Agrotechnoloog Frans Boogaard past techniek toe op levende organismen For the best of agriculture! J. van Leijsen B.V. ^7 fee Den Engelsman rOPTIMEST uw partner in de mechanisatie van de Bilt A GEBR. DUKE -Wh Sint-Annalander rondt masteropleiding aan universiteit Wageningen af Mestdistributie FmX& Autopilot Dealer van Trimble GPS LMB den Engelsman bv Dealer van bekende topmerken w.o.: New Holland, Grimme, Dubex, Rumptstad, Baselier, Kuhn, Steketee, Linde, Mullie, Hardy, Överum en vele andere. Nederland is niet het meest geschikte land voor automatische machines CZAV geeft geld terug J Donderdag 15 november 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Precisielandbouw Zaden Het adres voor vroegeexport-, frites- en tafelaardappelen www.bijlaardappelenbv.nl WEGGEMANS WP Producent en leverancier van: Wij zijn de aanhanger specialist van Tholen voor Saris- en Hapert aanhangwagens. AD STOUTEN B.V. oW PELLEWEG 1 4693 SE POORTVLIET TEL. (0166) 61 23 94 FAX (0166) 61 20 13 GMP+ Verbindingsweg 3 4695 RV Sint-Maartensdijk Tel. 0166 - 66 32 07 Onze producten worden vervaardigd uit hoogwaardig Corus materiaal AUTODEMONTAGE- BEDRIJF damwandprofielplaten tbv dak en wand dakpanplaten potdekselprofiel zetwerk sandwichpanelen lichtstraten - polycarbonaat aluminium goten staalconstructie loodsenbouw bedrijfsdeuren montage Schade herstel Verkoop nieuw en gebruikt Tevens dealer van Sunward graafmachines en sherpamachines t.b.v. bedrijven die werkzaam zijn in de grond-, weg- en waterbouw. Ongeëvenaarde precisie en gebruikersgemak Bewolking Sportlaan 4 4695 BA SINT MAARTENSDIJK Tel. 0166 - 6641 05 Fax 0166 - 663854 www.weggemans. info info@weggemans. info ZADEN VLAS BV Onderhoud APK Ampèrestraat 1 4691 RE Tholen Tel. 0166-603079 Langeweg 11a 4697 RE Sint Annaland (NL) tel 0031(0)166-612850 fax0031(0)1 66-613008 info@bijlaardappele nbv.nl NI a Graan- Meststoffenhandel HMT.SÏS. RvA CD24 grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen, van alle merken inkoop van sloop- en schadeauto's afgifte van origineel R.D.W.-vrijwarings- bewijs, lid van A.R.N. Als mensen een paprika plukken, houden ze de bladeren van de plant opzij om bij de vrucht te komen. Hoe kun je een robot hetzelfde laten doen? Dat vraagstuk was onderdeel van het afstudeerproject van Frans Boogaard (25) uit Sint-Annaland. Hij krijgt volgende week zijn bul voor zijn masteropleiding Agri cultural engineering aan de universiteit van Wageningen. Boogaard mag zich dan landbouwkundig ingenieur noemen. Simpel gezegd is hij een soort uitvinder. ,,Ik heb geleerd om op een andere manier te denken en zo een antwoord te vinden op complexe vraagstukken.” Wij zijn, wegens uitbreiding, op zoek naar TELERS voor de volgende gewassen: 1 l d 15 HACCP GECERTIFICEERD PROFIELBEPLATING BV •1 Van de Bilt zaden en vlas bv is een familiebedrijf dat in de loop der jaren sterk is gegroeid en een begrip in de wereldwijde vlasindustrie, veredeling- en zaaizaad- branche. Veredeling en selectie van landbouwgewassen Teelt van vezel-en olievlas en fijne oliehoudende zaden Verwerking van strovlas en vlasvezels Handel in (zaai)zaden (lijnzaad, tarwe, blauwmaanzaad) en vlasvezels In de auto-industrie wordt al sinds jaar en dag met robots gewerkt. Ook in de agrarische wereld zijn er diverse toepassingen van automatisering. Er is alleen een verschil tussen het toepassen van technologie op levende organismen of dood ma teriaal zoals metaal. Want dat laatste is statisch. Een plant is nooit hetzelfde. Er moet rekening gehouden worden met groei en geen één blad groeit op dezelfde hoogte of is even groot, net als de vruchten. Daar zit 'm nou net de uitdaging in voor Frans Boogaard. Na het vwo in Bergen op Zoom had hij interesse in