Koersballen wel af en op de andere totaal niet’ ’Op de ene zager komt de vis soms ’In ogen kunnen ze veel zien maar hersenen regelen alles’ If IB na slimme pot Van der Kleijn prijzen weg in Bergen op Zoom Beste kweekduif voor Leen Hage van de Reisduif uit Scherpenisse Tholenaar wint Pekker cross Verlies voor schakers ZSC Zes Tholenaren naar Spanje, Marokko en Portugal voor WK vissen Tweede prijs Van der Slikke ZVV loopt tegen nederlaag aan Thoolse judoka’s kapen eerste Fitheidstest voor Thoolse ouderen Inschrijven voor Ride for the Roses Matthijssen stopt met supermoto I te EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 20 december 2012 15 Stiekem Duiven Kunstvissen Koploper in de B-poule zaalvoetbal Meulvliet Twee winnaars OVJV en zeven van Geelhoed Kerstzaalvoetbal voor Thoolse jeugd Voorsprong Kampen Niet minder dan vijf inwoners van de gemeente Tholen gaan volgend jaar meedoen aan het wereldkampioen schap kustvissen. Kampioen bootvissen Arjan Rijnberg uit Oud-Vossemeer, de zesde Tholenaar, gaat voor de wereldtitel in Portugal. Zijn echtgenote Ilonka Rijnberg en zus Clarinda van der Zande gaan mee doen aan het WK aan de kust van het Spaanse Torremolinos samen met Linda van de Velde uit Scherpenisse. Jeugdkam pioenen Lennard Noorthoek (18) uit Sint Philipsland en Pim Fase (16) uit Sint-Maartensdijk reizen naar Marok ko voor deelname aan het wereldkampioenschap. Alle deelnemers hebben zich na een aantal wedstrijden, de zogenoemde Topcompetitie, geplaatst voor het wereld kampioenschap. In de zaalvoetbalcompetitie in Tholen is de leider in de B-poule tegen een gevoelige nederlaag aangelopen. ZVV moest zijn meerdere erkennen in Van der Kleijn schilders. Laatstgenoemd team speelde een slimme pot door achterover te leunen en met goed combinatievoet bal snelle counters te lanceren. Deze waren niet altijd doeltreffend maar leverden diverse malen hachelijke ta ferelen op voor de keeper van ZVV. Negen van de tien judoka’s van judoclub OVJV uit Oud- Vossemeer hebben een podiumplaats behaald op het kersttoernooi in Bergen op Zoom. Twee daarvan stonden op de hoogste tree, Gijs Hartog (10 jaar) en Mathia Mrak (8 jaar). Ook leden van Judo Geelhoed uit Sint-Maar- tensdijk vielen in de prijzen. De club deed met 33 judo ka’s mee aan het toernooi. Jong en oud zijn de grote winnaars op de ogenkeuring zaterdag van postduivenvereniging De Reisduif in Scherpenisse. De geschulpte witpen van de 89-jarige Leen Hage uit Poortvliet was de beste kweekduif, de blauwe witpen van de 10-jarige Niek van Dijke uit Oos- terland de beste vliegduif. Voor de keuring van ogenspe cialist Sjors Evers schreven zich 31 melkers in met 315 duiven. Kampioenschappen 2012 Hoge ogen Dure hobby Pak pieren iiï C Leen Hage en Niek van Dijke winnaars bij ogentest, links voorzitter Jan van der Zanden, rechts Jos Evers. de Zande-Rijnberg (v.l.n.r.). Lennard Noorthoek Tweewielerservice Tholen had een makkelijke avond tegen Decora. Bij rust had het team al een 8-2 voorsprong en hierdoor was het ge- eerste wed- Buren(witte moet hebben voor nieuw, dan is ze daar niet blij mee. Gelukkig heeft hij een sponsor en dekt het prijzengeld een deel van de kosten. Ooit won hij zelfs een auto. ,,Maar die tijden zijn voorbij. In niseerd. Tien jaar terug had je onge veer nog 100 wedstrijden per jaar. Maar door de recessie loopt alles terug.” Rijnberg vist vanaf zijn achtste jaar. ,,Mijn vader en moeder deden ook niet anders. Later ben ik op een vis- kotter gaan werken.” lijk geschubde jongens en meisjes boven water te krijgen. ,,Maar denk erom, wanneer je vrouw niets om vissen geeft en je komt thuis met het verhaal dat je drie keer een klos draad hebt verspeeld en 200 euro zaaid in de duivensport die met ver grijzing te maken heeft. ,,Dit is een stimulans als je een hart voor dui ven hebt.’’ Na een ruststand van 2-1 in het voordeel van Van der Kleijn schil ders, was de tweede helft een span nend schouwspel, waar de schil ders uitliepen tot 4-2, maar waar ZVV veel druk op het doel van de tegenstander bracht. Uiteindelijk werden de counters te machtig en gaf ZVV de brui eraan en moest met een 7-4 nederlaag de kleedka mer opzoeken. hobby. En als hij zegt veel tijd, zegt hij ook veel geld. Want bij hem wordt de vis letterlijk duur betaald. Ruzie met zijn vrouw zal hij er niet over krijgen, want die probeert even fanatiek als hij zo veel moge- Maar ook de oudjes doen het nog best. Leen Hage heeft zo’n topduif. De Poortvlietenaar heeft zes duiven ingezet. ,,Van deze zes had ik wel verwacht dat de witpen de beste zou zijn. Ik had zelf deze ook de meeste kans gegeven. Op Oud-Vossemeer heb ik met deze op de tentoonstel ling ook moeten kampen. Hij haalde toen de tweede prijs in zijn catego rie.’’ Hage heeft voor de ogentest geen extra maatregelen genomen. Dat doet hij voor de tentoonstellin gen ook nooit. ,,Ik maak alleen de ringen schoon. Meer niet.’’ Het oudste lid van de vereniging heeft wel ontzag voor Evers. ,,Hij haalt de beste duiven er wel uit. Ze kunnen veel zien, behalve wat er in de hersenen gebeurt. Die regelen al les.’’ Hage heeft thuis nog dertig duiven. Hij doet mee aan de wedvluchten maar beperkt het aantal voor zijn jonge duiven. ,,Ik wil de beestjes niet kwijtraken. Er zijn duivenmel kers die een duif zeventien keer meegeven. Dat doe ik niet. Ik vlieg studie an.’’ Het is voorlopig nog geen 8 juni, maar vanaf 1 januari kan er wel al ingeschreven worden voor het grootscheepse fietsevenement Del ta Ride for the Roses. Veel Thole- naren kiezen er jaarlijks voor om mee te doen aan de tocht waarmee geld wordt opgehaald voor KWF Kankerbestrijding. Net zoals voor gaande jaren zijn er vier verschil lende afstanden door de provincie: 25 km, 50 km, 80 km en 120 km. Zestig- en zeventigplussers die niet voldoende sportief bezig zijn kun nen in februari en maart meedoen aan een fitheidstest. Die wordt ge houden in het kader van het zoge heten GALM-project. Naar aanlei ding daarvan worden projecten gestart om Thoolse senioren meer te laten bewegen in Sint Philips land, Oud-Vossemeer, Anna Jaco- bapolder en Tholen. De fitheidstes- ten worden op woensdag 13 februari gehouden, ’s morgens in dorpshuis De Wimpel in Sint Phi lipsland en ’s middags en ’s avonds in Meulvliet in Tholen. De animo was nog groter dan vorig jaar, zegt voorzitter Jan van der Zanden van de Reisduif. ,,We moesten de inschrijving stoppen. Er was meer aanbod dan we aankun nen. Vorig jaar zaten we ook al aan de 300 duiven.’’ Van de 31 deelne mers zijn er zeventien van de Reis duif zelf. De rest komt van andere verenigingen. Ook van buiten Tho- Niek is de koning te rijk. Zijn ogen glimmen als hij de beker in ont vangst heeft genomen. Samen met zijn vader Sjaak van Dijke (49) heeft hij 18 duiven meegebracht uit Oos- terland. ,,Ik had het niet verwacht,’’ zegt hij, ,,maar de mensen zeiden het al stiekem tegen me.’’ Ze houden zeventig duiven en zijn lid van postduivenvereniging Duiveland in Nieuwerkerk. Niek kijkt de kunst van zijn vader af. Hij heeft nu eigen duifjes in een eigen hokje en leert ze op. van de Velde, Ilonka Rijnberg-van Pim Fase, Arjan Rijnberg, Linda staat niet op de foto. Vossen, Clarinda van Tommie Sinke uit Tholen heeft bij de jongens C-junioren de eerste plaats behaald in de Pekker Cross. Deze hardloopwedstrijd werd voor de 28ste keer georganiseerd in Oud Gastel en gaat over een gerooid maïsland, door een boomgaard en een park. Door de vele regen van de afgelopen tijd was het parcours één grote modderpoel. oog. Even in stilte verzonken, lijkt het. Hij ziet dingen die een leek niet ziet: de structuur van het oog, de opbouw van de iris, de aanwezig heid van gezondheidscirkels, de zwartfactor. Ze is een bron van in formatie voor de ogenspecialist die veel gevraagd wordt in binnen- en buitenland. Tot in China aan toe waar de duivensport een grote vlucht heeft genomen en waar veel geld in omgaat. Tegen half zes zijn de laatste duiven aan de beurt. Hij schuift voor de laatste keer de loep voor zijn rech teroog. Na een korte inspectie is de keuze gemaakt. In het zaaltje ernaast is de verloting afgerond en is het woord aan Evers. De blauwe witpen van Niek van Dijke en de geschulpte witpen van Leen Hage hebben gewonnen. Als beste kweekduif en als beste vlieg- duif. Knallers zijn het, zegt Evers. ,,De top boven de top.’’ Evers is blij dat Niek gewonnen heeft. De jeugd is immers dun ge- Hij is twee keer Nederlands kam pioen (in 2010 en 2011) geworden in deze discipline en toch heeft Ky le Matthijssen besloten om ko mend seizoen een punt te zetten achter zijn supermotocarrière. De 17-jarige Poortvlietenaar wil zich nu volledig richten op de motor cross. Kyle kon zich vanwege de huidige omstandigheden in de Ne derlandse supermoto wereld niet meer motiveren om ook komend jaar in de hoogste klasse van het open Nederlands Kampioenschap supermoto te strijden. Mochten de omstandigheden in 2014 anders zijn met een volle klasse rijders, dan keert Matthijssen waarschijn lijk weer terug. Linda (43) vist al sinds ze op de la gere school zat. ,,Het was in die tijd normaal dat je ging spelen aan de dijk en dan je hengeltje meenam. Mijn vader was een fervent visser. Zo ben ik er ingerold. Maar om er iets goeds van te maken, moet het wel in je zitten. Ik heb mijn man en mijn oudste zoon ook warm ge maakt voor de vissport. De jongste vindt er niets aan. Na een pauze van een aantal jaren ben ik in 2003 weer begonnen met wedstrijdvissen. Dat is net als met fietsen, je verleert het niet.” Samen met het Nederlandse kustvisteam legde ze dit jaar beslag op een gouden medaille. Op het WK in Nederland. Pim Fase zit nog op school en volgt aan het Markiezaatcollege het vak mechatronica. Hij deed aanvanke lijk aan motorcrossen. ,,Maar ik brak nogal veel. Mijn vader heeft uiteindelijk een visboot gekocht. Linsey van der Slikke uit Tholen is tweede geworden bij een kerst- springconcours in Maasdijk. Ze reed met haar pony Keybir fout loos door het tweefasenparcours. Hun snelle tijd bleek goed voor de tweede prijs. jaar. Ook zijn broers vissen. ,,Maar Lennard is wel de beste van de drie”, weet zijn moeder absoluut zeker. Ook dat het vissen een nogal dure hobby is, weet ze uit de praktijk. ,,Hengels zijn duur. Molens ook. Je bent zo een paar honderd euro kwijt en je bent eigenlijk nooit klaar met geld uitgeven.” Haar zoon oefent vrijwel elke zater dag met de hengel. ,,Aan de kaai. Dan traint hij het werpen. En met zijn broers steekt hij wormen. Taps. Op zondag wordt er niet gevist.” Vitesse onaangew. 