Eerste hulp verlenen vanzelfsprekend voor Eerland, Lindhout en Ponsteen zit lak, waar onze hars in zit Nuplex ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet ’Op veel auto’s en parketvloeren Veertigjarige EHBO-vereniging Stavenisse huldigt drie jubilarissen Westerpoort is niet benadeeld Kees Slager houdt lezing over nieuw boek inundatie Zeeland i 3 1 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 6 december 2012 9 30 verhalen Laatste boek Huisarts Oude kennis Research Development - Laboratoria Verjaagd door vuur en water in maart verkrijgbaar Op het stalen tuinhek, de kozijnen van je huis, of de lak van je auto. Het is goed mogelijk dat er hars van Nuplex uit Bergen op Zoom in verwerkt zit. Het ontwikkelen, produceren en verkopen van hars is de kernactiviteit van deze Europese hoofdvestiging van het van oorsprong Nieuw-Zeelandse bedrijf. Tholenaar Piet Geuze is Ope rations Manager Europa. Hij noemt Nuplex een zeer in teressant bedrijf, omdat er constant wordt gezocht naar verbeterde, nieuwe vormen en toepassingen van hars en omdat het bedrijf zelf ook steeds in ontwikkeling is. Nu plex zoekt mensen die daar een uitdaging in zien en in Bergen op Zoom een carrière willen opbouwen. Zijligging Journalist en schrijver Kees Slager uit Poortvliet geeft maandagavond om half acht een lezing over zijn nieuw ste boek: Verjaagd door vuur en water. Dat doet hij in wijkcentrum de Bergse Plaat in Bergen op Zoom. Het boek gaat over Zeeuwen die tijdens de Tweede Wereld oorlog moesten vluchten vanwege de onderwaterzetting (inundatie) van het land. Dat gebeurde ook op Tholen, in februari 1944. Het boek ligt in de tweede helft van maart in de boekwinkels. Leerbedrijf Op de vlucht Volop in beweging Compliment Sponsoring De drie jubilarissen: Hennie Ponsteen-de Ruiter, Flip Lindhout en Aartje Eerland-de Ruiter v.l.n.r.). greep uit het scala Het terrein van Nuplex Resins aan de Synthesebaan in Bergen op Zoom. Naast een productiefabriek zijn er diverse laboratoria en is er een proeffabriek. Het is de hoofdvestiging voor Europa. gegrepen toen een man een epilep- sieaanval kreeg.” Ook de huidige kaderinstructrice, Anita Gladdiness uit Steenbergen, drijf dat betrokken was bij de bouw van de school. Hij zou het ROC in die hoedanigheid voor vijf ton heb ben benadeeld. De gemeente ver strekte destijds een subsidie van 2,5 miljoen euro voor de bouw van de school, die daarvoor in Sint-Maar- tensdijk was gehuisvest. Het college laat in het antwoord op de vragen van de SGP weten niet te zijn bena deeld en ziet geen reden om aangif te te doen. Tholen wacht op de uit spraak van de rechter. De operators in de fabriek hebben veelal VAPRO B-niveau. ,,Dat is de meest bekende opleiding voor procesoperators”, aldus Geuze. De fabriek draait altijd. Er wordt daar voor gebruik gemaakt van een vijf ploegendienst. Die draaien zeven keer 24 uur. De productielijnen lig gen alleen op Eerste Kerstdag, Tweede Kerstdag en op Nieuw jaarsdag stil. Omdat we werken met een batchproces is dit werk ze ker niet eentonig volgens Geuze. ,,We hebben 400 verschillende eindproducten, dus er is veel varia- Hennie heeft een poosje terug met de gedachte gespeeld te stoppen, maar ze is toch gebleven op aanra den van haar man. Flip Lindhout (68) vond het begin dit jaar wel wel letjes. Hij is in januari afgetreden als bestuurslid. ,,We draaiden lange tijd op oude kennis. Nu zijn er drie jonge mensen in het bestuur geko men en daarom vond ik de tijd rijp om te stoppen”, verklaart hij. Flip is tot april de EHBO-lessen blijven volgen. Ondanks dat hij ermee ge stopt is, wilde de vereniging hem toch nog huldigen. Het is voor Flip sowieso een jubileumjaar, want een paar weken geleden werd hij in het zonnetje gezet voor zijn 50-jarig lidmaatschap van de FNV Bouw- Ook Slager zelf is destijds met zijn ouders gevlucht voor het