Langeweg A.J. Polder Thoolse organistendag krijgt zeker een vervolg Ruim dertig hobbyorganisten testen’ Van Oeckelenorgel Over de vloer kruipen Volle Wimpel geniet van gevarieerd promsconcert John Williams laat publiek zingen voor jarig Concordia Grondprijzen bevroren vanwege de recessie Groen licht huizenbouw IHoute uw r a ZRD blijft vuilnisophaler, plastic inzamelen moet beter Bescherming vos overbodig Werkgelegenheid in Zeeland behouden ’Thermphos kost waterschap geld Groenenberg zingt in de Vossenkuil Overzicht leegstand begin volgend jaar ABT en CU vrezen verstening buitengebied interieur EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 6 december 2012 5 9 9 Slim en schuw Solisten 9 9 Klantvriendelij ker Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Aan de Langeweg in Anna Jacobapolder mogen drie wo ningen worden gebouwd, om op die manier de sloop van de intensieve veehouderij ter plekke te financieren. Een ruime meerderheid van de commissie ruimte gaf maandagavond groen licht aan de plannen van het college en veehouder Jan Nell. Alleen de oppositiepartijen CU en ABT maken een voorbehoud. Jaap Hage (CU) is geneigd om in de raadsver gadering tegen te stemmen. ,,We moeten ons buitengebied niet in handen geven van projectontwikkelaars.” De eerste Thoolse organistendag is een succes gewor den. ,,Ik sta versteld van het niveau op Tholen’’, zegt Lené de Graaf, die de dag samen met Harm van den Dik kenberg organiseerde. Ruim dertig Thoolse hobbyorga nisten kwamen naar de Rehobothkerk om er op het Van Oeckelenorgel te spelen. Gezien die belangstelling zit een vervolg er zeker in. De ZRD blijft tot eind 2017 de inzamelaar van huishou delijk afval op Tholen. De commissie ruimte besloot maandag het op 31 december 2013 aflopende contract onderhands te verlengen. Een nieuwe aanbesteding wordt niet nodig geacht, hoewel met name Jaap Hage (CU) daar twijfels bij had. ,,Wat gebeurt er als andere partijen zich melden en zeggen dat ze geen eerlijke kans hebben gehad?’’ Volgens wethouder Frank Hommel is de gevolgde procedure echter waterdicht. ,,Twee juridische bureaus en het inkoopbureau hebben er naar gekeken.’’ Sceptisch l - Gadegeslagen door Lené de Graaf (rechts) en Harm van den Dikkenberg doet Peter Fase zijn best op het orgel in de Rehobothkerk. 9 Advertentie I.M. VERVOLG VAN VOSSEN VERVOLG VAN HUIZENBOUW G Kees Slager (SP) informeerde nog Met een mooi muzikaal weekend heeft muziekvereniging Concordia de viering van het 110-jarig bestaan afgesloten. Zaterdag zong een uitver kocht dorpshuis staande het Lang zal ze leven, gedirigeerd door tv-pre- sentator John Williams. Concordia in Rosso bracht vooral bekende muziek, uit verschillende genres en afgewisseld met zang. Dat er zelfs uit kliko’s muziek komt, bewezen de leerlingen van de slagwerkgroep. plaats. Fase is enthousiast over het orgel. Thuis bespeelt hij het instrument dagelijks. ,,Een stukje vóór ik naar school ga. Even tot rust komen.’’ Waar zijn liefde voor het orgel van daan komt, kan hij niet zeggen. ,,Toen ik met spelen ben begonnen, was thuis het orgel weg.’’ Bijna zes jaar speelt hij inmiddels, krijgt les van Wim Heijboer. In de Rehobothkerk mag ieder een minuut of tien het orgel bespelen, zodat iedereen aan de beurt kan ko- De grondprijzen in de gemeente Tholen worden tot nader order bevro ren, in een poging om de door de recessie vastgelopen woningmarkt een impuls te geven. In het eerste kwartaal van volgend jaar wordt gespro ken over een mogelijke verlaging van de grondprijzen en de gevolgen daarvan voor de exploitatie van de diverse projecten. De commissie ruimte was het daarover maandagavond in de volle breedte eens. Actie is nodig, zei Henk Nieuwenhuis (PvdA). ,,Wil je concurrerend blijven, dan moet je iets doen.’’ Het oude Haestinge in Sint-Maartens- dijk blijft staan zolang het zwembad open is, zei wethouder Oudesluijs dinsdag in de commissie samenleving. ,,Om een ontheffing te krijgen, moe ten we gegevens verzamelen.” Wanneer deze maand de telling plaatsvindt, houdt Den Braber lie ver voor zichzelf. ,,Vorig jaar kre gen we zogenaamde dierenbescher mers achter ons aan die de telling onmogelijk maakten. Nee. Die kwa men niet van het eiland. Meestal import.” naar de mogelijkheid om plastic op een andere manier in te zamelen, een voorstel dat eerder ook al eens door het CDA is gedaan. Volgens Slager is een systeem met contai ners klantvriendelijker. ,,Je kunt het plastic dan wegbrengen als het je uitkomt en de zakken waaien op een dag met veel wind niet meer over straat.’’ Wethouder Frank Hommel ziet geen reden om nu al voor con tainers te kiezen, hoewel dat in een deel van Zeeland en ook in de ge meente Bergen op Zoom wel ge beurt. Het inzamelen van plastic staat volgens Hommel, landelijk ge zien, nog in de kinderschoenen. Wel komen er acties om de op Tholen nog tegenvallende deelname aan te moedigen. De CU en ook ABT ma ken in de raadsvergadering van ko mende donderdag hun definitieve standpunt over de contractverlen ging bekend. bekende Vader Jacob, geschreven door Joris Schreurs. Hij gaf er een ’moderne twist’ aan, zei Martijn Bo- mas die dit gedeelte presenteerde. Enkele nummers werden op gitaar begeleid door de Vossemeerders Ly on Verhees en Nico Droogers. Het publiek klapte volop mee. Terwijl de slagwerkers plaats maakten voor het orkest, zorgden vier leerlingen voor een humoristisch intermezzo door ritmische klanken te ontlokken aan kliko’s. De bezoekers waren in het voorprogramma getrakteerd op mooie muziek van de Trombadours, Esther Groenenberg treedt op zater dag 15 december op in De Vossen- kuil in Oud-Vossemeer. de zangeres brengt een reprise van haar program ma Overstroom. Ze werd bekend via het internetkanaal YouTube, waar ze een hit scoorde met het nummer Oh Meisje. Dat was bedoeld als vrolijke aanklacht tegen het huidige schoon heidsideaal. De clip werd door ruim een miljoen mensen bekeken, wat re sulteerde in een optreden in het tele visieprogramma De Wereld Draait Door. Overstroom is inmiddels haar tweede cd. De muziek van Groenen- berg valt voornamelijk in de catego rie pop, maar bevat een vleugje country en hier en daar wat klein kunst. Samen met haar band: Dirk Schreuders (gitaren, banjo, contra bas, zang), Gertjan de Weerd (toet sen, zang), Rob Scholtens (gitaren, zang) en drummer Rutger Hoorn maakt ze er een feestje van. Het op treden begint ’s avonds om kwart over acht en kaarten zijn verkrijg baar via uitoptholen.nl. een kwartet professionele trombo nisten van het Orkest van de Ko ninklijke Luchtmacht. Ook gedu rende het concert lieten ze enkele keren van zich horen. bracht. Hij presenteert bij RTL pro gramma’s als Bonje met de buren en Help mijn man is klusser, en acteer de onder meer in Onderweg naar morgen en Blauw blauw. Met de woorden ’Ik ben thuis’ stap te Williams op het podium in de En zo simpel is het tellen niet, De vos is buitengewoon slim, ervaren de WBE’ers. ,,Als je er een schiet, mag je blij zijn”, weet Bolier. ,,Ze zijn zo schuw dat je er haast niet in de buurt kunt komen. Maar soms loop je vlak langs een burcht waarin hij zich schuil houdt. Vooral als er