1 Mario de Graaf (duifkampioen); 2 C. Moeli- ker; 3 D. Noom; Aangew. 1 Mario de Graaf; 2 J. Moerland; 3 J. de Graaf. Midfond onaangew. 1 C. Moeliker; 2 D. Noom; 3. M.J. Laban (duifkam- pioen); Aangew. 1 P. Laban; 2 J. Moerland; 3 M.J. Laban. Dagfond onaangew. 1 P Laban; 2 J. de Graaf; 3 C. Moeliker; Aangew. 1 J. de Graaf; 2 P. Laban; 3 P. Potap- pel. Marathon onaangew. 1 P Potap- pel; 2 comb. van der Zanden (duif- kampioen) 3 A. Moerland; Aangew. 1 P Potappel; 2 A. Moerland; 3 M.Y. Ponse. Jonge duiven onaangew. 1 D. Noom; 2 C. Moeliker (duifkam- pioen); 3 J. Moerland; Aangew. 1 D. Noom; 2 J. Moerland; 3 C. Moeli- ker. Navluchten onaangew. 1 D. Noom; 2 C. Moeliker; 3 J.J. Bolier; Aan- gew. 1 Mario de Graaf (duifkam- pioen); 2 C. Moeliker; 3 J.J. Bolier. Generaal onaangew. 1 D. Noom; 2 C. Moeliker; 3 J. Moerland; Aan- gew. 1 J. Moerland; 2 C. Moeliker; 3 D Noom. Keizer 1 C. Moeliker; 2 D. Noom; 3 J. Moerland; Duifkampioen Mario de Graaf. ouders zijn.’’ Evers kan naar eigen zeggen tot vijf generaties terugzien. Maar ook welke aandoeningen een duif heeft. Dat is belangrijk voor de eigenaar van de duiven. Moet hij doorgaan met het kweken of moet hij wachten met inzetten op wed vluchten en eerst zorgen dat de aan doening genezen is. Of de duif wegdoen. ,,Voor de liefhebbers is het een stimulans als ze weten met welke duiven ze verder kunnen gaan,’’ zegt Evers. Het gaat om het bepalen van de vliegwaarde en de kweekwaarde. Dat wordt uitgedrukt in cijfers. Variërend van 35-plus tot 50-plus. Onder de duivenliefheb bers zijn er die twijfelen aan de me thode. Anderen zijn er van over tuigd dat de iriscopie van Evers hen verder helpt. Om half elf is de keurmeester be gonnen. Met een loep op zijn voor hoofd en een lamp van 200 watt gaat hij alle duiven af. Eén voor één haalt hij ze uit hun kooitje en onder werpt ze aan een onderzoek. Oog in De familie Rijnberg uit Oud-Vosse- meer hoef je niets over vissen te vertellen. Ze vinden het jammer dat er zo weinig aandacht en kennis in Tholen is voor de vissport. ,,We kregen een keer een bord waarop stond kunstvissen in plaats van kustvissen”, geeft Ilonka Rijnberg (32), Nederlands kampioen kustvis- sen bij de dames, als voorbeeld. Tot haar 19e jaar deed ze aan judo en haalde de bruine band. Daarna volgden studies die haar als politie agente in Bergen op Zoom brach ten. Als het gaat over bootvissen, vin den ze de kritische geluiden over de visstand in de Oosterschelde onte recht. ,,Wat je nodig hebt, is mooi weer en een schipper die de plekjes weet”, zegt Arjan Rijnberg (40). En hij kan het weten, want zijn prijzen- kast puilt uit met trofeeën van ge wonnen viswedstrijden. Zowel aan de kust als vanaf de boot. Een paar jaar terug, zo geeft hij als voor beeld, won hij een groot aantal wedstrijden en ging soms met 450 euro prijzengeld naar huis. Hij steekt dan ook veel tijd in zijn len, van verenigingen uit Schou- wen-Duiveland en West-Brabant. De behoefte onder de duivenlief hebbers om Evers in de poppetjes van de ogen van hun dieren te laten kijken, is groot. Evers geldt als een autoriteit op dit gebied. Er zijn er volgens Van der Zanden maar vijf van in heel Europa. Evers doet het al twintig jaar en kan ’de geschie denis van een duif’ in de ogen le zen. ,,Net als bij mensen, kun je de iris van een duif lezen. Waar ze uit voortkomen, van vaderskant en van moederskant. Ik lees wie de groot- Gianna van Moort. 