nu door buitengebied Regenboog-klas van 1975 houdt reünie in Tholen zijn nog altijd even stoer over late uitleg VVD Nog steeds onbegrip Vrachtverkeer ’crost’ ’De stoere jongens van toen, Zilver Geluk, brons Jansen Derde Dijk is besmeurd Sint Philipsland door A4 Meer bedrijfsgrond nodig Watersnoodmonument aan Geld gestolen bij huisarts EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 29 november 2012 3 Groen Misthoorn Geen bezwaren Plan gemeente past niet in toekomstvisie Brief van Thoolse afdeling naar Den Haag Hechte groep Afwezig Herdenking Ramp in Stavenisse en Sint Philipsland Kranslegging In gevaar Burgemeesterszoon Trok de reünie van basisschool De Regenboog uit Tho len in mei dit jaar weinig belangstelling, zaterdag deed de klas van 1975 het nog eens dunnetjes over. Vieren twintig van de dertig oud-klasgenoten gaven gehoor aan de oproep van Kees Wilsing. Ze kwamen uit alle wind streken: van Zwolle, Harderwijk tot Den Haag. Een der de woont nog altijd in Tholen. De groep dronk gezellig koffie met een bolus bij Hart van Tholen, maakte een wandeling door de stad, bezocht de oude school in het bosje aan de Vest en sloot de dag af met een sfeervolle borrel en maaltijd bij eetcafé The Sixties. Hans van Gorsel uit Oud-Vossemeer maakt zich zorgen over het vrachtverkeer door de polder sinds het zware ver keer als proef om het dorp wordt geleid. ,,Het moet niet zo zijn dat ze door het buitengebied crossen,’’ zei hij onlangs tijdens de ledenvergadering van de afdeling Tholen. De gemeente wil het bedrijventerrein in Sint Philipsland vergroten. Volgens b. en w. hebben bestaande bedrijven behoefte om uit te breiden. Dat zijn ondernemingen die gericht zijn op Schouwen-Duiveland en de Zuid-Hol- landse eilanden. Door de komst van de A4 wordt de lig ging van bedrijventerrein volgens b. en w. ook aantrek kelijker voor bedrijven uit de regio. Met herdenkingsbijeenkomsten in Stavenisse en Sint Philipsland wordt op vrijdag 1 februari volgend jaar stil gestaan bij de Watersnoodramp die zestig jaar geleden aan 166 streekbewoners het leven kostte. Het gemeente bestuur wil daarvoor 22.000 euro beschikbaar stellen. Het monument ’de vis’, dat al 54 jaar herinnert aan deze zwarte bladzijde uit de geschiedenis, is vorige week door onbekenden met oranje en zwarte verf besmeurd. Bestuur en leden van de VVD, afdeling Tholen hebben Mark Rutte, Benk Korthals en Halbe Zijlstra laten weten dat er nog steeds onbegrip heerst over de late uitleg van de cijfers uit het regeerakkoord. Op de algemene leden vergadering in de Wimpel in Sint Philipsland op dinsdag 20 november, was daartoe besloten. Kritiek Van Gorsel op proef Oud-Vossemeer Alle 100 Thoolse familiebedrijven zijn gebundeld in een prachtig gebonden boek van 216 pagina’s, dat vanaf vandaag verkrijgbaar is in de boekhandel. Burgemees ter Nuis nam het eerste exemplaar in ontvangst. Prof.dr. Roberto Flören van Nyenrode kwam de Thoolse onder nemers bijpraten over de kracht van het familiebedrijf, een balans tussen familie, bedrijf en emotie. Rien Heijboer, die in het familiebedrijf dat de Eendrachtbode uitgeeft is opgegroeid, haalde in een humoristische bij drage herinneringen op uit zijn jeugdjaren als kranten bezorger. In zijn dankwoord tot alle 100 Thoolse familiebedrijven, de jury en de partners bij deze verkiezing, noemde de uitgever met name ook projectleider Lieven de Lange, Arie de Viet die alle 100 bedrijven zowel qua foto’s als tekst portretteerde, en Lotte Leemreijze die de vormge ving verzorgde. De bijeenkomst gisteravond in het ge meentehuis werd gepresenteerd door Peter Wielaard. Fietspad Bokkenpootje a S- vy f tv V.l.n.r. Leen en Evert-Jan Geluk en Kees Bosman. Pieter Geluk ontbrak bij het maken van