Geheugenspel bij De Meestoof tijdens koude museumnacht 'Gemeente besturen is als een boom: eerst snoeien voordat ie gaat bloeien' Houte 'Je moet met passie en plezier op een orgel willen spelen' College te voortvarend met verhogen toeristenbelasting Anja Geldof uit Tholen zoekt visserstruien uit vorige eeuw A Ingrid van Oudenniel: Niet spieken, ik zie het wel hoor Vrouwen van Nu lachen tranen op eilandelijke avond in Tholen Slaapapneu-avond in Haestinge Vrijwilligers knotten wilgen op natuurwerkdag in Stavenisse Donderdag 8 november 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Harm van den Dikkenberg uit Stavenisse en Lené de Graat' uit Sint-Maartensdijk willen alle organisten uit de gemeente Tholen de kans geven van zich te laten horen. Daarom organiseren ze op 1 december de Thoolse orga nistendag. Niet zozeer voor professionele organisten, maar meer voor de hobbymatige orgelspeler. „Geloof maar dat er gerust 200 op het eiland zitten. Het gros ken nen wij niet eens", zegt Van den Dikkenberg. De bedoe ling is om aan het eind van de dag een concert te organi seren. Een kans voor organisten om eens in een concert te kunnen acteren, al is het maar met één nummer, zegt de organisator. Concert ChristenUnie: brief aan raad is een beetje knullig Zorgvuldig, maar al te voortvarend. Dat was volgens wethouder Cees van Dis het voorstel om de toeristenbe lasting volgend jaar met een dubbeltje per overnachting te verhogen. CU-fractievoorzitter Bram van de Sande kwalificeerde de brief over afblazen ervan voor nader overleg met de sector als 'een beetje knullig'. Bij streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland ston den vrijdagavond de deuren wagenwijd open. Spreek woordelijk. Want buiten was het met zes graden behoor lijk fris. De avondopenstelling was in het kader van de museumnacht, een initiatief van de vereniging van Zeeuwse musea en de stichting Cultureel Erfgoed Zee land. Het bracht 85 bezoekers op de been. Het merendeel (49) deed mee aan een geheugenspel. Gezelschapsspel Herkenbaarheid Niet spieken Concurrentie Cabaretshow in Meulvliet trekt 175 leden Een menigte van 175 vrouwen heeft zich woensdag avond suf gelachen tijdens de eilandelijke avond van de Vrouwen van Nu, afdeling Tholen. De leden van de zes afdelingen komen jaarlijks bijeen voor een vrolijke avond en ditmaal was de organisatie in handen van de Thoolse plattelandsvrouwenclub. Breifanaat wil oude textiel in beeld brengen Anja Geldof uit Tholen is een zoektocht begonnen naar Zeeuwse visserstruien. Zij en haar jeugdvriendin Stefa- nie Huibregtse uit Middelburg breien zelf al vele jaren en zijn bijzonder geïnteresseerd in oude textiel. Over de kleding (en dan met name de zelfgebreide truien) die de vissers in Zeeland droegen is bijna niets bekend, zegt Geldof. Ze wil daar verandering in brengen. Winnaars Korte mouwen Families Rekenkamer mag van SGP aan slag Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl 'Van onderen.' Die roep klonk zaterdagochtend om de haverklap aan de Zandweg in Stavenisse waar leden van de werkgroep actief terreinbeheer van stichting Land schapsbeheer Zeeland en vrijwilligers wilgen knotte. Dat ging met veel enthousiasme. Ook drie Thoolse gemeen tebestuurders zetten de zaag in het hout. Maatschappelijk Mooier maken Meer dan 1000 vrijwilligers Parkeerproblemen in Scherpenisse Extra grafrecht voor herbegraven nodig interieur Eerste Thoolse organistendag voor hobbyisten en profs Het orgel van de Rehobothkerk in Tholen mag die dag tussen tien en vier uur worden bespeeld door de deelnemers. ..De kans datje op zo'n mooi orgel kunt spelen, laat je niet aan je neus voorbij gaan", zegt Van den Dikkenberg. die zichzelf hobby organist noemt. De Graaf is wel meer beroepsmatig bezig en bege leidt ook een koor. 