’Tankstation Deehoeve houdt historie levend met naam en verse broodjes Afscheid van 80-jarige organist bij NPB in Tholen Job Jansens speelt voortaan thuis Trouwen op 12-12-12 is voor stel makkelijk te onthouden College is al aan de slag gegaan met aanbevelingen Burgemeester Nuis opent energie servicestation Bal in Tholen Snerttocht langs zuiden Tholen 9 Nieuwe gastheren van Oosterschelde EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 13 december 2012 9 Bakkeet Verkeerde brandstof Kreek de Ee Poort Concordia Rutte en Samsom Het wegsterven van de laatste klanken van gezang 464, Alle volken looft den Heere, luidde zondag ook het ein de in van ruim 20 jaar orgelspel door de 80-jarige orga nist Job Jansens. Volgens Marinus Geuze, woordvoerder van de Nederlandse Protestantenbond in Tholen, werd het in de kerk van deze vrijzinnige geloofsgemeenschap een geanimeerde bijeenkomst. Wijzer worden Lessen geleerd voetballen. Hij speelt in de voorhoede van het eerste elftal van Smerdiek en sinds kort doet hij ook aan motorracen. Zijn 23-jarige bruid is doktersassistente, maar werkt nu even niet. Haar hobby is creatief bezig zijn, onder meer met kunstnagels. Het stel woont al een tijd samen in Sint- Maartensdijk. Ze leerden elkaar kennen in het uitgaansle ven in Rotterdam. Ze waren overigens het enige stel dat in Tholen op 12-12-12 in de echt werd verbonden. Het was keihard werken om op een bijzondere datum de deuren te kunnen openen. Het is gelukt en dat zorgde gistermiddag voor blijdschap, maar ook ontlading bij de familie Bal. Burgemeester Nuis onthulde exact om twaalf uur ’s middags, want het was immers 12-12-12, de naam van het nieuwe tankstation aan de Postweg. Het is vernoemd naar de boerderij die tot een paar jaar gele den vlakbij stond, de Deehoeve. Andreas Vroegop en Amanda Kwaak uit Sint-Maartensdijk trouwden gisteren op een bijzondere dag: 12-12-12. Een mooie datum en ook nog eens makkelijk te onthouden. Het komt ten slotte niet zo vaak voor dat er drie dezelfde getal len gelijk vallen op dag, maand en jaar. Ze trouwden in het gemeentehuis in Tholen en kwamen in een rijtuigje, ge trokken door witte paarden. De 26-jarige Vroegop is opera tor bij Sabic in Bergen op Zoom. Zijn grootste hobby is Zelf aangeleerd Job Jansens bespeelt het nieuwe Johannusorgel van de NPB. Het oude staat nu bij hem thuis. toontje lager VERVOLG VAN REKENKAMER Denk je diesel te tanken, blijkt het benzine te zijn. Andersom was het dinsdag ook het geval bij het nieuwe tankstation aan de Post weg. Foutje van de installateur. Volgens de familie Bal werd het ontdekt nadat zo’n vijf klanten hadden getankt. ,,Kees was de eerste die die dag had getankt, maar hij had niets gemerkt omdat hij zijn auto op het terrein had weggezet”, zei Adri gisterenmid dag. Dezelfde dag nog is er een tankauto gekomen om de pom pen leeg te halen en de juiste brandstof toe te voegen. Alle scha de die klanten hebben opgelopen wordt vergoed door het installatiebedrijf. Volgens Otto van der Straaten van Shell merken mensen het niet direct als er verkeerde brandstof in hun tank zit. „Alleen als je tank helemaal leeg is en je gooit er de verkeerde brandstof in, kom je niet eens van het terrein af.” Adri Bal denkt dat de gedupeerden zich vanzelf melden. Ze worden doorverwe zen naar de pompleverancier voor schadevergoeding. Woens dag kwam alweer de juiste brandstof uit de slangen. en later van de gemeente Tholen. Deze laatste heeft in 2009 de toen vervallen en leegstaande hoeve la ten slopen. de bel wordt getrokken: ,,Ik kreeg er nooit eerder een meerderheid voor in de raad. Verder constateer ik dat de raad pas achteraf kan controle