’In Cuba hebben ze heel weinig lectuur om iemands leven te verbeteren om een Bijbelstudie te kunnen doen’ Meriete Horst (26) uit Sint-Annaland brengt rust met licht ’Ik wil werken aan een apparaat Johan van de Waerdt uit Tholen gastdocent bij Cubaanse predikanten L Donderdag 20 december 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Twee koffers Johannes Armoede Beste idee Patent Onderzoeker Verlichting Een volautomatische pillendoos, straatverlichting die au tomatisch gaat branden wanneer je passeert en speciale verlichting in een MRI-scan. Meriete Horst (26) bedenkt steeds weer nieuwe dingen. Onlangs rondde de Setalland- se de studie Mens Techniek Interactie af aan de Techni sche Universiteit Eindhoven (TU/e). Nu zoekt ze werk. Het liefst als ontwerpster. „De meeste studenten hebben binnen drie maanden een baan.” Rustgevend Portugal DE THOOLSE COLLRANT kcïstbUlAze 133 miljoen II «CT Johan van de Waerdt uit Tholen heeft een week voor de klas gestaan van een predikantenopleiding in Cuba. Het seminarie in Jagüey Grande telt drie verdiepingen, waarin de school is gehuisvest, een slaapzaal en een eetzaal. Ze hebben er een groot gebrek aan christelijke lectuur en Bijbels zijn er schaars. De meeste kerkgebouwen zijn niet als zodanig herkenbaar. Christenen worden nog maar pas gedoogd in het communistische Cuba. Johan van de Waerdt uit Tholen is twee weken naar het Midden-Ameri- kaanse eiland gegaan om een week les te geven aan een predikantenop leiding. Hij ontdekte hoe weinig middelen de mensen tot hun beschik king hebben, zowel voor hun geloof als voor hun dagelijks onderhoud. Tegelijkertijd heeft hij zich verbaasd over hun positieve instelling. heeft ook de natuur baat bij deze verandering. De natuur ondervindt voortdurend hinder door lichtvervui ling van straatlantaarns die continue branden. Eén van de voordelen van LED technologie is dat deze lampen gedimd kunnen worden en direct op volle kracht branden wanneer ze uit en aangezet worden. De nu gebruik te lampen hebben een half uur nodig om tot volledige felheid te komen.”, zegt ze. „Verlichting die aan gaat wanneer een voetganger of auto pas seert, voorkomt onnodige lichtver vuiling. Het bespaart bovendien energie, wat beter is voor het mi lieu.” Horst heeft het onderzoek naar het effect van licht verdeling over de straat op het gevoel van persoonlijke veiligheid uitgevoerd in De Zaale, een straat in Eindhoven op het uni versiteitsterrein. Aan het onderzoek hebben negenentwintig vrouwelijke proefpersonen meegedaan. Ze kre gen meerdere malen twee situaties voorgeschoteld waarbij een keuze tussen de twee werd afgedwongen. Zo werden drie verschillende licht- scenario’s met elkaar vergeleken (oplopende intensiteit, aflopende in- Johan liet zijn cursisten elke dag, na een korte inleiding, een Bijbelstudie doen en daar vervolgens een presen tatie over houden. Daarna volgde er een discussie. Hij is van mening dat ze daardoor veel van elkaar konden leren. De kerkgenootschappen in Cuba zijn niet zo groot, ontdekte Johan bij navraag onder zijn studenten. Eentje leidt een genootschap van zo’n 20 leden. Meestal bezoeken zo’n 35 mensen de dienst. Ook werd verteld Het land inkomen met twee koffers, waarvan één gevuld met theologische lectuur, dat gaat zomaar niet. Dat merkte Johan van de Waerdt bij aankomst op het vliegveld van Havana, na een twaalf uur lange reis. Hij had een theologisch visum bij zich, maar moest lang wachten, omdat een aantal mannen van het immigratiekantoor het wilden controleren. Vervolgens moest hij zijn koffer met boeken openmaken bij de douane. Omdat de schoonmoeder van een van de douaniers ook van de evangeli sche kerk is, mocht Johan zijn koffer weer meenemen. Meriete Horst heeft tijdens haar opleiding industrieel ontwerp aan de Technische Universiteit een speeltoestel ontworpen. Het toestel