’Een klein financieel duwtje in de rug is soms voldoende jongere schoolkinderen Professor biedt studie over Steenbergse landgoederen aan suikerfabrikant aan Bijdrage voor computer i om tekort weg te werken Paul Deurloo en Paul Jas naar India voor huizenproject Kasteel Padmos had in zeventiende eeuw een Thoolse eigenaar Terugkeerbaan kost extra geld Cliënten Sjaloom bouwen blokhutten voor winterfair OcTho hoeft niet te fuseren DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Energy ^Systems EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 13 december 2012 5 Efficiënter Idee Lokaal Lions Club Tholen Wandelroute Maatschappelijk verantwoord Aannemer Paul Deurloo uit Tholen en verkoopleider Paul Jas van bouwleverancier Holonite zijn net terug uit Madurai in het zuiden van India. Daar hebben ze het pro ject Housing4More bezocht, een initiatief van de Rabo bank en Dhan-foundation. Doel van het project is huizen bouwen en renoveren op basis van een microkrediet, een kleine lening. Damien van der Veer: dit is leukste project van het jaar Hoek: schoolbestuur kan beter uitgaan van eigen kracht Cliëntenraad adviseert over bijzondere bijstand De presentatie van een boek over de geschiedenis van de Steenbergse landgoederen Ekelenberg en Padmos had donderdag een Thools tintje. Auteur professor Han Leu ne is in Sint Philipsland geboren. En de familie van ir. Gerard van Loon - bezitter van het Nonnetjeshuis in Sint-Annaland - was een periode eigenaar van beide landgoederen. Ze verkocht die eind jaren zeventig aan Het Noordbrabants Landschap. De stichting openbaar primair onderwijs Tholen (Oc Tho) is zelf wel in staat om het tekort in de begroting weg te werken. Fuseren met andere schoolbesturen hoeft volgens wethouder Peter Hoek van financiën niet. Nu kampt de OcTho nog met een negatief resultaat van ruim 143.000 euro, maar de stichting wil dat eind 2014 hele maal hebben weggewerkt. Kinderen van minder draagkrachtige ouders zouden eer der in staat gesteld moeten worden om met een computer te leren werken. Daarvoor moet de gemeente het zogehe ten verstrekkingenbeleid aanpassen. Dat adviseert de cliëntenraad WWB Tholen in een reactie op het voorstel van b. en w. om verordeningen voor de wetswijzigingen Wet werk en bijstand (WWB) vast te stellen. Het aanpas sen van het beleid is samen met zes andere gemeenten rond de Oosterschelde opgesteld. Onze jongens Telling Y .zang Ó:,- i I-, Paul Deurloo en Paul Jas uit Tholen hebben ieder 3500 euro gedoneerd voor de bouw van woningen in het zuiden van India. verhoging vanwege de kans op Oud Sint-Annalander ir. Gerard van Loon (rechts) is blij met het boek dat dr. Han Leune schreef over het voormalig familiebezit. Advertentie I.M. Ondernemersvereniging Smalstad houdt morgen een winterfair op de Markt en in een gedeelte van de Kaaistraat. Activiteitenbegeleider Jo han de Wit bouwt dinsdagmiddag samen met zes cliënten van Sjaloom Zorg zes houten blokhutten. Die staan op het plein voor het voormalige gemeentehuis. Wat Deurloo en Jas vooral is opge vallen is dat mensen in India on- Johan. Deze was schepen en burge meester van Tholen. Nieuwlandseweg 5 I 4697 RK I Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 www.bcon-energysystems.nl „Hoeft ook niet, we hebben don derdag nog.” Het idee van blokhut ten op de Markt is ontstaan tijdens een vergadering van ondernemers vereniging Smalstad, zegt De