ren.” orgelopleiding. Dus blijven we zoe ken. Dus als iemand zich geroepen voelt, laat hij of zij me even bellen”, werft hij. jaar orgel en is sinds 1969 organist. Thuis stond een harmonium, maar met acht broers, waarvan er vijf or gel speelden, was het moeilijk om er achter te kruipen. De orgelkruk was vaak bezet. De krasse organist (’toen ik elf jaar was, kreeg ik mazelen, maar verder ben ik nooit ziek geweest’) heeft nooit les gehad. Maar weet wel dat hij het Stille Nacht in Bes speelde. ,,In twee mollen. Ik heb het mezelf aangeleerd.” bij hem vandaan. Zijn zoons, beiden nog vrijgezel, hebben zich in Bergen op Zoom gevestigd. Ze spelen geen van allen een instrument en hebben een heel andere muzikale smaak. ,,Hard rock.” Hij is dan ook wat trots op zijn zes muzikale broers. ,,Alleen de oudste heeft les gehad. Een aantal zong in een koor. Ik heb een broer in Cana da. Die is 94 en begeleidt de samen zang in een paar tehuizen voor oude ren.” vanaf de Scherpenissepolder (eind Platteweg, Scherpenisse). Belang stellenden kunnen zich tot 21 de cember aanmelden via info@vvv- tholen.nl. De wandeling gaat altijd door. De hond mag aangelijnd mee en de gids adviseert een verrekijker en fototoestel mee te nemen. Jansens is niet alleen goed thuis in de orgelmuziek en op de computer, maar politiek weet hij ook zijn weet je. Zo vertelt hij met een serieus ge zicht: ,,Rutte en Samsom zijn door de koningin uitgenodigd voor een dineetje. De tafel is prachtig gedekt met een kostbaar servies en gouden bestek. Samsom ziet plotseling dat Rutte stiekem een gouden lepel in zijn binnenzak steekt. Samsom weet niet wat hij ziet en tikt per ongeluk met zijn lepeltje tegen een kopje. De koningin vraagt om stilte omdat ze denkt dat Samsom iets wil gaan zeg gen. Nee, Majesteit, ik wil niets zeg gen, maar ik ken een trucje dat ik even wil uitleggen. Kijk, ik stop een gouden lepel in mijn binnenzak. En ik kan hem er bij Rutte weer uitha len.” Het Stille Nacht heeft onmiddellijk plaats gemaakt voor aardse humor. Zo is de organist populair bij de da mes. ,,Hoe ik dat weet? Na de dienst drinken we koffie met elkaar. Dan zijn ze heel vriendelijk tegen me.” Nu er geen meerderheid is voor een onderzoek door de rekenkamer, be raadt de CU zich op wat ze gaat doen. Van de Sande: ,,Onze intentie is om er als raad samen wijzer van te worden. Maar ook om richting de samenleving te laten zien dat je als raad ernst maakt met dit soort ont wikkelingen. En voor de toekomst probeert sturing te geven aan een verantwoorde besteding van het ge meenschapsgeld.’’ Inmiddels heeft hij schriftelijke vra gen gesteld aan burgemeester en wethouders. Zo wil hij weten hoe er vanaf 2000 door de gemeente geïn vesteerd is in projectmatig werken en welke kosten daarmee gemoeid waren. Of en wanneer de raad een nota grondbeleid heeft vastgesteld. En of daarin aandacht is besteed aan actieve grondpolitiek en financiële risico’s. Ook wil de CU weten waar om de raad vijftien maanden heeft moeten wachten op de betreffende doelmatigheidsnotitie. mand bekend met het fenomeen ’ac- tieve grondpolitiek’. ,,Het is erg ge makkelijk om na tien jaar te vragen waarom het niet anders is gebeurd. Simpel om te zeggen: dit en dat deugt niet. Snel een paar conclusies te trekken.’’ Volgens Nuis zijn er gaandeweg de tijd lessen geleerd, en zo zijn er tegenwoordig projectwet- houders. ,,De punten ter verbetering zijn opgepakt, de hele organisatie heeft cursussen gevolgd.’’ De burge meester noemde de nota die de CU bij dit agendapunt ter inleiding had opgesteld ’erg summier’. Van de Sande kon de opmerking over geen verantwoording geen plaats geven. ,,Verder hoor ik een heleboel verde diging.’’ Dat gevoel had de burge meester niet, zei hij. Voor VVD, PvdA en SGP was het de vraag wat de CU met een onderzoek door de rekenkamer wil bereiken. En ze wezen de suggestie van Van ’t Hof van de hand als zouden zij geen onderzoek willen. Van Eenennaam: ,,Ik maak bezwaar dat u suggereert dat de coalitie hierover vooraf een deal heeft gesloten. Dat is niet zo.’’ Van de Sande zat het verwijt over de summiere nota niet lekker, aange zien hij anderhalf jaar geleden al met een motie was gekomen. En over dat er pas na zoveel jaren aan Er werd, voordat de slopershamer erop los werd gelaten, bouwhisto risch onderzoek gedaan naar de boerderij. Daaruit bleek dat het bij gebouwtje op het erf een bakkeet was uit circa 1780. Het was niet meer volledig authentiek doordat het was verbouwd tot zomerhuisje. In een bakkeet werd vroeger brood ge bakken. Nuis vertelde dat bij het energieservicestation Deehoeve niet alleen een auto zich kan opladen, maar dat ook de bestuurders aan hun trekken komen in de voor hen be stemde bakery met verse broodjes. ,,Hoewel dat geheel per toeval is ge gaan, zouden we kunnen zeggen dat de familie Bal met de bakery ook een klein beetje de gedachte aan het eeuwenoude bakhuisje levend houdt en het servicestation zelf het histori sche gedachtegoed omtrent de Dee- hoeve niet verloren laat gaan dankzij zijn zeer toepasselijke naam.” van de boerderij Deehoeve, de naam Het gebouw is ontworpen door ar chitectenbureau MAAN uit Rotter dam en bouwkundig ontwerpbureau Timek uit Tholen. Het geeft een zo open mogelijke doorkijk naar het landschap. Otto van der Straaten van brandstofleverancier Shell is trots op het station, maar kon niet zeggen of hij het het mooiste vindt. ,,Er zijn meer tankstations onder ar chitectuur gebouwd en die zijn ook mooi. Maar dit is een ontzettend mooi station.” Er is ook gekeken naar duurzaam heid, want het gebouw zou in de Het college ziet de rapportage niet als het afleggen van verantwoording aan de raad, stelde de burgemeester in zijn reactie. Werkman nam de woorden ’het boetekleed aantrek ken’ in de mond, maar nam die terug na een opmerking van Heshof. ,,Daar zijn andere instrumenten voor. Wij willen transparant zijn, het rapport is u ter informatie toege stuurd’’, zei Nuis. Volgens hem ont brak het destijds bij de gemeente aan de benodigde expertise, was nie- Oosterschelde. De gastheren heb ben afgesproken twee keer per jaar bij elkaar te komen. Op Tholen zijn het: Restaurant ’t Veerhuis/hotel Oosterschelde in Anna Jacobapol- der, camping de Muie, hotel Kom, hotel/restaurant Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk, Vakantiepark de Pluimpot in Scherpenisse, camping Stavenisse in Stavenisse, water sportvereniging Sint-Annaland en camping de Striene in Poortvliet. Burgemeester Nuis uiterst rechts) heeft samen met mevrouw Giljam uit Tholen, de laatste bewoonster van het nieuwe tankstation aan de Postweg onthuld. Aan haar andere zijde staat Kees Bal. Hij vond ook dat de raad iets funda menteels mist als er in een periode van negen jaar geen ijkmoment is. SP-fractievoorzitter Theo Korevaar onderschreef de opmerkingen van de CU. ,,Met name ten aanzien van de uit de pan gerezen kosten. De projectleider heeft me verteld dat al in 2006 is gezegd dat het project Sint-Annaland een tekort liet zien.’’ Korevaar vroeg zich verder af hoe het kan dat een met de projectleider gesloten overeenkomst niet op schrift is gesteld. ,,Dat is inderdaad niet sterk’’, viel Heshof hem bij. In middels is er een interne projectlei der aangesteld, net als voor Veste- tuin in Tholen. Maar zo’n interne kracht zou, zei de burgemeester, niet goedkoper zijn geweest. ,,Achteraf kun je beweren het anders te hebben gewild, maar volgens ons zijn destijds de juiste keuzes ge maakt’’, liet Rina Ligtendag (CDA) een ander geluid horen. Zij gaf, net als Heshof, aan dat er in het verleden noodgedwongen extern is gekeken voor een projectleider. Jack Werk- Het is namelijk niet alleen een nieuw begin, ook een afsluiting van een periode. Het tankstation van Bal aan de Wattstraat was deze week voor het laatst open. Het moet wij ken voor nieuwbouw van de ge meente, die wil er de wijk Vestetuin laten verrijzen. Het autobedrijf was al langer dicht op die plek en is in middels verhuisd naar het Klaver veld in Oud-Vossemeer. Met beide nieuwe locaties is Marco Bal in zijn nopjes. In Oud-Vossemeer is zijn De verbazing wordt nog groter als blijkt dat hij voor de koninklijke muziekvereniging Concordia uit Tholen bladmuziek geschikt maakt voor alle orkestpartijen. ,,Ik krijg doorgaans de pianopartituur en die maak ik geschikt voor alle instru menten. Ik heb laatst een orgelpartij geschikt gemaakt voor koorbegelei- ding. Het moest een worden gespeeld.” Hij vindt het helemaal niet moeilijk. ,,Je hebt er sofware voor. Je tikt bij voorbeeld een partituur in C in en dan zet je de boel naar behoefte om. Dat doet de computer dan.” En als het om orgelspelen gaat, dan kan hij nu mooi thuis spelen. De buurvrouw heeft er geen enkel pro bleem mee. Integendeel. Die vraagt wel eens of hij niet wat harder kan spelen. Dan hoort ze het beter. Jansens is inmiddels 11 jaar weduw naar. Zijn kinderen, twee zoons en een dochter, zijn het huis uit. De laatste vloog in 1996 uit het nest, maar woont een paar honderd meter Staatsbosbeheer organiseert op vrij dag 28 december een eindejaarsex- cursie langs natuurgebied de Scher- penissepolder en door de Pluimpot. Onderweg is er voor elke deelnemer een kop snert bij camping Kruyten- burg in Poortvliet. De excursie duurt van half elf tot half vier uur en start toekomst ook een andere bestem ming kunnen krijgen. De wasstraat is energiezuinig, evenals de verlich ting. Ook de brandstof voldoet aan de huidige milieueisen en in de loop van volgend jaar kunnen ook elek trische auto’s worden opgeladen met een snellader. Nuis maakte met zijn betoog een sprong in de geschiedenis en vertel de over de herkomst van de naam Deehoeve. Hij vertelde dat de aan wezigen zich op Nieuw Schakerloo bevonden, een stukje land aan de oostelijke rand van de Zoutepolder. Dat werd in de zeventiende eeuw doorkruist en omringd door drie kreken: de Ee, de Mosselee en de Veree. De burgemeester vertelt dat de Deehoeve nog voor 1600 ge bouwd is. De naam werd Eehoeve, maar men sprak van d’Eehoeve, waardoor de naam verbasterde tot Deehoeve. Eind 19de eeuw werd de hoeve ge- meentebezit, omdat de toenmalige eigenaresse Marie Caroline Ghislai- ne de Marnix, een Belgische gravin, besloot het geheel van de hand te doen. Het kwam eerst in eigendom van de gemeente Sint-Maartensdijk Bijna 40 gemeenteleden woonden de afscheidsdienst bij. Daaronder de drie kinderen van de organist, zijn twee kleinkinderen en een aantal vrienden en vriendinnen. Geuze wees op de grote verdienste van Jan sens voor de zingende gemeen schap. ,,Hij voelt de gemeente en de muziek heel goed aan. Dat betekent dat hij ook minder bekende liederen zo begeleidt dat - ook al zijn er niet zoveel kerkgangers - er toch fijn kan worden gezongen.” Jansens vindt het na dik twintig jaar genoeg geweest. ,,Ik vertrek liever nu het nog goed met me gaat, dan dat ze op een gegeven moment zeg gen dat ik beter kan opstappen”, zegt hij op de bank van het fraaie Jo- hannusorgel dat de kerk sinds kort rijk is. Het oude orgel staat nu bij Jansens