is destijds gekozen tot beste ontwerp. Kinderen kunnen naast klauteren en van een glijbaan glijden ook bewegen op muziek. „Uit onderzoek blijkt dat muziek erg belangrijk is voor kinderen”, zegt Horst. ,,Met muziek kun je het samenspel tus sen kinderen vergroten.” nen kan extra bijwerkingen veroor zaken, waardoor mensen soms be sluiten een bepaald medicijn niet meer in te nemen. Zodoende is het idee ontstaan, dat probeert om deze problemen te ondervangen.” Horst vormt aan de hand van interviews een beeld waar mensen die veel me dicatie gebruiken tegenaan lopen. „Eén van de problemen is dat niet alle medicijnen in de veel gebruikte pillendoosjes passen, zoals bijvoor beeld insuline of bloedverdunners, zodat ze dit nu zelf moeten onthou den.” In de periode dat Horst aan het prototype werkt, hangt haar studen tenkamer in Eindhoven vol schetsen en tekeningen. „Dag en nacht ben ik ermee bezig geweest.” Of het appa raat ooit in productie gaat, weet Me riete niet. „Philips heeft wel patent op het ontwerp aangevraagd.” tensiteit, en gelijk verdeelde intensi teit) in twee verschillende gebieden. „De uitkomst van het onderzoek was verrassend. We hadden niet ge dacht dat mensen vooral dichtbij verlichting willen. Een voetganger voelt zich het veiligst wanneer de eerste 75 meter goed verlicht is.” In januari 2009 rondt Horst na drie en een half jaar de bachelor oplei ding af. Een klein jaar later - in fe bruari 2010 - begint ze aan de mas ter Human Technology Interaction (HTI). Een tweejarige master studie, wederom aan de TÜ in Eindhoven. Een studie die vooral draait om psy chologie en onderzoek. Voor Merie te is de studie HTI een logisch ver volg. „De eerste vier jaar heb ik voornamelijk leren ontwerpen en vormgeven. In de master heb ik een diepere kennis verkregen over het doen van wetenschappelijk onder zoek, en psychologische mechanis men beter leren begrijpen.” Eén van de onderzoeken die ze heeft uitge- voerd is hoe mensen reageren op dy namische straatverlichting. Een pro ject in samenwerking met Philips, BAM en onderzoeksinstituut TNO. „Buiten de miljoenen die bespaard kunnen worden door het terugdrin gen van het energiegebruik door over te stappen op LED verlichting, óver een evangelisatiepost, die door deweeks een keer open is en waar gemiddeld acht mensen langsko men. Het inkomen van de mensen is laag, 200 pesos in de maand, omge rekend zo’ n acht euro waar de mees te mensen van moeten rondkomen. Een predikant verdient gemiddeld 12 euro in de maand. Zomaar bood schappen doen is er niet bij. „Heel veel dingen zijn alleen met een bui tenlands paspoort verkrijgbaar, zoals een intemetkaart. Je ziet het aan de buitenkant niet zo, maar er heerst echt een enorme armoede. Zo heeft Johan tijdens, -zijn verblijf Het is Johan van de Waerdt niet vreemd om uitleg te géven over het evangelie. Vijf jaar lang verbleef hij met zijn gezin voor zendingswerk in Bolivia. Zes jaar geleden kwam de familie Van de Waerdt terug naar Nederland. Johan is deélteamleider en docent economie en technologie op het Calvijn college in Tholen. Hij is ouderling bij de Gereformeerde Gemeente. Johan hoefde niet lang na te denken toen hem gevraagd werd om naar Cuba te gaan. Hij had alleen ge hoopt dat het in de schoolvakantie kon, maar dan was het seminarie daar ook gesloten. Hij kreeg toe stemming om te gaan en kreeg al gauw herinneringen aan Bolivia. Het werk trekt. „Als je dit werk een maal gedaan hebt, zou je dit willen blijven doen.” De Spaanse taal had hij al goed onder de knie vanwege zijn periode in het andere Zuid- Amerikaanse land. baasd over hoe weinig boeken de Cubanen kunnen beschikken. „Wij hebben boekenkasten vol. Als je iets niet hebt, kun je het makkelijk ko pen. Daar moeten ze hun Bijbelstu die met beperkte middelen doen. Ze hebben bijna geen theologische lec tuur.” Johan kwam erachter