twee vervolgopleidingen: werktuigbouw kunde en de hogere agrarische school. Toen hij een open dag van de universiteit in Wagenin- gen bezocht, maakte hij kennis met de studie voor agrotechnoloog. Die heet sinds september biosystems engineering. In dat woord wordt de combinatie al duidelijk: techologie ontwikkelen die wordt toegepast op levende organismen. Een perfecte match voor Boogaard. ,,Wat me er ook in aanspreekt is dat het niet alleen gaat om techno logie ontwikkelen, maar ook om de werking in de praktijk. Het is een combinatie van wetenschap pelijk onderzoek en tegelijk kijken of het prak tisch werkzaam is. Er wordt elke keer de vraag gesteld of het iets toevoegt. Laatst zei iemand dat iets alleen innovatie genoemd kan worden als het in de praktijk ook wordt geaccepteerd. Het is met je voeten in de klei blijven en weten hoe het in de praktijk werkt." De vader van Frans, Wil Boogaard, teelt zaden. Daar komt misschien de interesse voor het agra rische vandaan, maar Boogaard wil geen boer worden. ,,Veel mensen komen van het boerenbe- Voor meer informatie: www.vandebiltzadenvlas.com tel. 0115 471922, fax. 0115 472229, e-mail: info@vandebiltzadenvlas.com ,,De omgeving is niet statisch. Als je eenmaal een model hebt, is de volgende dag de omgeving veranderd. Het duurt daarom erg lang om een antwoord te vinden welke beweging er nodig is voor het plukken van paprika’s. Hij heeft ontdekt wat er beter werkt, maar het model is nog niet perfect. Het moet nog verfijnder en Boogaard heeft aanbevelingen gedaan hoe dat kan worden verwezenlijkt. Volgende probleem is dat de ont- wikkelkosten van een plukmachine nog erg hoog zijn, waardoor Boogaard die nog niet zo snel op de markt ziet verschijnen. Boogaard weet nog niet wat hij wil gaan doen, nu hij klaar is met zijn studie. ,,Ik kan de onderzoeks- wereld in, verder studeren om te promoveren of het bedrijfsleven in. Ik ben nu op zoek naar een baan in het bedrijfsleven." Hij kan alle kanten op binnen de agrarische bedrijfstechnologie, omdat zijn opleiding geen specialisaties kent. Automa tisering en IT vindt hij het leukst. Boogaard kan bijvoorbeeld gaan kijken naar automatisering binnen de glastuinbouw, de veehouderij of ak- kerbouw. ,,Binnen de melkveehouderij zijn ze daar al wat verder in. Melkrobots zijn inmiddels breed geaccepteerd." Waar Boogaard voorlopig minder toekomst in ziet voor ons land is robotica in de akkerbouw: machines zelfstandig laten rijden op het land. Boogaard zegt dat er ook nadelen aan een satelliet zitten, want als er bewolking hangt, heb je geen beelden. „Tegenwoordig worden er ook vergelijk bare sensoren op trekkers gemonteerd. Zo wordt bijvoorbeeld de dosering voor een meststof uit gerekend, terwijl de boer over het land rijdt. Die gegevens gaan direct naar de strooimachine" Bij de keus voor automatisering wordt steeds gekeken hoe de hoeveelheid arbeid die gedaan moet worden zoveel mogelijk kan worden be perkt. ,,Arbeid is gewoon duur', zegt Boogaard. Toch zal het beeld van grote groepen schoffelaars op het land, zoals vaak op Tholen en Sint-Philips- ook het chlorofylgehalte van een plant meten en daarmee het stikstofgehalte berekenen. In 2045 gaan daarvoor nieuwe Europese satellieten de lucht in" land te zien is, voorlopig nog niet verdwijnen, denkt Boogaard. Thuis is er wel al wat arbeid vervangen door ma chines. Tijdens het gesprek pruttelt er een gras maaier door de tuin van de familie Boogaard aan de Veilingweg. En binnen is de stofzuiger van moeder Jany Boogaard net klaar met zijn schoon- maakronde. Het zijn twee robots van de eenvou digste soort, zegt Frans. De stofzuiger draait om, zodra hij een obstakel tegenkomt en het domein van de grasmaaier is afgezet met een