Wit. ,,Henk Brinkman, de directeur van Sjaloom Zorg, is voorzitter van die club. Hij riep: dat kunnen ’onze jongens’ wel. Zodoende staan wij nu hier.” Terwijl de mannen in de kou de panelen in elkaar schroe ven, komt Marijn van Son van ho tel Kom een kijkje nemen. Hij is secretaris van de ondernemersver eniging. ,,Ziet er goed uit mannen, het ademt echt kerstsfeer.” (empowerment) te gebruiken als middel om aan de slag te gaan. Om mensen uit de armoede te halen biedt dat instrumenten, zei hij. Maar dat verwees Oudesluijs naar het eer ste kwartaal van volgend jaar voor de kadernota (met beleidsvoorne mens) die de gemeenteraad halver wege het jaar vaststelt. Ook gezien de voorgenomen hervormingen van het beleid. Voor Van de Sande een teleurstellend antwoord: ,,We moe ten wachten, maar we hebben ook afgesproken dit te behandelen.’’ Lokaal is de insteek van de winter fair die morgen om vier uur begint. ,,Daar is bewust voor gekozen”, al dus Van Son. In tegenstelling tot andere jaren is de winterfair dit jaar op vrijdag en niet op woens dag. De reden is het teleurstellende aantal bezoekers vorig jaar. ,,Vrij- dag is bovendien in alle opzichten praktischer”, zegt hij. ,,Winkeliers zijn die dag toch al langer open, kinderen kunnen langer opblijven en ouders hoeven de volgende dag niet naar het werk.” Nieuw is dit jaar ook dat de weekmarkt onder deel uitmaakt van de kerstmarkt. ,,Normaal vertrekken de markt kooplieden om half vijf, nu blijven ze tot zeven uur en misschien wel langer.” Verder zijn alle andere winkels op de Markt geopend. ,,Dat moet voor extra bezoekers zorgen.” Er is een draaimolen en een treintje. Daarnaast kunnen kin deren meedoen aan een kleurwed- strijd. Muziekvereniging Euterpe zorgt vanaf half acht voor feestelij ke muziek. danks de armoede, toch vrolijk zijn. ,,Iedereen is vriendelijk, terwijl ze werkelijks niets van luxe hebben.” Dat heeft Paul Jas wel even aan het denken gezet. ,,Dan kom je terug in Nederland en denk je: hebben we al die luxe wel nodig. We kunnen best met een beetje minder toe. Want al die rijkdom maakt niet gelukkig. Daar zijn onderzoeken naar ge daan.” Paul Deurloo zegt dat hij vooral moest wennen aan de warm te. ,,En het eten. Iedere dag rijst. Je moet echt uitkijken wat je eet. Niet alles kun je zomaar eten.” soort verhoging. Dat is vanwege het overstromingsgevaar, zegt Deurloo. ,,Het gebied staat met enige regel maat onder water.” Technisch zitten de huizen volgens de Thoolse aan nemer best goed in elkaar. ,,Maar de bouw kan efficiënter.” De twee heb ben ideeën aangedragen hoe de Indiërs goedkoper, maar vooral effi ciënter kunnen bouwen door ge bruik te maken van prefab bouwele menten. Want nu zijn vooraf de kosten niet inzichtelijk, wat in som mige gevallen tot vertraging in de bouw leidt. Maar dat is volgens De landgoederen liggen ten zuiden van Steenbergen, in de omgeving van Welberg. ,,Een prachtig gebied dat ik ken als mijn broekzak. Ik kom er nog meerdere keren per jaar’’, zei Gerard van Loon (77) bij de boekpresentatie. De familie bezit nog altijd het jachtrecht op de land goederen. Ze kocht Ekelenburg in 1850 en Padmos in 1890. De fami lie leverde drie Steenbergse burge meesters, en stichtte in 1872 de sui kerfabriek in de stad. Deze fuseerde in 1919 met enkele andere tot CSM, het concern waarvan Gerard van Loon directievoorzitter is geweest. ,,De laatste keer dat ik in Steenber gen