In Groot Pesoot geen spoor van crisis ellef-ellefviering Verrassing van acht mestwagens voor bruidspaar Van der Slikke CDA wil plastic afval Oranje- en zwartborst nieuwe bij winkels of glasbak kleuren voor vogelkwekers Motto Ut ei jil vee om’ liefmee bochels in bierbuken Digitaal gesprek in Thoolse bieb Thoolse aanpak verkeersveiligheid gepresenteerd op ROVZ-dag 'Zakken liggen te stinken in schuurtje Patrick Jansen jeugdkampioen bij 40-jarige Vogelvrienden Oud-Vossemeer Zorgen ABT over weerstand gemeente Duijm verrast door reacties van SGP EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 15 november 2012 11 Kwalen Kromsnavel Deelcertificaten scholen in aanloop naar keurmerk Signaal Patrick Jansen (14) uit Oud-Vossemeer is met een lizard, een kanariesoort, algemeen jeugdkampioen onderling geworden tijdens de vogeltentoonstelling van De Vogel vrienden uit zijn woonplaats. Het juryrapport wees zijn geelflankparkiet aan als mooiste in de rij. Algemeen kampioen werd P. de Dreu uit Goes met een Europese groenling pastelkleur. Op 29 december viert de vereni ging het 40-jarig bestaan in De Vossenkuil. In de sfeerrijke en stampvolle zaal van café De Hoop in Oud-Vossemeer is zaterdag het ellefde van de ellefde- feest gevierd. Ruim 150 uitgedoste, zingende en sprin gende bezoekers waren tijdens deze opmaat naar de car navalsviering in februari getuige van de onthulling van het nieuwe motto en zongen uit volle borst het kersverse feestlied mee. Uiteraard ontbrak het evenmin aan kwink slagen en speldenprikken die zoals altijd werden uitge deeld door de grootste boer, Boer Moppe. De gemeente Tholen heeft gisteren, tijdens de verkeers- veiligheidsdag onderwijs van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) in Goes, uitleg gegeven over haar aanpak van het Zeeuwse verkeersveiligheidsla- bel. De bijeenkomst was bedoeld voor zo’n honderd perso nen die zich bezighouden met verkeersveiligheid binnen de gemeente en het onderwijs. De doelstelling was erva ringen uitwisselen en eventueel afspraken maken voor verdere samenwerking. Het gezamenlijke uitgangspunt is kinderen leren veilig aan het verkeer deel te nemen. Verbetering F W In café De Hoop zijn de woaidaehen weer ingeluid met de bekendmaking van het motto. Patrick Jansen begon met zebravinken, maar legde zich toe op de kweek van lizardkanaries. Het CDA wil dat er ook bij winkels of bij de glasbak plastic afval inge leverd kan worden. Daar pleitte Gert-Jan Boudeling donderdagavond voor tijdens de behandeling van de gemeentebegroting. Voor bewoners in het buitengebied zou er een extra container bij moeten komen. van 23 tot 30 november duurt. Het doel is om de leden van de biblio theek Oosterschelde kennis te laten maken met Het Nieuwe Werken en gratis digitale communicatiemidde len in het algemeen, en met Google Hangouts als alternatief. Het stelt klanten en medewerkers bovendien in staat om kennis te maken met videogesprekken als aanvullende communicatiemethode in werk en dienstverlening. René van der Slikke en Ariënne Poot stonden wel even raar te kijken toen op hun huwelijksdag acht vrachtwagens een erehaag vormden. Ze traden vrijdag in het huwelijk in het oude gemeentehuis in Sint-Maar- tensdijk. De collega’s van de 25-jarige chauffeur bij mestdistributeur Joop van Leijsen in Poortvliet wilden het bruidspaar graag verrassen. De 24-jarige kantoormedewerkster bij BAM in Bergen op Zoom en haar kersverse echtgenoot werden voor de verandering niet met mest heidslabel is vooral gericht op kin deren tussen de vier en twaalf jaar. mer 342 in. Roodsnavelspitsstaar- tamadine. Liefhebbers van parkieten kunnen deze week eveneens hun hart opha len. Want hoog achter het plafond zat schaterlachend een kromsnavel naar bezoekers te gluren. ,,Het kan bespoten. Ze kregen een bellenblaasbegroeting van de gasten, die op de Markt in Sint-Maartensdijk stonden nadat ze hun jawoord hadden ge geven. Het paar gaat in Sint-Maartensdijk wonen, daar komt de bruid vandaan. Het was de volgende dag weer feest bij de familie Van der Slikke, want de ouders van René, Marinus Cornelis en Cornelia van der Slikke uit Poortvliet, vierden zaterdag hun robijnen huwelijksjubi leum. Foto: