Kruittoren in Tholen xxxxxxxxxxx Merklap is stripverhaal dat verleden van de Meestoof en Tholen vertelt bouwgrond bevriezen met ZRD voor afval fietspad bij Hollarepolder geen punt Vogels Sint-Annaland ondervinden hinder van fietsers Natuurvereniging vindt buitendijks Gemeente wil prijzen Gemeente wil verder Sloop vijf woningen xxxxxxxxx Samen lappen we het Cora de Oude (52) uit Sint Philipsland lapt jaar van de Ramp pijlen zijn gericht op voorjaar DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Geen Stavoord6-huis met kerst, Theater over ramp 1953 in Meulvliet Voortaan elk jaar exploitaties herzien PB Energy ^Systems -r EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 29 november 2012 5 Risico Klantenservice OcTho brengt tekort terug naar 140 mille Betrokkenheid Onvoldoende onderzoek Geen bezwaar Geen tijdrovende Europese aanbesteding Hoek: Voor nieuwbouw prijsvraag architecten Veertig paar Thoolse handen zijn bezig met een opmerkelijk museumstuk. Het kleine zusje van de langste merklap ter wereld Door ons gedaen, eveneens met medewerking van Tholenaren tot stand gekomen, is in de maak. Twee mannen, zevenendertig vrouwen en een meisje zijn druk in de weer met naald en draad om de veertig jaar dat streekmuseum De Meestoof bestaat op twintig meter stof in beeld te brengen, van 1973 tot en met 2012. Het museum in Sint-Annaland bestaat op 4 april 2013 veertig jaar. In deze serie nemen we een kijkje achter de schermen bij de makers, die elk een lapje van vijftig centimeter tot hun beschikking hebben. Ontspanning Evenwicht. Dat woord heeft Cora de Oude (53) uit Sint Philipsland voortdurend in haar hoofd gehouden. Begin oktober is ze begonnen aan de Thoolse merklap. Als één van de laatsten. Inmiddels is de lap bijna klaar. Cora werkt aan het jaar 1993. Veertig jaar na de Ramp. ,,Een mooi onderwerp dat bij veel Tholenaren tot de verbeel ding spreekt.” Zorgen De Ramp Hulplijnen Zelf ontworpen De gemeente wil de grondprijzen voor woningbouw, in dustrie en groenstroken volgend jaar niet verhogen. Het gaat om de bestaande terreinen die de gemeente exploi teert. Gevolg is ook dat de verhoging van 2 procent voor het indexeren van de prijs voor nog te verkopen bouw gronden, achterwege blijft. Met deze maatregelen komen b. en w. tegemoet aan de wensen van de gemeenteraad die meer te zeggen wil hebben in het grondprijzenbeleid. Vertrouwelijk Vossemeerse stichting zamelt geld in voor Alpe d’Huzes Plaatjes aanvragen Dj De gemeente gaat vijf woningen en een schuur aan Kruittoren in Tholen slopen. Dat gebeurt begin volgend jaar als ook andere panden in plan Noord tegen de vlakte gaan. Dat zegt wethouder Peter Hoek die namens de ge meente betrokken is bij de herontwikkeling van het gebied Vestetuin. Het lijkt Hoek interessant om een prijsvraag voor architecten uit te schrijven en een ont werp te maken voor nieuwbouw op Kruittoren. -* LI>51®. Cora de Oude uit Sint Philipsland is als één van de laatsten begonnen aan de Thoolse merklap. Ze werkt aan het jaar van de Ramp. Advertentie I.M. Op de schorren voor de Hollarepolder worden buiten het broedseizoen geregeld nattelaarzentochten georganiseerd. Daar langs fietsen moet in de ogen van de natuurvereniging kunnen. Maar niet langs de oostelijker gelegen Sluispolder en Joanna Mariapolder. Voor Cora is borduren ontspanning. ,,Daar durfde ik vroeger als twinti ger niet voor uit te komen”, zegt ze. Thoolse natuurliefhebbers per dijk vak de gevolgen van het maaibeheer op de dijkvegetatie onderzocht heb ben. Een glazen huis, naar het voorbeeld van radiozender 3FM, maar dan in dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Het principe is hetzelfde. Een aantal mensen sluit zich voor een paar dagen zonder eten op in het huis en buitenstaanders kunnen tegen een geldbedrag plaatjes aanvra gen. De stichting Stavoord6 in Oud-Vossemeer wil op die manier geld ophalen voor deelname aan het evenement Alpe d’Huzes. Daarmee wordt geld ingezameld voor het KWF kankerfonds. Alleen hadden de leden het ’Stavoord6-huis’ graag met de kerst in De Vossenkuil willen hebben. Dat gaat niet lukken en daarom staat het evenement voor dit voorjaar gepland. markt. Alle andere lopende exploi taties die daar minder door beïn vloed worden, zullen één keer in de twee jaar tegen het licht gehouden. Nieuwlandseweg 5 I 4697 RK I Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 www.bcon-energysystems.nl Wat betreft het niet open stellen van het dijkvak ter hoogte van de Joan na Mariapolder is de natuurvereni ging het met de provincie eens. Openstellen van dat gebied zou lei den tot meer verstoring van de na tuur. Daar verblijven (beschermde) In één oogopslag is duidelijk waar de merklap van Cora over gaat: de Ramp. Daar is geen twijfel over mo gelijk. Prominent in het midden prijkt het monument voor hen die omkwamen in februari 1953. Inclu sief de namen. Alleen de kleur wijkt af. Cora werkt het liefst zo waar heidsgetrouw mogelijk. Het monu ment vormt samen met de wapens van Zeeland en Sint Philipsland de basis van het ontwerp. Onder het Zeeuwse wapen staat: Luctor et Emergo. Ik worstel en kom boven. Verder zien we hulpverleners, het beeld Zuudwest dat in Sint Philips land op de dijk staat en een woning waarbij het water tot aan de dakrand staat. Prenten die het verhaal van de Ramp vertellen. ,,Een merklap is als een stripverhaal”, zegt Cora. Omdat het schor bij Sint-Annaland niet het enige gebied in Zeeland is waar kustvogels verblijven, beveelt de natuurvereniging aan dat de gemeente Tholen met een plan komt waarin het Nationaal Park Oosterschelde beschouwd wordt als één natuurgebied. Kwetsbare delen moeten in kaart worden gebracht. Volgens de vereniging kan het bou wen van een uitkijkpunt aan het ein de van de Sluispolderweg bescher ming bieden. Daarnaast is zij van mening dat het openstellen van dij ken zorgt voor een nauwere betrok kenheid van inwoners bij de natuur. Niet alleen de natuurvereniging, ook de gemeente, de watersportver eniging, dorpsgemeenschap Sint- Annaland en de gezamenlijke cam pinghouders (SRT) zijn voorstander van een buitendijks fietspad. Ruim zes weken na de eerste steek is Cora bijna klaar. Hoeveel uur ze in middels heeft besteed, kan ze niet zeggen. ,,Het wapen van Zeeland heeft alleen al een paar avonden ge kost.” De Oude werkt heel precies. Diverse hulplijnen op de merklap bevestigen dat. Meerdere keren is ze opnieuw begonnen. De ene keer vanwege een verkeerde kleur garen. Een andere keer omdat ze niet tevre den was over het resultaat. Dan gaan De Oude heeft, op het wapen van Zeeland na, alle afbeeldingen zelf ontworpen. Sjablonen kwamen er niet aan te pas. In het zelf ontwerpen zit voor haar de uitdaging. Niet in het borduren. Dat doet Cora al sinds haar Tholen kan profiteren van de voor delen van de dienst omdat het voor veel meer gemeenten inzamelt. Doorgaan met de ZRD betekent ook dat er geen ’tijdrovende’ Euro pese aanbesteding nodig is, ’waar- van het resultaat onzeker is.’ „Borduren was voor oude vrou wen.” Inmiddels weet ze beter. Er zijn zelfs borduurkunstenaars. En mensen die er hun vak van hebben gemaakt. Het is niet zomaar een draadje door een lapje steken. Ik zie het eerder als schilderen met draad.” Toch ziet De Oude de toe komst voor het borduren niet roos kleurig in. ,,Ouders van nu kunnen het vaak niet meer. Laat staan hun kinderen. Die spelen liever spelle tjes op hun mobiele telefoon. Kin deren kunnen het alleen nog leren van hun oma.” Toch ziet de Flu- plandse kansen voor het borduren. ,,Als de crisis doorzet, is het goed mogelijk dat mensen vaker zelf din gen gaan maken.” loop. In verhouding tot het aantal leerlingen waren er te veel leer krachten. Vorig jaar bedroeg het nadelig saldo nog 208.841 euro. Volgens b. en w. blijkt uit het be- stuursverslag dat bestuur en directie zich inzetten om de geldstromen zorgvuldig bij te houden en waar nodig bij te stellen. B. en w. stellen de gemeenteraad voor het jaarver slag en het bestuursverslag van de OcTho goed te keuren. Dinsdag avond staat het op de agenda van de openbare commissie samenleving. met 25, aan de orde kwam. Deze commissie (twee van de drie leden zijn sinds januari actief) is nog on voldoende bekend met de voorge schiedenis van Vestetuin. „Voordat er gesloopt wordt, moet je wel we ten wat de plannen zijn,’’ zei secre taris Anthonie Dieleman. De teke ningen over de mogelijke invulling van Kruitoren met woningbouw en een open waterpartij op Slachtveld, stemde de commissie gerust. Met het voortzetten van de samenwerking met de Zeeuwse Reinigings dienst (ZRD) gaan de inzamelkosten van de gemeente niet omhoog. De kosten blijven zoals ze vastgelegd zijn in het huidige contract. Dat schrijven b. en w. aan de gemeenteraad. Maandag wordt het voorstel besproken in de openbare commissie ruimte. Natuurverenging Tholen vindt fietsen langs de Hollarepolder tussen Sint-Annaland en Oud-Vossemeer geen probleem. Dat blijkt uit de conclusie in het onderzoeksrapport ’genieten van de schorren’. Het gaat om het dijkvak ten oosten van de Sluispolderweg tot aan de Van Haaftenpolder. De provincie wil vooralsnog niets weten van een bui tendijks fietspad langs het schorrengebied. Voor volgend jaar is een programma opgesteld voor elk complex waar van wordt aangegeven of er wel of geen actie wenselijk is. Die lijst met toelichting krijgen de leden van de gemeenteraad vertrouwelijk onder ogen. Voor 2014 wordt dat dan ver werkt in het hoofdstuk over grond beleid bij de meerjarenbegroting. Aan het verlagen van de prijzen van grond voor woningbouw denken b. en w. nog niet. Daarover willen ze volgend jaar met de gemeenteraad spreken. Momenteel wordt het pand van Zandijk aan de Grindweg/Wattstraat gesloopt. Ook de andere loodsen van de voormalige veiling, gaan in deze fase tegen de vlakte. Het eerste kwartaal van volgend jaar gaat de derde sloopfase in. Dan zijn onder meer het restant van autobedrijf Bal én Kruittoren aan de beurt. Voor Vestetuin zijn 120 woningen en 50 appartementen voorzien. Vestetuin is één van de grote projecten met een financieel risico voor de ge meente. alle draden uit de lap en begint ze van voor af aan. Een ontwerp heeft ze niet gemaakt. ,,Dat is gaandeweg ontstaan.” In lopende projecten willen b. en w. pas op de plaats maken, vanwege het ’huidige economisch klimaat en de concurrentiepositie ten opzichte van de buurgemeenten’. Nu de bouw in het slop zit, moet de gemeente ook de opbrengsten uit de grondexploitaties bijstellen. Voor taan elk jaar in plaats van eens in de twee jaar. Dat geldt voor Stadszicht 11 in Tholen, Vroonstede in Sint- Annaland en Poststraat-Zuid in Sta- venisse en die van het bedrijventer rein Welgelegen 11. Ook voor de grote projecten zoals Vestetuin/Mo- lenvlietsedijk in Tholen, Havenge bied Sint-Annaland