’Erkenning is ontzettend fijn, maar voldoening komt van de mensen mijn schoonvader zou trots zijn OUD NIIQIQJ 00 F In.i y 5l 373 schakers ZSC in hoofdklasse Geluk tweede in Z-dressuur Rijnberg derde bij kustvissen Eerste winst van seizoen voor Gemeente leent voor 47 miljoen Twee winnaars op duivententoonstelling Oud-Vossemeer ’Overwinning is mooie afsluiting, K E EN ZILVER Thools/Zierikzeese team verslaat Landau EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 29 november 2012 13 Remise-aanbod Cement Glimlach Genomineerden Liefde Rad di t/m vr za De prijzen zijn nu historisch hoog! 11. 11. - 17.00 uur - 16.00 uur Het samengestelde Thoolse en Zierikzeese team Zie Scherpe Combinatie heeft een knappe 5-3 overwinning geboekt op Landau 2 uit Axel. Dit betekende de eerste overwinning van het seizoen in de Zeeuwse hoofdklasse. ZSC heeft nu samen met De Zwarte Dame uit Kruinin- gen drie wedstrijdpunten en staat onderaan. Maar het verschil met de nummer een is slechts twee punten dus de teams zijn aan elkaar gewaagd in deze dubbelrondige competitie. Antwerpsestraat 5 Bergen op Zoom 06-83710773 www.vanleeuwenjuweliers.nl Ronde kop Achtergrond Oplossinggericht De vrijwilligers van het Nederlandse Rode Kruis afde ling Tholen-Reimerswaal, Poula de Klerck uit Tholen en Rosan Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk zijn vrijdag in het zonnetje gezet tijdens de vrijwilligersavond van de gemeente Tholen. Deze is bedoeld om vrijwilligers te bedanken voor hun inzet in het afgelopen jaar. Gezelligheid Overmoedig \7; Advertentie I.M. Tineke Fonteyne met haar winnende postduif, een doffer. Haar man Rien, van wie de duif is, kon vanwege verplichtingen op zijn werk zaterdagmiddag niet aanwezig zijn in de Vossenkuil. Dressuurruiter Tommie Geluk heeft zaterdag een tweede prijs behaald in de klasse Z. Hij deed op zijn paard Ultano H mee aan een dressuurwed- strijd in Oude Tonge en kreeg voor zijn prijswinnende proef 211 pun ten, ruim voldoende voor een winst punt. In zijn tweede proef liep de teller nog wat hoger op voor de Sint-Annalandse combinatie, maar de 214 punten gingen niet vergezeld van een prijs. De gemeente Tholen kreeg in totaal twintig aanmeldingen voor de vrijwilliger van het jaar verkiezing. Voor de categorie ’groep vrijwilligers 2012’ kwamen negen aanmeldingen binnen. De jury nomineerde er drie: de vrijwilligers van de 7-dorpentocht, de vrij willigers van speeltuinvereniging ’Vrij en Blij’ uit Sint-Annaland en de Thoolse vrijwilligers van het Nederlandse Rode Kruis, af deling Tholen-Reimerswaal. In de categorie ’vrijwilliger van het jaar 2012’ kwamen zeven aanmeldingen bij de gemeente bin nen. Drie kregen een nominatie: Poula de Klerck, Corrie Schot- de Graaf en Ben ’t Hart. Voor de categorie ’vrijwilliger van de toekomst’ werden vier Tholenaren aangedragen: Raymon Ne sen, Rosan Stoutjesdijk, Joy de Korte en Lotte Polderman. Ze werden alle vier genomineerd. begon, wist ik genoeg.” Voor Rosan verandert er niet veel nu ze een jaar lang de titel ’vrijwilliger van de toekomst’ mag dragen. ,,Die ver melding is leuk, maar waar het om draait is mensen met een glimlach zien weggaan.” De Smurdiekse was die avond niet alleen, maar samen met broer Pepijn, vriendin Manuela Geuze en Gulio Morelli naar het gemeentehuis gekomen. Wethouder Jan Oudesluijs noemde het vrijwilligerswerk in zijn openingstoespraak het cement van de samenleving. Dat