's Avonds om acht uur wordt een concert georganiseerd met zo'n 15 organisten. „Sommigen laten zich ervan weerhouden als er een profes sionele organist meedoet, maar dat is niet nodig. Als diverse organisten een nummer heel goed beheersen, kun je heel goed met hen een con cert organiseren. Dat is uniek, want meestal luister je bij een concert maar naar één organist." Er is volgens Van den Dikkenberg maar één vereiste voor deelname aan de organistendag: ,Je moet met passie en plezier op een orgel willen spelen. Het niveau maakt niet uit." Het doel is om organisten met el kaar in contact te brengen en om er varingen uit te wisselen. Het idee hebben Van den Dikkenberg en De Graaf opgedaan via een collega-or ganist uit Urk. Die organiseert de YouTube orgeldag, die zo is gaan heten omdat hij is begonnen met oproepjes via het online videoka naal YouTube. Van den Dikkenberg spreekt meteen al hoop uit voor de toekomst. „De bedoeling is om het elk jaar te gaan doen en wellicht steeds in een ande re plaats. En als het echt storm loopt, misschien wel twee keer op een jaar." Van de Sande deed zijn uitspraak in de commissie bestuurszaken. Hij wees erop dat zijn fractie naar aan leiding van de begroting had ge vraagd of er overleg met de sector was geweest. „Het antwoord van het college was: ja. Maar nu blijkt dat het niet zo is!" Van Dis legde uit dat er met betrekking tot het toeristisch- recreatief ontwikkelingsplan voort durend is geadviseerd door een breed samengestelde denktank. De recreatieondernemers die kenbaar hebben gemaakt tégen de verhoging van de toeristenbelasting te zijn, za ten niet in die denktank. Omdat er behoefte is aan overleg, willen bur gemeester en wethouders alsnog met hen aan tafel. Van de voorgestelde verhoging had de uitvoering van het plan betaald moeten worden. „Dat kunnen we niet met de achttien uren per week die voor dit beleidsterrein binnen de organisatie beschikbaar zijn", zegt de wethouder desge vraagd. De gemeente haalt volgend jaar een ton voor het ontwikkelingsplan uit de reserve, blijkt uit de begroting. „Dat is toch niet voor het opstellen ervan?" wilde Van de Sande weten. De wethouder stelde hem gerust: „Dat gebeurt in eigen beheer. Die ton is voor het realiseren van de produc ten." ABT had uit de stukken gecon cludeerd dat er op dit beleidsterrein geld overblijft. „Waarom wilt u dan de toeristenbelasting verhogen?" Van Dis zei dat de gemeente op dit terrein meer uitgeeft dan er binnen komt. Daarnaast is er 50.(XX) euro ge reserveerd om in elk van de acht woonkernen het in het DNA-onder- zoek geformuleerde thema te realise ren. .Alleen in Sint-Maartensdijk is daarvoor iets uitgegeven." Over de besteding van deze gelden praat de gemeente naast de recreatiesector ook met het bedrijfsleven en andere partijen, gaf de wethouder aan. De verhoging van de toeristenbelas ting was een voorstel van de SGP. zei Rien Klippel. Hij was benieuwd hoe het schrappen ervan in de begro ting 2013 wordt gerepareerd. Dat bleek eenvoudig te zijn. „He is niet nodig, wat er zijn geen bedragen ge raamd. De verhoging staat alleen tekstueel in de begroting", legde wethouder Peter Hoek uit. Wil/na van Dijke (links) vult de laatste vragen van het geheugenspel in. Ze heeft zeven vragen goed. Naast haar haar moeder mevrouw Heijboer-Quist en voor hen mevrouw Penning. Het was de zesde editie van de Museumnacht. Streekmuseum De Meestoof week van het centrale the ma - arm en rijk - af en bedacht een eigen thema: een duik in de Thoolse geschiedenis. Oranje plakkers met een zwart vraagteken maakte het een interactieve avond. Overal hin gen ze: bij de merklap, in de Noorse woning, zelfs op een vitrinekast. Voor de bezoekers aanknopingspun ten voor het geheugenspel. Sommige bezoekers namen het spel wel heel serieus. Met een kladblok je in de hand maakten ze zoveel mo gelijk aantekeningen. Anderen lie pen rustig rond of genoten van een kop koffie in het koffiehuis ,Js dat de Thoolse merklap", vraagt een be zoeker aan één van de vrijwilligers. „Nee. dat is de Zeeuwse 'Door ons gedaen". De langste ooit gemaakt", antwoordt Wil Nelisse. „De Thoolse merklap is nog volop in de maak. Die wordt 4 april bij de opening van