doodsteek voor Spar Huizenbouw Mosselhoekseweg Tholen blijkt hoofdpijndossier oudste familiebedrijf in Nederland I Roozemond uit Stavenisse is derde Komst grote supers F ^7 Schadeclaims en juridische procedures aangekondigd I 11 ’Machtsstrijd op het hele eiland’ ’Meer vossen betekent meer kans Thoolse duikers halen vrouw uit gezonken auto op hondsdolheid en lintworm’ Roberto Flören van Nyenrode past top 13 aan na verkiezing Tholenaar stopt 10,75 euro in bus Meters kabel weg bij Van Dijke Lustrum Moonlight in Stavenisse HE/ Deehoeve Deze week Einde verhaal Hardleers Vanaf dinsdag tanken bij Shell Servicestation Donderdag 6 december 2012 69e jaargang no. 4 Populatie op Tholen in vier jaar tijd verdubbeld Burgemeester Nuis overhandigt de ingelijste foto (die op het scherm geprojecteerd is) aan Leen en diens zoon Leendert Roozemond. Rien Heijboer: van krantenjongen tot orthopeed in het Erasmus Aartje Eerland-de Ruiter veertig jaar bij EHBO- vereniging Stavenisse Veiling streekproducten en nieuwe wandelroutes Heilloze weg Telling Rien den Engelsman uit Sint-Annaland kampioen dankzij Magellaansijs De mogelijke bouw van vier burgerwoningen aan de Mosselhoekseweg bij Tholen blijft vraagtekens oproe pen. Dat bleek maandagavond in de commissie ruimte bij het bespreken van een nieuw bestemmingsplan voor de betreffende locatie. Tal van scenario’s kwamen aan de orde, van een doorbraak in de al jaren durende discussie tot schadeclaims van projectontwikkelaar Florestede en een aangekondigde rechtsgang van bezwaar makende agrariërs uit de buurt. Ondertussen wordt door de ZLTO en andere belanghebbenden zelfs gezocht naar een op lossing buiten de gemeentegrenzen. Sinds vrijdag staat het Aannemers- en timmerbedrijf Roozemond uit Stavenisse op num mer drie van de top dertien van de oudste familiebedrijven in Nederland. Leen Rooze mond is trots op de hoge klassering. „Stavenisse staat toch weer op de kaart, inclusief de gemeente Tholen,’’ zegt hij in een reactie op het goede nieuws. Het is nu ook het oudste bedrijf in Zeeland omdat aannemingsbedrijf en installatiebedrijf Bijkerk uit Burgh- Haamstede uit 1650 vorig jaar maart verkocht is aan een niet-familielid. Grote supermarkten in Tholen en Sint-Annaland beteke nen het einde voor de winkels van de Spar in Sint-Maar- tensdijk en Oud-Vossemeer. Ook een groot aantal win kels in de kleine kernen worden in die val meegesleept. Dat betoogde Spar-ondernemer Arjan van Ommen maan dag in de commissie ruimte. Van Ommen riep de raadsle den op om hun verantwoording te nemen en te kiezen voor de leefbaarheid en de kleinere winkelier. ,,Deze plannen zijn de doodsteek voor mij en mijn personeel.’’ F 2 F Het aantal vossen op het eiland Tholen is het afgelopen jaar schrikbarend gestegen. En hoe meer vossen, hoe groter het risico op hondsdolheid. Dat zegt Jan Bolier, secretaris van de Wildbeheerseenheid (WBE) Tholen en Sint-Philipsland. Zijn collega Arjan den Braber uit Sint- Philipsland, coördinator van het tellen van vossen, wijst op het gevaar van het oppakken van bijvoorbeeld dood gereden vossen. ,,Dan loop je het risico van het oplopen van een vossenlintworm. En dat is levensgevaarlijk.” De kassen aan de Mosselhoekseweg in Tholen blijven de gemoederen van voor- en tegenstanders bezighouden: moeten ze nu wel of niet plaats maken voor woningen. Ui' SlOllElDOD Hoofdredacteur W. Heijboer. EN VERDER... 1 A Zie verder pagina 7. ZIE VERDER PAGINA 5 ZIE VERDER PAGINA 5 De veiling in Sint-Annaland gaat streekproducten aan toeristen verko pen. Het past in het project Water poort. De gemeente steekt er 20 mil le in. Voor een nieuw wandelnetwerk draagt de gemeente 30 mille bij. De eerste ommetjes komen rond Anna Jacobapolder en Sint Philipsland. De drie bezwaar makende agrariërs vinden belangenorganisatie ZLTO fazant is volgens de voormalige jachtopziener Han van Vossen (de huidige jachtopziener is Rob Mul der) vrijwel van het eiland verdwe nen en een aantal weidevogels volgt met rasse schreden. Secretaris Jan Bolier van de WBE heeft de stand van zaken bijgehou den. Zo werden er in 2007 op het ei land 21 vossen geschoten en werden er 9 doodgereden. Tholenaren stoppen