dat er bijvoorbeeld maar één Biblia Thompson in de schoolbibliotheek stond, terwijl dat boek juist heel veel referenties geeft naar verklaringen en waar elders in de Bijbel het on derwerp voorkomt. Daarom heeft hij zijn eigen exemplaar van dat boek in Cuba achter gelaten. Meriete Horst heeft tijdens haar studie industrieel ontwerp aan de TU in Eindhoven een volautomatische pillendoos ontworpen. Het prototype is in opdracht van Philips gemaakt. Licht en hoe mensen daarop reage ren speelt een belangrijke rol in de studieloopbaan van Horst. „Techno logie moet nut hebben”, zegt ze. „Ik Tijdens haar master maakt Meriete een uitstapje naar het buitenland. Ze volgt een half jaar colleges aan de universiteit van Lissabon. Om pre cies te zijn: vakken van de master Social Sciences and Humanities en Science and Technology, oftewel so ciale wetenschappen. „Veel theo rie”, zegt Horst. Ze heeft verschil lende discussies gevoerd, zoals de sociale rol van openbare ruimtes en duurzaam bouwen. „Architecten be trekken bij de bouw niet altijd de aanwezige omgevingsfactoren, en esthetiek wint het vaak van duur zaamheid. Zo bouw je geen huis van glas in de woestijn. Hetzelfde geldt voor huizen in Nederland. Door de oriëntatie van de kamers van het Walter en Johan (14) hebben de ja- ren in Bolivia meegemaakt. Voor hen zijn Johan en zijn vrouw Wouda weer naar Nederland gekomen, zo dat ze een opleiding kunnen genie ten. Bij terugkomst kregen ze nog een zoon. Hij heeft de Spaanse naam Mateo meegekregen en is inmiddels vier jaar oud. De Spaans Evangelische Zending ontfermt zich over de kerken in Cu ba en heeft samen met de Gerefor meerde Zendingsbond (GZB) én het Reformatorisch Dagblad een geldin zamelingsactie gehouden. De uit- wisséling van gastdocenten voor de predikantenopleiding wordt daar on der andere mee betaald. Johan ver trok eind november en bleef tot be gin december. Hij kreeg de opdracht mee om het evangelie van Johannes te behande len. Daar kon hij wel wat mee. „Het evangelie van Johannes heeft heel veel diepgang. En wat ook bijzonder is, hij was ook de apostel der liefde. Dat klinkt ook door in zijn evange lie. Zo begint hij zijn evangelie in de eeuwigheid, terwijl de meeste evan geliën beginnen met de geboorte van Jezus. Ook behandelt Johannes veel dingen die bij de drie andere evan gelisten, Mattheüs, Marcus en Lu cas, niet aan de orde komen. Bij voorbeeld het gesprek met de Samaritaanse vrouw en het gesprek met Nicodemus.” Johan gaf les op het seminarie van la Iglesia Cristiana Reformada van de provincie Matanzas in Jagüey Gran de, een plaats op zo’n 150 kilometer afstand van de hoofdstad Havana. Hij had een week lang vier studen ten in zijn klas, waaronder een echt paar, Yoania (24) en Lisandre (26), Guillermo (58) en de 48-jarige Pe dro, die sinds vier jaar predikant is. Het is een vierjarige bacheloroplei- ding. Lisandre wil daarna nog twee jaar een universitaire studie volgen. Johan had theologische lectuur mee genomen ter ondersteuning van zijn lessen. Hij heeft zich erover ver- maar één supermarkt gezien, maar die had nauwelijks klanten. „Ze heb ben een soort voedselbonnensys- teem. Daarmee kunnen de mensen elke dag een broodje halen. Verder eten ze weinig en zijn er maar twee maaltijden per dag. Ik ben daar heel netjes verzorgd.” Als Johan op het seminarie was, waar hij ook sliep, at hij met de studenten mee in de eet zaal. De dagen voor en na zijn schoolweek, werd er op allerlei ma nieren voor eten voor hem gezorgd. „Als mensen iets nodig hadden, zochten ze alles af. Ik ben een keer mee geweest op een zoektocht naar koffie. Pas na drie of vier adressen, kon er een pakje koffie gekocht wor den. Daarvoor werd dan drie euro gerekend, niet te betalen zo duur, want het betekent voor veel mensen een kwart van hun maandinkomen.” Het is de ironie van het land, zegt