keukens is failliet Hoop Van Ommen en De Koster in nog geen anderhalf uur vervlogen r Van de Breevaart V ’De scholen zijn weer begonnen, hard rijden is voor de dommen’ supermarkt Sint-Annaland Vergunning voor bouw van Supermartktondernemers doen vergeefs beroep op gemeenteraad 1 Helft bemanning Nova Cura ziek Dief steelt plant uit tuin Tholen Ontslag voor negen personeelsleden Gemeentearchief gaat op internet I I VUL Deehoeve Deze week EN VERDER 1 1 PW U tankt toch ook bij Energie Servicestation i I.1 Donderdag 13 december 2012 69e jaargang no. 5 Bezwaren Spar en Smalstad ongegrond verklaard Maandagavond even na kwart voor elf stuurt SGP-frac- tievoorzitter Bert van Eenennaam namens PvdA, VVD en CDA een mail aan alle fracties die als een mokerslag aan komt bij Sparondernemer Arjan van Ommen in Sint- Maartensdijk en Jan de Koster van MCD in Stavenisse. Daarin stelt hij dat de coalitiepartijen het niet terecht vin den om b. en w. te vragen het besluit om een vergunning te verlenen voor het bouwen van een supermarkt in Sint- Annaland aan te houden en extra overleg te plegen. Van de Breevaart keukens en sanitair b.v. is dinsdag door de Bredase rechtbank failliet verklaard. Het aan de Canadaweg in Halsteren gevestigde bedrijf had negen medewerkers onder wie zeven Tholenaren. ,,Het is een hard gelag’’, zegt directeur Peter van de Breevaart uit Tholen. „Doorgaan was echter onverantwoord.’’ Met de curator wordt overlegd of een doorstart in afgeslankte vorm mogelijk is. Arnoud van Beelen uit Oud-Vossemeer ontwerpt straatmeubilair Net Viriyabusya uit Bangkok woont een jaar in Tholen Gouden Rabospeld Tom van Gurp uit Sint-Maartensdijk HET IS EEN GROTE KONING DIE GEEN TROON BEHOEFT v Zes jaar groei Boodschappen De bouw van de nieuwe supermarkt aan de Spuistraat in Sint-Annaland is weer een stukje dichterbij gekomen nu b. en w. de bezwaren van drie Sparondernemers, en de Ondernemervereniging Smalstad dinsdag ongegrond hebben verklaard. De beslissing viel nadat een avond daarvoor Arjan van Ommen van de Spar in Sint-Maar- tensdijk en Oud-Vossemeer en Jan de Koster van de MCD in Stavenisse een poging hadden gedaan om via de raadsleden het college op het laatste nippertje op andere gedachten te brengen. Drogisterij Maja en ’t Blommetje blijken hun bezwaar te hebben ingetrokken. Tholenaar overvalt woning in Bergen Nieuwe jas Elzelien Koetsveld en Marlissa van de Velde winnen kalenderwedstrijd t - i I BEST NU manat E-mail: Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor de vestiging in Sint-Maartensdijk verwacht de Spar omzetverlies. •r- 1 ffi dcce' 9 1 Zie verder pagina 3. ZIE VERDER PAGINA 7 ZIE VERDER PAGINA 11 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Leger des Heils zoekt permanente huisvesting Ruim 200 wandelaars tijdens snerttocht in smalstad Dit nummer bestaat uit 16 pagina’s t M Van Ommen is het al twaalf uur. Hij vreest voor het voortbestaan van de Sparvestigingen in Oud-Vossemeer en Poortvliet en een omzetverlies voor zijn winkel in Sint-Maartens dijk nu b. en w. dinsdag besloten hebben het bezwaar van de Spar te gen de uitbreiding van de nog te bouwen nieuwe Jumbo in Sint-An naland naast zich neer te leggen. Ook supermarktondernemer Jan de Koster uit Stavenisse ziet de toe komst somber in. ,,Ik heb ideeën ge noeg, maar ga nu niet investeren.’’ Van Ommen is teleurgesteld in de reactie: ,,De coalitiepartijen vinden het een paar uur later niet juist - on danks het dualisme - hun wethou ders terug te fluiten,’’ schrijft hij in zijn mail om twintig voor zeven de volgende ochtend. De ondernemer noemt het onbegrijpelijk. Samen met zijn jurist beraadt hij zich op te nemen stappen. Maandagavond proberen de onder nemers het tij nog te keren. Ze heb ben alle raadsfracties gevraagd naar de winkel van Van Ommen in Sint- Van de Breevaart nam 7,5 jaar gele den het keukenbedrijf van Tholenaar Rien Neele over. ,,Zes jaar heb ben we onafgebroken groei meege maakt met mooie projecten in o.a. het Badhotel Domburg, Stavenisse, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Steenbergen. Nu worden er echter Maartensdijk te komen. Om samen te ’kijken naar de desastreuze gevol gen die de exorbitante uitbreiding van de huidige C1000 met zich mee gaat brengen.’ En hoe dit besluit haaks staat op het door de gemeente raad vastgestelde beleid voor de kleine woonkernen in Bestemming Tholen 2015: ’Voor de leefbaarheid wordt het behoud van winkelvoor zieningen voorgestaan.’ Daar hebben Van Ommen en zijn collega’s hun bedrijfsvoering op af gestemd. Plus de bijbehorende in vesteringen gedaan. Ze willen dat de gemeenteraad b. en w. manen terug te keren op hun schreden. De volksvertegenwoordi gers als laatste strohalm. Als de laat ste klanten tegen acht uur ’s avonds de winkel aan de Markt verlaten, stappen de raadsleden naar binnen. Johan Aarnoudse (SGP) uit Oud- Vossemeer wordt door Van Ommen verwelkomd. Niet om boodschap pen te doen, maar om een bood schap aan te horen. Boven in het kantoor waar de temperatuur snel zal oplopen. De SGP, de grootste fractie in de gemeenteraad, is met drie leden aanwezig. Naast Aar- noudse, Henk Geluk uit Sint Philips land en Chris Koopman uit Sint- Maartensdijk. Namens de VVD is Anco Fase uit Sint-Annaland geko men. De CU is vertegenwoordigd door Bram van de Sande en Jaap Hage uit Tholen. Han van ’t Hof (ABT) uit Sint-Annaland sluit iets KindtreU Burgemeester Nuis lanceert vanmid dag om vier uur een website voor het gemeentearchief. Vanaf dat moment kan iedereen via www.archieftho- len.nl bijna 40.000 foto’s bekijken van straten, gebouwen en personen in de gemeente. Ook kan men een ar chievenoverzicht raadplegen met alle beschikbare inventarissen. Verder ko men de doop-, trouw-, begraaf- en lidmatenregisters (voor 1811) van alle plaatsen digitaal beschikbaar, evenals de bevolkingsregisters tot 1940 en na menregisters op de transport- en weeskamerakten. De akten zelf, en de rest van de fotocollectie, worden de komende jaren gescand om het online archief aan te vullen. De gegevens zijn de afgelopen jaren met hulp van een aantal vrijwilligers gedigitali seerd en toegankelijk gemaakt. En dat nadat nauwelijks anderhalf uur eerder een aantal leden van de fracties van SGP, VVD, CU en ABT hadden beslist b. en w. dat wél te vragen. Volgens Van Eenennaam heeft de gemeenteraad echter beslo ten b. en w. te machtigen om de su permarkt in Sint-Annaland uit te la ten breiden tot maximaal 1770 vierkante meter netto. En daarmee is de actie van Van Ommen en De Koster om de kwestie terug te bren gen naar de gemeenteraad vergeefs geweest. Zij vrezen met de komst van zo’n grote supermarkt voor om zetverlies. Zeker als ook in Tholen twee nieuwe supermarkten verrijzen in Vestetuin die veel groter zijn dan de huidige. Het is de ontknoping van een avond je lokale politiek. Buiten de muren van het gemeentehuis. Tussen coali tie en oppositie. Tussen volksverte genwoordigers en - in dit geval - Thoolse ondernemers die zich in de steek gelaten voelen door de poli tiek. Die naar eigen zeggen met de rug tegen de muur staan. Volgens Marlissa van de Velde (links) van de Regenboogschool ziet haar tekening pas volgend jaar december terug. Elzelien Koetsveld (rechts) van de Eben-Haëzerschool heeft bij gebrek aan inspiratie drie tekeningen in één gemaakt. ’De scholen zijn weer begonnen, hard rijden is voor de dommen.’ Deze stevige boodschap sprak de jury van de tekenwedstrijd Kind en verkeersveiligheid van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) aan. Hij staat op de tekening van de 9-jarige Elzelien Koetsveld van de Eben-Haëzerschool uit Tholen. Die heeft daar mee een plekje in de nieuwe jaarkalender van de ROVZ verworven. Net als Marlissa van de Velde (8) van de Re- genboogschool uit Tholen, want ook haar tekening werd uitgekozen als de beste. Beide meisjes kregen daarom maandag de kalender en een oorkonde uitgereikt door ROVZ-ambassadeur Henny Polderman uit Tholen. I b I1B|' I Een plant en een pot is de buit van een dief die in de nacht van donder dag op vrijdag de voortuin van een woning aan de Vossemeersepoort in Tholen bezocht. Een beveiliger zag tijdens zijn dienstronde omstreeks drie uur een auto met aanhanger met hoge snelheid over de Thoolse brug aan komen rijden en vond dat ver dacht. Hij besloot de chauffeur te volgen. Hij zag de auto terug in de Vossemeersepoort waar de bestuur der bezig was een plant uit de tuin in zijn aanhangwagen te laden. Toen hij merkte dat hij betrapt was door de beveiliger ging hij er in zijn auto vandoor. De beveiliger reed hem achterna en alarmeerde de politie. Die ging ook achter de auto aan. Er volgde een wilde achtervolging door Halsteren, maar die was volgens een woordvoerder van de politie zonder resultaat. De bewoners lagen tijdens de diefstal te slapen, maar hoorden gerommel. Toen ze gingen kijken, misten ze een plant en een pot uit hun tuin. Ze hebben aangifte gedaan van de diefstal. allerlei projecten uitgesteld omdat de verkoop van woningen stagneert. Onze orderportefeuille is nog rede lijk gevuld, maar de opdrachten kwamen niet af. We waren alleen nog bezig bij particulieren.’’ Van de Breevaart was vooral in het middensegment gespecialiseerd. ,,We ontzorgden van a tot z, dus be halve het plaatsen van keukens en sanitair deden we ook het stucado- ren, schilderen, enz. Onze eigen montageploeg regelde dat allemaal.” Naast de zeven Tholenaren kwam er een medewerker uit Kruiningen en één uit Ossendrecht. De belasting dienst (loonbelasting, btw) is de grootste schuldeiser. Met curator mr. Van Oorschot uit Roosendaal wordt gekeken of een doorstart met de helft van de medewerkers moge lijk is. Daarvoor is overleg met de belastingdienst, leveranciers en fi nanciers nodig. ,,We willen alles zo netjes mogelijk afhandelen, zodat er zo min mogelijk schade geleden wordt’’, zegt Peter van de Breevaart. Naast de zorgen om zijn bedrijf kreeg hij ook nog te maken met ge zondheidsklachten. ,,Daarvan ben ik gelukkig herstellende.’’ Een 43-jarige Tholenaar is dinsdag avond om kwart over tien gearres teerd op verdenking van betrokken heid bij een overval op een woning aan de Seringstraat in Bergen op Zoom. Hij belde eerder die dag, rond vijf uur, samen met een compagnon aan bij de woning waarin kamers worden verhuurd. Nadat de deur werd geopend drongen zij de kamer binnen van een 33-jarige Bergenaar en bedreigden het slachtoffer met een wapen. Een van hen was een beken de van hem. Het tweetal was op zoek naar drugs. Met onder andere een computer en een mobiele telefoon als buit vertrokken ze in een personen auto. De politie ging met meerdere eenheden op zoek naar de twee man nen. Het voertuig werd korte tijd later zonder inzittenden gevonden aan de Heijningen in Bergen op Zoom. De Tholenaar werd diezelfde avond in dezelfde straat aangehouden. Hij is ingesloten in een politiecel. De twee de verdachte is nog voortvluchtig. De politie is op zoek naar hem. De auto is in beslag genomen. Polderman ging meteen door met de verkeersles. ,,Wie komen er allemaal met de auto naar school?” Twee vin gers gingen de lucht in. ,,Toen ik hier vanmorgen voorbij reed, stonden er wel twintig auto’s, wat een toestand. Sommige stonden zelfs op de stoep en voor de ingang.” Ze vertelde dat dat onveilig is, want dan kun je niet goed zien of er nog wat aankomt als je van het schoolplein af komt of erop wil. Ze vroeg de kinderen wat er nog meer belangrijk is op en rond de school, want dat paste bij het thema van dit jaar, verkeersveilige schoolomgeving. ,,Een zebrapad, fietshelmen”, klonk het uit de klas. Van de Breevaart was dinsdag bij de rechtbank niet alleen. ,,Een vloe renbedrijf, een aannemer, allemaal bouwgerelateerde ondernemingen die te maken hebben met de reces sie. Eind vorig jaar is de neergang ingezet en dit voorjaar was er een grote dip, maar rond de zomer trok het weer aan. Daarna is het echter bergafwaarts gegaan.’’ Het keukenbedrijf had al in de kos ten gesneden en was van 11 naar 9 personeelsleden terug gegaan. ,,Je probeert het zolang mogelijk te rek ken, want voor de jongens die zich dubbel voor het bedrijf hebben inge zet doet het veel pijn om te stoppen. Maar doorgaan was onverantwoord. We bleven ver achter bij de progno ses en kwamen in de verliescijfers.” Gisteren schreven b. en w. een brief aan de raadsleden over de kwestie. De strekking van de reactie is dat de raad had kunnen weten welke rich ting het proces is opgegaan. Ze wij zen op de gevolgde procedure waar in de raad kennis heeft kunnen van de afspraken die zijn gemaakt met de familie Gunter voor het aanko pen, verplaatsen en vergroten van de bestaande supermarkt in Sint-Anna- land. Alle bijbehorende stukken zijn er bijgevoegd. Het ging om een oppervlakte van ongeveer 2000 vierkante meter (in clusief dagwinkels). ’De netto-op- pervlakte van de supermarkt (zonder dagwinkels) bedroeg ongeveer 1500 vierkante meter. De raad is daarover op 16 september vorig jaar geïnfor meerd. Dat is verwerkt in drie koop overeenkomsten van 24 januari dit jaar. Daarbij zit een plattegrond waarop de netto winkelvloeropper- vlakte mét dagwinkels uitkomt op 1770 vierkante meter. Voor maga zijn, kantine, toiletten is 285 vier kante meter gerekend. Voor laad- en losruimte 146 vierkante meter. Het plan is uitgewerkt in een bouwplan. Tag?