primeur commissaris plan buitengebied Magellaansijs mooiste vogel op tentoonstelling Vogelvreugd wozoco in Scherpenisse GGD zelf opvangen GOUD INKOOP Groter bouwblok in Geen hobbels meer voor Bakje troost voortaan in het Alzheimer Café Dreigend tekort moet Verbinding tussen Haven en Markt snel herstellen Nieuwenhuis heeft mKë IIi kampioen bij Flupland jeugd Junioren brandweer Zeeuws EN ZILVER Bondskruis Rien den Engelsman; dwergpapegaai Jarno Dekker beste jeugd Herdenking van overleden kinderen Eskes scoort op klanttevredenheid Bouwen op erven voor mantelzorgers Schepen op bank, in hangcultuur en kapotte motor in Oosterschelde Boekenverkoop in bibliotheek Geen duidelijkheid over Holland Huis Na blussen brand op zolder jeugdsoos Voor dementerenden en mantelzorgers www.vanleeuwenjuweliers.nl s Leger des Heils houdt high tea EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 6 december 2012 11 Windturbines Voorbehoud De prijzen zijn nu historisch hoog! di t/m vr za Boulogne (ABT): begroting moet op zijn kop Ondernemer John Pals vreest voor omzet winkel Han Polman (D66) opvolger Karla Peijs (CDA) - 17.00 uur - 16.00 uur Antwerpsestraat 5 Bergen op Zoom 06-83710773 11. 11. Thoolse boeren moeten een groter bouwblok krijgen dan het huidige bestemmingsplan voor het buitengebied mo gelijk maakt. Dat betoogde Rina Ligtendag (CDA) maan dag in de commissie ruimte. Zij kondigde alvast een amendement met die strekking aan voor de komende raadsvergadering. Ook de zogeheten agrarische randzone rond natuurgebieden is voer voor discussie. Nog een op vallend detail: het maximum aantal paardenhouderijen in het Thoolse buitengebied is volgens het college bereikt. Hoewel Henk Nieuwenhuis bij de oudere politici in de gemeente hoort, is hij in staat om, als een jongere van deze tijd, de diverse media door elkaar heen te gebrui ken. In een moment van inzakkende discussies, en dat komt ook in de Thoolse politiek voor, gaat Nieuwenhuis vaak het internet op. De Thoolse Alzheimer Inn is voortaan het Alzheimer Café. Vrijdagmiddag bracht wethouder Kees van Dis in Dalemhof een toost uit op de nieuwe naam. Niet met al cohol want er wordt in het Alzheimer Café geen druppel alcohol geschonken. Familieaangelegenheid Kanaries lage punten 7 L'^ Advertentie I.M. Rien den Engelsman wint niet alleen de wisselbeker voor tropische vogels, maar is ook generaal kampioen dankzij zijn Magellaansijs. Punt is echter dat de begrotingswij ziging voor 1 januari van de provin cie moet worden vastgesteld. Er is nog even tijd om zaken recht te trekken. Dinsdag gaat een delegatie naar Goes om met vertegenwoordi gers van de GGD te praten over hoe het verder moet. Na afloop van de vergadering maakte Chris Koopman (SGP) al afspraken om te carpoolen. Want de Thoolse leden vinden dat het met de kosten de spuigaten uit loopt. Uit de stukken van de GGD blijkt dat vooral de afdeling jeugdgezond heidszorg met een tekort te maken krijgt van 100.000 euro voor dit jaar. Dat wordt hoofdzakelijk ver oorzaakt door gestegen personeels kosten. Volgens Hans Boulogne (ABT) zijn die te voorzien. Maar volgens wethouder Jan Oudesluijs was dat niet zo. Het gaat om CAO- verplichtingen en afdracht van pen sioenpremies, zei hij. De dienst doet volgens b. en w. zijn uiterste best om voldoende maatregelen te ne- Hij komt uit een familie van vogelliefhebbers en boekt goede resultaten. Toch is het pas de tweede keer dat Rien den Engelsman (66) uit Sint-An- naland generaal kampioen wordt op de onderlinge tentoonstelling van Vogelvreugd. Zijn Magellaansijs werd door de keurmeesters gekozen tot mooiste vogel van de show. Ook de kampioen bij de jeugdleden komt uit Sint-Annaland: Jarno Dekker (10) met een dwergpapegaai. Pals is bang dat hij hierdoor klanten mist. „Vooral mensen die op het in dustrieterrein werken en nog even een cadeautje willen komen kopen, draaien om.’’ Hij vreest voor om zetverlies. Pals snapt niet dat er ’juist in de drukke decembermaand met dit werk moest worden begon nen.’ Hij trok aan de bel bij de ge meente en bij de Ondernemersver eniging Smalstad. De gemeente doet er alles aan om de verbinding van de Haven en de Kaaistraat weer te herstellen, zegt voorlichter Mar jolein Teeuw. ,,Dat heeft de hoogste prioriteit. Alleen kunnen we geen dag of week noemen wanneer dat klaar is.’’ Ze wijst er op dat de Kaaistraat voor fietsers en voetgan gers vanaf de Haven wel bereikbaar er geen vogels wegvliegen”, zegt Jarno. Dat is inmiddels al een aantal keren gebeurd. Zoals een dag vooraf gaand aan de wedstrijd. Terwijl Jar no de kooien aan het klaarmaken was voor de tentoonstelling, kozen twee dwergpapegaaien het lucht ruim. En laten dat nu net de ouders van de winnende Agapornis fischeri groen zijn. Jarno baalt er nog van. Hoop dat de twee terugkeren heeft hij niet. ,,Het is een koppeltje, die blijven bij elkaar.” wind aangaven en het schip dicht bij een strekdam lag. ‘s Nachts liep het beunschip Risico met zijn roeren en schroef vast in de mosselhangcultuur bij Bruinisse. Met behulp van een duiker werd het schip losgemaakt en bergingsboten sleepten het schip weg. Met de naamsverandering volgt de werkgroep Alzheimer Nederland die in heel het land meer dan 200 Alzheimer Cafe’s houdt. Dat zijn informele bijeenkomsten voor men sen met dementie, hun naasten en belangstellenden. Op Tholen is de Alzheimer werk groep vanaf halverwege de jaren ne gentig actief, toen onder leiding van Ina van Ommen en Henny PonsEr werden vooral lezingen verzorgd voor onder meer vrouwenverenigin gen en bijscholing voor verzorgen den. Bijna vier jaar geleden begon Kunst. ,,Het was boven landelijk wedstrijdniveau. Ze kregen de mel ding grote brand en dat bleek een inzet op een verdieping. In het ge bouw vonden ze een slachtoffer dat ze mee naar buiten brachten. Daar moesten ze reanimeren”, zegt Kunst. Sint Philipsland kwam als tweede auto, later werd er nog een derde auto ingezet voor een brand op de derde verdieping. ,,Het was echt een moeilijke opdracht. De as piranten hebben het echt niet slecht gedaan, want ze hadden bijna geen onvoldoendes.” Bruinisse bleek in deze categorie het sterkste van de negen teams. Bij de junioren deden er in totaal acht teams mee. Met behulp van bergingsbedrijf Van den Berge uit Stavenisse, werd het schip vlotgetrokken. Omdat de roe ren van het schip stuk waren, brach ten de sleepboten Zephyrus en Bravo de Marina naar de Krammersluizen en later naar een werf. Eerder die week moest Van den Ber ge uitrukken voor een zeeschip dat niet meer verder kon varen. De onder Nederlandse vlag varende coaster Sardius gooide het anker uit tussen Bruinisse en de Krammersluizen, omdat de 3000 pk sterke hoofdmotor volledig in elkaar was gedraaid. Het 100 meter brede en vier meter diepe zeeschip is een jaar oud en had nog maar een paar zeereizen gedaan. Het moest naar de werf in Schiedam voor een nieuwe hoofdmotor. Bergingsbe drijf Van den Berge kreeg opdracht om de Sardius naar de voorhaven van de Krammersluizen te slepen, omdat ze die avond een stormachtige De bibliotheek in Tholen biedt vanaf morgen allerlei oude boeken te koop aan. De boekverkoop wordt gehou den tijdens de openingsuren van de bieb. Er zijn onder andere romanti sche verhalen, detectives, streekro mans en thrillers, maar ook jeugd boeken en informatieve boeken over verschillende onderwerpen. Voor de allerkleinsten zijn er prentenboeken en voorleesboeken te koop. Zeeland. De D66-er volgt maart 2013 Karla Peijs (CDA) op. Ze