ingegraven draad die via een seintje de grens aangeeft. ,,Zulke machines kun je in een middagje programmeren." Hij heeft er ervaring mee door practicums tijdens zijn studie. ,,We werken daarbij met een boebot. Die heeft een chip waarnaar je via de computer een code kunt sturen. Het gaat spelenderwijs. Je laat bijvoorbeeld de robot een bepaald pad vol gen en zichzelf corrigeren als je hem van dat pad afduwt" Mob. Gillis: 06 - 20 74 50 96 Mob. Hans: 06 - 10 36 05 88 Veerdijkseweg 4a 4694 RD Scherpenisse T: 0166 - 66 26 59 F: 0166 - 66 40 82 E: gebrdijke@edpnet.nl iWirOBÊDFJUF EN AUTOSCHADE ADRIE VAN BURGH Door de gunstige resultaten van de jaarcijfers van CZAV over het 2011 en 2012 kan de coöperatie 1,6 miljoen euro terugbetalen aan aangesloten telers. De telers danken het aan de goede jaarcijfers van de Coöperatieve Zuidelijke Aaan- en Verkoopvereniging door de gunstige oomzet en een groeiend marktaandeel. Bij de coöperatie worden de aan- en verkoopactiviteiten aan leden en klanten op nul gehouden. Wat daar wordt verdiend, wordt uitgekeerd in de vorm van een nakorting over gewasbescherming, meststoffen en veevoerders. Dat bedraagt 1,6 miljoen euro. ONVCèrtlkation BV Ringweg 1A, Oosterland Tel. 0111-4821 30 drijf en willen na de studie aan de slag als boer, maar je wordt niet opgeleid tot boer" Boogaard heeft zich tijdens zijn master gericht op automa tisering en informatietechnologie (IT). Hij is als agrotechnoloog degene die het overzicht heeft over de complete situatie. Hij inventariseert het probleem, kan de machines tekenen, de software schrijven, uitleg geven over het gebruik en waar nodig bijstellen. Boogaard kan zijn kennis ook buiten de agrarische sector gebruiken. ,,Je leert veel methoden en technieken die je ook op an dere sectoren kunt toepassen." Terug naar de paprika’s. Het is een complexe ma terie, zegt Boogaard. Hij legt uit dat hij op een simpel model robot twee rekenmodellen heeft toegepast. ,,In mijn afstudeerwerk onderzoek ik welk model er beter werkt en waarom" De robot heeft twee scharnierpunten, waarvoor de hoeken kunnen worden berekend. Het is volgens Boog aard de basis voor het berekenen van de coördi naten van een robotarm met meerdere scharnier punten, hoewel het dan wel ingewikkeld wordt. Hij geeft de robot opdrachten, bijvoorbeeld ’Buig tot 45 graden naar links’. Bij het gebruik van meer dere scharnierpunten, worden dat meerdere opdrachten. In zijn berekeningen heeft hij gebruik gemaakt van obstakels waar de robot langs moet manoeuvreren. Het obstakel kan gezien worden als de plant of de vrucht. „Daarbij kun je je afvragen tot welke mate de plant schade aan de bladeren kan hebben en of het erg is dat som mige vruchten beschadigd worden" Boogaard stuitte in zijn afstudeerproject op de steeds veranderende omstandigheden in de kas. „Nederland heeft hoog kwalitatieve landbouw. In andere landen gaat het vaak meer om de kwan titeit. Ik denk dat Nederland niet het meest ge schikte land is voor automatische machines" Dat heeft met de investering te maken. ,,In Amerika zie je soms zes grote combines op één akker, ter wijl je er hier maar één hebt. Dan praat je over an dere bedragen." Een onderwerp waar agrotechnologen ook bij betrokken zijn, is de precisielandbouw: met behulp van een satelliet een akker bewerken. ,,Daarbij wordt een akker niet als een geheel gezien, maar opgedeeld in stukjes waar voor een optimale behandeling wordt berekend. Nu haalt de satelliet gegevens uit de reflectie van het licht, waarmee je iets kunt zeggen over de biomassa. Met nauwkeurigere sensoren kun je BY APPOINTMENT TO THE COURT OF THE NETHERLANDS Vezelvlas Teunisbloem Blauwmaanzaad D E W

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 15