cement wordt volgens de wethouder de komende jaren alleen nog maar belangrijker nu de overheid bezuinigt op de zorg. Zo schrapt het kabinet tal van voorzieningen, zoals dagbesteding, maar ook huishoudelijke hulp voor mensen met een beperking. In totaal moet 1,6 miljard euro bezuinigd worden. Dat is 25 procent van het huidige budget. Tegelijkertijd neemt het percentage ouderen toe (het aantal tachtigplussers groeit jaarlijks met 2,5 procent) en hebben huishoudens steeds minder tijd om te zorgen voor fa milieleden. ,,In de toekomst is zorg zonder vrijwilligers ondenk baar.” Volgens de gemeente doet één op de vijf Tholenaren aan vrijwilligerswerk. Landelijk is dat 42 procent. pen hier een duif om daar mee te fokken. De opbrengst gaat in de kas sa van de vereniging.” Dat fokken is volgens De Wilde een vak apart. ,,Het is niet een kwestie van een doffer en een duivin samen in één hok plaatsen. Dat is wat te kort door de bocht.” Het kweken ge beurt door het zorgvuldig selecteren van fokkoppels. Stelregel is dat je nooit twee duiven kruist die dezelf- het Rode Kruis, afdeling Tholen- van de vrijwilliger van het De tentoonstelling telde dit jaar 96 duiven. Dat is minder dan andere ja ren. Doorgaans kan de vereniging rekenen op zo’n 110 tot 120 duiven. Hoe het komt dat er minder inschrij vingen zijn, weet Peter de Wilde niet. Er zijn zes klassen: jonge doffers (dit jaar geboren), jaarling doffers (1 jaar oud) en oude doffers (minimaal 2 jaar oud). Bij de duivinnen is de indeling hetzelfde. De keurmeester, die eerder die dag is langs geweest, let op een aantal zaken, zoals: de kop, ogen, vleugels, spieren en alge hele conditie van de duif. Op ieder kooitje hangt het keuringsrapport, met het aantal behaalde punten. Maximaal kan een duif 93 punten halen. ,,Dan moet echt alles klop pen”, zegt De Wilde. ,,Dat betekent een mooie ronde kop, gekleurde ogen en een lekker dik verenpak.” Volgens de Wilde is dit het ideale moment om een duif te beoordelen. ,,Ze hebben net nieuwe veren.” Het resultaat was enigszins verras send want Landau staat qua rating hoger en daarnaast mist ZSC dit seizoen Sebastiaan Koedoot en de ze wedstrijd ook nog Bas van de Graaf. Na een uurtje spelen leken de kansen aanvankelijk beter te zijn voor Landau. Zo had Martin Krijger zich na een Siciliaanse ver dediging op het vijfde bord akelig misrekend en moest al vroeg een stuk inleveren. Hij probeerde het tij nog te keren maar moest na verdere afwikkeling capituleren. gen uit de commissie bestuursza ken. De gemeente doet aan totaalfi- nanciering, niet aan projectfinancie ring. Behalve voor het project Vestetuin/Molenvlietsedijk in Tho len. Jaarlijks wordt berekend hoe hoog het financieringsoverschot of - tekort wordt. Aan de hand van die uitkomst worden zonodig in de loop van het jaar leningen afgesloten. Maandagavond kunnen de fracties hier nog vragen over stellen in de openbare commissie ruimte. Poula de Klerck uit Tholen is vrij dagavond gekozen tot individuele vrijwilliger van het jaar. ,,De erken ning is ontzettend fijn”, zegt ze. ,,Maar de echte voldoening komt van de reacties van mensen waar voor ik als vrijwilliger werk.” De Thoolse is al meer dan tien jaar ac tief voor de stichting Werkgroep Gehandicaptenbeleid Tholen. Daar is ze voorzitter en penningmeester van. Daarnaast heeft ze zitting in de stuurgroep wonen en welzijn, de gehandicaptenraad en in de cliën