in Sint-Maartensdijk Thoolse montessorischool De Kraal wil samenwerken met OcTho-bestuur r Beenham en balletje gehakt met stoofpeer en rode kool Top Taste koopt Rieber 0 ’Wie helpt gezonde ..UIL bedrijfstak om zeep’ a J UWV nu echt Vanwege krimpende leerlingenaantallen en voor meer expertise Gevlucht voor een beter leven weg uit Tholen ws La Geen ruimte voor bomen Tuttelhoek PostNL geeft adres vakantiewoningen 't SO Deehoeve Deze week Onrust Reserves EN VERDER Historisch moment 9 fel L SI l i'is. i-li' IK U tankt toch ook bij Energie Servicestation Donderdag 20 december 2012 69ejaargang no. 6 Leden Anbo in Maartenshof voor bingo en kerstdiner Schot: geen gedwongen ontslagen op korte termijn Cisca van Tiggele uit Poortvliet borduurt pot met goud op merklap Mathon Boogaart uit Tholen werkt 25 jaar bij Weggemans Meriete Horst wil uitvindingen doen die het leven verbeteren Uienverwerker Rieber S0n in Sint-Maartensdijk is vrijdag overgenomen door Top Taste uit ’s-Gravenpol- der. Dat laat bedrijfsleider Bert Schot weten. Volgens Schot past de fabriek in Sint-Maartensdijk niet langer in het plaatje van het Noorse voedingsmiddelenconcern Or kla. Dat nam in augustus Rieber over. Alle 55 perso neelsleden in Sint-Maartensdijk houden vooralsnog hun baan. Rieber boekte vorig jaar een omzet van 22,7 mil joen euro. Geen ontslagen ALS JE ZORGT VOOR DE MIDDELEN ZAL HET DOEL WEL VOOR ZICHZELF ZORGEN V In de spreekwoordelijke donkere dagen voor kerst worden overal op Tholen bijeenkomsten gehouden. In kerken, ver enigingsgebouwen, dorpshuizen en woonzorgcentra. Er wordt gezongen, voorgelezen, een spelletje gedaan, maar ook gegeten en gedronken. Dinsdagavond kwamen veertig leden van de Anbo, afdeling Sint-Maartensdijk naar Maar- tenshof voor een spelletje bingo én het kerstdiner. In 2024 is het afgelopen met de nertsenfokkerijen in Ne derland. Een ruime meerderheid is dinsdagmiddag in de Eerste Kamer voor een verbod en dat betekent dat 158 fokkerijen straks de deuren kunnen sluiten. Zo ook het bedrijf van de familie Walhout aan de Oudelandsedijk, tussen Stavenisse en Sint-Annaland. Daar heerst onbe grip en verbijstering. ,,Wie helpt nu in tijden van recessie een gezonde bedrijfstak, die nooit een cent subsidie heeft gekregen, zomaar om zeep?” THP Krant op vrijdag De Eendrachtbode ver schijnt de komende twee weken op vrijdag in plaats van op donderdag. Het oudejaarsnummer komt op vrijdag 28 de cember. Hiervoor dient de kopij uiterlijk donderdag 27 december om tien uur ’s morgens binnen te zijn. De eerste krant van 2013 verschijnt op vrijdag 4 ja nuari. De kopij hiervoor moet donderdagmorgen 3 januari om tien uur binnen zijn. Montessorischool De Kraal uit Tholen en de OcTho, de stichting voor openbaar primair onderwijs in Tholen, willen gaan samenwerken. Het doel is om er allebei sterker van te worden. Of er een fusie tussen beide par tijen mogelijk is, wordt op dit moment onderzocht. De samenwerking richt zich vooraleerst op bestuurlijk ni veau. De Kraal wordt bestuurd door een vereniging van ouders en de OcTho is een stichting. Er wordt gekeken of een samenwerking zowel juridisch als wettelijk mo gelijk is. Vandaag, donderdag, komen de besturen van beide organisaties samen om te praten over de voort gang van het onderzoek. Nertensfokker Lyon Walhout voelt zich onbegrepen Eenpitter I L ft l’ 'f «DB01 E-mail: Hoofdredacteur W. Heijboer. ül G/t ■s Tanny Ridderhof uit Sint-Annaland schept Wim van Akkeren uit Sint-Maartensdijk stoofpeertjes op, links Coba Ponse. Zie verder pagina 5. ZIE VERDER PAGINA 3 DE ZIE VERDER PAGINA 3 5*. IT De stichting Corazon te Stavenisse krijgt geen toestemming voor het planten van bomen op de voormali ge stortplaats Tuttelhoek ten zuiden van Scherpenisse. Corazon wilde een kweekplantage aanleggen van snelgroeiende bomen, voor de pro ductie van biomassa. De gemeente wijst het verzoek om twee