en de impuls Sint-Maartensdijk-Scherpenisse zal dat worden gedaan. Deze projecten hebben volgens b. en w. het meest last van schommelingen in de De kosten voor Tholen in 2014 zul len 54,29 euro per woonhuisaan sluiting bedragen. In dat tarief zit ten de kosten voor het inzamelen van rest- en gft-afval in containers, wijk- en verzamelcontainers, inza- melunits, klantenservice, opslag overhead, opslag rente en opslag onvoorzien. Het gemeentelijk in- koopbureau kan zich vinden in de verlenging van het contract. De ZRD is op 30 december 2002 opge richt en zamelt de huishoudelijke afvalstoffen ook in de gemeenten Reimerswaal, Hulst, Noord-Beve- land, Sluis en Veere. Zij willen de samenwerking verlengen tot 2018. Ook de gemeenten Kapelle, Sluis, Noord-Beveland en Sluis hebben laten weten door te willen gaan. De watersnoodramp van 1953 is on derwerp van het theaterstuk Coupu re dat op zaterdag 8 december wordt opgevoerd in Meulvliet in Tholen. Omdat het in 2013 zestig jaar gele den is dat Zuidwest Nederland door de watersnood werd getroffen, heeft theaterproductiehuis Zeelandia de voorstelling opnieuw uitgebracht en haalt de stichting Uit op Tholen haar naar Tholen. Bram Kwekke- boom en Marlies Hamelynk spelen een man en een vrouw die slacht offer werden van de water- vriendin Rina Timmers tegen kwam.” Timmers woonde jarenlang op boerderij de Steenepoort in Sint Philipsland. ,,Weet je wat zo bijzon der is? Onze merklappen komen naast elkaar te liggen. Dat was twaalf jaar geleden ook al het geval bij de Zeeuwse merklap ’Door ons gedaen’. Is dat niet toevallig?” Rina heeft het jaar 1992, Cora 1993. Iede re deelnemer werkt een jaartal uit. Het jaar correspondeert met het the ma van De Meestoof in dat jaar. Dat de provincie niet wil denken aan openstelling, komt volgens de natuurvereniging doordat de provin cie verkeerde conclusies heeft ge trokken. De vereniging stelt in het rapport dat de provincie in het on derzoek grofmazige gegevens heeft gebruikt. Een dergelijk onderzoek naar het verblijf van vogels moet per dijkvak bekeken worden, stelt zij in het rapport. De natuurvereni- ging verwijt de provincie onvol doende onderzoek en verzoekt her overweging van het besluit. Daarbij doet de natuurvereniging de aanbe veling om alle beschikbare gege vens te gebruiken. Ook willen de Het rapport van de natuurvereniging is gemaakt naar aanleiding van het verbod van de provincie op buiten dijks fietsen langs het schorrenge- bied bij Sint-Annaland. Tussen maart en september 2013 verstevigt projectbureau Zeeweringen daar de dijk. Voor de uitvoering van die werkzaamheden legt de aannemer een onderhoudsweg aan. Het voor stel van de natuurvereniging is om die weg, na afronding van de werk zaamheden, open te stellen voor fietsers. Volgens de provincie leidt openstelling tot verstoring van de vogels in het schorrengebied. tienertijd. Twaalf jaar geleden werkte ze mee aan de Zeeuwse merklap ’Door ons gedaen’. Toch wijst in haar appartement niets op het feit dat ze graag borduurt. Geen merklappen aan de muur. Niets van dat. Totdat je in haar werkkamer komt. Daar staan drie kasten - zo hoog als het plafond - gevuld met plastic dozen vol garen en borduursels. Geen merklappen, maar miniatuur borduurwerken. Het is de huisraad voor het poppenhuis dat in de gang staat. Cora is er inmid dels zeven jaar aan bezig. Het huis telt drie verdiepingen met heuse par ket- en tegelvloeren. Niet van plastic, maar van echt hout en steen. ,,Ik moet altijd ergens mee bezig zijn.” Terug naar de merklap. Die is zoge- Mogelijk wordt met het ontwikke len van dit