za gen elkaar de laatste jaren in juni steeds in Sint-Annaland bij de schout- en schepenenrace, waarbij Polman een vaste deelnemer was. De Zeeuwse staten hebben maandag het vertrouwen in de Bergse burge meester uitgesproken. ,,Zij ver wachten in hem een uitstekende commissaris van de koningin te hebben gevonden die dicht bij de Zeeuwen zal kunnen staan. Hij wordt gezien als een bruggenbou wer, met inlevingsvermogen voor de situatie van anderen. Han Pol man denkt genuanceerd en oplos singsgericht’’, aldus de Zeeuwse staten in een verklaring. Polman studeerde bestuurskunde in Twente en in Parijs. Hij is getrouwd en heeft vier kinderen. Behalve een woonzorgcentrum, een nieuwe gymzaal en een dorpshuis bestaat het plan in Scherpenisse uit vijftien appartementen. Dat waren er aanvankelijk vier meer. Na bezwaren van omwonenden ging er één bouw laag met appartementen van het complex af. Kees Slager (SP) greep die vermindering aan om nogmaals te pleiten voor behoud van het Hol land Huis, een volgens hem breed gedragen gedachte in het dorp. ,,Haal het dorpshuis eruit en dan kun je wel 19 woningen realiseren.’’ Volgens wethouder Van Dis is dat echter een gepasseerd station en wordt een der gelijke aanpassing niet overwogen. ,,De kracht van het woonservicecen- Het dienstencentrum van het Leger des Heils in Sint-Maartensdijk houdt vrijdag 7 december een high tea in het voormalige schoolgebouw in de Radda Barnenstraat. De middag staat in het teken van ontmoeting. Vorig jaar trok de high tea een kleine twin tig Smurdiekenaren. Nu wordt de 10.000ste bezoeker verwacht. Ondernemer Johnny Pals van Drogisterij Smerdiek in Sint-Maartens- dijk hoopt dat zijn winkel op de Markt via de Kaaistraat weer snel goed bereikbaar is. Door de werkzaamheden op de Haven is de Kaai- straat voor autoverkeer afgesloten. Het verkeer moet daar omrijden om in het centrum van het dorp te komen. Een Duits binnenvaartschip is vorige week zondagmorgen vastgelopen op een zandbank in de Oosterschelde. Vanwege de storm, er stond een flinke zuidwestenwind met een kracht van acht a negen, kon de met 1000 ton cokes geladen Marina niet meer wegkomen. Het lag dwars te gen de zandbank bij de Witte Tonnen Vlije voor Stavenisse en de golven sloegen over het schip, waardoor er veel water binnenliep. De GGD-Zeeland zal zelf de dreigende tekorten in de begroting op moet vangen. Maar de gemeente zal ook keuzes moeten gaan maken in de taken die de GGD-Zeeland uit moet voeren. Nodig om het hoofd te kunnen bieden aan de dreigende tekorten die de GGD de komende ja ren verwacht. Dinsdag was de commissie samenleving het eens met b. en w. op de verantwoordelijkheid bij de dienst zelf te leggen. Het was een behoorlijk pittige baan met behoorlijk wat zoekwerk, zegt jeugdleider Arco Kunst over de opdracht van afgelopen zaterdag. Zijn juniorenteam van de jeugdbrandweer Sint Philipsland heeft zich er goed doorheen geslagen. Zo goed zelfs, dat ze de toets achteraf gezien het best hadden afgelegd. Dat resulteerde in het Zeeuwse kampioenschap. De jeugdbrandweer Westerschouwen was de organiserende partij voor de Zeeuwse vaardigheidstoetsen voor de jeugdbrandweer. Er deed ook een aspirantenteam uit Sint Philipsland mee en dat werd achtste. trum is juist de bundeling van func ties, het multi-functionele karakter. Versnippering is niet wenselijk.’’ Van Dis kon nog geen duidelijkheid ver schaffen over de toekomst van het Holland Huis. Een ondersteunende zorgfunctie bij het woonservicecen- trum is in beeld. ,,Maar ook andere bestemmingen zijn mogelijk.’’ In het eerste kwartaal van 2013 wordt ge start met de bouw. Na oplevering huurt de gemeente het gebouw terug van Stadlander, een constructie die ook bij de Vossenkuil in Oud-Vosse- meer wordt toegepast. Alle partijen waren het eens over het nieuwe be stemmingsplan, ook Kees Slager van de SP. ,,Met frisse tegenzin.’’ Het bestemmingsplan Buitengebied Tholen dateert van 2004 en moet ge actualiseerd worden. Begin 2014 moet er een nieuw plan zijn vastge steld. Ligtendag greep die herziening aan om te pleiten voor een groei van het bouwblok naar 1,5 hectare. Nu is dat blok nog 1 hectare. Wethouder Peter Hoek noemde het een ingewik kelde materie met veel consequen ties. ,,Dit vraagt eigenlijk om een ex tra notitie.’’ Han van ’t Hof (ABT) sneed de agrarische randzone aan, het overgangsgebied tussen natuur en polder. Volgens Van ’t Hof zijn de door het college voorgestelde criteria veel te vaag. ABT pleit voor meer duidelijkheid, zodat zowel boeren als natuurbeheerders weten waar ze aan toe zijn. ,,We moeten stoppen met steeds maar cirkeltjes op de kaart te trekken.’’ de werkgroep in de recreatieruimte van Dalemhof in Tholen met de Alzheimer Inn. Vijf keer per jaar worden de bijeenkomsten gehou den. De werkgroep bestaat nu uit Henny Pons, Anja van Damme en Jacqueline Heijboer. ,,Het is nu zo ver ingeburgerd dat de naam aange past kan worden. Mensen weten nu wel dat we niet in een café zitten. De tijd is er rijp voor. We gaan mee met het landelijke, zegt Heijboer. ,,Mensen kunnen er terecht voor een bakje troost.’’ De bijeenkomsten zijn van half twee tot half vier. men om een overschrijding te voor komen. En gaat ervan uit dat dit jaar afgesloten kan worden met een neu traal resultaat. Dat komt omdat de GGD ook een bedrag van 100.000 euro heeft gekregen van de medi sche opvang asielzoekers voor een aantal taken die ze uitvoert voor het centraal orgaan asielzoekers. De post onvoorzien wordt met 50.000 euro afgeraamd. Volgens Oudesluijs zal de discussie over de taken in het eerste kwartaal van volgend jaar plaatsvinden en zal er tijdens de vergadering met de GGD op 21 de cember alvast een aanzet worden gegeven. de achttien vogels die Den Engels man inbracht, vallen er zeven in de prijzen. Drie kampioenen heeft de Sint-Annalander. Naast de Magel- laansijs (93 p) zijn dat een zebravink maskergrijs (91 p) en een kruising tussen een Japanse meeuw en een gordelgrasvink (92 p). En ook haalt hij nog vier eerste prijzen. ,,Normaal doe ik met een stuk of tien vogels mee. Maar de vereniging gaat wat achteruit. Je ziet ook voornamelijk oudere mensen die vogels kweken.’’ De Sint-Annalander heeft slechts en kele tientallen vogels zitten, waarvan een deel in twee buitenvolières. Hij heeft beperkt ruimte. Kiest voor veel verschillende soorten. ,,Ik houd van die verscheidenheid. En heb ik er eenmaal mee gekweekt, dan stap ik al gauw op een andere soort over.’’ Door verkoop van de gekweekte vo gels verdient Den Engelsman iets te rug van de kosten van deze hobby. Bij de jeugd ging Jarno Dekker uit Sint-Annaland met drie bekers naar huis. Zijn dwergpapegaaien deden het goed bij de vakjury. Hij won de eerste prijs met een Agapornis fi- scheri groen. Dat maakte hem jeugd kampioen. ,,Ik heb wel eens eerder een prijs gewonnen, maar dit had ik niet verwacht.” Jarno heeft de bekers uitgestald op de keukentafel. De grootste is de wisseltrofee. Die moet hij volgend jaar inleveren. De andere zijn kampioensbekers. Want naast jeugdkampioen had de Setallander nog twee winnende dwergpapegaai- en: een Agapornis roseicollis groen en een fischeri violet. Goed voor 90 steert de mensen. Deelnemers aan de bijeenkomst wordt gevraagd een foto van hun overleden kind mee te nemen. Het is de zestiende keer dat op de tweede zondag in de decem ber wereldwijd een gedenkdag voor overleden kinderen wordt ge houden. Bezoekers kunnen zich vooraf aanmelden via vook@swo- boz.nl. Autofabrikant