Vrouwen van Nu afdeling Scherpenisse heft zich op Stadlander denkt dat Buitenhof eind dit jaar helemaal vol komt Ruim 200 verwaarloosde schapen in Tholen in beslag genomen Ir' te EaOfflOTIDODE O taW' o Hifi: --’-Jl tók at L Ongeveer 150 bezoekers op open ochtend wozoco in Tholen ondernemers gemeengoed Thools DNA nog niet bij alle (F: a Jongen gewond door vuurwerk Herder draait op voor gemaakte kosten van NVWA Jfi Inbraak bij kerk Christengemeente gi BW® O k Deze week Inwisselbaar landbouwbijlage Wl? Kadavers SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Geld van rekening na inbraak Rozeboom Donderdag 15 november 2012 69e jaargang no. 1 Kees Kaat uit Scherpenisse rijdt al veertig jaar vrachtwagen bij Meeus Jonge en oude bezoekers energiemarkt in Poortvliet geven besparingstips Wim ten Hove uit Anna Jacobapolder is 60 jaar lid van CNV Provincie ziet Fluplander Eric Moerland als ambassadeur Bouw bij Kruittoren moet mogelijk eerder Weinig invulling Ir’ Controleurs van de Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit (NVWA) hebben dins dagochtend in Tholen ruim tweehonderd schapen in beslag genomen. Dat gebeurde aan de Gemaalweg, ter hoogte van gemaal De Eendracht. De verwaarloosde dieren kregen onvoldoende verzorging en te weinig voedsel. Het gaat om de schapen van Klaasjan van der Kolk, een herder uit Ellewoutsdijk. Tholen heeft nog te weinig meekraprode of paalhoofd- bruine woningen. Maar er zijn al wel ondernemers die de voorzetten van het Thoolse DNA hebben opgepakt. Eric Moerland, eigenaar van restaurant ’t Veerhuis en hotel Oosterschelde in Anna Jacobapolder is er daar één van. Hij vertelde dinsdagavond tijdens de ondernemersavond in het gemeentehuis van Tholen hoe hij daar invulling aan geeft. De afdeling Scherpenisse van de Vrouwen van Nu wordt opgeheven. Het bestuur telt slechts drie leden. Het lukte niet om dat aantal uit te breiden zodat de taken beter ver deeld zouden kunnen worden. Het zag zich genoodzaakt de stekker er uit te trekken. De 35 leden hebben de keuze gekregen om zich bij een andere afdeling aan te sluiten, die van Sint-Maartensdijk of die van Poortvliet. Op Tholen komen steeds meer kippen Het pluimvee rukt op op Tholen. In de landbouwbijlage van deze week vertellen Arjen en Lydia Knulst uit Stavenisse over hun nieuwe biolo gische kippenstal, waar vanaf vol gende week 12.000 leghennen in rond zullen lopen. Voor akkerbou wer Jos van Riet uit Sint-Maartens- dijk blijft het telen van suikerbie ten een uitdaging. Dat een nieuwe stal met melkrobots het werk min der gehaast maakt, ervaart het melkveehoudersgezin Vissers uit Tholen. Automatisering in de land bouw is waar agrotechnoloog Frans Boogaard uit Sint-Annaland zich mee bezig houdt. Hij ziet vooralsnog weinig toekomst in ma chines die zelfstandig over de ak ker rijden. Kringloopwinkel Woningcorporatie Stadlander verwacht dat aan het einde van dit jaar ook de laatste negen van de 36 appartemen ten van woonzorgcentrum Buitenhof in Tholen zijn ver huurd. Woordvoerder Bert Jansen meet dat onder meer af aan het buitengewoon grote aantal belangstellenden dat gebruikmaakte van de open dag die zaterdag werd gehouden. ,,Dan praten we over ongeveer 150 bezoekers die ’s ochtends tussen tien en twaalf uur kwamen kijken naar de appartementen aan de Zwink in Tholen.” Op het zuiden Woensdag Dankdag Dwangsom Fff W i t Li r. I NOUKIDë E-mail: Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor Wil Gunst (links) en Leny Quist uit Tholen, is de huurprijs amper op te brengen. EN VERDER... i] W\ K 1 Si» V "i'a ti Jf t®. ZIE VERDER PAGINA 3 ZIE VERDER PAGINA 3 r Lees meer hierover vanaf pagina 15. Het Thoolse DNA is een verdere verdieping van het Zeeuwse DNA, een initiatief van de provincie. Het is vastgelegd in een boekwerk, dat december vorig jaar werd gepresen teerd. Daarin valt te lezen dat Tho len staat voor: horizon, ruimte en traditie. Maar ook woorden als ge meenschapszin, sociaal en een weid se blik, kenmerken het eiland en de bewoners. Ook Eric Moerland, eigenaar van restaurant ’t Veerhuis uit Anna