’Met de verwarming lager heb ik nog verhoging wedde Werk op wal rond Vest in Tholen in ijskast Landbouwroute verlost Tholen van tractoren en mestkarren in de kern Raad tornt niet aan wat moeite want ik ben een koukleum’ Inwoners Poortvliet doen mee aan campagne voor energiebesparing ’Weg doortrekken naar Poortvliet dan profiteren nog meer boeren’ PvdA: druppel op gloeiende plaat Voorproefje Thoolse merklap samen lappen we het in Meestoof DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE CU wil nu weten wat gevolgen zijn Oude foto’s kijken in Holland Huis Bio-innovaties op ZLTO-vergadering Vluchtelingenwerk 1 Energy ^Systems EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 15 november 2012 5 Kinderen houden rekenmachientjes op zonnecellen onder gloeilampen die staan opgesteld op de energiemarkt in Poortvliet. Houtblokken Witte was hoeveel werkgelegenheid Doortrekken Deelnemers jubileumwerk streekmuseum bijeen Tholen is voor 1,2 miljoen euro verlost van landbouw- verkeer door de kern. Maandagmiddag is de 2,4 kilome ter lange landbouwroute bij het Stenen Kruis geopend. Het is de eerste weg in Nederland die uitsluitend be doeld is voor landbouwvoertuigen. ,,Nu nog doortrek ken naar Poortvliet”, aldus Hendrik-Jan ten Cate, voor zitter van de ZLTO afdeling Tholen. Vrijwilligers van De Meestoof leggen alle merklappen op volgorde. De deelnemers leveren ze in voor een tussentijdse bijeenkomst van het merklapproject, maar nemen ze ook weer mee, want ze zijn nog niet allemaal af. Een fiets waarmee je stroom voor je eigen huishouden kunt opwekken. Dat is het idee van Marit Hellendoorn, Naomi Dullaart en Nienke Houke van de Jenaplan School met de Bijbel uit Poortvliet. Ze wonnen er maan dag een prijs mee op de energiemarkt die ter afsluiting van de lokale campagne ’Energie bewust, thuis bespa ren’ werd gehouden in dorpshuis ’t Ouwe Raed’uus in Poortvliet. Alle inwoners van het dorp zijn betrokken bij het energiebesparingsproject van de gemeente Tholen en de Regionale Milieu Dienst (RMD) West-Brabant. Veiliger Speeltuin Enkele merklappen ontbreken, maar het overgrote deel van de veertig merklappen ligt maandagavond op volg orde in streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Bij de tussentijdse bijeenkomst voor het merklappenpro ject Samen lappen we het, zijn bijna alle veertig deelne mers aanwezig met hun merklap. Die gaat diezelfde avond ook weer mee naar huis. Kraaltjes Wijkactie Nu een nipte meerderheid van de gemeenteraad het her stel van de vestingwallen in Tholen heeft uitgesteld tot 2017, vindt de CU dat de gemeente moet blijven investe ren in het stadje aan het Schelde-Rijnkanaal. De CU vraagt nu aan b. en w. of met het op de lange baan schui ven van het project er subsidie wordt misgelopen. De fractie wil ook weten wat het uitstel oplevert voor de be groting van volgend jaar en met dit project gemoeid is. Meer profijt Gedeputeerde Kees van Beveren opent de nieuwe landbouwroute op de trekker. In de aanhanger wethouder Jan Oudesluijs (links) en andere betrokkenen. Advertentie I.M. voorts. De grijze container wordt er echt minder van gevuld.” Nieuwlandseweg 5 I 4697 RK I Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 www.bcon-energysystems.nl weg, beginnend vanaf de carpool- plaats bij het Stenen Kruis, ligt nu een 2,4 kilometer lange landbouw- weg. De weg komt uit bij de Curie- weg op bedrijventerrein Welgele gen II. En daarmee is landbouw- verkeer door de kern van Tholen voor goed verleden tijd, zei wet houder Jan Oudesluijs tijdens zijn toespraak in het gemeentehuis. Nog één keer namen de boeren af scheid’ van de route door Tholen. Tien landbouwvoertuigen vertrok ken in een karavaan van het ge meentehuis in Tholen via de Ten Ankerweg, de Molenvlietsedijk en Eeweg naar de kruising met de Nieuwe Postweg (N286). Op die weg is landbouwverkeer niet toe gestaan. Maar parallel