oude regeling herbouw Goud schittert weer op schild van gevel ambachtsherenhuis Drie nieuwe huizen via ’Het respect voor de leraar is vele malen groter dan in Nederland’ Anco van der Werff (20) uit Scherpenisse voor de klas in Kenia Stenen door ruit kerk Vossemeer Bedrijventerrein moet groener Vos in Oud-Vossemeer verliest niet zijn streken, wel zijn kleur Symposium over rol van water ZLTO pikt zout Rammegors niet Vechtpartij op Kaaij in Tholen Sponsor Automatiseringscentrum Tholen Donderdag 29 november 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Brieven Lesmethoden Geen werk STICHTING UIT OP THOLEN PRESENTEERT: ’Sportclubs hebben dezelfde uitdaging’ Versterken lintbebouwing Anna Jacobapolder Veilige weg Milieuknelpunt Kleurplaten Ethiopië THEATERPRODUCTIEHUIS ZEELANDIA brengt ’COUPURE’, een theaterstuk over de watersnoodramp van 1953 met BRAM KWEKKEBOOM en MARLIES HAMELYNK. Datum Zaterdag 8 december 2012, 20.15 uur Locatie Meulvliet, Zoekweg 8, Tholen. Prijs 16,50 V1 «V v Ir - O Anco van der Werff heeft vier dagen voor de klas gestaan in Machakos, Kenia. Schilder Arie Weeda belegt het wapenschild aan het ambachtsherenhuis met bladgoud. Advertentie I.M. Theater Het verzoek van J. Nell dateert al uit 2009. Voor de bouw van de wonin gen worden er bedrijfsgebouwen van totaal 3000 vierkante meter gesloopt. B. en w. besloten mee te werken, naar de gemeenteraad scherpte een jaar later, op 23 september, de rege ling aan. Voor een derde woning moest ten minste 5000 vierkante me ter bedrijfsgebouw tegen de vlakte. Maar daar voldoet het plan van Nell niet aan. De gemeente sloot in januari vorig jaar een overeenkomst over plan ning, planschade en kosten met hem. En er is gezocht naar een geschikte plek voor de drie woningen van 750 kubieke meter elk. De drie kavels zijn 4255 vierkante meter, 4375 vier kante meter en 4970 vierkante meter groot. Er waren vier bezwaarmakers tegen de plannen. Na een inspraak avond vielen er twee af. De twee an deren hielden hun bezwaren, maar zochten actief naar alternatieven. Die bleken niet haalbaar. Wel werd het plan op enkele punten aangepast. Provincie en waterschap zijn ak koord. In juli dit jaar deed de Raad van State uitspraak over de zesde herziening van het plan buitenge bied. Bezwaarmakers vonden dat het verscherpte beleid toegepast had moeten worden. Maar volgens de Eigenlijk ging Anco liever naar Ma lawi. Waarom, weet hij eigenlijk niet. ,,Gewoon een gevoel.” Toch werd het Kenia. Hoe dat komt? ,,De voorkeur van de groep”, zegt hij. Want de Scherpenissenaar ging niet alleen. Naast hem vertrokken nog vijf medestudenten van de Hoge school Zeeland (HZ) naar het Oost- Afrikaanse land. ,,En dan kies je ge makshalve toch voor de veilige weg; samen. Achteraf had ik net zo goed alleen naar Malawi kunnen gaan. Want veel tijd heb ik niet met mijn studiegenoten doorgebracht.” In totaal bestond de groep uit 34 pa- bo-studenten, afkomstig uit heel het land. Afrika maakte indruk. En niet al leen vanwege de armoede. ,,Als blanke word je op handen en voeten gedragen”, zegt hij. Bij zijn aan komst op de school in Machakos, stormden tientallen kinderen op hem af. ,,Iedereen wil aan je zitten. Voelen of die blanke huid wel echt is. Dat is echt bijzonder. Je bent voor hen net een koning.” Anco liep op de school mee met Ur- banus Musyoka (24) een Keniaanse leraar in opleiding. Hij stond voor klas 5, vergelijkbaar met groep 7-8 De reis naar Kenia is een initiatief van de stichting Edukans, een orga nisatie die jongeren betrekt bij ont wikkelingswerk in Afrika. Doel van de stichting is ervaring uitwisselen tussen leraren in opleiding in Ne derland en Afrikaanse