Hyundai roemt auto bedrijf Eskes uit Tholen vanwege de goede resultaten op het gebied van klanttevredenheid. Directeur Her men Eskes kreeg de Excellence award. Dat is een onderscheiding die Hyundai toekent aan dealers met de meest tevreden klanten. Het van oorsprong Thoolse autobedrijf, met een showroom in Halsteren, is één van de vier Nederlandse dealers die een onderscheiding kreeg. Dat ge beurde op het hoofdkantoor van Hyundai in het Duitse Offenbach. ,,Klanttevredenheid is de basis van ons bedrijf”, aldus Hermen Eskes. Datzelfde geldt voor het Zuid-Kore- aanse automerk dat de afgelopen ja- is. De gemeente had liever eerder met de werkzaamheden begonnen, maar de aannemer moest langer wachten op materiaal dan was voorzien. Dat heeft vertraging op geleverd.’’ Inmiddels heeft de gemeente ook bordjes geplaatst die automobilis ten via een andere route naar de winkels op de Markt verwijzen. Pals betreurt het dat het werk nu plaatsvindt, maar waardeert het dat er actie wordt ondernomen. ,,Een pleister op de wonde. Ondernemers hebben het nu toch al zo moeilijk.’’ De gemeentevoorlichter wijst er echter op dat er in het overleg met de ondernemers - voor dat het werk werd aanbesteed - geen negatieve reacties waren gekomen. De Vereniging van Ouders van een Overleden Kind (VOOK) houdt zondag 9 december een herden kingsbijeenkomst op het terrein van GGZ WNB in Halsteren. Vanaf vijf uur worden ouders, andere fa milie en vrienden ontvangen in re creatiezaal De Sprenge. Aanslui tend is er een herdenking in kerk De Ark. Pastor Ineke Lamers assi- Ook de financiële problemen bij woningcorporaties als Stadlander staan de bouw van het woonservicecentrum Scherpenisse niet in de weg. Dat verklaarde wethouder Kees van Dis maandagavond op be zorgde vragen vanuit de commissie ruimte. Met name Anco Fase (VVD) was ongerust. Vanwege plannen van het Rijk om de corporaties extra te belasten, dreigen alle toekomstige nieuwbouwprojecten te wor den afgeblazen. In Scherpenisse is dat zeker niet het geval, aldus Van Dis. ,,Er is geen enkel risico. De overeenkomst is gesloten.’’ Kees Slager (SP) had vraagtekens bij de aangekondigde beperking van maneges op het eiland. ,,Paarden wa ren hier vroeger overal.’’ Hoek legde uit dat die maatregel in de plannen is opgenomen vanwege verwachte be zwaren van omwonenden. En door B. en w. willen ook een voorbehoud maken bij de begroting 2013-2016 van de GGD. De gezondheidsdienst wil een prijscompensatie van 2 pro cent doorvoeren, maar de gemeen teraad heeft daar geen besluit over genomen. Wel dat er 2 procent be zuinigd moet worden. De jaarlijkse bijdrage van de gemeente blijft met 864.783 euro gelijk. Koopman uitte kritiek op de dienst die ook de jeugdgezondheidszorg van 0 tot 19- jarigen onder zijn hoede heeft. ,,In Zeeland gaan ze nu consultatiebu reaus sluiten. Heel verkeerd.’’ Bou logne zei zich boos te maken: ,,Het gaat altijd om de financiën. Het is te zwak om alleen maar een voorbe houd te maken. De begroting moet op zijn kop. Verwijs hem terug en laat de GGD een nieuwe begroting maken. Het bestuur moet noten kra ken. Eerst inhoudelijk de zaken op orde en dan pas een begroting op stellen.’’ die vertraging zou het nieuwe be stemmingsplan mogelijk niet op de afgesproken datum gereed zijn, met alle juridische problemen van dien. Slager zei ook moeite te hebben met de mogelijkheid om kleine windtur bines op boerenerven te bouwen. Die windmolens mogen maximaal 20 meter hoog zijn. ,,Ik vind dat behoor lijk hoog en ben bang voor een woud van kleine molens aan de horizon.’’ Hoek legde uit dat dergelijke molens in het huidige bestemmingsplan al mogelijk zijn. ,,Maar ik weet ook niet waarom ze nu niet worden ge bouwd.’’ Ook Henk Nieuwenhuis (PvdA) werd door Hoek op de hoogte ge steld van de soms onbekende details in het nu geldende bestemmingsplan. Nieuwenhuis voelde zich aangespro ken door de mogelijkheid om op boerenerven te bouwen voor mantel- zorgers, zoals dat in de uitgangspun ten voor het toekomstig beleid ge noemd wordt. ,,Als oudere man komt mij dat wel aantrekkelijk voor.’’ Volgens Hoek bestaat die mo gelijkheid nu ook al. ,,We consolide ren wat goed is, en moeten nieuwe ontwikkelingen een plek geven in het plan.’’ Als er brand op een verdieping uit breekt, betekent dat een hogere moeilijkheidsgraad voor het blus sen. De junioren rukten uit op de melding automatisch brandalarm in een jeugdsoos. Eenmaal ter plaatse zagen ze rook onder de dakpannen vandaan komen. Toevallig kwam er net een sleutelhouder van het pand voorbijfietsen, die wist van niets, maar de blusploeg kreeg toegang tot het gebouw. Eenmaal binnen bleek de brand doorgeslagen te zijn naar de zolder. De brandweer kon via de binnentrap bij de brandhaard komen en die zo blussen. De aspiranten hadden echt een lasti ge kluif aan hun opdracht, volgens en 91 punten. De tienjarige Dekker heeft momen teel zo’n dertig dwergpapegaaien. Ze zitten overdekt in kooien, achter het huis. Het aantal vogels wisselt voort durend. Samen met zijn oom Martijn van de Sande struint hij het internet en handelaren af op zoek naar de mooiste dwergpapegaaien. Het is dan ook Martijn die Jarno warm heeft gemaakt voor de vogelsport. Inmiddels is hij drie jaar actief in het wereldje en weet hij behoorlijk mee te praten. ,,De jury let echt overal op”, zegt Jarno terwijl hij een jury rapport pakt. Op het groene papiertje staan de criteria: formaat, kleur, hou ding, conditie, bevedering, zelfs de poten zijn een apart onderdeel. ,,Die mogen niet te droog zijn”, zegt hij. ,,Daarom smeren we ze voorafgaand aan de wedstrijd altijd in met vase line. Werkt goed.” Die tips komen veelal van zijn oom. Die is in oplei ding voor keurmeester en weet pre cies waar Jarno op moet letten. Ook helpt hij bij het kweken. Want dat is nog een vak apart. ,,Kwestie van se lecteren”, zegt Martijn die net de keuken komt binnenlopen. Hij heeft voer meegenomen voor de dwergpa- pegaaien. Het kweken gebeurt met de mooiste vogels die ze kunnen vin den. Jarno: ,,In het begin kreeg ik ze weleens van Michael of Adrie Ba zen, hier in het dorp. Dat was echt heel aardig. Want in de winkel kost een dwergpapegaai toch al snel 25 euro.” Ook Martijn kan dat enorm waarderen. ,,Het is leuk dat die twee op die manier de jeugd stimuleren. En ik probeer het op mijn manier door Jarno overal bij te betrekken.” Heel populair is de vogelhobby on der jongeren niet, zegt Jarno. Op Tholen kent hij hooguit vijf jongens. De hobby is uitgegroeid tot een heu se familieaangelegenheid. Zo bouwt vader André de kooien, en helpt zijn moeder met het schoonmaken van de hokken. Dat moet iedere zaterdag gebeuren. ,,Je moet goed opletten dat Voorzitter Leo Quist is tevreden met de 408 vogels die in de fraai met groen aangeklede zaal van Meulvliet worden getoond. ,,Eenzelfde aantal als vorig jaar, ingezonden door 35 le den.’’ Vijf jeugdleden zijn daar bij. De show levert 25 kampioenen en vier jeugdkampioenen op. De wis- selbeker voor de kanaries gaat naar A.W. de Vlieger uit Oosterland, die voor kromsnavels naar J. Nuijten uit Bergen op Zoom. Rien den Engels man pakt de wisselbeker voor de tro pische vogels mee, én het bondskruis voor de mooiste vogel van de ten toonstelling. Hij wint bovendien het klassement van de vijf beste vogels. Zes keurmeesters beoordeelden de inzendingen. ,,Met name bij de kana ries vielen de punten wat lager uit. Dat komt omdat het op het moment van de keuring zulk goed weer was (er wordt gekeurd bij