langs die van uitmaakt. Voor de werkzaamhe den was 1.239.000 euro gereser veerd. Het met tien procent verla gen betekent 123.900 euro. Sommigen zijn al ver gevorderd, er zijn zelfs al merklappen af. De deelnemers zijn benieuwd naar el- kaars vorderingen en krijgen alvast een voorproefje van het eindresul taat. Ook krijgen ze antwoord op vragen, kunnen ze ervaringen uit wisselen en luisteren naar het co mité van aanbeveling bestaande uit mevr. E. Geuze-Tazelaar, burge meester Nuis en zijn vrouw en de heer A. Bakkerus. Bij de aanleg van de landbouwrou- te rondom Tholen was de grond al in bezit van de gemeente. Daardoor kon de weg in krap twee jaar tijd gerealiseerd worden. Gedeputeerde Kees van Beveren noemt de aanleg van de weg een ’voorbeeldproject’. Hij zei nog weleens het verwijt te krijgen dat hij alleen denkt aan de landbouw. Een misvatting, wat hem betreft. ,,Natuurlijk hebben agrariërs voordeel bij de land- bouwroute. Maar uiteindelijk zorgt de weg voor meer veiligheid in en rondom Tholen.” Frank Kuipers, bestuurder van landbouworganisatie ZLTO, heeft weinig meer toe te voegen aan de woorden van de ge deputeerde. Eén ding wil hij kwijt. ,,De Europese subsidie, die de aan leg heeft mogelijk gemaakt, is hier beter op zijn plaats dan in Grieken land.” Volgens Jan Maris, directeur van brancheorganisatie Cumela, is de aanleg van de landbouwroute een stap in de goede richting. ,,Maar we zijn er nog niet”, zei hij in zijn toe spraak. ,,Tholen is het voorbeeld, nu de rest van het land nog.” lampen uit. Voorafgaand aan de markt konden inwoners meedoen aan activiteiten van ACP, zoals een lampenproef. Ze konden aan de hand van de energiemeter bijhou den hoeveel stroom een gloeilamp, spaarlamp en een ledlamp gebruikt en daaruit concluderen welke lamp het beste bij hun huishouden past. Tijdens de markt vroegen de leden van ACP aan de bezoekers om energiebesparende tips in te die nen. De beste tien inzenders krij gen een spaarlamp cadeau. Ze wor den binnenkort vermeld op de campagne pagina van de gemeen- tewebsite. Wie belangstelling heeft voor oude foto’s, kan zaterdag zijn hart opha len in het Holland Huis in Scherpe- nisse. De heemkundekring Stad en Lande van Tholen houdt er van tien tot vier uur een inloopdag. De foto- werkgroep toont materiaal van alle dorpen van het eiland. Daarnaast is een verzameling oude portretfoto’s te zien. De werkgroep is altijd geïn teresseerd in Thoolse foto’s, ze kunnen ter plekke gescand worden. En wie in zijn familiegeschiedenis wil duiken, kan zaterdag indexen raadplegen op de akten van de bur gerlijke stand vanaf 1811. De toe gang is gratis. dere manier te besteden. Ook Bram van de Sande (CU) voelde er niets voor. Hij zag liever een structurele oplossing voor het bestrijden van armoede onder de Thoolse bevol king. En Jack Werkman (VVD) zei dat er al afgesproken was om de verhoging over vier jaar uit te sprei den. De SP kon zich er wel in vin den, zei Annie Vogelaar. Heshof wilde het amendement alsnog in stemming brengen om niet van zijn geloof te vallen’. Het werd verwor pen met zestien stemmen tegen en slechts vijf voor. Het was de SGP die het amende ment had voorbereid. Raadslid Rien Klippel herinnerde eraan dat zijn fractie in juni al bepleit had het pro ject uit te stellen. Gezien in het licht van de onzekere financiële positie van de gemeente. En die is onveran derd onzeker gebleven, zei hij. ,,Wij vinden het onverantwoord onze mensen en onze schaarse middelen hiervoor in te zetten.’’ Het speeltuintje in de oesterput zit ook in dit project. B. en w. zoeken nog steeds naar een geschikte plek in of bij de binnenstad. Volgens Henk Geluk hoeft er voor het vin den van een andere plek voor de toestellen niet gewacht te worden. Innovaties in de biologische grond stoffeneconomie van Zuid-West Nederland en ketencoördinatie zijn onderwerpen die maandag aan bod komen op de ledenvergadering van de ZLTO afdeling Tholen. Wim van de Ree, directeur van aardap- peltelersorganisatie Nedato en Le on Joore van onderzoeksbureau Millvision komen daarover spre ken. Het betoog van Van de Ree heeft als titel Waarde creëren door ketencoördinatie en dat van Joore Biobased innovations in de bioba sed delta. De presentaties zijn onderdeel van een gezamenlijke bijeenkomst met de Verenigde Thoolse Beleggings- studieclubs (VTB), die begint na het behandelen van de gebruikelij ke agendapunten. De ledenvergade ring begint ’s avonds om half acht in gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen. De fractie zegt wel te begrijpen dat er - gezien de financiële krapte - voorzichtig moet worden omgegaan met het uitvoeren van projecten, maar wil wel blijven investeren in Tholen. Vooral in de binnenstad. De CU steunde het amendement (een wijziging op de begroting) van SGP, VVD en SP donderdagavond bij de behandeling van de gemeentebegro ting dan ook niet. Niet alleen stel den deze drie partijen voor het vooruit te schuiven, maar ook er tien procent minder voor uit te trek ken. SGP (zes stemmen), VVD (drie stemmen) en SP (twee stemmen) vormden een krappe meerderheid. Voldoende om het herstel van de groenstructuur en de zichtlijnen van de vestingwallen voorlopig in de ijskast te zetten. Ook al had wethou der Jan Oudesluijs namens het col lege het amendement afgeraden. De SGP week op dit punt dus ook af van het collegebesluit waar ze deel Jan Heshof van de PvdA noemde het in de gemeenteraad zelf symbool politiek, maar zijn fractie wilde toch een gebaar maken door de verho ging van de wedde voor raadsleden volgend jaar te schrappen. Vanwege het veertigjarig bestaan van het museum in 2013 is het idee geopperd om via merklappen de ge schiedenis van De Meestoof vast te leggen. Elk jaar heeft zijn eigen merklap en verplichte onderdeel is om ook iets van de expositie van dat jaar uit te beelden, naast een ge beurtenis in dat jaar. De borduur- Eikelenboom zegt dat ze ook wel wat heeft opgestoken van de cam pagne. ,,Ik heb dingen gelezen waarvan ik dacht, ja daar kun je ook rekening mee houden, zoals het licht uitdoen. Met de verwarming lager draaien heb ik nog wat moei te, want ik ben een koukleum. En wassen op 40 graden doe ik niet met mijn witte was, want die krijg ik zo niet schoon. Daar draai ik nog gewoon een kookwas voor.” Ze Tholen verlengt het convenant met de stichting Vluchtelingenwerk Bergen op Zoom e.o. De nieuwe overeenkomst gaat op 1 januari in en loopt drie jaar. Convenantpart- ners zijn de gemeenten Bergen op Zoom en Woensdrecht en de woningcorporaties Stadlander en Woensdrecht. benaderd om mee te doen met een onderwijsproject. Basisschool De Eevliet wilde wel meedoen, maar niet zo intensief, legt directeur Peter Tange uit. ,,We vonden het een nogal tijdrovend ei senpakket, dus hebben we ervoor gekozen om de kinderen een soort proefwerkje te laten maken. We be steden veel aandacht aan energie. Het komt regelmatig voor in onze lessen, zoals aardrijkskunde en na tuur en techniek.” Groep 6/7/8 kreeg de opdracht om allerlei ener giebesparende maatregelen te be denken en daar een promotieposter voor te maken. Chloë Anthonisse, Kayleigh van Tiggele en Kelsey Govers maakten de beste poster volgens de driekoppige jury. De leus ’Neem de gouden koets in plaats van de auto’ gaf de doorslag. Andere tips die onder meer op de poster staan zijn ’Bomen geven energie, niet kappen dus’ en Niet te veel gas gebruiken, want het ijs is aan het smelten’. De dames hebben ze kracht bijgezet met plaatjes van ijsschotsen en een regenwoud. Ze wonnen er een knijpkat mee. De landbouwweg, die de naam Ak- kerweg heeft gekregen, komt de verkeersveiligheid in de stad en op de toegangswegen enorm ten goe de. Gedeputeerde Kees van Beve- ren, waterschapsbestuurder Sophie van ’t Westeinde en vertegenwoor