het nieuwe seizoen gepresenteerd." Er is tijdens de museumnacht geen speciale expositie. Toch genieten de bezoekers volop. Het streekmuseum neemt ze letterlijk mee terug in de tijd. Voor de kinderen de tijd van hun opa's en oma's. Veel herken baarheid. Zo roept een meisje in de Noorse geschenkwoning: „Mama. mama. die heeft oma ook." Het kind wijst naar een oude klok. Wanneer de bezoekers het museum hebben bekeken, krijgen ze in het schooltje een vragenlijst voorgeschoteld. De vragen, tien in totaal, corresponde ren met de oranje stickers die in het museum zijn opgeplakt. Een van de vragen is: wat is het vijfde woord op het leesplankje in de klas? „Een weggevertje", zegt Ton Bruyns. lid van de activiteitencommissie van het museum en bedenker van de vragenlijst. Moeilijker is de vraag wie het drieluik in de Raadzaal heeft geschilderd. .Jong en oud moet de vragen kunnen beantwoor den", zegt Bruyns. „Daar heb ik re kening mee gehouden." Ingrid van Oudenniel uit Sint-Anna land speelde tijdens de museum nacht voor lerares. Ze hield toe zicht. Want spieken of overleggen was tijdens het beantwoorden van de vragen niet toegestaan. „Ik zie het wel hoor", roep ze naar een stel oudere dames, die duidelijk overleg voerden. Van Oudenniel was duide lijk in haar element. Ondertussen zat Wilma van Dijke flink te zwoe gen op de laatste paar vragen. „Ik heb moeten gokken", bekent ze. „Want de Noorse woning heb ik niet bezocht." Ingrid keek de vragen meteen na. „Zeven goed", zegt ze. „Dat is helemaal niet verkeerd." Van Dijke had beter verwacht. Aan het eind van de avond hebben 49 bezoekers aan de quiz meegedaan. Heel de avond heeft het museum aanloop. Maar echt druk wordt het niet. Vooral veel mensen van het ei land. Maar ook daarbuiten. In het gastenboek staan namen uit Goes, Op hun uitnodiging waren De Pol dermodellen uit Strijen naar Tholen gekomen om hun cabaretshow Wat een familie op te voeren in Meul vliet. De Poldermodellen is een va riétéclub, bestaande uit twaalf vrou wen, die voor een verrassend, wisselend en avondvullend pro gramma zorgt. Daarbij komt vol gens Ineke Nieuwkoop van Vrou wen van Nu de ouderwetse gezelligheid van vroeger weer naar boven borrelen en daar wordt nog lang over nagepraat. De groep verzorgde een boeiend, humoristisch programma door mid del van zang. dans en interactief ac teerwerk. De aanwezigen genoten met volle teugen. Zij zongen mee en hebben tranen gelachen om alles wat voorbij kwam. Vrouwen van Nu kijkt terug op een succesvolle avond waarvoor het or ganiserend bestuur heel veel com plimenten in ontvangst mocht ne men. Urk en zelfs uit Duitsland. Om tien uur staat de teller op 78 bezoekers. De avond sluit af met 85. Fors min der dan vorig jaar. Toen trok de mu seumnacht bij De Meestoof nog 175 mensen. „We hebben concurrentie van andere activiteiten op het ei land", zegt Bruyns. .Zoals het Thools dictee in Oud-Vossemeer. Dat is doorgaans nooit op vrijdag avond. En het is koud buiten. Dat speelt ook mee. Dan blijven mensen vaak binnen." Op het museumter rein zijn die avond weinig mensen te vinden. Drukker is het in het kof fiehuis. Mensen praten na en drin ken een kopje thee of koffie. Bert Rauls zorgde met zijn platencollec tie, bestaande uit 'gouwe ouwe' voor muziek uit vervlogen tijden. Van The Beatles en Abba tot Pink Floyd. Er passeerden van alles de revue. Alleen konden de psychede lische klanken van Pink Floyd niet alle aanwezigen bekoren. Zaterdag maakte de voorzitter van De Meestoof de winnaars van het geheugenspel bekend. Gert-Jan Aret (9) uit Sint-Annaland had als enige alle tien de vragen goed. Annet Wesdorp en Ineke van de Kasteele- Zweedijk volgde op een gedeelde tweede plaats met negen goed be antwoordde vragen. De prijs is een waardebon naar keuze van 50 euro. Over Zeeuwse streekdrachten is wel veel geschreven. Omdat de belang stelling voor plaatselijk erfgoed vol gens haar sinds enige tijd herleeft, wil zij samen met Huibregtse de truien in beeld brengen zoals de