de foto. Siem, Niel Szn. en Wim Jansen (v.l.n.r.). Kees ontbrak bij het maken van de foto. VERVOLG VAN WOZOCO Het watersnoodmonument ’de vis’ is door onbekenden met verf besmeurd, maar inmiddels weer schoon. het voorjaar worden de uitkomsten van de proef bekend. Dan zal beke ken worden of er een definitief ver bod wordt ingevoerd. Een stuk rustiger is Jos Jansen. Hij woont in Bergen op Zoom en werkt voor General Electric. ,,Na de uit nodiging van Jacoba Schot heb ik geen moment getwijfeld: meteen heb ik toegezegd. Na al die jaren is Van de dertig leerlingen wa ren er zaterdag niet aanwe zig: Jacco Jansen, Petra Laban, Rianne Goedegebu- re, Marjan Deurloo, Peter Blok, Aart van Elsacker en Sjaak Schot. Van Peter Blok is bekend dat hij in Bulgarije woont en Sjaak Schot in Spanje. Omdat bij velen, met name in Stave nisse en in Sint Philipsland, de Ramp van 1953 in het geheugen gegrift staat, vindt het gemeentebestuur het belangrijk om te herdenken. Ook tien jaar geleden is dat gebeurd. In overleg met stichting Actief Stave- rijke sector voor Tholen, vindt men dat ze hard getroffen worden. On der deze zelfstandige ondernemers leeft veel onvrede. Voor ondernemers blijft het investe ren in de infrastructuur belangrijk. Belastingverhogingen, zoals bij de assurantiebelasting en diesel bren gen de concurrentiepositie van het bedrijfsleven in gevaar. Natuurlijk moeten we zorgen dat mensen, met zeer weinig geld om van te leven, ook toekomst blijven zien. De leden van de afdeling Tholen hopen dan ook op een sterk kabinet met sterke VVD-ministers en een VVD-fractie die ook de rug recht houdt.’ Volgens b. en w. doet dat zich hier voor omdat met Stadlander een overeenkomst is gesloten over de kosten. Namelijk dat alle kosten van de bouw voor rekening van de woningcorporatie komen. In het café kletsen de oud-klasge- noten na over de dag. Een van hen is Henk van Boeijen, zoon van oud- burgemeester van Tholen, Jaap van Boeijen (1964-1978). Henk woont sinds zijn vijftiende niet meer in Tholen. ,,We verhuisden in 1978 naar Harderwijk”, zegt hij. Daar werd zijn vader burgemeester. ,,Het merendeel heb ik daarna nooit meer gezien.” Toch herkent Henk zonder Om de bedrijventerreinen ’accepta- bel’ te maken probeert de gemeente meer groen in de bestaande bedrijfs terreinen aan te brengen. Ook bij de uitgifte van kavels wordt, naast de werkgelegenheid, gekeken naar de uitstraling van het bedrijf. ’Groen en verzorgd moet het kenmerk worden van de Thoolse bedrijventerreinen.’ Maandagavond wordt het voorstel besproken in de openbare commis sie ruimte. In het café staat Kees Wilsing met een glas wijn in de hand. ,,Het is ontzettend gezellig, sommige men sen zijn echt niets veranderd.” Aanleiding voor de reünie was het teleurstellend aantal oud-leerling- en tijdens het 100-jarig jubileum. Daar kwamen in mei zes leerlingen uit de zesde klas van 1975 op af. Voor Kees Wilsing reden genoeg voor een herkansing. Samen met Dianne Zoeteweij, Greet Potappel en Jacoba Schot wist hij in mum van tijd twintig oud-klasgenoten te bereiken. ,,Een derde woont nog altijd in Tholen, dus dat was mak kelijk.” Via netwerksite Facebook legden de vier contact met andere klasgenoten. ,,De laatste tien vin den was moeilijk”, zegt Wilsing. ,,Maar internet biedt uitkomst.” Uiteindelijk zeiden 27 van de der tig klasgenoten toe. Daar bleven er zaterdag 24 van over. ,,Je hebt al tijd mensen die op het laatste mo ment afzeggen.” de jaren zeventig wel anders. Ook waren de dijken veel smaller.” Hij kan zich nog goed de winter van 1976/1977 herinneren. ,,Het was ergens in januari of februari. Het water klotste over de dijken. Uit voorzorg zijn toen heel wat mensen geëvacueerd.” Tegenwoordig werkt Van Boeijen