daglicht - red.). En dan vallen de onvolkomen heden beter op’’, legt Quist uit. Vogelvreugd kon donderdag 150 leerlingen verwelkomen van Ter Tol- ne en de Eben-Haëzerschool. Zij de den zoals gebruikelijk mee aan een kleurwedstrijd, met prijsjes voor elke groep. Daarnaast was er dit keer een prijsvraag, die werd gewonnen door Willemijn Borsboom van de Eben- Haëzer. Vrijdag namen een dertigtal ouderen (van Ten Anker en Het Lint) een kijkje bij de vogelshow. ren veel investeerde in de uitstraling van panden en showrooms. ,,Op een gegeven moment wil je weten of die investeringen ook lonend zijn ge weest”, zegt Hyundai-woordvoerder Mike Belinfante. ,,Bij Eskes is dat het geval. Het bedrijf straalt profes sionaliteit uit. Maar misschien nog wel belangrijker is de klanttevreden heid. Die is zeer hoog.” De klantte vredenheid is gemeten aan de hand van vragenlijsten, ingevuld door be staande en nieuwe klanten. Ook deed Hyundai zelf onderzoek. Naast Eskes vielen ook Hyundai-dealers Bochane, Dijksman en Deinum in de prijzen. Het automerk heeft in Nederland 123 verkooppunten. Op de tentoonstelling in Oud-Vosse- meer, enkele weken geleden, kregen de Magellaansijzen van Den Engels man veel punten. De man zelfs 93. ,,Dus dan weet je dat je kans maakt op een hoofdprijs, dat het een mooi vogeltje is. Maar je bent natuurlijk niet de enige met tropische vogels op de show’’, zegt de kersverse kam pioen. In Meulvliet was het afgelo pen week de pop die de keurmeesters het meest bekoorde en daarom de hoofdprijs kreeg. Anders dan het mannetje heeft het vrouwtje van de Magellaansijs geen zwarte kop. De vogel komt oorspronkelijk uit Mid den- en Zuid-Amerika, maar kan het Europese klimaat goed verdragen. ,,Ik houd ze binnen, maar ze kunnen ook goed naar buiten. Het zijn rede lijk sterke vogels.’’ De vorige keer dat Rien den Engelsman generaal kampioen werd, is lang geleden. ,,Dat was in 1986. Ik houd al zo’n 35 jaar vogeltjes, maar heb jaren niet aan tentoonstellingen meegedaan. Pas toen ik negen jaar geleden in de vut ging, heb ik dat weer opgepakt.’’ Het heeft alles te maken met de in tensieve verzorging en het prepare ren van de vogels. ,,Elke voormiddag ben ik ermee bezig.’’ Voor een ten toonstelling is het zaak om de beest jes zo tam mogelijk te krijgen. Zeven weken tevoren al gaan ze in de spe ciale kooitjes die op de shows wor den gebruikt. Opkooien heet dat. ,,Ik wissel ze om de andere dag, en sproei ze dan af met een bloemen- spuit.’’ Door het voeren van dierlijke eiwitten wordt aan de conditie ge werkt. ,,Daar worden ze feller van, komen beter in de veren te zitten.’’ De aanpak heeft resultaat. Want van Zo gebeurde het ook maandagavond in de commissie ruimte. Tegen half twaalf, aan het eind van de vergade ring, had Nieuwenhuis de primeur: Han Polman wordt de nieuwe com missaris van de koningin in Zee land. Die naam deed niet meteen bij iedereen de bellen rinkelen. Geen nood: Nieuwenhuis had ook al een leuke biografie van de huidige bur gemeester van Bergen op Zoom gegoogeld, om zijn collega-raadsle- den in de wandelgangen op de hoogte te stellen. Een kwestie van bij de tijd zijn. De Bergse burgemeester drs. J.M.M. Polman (1963), voorheen burgemeester van Noordwijkerhout, is maandag door de provinciale sta ten van Zeeland bij de minister van binnenlandse zaken aanbevolen als commissaris van de koningin in Jarno Dekker uit Sint-Annaland is zaterdag met zijn dwergpapegaai jeugdkampioen geworden bij vogelvereniging Vogelvreugd. Het kampioensteam uit Sint Philipsland: Mark Neele, Daan Kempeneers, Marc Kosten en Paul Kosten (achterste rij v.l.n.r.) en Jan Kunst, Carlo Hoek en Friso Kosten (voorste rij v.l.n.r.). i \@eglei

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11