de vissers die tussen (grofweg) 1880 en 1950 droegen. „Het gaat niet om de glad gebreide trui met een godsoog op de borst. Deze truien werden ma chinaal vervaardigd in Engeland en ondermeer bij Adja in Tholen ver kocht. Wij zoeken de truien de met die hand werden gebreid. Daarvan had elke plaats, of zelfs elke familie, zijn eigen versie. Meestal werd de trui gebreid van sajette ('séte')", legt Geldof uit. De truien zijn in de loop van de tijd veranderd, afhankelijk van de mode, beschikbaarheid van materialen en smaak van de maker. Soms is de trui in recht en averecht gebreid, soms met kabels of in banen. Ook combi naties van Jechnieken zijn mogelijk. Kenmerkend is dat de mouwen 'te kort' zijn. „Dit heeft een heel prakti sche reden: de mouwen worden tij dens het werk anders nat en vies." In verschillende archieven en boe ken heeft Geldof afbeeldingen ge vonden. .J-Ielaas blijkt met name de trui zoals die op Tholen werd gedra gen erg slecht in beeld te zijn ge bracht óf slecht te zijn afgedrukt in de boeken. Van een trui zoals die op Sint Philipsland gedragen zou zijn, is helemaal niets bekend." Geldof en Huibregtse willen nu bin nen vissersfamilies gaan zoeken. „De eerste namen die dan bovenko men, zijn die van Baaij, Bout en Schot. Wij hebben echter ook foto's gevonden van de familie Van Dui- vendijk waarbij op de werf truien gedragen worden. Daarom zou het kunnen zijn dat er ook bij andere fa milies van dergelijke foto's te vin den zijn." Geldof hoopt dat er mensen zijn die foto's hebben van Thoolse mannen met visserstruien. Dit kunnen foto's zijn van de visserij, maar ook bij de veren, in de oester- en mosselkwe kerij en op de vismijnen werden de truien gedragen. De verzamelaars zijn te bereiken via zeeuwsevissers- truien@gmail.com of 06-51123010. Wat raadslid Rien Klippel betreft, zijn er best onderwerpen die de re kenkamercommissie van de ge meente zou kunnen oppakken. Sinds de drie externe leden van de ze commissie zijn ingeruild voor, vertegenwoordigers van de zeven fracties in de gemeenteraad is het erg stil geworden, stelde Klippel vast. „Misschien hebben we dingen om aan de commissie voor te leg gen. Hoe kijkt de raad hier tegen aan?" zei hij in de commissie be stuurszaken. Niemand van de andere fracties ging erop in. Klippel is de SGP-ver- tegenwoordiger in de rekenkamer commissie. Piet Aarnoudse uit Scherpenisse is één van de vrijwilligers. Hij doet het werk al jaren. Met een handzaag verwijdert hij de laatste twee takken van een knotwilg. Het zijn er een stuk of zestig, in het natuurgebiedje bij de Geulsche Weel. Tegen het eind van de ochtend hebben de twintig vrijwilligers grofweg de helft een kopje kleiner gemaakt. Het knotten van wilgen moet volgens Sjak de Koek van natuurvereniging Tholen iedere vier jaar gebeuren. .Anders is er geen doorkomen aan." Het knotten moet bij voorkeur in het najaar gebeuren. Dan is het hout het lichtst, zegt Aarnoudse. „In het voorjaar zuigt de boom zich vol vocht. Dat maakt wilgenhout zwaar." Een slordige duizend vrijwilligers hebben zaterdag op 21 plekken in Zeeland meegeholpen op de lande lijke natuurwerkdag. Onder auspi ciën van de stichting Landschapsbe heer Zeeland hielpen ze met bomen knotten en opruimwerkwerkzaam- heden in de natuur. Voor een deel is de natuurwerkdag bedoeld om bij (jonge) mensen de interesse te wek ken voor de natuur en eigen omge ving. Een viertal middelbare scho lieren van het Calvijn college gebruikt de dag als maatschappelij ke stage. Eén van hen is Reindert Hoek (13) uit Sint Philipsland. Voordat hij examen doet, moet hij dertig uur vrijwilligerswerk hebben gedaan. Hoewel Hoek eigenlijk heel andere plannen had voor zijn zater dagochtend besteding, amuseert hij zich wel. „Het is leuker dan collec teren of in een bejaardenhuis wer ken. Hier ben je lekker buiten. Dat bevalt me wel." Reindert is niet al leen. Ook zijn vader, wethouder Pe ter Hoek (SGP), helpt een handje mee. Hij is naast Jack Werkman (VVD) en Rob Duijm (CDA) één van