redenen af. Allereerst omdat er de komende jaren extra grond op Tuttelhoek aangebracht wordt, om de voormalige stortplaats beter af te dekken. Dat is een uitvloeisel van het provinciale omgevingsplan. Het ophogen maakt de aanleg van een plantage onmogelijk, volgens het gemeentebestuur. Daarnaast is het zo dat het gebied een agrarische be stemming heeft, en burgemeester en wethouders Corazon niet zien als een volwaardig agrarisch bedrijf. In die optiek past het verzoek niet in het bestemmingsplan. Gevlucht uit een land waar een bloe dige burgeroorlog woedde en inmid dels een bloeiend bestaan opge bouwd in Nederland. Dat is het verhaal van de Bosnische familie Resic uit Sint-Maartensdijk. Het in tegreren viel niet mee, zeggen ze, omdat ze de eerste jaren de taal niet beheersten. Met hulp uit de omge ving is het ze toch gelukt. Johan van de Waerdt uit Tholen vertelt hoe het er bij gelovigen in het communisti sche Cuba eraan toe gaat. Ook zij hebben het zwaar. Hij gaf er een week lang les op een predikantenop leiding en schrok van het gebrek aan middelen om zich te kunnen verdie pen in de Bijbel. Mensen helpen is ook de drijfveer van Meriete Horst uit Sint-Annaland. Zij doet uitvin dingen vanwege haar studie Mens Techniek Interactie aan de TU Eind hoven. Die heeft ze inmiddels afge rond. Ze wil graag dingen ontwikke len die iemands leven verbeteren. Vanaf pagina 19. Meer expertise en meer overleg tus sen schoolleiders. Dat zijn de voor delen die schoolleider Karin Corde- wener van De Kraal opnoemt van een eventuele samenwerking met de OcTho. ,,Ons bestuur wordt ge vormd door ouders en dat kost de ouders best veel tijd. Ook wisselt het bestuur om de zoveel jaar en daarmee verlies je ook steeds een stukje expertise. In het bestuur van OcTho zitten mensen die onder wijskundig onderlegd zijn. En daar naast hebben binnen de OcTho de schoolleiders regelmatig overleg met elkaar.” Een koud en warm buffet. Met verschillende soorten brood, salades en haring, met warme beenham en mosterd- en honingsaus, bami met satésaus en warme kippenpootjes, aardappelgratin met spekjes, balletje gehakt met stoofperen en rode kool. Tijdens het eten is het opvallend stil in de zaal. Iedereen geniet van het eten. En wie zijn bord leeg heeft, kan aan de tweede of zelfs derde ronde beginnen. Bij het samenstellen van het menu wordt volgens voorzitter Nicole van Gorsel gekeken naar gerechten die ’makkelijk’ te eten zijn. En die sommi gen misschien zelf thuis niet meer klaarmaken of niet vaak meer eten. ,,Zoals kippenpootjes, rode kool en stoofpeertjes.’’ Een van de leden uit Maartenshof kon zelf wegens een astmatisch aandoening niet in de zaal komen eten. Daarom schept de voorzitter het eten op en brengt het bij de bewoner op zijn kamer. Een paar keer loopt ze onder het diner de zaal uit. Onder de afdeling Sint-Maartensdijk vallen ook Stavenisse, Sint-Annaland, Scherpenisse en Poortvliet. De afdeling groeit, zegt Van Gorsel. Het laatste half jaar zijn er negen leden bijgekomen. De teller staat op 120. ,,Dat komt omdat we meer activiteiten organiseren. Na het optreden van een shantykoor kregen we er zes bij, na de sinterklaasbingo in november nog eens drie. Het is goed dat er jong bloed bijkomt.’’ tig wordt om als eenpitter overeind te blijven. Hoe de samenwerking verder wordt ingevuld, weet Corde- wener nog niet. ,,We wachten eerst het juridisch onderzoek af. Als daar mogelijkheden zijn, gaan we ge richter invulling geven.” Wat wel als een paal boven water staat, is dat de basisschool het montessori- onderwijs wil behouden. Ze ziet dat als voordeel voor de OcTho. ,,Die kan breder onderwijs aanbieden binnen de stichting.” zijn flink merkbaar op De Kraal. Dit schooljaar moet de montessori school het met vijftien leerlingen minder doen dan vorig jaar. ,,Dat is een groep 8 die weggaat. Op een kleine school hakt dat aantal erin”, zegt Karin