Digibo. geluid tot in de maag van de bezoe kers deed voelen. Deze 21-ste uitvoering van de ellef- de van de ellefde kon voorzitter Piet Potappel melding maken van nieu we leden die zich tijdens de stamp- potmaaltijd hadden aangemeld. Al thans zoveel werd in het rumoer nog duidelijk. Een internationaal gezelschap hoor de zijn woorden aan. Aan de bar was uit de contreien van Antwerpen een groepje Belgen neergestreken, waaronder een mollige dame in een tijgerpakje. ,,We komen al zestien jaar op camping de Striene”, vertel de Patrick Schuerbiers. Ze waren voor het eerst in De Hoop neerge streken en voelden zich er thuis. wel even duren voor we hem gevan gen hebben”, verwacht Potappel. ,,Die beestjes kunnen heel lang zon der water en wij kunnen er niet bij.” Algemeen jeugdkampioen van de tentoonstelling is Pieter Baay uit Tholen met een lipochroom witka- narie. De Leen Vroegopbokaal ging naar Rien den Engelsman met een Maggelaansijs. Ook op de bijzonde- Niet alleen zo’n 600 vogelliefheb bers keken zaterdag hun ogen uit. Ook liefhebbers van het scrabble- spel konden hun hart ophalen. Je zult maar drie keer woordwaarde scoren als je de kleur van de pos tuurkanarie in kooitje 211 foutloos spelt. Finefancymelanineschimmel. Of je vult verticaal de soort van be woner en kampioen van huisnum- ,,Want”, zo sprak Patrick ,,veel lied jes die ze hier spelen, hebben we bij ons ook.” Gezamenlijk werd gekeken naar een filmpje waarin een arts probeerde een patiënt van enige massa’s over tollig buikvet te ontdoen. Onder het oorverdovende gekrijs van lasappa- ratuur werd de patiënt opengesne den en inderdaad werd er ongeveer een half kalf uit de buik gesneden, zo leek het. In elk geval meldde het operatieteam dat de ingreep was ge slaagd. B. en w. gaan onderzoeken of het ri sicomanagement en het weerstands vermogen van de gemeente nog op peil zijn. Daar is een nota van, maar die bestaat voor een deel uit aanna mes en verwachtingen. Het weer standsvermogen is bedoeld om fi nanciële tegenvallers op te vangen. De gemeente streeft een vermogen (of ratio) na tussen 1 en 1,4. De fractie van ABT maakte zich er don derdagavond bij de behandeling van De gemeente is eind vorig jaar be gonnen met het introduceren van de deelcertificaten. Ze zijn bedoeld om in stapjes weer te geven wat de di verse scholen moeten doen om uit eindelijk in aanmerking te komen voor het label. Hiermee wordt ook een signaal afgegeven naar de sa menleving, omdat die op die ma- deelcertificaten van het verkeersvei- ligheidslabel uitgereikt. Er is een bronzen, zilveren en gouden certifi caat en de laatste stap is het label. Basisschool De Luijster en de Ko ningin Julianaschool in Sint Philips land en de Eben-Haëzerschool in Tholen kregen het zilveren certifi caat. Basisschool Ter Tolne in Tho- len ontving het bronzen certificaat. Daar zaten afgelopen vrijdag en za terdag ruim 570 vogels op hun mooist te wezen om jury en publiek te imponeren. Juryleden die alle de tails van de vogeltjes bekeken op onder meer kleur, bouw en veren kleed. Jansen, sinds 2008 hobby- matige kweker, kwam bij het in ontvangst nemen van de kam- pioensbeker niet bepaald over als een verraste jongeman. Maar meer als iemand die eigenlijk niet anders had verwacht. Toch was hij wel blij met zijn overwinning. Temeer om dat hij twee jaar geleden werd ge troffen door een kleine ramp op vo- gelkweekgebied. ,,Iemand had de deur van de kooi open laten staan. Toen kon de kat er bij en was het gedaan met de vogels. Ja, er zaten kampioenen tussen.’’ Patrick komt uit een vogelkwekers- nest. Zijn moeder bekwaamde zich met enig succes in de kweek van ze- bravinken en ook zijn opa liet op die manier van zich spreken. De leukste vogel echter, zo ontdekte Patrick, is de gloster. Een kanariesoort met een kapje op zijn kop. Maar ook de li- zardkanarie kon hem bekoren. Moe der gaf te kennen dat hij een keus moest maken. Het werd de lizard. ,,Die zijn het moeilijkste te kwe ken.” De lizard heeft door de teke ning in zijn veren een schutkleur waardoor het vogeltje vergeleken wordt met een hagedis (lizard). Een uitdaging dus, want voor de zang doe je het niet. Dat geldt ook voor zijn parkieten. Het gaat er