Johan. „Cuba staat bekend om zijn goede doktoren, maar in het land Zelf hebben de mensen nog geen gips om hun arm te spalken.” Hij is onder de indruk van de positie ve instelling van de mensen, ondanks het juk van het communisme dat nog steeds boven hun hoofd hangt. „Heel bijzonder wat een veerkracht die mensen hebben. Ze zitten in grote Op de keukentafel staat een rond doosje. Met een beetje fantasie lijkt het op een vliegende schotel. Er bungelen allerlei draden uit. Het deksel is doorzichtig. Meriete tilt het omhoog en stopt de kabels terug. Binnenin het apparaatje zitten aller lei printplaatjes met elektronica. Zelfs een elektromotor en Icd- scherm. In het midden ligt een (bax- ter)rol, een strip met verschillende pillen. Het is een prototype van een volautomatische pillendoos. Ge maakt voor het afstuderen van haar studie industrieel ontwerp. „Het ap paraat geeft precies aan wanneer ie mand welke medicatie moet inne men en hoe”, legt Horst uit. Dat doet het aan de hand van geluid- en licht signalen. Reageert iemand niet, dan belt het doosjë automatisch naar diens telefoon, waarbij bij het opne men de nodige informatie wordt ge geven. Het apparaat staat zelfs in verbinding met de apotheek, wijk verpleegster en een familielid. „Zo doende kunnen zij meteen actie on dernemen als de medicatie is vergeten.” enouiiciitddde zorgen, maar ze gaan gewoon door.” Johan heeft tijdens zijn tweeweke lijkse verblijf in Cuba een aantal kerkdiensten bezocht. Ook eentje in de kerk van Jagüey Grande, een van de weinige gebouwen die herken baar zijn als kerk. Het gebouw is dan ook al zo’n zeventig jaar oud en be stond al voor de revolutie van Fidel Castro. Er kunnen volgens Johan 140 personen in, en dan is hij ook wel vol. „De leer verschilt niet zo heel veel van die van ons, maar de andere cultuur is wel merkbaar. De preken zijn korter en er worden meer muziekinstrumenten in de dienst gebruikt dan wij gewend zijn. Een orgel kennen ze volgens mij niet. Op zondag zijn er twee dien sten, waarvan de ochtenddienst re delijk lang is: 2,5 uur. Op dinsdag avond is er ook een dienst en op zaterdagavond is er een jeugd dienst.” Tijdens de schooltijden wordt elke morgen om tien uur een capilla gehouden, een soort medita tie met zingen en gebed. „Dat ging op zijn Cubaans, het duurde zo lang als dat het duurde. Dat kon vijftien minuten zijn, maar ook een half uur. De Cubanen hebben geen gebrek aan woorden, ze kunnen ontzettend goed praten.” wil dingen ontwikkelen die daad werkelijk iemands leven verbeteren. Dat geeft voldoening.” Zo heeft ze onderzoek gedaan naar het gebrui ken van pulserende verlichting als ondersteuning van de ademhaling. „Philips ontwikkelt MRI-scanners, en bedenkt oplossingen om het ge bruik daarvan aangenamer te ma ken. Sommige mensen ervaren een MRI-scan als claustrofobisch. Een patiënt ligt tijdens de scan gedeelte lijk in een smalle tunnel. Dat leidt soms tot angstaanvallen. Klaar niet altijd wordt de angst veroorzaakt Zoon Rick (19) was graag mee ge gaan. „Ik heb een groot deel van mijn jeugd in Bolivia doorgebracht. Dit blijft trekken, wie weet ga ik in de toekomst in het buitenland wer ken.” Hij volgt een verpleegkundi genopleiding aan het Hoornbeeck college in Rotterdam. Ook zonen Arjan (22), Bas (20) en tweeling huis af te stellen op het gebruik kan flink bespaard worden op energie. Je leeft dan als het ware mee met de zon. Door inspiratie te halen uit de natuur (bio-mimicry) kan nog veel winst gehaald worden.” De periode in Portugal heëft haar aan het den ken gezet. „In Nederland moet het allemaal efficiënt, maar zijn we dat eigenlijk wel? In Portugal is het le ven veel meer ontspannen. Mensen gaan veel bewuster om met hun om geving, zijn minder gehaast. Fami lies zorgen meer voor elkaar, zoals dat vroeger ook in Nederland het ge val was. Economisch gaat het