thuis. Hij kreeg het met bloemen mee als afscheidscadeau. Zijn motief werd weliswaar aan vaard, maar hij zadelde de kerkge meenschap gelijk op met een levens groot probleem. Er is een dame die de piano die in de kerk staat kan be spelen, maar die kan zich niet ver binden tijdens elke dienst te spelen. Geuze: ,,En bij de muziekschool in Bergen op Zoom volgt niemand een De burgemeester deed de openings handeling samen met de oud-be- woonster van de boerderij, me vrouw Giljam uit Tholen. Zij vond het een hele eer dat ze ervoor ge vraagd was. De naam Deehoeve prijkt op een laag muurtje bij de en tree van het station. Er werd op ge toost met champagne, maar vanwe ge de winterse kou nodigde de burgemeester de mensen uit om hun glas binnen verder leeg te drinken. Daar werd graag gehoor aan gege ven. Marco Bal hield een toespraak in het tot aan de deur gevulde pavil joen waarin de shop is gevestigd. Dat ging goed tot zijn dankwoord, want toen kwamen de tranen van ontroering en alle voorafgaande spanning tevoorschijn. Hij bedankte in het bijzonder zijn vader Kees. Ook bij hem verschenen de water landers, evenals bij zijn vrouw Adri. Steeds meer Zeeuwse bedrijven zijn gastheer van het nationaal park Oosterschelde. Er zijn er nu negen op Tholen. Onlangs ontvingen er weer een aantal een certificaat na het afronden van een cursus. Ze doen er kennis op over het gebied, de flora en fauna, streekproducten en de mooiste plekjes in de zeearm. Ze kregen bovendien van voorzitter Siebe Kramer allemaal een gevel- bordje Gastheer van nationaal park Praten met Jansens is vooral veel la chen. Hij is eerlijk en oprecht, en neemt geen blad voor de mond. Zo vindt hij dat het orgel eigenlijk niet is afgestemd op de ruimte van de kerkzaal. ,,Als ik het volle werk ge bruik, valt bij de buren de klok van de muur.” Vandaar dat hij een beperkt aantal registers gebruikt en de zwelkast, een voetpedaal om het geluid te la ten aanzwellen, doorgaans met rust laat. Als hij het orgel demonstreert zonder alles wat je noemt ’open te zetten’, klinkt een wonderbaarlijk mooi Stille Nacht door de Oude- landsestraat. Dat zijn voeten soms twee pedalen tegelijk indrukken, mag de pret niet drukken. Hij moet het uiteindelijk doen met schoen maat 45. En hij zit ietwat verkrampt achter het instrument omdat het po dium waar het orgel op staat wat aan de korte kant is, zegt hij. Jansens speelt al vanaf zijn elfde wens wonen bij het bedrijf in ver vulling gegaan. En aan de Postweg kan niemand meer om het tanksta tion heen. ,,We denken dat we de poort van het eiland Tholen kunnen zijn”, zei hij. De plek is gekozen in samenspraak met de gemeente Tholen en de pro vincie Zeeland, maar zeker de laat ste stond in eerste instantie niet te juichen, zei de burgemeester. Nuis noemde het niet de meest eenvoudi ge plaats, omdat er maatschappelijk draagvlak voor was vereist. ,,Dank- zij een intensief contact tussen de familie Bal en de gemeente Tholen zijn wij erin geslaagd op deze loca tie dit met elkaar te realiseren. Een plaats waar een landbouwverkeer- route, natuurontwikkeling (wet lands) en dit energieservicepunt el kaar raken.” man (VVD) stelde vast dat b. en w. zich een spiegel hebben voorgehou den en er lering uit kunnen trekken. ,,Houd de vinger aan de pols en praat de raad regelmatig bij’’, zei Bert van Eenennaam (SGP) die de aanbevelingen in het rapport - waar mee het college al aan de slag is ge gaan - onderschreef. Voor hem, en ook voor VVD en PvdA, zijn er daarmee voldoende waarborgen. Zo wordt er voortaan eerst binnen de ei gen organisatie gekeken of de ver eiste expertise aanwezig is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9