als software architect bij een IT-bedrijf in Apeldoorn. Daar ontwikkelt hij automatise ringssystemen. De tekst van de brief luidt: ’Naast de gebruikelijke onderwerpen, is de leden de kans geboden om te reage ren op de onstuimige formatiepe- riode van de laatste weken. De re acties willen wij als bestuur graag met u delen, in de hoop dat u deze opmerkingen meeneemt in de eva luatie van de afgelopen formatiepe- riode. De onvrede over de commu nicatie met de leden is groot; “Waarom heeft het enkele dagen geduurd voor de cijfers duidelijk waren?” Er heerst nog steeds onbe grip over de latere uitleg op dit punt. Aanwezige ondernemers en werknemers voelen zich in de steek gelaten. “Nivelleren is minder in vesteren in de onderneming”. Ook in de agrarische sector, een belang- vraagden neigt ’iets meer naar uit breiding’ maar mensen boven de 55 jaar en ouder willen het juist niet. ’De waarde voor de werkgelegen heid wordt door de meerderheid wel ingezien, maar men tolereert niet dat deze terreinen het landschap ont sieren.’ Het bedrijventerrein in Oud- Vossemeer mag voorlopig niet wor den uitgebreid. Daar heeft de Raad van State een stokje voor gestoken. In Sint-Annaland is een aantal be drijven dat naar buiten het dorp wil. bezwaren houden. Tegen de aange paste plannen die ter inzage heb ben gelegen (onder meer over en hogere grenswaarde voor geluid), zijn vervolgens geen bezwaren in gediend. Maandagavond staat het voorstel op de agenda van de open bare commissie ruimte. Dan wor den de fracties gevraagd het be stemmingsplan ongewijzigd vast te stellen en af te zien van het vast stellen van een exploitatieplan. Op 13 december, de laatste vergade ring van de gemeenteraad van dit jaar, kan de procedure helemaal af gerond worden. nisse, de beide heemkundekringen en het streekmuseum is een pro gramma tot stand gekomen. Op 1 februari is er in Stavenisse ’s morgens een herdenkingsbijeen komst in de Hervormde kerk. De ge nodigden wandelen daar in een stille tocht vanuit De Stove naar toe. In de kerk spreken burgemeester Nuis, de in Stavenisse geboren emerituspredi kant ds. L. Quist en een 60-jarige overlevende. Verder draagt een jon gere een gedicht voor en is er mu ziek. Na afloop wordt aan de voet van de kerktoren een krans gelegd. Aan de toren is tien jaar geleden een plaat bevestigd met daarop het aantal verdronken inwoners: 153 uit Stave- nisse (en ook nog twee mensen van elders), 9 uit Sint Philipsland, 2 uit Sint-Maartensdijk en 2 uit Tholen. In Sint Philipsland wandelen de genodigden ’s middags vanuit De Wimpel naar de gedenksteen aan de Kerkring. Daar houdt de burgemees ter een toespraak en worden de na men van de negen slachtoffers voor gelezen. Ook hier wordt een krans gelegd. Concordia speelt koraalmu- ziek. Heemkundekring Philippus- landt richt in De Wimpel een foto tentoonstelling in over de Ramp. Mogelijk wordt ’s avonds in de hal van het gemeentehuis in Tholen het muziekstuk De Ramp uitgevoerd. Vervalt dit onderdeel, dan wordt het budget met vijfduizend euro ver laagd. Tijdens de rondwandeling door Tholen liep Van Boeijen nog even langs zijn ouderlijke woning, aan het Hertenkamp. ,,We woonden in de ambtswoning, naast villa Ostrea”, zegt hij. ,,Als kind speelde ik in de polder bij het gemaal, waar nu huizen staan.” De mistige zater dag doet hem terugdenken aan zijn kindertijd. ,,Op dagen als deze hoorde je altijd de misthoorn op de Eendracht.” Henk kan zich niet meer heugen wanneer hij voor het laatst in Tholen is geweest. ,,Zeker zes tot acht jaar terug, samen met mijn kinderen. Wat opvalt, is dat de straten vol auto’s staan. Dat was in zich vervolgens met een smoes uit de voeten maakte. Donderdag kwam het personeel erachter dat er geld uit