Cordewener. ,,De in stroom van onderaf is vanwege de bevolkingskrimp heel klein.” Dat heeft financiële gevolgen voor de school die nu 99 leerlingen telt. Vo rig jaar moest de school het al met 19 leerlingen minder doen ten op zichte van 2010. Volgens Cordewener zijn de lagere inkomsten opgevangen door te te ren op de reserves. ,,We hebben er voor gekozen om dit schooljaar het aantal leerkrachten te behouden.” Dat betekent ook klassenbehoud. De school telt vijf groepen, gerela teerd aan het montessorisysteem. De midden- en de bovenbouw zijn samen drie leeftijdsgroepen. Daar bij zitten er 19 leerlingen in de kleinste groep. In de onderbouw zit de grootse groep, die telt 26 leer lingen. Cordewener zegt dat de volgende stap, als de aantallen blij ven krimpen, kan zijn om terug te gaan naar vier groepen. ,,Dan komt één leerkracht in de wacht te staan. Daar is de zogeheten RDDF-rege- ling voor. De leerkracht heeft dan geen eigen groep, maar nog wel ac tiviteiten op de school. Na een jaar wordt bekeken of het ontslag wordt aangevraagd. Een andere mogelijk heid voor ons is om volgend jaar nogmaals een beroep op de reser ves te doen en vijf groepen te handhaven.” Terwijl boze medewerkers van pels- dierhouderijen dinsdagochtend op het Binnenhof in Den Haag actie voeren tegen het aankomende be sluit van de Eerste Kamer, brengt Walhout een bezoek aan de nertsen veiling in Finland. Misschien wel zijn laatste bezoek. Hij weet het niet. ,,Als ik deze verplichting niet had, zat ik nu in Den Haag”, zegt hij. ,,Mijn medeleven betuigen. Want wat hier gebeurt, is bij de beesten af.” Het verbod geldt vanaf 2024. Walhout noemt de sterfhuis constructie van tien jaar een wassen neus. ,,Geen bank die een nertsen fokker de komende jaren nog geld leent.” Fokkers werken, net als boe ren, met een zogeheten seizoensfi- Schot verwacht op korte termijn geen gedwongen ontslagen. De twee ploegen zijn nodig voor de continuïteit in de fabriek. Of dat in de toekomst zo blijft, weet hij niet. ,,Dat is moeilijk in te schatten. Bo vendien is het nog veel te vroeg om daar nu iets zinnigs over te zeggen.” Schot verwacht eerder dat er gesne den wordt in leidinggevende func ties en de verkoopafdelingen van beide ondernemingen, de zogeheten overhead. ,,Daarin zit veel overlap. Je moet je afvragen of dat niet effi ciënter kan. Maar dat is iets waar we ons het komende jaar over gaan buigen.” Volgens Schot heeft de overname niets van doen met het feit dat het bedrijf dit jaar verliesge vend was. onrust op de werkvloer. ,,Medewer- kers vrezen bij het horen van het woord overname meteen voor hun baan, maar dat is niet het geval. Ons uitgangspunt is groei.” nanciering voor het inkopen van nieuwe dieren en voer. ,,Als ik dat uit eigen zak moet ophoesten, zijn we snel klaar.” ChristenUnie, D66, GroenLinks, PvdA, PVV, Partij voor de Dieren, 50Plus en de Onafhankelijke Se naatsfractie (46 zetels) zijn voor een verbod op het fokken van nertsen. VVD, CDA, SGP en één PvdA-se- nator (29 zetels) tegen. Zowel voor- als tegenstanders spreken van een historisch moment. Al bijna tien jaar staat het onderwerp ter discussie. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Tholenaren die op zoek zijn naar werk en aan willen kloppen bij het UWV/werkbedrijf moeten vanaf 1 januari naar Goes. Vanaf die datum zijn er geen medewerkers van het UWV, voorheen het arbeidsbureau, meer aanwezig op het gemeentehuis in Tholen. Vragen over werk en in komen kunnen nog wel worden ge steld in het gemeentehuis of via klantmanagers@tholen.nl. De mees te zaken, zoals inschrijven bij het UWV/werkbedrijf, worden voortaan in Goes behandeld. De drie mede werkers die nu nog af en toe in het gemeentehuis aanwezig waren voor spreekuren, Jolanda Prins-Tromp, Nico Hage en Kerry Leeuwestein, werken nu volledig in Goes. Stemmen over amendement woningen Mosselhoek in Tholen staken Zes Thoolse