bouwgrond omlaag kan 700 luisteraars genieten van enthousiast optreden bij besluit begroting Welstandsvrij bouwen via opdrachtgeverschap Gemeente kijkt of prijs SGP wil hogere heffing bedrijven afvoer water Licht raadzaal dooft ’We ervaren het niet als bijzonder, het zit in ons leven verweven’ Mantelzorgers in het zonnetje gezet voor 'hulp die vanzelf spreekt' Motie VVD, ABT wil bijzondere vormen CU wil er woningbouw mee stimuleren Klippel vindt verdeling nu niet rechtvaardig SP tegen: te weinig voor armoedebeleid Donderdag 15 november 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Dankbaarheid Kleuren Reclame Verweven Met meer dan 700, heel gemeleerde bezoekers kreeg de Jostiband zaterdag in de sportzaal van Meulvliet veel waardering van de Tholenaren. Het 75 leden tellende or kest verzorgde een concert ter gelegenheid van het ne gende lustrum van de Thoolse afdeling van Sien. Deze landelijke belangengroep voor gehandicapten werkte voorheen onder de naam Philadelphia Support. ,,We zijn er trots op dat u vanavond voor ons optreedt’’, zei voor zitter Albert Zwerus, wat grote bijval kreeg van de be langstellenden. Het orkest toverde bij velen een glimlach op het gezicht. De gehandicapte muzikanten speelden met een enthousiasme dat zijn weerga niet kent. Een soort familiebedrijf. Zo noemt Gerda van Dijke-de Ruijter uit Stavenisse de manier waarop zij met haar zus sen en broers, zwagers en schoonzussen en hun kinderen zorgen voor haar 88-jarige vader. Hij woont nog zelf standig maar is wel hulpbehoevend. ,,We gaan bij hem slapen, we zorgen voor eten, drinken samen koffie, doen de was, houden de medicijnen bij, houden zijn huis schoon. Dat wordt allemaal door ons verzorgd. Het is een netwerk, maar we zijn er best trots op want het is een hele organisatie.’’ Twee repetities per week Vergissing Rondweg Jarigen Sien-voorzitter Albert Zwerus bedankte de orkestleden met een zeepje in de vorm van een Zeeuwse Knop. Jostiband tovert glimlach op gezichten Tholenaren Gerda van Dijke (rechts) krijgt een tasje van Tiny de Vos van de NPV Jacqueline Heijboer van het steun punt bevestigt dat: „Mantelzorgers die met liefde voor een ander zorgen, vergeten soms goed voor zichzelf te zorgen. Er af en toe eens tussenuit Klok van Arnemuiden’ werden luid keels meegezongen. Bij dat num mer werd het publiek ook instructie gegeven om pas te klappen nadat orkestlid Jos ‘de klokken’ had aan geslagen. Dit werd een paar keer geoefend, maar het Thoolse publiek Het Jostiband Orkest startte haar activiteiten in 1966. Toen is ook de naam ontstaan. Die staat voor de eerste twee respectie velijk de eerste drie letters van de naam Johannes Stichting. Dit was de voormalige woonvoorziening voor gehandicapten. De naam was eerst louter de Jostiband maar daar werd door het spectaculair groeiende aantal leden al snel ‘orkest’ aan toege voegd. Het orkest wordt gesteund door het instituut Ipse de Bruggen, een steunfonds van donateurs, giften, maar ook door verkoop van dvd’s, cd’s, bladmuziek en de opbrengsten van de kaartjes. Ze komen iedere woensdag met alle leden bij elkaar voor een grote repetitie. Op de zaterdagen is er voor het indivi duele orkestlid meer aandacht bij kleinschaligere repetities. Het Jostiband orkest was met twee touringcars naar Tholen geko men. Binnen het orkest is een vaste groep van 30 leden die naar elk concert gaat. Zij zijn fit genoeg en vinden het vooral ook erg leuk. Het overige deel van de leden rouleert bij ieder concert. Ook wordt er rekening gehouden met de voorkeuren van de or kestleden. Wanneer een lid familie in de buurt van de locatie heeft wonen, wordt altijd geprobeerd die mee te laten doen. Het orkest treedt iedere maand een keer op. Niet altijd met 75 leden, maar ook in kleinere samenstellingen als de accommodatie het bijvoorbeeld niet toelaat. gaan, is een voorwaarde om de zorg taken vol te kunnen houden.’’ Gerda van Dijke: ,,Met de broers en zussen zijn we vorig jaar samen uit eten ge gaan. Omdat we samen voor vader zorgen. Maar op die avond zelf heb ben we niet over de zorg gesproken. We waren er helemaal even uit en er werd voor ons gezorgd. We hoefden niet zelf af te wassen.’’ De gemeente gaat onderzoeken of de prijs van bouwgrond voor wonin gen verlaagd kan worden. De CU diende er donderdag tijdens de behan deling van de gemeentebegroting een motie over in die door b. en w. werd overgenomen. Volgens de CU zijn de waardes van huizen de afgelopen jaren aanzienlijk gedaald terwijl de grondprijs hetzelfde is gebleven. Een consument of een groep van consumenten zou in de gemeente de kans moeten krijgen om op een eigen stuk grond welstandsvrij een wo ning te bouwen. Dit zogeheten particulier opdrachtgeverschap kan volgens de Thoolse VVD een bijdrage leveren aan het aantrekken van de woningbouw. Fractievoorzitter Jack Werkman hield er donderdag avond bij de behandeling van de gemeentebegroting een pleidooi voor. De motie die zijn fractie daar over indiende, werd overgenomen door b. en w. staat een tekst van Loesje: ’De ideale mantelzorger. Je kunt het zomaar plotseling zijn.’ Gerda van Dijke kan zich daar helemaal in vin den. Zo gaat het immers vaak. nog in de kinderschoenen. Van par ticipatie in de samenleving had nie mand gehoord. Zwerus keek met dankbaarheid terug op de afgelopen 45 jaar. ,,In het bijzonder past ons de dank aan onze God en Schepper. Hem past alle eer, want zoals er in een verslag van de catechesegroep stond: zonder de Heere zijn wij ner gens. Hoewel er inmiddels ook andere, soortgelijke verenigingen actief zijn op Tholen, benadrukte Zwerus dat het een slechte tijd is voor belangen verenigingen, ook voor Sien. ,,Dat is niet alleen te wijten aan de dichtge draaide Haagse subsidiekraan. Het ledenaantal van Sien daalt. Veel jon ge ouders en familieleden denken dat het niet meer nodig is om je bij een belangenvereniging aan te slui ten.” Zwerus noemde het een vergis sing om te denken dat informatie van bijvoorbeeld internet halen vol doende is. De vereniging kan hulp bieden in de vorm van begeleiding en advisering. Dat is nodig door alle ingewikkelde regelgeving vanuit Den Haag, zoals de ontwikkelingen rond de AWBZ. Zwerus deed dan ook een oproep om lid te worden van Sien en dat kon in de pauze en na afloop van het concert in Meul- vliet. In verband hiermee zou de gemeen te meer promotie moeten maken als gebied waar het goed wonen is. Ze ker nu de A4 verder wordt doorge trokken (ook al heeft dat weer vijf tien maanden vertraging opgelopen in de buurt van Steenbergen). Met de A4 wordt Tholen nog beter be reikbaar. Behalve dat zou er volgens Van de Sande ook aandacht moe ten komen voor de ontsluiting van de woonkernen: een rondweg voor Oud-Vossemeer, maar ook Tholen zelf is volgens hem toe aan een an dere ontsluiting. Hans Boulogne (ABT) haakte er op in. Hij pleitte voor experimentele woningbouw en vroeg zich af of dit ook onder de motie van de VVD viel. ,,Het is een langgekoesterde wens van ons om ook bijzondere vormen toe te staan.’’ Huizen met groene (mos)daken bijvoorbeeld vallen daar volgens hem ook onder. Werkman sloot dat niet uit. De ge meente zou volgens hem een be paald gebied kunnen aanwijzen. Het noemde ook de gemeente Middel- harnis waar dit met starterswonin- gen is gedaan. Jaap Hage (CU) noemde het een sympathiek voorstel, maar wees er op dat veel grond nu in handen is van projectontwikkelaars. Volgens wethouder Peter Hoek is het de ge meenteraad die kan aangeven wat wel en niet kan. klapte soms te vroeg. Dit tot onge noegen van het orkest, dat met handgebaren het publiek het zwij gen probeerde op te leggen. Dat mocht de pret niet drukken. Na ’Twee emmertjes water halen’ vroeg dirigent Verburg twee jarigen op het over te maken richting de fracties van PvdA en VVD: ,,Het valt niet mee zonder CDA, hè?’’ De SP liet bij monde van Theo Ko- revaar weten dat er te weinig geld wordt gereserveerd voor armoede beleid. Terwijl er steeds vaker een beroep wordt gedaan op schuld hulpverlening. ,,Er is te makkelijk overheen gestapt. Dat ligt bij ons zwaar.’’ De SP diende een amende ment in om het voordelig saldo van 281.245 euro uit het begrotingsjaar 2012 toe te voegen aan de algemene reserve vrij besteedbaar. Daarmee zouden volgens de SP Tholenaren geholpen kunnen worden die door de economische crisis en het gewij zigde beleid van de regering in de problemen raken. Volgens de SP is het de taak van de gemeente om zorg te dragen voor de meest kwets baren. Zonder dat er een schorsing van hun kant nodig was. Het besluit viel rond elf uur met handopsteking. Juist op dat moment viel een deel van de verlichting in de raadzaal uit. Wierp het regeerakkoord tussen VVD en PvdA zijn schaduw vooruit op het beleid van de gemeente of was er iemand tegen een knop aan gestoten? Het was nog licht genoeg voor burgemeester Nuis om de voor- en tegenstanders te tellen. Het leidde tot de nodige hilariteit. Vol gens Nuis een memorabel moment. Overigens had hij de raadsleden uit drukkelijk verzocht om niet in te gaan op de politieke perikelen uit Den Haag en de ophef die was ont staan over onder meer de zorgpre mie. De fracties hielden zich daar in grote lijnen aan, maar Gert-Jan Boudeling van het CDA kon niet nalaten er gniffelend een opmerking Wethouder Cees van Dis kon zich in grote lijnen wel vinden in het voor stel, maar had moeite met een on derdeel, namelijk het kostendek kend verlenen van diensten voor commerciële activiteiten. Of de SGP er reclame in de openbare ruimte mee bedoelde? Want hoe om te gaan met dorpshuizen maakt deel uit van de hervormingsagenda, zei hij. De SGP vroeg daarop een schorsing aan en paste de tekst aan: het kostendekkend verlenen van diensten voor commerciële recla- me-uitingen in de openbare ruimte. B. en w. namen de het voorstel over. Dirigent Verburg stelde tussen de nummers door haar orkest voortdu rend vragen. Die leverden dan steeds leuke antwoorden op. Ook mensen uit het publiek schroomden niet om antwoorden en commentaar te geven. Liederen zoals ‘Als de Volgens hem staan projectontwik kelaars niet meer te trappelen om bouwkavels te kopen en vol te bou wen. In de gemeente Almere wordt een proef gehouden met particulier opdrachtgeverschap. Consumenten die zich organiseren ’als rechtsper soon zonder winstoogmerk die de volledige zeggenschap heeft over en de verantwoordelijkheid draagt voor het gebruik van grond, het ont werp en de bouw van een woning’. Volgens Werkman krijgen gemeen ten van het rijk de kans dit ‘groten deels regelvrij’ uit te voeren. Vol gens de fractie zou een dergelijk experiment ook op Tholen kunnen worden gehouden. De VVD vraagt of b. en w. begin volgend jaar na willen gaan of het welstandsvrij bouwen onder particulier opdracht- geverschap mogelijk is. vierkante meters dak of het aantal regenbuien?’’Ook Bram van de Sande (CU) wilde weten hoe het water dan gemeten wordt. Behalve voor haar vader, is ze ook mantelzorger voor dochter Mirjam (20) die in een rolstoel zit. ,,Maar dat je voor haar mantelzorger bent, dat voel je niet. Het is gewoon in het gezin verweven. Ik ervaar het ook helemaal niet als zwaar. Het is heel gewoon. Wel is het belangrijk dat het gezin erachter staat. Ik ben nu wel in het zonnetje gezet, maar het is voor iedereen bedoeld die mee helpt.’’ Gerda is blij met het tasje. Ook vorig jaar en het jaar daarvoor kreeg ze er eentje. Ze heeft ze zelfs bewaard. Die van 2010 met de tekst Op eigen wijze zorgen, is nu de medicijntas geworden, lacht ze. Op een blikje ,,De Jostiband is iets unieks”, zegt Sien-secretaris Rien Moerland uit Stavenisse. Daarom wilde de Thoolse afdeling van Sien het or kest graag hebben voor de lustrum viering. Al in september 2010 werd het eerst contact met het or kest gelegd. Albert Zwerus, voor zitter van de Thoolse afdeling, wees erop dat de Jostiband geen in troductie nodig heeft. Iedereen in Nederland kent het orkest. Ook in ternationaal hebben de gehandicap te muzikanten al veel faam ver gaard. In januari 2013 speelt een deel van het orkest in Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne. Dit is op uitnodiging van de Nederlandse ambasade. Het Jostiband orkest mag daar het nieuwjaarsconcert