voor al om hoe de vogel er uit ziet. Dan is bijvoorbeeld de kleur van belang. En er zijn wat kleuren. Kleuren met de meest vreemde benamingen. Nieuwe kleuren zijn volgens vogelkweker en bestuurslid Izaak Potappel oranje- borst, zwartborst, blackface. Dan hebben ze het in vogelkringen niet alleen over erfelijkheidsleer, maar ook over de voeding die je geeft om die kleur te krijgen. Voor de kleurka- nariekweker en liefhebber van rode vogels, is het daarvoor gebruikte re tentoonstelling in Halsteren wa ren enkele leden van Vogelvrienden succesvol. J.P. Jeroense werd met een geelflankparkiet kampioen stam met 371 punten. Met stellen geel- flankparkiet werd hij kampioen met 187 punten. Patrick Jansen merd er jeugdkampioen met 185 punten en bij de stammen heelflanparkiet jeugdkampioen met 368 punten. Boudeling kreeg geen medestanders voor zijn voorstel. Volgens wethou der Frank Hommel gaat het juist heel goed met het inzamelen van plastic. De inwoners kunnen elke maand een zak aan de straat zetten die door de Zeeuwse Reinigings dienst (ZRD) wordt opgehaald. ,,We halen op Tholen een hoog percenta ge op en kijken samen met de ZRD hoe het nog beter kan. De toekomst van het inzamelen blijft steeds on derwerp van discussie.’’ Volgens Jaap Hage (CU) moet het ophalen zoals dat nu gebeurt, gewoon door- nier kan zien dat de school welis waar het label nog niet heeft, maar wel bezig is met verkeersveilig heid. Een doel van de deelcertifica ten is om diverse scholen in de ge meente binnen vijf jaar naar een label toe te helpen. Vorig jaar werden in december door wethouder Kees van Dis aan diverse basisscholen in de gemeente Tholen Met amper een halve vierkante me ter ruimte per persoon hapten de vlooien de crisis weg. In een sfeer tje van ‘het zal me zo een zorgkos- tenzorg wezen’ tuitten de lippen zich gulzig om de plastic bekers met de goudgele schuimkraag en lieten De Neutekrakers maar weer eens een paard in de gang staan. De saxofoniste probeerde nog een plaatsje op het podium te vinden, maar kwam daar rap van terug toen achter haar de man met de trombone de schuif van de trompet in haar nek liet verdwijnen. ’Bochels in bierbu- ken, pien in je’n oad, m’è dur un neusje voor op Groot Pesoot’, klonk het uit de blazershoek, stevig onder steund door een grote trom die zijn te worden. De weegbrug ziet er al zes jaar niet uit en de toestand wordt alleen maar slechter, is samengevat zijn oordeel. En wat te denken van de twee ’peeterreinen.’ Voorheen opslagplaatsen voor suikerbieten. ,,Hoe dichter bij de haven, hoe vui ler”, constateerde de grootste boer. ,,Jammer dat de projectontwikke laar failliet is, zullen we maar zeg gen.” Moppe deed tijdens zijn rondje dorp ook de Cornelis Frankenstraat aan. Daar zijn bejaardenwoningen ge sloopt om nu al twee jaar plaats te maken voor een grasveld. ,,Elke keer hopen we iemand te vin den die iets in de melk te brokkelen heeft”, duidde hij op Hommel. Succes had de boer met zijn parodie op het liedje Oh, Oh Den Haag, van Van Kooten en De Bie. Verbasterd naar ‘Oh,Oh, Vosmeer, leukste dorp van heel het eiland, en gericht op de import in het dorp.” Een inwoonster uit Onder de Molen die uit Den Haag komt, werd in het lied gecom plimenteerd omdat ze ’leuk met het dorp bezig is.’ Het motto van dit jaar is Ut ei jil vee om ’t lief. De vlooien en luusjes kunnen er zich door laten inspireren voor de optocht begin volgend jaar. Rob Duijm (CDA) verbaast zich erover dat de gemeente Tholen nog steeds in de top vijf van Elsevier staat van slechte woongemeenten in Nederland. ,,Mensen staan toch niet te popelen om te vertrekken, behalve de jeugd.’’ Elsevier onder zoekt jaarlijks de 418 gemeenten in Nederland. Gekeken wordt onder meer naar de kwaliteit van de wo ningen, basisvoorzieningen, over last en veiligheid. Hij maakte de opmerking donderdagavond bij de De bibliotheek Tholen organiseert op vrijdag 30 november een Google Hangout. Via een videoverbinding op internet kunnen bezoekers van de bieb tussen tien en vijf uur vra gen stellen aan de specialist digitale bibliotheek. Die beantwoordt de vragen over de in september ver nieuwde website van de bieb, digi tale diensten en landelijke ontwik kelingen. De sessie is onderdeel van de Week van de Mediawijsheid, die bespreking van de gemeentebegro ting. Bert van Eenennaam (SGP) verbaasde zich op zijn beurt over de opmerking van Duijm. ,,Waar- om haalt u Elsevier aan? Als we zelf naar onze gemeente kijken dan zien we de rust en de ruimte en de sociale cohesie. U haalt het aan als een wetmatigheid. De leefbaarheid hier is goed en hoog.’’ Duijm werd verrast door de reactie van de SG- P’er: ,,Het ontgaat me wat u me in de mond legt.’’ Om kampioenen te kweken is een uitgekiende inkoop een basisvoor waarde. ,,Een goede vogel heb je niet voor een tientje. Daar kun je ge rust veertig tot vijftig euro voor uit trekken.” Dan is het te hopen dat de beestjes niet ziek worden. Want wie de uitge breide catalogus van de club door neemt, staat verbaasd over wat ze al lemaal kunnen krijgen. De verkoper van het geneesmiddelenproduct Pro polis, A. Douw uit Oud-Vossemeer, heeft de kansrijkste kwalen op een rijtje gezet. En daar word je niet vro lijk van. De hapziekte, de pokken, zelfs paratyfus, om maar een paar narigheden te noemen. En wat te denken van reuma, vetklieren, TBC en dikke koppen. En met een dikke kop hoef je bij juryleden als Van Puffelen, Paantjens en Onderdelin- den natuurlijk niet aan te komen. Er is een Thoolse aanpak voor het verkeersveiligheidslabel en daar gaf de gemeente gisteren uitleg over. Tholen heeft deelcertificaten ingevoerd die scholen kunnen ver zamelen om in aanmerking te ko men voor het verkeersveiligheidsla- bel. Één school in de gemeente, basisschool de Regenboog in Tho- len, heeft dit label al. Het is een keurmerk dat aantoont dat een school zich inzet voor verkeersedu- catie en verkeersveiligheid rond de school. Het Zeeuws verkeersveilig- voedingssupplement caroteen uit de handel genomen. Sommige kwekers schepten er zoveel van door het voer dat de pieten weliswaar knalrood werden, maar dat als bijwerking hun lever barstte. Voor een zwart verenpak gaat er nu iets door het water. Wat precies is geheim, maar vooral de aanwezig heid van bruidsluier is van belang. Het zaad van deze plant zou er, mits in gedroogde vorm gegeven, voor zorgen dat de kanaries als zwarte pietjes op de tentoonstelling ver schijnen. Potappel zelf weet van de hoed en de rand. Hij staat al drie achtereen volgende jaren aan de top. Vooral met de kleur isabel intensief geel heeft hij succes. Toch is het vaak op boksen tegen kwekers die er alles aan doen om prijzen in de wacht te slepen. ,,Bij nationale en internatio nale tentoonstellingen komen soms kwekers met 300 vogels aanzetten. Ik doe meestal mee met 70 exempla ren.” gaan. ,,Plastic wegbrengen zal min der opbrengen.’’ Boudeling vindt de zakken die nu aan de straat worden gezet ’een rommelig beeld’ geven. Hij zag liever een duurzame oplos sing, zei hij. ,,Ze liggen nu bij de mensen in het schuurtje. Het is beter bij een winkel. Dat bevordert het af geven, anders liggen de zakken maar te stinken in het schuurtje.’’ Volgens Theo Korevaar (SP) is het helemaal niet nodig plastic geschei den in te zamelen. ,,Achteraf schei den is veel beter. De rapporten daar over zijn duidelijk.’’ de gemeentebegroting zorgen over. Han van ’t Hof constateerde dat het eigen vermogen van de gemeente terugloopt. ,,Zijn we nog wel ratio proof voor de huidige economische situatie?’’ wilde hij weten. Hij dien de een motie in waarin b. en w. wordt gevraagd een en ander actu eel te maken. Wethouder Peter Hoek zegde toe om bij de uitvoe ring van de begroting voor 2014 de zaak aan te passen. Voordien had Boer Moppe het woord gevraagd om de bezoekers te informeren over zaken die in het dorp aan verbetering toe zijn. Niet geheel toevallig ging het om zaken die thuishoren in de portefeuille van wethouder Frank Hommel. Moppe verloor zich niet in politieke priet praat, maar legde de vinger op zere plekken zoals op de situatie in de Veerstraat. Daar bleek hij veel van te weten. Zo zou de weegbrug in die straat wel een opknapbeurt kunnen gebruiken. ,,Waarom in Sint Phi lipsland wel en hier niet”, schetste hij een ontwikkeling om jaloers op 1 ■0 sO t m ca j *- j» o n’ i LxJ 1 n K - n

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 12