tenraad van WWB (Wonen, Werk en Bijstand) bij de gemeente. Ook is Poula provinciaal actief voor mensen met een handicap. ,,Betaald werk heb ik jaren terug opgezegd. Het viel niet meer te combineren met het vrijwilligerswerk en mijn privéleven.” Voor De Klerck komt de erevermelding niet uit de lucht vallen. ,,Mensen waarmee ik werk um. Bestuurslid Jany Boogaard is apetrots. ,,Eindelijk is het gelukt. Een opsteker voor alle vrijwilligers van het Rode Kruis. Na al die jaren krijgen we erkenning voor ons werk. Dit is een extra motivatie om door te gaan. Nu hopen dat we nog meer vrijwilligers aantrekken. Want we kunnen wel wat extra jongelui gebruiken.” Chris de Neeff, voorzitter van Reimerswaal, tijdens de bekendmaking jaar verkiezing. De uitreikingen van de erevermel- dingen werd voorafgegaan door optredens van Anouk op den Brouw, winnares van talentenjacht- show Tholen’s got Talent, jongleur Evert van Asselt van circusschool Hogerop, popkoor Voix uit Oud- Vossemeer en het toneelduo Remy van Keulen en Marcel van As. Die laatste twee dreven in een sketch de spot met de Wet maatschappe lijke ondersteuning (Wmo). Een wet die volgens de twee Goesena- ren vooral bestaat uit regels waar- Minder ervaren, maar daarom niet minder vernoemenswaardig, is Ro- san Stoutjesdijk uit Sint-Maartens- dijk. De 13-jarige is uitgeroepen tot vrijwilliger van de toekomst. Voor naamste reden is de handtekenin genactie voor behoud van het zwembad in de smalstad, die zij eerder dit jaar op poten zette. Daar naast geeft Rosan judotrainingen en is ze sinds kort aspirant lid van de Jongerenraad Tholen (Joth). ,,Ik had het echt niet verwacht”, zegt ze. ,,Ik dacht aan gewoon een leuk avondje met mijn vrienden. Maar toen burgemeester Nuis in zijn toe spraak ineens over het zwembad Toen moest ik toch wel even slik ken. Gelukkig kunnen we het mooi afsluiten.” Ze steekt de winnende duivin in de lucht en zegt: ,,Deze is voor jou, Japje. Dat was de bijnaam van mijn schoonvader.” Hoewel Lianne Walpot stopt als actief lid, blijft ze wel verbonden aan de ver eniging. ,,De onderlinge gezellig heid, daar blijf ik voor. Het is een hechte club. Schoonvader zou trots zijn, dat weet ik zeker.” Arjan Rijnberg uit Oud-Vossemeer doet het niet alleen goed in de top- competitie bootvissen, waarbij hij het klassement aanvoert, ook bij de eerste dag van de topcompetitie kustvissen behaalde hij goede resul taten. De visser van de Edelkarper uit Bergen op Zoom eindigde zater dag als derde met 300 cm vis. Er werd door de 50 deelnemers op het strand van Cadzand weinig vis ge vangen. Dertien deelnemers vingen zelfs helemaal niets, terwijl het in de aanloop naar de wedstrijd anders was tijdens het proefvissen. Toen werd wel veel schar en wijting ge vangen. Het was zaterdag aan de Na het lossen vliegen de duiven naar huis, maar zelden in een rech te lijn. Hoe lang een duif onderweg is, heeft te maken met de omstan digheden, zoals de afstand en windrichting. „Snelheden van 120 kilometer per uur zijn geen uitzon dering.” Een chip om de poot zorgt voor de tijdsregistratie. ,,Vroeger moest je thuisblijven, dat is nu niet meer nodig.” de ’fout’ hebben, zoals een plat hoofd. ,,Heb je eenmaal een ge schikt koppel, dan legt een duivin tussen de zeven en tien dagen na de paring het eerste ei. Zeventien da gen later kruipt het jong eruit. Dat staat vier weken later op eigen be nen en vliegt (indien geboren