het woord heb gevoerd was in ontwikkelingslanden behoefte is aan het bouwen op basis van een kleine lening. Het antwoord: ja. De Rabobank is gaan samenwerken met de Dhan-foundation, een stich ting die zich inzet voor het verbete ren van de zelfredzaamheid van In diërs. Het huizenproject is met name gericht op agrariërs en kleine zelfstandigen. ,,Mensen die vanuit huis een eigen onderneming bedrui pen”, zegt Jas. ,,De één maakt pan nenkoeken voor de verkoop in de stad, de ander sieraden of kleding. Gewoon thuis op de grond in de woonkamer. Vaak werkt heel het ge zin mee. Tegen de avond ruimen ze alles weer op. Wonderbaarlijk hoe die mensen dat doen. De huizen zijn vaak erg klein, de gezinnen groot.” Nu kunnen ouders rekenen op een bijdrage voor een computer voor hun schoolgaande kinderen vanaf groep zes. Via de bijzondere bijstand kan éénmaal in de vijf jaar een be drag tot 750 euro worden verstrekt. De cliëntenraad vindt tien jaar vrij laat en wil dat de gemeente met schoolbesturen contact zoekt om te vragen op welk moment het gewenst is dat kinderen zelf over een compu ter kunnen beschikken. B. en w. zijn bereid dat te doen. De cliëntenraad hoorde namelijk van OcTho, de stichting voor openbaar primair on derwijs op Tholen, dat de kinderen al vanaf groep 1 gewend gemaakt worden met de computer. Ook vindt de cliëntenraad het van belang dat schoolgaande kinderen van minder draagkrachtige ouders in staat worden gesteld ‘mee te doen in de maatschappij’. De regeling die daarvoor geldt moet dat mogelijk maken voor mensen met een inko men tot 110% van de wettelijke bij standsnorm. Voor deze categorie is ook een langdurigheidstoeslag, een maatregel om het inkomen aan te vullen voor mensen die over een lange periode weinig inkomen heb ben en geen vooruitzicht op verbete ring van dat inkomen hebben. Het idee voor huizen bouwen met een microkrediet komt van Tonny Drijdijk van Rabobank Oosterschel- de en Richard de Jager van woning corporatie L’escaut uit Vlissingen. Het ontstond een aantal jaren terug tijdens een afstudeerproject voor de Rabobank Foundation. De twee hebben onderzoek gedaan of er in beeld sportactiviteiten. De cliënten raad erkent dat de gemeente goed samenwerkt met de Stichting Leer geld Oosterschelde (die in mei een donatie van 2000 euro ontving van de Lions Club Tholen) en het Sport en Cultuurfonds, maar ze wil wel weten hoe dat in de praktijk gaat. De cliëntenraad reageert hiermee op de voorgestelde aangescherpte re gels in de wet werk en bijstand. De gemeenteraad moet deze verorde ningen vaststellen. De commissie samenleving kon zich in grote lijnen vinden in de reactie van de cliënten raad. In de WWB is ook de wet in vesteren in jongeren opgenomen. Doel is jongeren aan het werk te krijgen. Ook maakt het bevorderen van de eigen verantwoordelijkheid onder mensen met een uitkering deel uit van de wet. Maar over de effec ten van de nieuwe regels, valt nog niet veel te zeggen, bleek uit de be antwoording door wethouder Jan Oudesluijs op vragen van de ver schillende fracties. ,,Het wordt een hele puzzel om het uit te voeren. De beleidsruimte is klein. Het is ook af wachten wat de regering gaat doen, gezien de bezuinigingen.’’ Peter Kraamer (SGP) wilde bijvoorbeeld weten of mensen met een uitkering verplicht kunnen worden om vrij willigerswerk te doen. Volgens de wethouder worden ze daartoe wel uitgenodigd, maar kunnen ze niet worden verplicht. Deurloo niet het enige probleem. ,,De prijzen van de grond en bouw materialen fluctueren enorm”, zegt hij. ,,Zeker als lokale ondernemers lucht krijgen van een microkrediet- project. Dan gaan de prijzen van bakstenen en cement ineens om hoog.” Anderhalve maand geleden is De Wit samen met een team van twaalf cliënten begonnen met de voorbereidingen. ,,Het is een haast klus geworden.” Desalniettemin is het gelukt om alle houten panelen op tijd klaar te krijgen. Die zijn in een werkplaats in Tholen in elkaar gezet. ,,Iedereen heeft zijn eigen taak”, zegt De Wit. ,,De één heeft de planken op maat gezaagd, de ander enkel een plankje vastgehou den. Het werk gaat naar ieders kun nen.” De cliënten van Sjaloom Zorg hebben een verstandelijke of lichamelijke beperking. Damien van der Veer uit Tholen is één van de zes jongens die dinsdagmiddag op de Markt in Sint-Maartensdijk helpt bij het in elkaar zetten van de blokhutten. Met een nietmachine brengt hij plastic hoekprofielen aan. ,,Dit is echt het leukste project van heel het jaar”, zegt hij. ,,Het is nuttig en je bent samen bezig.” Moeilijk kan hij het werk niet noe men. ,,Als ik iets niet weet, dan vraag ik het gewoon aan Johan.” Verder bestaat de groep uit Wouter Dröge uit Dirksland, André Troost uit Melissant, Gijs Bert-jan Kievit uit Melissant en vrijwilliger Karlos Schot uit Sint-Maartensdijk. ,,Er zijn nog veel meer mensen bij be trokken”, zegt De Wit. ,,Zoals Henk Ottema die als vrijwilliger aardig wat uren heeft gemaakt.” Ze kunnen dan gebruik maken van het declaratiefonds voor bijvoor- 1980. In hotel Van Tilburg heb ik toen de sluiting van de suikerfabriek aangekondigd. Dat was een zwarte dag’’riep hij in herinnering. Gerard van Loon heeft veel belang stelling voor het cultureel erfgoed, en met name de monumentenzorg, aldus Han Leune (67). Zo heeft de oud-Steenbergenaar in Sint-Anna- land het Nonnetjeshuis in eigen dom, een 17de eeuws monumen- tenpand in de Voorstraat. Hij verstrekte veel informatie over de familie en las het manuscript voor het boek kritisch door. Leune was hem daar dankbaar voor. En Van Loon op zijn beurt waardeerde de gedegen studie over de cultuurge- Het vlakbij gelegen Eikelenberg is vanaf halverwege de zeventiende eeuw tot ontwikkeling gebracht. De geschiedenis van de gebouwen van beide landgoederen staat in het boek, en de landschappelijke ontwikkeling. Ook de pachters van de bijbehorende boerderijen, en het personeel, be schrijft Leune. Het gebied is tegen woordig toegankelijk, de wandelrou te ’Ommetje Bergh en Vaert’ loopt er doorheen. ,,Mooi dat die op deze manier onder de aandacht komt. En dat een stuk waardevolle Steenberg- se geschiedenis op deze manier be waard blijft’’, vond wethouder Cor van Geel, die het eerste exemplaar in ontvangst nam. ’De landgoederen Ekelenberg en Padmos in Steenber gen’ telt 215 bladzijden, is rijk geïl lustreerd en voorzien van een index op persoonsnamen en een bronnen overzicht. Het is uitgegeven door Gi gaBoek te Heerhugowaard en ver krijgbaar in de boekhandel. De gemeente kan werkloze Thole- naren die weinig kans maken om aan een baan te komen met behoud van een uitkering twee jaar lang werk laten verrichten. Deze werk zaamheden (participatieplaatsen) mogen andere werknemers niet ver dringen. B. en w. zijn verplicht mensen die dit werk doen, elke zes maanden een premie te geven. De gemeente Tholen