'Ik wilde niet alleen naar een stad, ook wel graag naar het buitenland' 'Hij was er zelf hartstikke 'gröós' mee geweest als hij nog leefde' Oesters rapen Oosterschelde Voedselactie bij supermarkt 'Dit is mooi, maar je maakt je muziek niet om prijzen te winnen' Donderdag 8 november 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De 24-jarige Sandra van der Reest is volgens haar moe der Esther van der Reest uit Sint-Maartensdijk hét voor beeld dat het niet uitmaakt waar je vandaan komt. om te kunnen worden watje wil. Geboren op het kleine stukje land dat Anna Jacobapolder heet. kreeg ze de drang om de wereld te ontdekken. Na twee studies en avonturen in het buitenland, werkt ze nu bij een van de grootste za kenkranten in Londen, The Wall Street Journal. Eind de ze maand neemt ze haar diploma in ontvangst voor haar studie marketing aan de universiteit in Edinburgh. Sandra van der Reest verkent de wereld van de Polder tot Londen Gewone man Aftakeling Volle theepot Afstand houden Flexibel Jostiband speelt zaterdag in Tholen Metropole orkest „Bijzonder dat hij op deze manier vereeuwigd is." Wilma Giljam uit Sint-Annaland is in haar nopjes met het boek Zeeuwlingen, dat vrijdag is gepresenteerd. Zij heeft een gesigneerd exemplaar in ontvangst genomen. Fotograaf Peter Verdurmen en één van de twee schrijvers, Jan Jan sen, legden haar verhaal over de zorg voor de 105 jaar oud geworden Jacob Hage uit Sint-Maartensdijk vast. Hij overleed in maart van dit jaar. Hage woonde ongeveer 15 jaar in zorgcentrum Ten Anker in Tholen en Giljam was zijn persoonlijk begeleider. Het boek beschrijft de verha len van twaalf Zeeuwse honderdplussers. Thoolse Jap Hage en verzorger Wilma Giljam in boek Zeeuwlingen Oud-Tholenaar Martin Fondse wint Edison „Dit is één van de mooiste prijzen die ik ooit heb gewon nen, maar je maakt je muziek niet om prijzen te winnen. Je wil mooie muziek maken." De Zeeuwse nuchterheid heeft de overhand in de reactie van Martin Fondse op het winnen van een Edison. De oud-Tholenaar, zoon van Jan en Bea Fondse. krijgt deze muziekprijs op woensdag 28 november in het Muziekgebouw Eindhoven overhan digd. Het is een gerenommeerde prijs. „Een erkenning voor je werk", zegt Fondse. De jury verkoos zijn project Testimoni boven de twee andere genomineerden in de categorie Jazz nationaal. Sandra van der Reest (midden, achter het kleine meisje) heeft tijdens haar studie vrijwilligerswerk gedaan in Indonesië, waar ze verbleef in een gastgezin Waar woon je nu? „Ik ben 24 en woon op dit moment in Londen. Ik heb in augustus mijn Master of Science (MSc) in marke ting aan The University of Edin burgh in Schotland afgerond en ben in augustus naar Londen ver huisd voor mijn stage. Ik heb te ho ren gekregen dat ik geslaagd ben, dus ik krijg 27 november mijn di ploma. Mijn ouders, broer en zus plus aanhang en hun drie kinderen komen dan allemaal naar Edin burgh om erbij te zijn. Mijn ouders hebben me tijdens mijn studie al tijd gesteund en aangemoedigd, en nog, en ik ben er immens dankbaar voor dat ze dit allemaal voor mij mogelijk gemaakt hebben." Kom je nog wel eens in Tholen of ben je nog van plan om terug te ke ren? „Toen ik op kamers in Tilburg zat (waar ik International Business, of tewel internationale bedrijfsecono mie, studeerde aan de UvT) kwam ik eerst om de week naar huis, naarmate ik het drukker kreeg, met van alles en nog wat, kwam ik wat minder vaak. Sinds ik in het bui tenland zit, ben ik helaas niet zo vaak meer thuis. Ik kom nog wel met kerst naar huis en probeer zo'n drie keer per jaar te komen. Soms komt mijn familie mij opzoeken. Zo is mijn broer langsgeweest toen ik in Edinburgh zat en zijn we naar Manchester gegaan omdat ik kaart jes voor Ajax-Manchester United had weten te krijgen (hij is een enorme Ajaxfan). Ik vind het altijd heel erg fijn weer thuis te zijn en mis het wel, het lijkt dan net of ik nooit ben weggeweest. Aan de an dere kant weet ik ook wel dat het mijn thuis niet meer is. Ik denk dat ik misschien ooit later in mijn le ven nog wel terugkom naar Neder land, maar ik denk niet dat ik dan in Tholen zal wonen. Al vind ik het heel jammer dat ik mijn nichtje en neefjes niet zo vaak zie. Ze zijn bij na twee keer zo groot als ik weer eens langskom, of ik heb er alweer eentje bij (de vierde is op komst!)