water. ,,De inundatie is mijn vroegste In negen hoofdstukken vertelt Sla ger over de onderwaterzetting van Zeeland tijdens de Tweede Wereld oorlog. Een vergeten periode, vol gens de schrijver. Duizenden ge zinnen sloegen op de vlucht en vonden bij wildvreemden onder dak. Ook op Tholen. ,,Al bedelend gingen ze langs de deur in de hoop op een slaapplek.” Hij heeft de ver halen van een kleine dertig Thole- naren opgetekend. ,,Niet makke lijk, veel mensen zijn achterin de tachtig, of inmiddels overleden.” Daarnaast bevat het boek ooggetui genverslagen en interviews met na bestaanden uit heel de provincie. Het Westerpoort in Tholen is niet benadeeld door voormalig ROC-di- recteur Pierre Peters bij de bouw van de school. Dat is het antwoord van het college op schriftelijke vra gen van Bert van Eenennaam van de Thoolse SGP-fractie. Aanleiding voor de vragen is de aangifte die het ROC West-Brabant, waar het Westerpoort onderdeel van uitmaakt, heeft gedaan tegen de oud-directeur. Peters was destijds ook eigenaar van een vastgoedbe- aardolie-industrie. Daaruit kan zo wel vaste als vloeibare hars worden gemaakt. Zo is er hars in poeder- vorm, veelal gebruikt in lakken, maar ook in toners, zoals je die in printers vindt. En daarnaast zijn er vloeibare harsen in verschillende diktevormen en doorzichtigheid. Geuze laat zes voorbeelden van Je hoort het wel vaker, de opmerking ’We zijn één grote familie’. Ook bij de jubileumavond van de 40-jarige EHBO-vereniging in Stavenisse werd hij gemaakt. Ditmaal is de betekenis niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk. Onder de 35 leden bevindt zich ook werkelijk familie. Zo zijn twee van de drie gehuldigde jubilarissen zussen. Eén van hen, Aar tje Eerland-de Ruiter, is lid van het eerste uur en werd woensdagavond gehuldigd met een grote zilveren medaille tijdens de bijeenkomst in dorpshuis de Stove in Stavenisse. Haar zus Hennie Ponsteen-de Ruiter werd voor haar 25-jarig lidmaatschap voorzien van de zilveren dr. C.B. Tilanuspenning. Ook het zilveren jubileum van het begin dit jaar afge treden bestuurslid en ex-lid Flip Lindhout werd gevierd. Hij kreeg een zilveren medaille voor zijn verdiensten. Waar al heel lang aan gewerkt wordt maar zeker de laatste jaren de focus op ligt, is het ontwikkelen jaar terug heette het bedrijf Akzo Nobel. Het werd overgenomen door Nuplex, waarvan hars de kernactiviteit is. Het wereldwijde hoofdkantoor is gevestigd in Au stralië, één van de vier regio’s waarin Nuplex acteert. In Europa zijn er drie vestigingen, waarvan Bergen op Zoom, de meest veelzij dige van de drie, het hoofdkantoor is. Dit jaar is een fabriek van Bayer in Duitsland overgenomen, waar productie van hars de hoofdmoot is. Ook is er een vestiging in Enge land en is Nuplex een samenwer king aangegaan met Rusland, om daar gezamenlijk hars te gaan pro duceren. ,,Dat zijn leuke ontwikke lingen in deze tijd”, zegt Geuze. Kees Slager heeft veel verhalen van ’gewone mensen’ opgetekend, zoals over de watersnood van 1953 en het leven van landarbeiders in de vorige eeuw. Eén van zijn meest bekende werken is het boek De Ramp, een reconstructie uit 1992. Met het voltooien van zijn nieuw ste werk is zijn oeuvre rond. ,,Het zou zomaar eens kunnen dat dit mijn laatste boek is. Ik ben mo menteel nergens meer aan bezig.” De officiële presentatie van het boek is tijdens de 78e Boekenweek van 16 tot en met 24 maart. Waar is vooralsnog onbekend. bond. Ook daar zat hij enkele jaren in het bestuur. Hij kreeg als afscheidscadeau van de club een beeldje van een schaat ser. ,,Een van je grote hobby’s is het maken van grote toertochten op de schaats, waarvoor je iedere dinsdag avond in Breda traint”, gaf secreta ris Tinus de Rijke als toelichting. De drie nieuwe bestuursleden tra den in januari naar voren, toen Flip jongeren opriep in het bestuur te ko