Tegenwoordig volstaat een halve liter bestrijdingsmiddel per hectare' fS VLAMINGS de Zeeuwse verzekeringen Oudesluijs Pierhoekseweg 2A Sint-Maartensdijk Tel.:0166-692343 w De oplossing dichtbij. Fa. Gebr. C. en L.J. Koopman Fouragehandel Een Zeeuwse agrariër hoeft niet ver te zoeken... Ad Geluk uit Oud-Vossemeer praat liever over gewasbescherming Informeer bij uw adviseur naar onze producten. AGRARISCH TOELEVERANCIER Te koop en Te koop gevraagd graszaad, hooi, stro en kuilpakken Pootgoed uit het noorden is vaak van betere kwaliteit fc Donderdag 15 november 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 Inl.: David Oudesluijs, tel. 06-54660945 Wim Oudesluijs tel. 06-21263410 Loek Geluk (links) helpt Ad Geluk bij het voorkomen van ziektes aan gewassen. 1 1 Of kijk op www.dezeeuwse.nl. U wilt als agrarisch ondernemer uw verzekeringen natuurlijk goed geregeld hebben. Daarvoor hoeft u niet ver te zoeken. De Zeeuwse is een regionale verzekeraar. We werken samen met onafhankelijke tussenpersonen bij u in de buurt. Door deze samenwerking en onze kennis van de regio, kunnen wij u verzekeringen op maat aanbieden. De Zeeuwse Verzekeringen werkt samen met Overbeeke Van Dijke, financieel adviseur bij u in de buurt. Voor pootgoedbemiddeling van alle vrije rassen: Loek Geluk, tel. 06 - 5121 7266 Het is een bekend beeld. Boeren die met een spuitmachine over het land rijden. Waar vroeger vijftien liter bestrijdingsmiddel per hectare nodig was, volstaat tegenwoordig een halve liter. Niet langer milieu belastend gif, maar biologisch afbreekbaar. De term bestrijdingsmiddel is volgens Ad Geluk, boer uit Oud-Vossemeer, niet langer op zijn plaats. Hij heeft het liever over gewasbeschermingsmiddelen. Phytophtora is onder aardappelboeren de meest gevreesde schimmel. Die tast zowel de knol als de bladeren van de plant aan. Voor al uw bestrijdingsmiddelen, zaden en granen hartelijk aanbevolen mob.tel. A.D. Koopman 06-53796466 mob.tel. M.L. Koopman 06-20011370 e-mail: a.d.koopman@hotmail.com Handel in Landbouwprodukten en Gewasbeschermingsmiddelen Aardappelziekte Geen oplossing Hulp Burgemeet 25 4693 CJ Poortvliet Raiffeisenstraat 2 4697 CG Sint Annaland T: (0166) 61 25 09 F: (0166) 61 29 12 E: info@overbeeke.nl I: www.overbeeke.nl D E JH OQLSE COBRA.NT Postbus 25 4695 ZG Sint-Maartensdijk Tel. 0166-663169 - 663197 - 662559 fax. 0166-663773 Y v c 'idk** - V 'XT Spuiten met gewasbeschermingsmiddelen is bit tere noodzaak. Ofje nu wilt of niet. Zonder middel tjes levert een hectare uien zomaar dertig procent minder op. Dat zijn niet alleen de harde cijfers, maar is ook de ervaring van Ad Geluk. ,,Aardap- pels telen op grote schaal zonder gewasbescher ming is onmogelijk." Telers als Geluk staan onder druk. Jaarlijks scherpt de overheid de wet- en re gelgeving voor bestrijdingsmiddelen aan. Meer en meer producten verdwijnen op een zwarte lijst of mogen minder vaak gebruikt worden. En met resultaat voor de overheid. Want in tien jaar tijd is het aantal liters bestrijdingsmiddelen gehalveerd, zo blijkt uit gegevens van het ministerie van Eco nomische Zaken, Landbouw en Innovatie (ELI). Voor de boeren is het er in diezelfde periode niet makkelijker op geworden. Nieuwe regels rondom gewasbescherming vragen investeringen en ken nis van de laatste ontwikkelingen. Geluk maakt daarom gebruik van de kennis en ervaring van Vlamings uit Steenbergen, toeleverancier voor de agrarische sector in Zeeland en West-Brabant. Het bedrijf adviseert Ad Geluk over de middelen die hij het beste kan gebruiken. Zijn vaste contact persoon is sinds eind jaren negentig Loek Geluk (verre familie). „Regelmatig bel ik hem op met de vraag wanneer ik het beste kan spuiten", zegt Ad. ,,Want het moment is cruciaal, daar draait het om." Grootste nachtmerrie van aardappeltelers voor de teler is phytophthora, een schimmel die