deel van het plangebied, dicht bij het centrum, eerder begon nen als de grondverkoop voor wo ningen in Vestetuin stagneert. Hoek: ,,Het is een prima locatie. Het zit nu nog verder naar achteren in het plan, maar we hebben het idee om het naar voren te halen voorgelegd aan Stadlander en Bouwfonds. Dat zijn de bouwers, niet de gemeente. Voor het uitvoeren van de grondex ploitatie en de zorg voor de nieuwe inrichting van de openbare ruimte en het tijdig opleveren van de uit- geefbare gronden is met Stadlander en Bouwfonds een v.o.f. opgericht. De gemeente neemt er in deel met een b.v. Hoek noemt het gebied bij Kruitto- ren kansrijk. „Misschien kan er wel een prijsvraag voor architecten wor den uitgeschreven om een ontwerp te maken. Passend in het beeldkwa- liteitsplan.’’ Dat plan kwam maandagochtend nog even voor de dag bij de wel standscommissie toen de voorgeno men sloop van de panden, 17 tot en wordt het programma gevuld met, naast aangevraagde plaatjes, optre dens van diverse regionale artiesten en gesprekken met mensen die erva ring hebben met kanker. ,,Naast dat het leuk wordt, zijn er dus ook seri euze momenten. Het basisprincipe is het aanvragen van plaatjes in ruil voor geld.” Dat de stichting er niet voor kiest om het pas een jaar later te doen, heeft alles te maken met Alpe d’Hu- zes. ,,We gaan natuurlijk op 6 juni de berg op fietsen en daar hebben we het geld voor nodig.” Er volgen nog meer activiteiten om geld in te zamelen. De eerstvolgende is mor genavond. Tussen zeven en een uur wordt er een spinningmarathon ge houden bij sportclub Salus in Tho- len. Via internet wordt ook aandacht gevraagd voor de stichting en haar doel. Er is een zogeheten lipdub ge maakt, een promotiefilmpje dat via Youtube.nl te zien is. Het gaat om het inzamelen van huisafval. B. en w. vinden dat de ZRD de beste partner is omdat de dienst ‘transparant werkt en tarie ven hanteert die marktconform zijn’. Bovendien zou de dienst zich ’kwetsbaar’ opstellen door een overeenkomst met de gemeente tot 2018 aan te gaan. Op 1 januari van dat jaar vervalt namelijk de collec tieve OLAZ-overeenkomst met Delta voor het verwerken van alle afvalstoffen uit de Zeeuwse huis houdens. Er moet dan voor heel de provincie een nieuw contract ko men. De zeven niet bij de ZRD aan gesloten gemeenten hebben dan de handen vrij om het inzamelen bij een andere partij onder te brengen. De andere OLAZ-leden zijn bereid om naar één inzameldienst van af val voor heel Zeeland te streven. Daarom heeft de ZRD volgens b. en w. zichzelf gedwongen om te gen gunstige prijzen voor de ge meenten te blijven werken. Als de ZRD dat niet zou doen, schrijven b. en w. dan kan het in 2018 wel eens gebeurd zijn met de reinigings dienst. Stichtingvoorzitter Ivo Slokkers is razend enthousiast over het idee en vindt het jammer dat het niet gelukt is om alles voor de kerst te regelen. ,,We gaan radio maken in samen werking met Omroep Tholen. Om dat we er geld voor willen vragen, gelden andere regels. We moeten daarom vergunningen aanvragen bij het Commissariaat voor de Media, maar het is te kort dag om alles rond te krijgen. Het was het mooiste ge weest als we rond de kerst konden uitzenden, maar helaas. Ik heb er nog steeds een knoop van in mijn maag.” Maandagavond werd in een vergadering met de omroep beslo ten dat het niet haalbaar was om het dit jaar nog te doen. ,,Omdat we er zo van baalden hebben we nog geen nieuwe datum geprikt en alleen maar gezegd dat we het in het voor jaar gaan doen.” Eigenlijk was Cora niet van plan om aan de Thoolse merklap mee te werken. ,,Te druk”, verklaart