." Op welke basisschool heb je geze ten? „CBS het Kompas te Anna Jacoba polder (voorheen School met de Jap Hage is tijdens de interviews, die in de tweede helft van 2011 wer den afgenomen, niet meer de oude. Zo'n anderhalf jaar geleden heeft hij een tia gekregen. Hij is sindsdien in zichzelf gekeerd, in gedachten verzonken. Veert af en toe nog wel eens op als hij iets bekends hoort. Het hoofdstuk in het boek dat om hem draait, heet dan ook niet naar hem, maar Zorgen om een honderd plusser. Naast Giljam. komt coördi nator welzijn in Ten Anker, Leanne Swarthoff, aan het woord. En Hages nicht Jannie de Bruin-Van Zanten uit Halsteren. Giljam was vrijdag samen met Swarthoff bij de boekpresentatie in Middelburg. Ze is blij met het ver haal. „Hij was er zelf ook hartstikke 'gröös' mee geweest als hij nog leef de. Hij stond graag in de belangstel ling. Terwijl het een hele gewone man was. Jammer dat hij er niet bij was. Elke honderdjarige verdient het om erin te staan." Ze vindt de moti vatie van de schrijvers mooi, dat honderdjarigen meer aandacht ver dienen dan ze vaak in de media krij gen. Ze wilden hun levensverhalen vastleggen. Oud-journalisten Jan Jansen en Peter Oggel, de schrijvers, legden contact met Swarthoff, die direct enthousiast was. Volgens Gil jam kregen de schrijvers niet overal zo makkelijk medewerking. De Sint-Annalandse had een specia- Bijbel). Als ik wel eens aan vrien den vertel dat we met z'n vieren in groep 1 zaten en zo elk jaar door schoven tot groep 8, en een van hen mijn neef was en 'een mijn ach ternicht, kunnen ze me haast niet geloven. Met drie verschillende leeftijden in een klas met één juf vinden ze hier vaak onvoorstelbaar. Dat geldt ook voor het naar huis liften van Sint Philipsland voordat de buurtbus er was. Toen ik in Mid- delharnis naar CSG Prins Maurits ging, zat ik in een klap met 32 leer lingen in een klas, bijna meer dan de hele basisschool bij elkaar! Toen ging er spreekwoordelijk een wereld voor me open en op de dag dat ik 16 werd, mocht ik op voor mijn bromfietscertifaat en zat ik op mijn scooter, waar ik bij 't Veer huis in de spoelkeuken voor had gespaard. Daar heb ik heel wat op gereden, elke dag naar school heen en terug en ook werken bij de Blokker in het weekend, en na schooltijd bij vrienden op bezoek op Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee. Ik besloot dus al heel vroeg voor mezelf dat ik op kamers wilde omdat het me wel wat leek student te zijn in een grote stad." Wat was je droom als klein meisje? Wat wilde je worden? „Ik heb het nooit echt precies ge weten, van lerares Engels, kinder psychologe tot advocaat. Het ging een beetje heen en weer en omdat ik goed in talen bleek, had ik ei genlijk eerst voor een cultuurpro fiel gekozen, zonder economie." Waarom heb je gekozen voor be drijfseconomie? „Toen ik in de vierde van het vwo me op beroepen moest gaan oriën teren, zag ik me eigenlijk meer in een bedrijf werken. Ik wilde niet alleen naar een grote stad maar ook wel graag naar het buitenland, dus koos ik voor de Engelstalige Bach elor of Science (BSc) International Business, in plaats van de Neder landstalige studie bedrijfsecono mie. Ik was vrij goed in Engels, maar