in fe- bruari/maart) in juni zijn eerste wed strijd.” Jaarlijks organiseert de Nederland- Voor Lianne Walpot is de overwinning van de postduivenverkiezing extra bijzonder. De afgelopen zes jaar vormde ze samen met haar schoonvader Kees Hommel een combinatie. Onlangs is hij op 74- jarige leeftijd overleden. Rien Fonteyne en Lianne Walpot zijn de winnaars van de postduiven verkiezing in Oud-Vossemeer. Dat maakte Peter de Wilde, voorzitter van postduivenvereniging De Zwaluw, zaterdagmiddag bekend in de Vossenkuil. Voor Walpot is de overwinning extra bijzonder. De afgelo pen zes jaar vormde ze samen met haar schoonvader Kees Hommel een combinatie. Onlangs is hij op 74-jarige leeftijd overleden. ,,Deze over winning is een mooie afsluiting.” se Postduivenhouders Organisatie (NPO) veertig wedstrijden in bin nen- en buitenland. Een speciaal duiventransport brengt de circa duizenden duiven, afkomstig van duivenhouders uit heel Nederland, naar de bestemming. De locaties waar de duiven gelost worden, va rieert van Gent tot Barcelona. ,,Elf- honderd kilometer is doorgaans de maximale afstand”, zegt De Wilde. Poula de Klerck is gekozen tot vrijwilliger van het jaar. De Thoolse werkt tien jaar als vrijwilliger voor de stichting Werkgroep Gehandicaptenbeleid Tholen. verre werpers, een techniek die Rijnberg zich eigen heeft gemaakt. Jeroen den Engelsman (Makreel)uit Sint-Annaland was na Rijnberg de hoogst geplaatste Tholenaar met een 14de plek en 279 cm vis. Verdere uitslag: 19. Govert v.d. Rhee, Sint- Maartensdijk, Oosterscheldevissers, 183 cm; 30. Eddy op den Brouw, Sint-Maartensdijk, Oostersch., 163 cm; 32. Jeromy van Houdt, Sint- Maartensdijk, Zeebaars, 226 cm; 37. Wilco Keur, Sint-Maartensdijk, Oostersch., 135 cm. Rijnberg vist zondag de derde en laatste wedstrijd van de topcompetitie bootvissen vanuit Neeltje Jans. maar nooit vallen we in de prijzen. Dat zal dit jaar niet anders zijn, let maar op.” De Smurdiekenaar zei dat voorafgaand aan het program ma in de foyer van het gemeente huis in Tholen. Hij had het mis. Want voor het eerst in de geschie denis van het Rode Kruis, stonden de vrijwilligers van de afdeling Tholen vrijdagavond op het podi- Met nog drie partijen te gaan kon invaller Marnix den Boer gelijk spelen tegen een andere jeugd- speelster. Hij leek na een gelijkop- gaande partij in een beter eindspel terecht te zijn gekomen vanwege een slechte zwarte loper. Hij zag de weg naar winst echter niet zitten en accepteerde het remise-aanbod me de vanwege de kansen op de overi ge borden. Zo had de andere invaller Arend Bandsma een interessante partij op het zevende bord waarbij de stel ling geheel open kwam te liggen. Bandsma moest op zijn tellen let ten vanwege diverse dreigingen en de klok tikte ook door. Gelukkig kon hij in die tijdnood een mooie paardvork plaatsen waardoor zijn tegenstander alles of niets speelde met een torenoffer op h7. Deze aanval kon de Axelaar echter niet doorzetten waardoor hij met een toren minder kwam te staan en verloor. Als laatste was Kedem Gutkind be zig op het derde bord tegen een op ponent die bijna 300 ratingpunten meer had. Dit verschil was echter niet zichtbaar. Gutkind koos voor het Frans waarbij zijn tegenstander een aanval op de koningsstelling forceerde. Hierdoor kwam zijn ei gen stelling open te liggen waarvan Gutkind kon profiteren met winst van zowel een loper als twee pion nen. Met nog