10 jaar: 2. Mor- tischa van Hoek en Ylona Wijs; 3. Meike Besters. 11 jaar: 4. Zoë van Moort. 12 jaar: 2. Luka Mrak. Verdere uitslagen Judo Geelhoed: 5/6 jaar: 2. Florijn van der Ster (wit te band en eerste wedstrijd) en Geert Quist (witte band); 3. Maik Uyl (witte band en strijd); 4. Zenno van band); 6. Kees Moerland. 7/8 jaar: 2. Marit Stoutjesdijk (witte band) en Britt Voshol (witte band en eerste wedstrijd); 3. Dylan Bevelander, Stacey van Dijk en Finn van Beuse- kom (allen witte band); 4. Amber Quist (witte band) en Sven Goede- gebuure (witte band en eerste wed strijd); 5. Ruben Overduin (witte band); 6. Mart de Vries (witte band en eerste wedstrijd). 9/10 jaar: 4. Daniel Geluk (gele band), Luuk Geelhoed (gele band), Maggy van Dijk (witte band) en Julia Geluk (witte band); 5. Sven van Hemert (gele band); 6. Arthur Goedhart (witte band) en Harley Borkent (witte band); 7. Jurgen Potter (witte band). 11 jaar: 2. Pim Geelhoed (oranje band). 12/13 jaar: 3. Mark Hage (witte band en eerste wed strijd) en Amina Resic (gele band). Zie Scherpe Combinatie, het schaak- team uit Scherpenisse en Zierikzee, heeft onnodig punten gemorst tegen Het Witte Paard 4 uit Sluiskil. Ge zien het wedstrijdverloop werd on verwachts met 4,5-3,5 verloren. Hierdoor neemt ZSC na de winst van De Zwarte Dame uit Kruiningen de onderste plaats in in de Zeeuwse hoofdklasse. Door enkele afzeggin gen moesten de Denk en Zetters met een paar invallers aantreden waaron der Jan de Graaf en Ibrahim Bajra- movic. Ook nam Arend Bandsma van Zierikzee de honneurs waar en viel in. Dit drietal haalde echter wel twee punten binnen en presteerde dus zeer verdienstelijk. De volgende wedstrijd is thuis tegen Souburg 2 op 5 januari in Scherpenisse. Engeland zou je er je beroep van kunnen maken als je aan elke wed strijd die wordt uitgeschreven, zou meedoen. Maar daar en ook in Ne derland worden vanwege de crisis steeds minder wedstrijden georga- Voetbalclub Tholense Boys organi seert van 27 t/m 29 december een kerstzaalvoetbaltoernooi voor D- pupillen, C-junioren en B-junioren. Gedurende deze drie dagen komen teams van zes Thoolse voetbal clubs, - Tholense Boys, WHS, Vo smeer, Noad ’67, SPS en Smerdiek -, in actie in de sporthal van Meul- vliet in Tholen. Ook de meisjes ko men aan bod. De meisjesteams van Tholense Boys en WHS strijden op zaterdagmorgen tegen elkaar. De D- pupillen bijten de spits van het toer nooi af op donderdag, vrijdag zijn de C-junioren aan de beurt en de B- junioren sluiten af op zaterdag. Op donderdag en vrijdag worden de wedstrijden tussen negen en zes uur afgewerkt, op zaterdag staat de laat ste wedstrijd om tien voor vier ge pland. De Tholenaren hebben de indruk dat ze hoge ogen gaan gooien tij dens de wereldkampioenschappen kustvissen. Alleen gaan ze niet ge zamenlijk, want de wedstrijden vin den op verschillende data plaats. Arjan doet niet mee met het kust- vissen. Hij is in september aan de beurt als het WK Bootvissen wordt gehouden. Dan betaalt Sportvisserij Nederland zijn reisje naar Setubal in Portugal. Ook de kustvissers hoeven niet al te diep in de buidel te tasten, want de organisatie be taalt hun ticket. Opvolging is er ook. Sven (het zoontje van Clarinda) heeft van oom Arjan geleerd hoe de pier aan het haakje moet. Alleen hij werpt nog niet zover (ruim 200 meter) als zijn leermeester. Pim is nu een jaar of drie lid van de