ik vond vooral het internatio nale aspect ervan aantrekkelijk. Mijn klasgenootjes kwamen van over de hele wereld. Ik was nieuwsgierig naar andere culturen. Ie band met Hage. Eigenlijk wei met elke cliënt die ze begeleidt. Nu Hage er niet meer is, heeft ze er ze ven. Ze heeft met iedereen wel wat, zegt ze. „Soms word je geraakt door iets en dan kan het niet meer kapot. Het is moeilijk uit te leggen. Het kan zijn door een grapje. In elk ge val iets dat de klik geeft." Ze houdt van uitdagingen in een cliënt. „Het mooiste vind ik om te zorgen voor mensen die weinig heb ben, zoals Jap. Mensen die geen kinderen hebben, waar niet alles au tomatisch voor geregeld wordt. Zo heb ik bijvoorbeeld zijn verjaar dagsfeest georganiseerd toen hij 100 werd. Dan krijg je natuurlijk al een band als je zoiets doet." Hage had alleen nog neven en nichten, kinderen van zijn twee overleden zussen. Nicht Jannie de Bruin woonde het dichtst in de buurt en kwam regelmatig langs. Hage is de eerste cliënt waar Giljam zo lang voor heeft gezorgd. Niet de eerste honderdjarige. Ook mevrouw Beeke, die 104 is geworden, heeft ze nog verzorgd. „Toen zat ik nog op de eerste etage. Ik heb het laatste stukje van haar leven niet meer meegemaakt, omdat ik werd over geplaatst naar een andere afdeling." Hage heeft ze wel van begin tot eind gekend. Hij kwam toen ze nog op de eerste etage werkte. Hij was thuis in Sint-Maartensdijk overval- De doorslaggevende factor was dat ik met International Business voor een semester naar het buitenland kon!" Wat zou je willen worden en wat is daar tot nu toe van gekomen? „Ik wist nog steeds niet precies wat ik wilde. Alleen dat ik bij een groot internationaal bedrijf zou willen werken, omdat het dan makkelijker zou zijn om naar het buitenland te gaan. Ik heb een half jaar mijn stu die gepauzeerd om bij L'Oréal sta ge te gaan lopen en dat is een hele goede werkervaring geweest. Qua beroep vind ik het eigenlijk het be langrijkst dat je het naar je zin hebt. Ik heb het geluk dat ik in heel veel dingen geïnteresseerd ben, dus ik heb naar van alles en nog wat len. Als voormalige uitbater van café Havenzicht, moest er een flinke som geld liggen, dachten de over vallers. Hage durfde niet meer thuis te wonen en kwam naar Ten Anker, waar zijn vrouw Nel toen al zat, omdat ze ziek was. Haar heeft Gil jam nooit gekend. „Ze is vrij snel overleden." Hage was geestelijk nog goed toen hij werd opgenomen. .Zijn ogen zijn altijd al een minpunt geweest." Hij verhuisde met Giljam mee naar de tweede etage en zo heeft ze zijn weg naar ouderdom van dichtbij kunnen meemaken. „Ik heb het pro ces van aftakeling meegemaakt, heel triest." Op de vraag wat voor man het was, verschijnt een glimlach op haar ge zicht en antwoordt direct: „Driftig. Het moest nog gisteren gebeuren. gekeken. Uiteindelijk ben ik bij The Wall Street Journal terecht ge komen. Ik had nooit specifiek over een carrière in de media nagedacht, maar ik heb het heel erg naar mijn zin. En er zitten zoveel aspecten aan, dat ik me absoluut niet ver veel. Ook er zijn genoeg mogelijk heden om door te groeien." Waarom ben je in Turkije gaan stu deren? Was dat voor je studie of voor het land? „Beide, ik kon voor mijn studie vakken in het buitenland volgen maar het land mocht je min of meer zelf kiezen. Ik heb voor Turkije ge kozen omdat ik de islamcultuur in teressant vind en zelf wilde onder vinden hoe het zou zijn in een niet-westers land te wonen. Ik wil- Hij was 'kort an de karre'. Als hij om vijf uur binnenkwam, moest de thee klaar staan. Een goed gevulde theepot moest het zijn." Ze vertelt dat hij in de loop der jaren wat ge moedelijker is geworden. „Hij is nooit boos op mij geweest, maar dat komt omdat ik goed kan praten." Hij werd ook