enkele zetten te gaan voor de tijdscontrole en slechts een paar seconden op de klok gaf de man uit Zeeuws-Vlaanderen zich gewonnen waardoor een klinkende 5-3 overwinning op het scorebord kwam te staan. Breevaart verspeelde in de opening een pion en kwam daardoor in het Blackmar-Diemer gambiet terecht. Door ontwikkelingsvoorsprong kwamen zijn stukken al snel beter te staan en kon daarvan profiteren. In het late middenspel kon hij de zwarte dame winnen voor loper en toren en door een ver opgerukte vrijpion kon hij de definitieve ge nadeslag toebrengen. deden geheimzinnig, dus ik ver moedde wel wat.” Het kwartje viel pas echt toen het servicebureau van de gemeente Tholen belde met de mededeling dat ze was genomi neerd. De Thoolse is blij met de no minatie, maar staat niet graag in de belangstelling. ,,Zo op het podium in de spotlights, dat is niets voor mij. Ik blijf liever op de achter grond.” De Klerck begon in 1976 als vrijwilliger met het invullen van formulieren en het schrijven van brieven voor mensen met een han dicap. In 2001 werd ze voorzitter van de stichting Werkgroep Gehan dicaptenbeleid Tholen. Rien Fonteyne, de andere winnaar, kan zaterdagmiddag niet aanwezig zijn in dorpshuis De Vossenkuil. ,,Hij moest werken”, zegt zijn vrouw Tineke. ,,Hij is schilder bij Facilicom, een bedrijf uit Rotter dam.” Fonteyne heeft dit jaar de mooiste doffer in de categorie ’oude doffer’ en ’jaarling doffer’. Met een ’jonge doffer’ neemt hij de tweede plaats in. ,,Een succesvolle middag”, concludeert Tineke. Haar man is van kinds af aan bezig met duiven. ,,De laatste zeven jaar intensiever”, zegt ze. Wat zijn geheim is, weet Tineke niet. ,,Het is echt zijn ding, ik maak alleen de hokken schoon en luister naar de verhalen die hij vertelt. Maar ik onthoud niet alles, hoor. Wat ik vooral leuk vind is de gezelligheid van deze avond. Iedereen komt sa men en je kunt nog wat winnen ook.” Lianne Walpot laat trots de winnen de duivin zien. ,,Ik had het echt niet verwacht”, zegt ze. ,,En zeker niet met een duivin, dan nog eerder met een doffer.” De duivin is van 2009. ,,Hoe ouder, hoe mooier.” Het is niet voor het eerst dat de combinatie Hommel-Walpot in de prijzen valt. Twee jaar terug wonnen ze ook. Toch stopt na deze overwinning voor Lianne de duivenhobby. ,,Ik heb er simpelweg geen tijd voor.” Alle 25 duiven zijn na het overlij den van mijn schoonvader Kees Hommel ondergebracht bij vereni- gingsleden. Op de vraag wat nu de tactiek was, moet Walpot lachen. ,,Ja, dat is het geheim hè. Nee, zon der gekheid. Ik denk vooral veel liefde. Dag in dag uit bezig zijn met die beestjes. Mijn schoonvader was 7 jaar toen hij ermee begon.” De laatste zes jaar heeft Lianne hem re gelmatig geholpen. ,,Ik ging altijd mee naar de vergaderingen en hielp met het sjouwen van de manden. Laatst kwam ik langs zijn lege huis. om iets niet kan. ,,Laten we het nu eens omdraaien en denken aan wat wel kan. Oplossinggericht. Den ken in mogelijkheden.” Ze werden met een luid applaus beloond. Naast optredens was er ook een in formatiemarkt met organisaties die met veranderingen in de zorg te maken krijgen. Zo waren er stands van de Vrijwillige Thuiszorg, steunpunt Mantelzorg, Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg, Sport Zeeland, Beenhakker (hulpmidde len), Gehandicapten platform en de gemeentelijke voorzieningenad viseur. Even voor tien uur nam burgemees ter Nuis