Leger des Heils zoekt een vaste stek voor het dienstencentrum kinderen wereldwijd Complimenten voor de Oosterscheldestappers Ruim 200 wandelaars genieten van de polders en het zonnetje Wat wens ik voor Muziekstuk De Ramp beleeft première in Tholen Hondenbelasting bevriezen of heel sterk verlagen Volgens Bram van de Sande is oude kleuterschool heel geschikt Herderstocht door Tholen Samenwerking visstandbeheer Bedrijvenenquête arbeidsmigranten EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 13 december 2012 11 Schot in de roos Kassel Marathon Minder invloed Bezwaarmakers Kunstknie Gemeenteraad steunt herdenking unaniem Geen bijval in commissie voor ideeën CU en SGP Wedstrijd basisscholen van Wereldwinkel Het Leger des Heils gaat in Sint-Maartensdijk op zoek naar een permanente plaats voor het dienstencentrum. Het Leger huurt momenteel de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat van de gemeente. Steeds voor een periode van twee jaar. Daarvan is anderhalf jaar ver streken. Vrijdag werd de 10.000ste bezoekers verwel komd: de 78-jarige Mien Melissen uit Bergen op Zoom. Goed ontvangen vj V Drukte bij de high tea in de koffiehoek van het dienstencentrum van het Leger des Heils. Piet Hage uit Scherpenisse met zijn kleinzoon Mitchel schrijven zich in voor de vijf kilometer. Goed onderwijs is een van de millenniumdoelen. VERVOLG VAN SUPERMARKT Wereldwinkel Tholen spant zich in om de millenniumdoelen, gesteld door de Verenigde Naties, onder de aandacht te brengen van de Thoolse jeugd. Hen bewuster te maken van het feit dat leeftijdgenoten elders in de wereld het lang niet allemaal zo goed hebben als zij. Dit in navolging van de gemeente, die deze millenniumdoelen eveneens omarmt. In okto ber was er een Afrikaanse kindermiddag. En nu is er een wedstrijd voor de basisscholen. De hondenbelasting brengt dit jaar zo’n 180.000 euro op, ongeveer achtduizend euro meer dan de gemeente had begroot. ,,In dat licht be zien zou je iets sympathieks richting de burgers kunnen doen door bij voorbeeld het tarief voor de eerste hond te bevriezen’’, zei Bram van de Sande (CU) in de commissie bestuurszaken. Vanavond behandelt de gemeenteraad een voorstel om dat tarief volgend jaar met een daalder te verhogen. Als je nu praat over wandelweer, dan was het zaterdag wandelweer. Daar had wandelsportvereniging Oosterscheldestappers uit Sint-Maar- tensdijk de hand niet in, maar wel in een door veel wandelaars gepre zen routebeschrijving die tijdens alle afstanden van deze tweede wan deltocht Smerdieks Kommetje Snert de 221 deelnemers deed genieten van de zon en het prachtige polderlandschap. te komen en was het voor 220 man nen en vrouwen genieten geblazen. Veel zon en weinig wind deden de polder op zijn mooist schitteren. Verstilde boerderijen in de verte, populieren die hun kale armen ten hemel hieven en een verdwaalde witte reiger maakten het schouwspel compleet. Volgens coördinator Bram van de Sande van het dienstencentrum wil het Leger volgend jaar al gaan pra ten met de gemeente om te weten wat er mogelijk is. ,,We willen graag in Sint-Maartensdijk blijven en zou den ook wel hier willen blijven zit ten.’’ De huidige stek noemt hij heel geschikt. ,,Het is na anderhalf jaar goed bekend. Iedereen weet ons nu wel te vinden.’’ In het dienstencen- Wandelend in het natuurgebied De Pluimpot, vermengd met de verge zichten van de Oosterschelde en de slapende schapen, waande je je in een schilderij van de Friese land schapsschilder Willem van Althuis. Die was van beroep eigenlijk stra tenmaker, maar wist als geen ander de eindeloze schoonheid van de pol der op het doek te krijgen. Kon het altijd maar zo blijven, dacht de 35-jarige Rob Kik. Elf jaar gele den verhuisde deze wandelaar van Sint-Philipsland naar Rilland in ver band met zijn werk. ,,Maar ik kom er nog steeds. Al mijn familie woont er. En wat is er mooier dan schaat sen op de Rammegors.” Piet Hage uit Scherpenisse is er al bijtijds bij om zich voor de vijf kilo meter te laten inschrijven. Vijf kilo meter is eigenlijk niet de moeite voor een man die al duizenden loop kilometers in de benen heeft. Maar nu wil zijn knie niet zo. Hij heeft al een kunstknie en staat nu op de rol voor de andere kant. Normaal mag hij pas om 11 uur starten, maar om dat hij zijn kleinzoon Mitchel aan het wandelavontuur wil laten proe ven, knijpt de organisatie een oogje dicht. Eerst leert hij de achtjarige wat de afkortingen LA, RA, RD en RAH Veel minder honger en armoede in de wereld; alle kinderen naar de ba sisschool; minder kinder- en moe- dersterfte; veilig drinkwater. Dat zijn enkele belangrijke millenniumdoe- len. Lidstaten van de Verenigde Na ties hebben afgesproken dat er op de ze terreinen in 2015 belangrijke vooruitgang moet zijn geboekt. Dat de leefomstandigheden in derde we reldlanden op deze terreinen moet zijn verbeterd. Wat wens ik voor kinderen wereld wijd? Dat is de vraag die Thoolse kinderen zich moeten stellen aan de hand van de genoemde doelstellin- wordt bij de herdenking betrokken, zei Nuis op een vraag van Van Een- ennaam. De Meestoof verzorgt een lespakket dat aan de basisscholen wordt aangeboden, inclusief een gastles en een bezoek aan het muse um in Sint-Annaland. wen vanwege de terugloop in het aantal kerkgangers, maar wel andere gebouwen waar we onze activiteiten houden.’’ Volgens hem ligt het ook in de lijn van het beleid om gebou wen aan te kopen. Of dat het voor malige kleuterschooltje wordt, kon hij niet zeggen. Maar ook hij bena drukt dat het een geschikte locatie is voor het dienstencentrum. Volgens Van de Sande is in Sint- Maartensdijk ook het voormalige CWI-kantoor aan de Haven geschikt te maken voor dienstencentrum, maar beschikt dat over minder bui tenterrein. ,,En ja, het gebouw van de Rabobank op de Markt komt ook leeg, maar dat zal voor ons wel veel te duur zijn.’’ Volgens de coördina tor is de tijd wel aangebroken om stekken te steken. ,,Het is voor ons, maar ook voor de gemeente, belang- Tegen de aanvraag van de omge- vingsvergunning voor de super markt in Sint-Annaland is door zes bezwaarmakers een gezamenlijke zienswijze ingediend. Twee trokken zich terug. Alleen de Sparonderne- mers en de Ondernemersvereniging Smalstad handhaafden hun bezwa ren die nu door b. en w. dinsdag na een roerige maandagavond onge grond zijn verklaard. Binnen zes weken kan er beroep ingediend wor den bij de rechtbank in Middelburg. En dat waren er in aantal 45 meer dan een jaar daarvoor. Dat betekent volgens organisator Piet Groffen dat de wandeltocht aan populariteit wint. ,,Een kwestie van mond-tot- mondreclame.” Volgend jaar komt er weer een wandeltocht, maar dan vertrekt die niet alleen uit Sint- Maartensdijk. Groffen wil, vooral als het gaat om het zogenoemde se- niorwandelen, er ook de andere ker nen van de gemeente Tholen bij in schakelen. ’Een dikke plus.’ Zo ziet hij de in spanningen van alle vrijwilligers za- ,,De herdenking is zeer terecht. De Ramp leeft nog bij velen in de ge dachten, en ook het leed’’, zei Bert van Eenennaam (SGP). „Soberheid is geboden en komt in het program ma naar voren. We kunnen ons erin vinden.’’ PvdA’er Jan Heshof sprak van ’een prima initiatief, passend in ons gebied’ en Bram van de Sande (CU) noemde het belangrijk om te herdenken. Ook SP, VVD, ABT en CDA schaarden zich van harte ach ter het voorstel. De benodigde 22 mille, overigens nog een ruwe schatting, is volgens Heshof een ac ceptabel budget. Van de Sande gaf aan dat er ’prudent’ met de kosten omgegaan moet worden. Gaat het concert niet door - dit programma onderdeel is nog onder voorbehoud - dan vallen de kosten 5000 euro la ger uit. De herdenking wordt gro tendeels uit de post onvoorzien be taald. Burgemeester Nuis legde uit dat de kosten niet helder waren op het moment dat de kadernota werd vastgesteld, doordat over het pro gramma ook ’de samenleving is ge consulteerd’. Van ’t Hof vond dat er in het pro gramma ook aandacht mag zijn voor het positieve element: ,,We hebben keihard gewerkt aan de vei lige situatie zoals die er nu is.’’ De burgemeester gaf aan, in zijn her denkingstoespraak zeker aandacht te zullen hebben voor wat er sinds 1953 bereikt is. Ook de schooljeugd De zestigste herdenking van de watersnoodramp van 1953 krijgt een muzikale afsluiting in het gemeentehuis in Tholen. Daar wordt ’s avonds het muziekstuk De Ramp uitgevoerd. ,,Het leek ons goed om de ze dag vol plechtigheden op deze manier af te sluiten’’, zei wethouder Van Dis in de commissie bestuurszaken, die unaniem de voor de her denking benodigde 22.000 euro accordeerde. Vanavond in de raadsver gadering is het voorstel een hamerstuk. Tijdens de high tea deelde hij bij binnenkomst bonnetjes uit aan de bezoekers. Dat waren zogenaamde consumptiebonnen. Maar uiteinde lijk ging het erom te kijken wie de 10.000ste bezoeker zou worden. Toen iedereen aan de thee en de kof fie zat, nam hij het woord en heette iedereen van harte welkom. Hij be dankte de vrijwilligers die speciaal voor de high tea lekkere cakejes en koekjes bakten. En de winkeliers die na het vertrek van Sint Nicolaas nog wat over hadden. Volgens Van de Sande is het dienstencentrum een schot in de roos. ,,We zijn anderhalf jaar geleden hier begonnen en het heeft onze verwachtingen zeer over troffen. Hoe slechter het met de eco nomie gaat, hoe beter het gaat met het dienstencentrum. Of dat nu zo’n goed teken is, is maar de vraag.’’ Hij legde uit waarom iedereen een con- sumptiebon had gekregen. Niet voor een kopje thee of koffie maar om te weten wie de 10.00ste bezoeker was. Belanghebbende partijen bij de vis serij en de visstand in de Zeeuwse binnenwateren hebben dinsdag de visstandbeheercommissie (VBC) Scheldestromen opgericht. Het is een platform voor samenwerking en overleg, waarin de visrechthebben- den samen visplannen moeten op stellen voor het huidige en voorge nomen visserijbeheer. De aanko mende aanvulling op de viswet stelt een dergelijk visplan voor binnen wateren verplicht. In de VBC wer ken waterschap Scheldestromen, Combinatie van Beroepsvissers, Sportvisserij Zuidwest-Nederland, de natuurbeherende organisaties en de Zeeuwse gemeenten samen. Zij ondertekenen een convenant en hebben in februari een startbijeen komst. VBC Scheldestromen wijst volgend jaar twee proefgebieden aan waarvoor een visplan wordt op gesteld. terdag. Behalve voor wandelaar Marcel Bentvelsen uit Sint-Maar- tensdijk. Vlak bij het rustpunt De Pannekoekerei aan de Gorishoekse- dijk verstapte hij zich. Groffen: ,,Hij kon nog net naar het rustpunt strom pelen. Daar hebben de EHBO'ers zich over hem ontfermd, maar die konden niet veel uitrichten omdat bleek dat zijn middenvoetsbeentje was gebroken. We hebben zijn vrouw gebeld en die is gelijk met hem naar de huisartsenpost gereden. De enkel zit nu in het gips.” Verder hoefde de EHBO niet in actie trum zit een raad daadbalie, een koffiehoek en twee verkoopruimtes voor kleding, huisraad en boeken. Bovendien beschikt het gebouw over een grote buitenruimte waar in de zomer een rommelmarkt wordt gehouden. ,,Dat is ideaal aan deze locatie. Bovendien is er nog wel plek om het gebouw uit te breiden.’’ Meubels nemen nu eenmaal veel ruimte in beslag. Het Leger des Heils huurt al opslag ruimte in een loods van Adrie Wiel aard aan de Wouthoekweg, omdat het aan de Radda Barnenstraat vol gens Van de Sande ‘behoorlijk ui zijn jasje is gegroeid.’ Volgens majoor J. van Vuuren, die samen met zijn vrouw R. van Vuu- ren-van Leeuwen de dienstencentra in Goes, Zierikzee en Sint-Maar- tensdijk leidt, kunnen daar mogelijk ook meer activiteiten plaats gaan vinden. Groepen met mensen die creatief bezig zijn, of technisch. Het Leger des Heils kent naast het kerkgenootschap een tak dienstver lening, een tak welzijn- en gezond heidszorg en een tak fondsenwer ving. De laatste twee en de stichting Leger des Heils zijn stichtingen. Van Vuuren: ,,We hebben zelf ook ge bouwen in bezit. Minder kerkgebou- Omdat er in de overeenkomst met Gunter sprake was van 270 vierkan te meter meer dan waar het onder zoeksbureau van is uitgegaan, is ge vraagd of er sprake is van duurzame ontwrichting van de voorzieningen structuur als in Sint-Annaland een supermarkt van 1770 vierkante me ter zou komen. Dat was volgens het bureau niet het geval. De maatvoe ring van de vernieuwde supermarkt heeft veel minder invloed op de su permarkten in de omringende dor pen, dan het opschalen naar een mo derne maat, goede parkeervakken en formulewijziging. Het aanbod blijft ongeveer hetzelfde, ook het effect op de detailhandelstructuur, aldus het bureau. ’Een betere consument- verzorging voor een groot deel van de bevolking, maar ook een grote kans dat er een bestaande super markt in de kleinere kern verdwijnt.’ Maar er is geen sprake van duurza me ontwrichting. Ook deze stukken zijn voor de raad ter inzage gelegd. De raad is volgens b. en w. ook ge vraagd of de 1770 vierkante meter vloeroppervlakte (in plaats van 1500 m2) bestempeld moest worden als een politiek gevoelig onderwerp. Vier fracties (er wordt niet genoemd welke) gaven aan het niet politiek gevoelig te vinden. De andere frac ties reageerden niet. gen, vindt de Wereldwinkel. Zij roept de kinderen uit het basisonder wijs op om daarover een verhaal(tje), versje, gedichtje of tekening te ma ken. Een jury beoordeelt alle inzen dingen en kent acht prijzen toe. Inzendingen, met vermelding van naam, leeftijd, huis- en e-mailadres moeten voor 31 december gestuurd worden naar info@wereldwinkeltho- len.nl, of worden ingeleverd bij (op gestuurd naar) de Wereldwinkel, Kerkstraat 28, 4691 CE Tholen. Wet houder Jan Oudesluijs van de ge meente maakt op 18 januari de win naars bekend. (Advertentie I.M.) Volgens b. en w. is een van de pij lers van de ruimtelijke onderbou wing het distributieplanologisch on derzoek van december 2011. Dat is gebruikt bij de bestemmingsproce- dure voor Vestetuin en is op 10 juni dit jaar door de Raad van State als solide beoordeeld. Daarin is vol gens b. en w. ook de voorgenomen verplaatsing en uitbreiding van de supermarkt in Sint-Annaland be trokken. Basisschool De Regenboog wil woensdagavond een herderstocht door Tholen houden. Directeur Maarten van der Kooij verwacht dat zo’n 700 mensen hieraan meedoen. Alle leerlingen en hun familie zijn uitgenodigd. De tocht wordt voor de tweede keer georganiseerd door de school, de eerste was in 2008. De Regenboog wil op deze manier kerst vieren met de leerlingen. De deelnemers worden in groepen ver deeld en lopen onder leiding van een ’herder’ door de stad. Tijdens de wandeling passeren ze tien tafe relen uit het kerstevangelie: vanaf de aankondiging van de geboorte van de langverwachte Messias, tot aan de stal waar het Kindje, gewik keld in doeken, wordt gevonden door de herders. De tocht begint en