aanhankelijker vol gens Giljam. „Misschien was dat een roep om aandacht. Sommigen noemden het handtastelijk. Dat was hij ook wel, maar het is maar net hoe je ermee om ging. Als je zei, Japje nu is het wel genoeg, dan luis terde hij. Misschien deed hij het ook gewoon om te plagen." In haar werk als persoonlijk bege leider heeft Giljam twee keer op een jaar een zogeheten multidisciplinair overleg met artsen, familie en be woner. In de beginjaren zat Hage er zelf nog bij. later was zijn nicht het eerste aanspreekpunt. Het verschil in perspectief van verzorger en fa de ook een cultuur leren kennen die meer van de onze verschilt dan bij voorbeeld Frankrijk of Spanje. Ook heeft Turkije een relatief ster ke economie en speelt het een steeds grotere politieke rol, dus binnen mijn studie was het ook een interessante keuze. Wat vooral aan Istanbul fascinerend is, is dat je de verschillen en de overeenkomsten tussen twee culturen zo pal naast elkaar ziet. Ondanks dat ik erg naar het buitenland toe trok, had ik soms wel heimwee en leerde ik dingen over mezelf waaruit bleek hoe Nederlands ik eigenlijk was. Gelukkig kreeg ik van thuis pak ketjes met hagelslag toegestuurd." Wat voor vrijwilligerswerk heb je in Indonesië gedaan? Hoe raakte je milielid komt in het boek naar vo ren. Giljam heeft wel eens menings verschillen met familieleden. Ze komt op voor de belangen van haar cliënten. ,Je bent niet alleen met hun lichamelijke verzorging bezig, ze vertellen je ook hun problemen. Dat doen ze niet altijd bij familie, ook omdat ze die er niet altijd mee willen lastigvallen." Hage was eenvoudig, zegt Giljam. .Japje had nooit problemen. Het enige was. dat hij nooit genoeg thee in zijn theepot had. Hij heeft ook een eenvoudig leven geleden. Veel luxe heeft hij zich nooit gepermit teerd." Hoewel Giljam op professionele wijze afscheid heeft kunnen nemen, is ze wel geraakt door het verlies van Hage. „Natuurlijk missen we hem, maar zijn dood is toch ook wel als een bevrijding gekomen", zegt ze in het boek. Tijdens de crematie heeft ze haar verdriet de vrije loop daar verzeild? „Tijdens mijn jaar in Istanbul (ik besloot het met nog een semester te verlengen) besefte ik hoe veel ge luk ik had dat ik deze kansen alle maal kreeg en mijn ouders achter me had staan. Ik wilde graag iets terug doen. Ik had als studievoor- lichter voor de Universiteit van Til burg als bijbaantje al voor de klas gestaan en dacht dat ik als lerares Engels anderen zou kunnen helpen. Hen enthousiast maken over En gels en hen iets zou kunnen vertel len over Europa. Omdat ik door mijn verblijf in Turkije meer in zicht had gekregen in de islam koos ik uiteindelijk voor Indonesië. Ik had een geweldig gastgezin en grappig genoeg sprak de grootva der zelfs Nederlands omdat hij tij- gegeven. Ze zat naast mevrouw Nuis, de burgemeestersvrouw. Die heeft Hage ook gekend, alleen al vanwege zijn leeftijd. Daardoor kwam ze jaarlijks op verjaardagsbe- zoek met haar man. Giljam geeft veel om haar werk. „Ik heb soms meer gevoel met bewo ners dan met familie. Ik zeg altijd, als je er geen gevoel meer bij hebt, moetje stoppen. Ik denk vaak. ik ga een beetje afstand houden, maar dat lukt gewoon niet." In totaal zijn acht van het 160 pagi na's tellende boek aan Hage en zijn verzorgers gewijd. Als Giljam door het boek bladert, stopt ze bij een fo to van Hage, geportretteerd terwijl hij op zijn handen leunt. „Dat vind ik de mooiste foto. In gedachten verzonken. Zo zat hij op het laatst heel veel." dens de bezetting op een Neder landse school had gezeten! Zo zie je dan maar weer wat een kleine wereld het is." Vervolgens ben je in Edinburgh gaan studeren. „Met het oog op het vinden van mijn eerste baan dacht ik dat het het beste zou zijn ergens te