landen. Ke nia is één van de landen waar de stichting actief is. Besturen van sportverenigingen uit de gemeente Tholen hebben don derdag tijdens een symposium hun ervaringen en hun blik op de toe komst uitgewisseld. De gemeente organiseerde de bijeenkomst, die plaatsvond in Haestinge in Sint- Maartensdijk. Het doel was om met elkaar open en transparant te kijken naar het sportklimaat in de gemeen te. Ook waren er sprekers, die ver telden over ontwikkelingen in de sport en de mogelijkheden en over de demografische ontwikkeling. In werkgroepjes spraken de besturen Waar eens water was, dat is de titel van een symposium dat de stich ting cultureel erfgoed Zeeland (SCEZ) en het waterschap Schel- destromen op 7 december organi seren. De bijeenkomst gaat over de rol van water in de provincie Zee land. Het symposium wordt van Raad van State had de gemeenteraad vast kunnen houden aan het beleid dat voor 23 september 2010 gold. De procedure voor het vaststellen van de zesde herziening was al vergevor derd. Om dan het aangescherpte be leid toe te passen, zou leiden tot rechtsongelijkheid voor Nell. B. en w. stellen nu voor verder te gaan met de aanvraag. Met het sane ren van een intensieve veehouderij wordt volgens b. en w. een belang rijk milieuknelpunt opgelost. Bouw van drie woningen is nodig om de sloop te kunnen betalen. Er is met Nell wel gekeken naar andere bouw grond in de buurt, maar die brengt onvoldoende op om de opstallen te kunnen slopen. Een ander punt is dat door de bouw van de drie huizen de lintbebouwing wordt versterkt. B. en w. vragen nu de gemeenteraad om de ruimte-voor-ruimteregeling van vóór 2010 toe te passen. Als ze daar akkoord mee gaat, dan kan het ontwerp-bestemmingsplan ter inzage worden gelegd. Maandagavond staat het voorstel op de agenda van de openbare commissie ruimte die om half acht begint. over hun beeld van de toekomst van hun club. Lennard Berrevoets van tennisclub Eegedima was één van de aanwezigen. De tennisvoor zitter is positief over de bijeen komst. ,,Het is goed om ook eens de ervaringen van andere sport clubs op je netvlies te krijgen. Bo vendien staan we allemaal voor de zelfde uitdaging: kijken naar de mogelijkheden om mensen aan je te binden.” Over het algemeen hebben de clubs te maken met dezelfde problemen: een tekort aan geld en vrijwilligers. een tot vijf uur gehouden in het waterschapskantoor in Middelburg. Het is bedoeld voor onder anderen beleidsmakers en cultuurhistorici, maar ook andere belangstellenden zijn welkom na aanmelding via scez.nl/watersymposium (tot 29 november). in Nederland. Een groep van 47 leerlingen. Dertig meer dan Van der Werff gewend is. Zelf staat hij als stagiair voor de klas in groep 8 van basisschool Ter Tolne in Tholen. ,,Zoveel kinderen was even wen nen.” En niet alleen het aantal. Ook de manier van lesgeven. Die ver schilt wezenlijk met de lesmethoden in Nederland. viel is de kleding. ,,Alle kinderen dragen een uniform. Die bestaat uit een groene broek of rok, een wit overhemd en een rode trui. Vaak vol gaten, scheuren en vlekken. Voor nieuwe kleding is bij veel gezinnen simpelweg geen geld.” Veel kinderen in Machakos groeien op in armoede. Mensen leven in kleine huisjes met golfplaten daken, zonder stromend water, elektriciteit of gas. Soms wel met zeven of acht kinderen. Dat is wat Anco zag tij dens een bezoek bij leerlingen thuis. Hij had kleurplaten en viltstiften uit Nederland meegenomen. ,,Je wilt niet weten hoe blij de kinderen De vos verliest zijn haren, maar niet zijn streken. Maar raakt ook wel eens zijn kleur kwijt. Dat was het geval in het wapen van Oud-Vosse- meer in de gevel van het ambachtsherenhuis