sportvissers gaan volgend jaar naar het wereldkampioenschap Dit nummer bestaat uit 30 pagina’s J 1 i mi Top Taste is net als Rieber producent van gebakken uien. ,,Het is altijd on ze grootste concurrent geweest”, zegt Schot. Het hoofdkantoor van het bedrijf is gevestigd in ’s-Graven- polder, de fabriek staat in Kapelle. Daar werken negentien productie- medewerkers. Die situatie blijft on gewijzigd. De fabriek in Sint-Maar- tensdijk blijft naast die in Kapelle bestaan. Top Taste heeft alle arbeids voorwaarden van de 55 medewer kers bij Rieber overgenomen. Desal niettemin zorgt de overname voor De gemeente kan er niets aan doen dat vier recreatiewoningen bij Strij- enham een adres aan de Havenweg krijgen. Adressering en postcode is een zaak van PostNL, aldus een woordvoerder. Twee omwonenden vonden het onacceptabel, maar hun bezwaren tegen de plannen van Zee- brabouw zijn door burgemeester en wethouders ongegrond verklaard. Ze waren ook bang voor overlast, gezien het parkeerverbod dat op de Havenweg geldt. Het verband tussen dat verbod en de bouw van de wo ningen ontgaat b. en w. echter. Op één punt komt de gemeente de be zwaarmakers tegemoet: een schuur tje dat in de groene zone is gepland, moet op een andere plek komen. pland, maar die gaat niet door, om dat er nog niets nieuws te melden is.” De montessorischool, een zoge heten eenpitter (één school, één be stuur), heeft volgens directeur Jan Berends eind vorig jaar contact ge zocht met de OcTho. ,,We hebben in het verleden wel va ker gezocht naar mogelijkheden voor samenwerking. Het bestuur heeft ervoor gekozen om die binnen Tholen te zoeken, omdat we een Thoolse school zijn”, zegt Corde- wener. De ouders zijn tijdens de al gemene ledenvergadering in juni geïnformeerd over de intentie om te gaan samenwerken. Volgens de schoolleider zien ouders de meer waarde ervan in. De montessorischool is aangesloten bij een overkoepelend orgaan voor eenpitters in West-Brabant, maar die opereren elk zelfstandig. Corde- wener zegt dat het vanwege de krimpende leerlingenaantallen las- Orkla is één van de grootste onder nemingen van Noorwegen en voert alleen merkproducten, zegt Schot. ,,Rieber levert voor 95 procent merkloze producten, zogeheten pri vate labels. We passen simpelweg niet langer in het plaatje.” Orkla heeft de aandelen van Rieber S0n aangeboden op de markt. Top Taste, de grootste concurrent van het be drijf, heeft ze gekocht. Heel de ven nootschap is nu in het bezit van de uienverweker uit s-Gravenpolder. Jan Berends zegt dat de OcTho vanwege de bezuinigingen op on derwijs met schaalvergroting bezig is. ,,De montessorischool is een eenpitter. Het is beter aan te sluiten bij een grotere groep. Samen staan we sterker en kunnen we van elkaar leren.” Hij zegt dat de voor- en de nadelen van samenwerking nog niet allemaal op een rij staan in afwach ting van het onderzoek. ,,Hopelijk is het een win-winsituatie.” Be rends zegt dat er eerst wordt geke ken naar de bestuursvorm en ver volgens welke samenwerking er mogelijk is. ,,De intentie om samen te gaan werken is er wel, maar we moeten er allebei sterker van wor den.” Ook Berends benadrukt dat de montessori-identiteit overeind blijft. ,,De Kraal is een school voor algemeen bijzonder basisonderwijs en wij zijn een stichting van open baar primair onderwijs. De Kraal zal nooit openbaar worden.” De krimpende leerlingenaantallen De instroom van onderaf is vanwege de bevolkingskrimp heel klein op basisschool De Kraal in Tholen. Dat is merkbaar in de grootte van de onderbouwgroepen. O L S E C O LLR A N T erstétjlage Cordewener zegt dat het nog te vroeg is om te kunnen bepalen of er een samenwerking komt en wan neer er meer bekend is. ,,We had den voor eind deze maand een extra algemene ledenvergadering ge- n ■ï1 Advertentie I.M. Nijverheidsweg 4 St. Maartensdijk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1