Jaco- bapolder, is volop bezig met invul ling geven aan het Thools DNA. Hij is zo actief dat de provincie hem ziet als Thoolse ambassadeur. Slabbecoornweg 43, 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602440 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Jostiband tovert glimlach op gezicht 700 bezoekers in Meulvliet Noad ’67 weet weer wat scoren is OM NIEUWE DINGEN IN JE LEVEN TOE TE LATEN, ZUL JE SOMS EERST OUDE DINGEN LOS MOETEN LATEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina’s Geld, geluidsapparatuur en compu terapparatuur ter waarde van hon derden euro’s is dit weekend weg genomen uit het kerkgebouw van de Christengemeente in Tholen. Inbre kers zijn tussen zondagmiddag drie uur en maandagmorgen kwart voor negen De Oesterschelp aan de Si mon Lindhoutstraat binnengedron gen. Er is daarvoor een deur open gebroken. Anderhalf jaar geleden kreeg de herder uit Ellewouts- dijk ook al eens aan de stok met de NVWA, toen nog AID. Toen had de hij verzuimd om acht dode schapen te registeren bij de Rendac. Dat is een bedrijf dat kadavers ophaalt. Ook was er sprake van verwaarloosde dieren. De herder bestreed dat. De schapen die het terrein rond het gemeentehuis grazen, zijn ook van Van der Kolk. anderhalf jaar naar ’s Gravendeel. Tichem vindt de huurprijs wel mee vallen. Hij is chauffeur van beroep en werkt nog volop. Hij heeft nu een eigen woning en zal die toch eerst moeten verkopen voordat hij naar Buitenhof zou komen. Voor keur voor een woning heeft hij nog niet. ,,We zijn gewoon even aan het rondneuzen”, verklaart hij zijn aan wezigheid. ook bijna altijd dezelfde die komen. Voor de trouwe leden is het erg jam mer.’’ De vergrijzing speelt ook een rol. De jongste is 52 jaar. De oudste, Annie Hage uit Sint-Maartensdijk, is in de tachtig. ,,Op twaalf oktober hebben we nog een excursie gehouden naar Kaasboerderij Schellach in Middel burg. We waren maar met zijn tie nen.’’ Het was het laatste uitstapje. Het bestuur betreurt het dat de afde ling ophoudt te bestaan, maar zag geen andere oplossing. ,,We hebben het allemaal eerst met het provinci aal- en landelijk bestuur door ge sproken om het zo netjes mogelijk af te ronden. We doen het niet zomaar op eigen houtje. De meeste leden vinden het jammer, maar we hebben geen andere keuze. We moesten de knoop een keer doorhakken.’’ Noom is zelf negen jaar geleden voorzitter geworden. Ze kwam sa men met Cato Koppenhol en Riek Bijl in het bestuur. ,,Die zijn al eer der gestopt. Ik ben van de drie be stuursleden de langst zittende.’’ De afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen bestond meer dan een halve eeuw. De laatste activiteit voor de leden is de kerstmiddag. ,,We hebben nog wat geld in kas.’’ aan de andere kant er weer uit. Je hoeft dus niet achteruit te rijden. Ook hebben de milieuvoorzienin- gen, hij werkt bij Goedhart Cooling Equipment in Sint-Maartensdijk, zijn aandacht. ,,De warmte wordt teruggewonnen en weer terug in het verwarmingssysteem gebracht. Dat scheelt aanzienlijk in de stookkos ten.” Een paar deuren verder is op de ga lerij een jongeman plinten op maat aan het zagen. Het blijkt de jongste zoon te zijn van mevrouw A. de Rooij-Blokland. Bekend van fruit- teeltbedrijf De Lente. De 66-jarige mevrouw De Rooij huurt niet ge heel vrijwillig het appartement in Buitenhof. Haar man (70) wordt er verpleegd na een dubbele hersenin farct. ,,Ik kom hier wonen om kor ter in de buurt van mijn man te zijn.” Dat die mogelijkheid bestaat, is een kleine pleister op de wonde. ,,Het is een fijne woning. Maar ik laat er wel een douchebak in zetten”, wijst ze op de nu nog lege plek onder de douchekop. de provinciale campagne om een an der beeld van Zeeland neer te zetten dan het stereotype beeld van rust en ruimte. Elders in de provincie ge beurt dat wel. Zoals in Dreischor. Daar maakt Johan van der Velde wij op boerderij de Kleine Schorre. Zijn flessen worden geschonken in de vliegtuigen van de KLM en dragen het logo van de provinciale campag ne, de komma met de Z. En dat is precies wat de provincie met de campagne beoogt: de reactie ’hé, komt dat ook uit Zeeland.’ DE THOOLSE COURANT Als de woningbouw in Vestetuin in Tholen niet wil vlotten, dan over wegen b. en w. om eerst bouwgrond te verkopen in de buurt van de Kruittoren, dicht tegen het centrum aan. Dat zei wethouder Peter Hoek donderdag in de gemeenteraad op een opmerking van Bram van de Sande (CU) die stelde dat er bij gro te projecten te optimistische prog noses worden gehanteerd. Dat geldt volgen hem ook voor Vestetuin. Volgens Hoek krijgt de bouw van de supermarkten met appartemen ten nu de grootste voorrang. Dat is de eerste fase. De wethouder zei dat fase twee en drie ook al op de te kentafel liggen, maar dat het ook mogelijk is om Kruittoren naar vo ren te halen om de financiële risi co’s te verminderen. ,,We zijn daar over in gesprek.’’ De gemeente doet dit samen met Bouwfonds Ontwik keling en Stadlander. Doel van het Thoolse DNA is bedrij ven en instanties ondersteuning bie den bij het uitdragen van hun onder neming. Want juist in tijden van economische tegenspoed is het vol gens Marieke Kalverboer van het Zeeuwse DNA-team van de provin cie als ondernemer belangrijk te we ten wie je bent en waar je voor staat. Nog te weinig Thoolse ondernemin gen hebben invulling gegeven aan In de woning van een 70-jarige be woonster van bejaardencomplex de Rozeboom aan de Eendracht- straat in Sint Philipsland is zondag ingebroken, terwijl zij naar de kerk was. Toen ze thuiskwam, ont dekte ze de inbraak. Haar porte monnee is gestolen en er zijn sie raden weg. Kort daarna is ook geld van haar rekening gepind. Het gaat volgens de politie om duizenden euro’s. Samen met haar man heeft ze vijf jongens en vijf dochters grootge bracht. ,,We hebben 49 klein kinde ren en hebben dertig jaar in De Lente gewoond en gewerkt. Maar hoe de toekomst er uit ziet, hebben we niet voor het zeggen.” ,,De meesten verhuizen naar een an dere afdeling, maar een aantal leden zegt ook op,’’ zegt voorzitter Fran- cien Noom (61). De andere be stuursleden zijn Plonie Duijnhouwer (60) en Nelleke Verhoef (61). De voornaamste reden om de afdeling op te heffen is het gebrek aan nieuw bloed in het bestuur. ,,In januari heb ben we in de jaarvergadering al aan gegeven dat we een voltallig bestuur wilden. Daar is geen reactie op ge komen. We kunnen mensen niet dwingen, maar met zijn drieën is het niet langer te doen. We hebben het nog een jaartje geprobeerd. Boven dien had Nelleke al aangegeven dat ze zou stoppen.’’ Een andere reden is dat de afdeling de laatste jaren er ook geen nieuwe leden bij kreeg. Anders dan in plaat sen, zoals Tholen en Sint-Maartens- dijk, waar nieuwbouw wordt ge pleegd en mensen van buiten de gemeente komen wonen. Ook de animo voor de activiteiten van de eigen leden, liep terug. ,,Als er op de afdeling Sint-Maartensdijk of Tholen de helft komt, dan heb je nog twintig leden, maar bij ons ko men er dan vijftien. Op de laatste drie bijeenkomsten waren er zomaar twaalf. Nog niet de helft. Het zijn Van der Kolk stond al geruime tijd onder aandacht van de NVWA vanwege de slechte zorg voor zijn schapen. ,,De eigenaar heeft meerdere malen de kans gekregen om het welzijn van zijn dieren te verbeteren”, zegt Roel Vinken, woordvoerder van de NVWA. Bij een hercontrole bleek onlangs dat de situatie niet was ver beterd. Voor de NVWA aanleiding om de beesten in beslag te nemen. Een transportbedrijf uit Heiloo heeft de schapen dinsdagochtend weggehaald. ,,Dat is ons laatste redmiddel”, aldus Vinken. Al wandelend over de galerij ko men we langs een appartement dat al is verhuurd. Op het naambordje staat Eyt-Van Ringelenstijn. Bin nen zijn een man en een vrouw aan het behangen. Het zijn Rinus en Willy Geuze uit Sint-Annaland. Ze maken de woning klaar voor de ou ders van Willy. Haar 81-jarige moeder en 84-jarige vader wonen nu nog in Capelle aan den IJssel. De inrichting moet op 1 december klaar zijn, zo hebben ze met elkaar afgesproken. Willy is enig kind en de ouders willen graag dichter bij haar wonen. ,,Ze zijn nu allebei nog gezond, maar je weet niet wat de toekomst