aan de Raadhuisstraat. De vos heeft weer kleur en het goud van het schild schittert in de zon. Don derdag bracht schilder Arie Weeda er weer bladgoud op aan. Een bij zondere techniek die lang niet elke schilder meer beheerst, zegt Hans Krijger van het bouwbedrijf in Poortvliet die het gebouw voor de Am bachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe opknapt. Het wapen maakt deel uit van het or nament in de top van de gevel. Bij de restauratie bleek dat niet alleen het wapen was verbleekt. Ook delen van het zandstenen ornament waren aangetast door de tand des tijds. De uitgehouwen leeuw links van het schild bleek nog heel, maar de staande vos rechts bleek voor een deel los te zitten. Ook delen van de kroon boven het ornament waren vergaan, vertelt Krijger. ,,Toen dat eenmaal bekend was, hebben we voorgesteld om onderzoek te doen naar de oorspronkelijke kleuren van het schild en de kroon. Het is ten slotte een monument. Het schild en de kroon zijn in de loop der jaren met latexverf behandeld. Het onder- denken dat je er heel zuinig op moet zijn omdat het goud is en duur, maar je moet het juist royaal aanbrengen. Net zo lang tot alles goed bedekt is.’’ Weeda controleert het schild. Kleine plekjes die nog niet verguld zijn, krijgen alsnog een laagje: ,,Zo kan het weer dertig jaar mee.’’ Hij heeft nog wel een waarschuwing voor degenen die de steiger weer af breken. ,,Niet met vette vingers aan komen want dat geeft na drie maan den vlekken.’’ Ook het woord ANNO links van het ornament, en de cijfers van het jaar dat het gebouw klaar was, 1771, rechts ervan, zijn opnieuw geschil derd. Voor de firma Krijger is het een bijzonder karwei. De naam van het bedrijf is al heel lang verbonden aan het gebouw. ,,Het was Nicolaas Krijger die het in 1767 heeft ge bouwd voor 900 pond. Hij woonde toen nog in Tholen. En in de 22 jaar dat ik nu zelf in het bedrijf zit, heb ben we altijd het onderhoud mogen doen.’’ In het gebouw is het tegel werk aangepakt en aan de achterzij de zijn de kozijnen vernieuwd. den het fantastisch.” Communice ren deed hij met zelfverzonnen ge baren. ,,Of ze het begrepen? Geen flauw idee.” Slapen deed Anco in een hotel. ,,Fijn hoor, iedere ochtend een ont bijt dat klaar staat. Maar het is geen Ook de Thoolse Cindy van der Walle, student aan de Hoge school Zeeland in Vlissingen, is met Edukans op ’onderwijsex- peditie’ geweest. Van der Walle ging naar Ethiopië. Daar gaf ze op een basisschool les in het vak biologie. De les ging over de verschillende vlindersoorten die in Ethiopië leven. Ook de Thool- se verbleef twee weken in het Afrikaanse land, waar meer dan de helft van de kinderen niet naar school gaat. Een belangrijke oorzaak is de grote armoede. Terug thuis heeft Anco in zijn klas - groep 8 van basisschool Ter Tolne - de brieven van de Keniaanse kinde ren laten lezen. ,,Mijn leerlingen vonden het geweldig.” Voor vertrek naar Kenia had de Scherpenissenaar zijn leerlingen dezelfde opdracht gegeven. ,,Samen hebben we de brieven besproken. Dat maakte echt indruk bij de kinderen.” Ook heeft Van der Werff foto’s laten zien van de school en het leven in Afrika. Veel kinderen vroegen of hij ook olifanten heeft gezien. Dat was niet het geval. ,,Wel zebra’s, giraffen en apen. En in de stad veel gieren.” Van der Werff rondt aan het einde van dit schooljaar zijn studie af. Wat rest, is een afstudeerscriptie. Daar voor moet hij op Ter Tolne een on derzoek uitvoeren. Hij gaat zich verdiepen in leerprogramma’s op de computer. Maar voor het zover is, voert hij eerst een literatuurstudie uit als onderbouwing voor zijn scriptie. Na zijn afstuderen, wil An- co zo snel mogelijk aan