men. Ze bevestigden gelijk de op merking van de zussen Aartje en Hennie, want het zijn alle drie leden uit de familie De Ruiter. Het zijn Hennie’s zoon Jelle Ponsteen en haar schoonzoon Dicky Dekker en Jorien van Dijke. er verschillende mogelijkheden om een stapje hogerop te komen. We hebben een programma voor ta lentvolle mensen. We kijken naar potentie en de plek waar iemand het beste kan worden ingezet.” Dat is binnen het bedrijf, maar Nuplex wil ook iets voor mensen buiten de deur betekenen door middel van sponsoring. Voorwaarde is wel, dat er een connectie is met een van de medewerkers. ,,We sponsoren een aantal kleine projecten in de omge ving, zoals verenigingen waar onze medewerkers lid van zijn. Ook streven we ernaar een deel van ons sponsorbudget in te zetten voor iets groters. Dit jaar hebben we beslo ten om de Europese Kampioen schappen atletiek 2014 voor atleten met een verstandelijke beperking te gaan sponsoren. Dit evenement wordt georganiseerd door sportver- eninging Spado uit Bergen op Zoom.” (Advertentie I.M.) Piet Geuze uit Tholen staat aan het roer bij Nuplex Resins. Hij toont een ontwikkeld. van harsen die bij het bedrijf worden Het gaat goed met het bedrijf en ondanks de economische crisis waarin de wereld verkeert, ziet Geuze de toekomst voor Nuplex met vertrouwen tegemoet. Tot zes tie voor de mensen.” Nuplex Resins in Bergen op Zoom bestaat dit jaar 65 jaar en kent daardoor ook mensen met een in drukwekkend lang dienstverband. ,,We hebben een aantal medewer kers die veertig dienstjaren halen. Als mensen hier komen werken, bevalt het ze kennelijk zo goed dat ze blijven.” Dat is zeer positief, vindt Geuze, maar brengt tegelij kertijd ook een probleem met zich mee. ,,Die mensen gaan straks vrij wel allemaal tegelijk weg.” Het is een gevolg van vergrijzing binnen het bedrijf. Daarom zoekt Nuplex jonge getalenteerde mensen. Nu plex is een erkend leerbedrijf, zo dat het voor scholieren mogelijk is om er een stage te volgen zowel op mbo, hbo als universitair niveau. Nuplex organiseert tevens informa tiebijeenkomsten en werkt mee aan projecten voor lagere en middelba re scholen, om de leerlingen kennis te laten maken met chemie. Ook is er een samenwerkingsverband met het platform Procestechniek Zee land West-Brabant. werd door voorzitter Lianne Guequièrre in het zonnetje gezet vanwege haar tweede lustrum bij de club. Zij neemt haar eigen LOTUS slachtoffers mee en ook aan hen werd een dankwoord gericht. ,,Het is niet te schatten hoeveel keer jul lie in deze tien jaar in de stabiele zijligging zijn gelegd.” De jarige club deelde niet alleen ca deautjes uit, maar kreeg ze zelf ook. Districtsbestuurder Adrie Koole uit Kloetinge overhandigde aan de voorzitter een nieuwe vlag, waarbij het cijfer 40 is verwerkt in het logo. En Corina Menheere van de Rabo bank deed letterlijk een duit in het zakje van de clubklas met de over handiging van een cheque. Het is niet veel, zei ze, maar ze wilde toch graag wat kunnen bijdragen aan de feestvreugde. De bank schonk 40 euro voor de aanschaf van oefen materiaal. den de zussen. ,,Na de vakantie moet je weer even opstarten voor de eerste les”, zegt Aartje. Overigens heeft Aartje in het ver leden veel aan wedstrijden meege daan en is ze met haar team zelfs vier keer op landelijk niveau geëindigd: twee keer als tweede, een keer vierde en een keer acht ste. Aartje en Hennie doen er aar dig wat vrijwilligerswerk naast en merken dat EHBO-lid zijn, zich niet alleen tot de cursusavonden beperkt. ,,Ze komen regelmatig bij ons aan de deur als er wat is. Even vragen of een wond gehecht moet worden bijvoorbeeld. Soms zet ik er zelf even een zwaluwstaartje op.” Hennie heeft wel eens in actie moeten komen in het zwembad. ,,Een vrouw verdween onder wa ter. Een man heeft haar eruit ge haald en ik heb daarna eerste hulp verleend. Ook