het woord en maakte de winnaars bekend. Ze werden op het podium geroepen waar ze van wet houder Jan Oudesluijs een bos bloemen kregen. De burgemeester overhandigde een beeld, gemaakt door kunstenaresse Veronie Rens uit Renesse. Het beeld symboliseert mensen die elkaar vasthouden en ondersteunen. Toepasselijk voor een vrijwilligersavond. Naast winnende doffers en duivin- nen draaide er heel de avond een rad van fortuin. Op een tafel liggen verschillende prijzen, waaronder: duivenvoer, levensmiddelen en speelgoed. ,,Dat trekt altijd veel be langstelling”, zegt De Wilde. ,,En weet je, zeker zeventig procent komt van buiten de vereniging en heeft niets met duiven.” Het zijn veelal mensen uit het dorp, die op de gezel ligheid afkomen.” Voor de leden van de postduivenvereniging is de ten toonstelling voornamelijk de afslui ting van het seizoen. ,,Alle vluchten zijn achter de rug, de duiven zijn in de rui, nu maken de leden zich op voor het nieuwe jaar. Sommigen ko- De gemeente heeft op dit moment ruim 47 miljoen euro aan leningen uitstaan. De looptijd van vaste geld leningen variëren van vijf tot 25 jaar tegen een gemiddeld renteper centage van ruim vier procent. Het gaat om zo’n tien leningen waarvan de meesten lineair zijn. Dat wil zeg gen dat er een gelijkmatige aflos sing plaatsvindt en dat de rente berekend wordt over het nog open staande saldo van de hoofdsom. B. en w. beantwoorden daarmee vra- Rosan Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk mag zich een jaar lang vrijwilliger van de toekomst noemen. De 13-jarige heeft zich begin dit jaar ingezet voor het behoud van zwembad Haestinge. Jan Hartog uit Sint-Maartensdijk, vrijwilliger bij het Rode Kruis, had de handdoek al in de ring gegooid. Hij geloofde niet meer in een ere vermelding. Niet meer na twaalf jaar. Want zolang gaat hij naar de vrijwilligersavonden van de ge meente. ,,Ieder jaar wordt het Rode Kruis genomineerd voor de titel ’groep vrijwilligers van het jaar’, Op het eerste bord kwam Hans Aangeenbrug na een Konings-Indi- sche opening niet in problemen maar ook niet in het voordeel. Bei de koningsstellingen kwamen in het middenspel open te liggen maar beide spelers konden geen winnend voordeel afdwingen waarna het punt terecht werd gedeeld. Dig de Graaf speelde op het naast gelegen tweede bord en kreeg de zelfde tegenstander van het vorig seizoen tegenover zich. Vorig jaar verloor hij, dus het was tijd voor revanche. Ook nu kwam er weer een Pirc op het bord waarbij De Graaf na een afruil pionverlies over het hoofd zag. Zijn tegenstan der leek overmoedig te worden want in plaats van een simpele pionopstoot verkoos hij een paard- zet waarbij hij overzag dat De Graaf twee lichte stukken voor de toren kreeg en een ijzersterke pion op f6. Uiteindelijk moest de Axe- laar nog meer materiaal inleveren vanwege onontkoombaar mat en hield het daarna voor gezien. In de tussentijd was de stand toch weer 1,5-2,5 in het nadeel van ZSC door onnodig verlies van Theo Blonet op het 6e bord. Er leek geen vuiltje aan de lucht en hij stond met het loperpaar en een hangende zwarte d6 pion zelfs beter. Toch ging hij in de fout waarna het punt naar Landau ging. Gelukkig deed Rick van de Breevaart al snel iets terug en bracht de stand gelijk door een knappe overwinning op het 13- jarige jeugdtalent uit Axel. Van de Of •'s W 7 7<

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 13