de drie Thoolse gemeentebe stuurders die de handen uit de mou wen steken. „Wilgen knotten is niet veel anders dan een gemeente be sturen. Eerst snoeien voordat ie gaat bloeien." Volgens Caroline Geluk van stich ting Landschapsbeheer Zeeland zijn de vrijwilligers ondertussen onmis baar geworden. ,Als je alle manu ren bij elkaar optelt, kom je tot de conclusie dat de mannen een hoop werk uit handen nemen." Geluk is tevreden met het aantal vrijwilligers dat op de natuurwerkdag is komen opdraven. „Het worden er ieder jaar meer", zegt ze. „Niet alleen in Tho- In Zeeland deden in totaal 1058 vrijwilligers mee aan de natuurwerkdag. Daarmee werd de mijlpaal van 1000 vrijwilligers duidelijk overschreden. Vorig jaar waren het er 912. Landelijk waren er zaterdag 14.000 vrijwilligers in touw. Vrijwilligers konden terecht op 21 locaties verspreid over de provincie. Alleen in de gemeenten Kapelle en Reimerswaal lukte het niet om projecten van de grond te krijgen. De natuurwerkdag is dit jaar voor de twaalfde keer gehouden. De SGP heeft er in de commissie bestuurzaken voor gepleit om de parkeerproblemen in diverse woon kernen aan te pakken. .Zodanig dat er wat meer ruimte komt in de kleine straten. Daar is nu na zes uur 's avonds nauwelijks plek", zei fractievoorzitter Bert van Eenennaam. Aanleiding voor zijn opmerking is het doorschuiven van het verkeerscirculatieplan voor Scherpenisse. „We proberen bij het herinrichten van straten de proble men zoveel als mogelijk is mee te nemen", reageerde wethouder Cees van Dis. De inventarisatie, op de algemene begraafplaatsen, van graven waar voor momenteel geen rechten wor den betaald, is volop aan de gang. „Er moeten ongeveer 2600 brieven verstuurd worden en daarvan zijn er inmiddels zo'n 1700 weg", zei wet houder Cees van Dis in de commis sie bestuurszaken waar de SGP naar de stand van zaken informeerde. De gemeente moet voor het onder zoek terug naar 1973. Volgens de wethouder kiest van de rechtheb benden van particuliere graven on geveer zestig procent voor verlen gen van het grafrecht, en doet veer tig procent afstand. Bij de algemene graven, waar nog maar een vijfde van de rechthebbenden is aange schreven, wil de helft verlengen en de helft niet. De extra inkomsten die het oplevert, stopt de gemeente in een vereveningsfonds. Van Dis: „Er zit nu 140.000 euro in." Dat geld heeft de gemeente hard nodig om de kosten te betalen van het herbegra ven wanneer straks graven geruimd gaan worden. Want de kosten daar van zullen tussen anderhalf en twee ton liggen. Jong en oud is zaterdag bezig met het knotten van wilgen aan de Zandweg in Stavenisse. De diabetesvereniging regio Tholen organiseert op maandag 19 novem ber een avond over de slaapstoornis slaapapneu. Drs. Sandra Houtepen vertelt over de lichamelijke, psychi sche en sociale gevolgen van slaap apneu. Hoe dit syndroom hormonale onbalans veroorzaakt en wat de rela tie met diabetes is. De avond is be doeld voor diabetespatiënten en hun partners en andere belangstellenden. De bijeenkomst is van half acht tot half tien in gemeenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. len, ook in de rest van Zeeland." Zo stond de teller in de provincie vorig jaar op 912 deelnemers. „Dit jaar gaan we over de duizend." Erwin Raas van natuurvereniging Tholen is blij dat zoveel mensen zich be trokken voelen bij hun leefomge ving. „Maar meer handen zijn altijd welkom." De werkgroep land schapsbeheer van de natuurvereni ging is van begin november tot be gin maart om de twee weken bezig met werkzaamheden in de natuur, waaronder het knotten van wilgen. Het is een vaste club die bestaat uit tien leden. ,Ze noemen ons ook wel de knotploeg", zegt Adri Mol uit Tholen. Hij en de vrijwilligers gaan heel het eiland over. Niet alleen in natuurgebieden maar ook bij parti culieren. Zo hebben ze vorig jaar de wilgen geknot op de boerderij van de familie Goorden. in de kom van de Tholensebrug. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5