staat daar in de Oosterschelderegio alleen in. De andere zes willen daar zo ver niet in gaan. Zij vinden dat er voldoende mogelijkheden zijn om werkerva ring op te doen. In de commissie samenleving wil den Bram van de Sande (ABT) en Rina Ligtendag (CDA) weten wat de maatregelen om mensen weer aan het werk te helpen, hebben op geleverd, maar wethouder Jan Ou- desluijs kon daar geen antwoord op geven. Volgens Ligtendag kosten de participatieplaatsen de gemeente geld. Ze vroeg zich af of er dan ook minder mensen zijn die op de lijst van de herintegratie staan. Van de Sande stelde voor om het beleid dat door de gemeenteraad is vastgesteld Deurloo en Jas zijn samen met de twee initiatiefnemers en acht andere Zeeuwse ondernemers een week lang door medewerkers van de Dhan-foundation rondgeleid in Madurai, een stad in het zuiden van India met 1,2 miljoen inwoners. Net buiten die stad is begonnen met het bouwrijp maken van een stuk grond. Daar komen 48 woningen. ,,Een soort Vinex-locatie”, aldus Jas. Iedere kavel is 120 vierkante meter groot. De huizen, gebouwd uit bakstenen en beton, bestaan uit twee verdiepingen en staan op een Veel mensen in India willen vooruit. Een eigen onderneming oprichten en een fatsoenlijk dak boven het hoofd. Eén probleem: geld. On danks de wil kunnen de mensen niet zonder hulp van de bank de eerste stap zetten. Dat komt omdat ze geen toegang hebben tot het financiële stelsel. Het bankenstelsel is in India nog volop in ontwikkeling en richt zich voornamelijk op het hogere segment. ,,Een klein duwtje in de rug door middel van een lening is voor kleine ondernemers soms al voldoende”, zegt Paul Jas. Jas en Deurloo zijn één van de twaalf Zeeuwse geldschieters. Beiden heb ben 3500 euro gedoneerd. Dat is precies het bedrag voor de bouw van een gemiddelde woning in In dia. De doelstelling van Hou- sing4More is in vijf jaar tijd 90 wo ningen bouwen en nog eens 290 renovaties aan bestaande huizen uit voeren. Alles op basis van een mi crokrediet. De zes lieden zijn in de ochtend begonnen. Even na tweeën zijn vijf hutten op het dak na, klaar. De ma terialen, zoals hout en schroeven, komen van de doe-het-zelf-winkel. Johan en zijn team krijgen het werk die middag niet meer af. Volgens Hoek heeft dat vooral te ma ken met de verhouding tussen het aantal parttimers en fulltimers en het niet verlengen van contracten. Peter Kraamer (SGP) wil dat de stukken eerder aangeleverd worden. Volgens Hoek heeft de OcTho uitstel ge vraagd omdat de telling van het aan tal leerlingen op 1 oktober deel uit maakt van de verwachtingen voor de komende begroting. Ook hij infor meerde naar een vorm van samen werking met andere schoolbesturen. Hoek: ,,Voor schaalvergroting zijn allerlei vormen te bedenken. We zijn samen met het onderwijs aan het pra ten over een gezamenlijke toekomst. Vorig jaar hebben we er een sympo sium aan gewijd. Dat doen we in maart weer.’’ Voor de fracties is een fusie niet nodig, wel kunnen school besturen meer samen gaan werken, was de conclusie. Bij de verzelfstan diging van het openbaar onderwijs kreeg OcTho een bruidschap mee. Dit jaar was dat nog 204.096 euro. Vanavond neemt de gemeenteraad er een besluit over. in het geheel zijn er geen rare din gen.’’ Hij zegde wel toe dat uit te zoeken. Boelhouwers verbaasde zich over het personeelsbestand. Voor het wegwerken van het tekort zijn con tracten van personeel niet verlengd. Ook via natuurlijke verloop zijn er mensen uitgegaan, maar toch telde zij maar twee medewerkers minder. ,,In 2010 waren het er 101 en nu 99. Hoe kan dat?’’ Samengaan met andere schoolbestu ren om goedkoper te kunnen werken is volgens Hoek nu niet nodig. ,,Een fusie mag geen doel op zich zijn. Ook besturen buiten Tholen hebben financiële problemen. Het is beter om uit te gaan van de eigen kracht,’’ zei hij in de commissie samenleving op vragen van Hans Boulogne (ABT) en Gré Boelhouwers (VVD). Boulogne wees er op dat er vier jaar geleden ook al eens gekeken is of samenwerking met andere schoolbe sturen wenselijk is. Hij noemde in dit verband de gemeente Steenber gen en Schouwen-Duiveland. De gemeenteraad krijgt jaarlijks van de OcTho een ontwerp van de begro ting voor het komende jaar en een jaarrekening over het afgelopen jaar. Bij de jaarrekening zit een verslag van een registeraccountant. De meeste fracties konden zich vinden in de aanpak van de OcTho, maar maakten zich wel zorgen over de in spanning die de OcTho nog moet le veren om financieel schoon schip te maken. Rina Ligtendag (CDA) noemde het een ’behoorlijke taak’ en vroeg zich af of het bestuur voldoende eigen vermogen heeft om de tekorten op te vangen. Bram van de Sande (ABT) wilde weten of er bij de nieuwe be groting ook een risicoanalyse wordt gemaakt. Volgens Hoek kan de ge meente dat niet afdwingen, maar wel voorstellen. Boulogne vroeg zich af waarom de afschrijving met 7000 euro was toe genomen. Hoek kon daar geen ant woord op geven. ,,Dan moeten we helemaal in de cijfers duiken. Maar Dat Deurloo en Jas meedoen aan het project heeft alles te maken met maatschappelijk verantwoord on dernemen. ,,Dat staat bij ons hoog in het vaandel”, zegt Deurloo. ,,Dit project is de uitgelezen kans om daar iets mee te doen.” Voor Jas geldt min of meer hetzelfde. ,,Je moet je als ondernemer onderschei den, zeker in deze tijd. Maatschap pelijk verantwoord ondernemen is één van de manieren.” De Tholena- ren gaan geen materialen leveren in India. ,,Het gaat puur om kennis overdracht”, aldus Jas. Activiteitenbegeleider Johan de Wit van Sjaloom Zorg is samen met cliënten zes blokhutten aan het bouwen voor de winterfair die morgen om vier uur begint. Huizen in India staan vaak op een overstromingen. schiedenis van het gebied. De emeritus hoogleraar van de Erasmus Universiteit stuitte bij een eerder onderzoek naar de Schelde- forten Lillo en Liefkenshoek op fa milies die met de Steenbergse land goederen te maken hadden. Leune kende het gebied uit zijn jeugd; zijn uit Stavenisse afkomstige vader was onderwijzer en hoofd van de neu traal bijzondere school voor lager en uitgebreid lager onderwijs in Steenbergen. ,,Toen was het verbo den gebied, met een waas van ge heimzinnigheid omgeven. Ik heb geprobeerd de geheimen te ontsluie ren.’’ Leune ontdekte dat het slot Padmos al in de vijftiende eeuw be stond. Het is in 1860 gesloopt, en de bijbehorende boerderij brandde in 1917 af (sinds 2003 is het slotterrein een archeologisch monument). De eigenaren waren vooraanstaande fa milies, vaak van elders, die dikwijls actief waren in het openbaar be stuur. De Thoolse familie Dallens is er één van. Johanna Dallens, wiens moeder Catharina de Huybert vrou we van Patmos was, verkocht huis en gronden in 1635 aan haar broer --x (X v W1—lil lijji i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5