niet goed in Portugal, Brazillianen die destijds naar Portugal waren geko men voor een betere toekomst trek ken terug naar Brazilië. Er is veel werkeloosheid en ontevredenheid over de economie. Dit was ook te merken aan stakingen van het open baar vervoer in Lissabon. Óver het algemeen kwamen de Portugezen op mij toch wel gelukkig en redelijk zorgeloos over. Het leven op straat was heel levendig en iedereen drinkt of eet wat buiten de deur, wat met de prijzen daar ook beter te doen is.” Wanneer in heel Nederland de huidige straatverlichting plaats maakt voor led-verlichting, levert dat een besparing op van 133 miljoen euro. Ook zorgt led-verlichting voor een vermindering van 325.000 ton aan CO2 uitstoot op een tijdsbestek van twintig jaar. Dat is vergelijkbaar met 16 vierkante kilometer bos. Het idee voor een pillenmachine is niet uniek. Maar met de bestaande pillenmachines blijven er momenten bestaan waarop mensen fouten kun nen maken met het innemen van hun medicatie, wat ernstige gevolgen kan hebben, zegt Meriete. „Dat is geen fout van de gebruikers, maar een fout in het ontwerp van het pro duct. Dit is een verbeterde versie, gemaakt in opdracht van Philips.” Uit onderzoek blijkt dat mensen die een complex medicatieschema heb ben, moeite hebben met het organi seren hiervan. Zowel het vullen van de pillendoos kan een probleem zijn, als het daarna tijdig en op de juiste manier innemen van de medicatie, „Het onjuist innemen van medicij- door de benauwde ruimte. Ook de uitkomst van de scan speelt een rol. Aan Horst de taak om met een idee te komen. Angstige patiënten wor den vaak verdoofd. Dat is niet zon der risico. Kalmeren kan ook op een natuurlijke manier, met ademha- lingstechnieken. „Door patiënten in een vroeg stadium te ondersteunen in de ademhaling, willen we ze hel pen rustig te blijven, en Zo het aantal mensen dat een verdoving nodig heeft terug dringen. De verlichting is in eerste instantie volledig afge stemd op de patiënt en heeft dezelf de ademhalingssnelheid en dyna miek. Dit helpt de patiënt de verlichting te kunnen volgen. Onge merkt laat ik het licht minder vaak pulseren. Dat gaat heel gelijkmatig naar zes ademhalingen per minuut. In de literatuur wordt dit tempo be schreven als ideaal voor een ont- spanningsreactie.” Met resultaat want de ademhaling van de proef personen daalde gelijk aan het ge presenteerde licht. Meriete heeft het onderzoek in een testopstelling uit gevoerd en niet in een MRI-scanner. „Dat heeft te maken met regelge ving”, zegt ze. „De proefpersonen hebben enge filmfragmenten geke ken. Het effect daarvan is uiteraard niet vergelijkbaar met de angst die ervaren wordt in een MRI-scan, maar het is een manier om toch et hisch verantwoord angst op te wek ken bij proefpersonen.” Nu Horst klaar is met haar studie zoekt ze werk. En dat is nog niet zo makkelijk. Zeker niet in haai' vakge bied. „De banen liggen niet voor het oprapen”, zegt ze. „Het is goed zoe ken. Zeker in de creatieve sector. Voor programmeurs is er meer werk, maar dat is niet wat ik wil.” Inmid dels heeft ze een tijdelijke positie bij Philips in Eindhoven, waar ze meé zal draaien in een project dat onder zoek doet naar betere verlichting voor ouderen om bij te lezen. Haar voorkeur gaat uit naar een baan als ontwerpster. Het liefst met raakvlak ken met gezondheid en welzijn. Want problemen oplossen is wat ze graag doet. „Ontwerpen moet nut hebben.” Lukt het niet om binnen afzienbare tijd een baan te vinden, dan gaat Meriete verder met haar ei gen bedrijf ’DieZijn’. Zo ontwerpt ze al enkele jaren op freelance basis websites en folders voor bedrijven en particulieren. Eén van de voor beelden is de site van keramist Hans Westerweel uit Tholen. Vier leerlingen volgden de gastlessen over het evangelie van Johannes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 21