gaan stude ren waar ik dan na mijn master ge lijk zou kunnen werken. Omdat ik in het Engels kan werken was het Verenigd Koninkrijk een goede keus. Ik koos voor Edinburgh om dat The University of Edinburgh een goede naam heeft en een mar ketingprogramma aanbood met mo derne vakken als Marketing So ciety en Marketing Sustainability. Edinburgh is een prachtige stad en ideaal voor een student. Londen is veel duurder en ik dacht er al aan dat ik misschien na Edinburgh in Londen zou kunnen gaan werken." Wat is je functie bij The Wall Street Journal? Wat doe je er precies? „Ik ben Marketing Assistant voor The Wall Street Journal onder Dow Jones. Ik werk in het team dat mar keting activiteiten bedenkt en uit voert voor de European Edition die in Europa, het Midden Oosten en Afrika wordt verkocht. Ik houd me bezig met de abonnementen, web sites en emails en zorg dat ze er goed uitzien en alles werkt. En ik houd allerlei rapporten bij over hoeveel orders we krijgen en hoe effectief onze activiteiten zijn. Ik mag daarnaast ook verschillende grotere projecten doen en op dit moment ben ik bezig met het plaat sen van advertenties in Polen, Italië en Spanje. Ik word heel erg aange moedigd met ideeën te komen en vind het heel fijn dat ik er een stuk je creativiteit in kwijt kan." Heb je nog tijd voor hobby's? Wat doe je graag in je vrije tijd? „Haha, eigenlijk niet, maar ik maak er tijd voor. Vorig jaar deed ik erg veel aan hardlopen. Ik train de voor de Edinburgh Marathon. Ik ben twee maanden geleden met een yogacursus begonnen en dat doe ik nu eigenlijk vaker omdat ik het erg fijn vind dat daar een stukje ont spanning bij zit en het goed is voor je houding (aangezien ik de hele dag achter een computer zit). Ik wil er graag alles eruit halen nu ik in Londen woon, dus ik probeer elk weekend weer iets nieuws te ont dekken en ik ben nog lang niet klaar. Ik zou het zonde vinden al leen maar van het kantoor naar de bank heen en weer te gaan. Ook ga ik graag als het even kan een week end op bezoek bij vrienden, en ben ik wat bezoekjes naar Istanbul en Stockholm aan het plannen. Ik doe de groetjes aan mijn damesdispuut Fame in Tilburg." De jury bestaat uit vier prominenten uit de muziekwereld en staat onder voorzitterschap van radioprogram mamaker Vincent van Engelen. Het jurycommentaar luidt als volgt: „De jury roemt Testimoni, een suite in twee delen: 'Interiori' .een intro spectief deel en 'Exteriori': een lof lied op de expressie. De luisteraar wordt meegesleept door de prachti ge composities van Martin Fondse, die zijn inspiratie put uit verschil lende bronnen, en de muzikale ver beeldingskracht van trompettist Eric Vloeimans en het sublieme spel van het Matangi Strijkkwartet. Testimo ni is voor de jury een project waar in hedendaags gecomponeerde en geïmproviseerde muziek op een fas cinerende manier zijn gecombi neerd tot een boeiende muzikale er varing." De Edison is een van de oudste mu ziekprijzen in de wereld. Alleen de Amerikaanse Grammy is een jaar ouder dan de Nederlandse Edison. Het is een jaarprijs voor artiesten, die met hun platenoeuvre van dat jaar de beste prestatie - naar het oordeel van jury - in hun genre ge geven hebben. De Edison is welis waar een landelijke prijs, maar vol gens Fondse ook bekend in het buitenland. Eerder won hij een in ternationale muziekprijs in Boston, voor een van zijn composities. Fondse zegt niet van een bepaalde prijs te dromen. „Dit komt op een Vrijwilligers van Dorcas staan mor gen en zaterdag bij vrijwel alle su permarkten in de gemeente Tholen om een boodschappenlijstje te over handigen. Ze vragen het winkelende publiek om één of meerdere artike len van het lijstje te kopen en aan Dorcas te schenken voor het samen stellen van een