomplex Torentijd in Middelburg gebracht. De politie voert een onderzoek uit naar de aan leiding van de steekpartij. delburgse rechtbank een procedure tegen Visio aanhangig gemaakt en beslag gelegd op de bankrekening van Visio. De 187.000 euro die voor een bepaald rendement belegd zou den worden, wendde Visio aan om andere schulden af te lossen. Totaal zouden klanten drie ton aan Visio hebben uitgeleend wat gebruikt werd om andere gaten te dichten. De curator onderzoekt de zaak. Er waren geen personeelsleden meer in dienst. Daar ging het volgens Walhout des tijds om negen nertsenhouders. ,,De regering moet ons schadeloos stel len. Net zoals dat gebeurt bij de ont eigening van grond voor de aanleg van een snelweg. Wat nu gebeurt, is schending van de mensenrechten. De staat kan niet zomaar je bedrijf kapot maken. Uiteindelijk zorgt dit besluit alleen maar voor verliezers. Nederland heeft minder belastingin komsten en honderden mensen ra ken hun baan kwijt.” In totaal gaat het in Nederland om zo’n 1200 werknemers die in de sector werk zaam zijn. zing. Deelnemers doneerden voor elke uitgebrachte stem vijf eurocent aan Pink Ribbon, een stichting die geld inzamelt om aandacht te vra gen voor borstkanker. Klanten waarderen Patricia Handstede om haar warmte en deskundigheid. Bij de behandelingen hecht ze veel be lang aan innerlijke schoonheid. Dit bepaalt volgens Handstede in grote mate de algehele gesteldheid en kan van invloed zijn op het ontstaan van klachten. Tevens is men tevreden over de vertrouwde sfeer en omge ving waar ze de behandelingen geeft. gemans ook zes jaar bij Oerlemans gestationeerd. Hij deed er draai- en freeswerk. Omdat het Thoolse be drijf veel onderhoud deed voor de Suikerunie kwam Boogaart terecht in de Wieringermeer. Van september tot december reed hij samen met zijn neef Mark Loos naar het puntje van Noord-Holland, vijftien kilometer onder Den Oever. Naar de werkhaven Oude Zeug aan het IJsselmeer die tot 2005 tijdens de bietencampagne intensief werd gebruikt. Alle suikerbieten uit Noord-Holland werden daar in schepen overgeladen om naar de suikerfabriek in Puttershoek ver voerd te worden. ,,Van de partijen moesten monsters worden geno men. Dat waren stalen buizen die in de lading werden geduwd. Die sle- "W' 'I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3