de kamer was verdwenen en dat de onbekende man dat ver moedelijk heeft meegenomen. Een onbekende man begaf zich woensdagmiddag rond vier uur in één van de kamers in de praktijk van huisarts Van de Weijer aan de Raadhuisstraat in Oud-Vossemeer. Medewerkers ontdekten de man, die het meteen ouderwets gezellig. Dat hadden we veel eerder moeten doen.” Henk van Huizen is het daar helemaal mee eens. ,,Het is reuze gezellig en de klik is er meteen.” Van Huizen verhuisde twaalf jaar geleden uit Tholen naar Hooge- veen, vanwege zijn werk bij Fok ker. Iemand die even twijfelde of ze wel moest gaan, is Dianne van den Hoven uit Tholen. ,,In eerste in stantie zag ik het niet zitten. Ik ben niet zo’n reünie mens. Maar toen ik hoorde dat het alleen van onze klas was, heb ik alsnog ’ja’ gezegd.” Het merendeel van de klasgeno ten herkende ze meteen. ,,Behalve Henk van Boeijen. Ik kwam niet op zijn naam.” Dianne bewaart goe de herinneringen aan haar basis schooltijd. ,,We waren een hechte groep. Heel gemoedelijk, geen pestgedrag.” In een hoekje op een stoel zit een dame met een rode trui. Het is Door Loof, uit Tholen. Ze praat wat moeilijk. Het gevolg van een auto-ongeluk in de derde klas. Vijf maanden lag ze in coma in het zie kenhuis. Vervolgens moest Door 3,5 jaar revalideren. Zodoende kent ze haar oud-klasgenoten alleen uit de eerste en tweede klas. ,,Toch haalde ik Gerry Buys, Dianne Zoe- teweij, Nico Klippel en Kees Geu ze er meteen uit.” Een vervolg krijgt deze bijeen komst zeker. In 2013 kan de groep van 1975 via Marian van de Berge een uitnodiging verwachten. Verder betreurde Van Gorsel het dat de aanleg van het fietspad tussen het dorp en de Kreekweg weer is uitge steld. ,,Heel spijtig. Veertig jaar ge leden werd er al over gesproken. Ik ben nu 65 jaar en het ligt er nog niet.’’ Hij wilde dat statenlid Jack Werkman het nog eens aanhangig maakt bij gedeputeerde staten. Wet houder Frank Hommel zei het ook jammer te vinden dat het nog niet zo ver is. Onlangs had gedeputeerde Kees van Beveren (CDA) gezegd dat de provincie bezig was om grond te verwerven, maar die had volgens Hommel ’voor zijn beurt gesproken.’ ,,Hij dacht dat ze er mee bezig waren, maar dat was niet zo.’’ De zesde klas (1975) van basisschool De Regenboog uit Tholen heeft zaterdag een reünie gehouden. Van links naar rechts: Hendrik van Boeijen, Siem Jansen, Kees Geuze, Dianne Zoeteweij, Jos Jansen, Greet Potappel, Leo Jansen, Cor Lensen, Kees Wilsing, Ellen de Waal, Gerrie Buijs, Lia Bijl, Door Loof, Dianne van de Hoven, Jacoba Schot, Henk van Huizen, Christa van Luinen, Nico Klippel, Rens Tichem. Ontbreken op de foto, maar wel op de reünie: Marian van de Berg, Adriaan van de Berg, Iza Gaakeer en meester Fondse. Hij kwam komend uit de richting Tholen achter een oplegger met kraan te rijden richting Oud-Vosse- meer. De oplegger sloeg bij het be drijventerrein Welgelegen de Lan- geweg in terwijl Van Gorsel zijn weg vervolgde over de Oud-Vosse- meersedijk om naar zijn huis te gaan aan Molendijk. ,,Daar zie ik dat meneer over de Zoetendijk rich ting Sint-Philipsland rijdt. Het moet niet zo zijn dat ze nu door het bui tengebied gaan crossen.’’ De Zoe- tendijk loopt van de Roolandsedijk naar de Broekseweg. Half november plaatste de provincie rond Oud-Vossemeer verbodsbor den voor vrachtverkeer, met uitzon dering van bestemmingsverkeer. Provincie probeert hiermee de over last voor bewoners van de straten Onder de Molen en de Molendijk te verminderen. Met camera’s aan de Thoolse brug (Eendrachtweg) wordt nagegaan of het doorgaand vracht verkeer inderdaad is afgenomen. In Op 13 november 1958 is aan de Der de Dijk tussen Stavenisse en Sint- Maartensdijk het door Gerrit Bolhuis gemaakte beeld Het