eindigt op het schoolplein. Thoolse werkgevers met meer dan vijf buitenlandse werknemers kun nen binnenkort een vragenlijst op de mat krijgen van de Regio West- Brabant. Die voert in de regio een onderzoek naar de huisvesting en arbeidssituatie van werknemers uit Midden-, Oost- of Zuid-Europese landen. Met behulp van de enquête moet aan het licht komen hoeveel mensen uit die landen hier werken, hoe lang ze blijven en welk type huisvesting voor deze mensen wen selijk is. Het onderzoek loopt tot en met maart. Daarnaast worden de woonwensen van de migranten ver zameld en worden de gemeenten gevraagd naar hun beleid en be staande plannen voor huisvesting van arbeidsmigranten. Na het on derzoek wil de Regio West-Brabant nieuwe plannen maken in samen werking met gemeentes, woning corporaties, werkgevers, uitzendbu reaus en particuliere verhuurders. Net als tien jaar geleden zijn er op 1 februari volgend jaar herdenkings bijeenkomsten: ’s morgens in Stave- nisse, en ’s middags in Sint Philips land. ’s Avonds volgt - overigens nog onder voorbehoud - de uitvoe ring van de compositie van de uit Heijningen afkomstige Johan de Wit, die in Tholen haar première be leeft. Ook in Vlissingen en Fijnaart wordt het zevendelige muziekstuk De Ramp uitgevoerd. Een harmo nieorkest uit het Duitse Kassel en koren uit Roosendaal, Fijnaart, Goes en Zoutelande werken eraan mee. Het orkest staat onder leiding van De Wit, die een kleine twintig jaar muziekdocent is aan een muziek school in Kassel. Aanvankelijk zou ook een Thools koor meedoen, maar genre en moeilijkheidsgraad waren aanleiding om daarvan af te zien. De uitvoeringen van De Ramp zijn uit- wisselingsconcerten. Komend voor jaar treden de koren met het orkest op in Kassel. Een project dat mede door subsidies van de EU en de Duitse stad mogelijk is gemaakt. betekenen. Want anders kom je na tuurlijk nergens. Zo komen ze bei den via het Galgepad bij het strandje en lopen ze na ruim twee kilometer de pleisterplaats op camping Goris- hoek binnen. Daar staat Cor Breure. Hij coördi neert de consumptiebonnen voor de warme chocolademelk en let er op dat de kinderen zich even kunnen ontspannen aan de sjoelbak, 4 op een rij en dr. Bibber. Niet elke deelnemer komt van het eiland. Anita en Joop de Loef komen uit Goes en wandelen samen met de hond Pardoes de 15 kilometer. Langzamerhand wordt het druk in de Pannekoekerei. Er wordt ook nog een kinderfeestje gehouden en het bedienend personeel vliegt glimla chend van de ene naar de andere klant. Voor de CU is de verhoging niet no dig, bleek uit de woorden van Van de Sande. En de SGP zou, volgens Rien Klippel, nóg verder willen gaan. „Eigenlijk zouden we een keuze moeten durven maken: alleen de kosten heffen, en de rest verdis conteren in de onroerende zaakbe lasting. Dat zou eerlijker zijn. Als er een politieke meerderheid voor is, willen wij daar wel aan trekken.’’ De SGP’er stelde dat de belasting ’grotendeels oneigenlijk wordt op gelegd’. ,,Je moet betalen omdat je een hond hebt.’’ Van de Sande her innerde er Klippel aan, dat diens fractie in het verleden niet een amendement van de CU steunde om de hondenbelasting af te schaffen. Zowel voor het idee van Klippel als voor dat van Van de Sande kwam in de commissie geen enkele bijval van de andere fracties. rijk om te weten wat we willen.’’ De voormalige kleuterschool zou ge sloopt worden na het gereedkomen van het nieuwe Haestinge. Alle vas te gebruikers, zoals muziekvereni ging Euterpe en volksdansvereni ging de Zeeuwse Reie, konden voortaan in het nieuwe dorpshuis te recht. De eilandelijke volksdansver eniging Dodi-Dodi verkaste naar Sint-Annaland. Op de plaats van het gebouw zouden woningen gebouwd worden, maar volgens Van de Sande is de vraag naar bouwgrond nu erg klein. Ook voor de tweede en de derde hond stijgt het belastingtarief met anderhalve euro. En voor een ken nel met zeven euro. Hondenbezit ters gaan 70,50 euro betalen, wie twee honden heeft 184 euro, en wie er drie heeft 340,50 euro. In de ge meente Tholen wonen ongeveer 1620 mensen met een hond en 280 met meerdere honden, en er zijn 24 kennels. Voor een kennel is volgend jaar 356 euro aan hondenbelasting verschuldigd. De voorgestelde verhoging levert de gemeente 3600 euro extra op. Dat is twee procent, gelijk aan het inflatie percentage waarmee de meeste be lastingen en heffingen volgend jaar verhoogd worden. Van de opbrengst geeft Tholen minimaal 30.000 euro uit aan het hondenpoepbeleid, de rest verdwijnt in de algemene mid delen. De 11-jarige Jamie Blommaert komt met haar moeder mee. De dames wonen in Wolphaartsdijk en maak ten de keus van de wandeltocht voor Sint-Maartensdijk in plaats van een soortgelijk evenement in Vlissingen. Dan wordt de entree verduisterd door een koppel buren en vrienden uit Sint-Philipsland. Een zesmans vertegenwoordiging die zich met de 15 kilometerroute voorbereidt op de Nijmeegse vierdaagse. Het gezelschap doet wel meer sa men. ,,Maar dan onder het motto van een biertje”, wordt de doelstel ling aangegeven. ,,Nog wat meege maakt? Ja. Drie voetballen in een sloot”. Lydie Kot is de vrouwelijke deelnemer in het gezelschap. Ze zegt na afloop van de trip te hebben genoten van de polder en het weer en complimenteert de organisatie. Kees Rijnberg van de EHBO heeft het met zijn collega niet druk gehad. Afgezien van de verstapte enkel heeft hij geen blaar gezien. ,,Wande- laars die de 15 of de 25 kilometer lo pen, zijn doorgaans wel getrainde lopers. Op de korte afstand kun je wel meer problemen verwachten. Maar die waren er niet.” Dat viel Piet Hage mee. Hij tobt toch een beetje met die knie. Die moet deze maand worden vervan gen; vandaar dat hij niet zoals an ders kon doorstappen. Zijn klein zoon was daar niet zo rauwig om want nu kon hij opa’s tempo bijhou den. Want opa weet doorgaans van wanten. Niet voor niets liep de Scherpenissenaar onder meer de ma rathon van New York. Ook oma Coby Hage, die bij de in- schrijvingstafel zit, is maar wat trots op de jongen. Ze deelt niet alleen consumptiebonnen uit voor een kom echte erwtensoep, maar hangt haar kleinzoon als dank een fraaie me daille om de nek. De opbrengst van de collecte voor de stichting Cystic Fibrosis leverde 39 euro op. Die komt boven op de 250 euro die de Oosterscheldestap- pers jaarlijks aan de stichting do neert. Dat bleek degene die het nummer 525 had: Mien Melissen uit Bergen op Zoom, die samen met haar man Leo (79) naar Sint-Maartensdijk was gekomen. Ze komen vaker. ,,Bijna elke week. Om spullen te brengen en om spullen te kopen,’’ zegt ze. ,,In Bergen heb je alleen een kringloopwinkel, geen winkel van het Leger des Heils. We wor den hier altijd goed ontvangen en we weten dat de spullen ook weer goed terecht komen.’’ Zo hebben ze al eens drie kastjes en een logeer bed gebracht, maar zijn ze ook zelf nog op zoek naar een kastje. Me vrouw Melissen kreeg een bos bloemen van majoor J. van Vuuren. Daarna ging ze net als de andere bijna veertig bezoekers langs de lange tafel waar de zoetigheden voor het uitzoeken stonden. Negen vrijwilligers bakten zelf, maar ook bezoekers droegen er aan bij. Zo waren er naast Zeeuwse bolussen ook Poolse, Irakese en Afghaanse lekkernijen. En er was muziek. Van de gitaristen Ferry Lammers uit Tholen en Chris Dussink uit Sint- Maartensdijk. 1T-’ oM"1 I i - I J C •1 U P

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11