digers van landbouworganisatie ZLTO en brancheorganisatie Cu- mela konden vanuit een touringcar aanschouwen hoe een tractor met aanhanger een rotonde kruist. Want veel plaats voor het overige weg verkeer blijft er met een breedte van 3,55 meter niet over. De land bouwroute - uitsluitend bedoeld voor landbouwverkeer - heeft een breedte van bijna zeven meter. ,,Breed genoeg voor twee passe rende landbouwvoertuigen”, aldus Paul Sturm, opzichter bij de pro- vindt het ook leuk dat haar klein zoon, de vierjarige Jasper van Nieuwenhuijzen, op school, de School met de Bijbel, les krijgt over energiebesparing. ,,Het dringt volgens mij nog niet allemaal tot hem door, maar ik vind het goed dat de kinderen nu al gestimuleerd worden. Want hoe de jeugd soms met energie omgaat, dat hoeft niet zo. Ouders moeten het natuurlijk ook goed doen.” De bezoekers van de markt werden allemaal getrakteerd op diverse energiebesparende geschenkjes van bedrijven. Zo deelden de gemeente en Stadlander zo’n honderd spaar- schap, zoals ACP, en de woningcor poratie de campagne tot een succes maakt. ,,Dan wordt het iets van de mensen zelf en komen er ook men sen naar de energiemarkt.” Joke Eikelenboom, was een van de bezoekers. Ze heeft meegedaan aan de campagne, hoewel ze al van al les doet om energie te besparen. ,,We stoken met een houtkachel, we hebben een spaardouche, ons huis is rondom geïsoleerd, we hebben dubbel glas en plastic, papier en groenafval scheiden doen we ook. Mijn man denkt dat het allemaal op een grote hoop komt, maar ik doe het toch: papier bij papier enzo- Het Calvijn college hoeft niet te re kenen op een bijdrage van de ge meente Tholen voor een vakbeurs in Goes. De beurs wordt georgani seerd door een commerciële partner, die deze na een opstartjaar commer cieel gaat exploiteren. Daar zijn vol gens het gemeentebestuur de subsi diegelden niet voor bedoeld. Ook inwoners konden een prijs winnen door de campagneposter voor het raam te hangen. De heer W.J. van Evelingen was de gelukki ge. Hij won een pakket met allerlei energiebesparende materialen, zo als spaarlampen, houtblokken voor de kachel en een rekenmachine op zonnecellen. Alle deelnemende be drijven aan de energiemarkt hadden iets in het pakket gestopt, vertelt Jolanda Jochems van de RMD. Jochems noemt de energiemarkt een succes. Elke bezoeker kreeg een bonnetje voor een consumptie en daarmee kon gelijk het aantal belangstellenden worden gemeten. ,,Zo’n tweehonderd mensen zijn binnengeweest en dat is heel wat voor zo’n kleine kern.” Jochems vertelt dat er op dit moment zes grote gemeenten en drie kleine, waaronder Tholen, meedoen aan de energiecampagne. ,,RMD organi seert de campagne in opdracht van de gemeente, zowel regionaal als lokaal.” Jochems vertelt dat de sa menwerking met de dorpsgemeen- Tholen stond met stip bovenaan de lijst en is daarom als eerste aange pakt. Maar het blijft niet bij één landbouwweg. De gemeente Tho- len ziet nog liever vandaag dan morgen dat de landbouwweg wordt doorgetrokken naar Poortvliet. Plannen zijn er al. Struikelblok is het aankopen van grond. En dat kan volgens wethouder Oudesluijs nog wel even duren. Ook moet het bestemmingsplan nog worden aan gepast. ders mogen ook iets van zichzelf op de lap kwijt. Zo zijn er kreeften, honden, kippen en andere dieren te zien, boerderijen, akkers, platte gronden en ook wapenschilden. Ie dereen laat zijn creativiteit de vrije loop, de een wat meer dan de ander. Een enkeling heeft zelfs kraaltjes in zijn merklap verwerkt. Het museumbestuur hoopt dat deze nieuwe Thoolse merklap - alle de len worden samengevoegd - net zo’n succes wordt als de langste merklap ter wereld, Door ons Ge- daen. Daaraan hebben ook Thole- naren meegewerkt. De merklap Sa men lappen we het wordt 22 meter lang en is te zien tijdens de opening van het museumjaar 2013 op 6 april. De makers moeten al eerder klaar