Zeemonster - zoals de eigenlijke naam luidt - ont huld. Een geschenk van de stichting Adoptie Eiland Tholen (een aantal gemeenten uit Noord-Holland en Utrecht) die in de voorgaande jaren op allerlei gebied hulp verleende aan het door de watersnood getroffen Tholen. Sindsdien staat het beeld van grindbeton ongestoord in een hoekje van de dijk, naast de Provin- cialeweg. Op het ogenblik ziet de omgeving er wat rommelig uit alle maal: tegels die, waarschijnlijk door boomwortelgroei, scheef liggen; een kromgetrokken zitbank; een paadje vol putten en kuilen. Vermoedelijk afgelopen donderdag of vrijdag vond iemand het nodig om dit beeld vol symboliek - met een diepere beteke nis voor veel inwoners - te besmeu ren met oranje en zwarte verf. Mede werkers van de gemeente hebben ’de vis’ maandagmorgen schoonge maakt. problemen heel wat oud-klasgeno- ten. ,,Niet altijd aan het gezicht”, zegt hij. ,,Wel aan de houding, mi miek en de manier waarop mensen praten. Dat verandert niet.” Waar hij zoal over praat, op een dag als deze? ,,Wat voor werk je doet, of je kinderen hebt, dat soort zaken.” Over ’toen’ heeft Van Boeijen het weinig gehad. Alleen tijdens het be zoek aan het schoolgebouw, zegt hij. ,,De vensterbanken, radiatoren, het wasbakje en het plafond met gaatjespatroon. Het is er allemaal nog. En dat wekt herinneringen op.” Lerares Miranda Fase uit Tho- len verzorgde de rondleiding door het schooltje, waar nu SBO De Ves te huist. Ook oud-leraar Jan Fondse kwam langs. Dat geldt ook voor Tholen. Bedrij ven kunnen werk bieden aan zowel laag- als hoogopgeleiden. Vooral voor hoogopgeleiden is er weinig aanbod. B. en w. willen nu het be leid aanpassen. Dat houdt in dat de gemeente lokale terreinen in Sint- Maartensdijk, Sint-Annaland, Oud- Vossemeer, Stavenisse en Poortvliet afrondt en de bedrijventerreinen bij Tholen en Sint Philipsland vergroot. Dat strookt echter niet met de toe komstvisie van de gemeente. Maar ook de provincie zit niet te wachten op het vergroten van de lokale be drijventerreinen, zoals op Flupland. Die staat dat alleen toe bij Tholen. Of het op Sint Philipsland kan, is volgens b. en w. nog onzeker en zal nog het ’nodige overleg’ vergen met Middelburg. De Thoolse bevolking reageert ver deeld op het uitbreiden van bedrij venterreinen ten koste van het open landschap. Dat is volgens de toelich ting gebleken uit een enquête voor het actueel maken van de toekomst visie. De meerderheid van de onder- Nog zo’n bekende naam in de klas van 1975 is Ellen de Waal. Als bij naam kreeg ze de naam: bokken pootje. Haar vader was eigenaar van koekjesfabriek De Waal. In middels is Ellen 26 jaar weg uit Tholen en woont en werkt ze in Den Haag. Daar is ze communica- tieconsultant. ,,Weet je wat zo bij zonder is aan deze klas? We leven allemaal nog. En de stoere jongens van toen, zijn nog altijd even stoer. Echt ontzettend leuk om iedereen terug te zien. En alle lof voor Kees Wilsing. Want hij heeft ons bij el kaar gebracht. Eén van die ’stoere’ jongens van toen is Rens Tichem. Hij was vol gens velen de gangmaker van de klas. Altijd in voor een geintje. ,,Een pestkop, maar geen vervelen de”, zegt Christa van Luinen. ,,Ook Cor Lensen kan daaronder ge schaard worden. Daar was ik altijd verliefd op. Dat heb ik hem net verteld.” Cor reageert wat noncha lant en zegt: ,,Ach, er waren wel meer meisjes verliefd op mij, zoals Marian van de Berge.” Waarop Marian inhaakt en zegt: ,,Moet je dat nu zeggen Cor, straks komt al les in de krant.” De woningcorporatie kocht eerder de woning van de familie Beens, naast het te bouwen complex. Die bleef ondanks de aanpassingen aan het gebouw (er gaat een laag af) 1 o F ér r’"l

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3