heb ik wel eens in- De harsen van Nuplex worden voornamelijk gebruikt als grond stof voor verf en lakken. Geuze: ,,Op veel auto’s en ook op parket vloeren zit lak, waar onze hars in zit.” Het kleverige product wordt zowel gemaakt van natuurlijke in grediënten (bijvoorbeeld lijnolie en sojaolie) als van derivaten uit de In november 1972 verstuurde de afdeling Stavenisse van Veilig Ver keer Nederland (VVN) in samen werking met de plaatselijke garage Struik een brief over een nieuwe verkeerscursus en daarnaast een EHBO-cursus. ,,De heer Van der Elst (de dokter) is bereid gevonden deze cursus te geven”, stond erin. De reden: „Binnenkort zal EHBO- kennis verplicht gesteld worden bij de rijvaardigheidsproeven. In mo derne bedrijven ontvangen bezit ters van een EHBO-diploma zelfs een extra toelage. Naast deze mate riële voordelen staat het belang rijkste voordeel, namelijk: hulp verlenen aan een medemens in nood. Op de meest onverwachte momenten kan men geconfronteerd worden met hulpverlening. We staan dan met de handen in het haar. Toch willen we helpen, maar doen dan vaak dingen die juist he lemaal verkeerd zijn. Nu bestaat voor iedereen de mogelijkheid dit gemis weg te nemen door u als cur sist op te geven bij: de heer A. Stoutjesdijk, de heer G. de Rijke en de heer C. v.d. Hoek.” De 59-jarige Aartje Eerland is al 38 jaar penningmeester van de afde ling uit haar dorp. Ze vindt het van zelfsprekend. ,,Het werd opgericht en er werden leden gevraagd. We werden van huis uit gestimuleerd om EHBO te gaan doen en nu heb ben de kinderen dat inmiddels ook opgevolgd.” Jan Ponsteen, de man van zus Hennie (51), motiveerde zijn vrouw om lid te blijven van de EHBO. Hennie is er haar man dankbaar voor. ,,Hij krijgt ook een compliment. Ik heb echt een hele lieve man en het is fijn dat hij er achter staat. We hebben elf kinde ren, dus dat was best druk.” Hennie vertelt dat ze het in het be gin maar saai vond met al die theo rielessen. ,,Waar doe ik het voor?, dacht ik.” Sinds Anita Gladdines uit Steenbergen begon met lesgeven, inmiddels tien jaar geleden, vindt Hennie het veel gezelliger. Je moet goed de aandacht erbij houden, vin- hars zien in kleine glazen potjes. Ze variëren van kleur en doorzich tigheid, van geheel transparant tot geelbruin. Hij pakt een potje met een hars die doet denken aan be- hanglijm, een witte, vrij dikke sub stantie. ,,Op deze hars hebben we jarenlang patent gehad. Als je flink schudt, wordt deze hars vloeibaar.” Deze eigenschap komt vooral van pas in een autolak. ,,Je kunt de lak op basis van deze hars vloeibaar opbrengen en zodra hij op het ma teriaal komt, wordt hij meteen dik. Daardoor ontstaan er geen drui pers. Je kunt er ook in een keer een dikkere laag lak mee opbrengen en dat betekent een flinke tijdswinst voor de auto-industrie.” Die brief heeft Aartje Eerland 40 jaar geleden doen besluiten lid te worden van de EHBO-vereniging. Dat zij niet de enige is die zich al die jaren al verbonden voelt met de EHBO, uit zich in het feit dat één van de oprichters, Bram Stoutjes- dijk uit Tholen, donderdag ook op de jubileumavond aanwezig is. Naast de leden zijn ook afgevaar digden van andere afdelingen aan wezig, LOTUS-leden en instruc teurs. Terug naar de historie. Het bestuur van VVN richtte op 29 november 1972 de EHBO-vereniging op. Het was in die tijd verplicht dat de theo rielessen door een huisarts werden gegeven en daarom nam dokter Van der Elst die voor zijn rekening. Na het verspreiden van de folders, meldden zich 29 cursisten aan. In het volgende cursusjaar kwamen daar elf cursisten bij. Gatze de Moed, donderdag ook aanwezig, werd de eerste voorzitter van de vereniging. het bestuur be stond verder uit Riet Gaakeer als penningmeester en secretaris me vrouw Bep Dorst-van Dalen. Jannie Riedijk kwam in het bestuur toen Dat Slager nu een lezing geeft