groenbemesting en suikerbieten op het land staan, is de vos goed be schermd.” Bolier vindt de bescherming van de vos in natuurgebieden overbodig. ,,Daardoor is het in andere delen van de polder dweilen met de kraan open. De vos uitroeien is niet de be doeling. Maar de verhoudingen in de natuur tussen deze dieren en de vogels, hazen en fazanten is volko men zoek. De fazant sterft hier uit. Eenden en patrijzen gaan dezelfde kant op. De vos dood alle kippen in een kippenhok. Neemt ze mee het veld in en begraaft ze tot hij weer honger heeft. Soms zie je een begra ven fazant met de staart boven de aarde uitsteken.” Vorige maand werden 30 vossen ge teld. Den Braber: ,,Maar ze weten zich zo goed te verstoppen dat we waarschijnlijk nog niet de helft heb ben gezien.” Volgend jaar maart worden de resul taten van de Thoolse telling aan de provinciale faunabeheereenheid aangeboden die ermee naar de pro vincie zal gaan. Met John Williams die de nummers aan elkaar praatte, had Concordia een bekende Nederlander gestrikt. De presentator heeft nog altijd con tacten in Sint Philipsland, waar hij in de tweede helft van de jaren ze ventig zijn lagere schooltijd door- De vijftienjarige Peter Fase uit Sint-Annaland is zaterdagmiddag één van bezoekers. Hij kan goed uit de voeten op het grote 19e eeuwse orgel. De Graaf en Van den Dikkenberg trekken tussendoor ex tra registers open, waardoor steeds iets wordt toegevoegd aan de klank. Fase doet het prima, vinden de omstanders. De jonge Sint-An- nalander heeft ook een keer in Kat wijk op een kerkorgel gespeeld, zegt hij. En hij doet dat ook wel eens in de Bethelkerk in zijn woon- men. De meesten brengen hun ei gen muziek mee. Maar er zijn er ook die uit het hoofd spelen, zoals Corné Kleppe. Die trekt bovendien zijn schoenen uit. ,,Er zijn meer or ganisten die dat doen’’, vertelt Van den Dikkenberg. ,,Je voelt de peda len beter.’’ Met schoenen aan kan het ook weleens gebeuren dat je twee pedalen tegelijk beroert en dat is niet de bedoeling. Vroeg in de middag speelt de be kende Thoolse organist/musicus Peter Wildeman een half uurtje op het Van Oeckelenorgel. Maar ook als de liefhebbers hun stukjes ten gehore brengen, zitten er luisteraars in de kerk. Van den Dikkenberg is verrast. ’s Avonds is er immers een concert waar elf organisten aan meewerken. ,,Zij hebben zich daar voor aangemeld. Het is een kans om een keer voor publiek te spe len.’’ Uit de ingevulde reactiefor mulieren blijkt dat de deelnemers Dirigent Walter Siol (links) en de muzikanten van Concordia hebben er plezier ze leven. per jaar opleverde. De andere helft van de as werd geleverd aan asfalt- producenten, maar tegen bijbetaling door SNB. Nu het bedrijf volgens Koopman gedwongen is alle as aan de asfaltindustrie te leveren, zou dat de waterschappen, en dus ook Scheldestromen veel geld gaan kos ten. Koopman wil van het dagelijks bestuur weten wat die kosten zijn, waarom de algemene vergadering (waar hij deel van uitmaakt) niet is ingelicht over deze kwestie, of het waterschap zich inspant voor een doorstart bij Thermphos en of er al ternatieven zijn voor de afzet van as. In de aanloop naar de komende dis cussies over de grondprijzen gaat de gemeente voor drie grote projecten de mogelijkheden en consequenties doorrekenen. Stadszicht II, Vroon- stede en Poststraat-Zuid worden na der bekeken. Deze projecten wor den door de gemeente voor eigen rekening en risico geëxploiteerd. Met name Jaap Hage (CU) en Han van ’t Hof (ABT) vroegen wethou der Peter Hoek om extra financiële rapportages over de grote projecten. ,,Zodat we weten welke risico’s we verrijking voor het landschap.’’ Tegengas kwam er wel van ABT-er Han van ’t Hof. ,,We moeten oppas sen voor verstening van ons buiten gebied.’’ Ook vreesde Van ’t Hof voor ongewenste neveneffecten. ,,Dit plan gaat als een molensteen om de nek van andere bouwlocaties hangen en zal de burgers op termijn het nodige geld kosten.’’ Dat er on der de oude regelgeving verwachtin gen zijn gewekt richting Nell, zei Van ’t Hof niet zoveel. ,,Het bedrijf staat al jaren te koop. Ik vraag me af of er een dubbele agenda onder dit verhaal ligt.’’ Wethouder Hoek zag de concurrentie met andere bouw plannen in de gemeente niet. ,,Uit allerlei onderzoeken blijkt dat er weinig verhuisbereidheid tussen de kernen is. Drie woningen in Anna Jacobapolder hebben geen effect op plannen in Tholen of Sint-Anna- land.’’ Door de ruimte-voor-ruimte rege ling is de gemeente volgens Van ’t Hof op een hellend vlak gekomen. In totaal komen er volgens hem de komende jaren circa vijftig wonin gen in het buitengebied bij, hoewel er in het open landschap in principe niet gebouwd mag worden. Volgens Henk Geluk, lid van een werkgroep die de regeling kritisch volgt, gaat het om maximaal 30 tot 40 wonin gen. Wethouder Hoek hanteerde weer andere cijfers: 12 huizen ko men er in zijn visie bij. ,,We moeten het niet erger maken dan het is.’’ Wimpel, die hij zich herinnerde als gymzaal. Maar vrijdag en zaterdag was de ruimte veranderd in een theaterzaal, met een oplopende tri bune en een vergroot podium. Op dat podium de muzikanten in hun zwarte kleding met rode accenten, en aan weerszijden beeldschermen waarop de nummers die werden uit gevoerd werden geprojecteerd. De slagwerkgroep, onder leiding van Marian Orgers, opende de avond zaterdag met Back to college van Phil Collins. Rocking Jack was een eigentijdse versie van het wel- Nadat het orkest met Lady in red had geopend, nam Williams de pre sentatie over. ,,Ga maar staan voor 110 jaar Concordia’’, riep deze de zaal op nadat hij met een luid ap plaus was begroet. Voor het Lang zal ze leven nam Williams de diri geerstok over van Walter Siol. Het programma daarna bestond voor de pauze uit verschillende medleys: Bravour 1900, met onder meer licht klassiek, Phil Collins en Gloria Es tefan. Bij het nummer Adios No nino soleerde Elly Fase op sopraan- saxofoon. Ester van der Linden zong A night like this, de vijftienja rige Emmelien Kot bracht Set fire to the rain, waarbij Jasper Quist haar op gitaar begeleidde. ,,Wat een ta lenten hier, heerlijk’’, riep Williams uit. Ook na de pauze genoot de zaal van een verscheidenheid aan muziek en optredens. Het programma duurde 2,5 uur. Op vrijdag zelfs langer, re den om zaterdag twee nummers te schrappen. De eerste avond werkte een koortje van scholieren mee aan het concert. zingsprogramma van de SGP bij, waarin de belangen van boeren wor den gewaarborgd. Volgens Geluk is woningbouw in Mosselhoek daar mee niet in tegenstrijd. ,,Het gaat om vastgesteld beleid en de verwachtin gen die je als betrouwbare overheid hebt geschapen. We zullen de uit gangspunten in het nieuwe bestem mingsplan streng toetsen. We zijn ook blij met het nu ingezette overleg en hopen op een oplossing waarbij de belangen van alle partijen worden veilig gesteld.’’ Anco Fase (VVD) hoopte ook op vruchtbaar overleg tussen alle betrokkenen. Fase was ook sceptisch. ,,Als ik de insprekers aanhoor, is niet iedereen blij om sa men aan tafel te zitten.’’ Kees Slager (SP) noemde de hele ruimte-voor- ruimte regeling een draak. Mossel- hoek en Langeweg Anna Jacobapol- der, waar de regeling ook wordt toegepast, waren in de commissie sa men goed voor ruim twee uur discus sie. Slager: ,,Soms denk je: waren we als gemeente er maar nooit aan begonnen.’’ Wethouder Hoek zei de meest recente ontwikkeling, een op lossing buiten Tholen, een kans te willen geven. Of er voor de raads vergadering van 13 december duide lijkheid komt, is onzeker. Hoek sloot niet uit om het voorstel aan te hou den. “We moeten er nog eens een nachtje over slapen.’’ de organistendag erg hebben ge waardeerd. Waar de een het prima vindt dat er op het orgel mensen staan te kijken en te luisteren, heeft een ander liever dat hij in alle rust met de muziek bezig kan zijn. Opvallend is, dat het allemaal man nen zijn die komen spelen. ,,Er is één vrouw geweest’’, zegt Harm van den Dikkenberg. Zijn eigen vrouw legt uit dat er best kracht voor nodig is om een orgel te be spelen. ,,Daarom kiezen vrouwen bijvoorbeeld voor dwarsfluit, of harp.’’ De Graaf en Van den Dikkenberg zijn erg te spreken over de mede werking van de Gereformeerde Ge meente voor het gebruik van de kerk en het orgel. Maar dat wil niet zeggen dat een volgende organis tendag opnieuw in de Thoolse Re- hobothkerk wordt gehouden. De Graaf: ,,Er zijn op het eiland nog andere mooie kerkorgels.’’ De ZRD heeft de zogeheten inbeste- ding volgens het college verdiend door de goede kwaliteit van de dienstverlening, in combinatie met een marktconforme tariefstelling Ook de continuïteit is gewaarborgd. Bovendien wordt op deze manier de werkgelegenheid in Zeeland behou den. Het waren allemaal argumen ten die een ruime meerderheid in de commissie ruimte opleverden. Jo han Aarnoudse (SGP) verwees nog naar de gemeente Veere die na een Europese aanbesteding ook voor dienstverlening door de ZRD heeft gekozen. Na uitvoerig onderzoek nam Kapelle hetzelfde besluit. Aarnoudse brak daarom een lans voor de ZRD. ,,Er zijn ons weinig klachten bekend.’’ Het faillissement van fosforpro- ducent Thermphos in Vlissingen, heeft volgens waterschapsbestuur- der Chris Koopman uit Sint-Maar- tensdijk, gevolgen voor waterschap Scheldestromen. Het waterschap is namelijk, net als andere waterschap pen in Nederland, aandeelhou der van het slibverwerkingsbedrijf Noord-Brabant (SNB) in Moerdijk. Dat bedrijf verbrandt volgens Koop man jaarlijks 440.000 ton rioolslib, waarvan na verbranding 36.000 ton as overblijft. De helft daarvan werd als grondstof aan Thermphos gele verd, wat weer enkele tonnen euro’s ,,We hebben eerder gekeken naar Stadszicht II. Maar gezien de grond prijzen is het daar geen haalbare kaart.’’ Henk Geluk (SGP) en Henk Nieuwenhuis (PvdA) willen de zaak in principe regelen via een nieuw bestemmingsplan. ,,De beeldkwali teit van het buitengebied wordt hier door opgewaardeerd’’, aldus Geluk. Gert Jan Boudeling, zelf agrariër, gelooft niet in reparatie. Meer af stand en mogelijk een groenzone zijn volgens hem geen goede oplos sing, als bijvoorbeeld een boer zijn ventilatoren aanzet. ,,Zoek voor wo ningen naar een andere locatie, dich terbij de kern.’’ Han van ’t Hof (ABT) zat op hetzelfde spoor. ,,Dit is oude wijn in nieuwe zakken. De belangen van onze eigen onderne mers staan niet voorop bij dit plan.’’ ORDIJNI lopen’’, aldus Hage. Van ’t Hof: ,,We moeten korter op het verhaal zitten.’’ Kees Slager (SP) infor meerde naar een beloofd overzicht van de leegstand in de gemeente. Volgens Hoek is dat overzicht, na het koppelen van diverse bestanden, begin volgend jaar gereed. Samen met allerlei financiële gegevens en kengetallen moet het overzicht de komende jaren leiden tot een slag vaardig beleid dat snel kan inspelen op veranderende marktomstandig heden. Van ’t Hof trok ook nog de vergelij king met woningbouwplannen van aannemer Moerland in Sint-Anna- land. ,,Die man moet hier bijna over de vloer kruipen om iets gedaan te krijgen. En voor een projectontwik kelaar van elders gaan alle deuren open.’’ Ook het standpunt van de SGP viel bij de ABT-er niet in goede aarde. Hij haalde er zelfs het verkie- De sloop van de bedrijfsgebouwen en opstallen van Nell vindt plaats in het kader van de zogeheten ruimte- voor-ruimte regeling, hoewel de compensatie met drie woningen vol gens de huidige richtlijnen niet meer mag. De plannen dateren echter al van langer geleden, uit een tijd dat de regels nog niet waren aangescherpt. Dat was voor Kees Slager (SP) me teen de reden om wel mee te gaan met het voorstel van het college. Sla ger zei benieuwd te zijn naar de be weegredenen van twee omwonenden die bezwaar hebben gemaakt. Vol gens wethouder Peter Hoek vrezen de bezwaarmakers voor een afname van hun woongenot, vanwege extra verkeersbewegingen. Ook hun priva cy zou er bij de komst van drie nieu we woningen in het geding zijn. Dat eerste argument was volgens Henk Geluk (SGP) onzin. Na het verdwij nen van de intensieve veehouderij verwacht Geluk juist een afname van de verkeersbewegingen, met name van zwaar vrachtverkeer. Geluk zag nog meer voordelen van de nieuw- bouwplannen. Met het saneren van de veehouderij wordt een milieu- knelpunt opgelost en volgt een ver betering van het woon- en leefkli maat van alle omliggende bestaande woningen. Ook passen de drie wo ningen volgens hem perfect in de be staande lintbebouwing langs de Lan- geweg. Gert Jan Boudeling (CDA), zelf inwoner van Anna Jacobapolder, zag de plannen ook wel zitten. ,,Een in als John Williams het publiek dirigeert bij het Lang zal Vorig jaar stond de teller op respec tievelijk 51 en 9. ,,Dat betekent dat de vossenstand in vier jaar tijd is verdubbeld. Vorige maand is de WBE begonnen met de telling van het aantal aanwe zige vossen. Bolier: ,,Dat doen we om duidelijkheid te krijgen over de omvang van de populatie. Met de resultaten gaan we vervolgens naar de provincie, omdat we een vergun ning nodig hebben om de vos te be jagen.” Primair is het de bedoeling toestemming te krijgen om ‘s nachts met lichtbak afschot te mogen doen omdat dat het meest effectief is zo als in andere provincies en landen is bewezen. ,,Bij de Eendenkooi in Anna Jacobapolder zijn voldoende burchten te vinden waar een vos jongen krijgt. Maar daar mogen we niet komen.” Datzelfde geldt voor natuurgebied Rammegors. De komende drie maanden wordt er tussen acht uur ’s avonds en mid dernacht geteld. Vier leden van de WBE rijden met een auto door de polder. Achterin twee man met schijnwerpers, naast de bestuurder een man met een lichtbron en een verrekijker. ,,Die verrekijker ge bruiken we om te voorkomen dat we een kat tellen in plaats van een vos”, legt Den Braber uit. Vervol gens wordt op een kaart aangete kend waar het dier is gesignaleerd. ,,Op die manier krijg je een beeld van de spreiding van de vossen.” De leden van de WBE doen het niet op eigen houtje. Jachtopziener Rob Mulders is op de hoogte en ook de politie weet dat wanneer ze lang zaam en met lichten aan door de pol der zien rijden, dat er vossen worden geteld. De provincie, zo is de erva ring van Den Braber, is anders dan in andere provincies, heel karig met het verstrekken van vergunningen. 1 - f... V'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5