hengelsportvereniging De Zeebaars en heeft daar geleerd hoe hij zelf zijn aas kan regelen. ,,Ik steek zelf pieren. Er gaat best veel tijd in de hobby zitten waardoor het huiswerk wel eens in het gedrang komt.” Pa Fase kan er niet al te veel kritiek op hebben, want ze zijn inmiddels allebei behept met het visvirus. ,,We gaan niet alleen met de boot, maar ook vanaf de kant op het strand van Westkapelle.” Lennard Noorthoek is afwezig als we contact met hem zoeken. Maar zijn moeder weet er alles van. Noorthoek studeert instalectro, eveneens op het Markiezaatcollege. Het is een kwestie van leren en werken. Werken doet hij bij Delta Techniek. Hij vist al vanaf zijn 12e loof bij Decora volledig weg, waar door Tweewielerservice uit kon lo pen naar een 17-2 overwinning. In de wedstrijd tussen ’t Keeten/ Westdorp Bouw was het niet veel anders. Pladijsvogels liet af en toe leuk voetbal zien en dit was ’t Kee- ten/Westdorp bouw te machtig. Beide partijen zaten kort op de te genstander en dit zorgde wel voor een rommelige wedstrijd, met aan beide zijden enkele tijdstraffen tot gevolg. De rust werd met 4-1 in het voordeel van Pladijsvogels bereikt en na de rust liep het uit naar een 3 11 overwinning. Komende weken ligt de competitie stil en 7 januari wordt deze weer hervat. Uitslagen van de gespeelde koers- balwedstrijden van: Gezelligheid Vóór Alles/Sint- Maartensdijk: 1. W. Bijl en C. van Gorsel 35 p.; 2. mevr. W. Kloet en mevr. A. Bocxe 32 p.; 3. mevr. T. Breure en A. Wielaard 28 p.; 4. mevr. M. Dane en C. Breure 25 p.; 5. mevr. C. van Mierlo en G. v.d. Padt 18 p. Meulvliet: 1. G. Bolier en W. Bijl 38 p.; 2. J. Sprenkels 37 p.; 3. mevr. H. Schot en mevr. D. Lin denberg 31 p.; 4. mevr. R. Bolier en mevr. A. Hilgerson 20 p.; 5. me vr. C. Sprenkels en G. v.d. Padt 19 p.; 6. mevr. N. Deurloo en mevr. J. Verbraeken 15 p. Bij de 12- en 13-jarigen waren de eerste prijzen voor Corné Hage (witte band en eerste wedstrijd), Rosan Stoutjesdijk (gele band) en Claudia Geelhoed (oranje band). Bij de 9- en 10 jarigen wonnen Xander Blok (groene band) Matthieu Geel hoed (gele band). Yordi Blok( gele band) won bij de 7/8-jarigen en Ty- go Voshol stond meteen op het hoogste podium bij zijn eerste wed strijd. Van OVJV waren de overige uitsla gen als volgt: 7 jaar: 2. Sjahier Jo- zephia en 3. Xem Reuvers. 9 jaar: 2. Om kampioen te worden, heb je goed materiaal nodig. ,,Je aas moet in orde zijn. Er zit verschil tussen zagers en zagers. Op de ene zager komt de vis soms wel af en op de andere niet. En je onderlijnen moe ten goed zijn”, geeft hij een lesje vissen. Zijn aas steekt hij zelf. In de schuur staat een zoutwaterbak. Daar kan het aas twee dagen in bijkomen. Hij lacht om die mannen met een pak pieren in een krantje. ,,Je moet van alles hebben. Dunne, dikke, grote en kleine.” En dan heeft hij het over pieren, za gers en messchelpen. ,,Messchel- pen? Ja. Die zitten vol met een wit achtig spul. Die breek je open en daar zit dan een langwerpig ding in met een gele kop.” Arjan Rijnberg is niet de enige kampioen in de familie. De prijzen- kast van zijn zus, Clarinda van der Zande uit Oud-Vossemeer, mag eveneens worden gezien. De prij zen zijn verdiend door het vangen van tientallen meters vis. Niet uit de Oosterschelde, maar op stekken in Rotterdam-Europoort, of in Vlis- singen. Wijting, bot, gul en schar, je kunt het zo gek niet noemen of het zit er. NOODUITGANG w

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 15