over zijn nieuwste werk is geen toeval. Eigenlijk had het boek al lang en breed in de boekwinkels moeten liggen. Een nog niet volle dig toegekende subsidieverstrek king gooide roet in het eten. Het weerhoudt Slager er niet van om maandag in het kort wat te vertel len over Verjaagd door vuur en water. mevrouw Gaakeer plotseling over leed. Aartje Eerland-de Ruiter werd bestuurslid. Dokter Van der Elst bleef tot 1978 als instructeur aan de club verbon den. Hij vergezelde de leden ook naar wedstrijden. De cursisten wer den dan ook gemotiveerd om naast de oefenavonden ook aan wedstrij den deel te nemen. Toen dr. Van der Elst stopte met zijn praktijk, nam dr. Veldman 25 jaar lang de theorie lessen op zich. Ook hij was een be vlogen begeleider wat zich uitte bij de wedstrijden en oefenavonden. Daarnaast waren er diverse kader instructeurs. De eerste was Piet Snoep. Hij bleef aan tot 1982. Lianne Guequièrre vertelde dat er tegenwoordig veel veranderd is. Zo is het niet meer verplicht dat er een arts bij de lessen aanwezig is en zit de theorie nu verweven door de praktijklessen, zodat er meer tijd is om te oefenen. Aan wedstrijden, te genwoordig vaardigheidsproeven, wordt vrijwel niet meer meege daan. Er is weinig animo voor bin nen de club. ,,Ook wel een gevolg van tijdgebrek. Men zat vroeger al leen maar op de EHBO en dat is nu wel anders”, lichtte Guequièrre toe. ,,Wat niet is veranderd, is de inzet om iemand zo goed mogelijk hulp te kunnen verlenen. Want daar doen we het tenslotte voor.” singen. Als zij succesvol zijn, ne men wij de ontwikkeling van een nieuw product verder op ons in Bergen op Zoom.” De verkopers van Nuplex reizen frequent zowel in binnen- als bui tenland. Geuze vertelt dat er ook ’salesmensen’ zijn met een techni sche achtergrond. Die werken nauw samen met de afdeling R&D en gaan vaak bij de klant langs om bijvoorbeeld problemen op te los sen. Om in aanmerking te komen voor een laboratoriumfunctie in Bergen op Zoom, is minimaal een mbo-op- leiding vereist. ,,We hebben veel hbo-functies en ook een behoorlijk aantal academische functies.” van harsen op waterbasis. Van oudsher gebeurde dat op basis van oplosmiddelen. Nuplex heeft twee soorten laboratoria: Om de toepas sing van de harsen in een verf/lak te testen, en voor de ontwikkeling van nieuwe harsen. In de testlabo- ratoria zijn situaties gecreëerd zo als een autowasstraat. De lak wordt zo getest op krasvastheid. Deze testen worden vaak uitgevoerd naar aanleiding van vragen van klanten. Daarnaast zijn er in de vestiging in Bergen op Zoom naast de Research en Development (R&D) ook een verkoop- en supply chain afdeling, en diverse productie-afdelingen. Er werken in totaal ongeveer 300 mensen, waarvan circa 50 in het la boratorium. Die werken op hun beurt weer nauw samen met colle ga’s in Wageningen. In samenwer king met de universiteit, heeft Nu plex daar namelijk een innovatief R&D lab. ,,Onze mensen ontwik kelen in een academische omge ving nieuwe producten en toepas- jeugdherinnering. Ik was vijf jaar toen we vertrokken, zeven toen we terugkeerden in Scherpenisse.” Ze ventien maanden woonde hij in Drenthe. Op 19 juli 1945, twee maanden na de bevrijding, keerde hij met zijn ouders terug naar Tho- len. ,,Op een open vrachtwagen dwars door Nederland, want open baar vervoer was er niet.” De ka potgeschoten Thoolse brug staat in zijn geheugen gegrift. Die herinne ringen zijn voor Slager de aanlei ding geweest voor het schrijven van Verjaagd door vuur en water. Hij beschouwt het boek als zijn laatste kans om de inundatie in Zeeland op papier vast te leggen. Nuplex investeert niet alleen in R&D en productie, maar ook in mensen. ,,Binnen ons bedrijf zijn nuplex Synthesebaan 1 I 4612 RB Bergen op Zoom I T: 0164 - 27 69 11 I E: resins@nuplex.com L 3 1 l

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9