verzorgen. Zij speelde eerder al in Duitsland en België, maar ook in Canada en Israël. Het Jostiband Orkest o.l.v. dirigente Lyan Verburg reageert enthousiast op een djembésolo. Met alleen de SP tegen, stemde de meerderheid van de gemeenteraad donderdagavond in met de gemeentebegroting 2013 en de meerjaren raming. Dat gebeurde nadat drie amendementen en zes moties bespro ken waren. B. en w. namen vier van de zes moties over. Dirigent Lyan Verburg(49) nam de microfoon over en zei gelijk dat het orkest zich niet precies aan twee keer 45 minuten houdt en graag im proviseert. Het orkest telde zater dag 75 leden. Het instrumentarium bestond uit vele keyboards, accor deons en verschillende percussie instrumenten. Het orkest speelde voor en na de pauze een zevental nummers. Begonnen werd met Ab ba Vader. Wat direct opviel was, dat de dirigent zich niet als een dirigent gedroeg. Ze nam geen vaste plek in De gemeente gaat onderzoeken of bedrijven meer moeten gaan betalen voor het afvoeren van regenwater dan particulieren. Volgens Rien Klip- pel horen de lasten gelegd te worden waar ze horen. podium. Het ging om secretaris Rien Moerland en bestuurslid Mir jam Rijstenbil. Het orkest begeleid de de zaal bij het ‘Lang zal ze le ven’. Een bijzonder moment was een djembé solo van drie leden van het orkest. Dirigent Verburg vertel de dat deze drie heren zowel melo disch als ritmisch goed ontwikkeld zijn. Dit kwam duidelijk naar voren in de compositie, die liet zien dat zij hun instrument goed beheersen. Bij het laatste nummer ‘In ’t kleine café aan de haven’ werd het publiek op geroepen te zwaaien met de witte Sien-sjaals die meedeinden op de maat van de wals. Voorzitter Zwerus besluit met een dankwoord en overhandigt dirigent Verburg een bos bloemen. Niet al leen voor haar prestatie van die avond, maar ook voor het meer dan 30 jaar actief zijn voor het Josti- band Orkest. Twee orkestleden kre gen van Zwerus een rood zeepje in de vorm van de Zeeuwse Knop. Ui teraard zouden de overige orkestle den deze in de bus ook ontvangen. Als dank gaf het orkest nog een toe gift, het bekende lied ‘Wat de toe komst brenge moge’ dat ook in de uitvoering van The Rose van Bette Midler dezelfde vertrouwde klank heeft. De SGP wil dat burgers niet betalen voor bedrijven bij de heffing op re genwater, of bij het gebruik van dorpshuizen door bedrijven, schade aan openbare ruimte door aanleg van nutsvoorzieningen en reclame in de openbare ruimte. Volgens Klippel verdwijnt veel regenwater van bedrijven met een grote opper vlakte in het riool zonder dat daar voor betaald wordt, zei hij op een vraag van Han van ’t Hof (ABT). ,,De heffing die nu geldt is wat het bedrijf afneemt aan water. Gemeten aan de hand van de watermeter. Wij willen regenwater voor bedrijven belastbaar maken Nu betalen bur gers mee aan de heffing voor een bedrijf. De SGP wil een voorbelas ting invoeren.’’ Het voorstel verras te ook andere raadsleden. Jan Hes hof (PvdA) vroeg zich af hoe een en ander gemeten wordt. ,,Het aantal vrouw ziek werd, hebben de kinde ren zes weken - tot haar overlijden - eerst voor haar gezorgd. ,,Mijn va der is een half jaar alleen geweest, daarna zijn we bij hem thuis gaan slapen. Het is nu al weer drie jaar dat er een slaapdienst is. Dat vindt hij heel fijn. Hij is er heel dankbaar voor.’’ Gerda heeft er nu wel enige erva ring mee. Ze kan dan ook putten uit een grote groep mantelzorgers. Als ze gaat tellen komt ze op maar liefst 23 personen die haar vader bijstaan. Dertien van hen slapen om de beurt in het huis van vader. ,,Wie op een bepaalde dag of uur niet kan, moet zelf een vervanger regelen.’’ Dat ze nu door Tiny de Vos in het zonnetje wordt gezet, maakt haar bijna verle gen. ,,Zelf ervaar je dit helemaal niet als bijzonder. Het is je plicht als kind. We doen het uit liefde. Het zit gewoon in ons leven. Het hoort er bij. Maar het is wel heel goed voor de onderlinge band. Voor ons als ge zin is het ook goed om dit te doen.’’ op het podium en wanneer het or kest speelde, liep ze rustig rond en gaf waar nodig een aanwijzing. Ze werd bijgestaan door een hulp-diri- gent die met behulp van groot afge drukte letters aangaf welk deel van een lied het orkest moest spelen. Het Jostiband orkest speelt met be hulp van een kleurenmuzieknotatie. Deze is ontwikkeld door de orkest- leiding en is voor iedereen verkrijg baar. Peter de Vos (30) is bewoner van de Klimroos in Tholen. Hij heeft een keyboard en speelt met behulp van de bladmuziek met kleurennotatie van de Jostiband. Hij kent het or kest van de computer en heeft de hele voorafgaande week het orkest bekeken op Youtube. Peter had een vrijkaartje gekregen omdat zijn va der bij sponsor Woonboulevard Poortvliet werkt. Zaterdagavond had Tholen het voorrecht een concert van de Josti- band te beluisteren. Onder de vele bezoekers waren onder meer het burgemeestersechtpaar Nuis, een delegatie van het landelijk bestuur van Sien en Thoolse voormalig be stuursleden zoals Gerard Quaak. De vaste bezoekers van de soos in Ons Huis in Scherpenisse waren er, de deelnemers aan de catechese en de vrijwilligers die met liefde en toewijding de activiteiten draaiende houden. Sien had bewoners van zorginstellingen, gezinsvervangen de tehuizen en hun begeleiders uit Zeeland, West-Brabant en Zuid- Holland uitgenodigd. Dat was te zien aan de vele busjes die voor achten bij de ingang van Meulvliet parkeerden om de passagiers uit te laten. Voorzitter Albert Zwerus vertelde over de pioniersrol die de regionale commissie van Sien op het eiland Tholen heeft gehad. ,,De belangen behartiging van verstandelijk ge handicapten stond 45 jaar geleden het verlagen van de grondprijs zou dat ook de woningbouw kunnen sti muleren. Vrijdagmiddag werd ze even in het zonnetje gezet vanwege de nationa le Dag van de Mantelzorg. Het steunpunt mantelzorg van de ge meente en de Nederlandse Patiënten Vereniging, afdeling Tholen, verras ten driehonderd mantelzorgers met een tasje. Vol met spullen zoals een manufacturensetje met handdoekje, kortingsbonnen voor de kapper en verschillende workshops, een Mars, een toilettasje, een dinerbon (spon taan aangeboden door de Schutse in Sint-Annaland) en gratis kennisma kingslessen bij volksdansvereniging Dodi-Dodi en vijf gratis lessen bij Meer Bewegen voor Ouderen. Voor elk wat wils. Onder het motto Nu even niet. Nog eens vijftig mantel- zorgers kregen een bloemenbon. Er waren meer aanvragen dan vorig jaar toen er 250 tasjes werden uitge deeld. Voor Gerda (49) en haar familie is het eigenlijk vanzelfsprekend dat ze op deze manier voor hun vader zor gen, zegt ze. Natuurlijk vergt het wel enig gepuzzel. Zij maakt elke week een lijst wie wat wanneer doet. Ieder heeft een taak. ,,Iemand van ons gaat er slapen en gaat om zes uur weer naar huis, om acht uur gaat een andere zus de gordijnen open doen, sinaasappels persen voor bij het ontbijt, om half tien komt er weer iemand koffie zetten, om kwart voor twaalf gaat er iemand voor het warme middageten naar toe. Alleen het avondeten doet hij zelf. Enzo voorts, enzovoorts.’’ Haar vader is slecht ter been en kan ook bijna niet meer lezen. Hij krijgt dus veel aan loop maar hij is tussen de bezoeken van de kinderen wel even alleen, zegt Gerda. ,,Maar op vijf momen ten op een dag is er iemand.’’ De Ruijter is 3,5 jaar geleden we duwnaar geworden. Toen zijn Bovendien staat de uitgifte van bouwgrond volgens de fractie ’zwaar onder druk’. Met een lagere grondprijs wordt het volgens de CU beter betaalbaar. Het zou ook een impuls voor de wo ningmarkt zijn. De CU stelde voor om de voor- en nadelen van het ver lagen van de grondprijs op een rijtje te zetten en dan op te nemen in de notitie over de financiële risico’s die de gemeente loopt bij grote pro jecten zoals Vestetuin in Tholen en het Havengebied in Sint-Annaland. Daarover moet het eerste kwartaal van volgend jaar meer duidelijkheid komen. Volgens fractievoorzitter Bram van de Sande is daarbij uitge gaan van te optimistische progno ses. Hij pleitte er ook voor om de bouwleges niet te verhogen. Naast

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 10