ze. De Fluplandse is onlangs oma gewor den. Dat vergt een hoop tijd. ,,En een merklap maken, dat doe je niet zomaar even tussendoor. Daar moet je op je gemak voor gaan zitten. En de tijd voor nemen. Heb je dat niet, dan moet je er niet aan beginnen.” De Oude besloot de Thoolse mer klap aan zich voorbij te laten gaan. In september sprak ze Eef de Jonge uit Tholen. De vrouw die de Thoolse merklap coördineert. Ze had nog één lap liggen. Het bloed kroop waar het niet gaan kon. Cora ging alsnog de uitdaging aan. Dat was begin okto ber. ,,Sommige deelnemers waren toen al klaar”, zegt ze. ,,En ik moest nog beginnen.” De Oude begon aan een inhaalslag. zegd nog niet af. Cora moet nog en kele gaten vullen. ,,Ik houd van een volle lap.” Ze heeft nog tot begin ja nuari de tijd. Toch wil ze de lap ruim voor die tijd af hebben. Haar streef datum is voor de kerstdagen. ,,Want na die tijd komt er niets meer van.” Dat gaat haar, zolang ze in dit tempo doorgaat, ongetwijfeld lukken. Be gin deze maand ontmoette Cora in streekmuseum De Meestoof alle deelnemers aan de Thoolse merklap. ,,Ontzettend leuk”, zegt ze. ,,Ieder- een is zo trots op z’n lapje. En te recht. Want er zitten mooie dingen tussen.” Het merendeel van de deel nemers kende Cora niet. Ze komt namelijk van oorsprong uit Zuid- Holland. ,,Ik was blij dat ik mijn vogelsoorten die met enige regel maat terugkeren. Het gaat onder an dere om lepelaars, zilverreigers, wulpen en steltlopers. Daarom stelt de natuurvereniging voor om het dijkvak bij de Joanna Mariapolder af te sluiten met een hekwerk. Dat moet voorkomen dat mensen toch de dijk betreden. Er komen vier vaste bewoners in het huis en daarnaast zijn er gast- presentatoren. Volgens Slokkers scheid tussen het westelijk deel, langs de Joanna Mariapolder, en het oostelijk deel, langs de Hollarepol- der. In buitendijks fietsen langs de Hollarepolder ziet de natuurvereni- ging geen enkel bezwaar. Hier ver blijven geen broedvogels die onder bescherming van de Natura 2000 wet vallen. Ook is er nauwelijks sprake van foeragerende of overtij- ende vogels binnen 200 meter van de dijk, zo stelt de vereniging. Het openbaar onderwijs op Tholen voorziet dit jaar nog een tekort van 143.340 euro. Dat blijkt uit de bijla ge van de jaarrekening 2011 van de stichting openbaar primair onder wijs Tholen, OcTho. Het tekort is minder dan vorig jaar en moet de komende jaren verder weggewerkt worden. OcTho wil 2014 met een positief resultaat afsluiten. Het terugdringen van het tekort is vooral behaald door personeel te ontslaan, tijdelijke contracten niet te verlengen en door natuurlijk ver- snoodramp. Het stuk speelt zich in het heden af, anno 2012. De twee hoofdrolspelers ontmoeten elkaar bij de bushalte. Bij de ramp van 1953 verloor zij haar kind en hij nam een beslissing die hem zijn le ven lang zou blijven achtervolgen. Zij hebben beiden verschrikkelijk hun best gedaan dat ene ’kleine’ stukje uit hun leven te knippen. Het is ze niet gelukt. De voorstelling be gint ’s avonds om kwart over acht in Meulvliet en kaarten zijn verkrijg baar via uitoptholen.nl. Natuurvereniging Tholen denkt daar anders over, zo blijkt uit het rapport. Dat maakt duidelijk onder- Zeeland gaat een dynamische on- derwijs-arbeidsmarkt monitor ontwikkelen. Het is een toekomst gericht instrument dat informatie verschaft over de aansluiting tussen (beroeps)onderwijs en arbeidsmarkt op de korte en de middellange ter mijn. Bij de ministeries van binnen landse zaken en van onderwijs is er subsidie voor aangevraagd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5