jaarlijks gemid deld 10,75 euro in de collectebus. Dat blijkt uit onderzoek van het Cen traal Bureau Fondsenwerving. Daar mee staat Tholen in Zeeland op de zesde plaats. Veerenaren zijn volgens het onderzoek met 16,43 euro per huishouden het meest royaal. Vlissin- gers geven met 4 euro het minst. Alle Zeeuwen bij elkaar gaven vorig jaar bijna anderhalf miljoen euro aan col lectanten. Gemiddeld komt dat neer op 8,50 euro per huishouden. Op de lijst van provincies staat Zeeland op de vierde plaats. Friezen staan op nummer 1 met 11,10 euro. Limbur gers staan onderaan met 5,30 euro. Gebroeders Moerland uitgeroepen tot familiebedrijf van het jaar Huib Anthonisse en Hanny van de Werfhorst zestig jaar getrouwd WERK, EN DE VREUGDE KOMT VANZELF Dit nummer bestaat uit 20 pagina’s De commissie ruimte was verrast en enigszins geschrokken van alle ont wikkelingen. Jaap Hage (CU) zat in zijn maag met een mogelijke scha declaim van de projectontwikkelaar. ,,In mijn beleving heeft de gemeen te nooit ingestemd met de plannen. Wel is er sprake geweest van een in spanningsverplichting.’’ Na de uit spraak van de raad van State liggen de kaarten volgens Hage helemaal anders. ,,Eigenlijk begin je hele maal opnieuw.’’ Hage vond het vreemd dat de gemeente nu toch weer inzet op een nieuw bestem mingsplan. ,,Hoe hardleers kun je zijn?’’ Voor de ChristenUnie moet de landbouw in het buitengebied al tijd voorrang krijgen. Hage stelde voor om desnoods één bedrijfswo ning terug te bouwen en de drie an deren dichterbij de bebouwde kom van Tholen te realiseren. Volgens wethouder Peter Hoek is dat geen haalbare kaart. Daarnaast hebben houders van kip pen, konijnen en ganzen last van de bonte diertjes. In Stavenisse werd een bewoonster aan de Molendijk door een buurman gewaarschuwd dat er twee dode kippen in de tuin lagen. Bij controle bleek dat de eier- producenten kop en schouders mis ten. Aan de Hoenderweg in Sint- Annaland vraten vossen ganzen op. En een bewoonster aan de Provin- cialeweg tussen Stavenisse en Sint- Maartensdijk werden 12 kippen en twee huiskonijntjes het slachtoffer. Ook de wildstand is door het grote aantal vossen uit zijn evenwicht. De investeringen zijn voor mij geen op tie.’’ Dat zou betekenen dat de Spar uit Sint-Maartensdijk en Oud-Vosse- meer verdwijnt, en dat ook de win kelvoorziening in het woonservice- centrum in Scherpenisse van de baan is. De gevolgen zullen volgens van Ommen echter nog dramati scher zijn. ,,Voor veel kleine buurt- winkels betekent het einde verhaal.’’ Dat beeld schetste ook Wim Jaegers, Spar-ondernemer in Putte, die na mens Van Ommen het woord voer de. ,,Deze plannen zullen leiden tot een machtsstrijd op het hele eiland.’’ Jaegers maakte de positionering van Spar duidelijk die volgens hem heel anders is dan bijvoorbeeld Albert Heijn of Jumbo. ,,Spar wil het mid delpunt van een buurt of dorp zijn, verankerd in de samenleving, een plek waar ouderen zich thuis voelen en met aandacht voor minder mo biele bewoners.’’ Jaegers riep de raad op om het heft in handen te ne men en het college terug te fluiten. ,,Deze kwestie mag je niet aan de vrije markt overlaten.’’ Van Ommen vroeg de raad ook om een duidelijke stellingname. ,,Het is kiezen of ver liezen.’’ Geen enkele raadsfractie in de com missie ruimte reageerde er maan dagavond op. Bij het doorgaan van de plannen ziet Van Ommen voor zijn eigen winkels geen toekomst meer. Hij verwacht op termijn te moeten sluiten. ,,Extra Dieven hebben volgens de politie zo’n 40 tot 50 meter aan elektrische bekabeling meegenomen bij Van Dij- ke Constructie in Sint Philipsland. Directeur Harm-Jan van Dijke vertelt dat de kabels afkomstig zijn van ma chines die op het terrein gereedston den om afgeleverd te worden bij klanten. De dieven verschaften zich in de nacht van maandag op dinsdag toegang tot het bedrijfsterrein, door de omheining open te knippen. De machines zijn door de diefstal on bruikbaar. ,,Het is hetzelfde als je de kabel van je printer afknipt. Je hebt je printer nog wel, maar zonder kabel doet hij het niet”, aldus Van Dijke. De waarde van het materiaal be draagt zo’n 3000 euro, maar de kos ten voor reparatie zijn hoger, zegt hij. ,,Ik denk dat er voor ruim 5000 euro aan uren in gaat zitten om de kabels opnieuw te installeren.” en de afspraken die met de gemeen te Tholen zijn gemaakt.’’ In een nieuw bestemmingsplan zijn de be zwaren van de Raad van State vol gens hem prima te ondervangen. ,,De keuze voor woningen aan de Mosselhoekseweg is reeds gemaakt. De gemeente is op juridische en morele gronden schadeplichtig, als het plan niet doorgaat. Vooralsnog kiezen we voor de weg van repara tie van de plannen.’’ Romme maak te ook bekend dat Florestede met de bezwaarmakers aan tafel is gaan zit ten. Juist maandagmiddag, enkele uren voor de commissievergade ring, vond het eerste overleg plaats. Romme zei te hopen op een door braak. ,,Wij willen oprecht iets moois realiseren.’’ De middenstand in Stavenisse houdt woensdag 12 december van zes uur tot half tien een moonlightshopping in de Voorstraat. Elf ondernemers doen mee. Het is de vijfde keer dat de ondernemers het evenement organi seren. Bezoekers kunnen meedoen aan oud-Hollandse spelletjes. Dege ne met de hoogste score wint een iPad. Kinderen tot twaalf jaar kunnen een spelcomputer winnen. Op het Van der Lek de Clercqplein geeft de brandweer heel de avond een demon stratie. En schietvereniging Prinses Beatrix houdt vanaf acht uur een schietavond in de schuur bij Rooze- mond. In dorpshuis De Stove begint om half zeven en om negen uur een bruidsmodeshow. Leden van de kerk verkopen in de Hervormde kerk kerststukjes. De opbrengst daarvan is bestemd voor de vakantiebijbelweek. Verder kunnen mannelijke bezoekers zich tussen zeven en negen uur am bachtelijk laten scheren en zijn er di verse eetkraampjes. Vanwege alle ruis op de lijn trekt wethouder Peter Hoek het plan mis schien zelfs terug voor de raadsver gadering van komende donderdag. Alle verwarring bracht de door gaans ingetogen Gert Jan Boudeling (CDA) tot een zware verzuchting. ,,Het begint een echt hoofdpijndos sier te worden.’’ Het vuur werd geo pend door maar liefst drie inspre kers. Johan van Binsbergen, een van de omwonende boeren, nam als eer ste het woord. Net als zijn collega’s Van Dongen en Van den Berge vreest hij bij het doorgaan van de plannen voor beperkingen in zijn bedrijfsvoering. ,,Wat bezielt de ge meente? Waarom gaat ze achter een projectontwikkelaar staan? Dit vraagt om problemen. Wij spreken uit ervaring.’’ Namens Florestede zei Gert Romme voet bij stuk te houden, hoewel de Raad van State eerder al de plannen heeft afgescho ten. ,,Wij houden vast aan het plan Roozemond is opgericht in 1650. Ruim een halve eeuw nadat Stavenisse opnieuw bedijkt was nadat het eiland in 1509 was overstroomd. Er zijn maar twee bedrijven in ons land ouder: Tichelaars Aardewerk- en Tegelfabriek in Makkum uit 1640 en Touwfabriek G. van der Lee uit Oudewater 1545. De lijst met familiebedrijven is opge steld door hoogleraar Roberto Flören van de Nyenrode Business Universiteit en werd vrijdag ’s ochtends op Ra dio I en ’s avonds bij het NOS Journaal bekend gemaakt. Op woensdagavond was Flören nog te gast als spreker op de verkiezing van het Thools familiebedrijf 2012 in het gemeentehuis die de Eendrachtbode hield. Op de lijst die hij daar - voor het bekend maken van de win naars - liet zien, kwam Roozemond nog niet voor. Omdat het op Tholen het oudste familiebedrijf is, wer den Leen Roozemond (53) en diens 21-jarige zoon Leendert (de elfde generatie) door burgemeester Nuis, voorzitter van de jury, naar voren gehaald. Ze kregen - De publieke tribune in de raadszaal was zo ongeveer tot de laatste plaats gevuld, deels vanwege andere hete hangijzers op de agenda. Van Om men had ook zijn medewerkers mee genomen naar de commissievergade ring. Met petjes en paraplu’s van de Spar hoorden zij de discussie aan, om vervolgens met stille trom te ver trekken. Zo ongeveer zal het volgens Van Ommen ook gaan als de ge meente de vestiging van een grote Albert Heijn in Tholen en een Jumbo in Sint-Annaland mogelijk maakt. Van Ommen vertelde de commissie hoe hij vijf jaar geleden heel bewust heeft geïnvesteerd in zijn winkels. De ondernemer voelde zich in de rug gesteund door het gemeentelijk be leid dat zwaar inzette op het behoud van leefbaarheid en commerciële voorzieningen in de kleine kernen. Van Ommen zei de recente ontwik kelingen niet te begrijpen. ,,Dit staat haaks op het beleid dat jullie elk jaar toetsen. Eigenlijk worden de spelre gels nu in één keer veranderd.’’ Het duikteam van de brandweer Tho- len is dinsdagmorgen rond half tien uitgerukt naar de Westelijke Spuika- naalweg in Rilland omdat daar een persoon te water was geraakt. Later bleek dat er een 70-jarige automobi liste uit Bergen op Zoom met haar auto in het water lag. Brandweer commandant Koos de Feijter vertelt dat een vrouw het ongeluk zag ge beuren. Ze had geen mobiele tele foon bij zich en moest eerst naar huis om het alarmnummer te draaien. Toen de brandweer arriveerde, de ploegen van Rilland en Krabbendijke rukten uit, was het voertuig inmid dels zo diep gezonken dat het niet meer zichtbaar was. Aan de hand van de bandensporen in de berm konden de brandweerlieden ongeveer bepa len waar de auto moest zijn. Het duikteam Tholen was iets eerder ter plaatse dan het eveneens gealarmeer de duikteam van Goes en ging daar om direct het water in. Samen met het andere duikteam werd de auto na enige tijd opgespoord en de vrouw eruit gehaald en naar de kant ge bracht. Ambulancepersoneel pro beerde het slachtoffer te reanimeren en bracht het met spoed naar een zie kenhuis in Antwerpen. De vrouw is daar diezelfde dag nog overleden. aan hun zijde. Namens hen voerde Elly Brouwer, specialist ruimtelijke ordening en milieu, het woord. Brouwer riep de Thoolse politiek op om geen burgerenclave in Mossel- hoek te realiseren. Zij verwees daar bij naar de uitspraak van de Raad van State. Destijds kon niet duide lijk worden gemaakt dat een aan vaardbaar woon- en leefklimaat ter plekke valt te realiseren. Evenmin kon belemmering van de bedrijfs voering worden uitgesloten. Een nieuw bestemmingsplan, met meer afstand tussen de woningen en de bedrijfsgebouwen, biedt volgens Brouwer geen oplossing. ,,Om het nu nogmaals te proberen, is een heil loze weg.’’ Brouwer hoopt dat de gemeente de omwonenden niet op nieuw dwingt tot een juridische pro cedure. ,,Indien nodig zullen zij dit nogmaals doen. Het heeft hen eerder al veel geld gekost en het zal op nieuw veel kosten. Dat ervaren zij als een grote last. De schade voor hun bedrijven zal echter nog veel groter zijn, indien het bestemmings plan het mogelijk maakt dat op de locatie vier burgerwoningen worden gerealiseerd. Als u doorgaat met dit plan, komt er een claim van de Mos- selhoekse ondernemers.’’ Aan het slot van haar betoog toverde Brou wer nog een verrassend konijn uit de hoge hoed: in Zeeuws-Vlaanderen loopt een vergelijkbaar traject, waar bij de oplossing in een andere ge meente is gevonden. De rechten van de zogeheten ruimte-voor-regeling worden dan als het ware verkocht. bloemen en een ingelijste foto met vader en zoon in de werkplaats die voor de serie in de krant is gemaakt. Het was een aparte vermelding waard. Toen Flören gecon fronteerd werd met dit voor hem onbekende feit, kwam hij na afloop naar Roozemond toe. Leen: ,,Hij stond in eens naast ons en was in zijn nopjes om te horen dat ons bedrijf ook al zo oud is. Hij zou de volgende dag zijn collega bellen om de lijst aan te passen want die zou bij de NOS bekend worden gemaakt.’’ Volgens de aannemer heeft Flören laten weten volgend jaar langs te komen. Pas maandag deed Nyenrode samen met Baker Tilly Berk een bericht de deur uit dat de top 13 moest worden aangepast. ’Met een gemiddelde leeftijd van 350 jaar verwacht je niet dat een lijst met de oudste familiebe drijven van Nederland erg dynamisch is. Toch zijn er in teressante wijzigingen.’ Ook voor Mosselhoek, waar een verouderd kassencomplex moet worden gesloopt om de vier wonin gen mogelijk te maken, zou dit vol gens Brouwer een oplossing kunnen betekenen. De ZLTO heeft sinds kort een alternatieve locatie op het oog. Mosselhoek als plek voor wo ningbouw is volgens haar geen seri euze optie. ,,Laten we stoppen met het trekken aan een dood paard.’’ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Tt hiü

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1