zijn, maar kunnen nog even verder borduren. Daarvoor hebben ze tot januari de tijd, dan moeten al le merklappen worden ingeleverd. Voor de campagne ’Energie be wust, thuis besparen’ wordt elk jaar een wijkactie in een andere plaats gehouden, die wordt afgesloten met een energiemarkt. Vorig jaar was dat in Sint Philipsland, dit jaar in Poortvliet. Wethouder Hommel vertelt dat het een informatieve markt is. ,,Alle deelnemende be drijven laten de bezoekers zien wel ke maatregelen ze kunnen nemen om energie te besparen.” De gemeente Tholen pleit voor energie besparen en duurzame maatregelen om samen de klimaat verandering tegen te gaan. Woning corporatie Stadlander en Activitei ten Comité Poortvliet (ACP) werkten samen met de gemeente om alle inwoners van Poortvliet te informeren over het nut van energie besparen in en om hun huis. Ook de twee basisscholen in het dorp zijn Hij wees er op dat er vergaande be zuinigingen worden doorgevoerd, maar dat er wel een budget van 10.000 euro extra is bestemd voor het raadswerk. Hij stelde voor dit bedrag te bestemmen voor het ar moedebeleid waar 250.000 euro op bezuinigd wordt. ,,Het is een drup pel op een gloeiende plaat, maar we vinden het toch belangrijk.’’ De PvdA kreeg er alleen steun voor van de SP. De andere fracties zagen er niets in. Volgens Rob Duijm (CDA) staat ieder raadslid vrij de verhoging van de wedde op een an- Boer Nico Vermue uit Poortvliet is blij met de nieuwe landbouwweg. Niet dat hij dagelijks gebruik gaat maken van de route. Van collega- boeren weet de Poortvlietenaar dat rijden door Tholen alles behalve ideaal is. ,,Rotondes zijn een cri me”, zegt hij. ,,Zeker met een trek ker met aanhanger.” Ook voelt de Poortvlietenaar zich regelmatig be zwaard als er een rits auto’s in een slakkentempo achter zijn wagen zit. ,,Dat hoeft nu niet meer.” Volgens Hendrik-Jan ten Cate, boer en voorzitter van de ZLTO afdeling Tholen, is de weg vooral voor boe ren die over de brug grond hebben een uitkomst. ,,Het scheelt een hoop tijd en ergernis. Nu nog door trekken naar Poortvliet, dan heb ben nog meer boeren er profijt van.” De landbouwroute is het resultaat van een samenwerking tussen de provincie Zeeland, waterschap Scheldestromen, de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO), brancheorganisatie Cume- la Nederland en de Zeeuwse ge meenten, waaronder Tholen. Zij hebben samen meer dan honderd verkeersknelpunten in Zeeland in kaart gebracht. Het gaat om punten waar de verkeersveiligheid in het geding is door landbouwverkeer. Met hun zogeheten energie bike hebben Naomi, Marit en Nienke de beste uitvinding bedacht van hun klasgenoten uit groep 7 en 8. Dat vinden wethouder Frank Hommel, energieadviseur Sjaak Vogel van Delta en Marieke Reemer van Stad- lander. De drie meiden zijn daarom uitgeroepen tot winnaar van hun school met het onderwijsproject Braintrigger, dat ook deel uitmaakt van de campagne. De leerlingen moesten oplossingen bedenken voor energievraagstuk ken. Samen met het Brabantse be drijf Tune Techniek, dat jongeren kennis laat maken met techniek, gingen ze met de opdracht aan de slag. ,,We wilden iets met een stof zuiger doen”, vertelt Nienke Hou- ke. Hun meester, Willem Wouters, stelde de meiden voor om iets te be denken met een fiets. ,,Een dynamo laadt ook op, dus kan een accu ook opladen”, concludeert Nienke. De energie bike is geen fiets om mee naar school te fietsen, maar een soort hometrainer. Met het achter wiel wordt stroom opgewekt die wordt opgeslagen in een accu. ,,Daarmee kun je stofzuigen of kof fiezetten.” De meiden wonnen een solarpakket, waarmee ze allerlei proefjes met zonnecellen kunnen doen. vincie en verantwoordelijk voor de aanleg van de weg. Grofmazige roosters moeten het overige ver keer ontmoedigen om van de weg gebruik te maken. TÉ X' ■v/ .r, -

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 6