™*». De helft van de bemanning van de Nova Cura, het vrachtschip van Marcel van Eenennaam uit Stave- nisse, is deze week geveld door griepverschijnselen. De kapitein dacht in eerste instantie aan voed selvergiftiging, omdat dinsdag zalm en mosselen op het menu stonden. Van Eenennaam herinnerde zich de affaire van de met salmonella be smette zalm van de firma Foppen, maar dat is waarschijnlijk niet de oorzaak. Bovendien is de zalm in het buitenland gekocht. Volgens tweede stuurman Christian ’t Man netje uit Stavenisse voelde de eerste stuurman zich al voor de maaltijd niet lekker. Het schip was diezelfde dag vertrokken uit de haven van Dublin. Het is op weg naar het noorden van Finland met een bulk lading concentraat, een zinkpro- duct. De Nova Cura heeft acht man aan boord en vier van hen, de kapi tein, de eerste stuurman, een sta giair en een matroos zijn ziek. Ze blijven zo goed en kwaad als het kan hun diensten draaien. ,,We zit ten nu voor de kust van Schotland, er kan niemand van boord”, zegt ’t Mannetje woensdagmiddag. ,,We zijn nog aan het nadenken waar het vandaan kan komen, misschien heeft onze stuurman het in Dublin opgelopen.” rijden. En achter een vrachtwagen te blijven fietsen en niet ernaast. Zo kunnen ze het ook zien als de chauffeur bijvoorbeeld af wil slaan en komen ze niet onder de wie len terecht. later aan als van Ommen al van wal is gestoken. Hij vertelt dat de PvdA heeft afgemeld en dat hij bij het CDA zijn verhaal al heeft kunnen doen. Van de SP heeft hij taal noch teken gehoord. Volgens Van Ommen gaat het over het bestaansrecht van de voorzienin gen. Wat er gebeurt als de grotere supermarkten in Tholen en Sint-An- naland hun deuren openen. En hoe het fout is gegaan met het berekenen van het aantal meters winkelvloer- oppervlakte. Dat er voor heel de ge meente ruimte is voor 1400 tot 1850 vierkante meter. Maar dat er nu al leen al in Sint-Annaland 1770 vier kante meter vergund wordt. Nu heeft de C1000 er 638 vierkante meter. Voor Sint-Annaland zou volgens de landelijke richtlijnen 800 tot 850 vierkante meter voldoende zijn. ,,Een supermarkt als Jumbo (de op volger van C1000 heeft geen loka le functie zoals dat in het bestem mingsplan staat.’’ Laat staan dat het geen invloed heeft op de andere woonkernen, zoals b. en w. volgens hem betoogden in een van de vele brieven die er over en weer zijn ge gaan. Voor hem ligt een dikke map met brieven en rapporten. Hij zal er steeds naar teruggrijpen en uit cite ren. Een van de winkelmeisjes schenkt koffie en thee. Buiten is het koud, binnen stijgt de temperatuur. De raadsleden luisteren. Van Om men is op dreef. Strooit verbeten met cijfers, haalt uitspraken aan, verwijst naar beleidsnotities. Marlissa moet het langste wachten voor haar tekening aan de beurt is op de kalender, want zij heeft de maand de cember gekregen, dus dat duurt nog bijna een heel jaar. Ze is er niet minder blij om. In de middagpauze hoorde ze van haar moeder dat ze prijs had gewonnen bij de teken wedstrijd en toen kon ze natuurlijk niet wachten om weer naar school te gaan. Haar klasgenootjes wisten op dat mo ment nog van niets. Ze moesten wachten tot Henny Pol derman het nieuws kwam onthullen. Tot die tijd doodde meester René van den Berg de tijd met het zingen van een liedje dat de kinderen hadden ingestudeerd: ’Auto’s racen, brommers pacen toet’ren, knallen door de straat Iedere morgen, ied’re middag, links en rechts tot ’s avonds laat/ Al die dampen, al die gassen, niemand die er iets aan doet! Ga maar lopen, ga maar fietsen/ Echt dat doet je reuzegoed.’ Vervolgens kreeg de klas, groep 4/5b, filmpjes van Veilig Verkeer Nederland te zien. Ze leerden daarbij op de fiets eerst twee keer achterom te kijken als ze iemand willen inhalen en er vervolgens met een grote boog omheen te l. i 'C' i l. - U

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1