het werk. Het liefst op Ter Tolne. Maar hij weet dat die kans vrij klein is. ,,Voor pas afgestudeerde pabo-studenten is geen werk”, zegt hij. ,,Althans niet in het onderwijs.” Toch is er hoop. ,,De Hogeschool Zeeland heeft nau we contacten met basisscholen in Antwerpen. Daar is een nijpend le rarentekort.” Of hij dat ziet zitten, weet de Scherpenissenaar nog niet. ,,Het onderwijs in België is erg ge disciplineerd, ik weet niet of dat wat voor mij is.” Ontwikkelingswerk lijkt hem ook wel wat. ,,Maar mis schien komt dat omdat ik nog in de ban van Afrika ben.” afspiegeling van hoe de mensen in Kenia leven. Wat dat betreft had ik voor die twee weken liever wat minder luxe gezeten, bijvoorbeeld bij een gastgezin. Dan ervaar je veel beter hoe het leven in Afrika er aan toe gaat. Na het avondeten werd de dag geëvalueerd. ,,Dan kwamen er altijd veel emoties los”, zegt Anco. ,,Dat heb je met veel vrouwen, hè”, grapt hij. ,,Want van de 34 studen ten, waren er maar twee jongens.” Bedrijventerreinen in de gemeente Tholen moeten groener. Dat vinden de Thoolse ondernemers, zo bleek donderdag tijdens de jaarvergade ring van Ondernemers Overleg Tholen (OOT) in Scherpenisse. Het schort met name aan de overgang Onbekende personen hebben zon dagavond rond half acht stenen door ruiten van de Hervormde kerk in Oud-Vossemeer gegooid. Dat ge beurde tijdens de kerkdienst. Kerk- rentmeester Han Quist is meteen na het voorval naar buiten gerend. ,,Er was niemand te zien.” De kerkgan gers bleven volgens Quist erg rus tig. Hij heeft het vermoeden dat de daders jongeren uit het dorp zijn. ,,Dat was een aantal jaren terug ook ZLTO Tholen heeft bij Rijkswater staat bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen verzilting van het Rammegors, het natuurgebied tus sen Sint Philipsland en Oud-Vosse- meer. ,,Het inlaatkanaal voor zoet water voor de landbouw grenst di rect aan het Rammegors, dus dat is een risico’’, schetste afdelingsvoor zitter Hendrik-Jan ten Cate onlangs op de jaarvergadering. Het kierbe- sluit voor de Haringvlietsluizen, verzilting van het Krammer-Volke- rak én van het Rammegors maken het volgens hem moeilijker om te zorgen dat de agrarische sector over voldoende zoet water kan beschik ken. ,,We zijn als gevolg van al die ontwikkelingen nóg vastberadener om de zoetwatervoorziening veilig te stellen.’’ Zodra voor het Ramme- gors de watervergunning in proce dure komt, kan opnieuw bezwaar worden gemaakt. ,,Rijkswaterstaat onderzoekt wat de gevolgen kunnen zijn. Maar de vraag is wat ze eraan gaat doen’’aldus Ten Cate. tussen het polderlandschap en de bedrijventerreinen. De Hogeschool Rotterdam gaat dit onderzoeken. Ook de uitstraling van de terreinen wordt onder de loep genomen. In mei worden de onderzoeksresulta ten bekendgemaakt. co CD "O S .o Indrukwekkend, soms ontroerend. Zo noemt pabo-student Anco van der Werff (20) uit Scherpenisse zijn uitstapje naar Afrika. Vier dagen heeft de leraar in opleiding voor de klas gestaan op een basisschool in Machakos, een middelgrote stad in Kenia ten zuidoosten van de hoofd stad Nairobi. Daar verbleef hij twee weken. ,,Verbazingwekkend hoe veel discipline de kinderen hebben. Daar kunnen ze in Nederland nog wat van leren.” school niet af. Redenen hiervoor zijn de lange afstand tot school en het geringe belang dat ouders aan onderwijs hechten. ,,Stichting Edu- kans wil daar verandering in bren gen”, zegt Anco. ,,De afgelopen ja ren hebben ze in het gebied verschillende scholen opgericht. En met succes. Het leerlingenaantal groeit.” Een ander uitstapje dat de Scherpe- nissenaar maakte, was naar een do venschool in Machakas. ,,Indruk- wekkend”, vat hij de dag in een woord samen. ,,Ik was nog nooit op zo’n school geweest, laat staan in Kenia.” Anco heeft er die dag spelletjes georganiseerd. ,,Ballon- nen oppompen met je kont op de pomp”, zegt hij. ,,De kinderen von- mijn hand over ga, moet het pie pen.’’ Weeda heeft een ’boekje’ met blad goud bij zich. Puur goud van 23,45 karaat, en platina om het te verster ken. In vaktermen dubbel toren- goud. Een voor een drukt de schil der de blaadjes tegen het schild: het goud hecht meteen op de onder grond. Het zijdepapier laat los. Piepkleine losse stukjes bladgoud zweven in de lucht. Zo dun is het. Vijf- tot achtduizendste van een millimeter. De schilder werkt boven op een steiger in een met folie afge schermde kooi. ,,Het moet droog zijn, anders kan het niet.’’ Vanaf de straat is niet te zien hoe de elemen ten stuk voor stuk in hun oude glo rie worden hersteld. Behalve het schild wordt ook de kroon behan deld. De stenen in de rand van de kroon rood en blauw, de kroon zelf krijgt ook een gouden laagje. Met een fijn kwastje werkt Weeda het bladgoud op het wapen af. Een kwastje met haren van een eekhoorn die hij even statisch maakt door ze boven zijn oor te wrijven. ,,Je zou Een 23-jarige Tholenaar heeft zater dagnacht een dubbele kaakbreuk op gelopen en is enkele tanden kwijtge raakt in een ruzie met vijf Oost-Europese mannen. Het vijftal ging even voor twee uur ’s nachts in beschonken toestand en onder in vloed van verdovende middelen café Hof van Holland aan de Kaaij bin nen. Daar vielen ze een meisje lastig, waarna er heibel ontstond met de vriend van het meisje en andere aan wezige cafébezoekers. De ruzie ver plaatste zich naar buiten waar de 23- jarige Tholenaar een steen tegen zijn hoofd kreeg van één van de buiten landse mannen. De politie haalde de mannen uit elkaar en arresteerde het vijftal. Drie van hen, allen 25 jaar oud en woonachtig in Tholen, zijn overgebracht naar de gevangenis in Middelburg. Een beveiliger van B&B Beveiliging zag de mannen eerder al, rond een uur in de Bak- straat. Daar probeerden ze volgens hem een scootmobiel om te duwen. De beveiliger zorgde met een flits lamp op zijn voertuig dat de mannen vertrokken. Even later kreeg hij een telefoontje vanuit het café, dat de boel uit de hand liep. Hij belde daar op 112 en ging zelf poolshoogte ne men op de Kaaij. De politie was vol gens hem ook snel gearriveerd met zo’n negen man en vier a vijf auto’s. het geval. Die jongens zijn toen aangehouden.” Het kerkgebouw van de Hervormde gemeente was zaterdag ook al doelwit van vernie ling. Toen sneuvelden twintig glas- in-loodramen. De kerkrentmeester heeft de ramen tijdelijk dichtge plakt. Maandag heeft de kerk aan gifte gedaan bij de politie. Voorbij gangers die maandagavond iets gezien hebben kunnen zich melden bij de politie of Han Quist. daarmee zijn. Ongelooflijk.” Ook op het schoolplein is de armoede af te lezen. Kinderen spelen er met een voetbal gemaakt van vuilniszakken. Speeltoestellen zijn er niet. Het is een grote kale vlakte. ,,Maar on danks dat zijn de kinderen vrolijk.” Anco stond tijdens zijn bezoek niet alleen voor de klas. Hij bezocht de Massai, een nomadenvolk dat on danks de groeiende moderne civili satie, nog altijd volgens eeuwenou de tradities leeft. De stam leeft grotendeels van de veeteelt en woont in huizen van gevlochten tak ken, waarvan de gaten zijn opge vuld met mest en modder. Ruim dertig procent van de Massai-kinde- ren gaat niet naar school. En nog eens veertig procent maakt de basis- zoek heeft wel een maand geduurd, maar nu krijgt het weer zijn origine le kleuren terug.’’ Schilder Weeda bevestigt het feit dat er verschillende lagen verf op zijn gesmeerd. ,,Met latex krijgt je vorst- schade. Het is nu behandeld met mi- neraalverf. In feite bestaat het uit he le fijne deeltjes steen die in Zwitserland worden gewonnen en die één worden met de muur. Alle vocht in de muur kan er dan uit.’’ De vos is rood, de golven blauw en zilver. Om het bladgoud aan te bren gen heeft de schilder er eerst een speciale laag vernis op aangebracht. Dat moet eerst drie uur drogen voor dat het bladgoud er op kan worden geplakt. ,,Als ik er met de bal van Vlijmscherpe pijlen zijn een van de souvenirs die de Scherpenisse- naar heeft meegenomen uit Kenia. De bouw van drie woningen aan de Langeweg is volgens b. en w. moge lijk als de richtlijnen voor de ruimte-voor-ruimteregeling van 23 sep tember 2010 worden toegepast. Dan kan het ontwerp-bestemmingsplan ter inzage worden gelegd. Er zijn nog steeds twee bezwaarmakers tegen het plan. Zij vinden dat de woningen hun woongenot aantasten. Niet werken in groepen, of indivi dueel een opdracht uitwerken. In Kenia herhalen de kinderen con stant wat de leraar zegt, of op het bord schrijft. ,,Eenrichtingsver- keer”, zegt Anco. ,,Bijna geen inter actie tussen de leraar en de leerlin gen.” De Scherpenissenaar bracht daar even verandering in. Thuis be reidde hij een les drama voor. Met de bedoeling om samen te werken. Het bleek geen succes. Pas na twee keer uitleggen begrepen de kinderen de bedoeling, zegt Anco met een zucht. ,,De kinderen wisten met de vrijheid geen raad.” Dus zette hij ze aan de slag met een concrete op dracht: schrijf een brief aan mijn leerlingen in Nederland. Opvallend vond hij de discipline van de leerlingen. ,,Daar kunnen de kinderen in Nederland nog wat van leren. Iedere ochtend gaat heel de klas staan en verwelkomen ze je met: ’Good morning, sir. How are you.’ Keniaanse kinderen hebben ontzettend veel respect voor de le raar. Ze zien naar school gaan niet als plicht, maar als een voorrecht. Want als je naar school mag, heb je toekomst.” Nog zoiets dat Anco op- In 2013 is het zestig jaar geleden dat Zuidwest-Nederland door een wa tersnoodramp werd getroffen. Daarom is deze bijzondere voorstelling door Theaterproductiehuis Zeelandia opnieuw uitgebracht. Het stuk is in 2002 geschreven door Heleen Verburg en is toen ook gespeeld tijdens het Zeeland Nazomer Festival in de buitenlucht op Schouwen Duiveland. Het is een bijzondere voorstelling, vooral ook door het realistische spel van Bram Kwekkeboom en Marlies Hamelynk! Met Coupure schreef Heleen Verburg een zachtaardig stuk over de harde werkelijkheid, een aangrijpend verhaal over littekens die nog elke dag pijn doen. Het is een fictief dubbelportret - anno 2012 - van een man en een vrouw die slachtoffer werden van de watersnoodramp. Het is al zo lang geleden, die ramp van 1953. Die dag waarop zij haar kind verloor en hij een beslissing nam die hem zijn leven lang zou blijven achtervolgen. Zij hebben beiden verschrikkelijk hun best gedaan dat ene kleine grote stukje uit hun leven te knippen. Om te vergeten of juist niet te vergeten. Het is ze niet gelukt. Natuurlijk niet. Het leven laat zich niet knippen. En nu ontmoeten ze elkaar bij de bushalte. De man en de vrouw. Een indrukwekkende avond vol herin neringen aan de watersnoodramp van 1953! www.theaterzeelandia.nl Kaarten zijn verkrijgbaar via - Onze website www.uitoptholen.nl - ’s Avonds voor aanvang van de voorstelling aan de zaal - Kantoorboekhandel Dieleman, Dalemsestraat 23/25, Tholen, tel.: 0166 - 602597 - Tevens kunt u kaarten reserveren bij de VVV Zuid-Beveland en Tholen, Markt 1 te St. Maartensdijk, telefoon: 0166 - 663771.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11