aardappels laat wegrotten. De ziekte slaat elk jaar in juni of juli toe. Er is geen veld dat aan een in vasie ontkomt. Tenzij je spuit. De ziekteverwekker infecteert de bladeren van aardappels en kan de plant vervolgens in een week tijd om zeep helpen. Van knolvorming komt dan niets meer terecht. Phytophthora produceert bij nat en koel weer elke drie a vier dagen zogeheten aseksuele sporen die zich honderden kilometers met de wind kunnen laten meevoeren en nieuwe planten bereiken. Ze spoelen ook naar de grond en tasten al gevormde knollen aan, met als gevolg dat ze wegrotten. Bio logische telers kunnen alleen maar hopen dat de schimmel wegblijft. Niet-biologische telers zoals Ad Geluk spuiten veelvuldig. De vraag is hoe Ad Geluk phytophthora de baas kan blijven. Besmettingsbronnen zijn er altijd. De ziekte verschijnt aan het begin van een seizoen in de uitlopers van aangetaste, niet-verrotte aard appelen van het vorige jaar die in het pootgoed zitten, op het veld zijn achtergebleven of in afval hopen terecht zijn gekomen. Anders dan spuiten is er nog geen oplossing om de ziekte de kop in te drukken. En zelfs dat spuiten is nog een hele klus. Geluk: ,,Zoals velen weten is Tholen het gebied van de vroege aardappelen. Boeren telen die vaak onder plastic. Daar is het warm en vochtig. De schimmel gedijt onder die omstandigheden erg goed. Bovendien bemoeilijkt het plastic het spui ten." Vlamings levert aan Ad Geluk de gewasbe schermingsmiddelen die phytophthora moeten tegengaan. Van middelen die een beschermlaag aanbrengen op de bladeren van de aardappel plant tot spul dat moet verregenen. Dat spuiten moet soms wel zes tot tien keer. ,,Veel mensen denken dat wij meer spuiten dan vroeger", zegt Geluk. ,,Maar dat is niet het geval. Integendeel. Per Als de aardappelteler er even niet uitkomt, schiet Loek Geluk te hulp. ,,Dan gaan we samen het land op en dezelfde avond heb ik de spullen in huis." Dat spuiten kan niet altijd. Zo moet het meestal windstil zijn. Maar ook dat verschilt per product, weet Ad Geluk. Zo moet je het ene middel gebrui ken bij een droge ondergrond, terwijl het andere beter werkt met een vochtige grond. En dan heb je nog rassen die niet tegen een bepaald middel kunnen." Als oudere boer is Ad blij dat hij niet alle kennis in zijn bovenkamer hoeft op te slaan en te rug kan vallen op de expertise van Vlamings. De Vossemeerse aardappelboer neemt naast gewas beschermingsmiddelen ook pootgoed af van het Steenbergse bedrijf. Op de keukentafel ligt een le- veringsformulier van Bintjes. ,,Die komen uit Zee land en Brabant. Doré, Bildtstar en Frieslander uit het noorden", zegt Ad. ,,Het pootgoed uit noorden EENOUEUTDOOE hectare gebruiken we hooguit een halve liter. Dat was vroeger 15 liter. Bovendien zijn de gewasbe schermingsmiddelen tegenwoordig biologisch afbreekbaar." Dat betekent dat 'goede' schimmels en bacteriën het mid del afbreken. Geluk herinnert zich een tijd dat het wel anders was. ,,Vroeger sloeg de grond na het spui ten geel uit. Dat was echt troep." is vaak van betere kwaliteit. Het bevat minder luis doordat de temperaturen daar gemiddeld enkele graden lager liggen." Ad Geluk heeft honderd hectare landbouwgrond in Oud-Vossemeer. Het grootste gedeelte ten zuiden van de Oud- Vossemeersedijk. Hij verbouwt voorname lijk aardappelen: Bint je, Doré, Frieslander, Bildstar, Nicola en Fontane. Die laatste zijn met name geschikt voor de frietverwerkende indus trie. Daarnaast heeft hij uien, (winter)tarwe, sui kerbieten, sperziebonen en graszaad op zijn land staan. Geluk doet alles alleen. In drukke periodes van het jaar springt zoon Ard bij. Zijn jongste zoon Lars studeert nog aan de Landbouw Hogeschool (HAS) in Den Bosch. Wel zitten de drie samen in een maatschap. -.i - ti actor llf xi HACCP REGISTERED

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 23