brengt”, legt dochter de verhuizing uit. Pa en ma zijn al een keer wezen kijken en zijn en thousiast over de woonomstandig heden. Balkon op het zuiden bij voorbeeld. Rinus Geuze ziet nog een paar voordelen. Mocht er een scootmo- biel nodig zijn, dan kan die gemak kelijk in de lift. ,,Je rijdt er in en De protestantse kerken op Tholen en Sint Philipsland vieren woens dag Dankdag voor gewas en arbeid. Er zijn dan ’s morgens, ’s middags en ’s avonds diensten in de verschil lende kerken. De protestants-chris- telijke basisscholen en het Calvijn- college zijn dan gesloten. Ook de meeste winkels zijn dicht. kering en een klein pensioen.” Jammer, want ze vindt de wonin gen heel mooi. ,,Fraai afgewerkt en zo. Maar als ik hier kom wonen, moet ik wel veel van mijn meubels wegdoen”, beaamt ook Wil Gunst. Ze willen allebei verhuizen, want de buurt waarin ze nu wonen, wordt nogal geteisterd door drugsoverlast. Wil heeft zich al laten inschrijven voor een aanleunwoning bij Ten Anker in Tholen en heeft de indruk dat daar de woningen iets goedko per zijn. Leny Quist vindt het overdekte bal konnetje aardig. ’s Zomers buiten zitten met uitzicht op het voetbal veld heeft wel iets, vindt ze. Maar als ze de werkkast opendoet, daalt haar enthousiasme. ,,Veel te klein. Daar kan amper een wasmachine staan.” De slaapkamer echter is groot genoeg. Een paar appartementen verder staat Leendert Tichem (58) met zijn vrouw. Hij woont zijn hele leven in Tholen-stad met een uitstapje van De Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit (NVWA) hebben dinsdagochtend aan de Gemaalweg in Tholen ruim tweehonderd verwaarloosde schapen in beslag genomen. Het gaat om schapen van schaapsherder Klaasjan van der Kolk. De herder heeft zijn medewerking verleend bij het in laden van de schapen in de vrachtwagen. Volgens Van der Kolk zijn de schapen enkel op transport gegaan vanwege een controle. Hondenbezitters die regelmatig gebruikmaken van de dijk ergerden zich al langer aan de leefomstandigheden van de schapen. Die zouden met de poten in het slik, op een veel te klein stuk grond grazen. Ook was er onvoldoende vers gras. De dieren zijn nu bij een opvangadres ondergebracht. Daar krijgen ze de benodigde verzorging. De herder draait op voor de transportkosten en de zorg. Hij kan zijn schapen terug krijgen na betaling van een dwang som en de kosten die de voedsel en waren autoriteit heeft gemaakt. Volgens Roel Vinken van de NVWA is het onduidelijk of tegen de man proces-verbaal wordt opgemaakt voor overtreding van de Gezondheids- en Welzijnswet voor dieren. Een 11-jarige jongen uit Sint Phi lipsland is vrijdag gewond geraakt aan zijn voet, toen hij met zijn vriendjes - vermoedelijk illegaal - vuurwerk probeerde af te steken aan de haven in zijn woonplaats. Vol gens een getuige kwam de huisarts snel ter plaatse en pakte hij de voet van de jongen in plastic in om ver dere schade te voorkomen. De jon gen werd direct afgevoerd voor in tensievere medische hulp. Een vriendje dat aanwezig was bij het afsteken, had klachten over zijn ge hoor. 3 èy W.. W F- Daar stond koffie met gebak klaar en lag informatie op de tafels. In formatie die aangaf op welke ma nier Tholen bouwt aan zijn toe komst. Buitenhof is daarvan een voorbeeld, aldus de brochure. Be zoekers kregen aan de hand van fo to’s en tekeningen inzicht in de lig ging van de appartementen, de omvang van de ruimte en over de huurprijs. Die bedraagt in totaal 669,66 euro per maand. Daarin zijn onder meer de schoonmaakkosten van de galerij verwerkt en is ook de huismeester betaald. Daarnaast be taalt Stadlander voor die prijs de glasverzekering en de nutsvoorzie ningen zoals de kosten van de wa terleiding en die van het gas en de elektriciteit. Water, gas en licht zelf, zijn voor eigen rekening. Voor Leny Quist uit Tholen, die sa men met Wil Gunst op de eerste verdieping de keukenkastjes keurt, is de optelsom snel gemaakt. ,,Dat kan ik dus niet betalen. Ik ben we duwe en heb alleen een AOW-uit- K Br MF’ 1 G.s. A 1 I 9-if 1 J

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1