voedselpakket. Dor cas houdt jaarlijks een voedselactie om mensen die in Oost-Europa on- Abba Vader is zaterdagavond het openingslied tijdens het concert van de Jostiband in Tholen. De Thoolse afdeling van Sien, de be langenvereniging voor mensen met een verstandelijke beperking, heeft het landelijke bekende orkest van gehandicapten naar Tholen gehaald vanwege haar 45-jarige jubileum. Volgens het bestuur van Sien is een concert van de Jostiband bijwonen een hele belevenis. Dat het nu in Tholen komt, terwijl het slechts een handjevol optredens per jaar geeft, is een uitgelezen kans om er bij te zijn. In totaal worden er 14 nummers opgevoerd van allerlei genres, va riërend van 'Als de klok van Arne- muiden'en 'Twee emmertjes water halen' tot 'You raise me up' en 'Je zus leeft in eeuwigheid'. Sien pro beert met de kaartverkoop uit de kosten te komen. Er zijn nog bij di verse adressen kaarten te koop voor het concert, in alle kernen is er een verkooppunt. Het concert begint om acht uur in gemeen schapscentrum Meulvliet. Leden van de vereniging van beroepsvissers die actief zijn op de Oosterschelde. de Westerschel- de en Voordelta mogen voorlopig geen Japanse oesters rapen in de Oosterschelde. Dat hebben gede puteerde staten bepaald. Het be stuur van de vereniging, waaronder secretaris J. Bolier uit Tholen, maakt daar in een brief aan g.s. en de leden van provinciale staten be zwaar tegen. De Japanse oester is voor vissers en recreanten een plaag. Leden van de vereniging hebben belangstel ling getoond om ze beroepsmatig weg te halen. Daar is een vergun ning voor nodig van de provincie, maar de vissers hebben te horen gekregen dat individuele verzoe ken niet in behandeling worden ge nomen zolang er besprekingen gaande zijn over een aanvraag van de Nederlandse Oestervereniging. Een overkoepelende organisatie van 31 Nederlandse oestervissers en oesterkwekers. 'Dit laatste lijkt ons in strijd met het gelijkheidbe ginsel dat in ons land wordt gehan teerd.' Het bestuur vraagt ook om leden van de vereniging een ver gunning te verstrekken. De brief staat morgen (vrijdag 9 november) op de agenda van provinciale sta ten. gegeven moment voorbij." Hij noemt het 'altijd goed om zo'n prijs te winnen'. Geld levert het hem niet op. „Ik krijg een beeldje, mag een concert geven tijdens de uitreiking en krijg daarnaast een hele hoop media-aandacht." Persoonlijk heeft hij niet veel last van de bezuinigingen op cultuur, hoewel hij het wel merkt. „Heel veel theaters en zalen hebben het moeilijk. Sommige zalen sluiten, groepen vallen uit elkaar. Dat is niet goed, want als er geen zalen zijn, betekent dat dat je niet kunt spelen. Zelf ben ik wel flexibel, omdat ik behalve dat ik zelf speel ook com poneer en dirigeer. Dus ik kan het persoonlijk wel opvangen en ik heb voldoende opdrachten voor de ko mende tijd." Of de prijs hem ook meer werk gaat opleveren, weet hij nog niet. „Ik werk veel internatio naal en dit is een extra uithangbord. Deze prijs pakken ze me in elk ge val niet meer af. Ik mag hem hou den, hoef hem volgend jaar niet in te leveren." Tijdens de uitreiking van de Edi- sons speelt Fondse samen met het Metropole orkest. Daar kijkt hij naar uit. „Ik heb zelf veel voor het orkest gewerkt en ook wel al een paar projecten mee gespeeld en het is mooi dat mijn werk en het orkest nu weer samen komen." Fondse staat als componist bekend om zijn grensoverschrijdende werk. der de armoedegrens leven met kerst en daarna een maaltijd te kunnen bieden. Ook via de website Dorcas- voedselactie.nl kunnen boodschap pen worden gedoneerd en is het lijst je te vinden. Artikelen die erop staan zijn onder andere zonnebloemolie, suiker, rijst en macaroni. Ook staat er vruchtenthee, limonadesiroop en jam op om de arme gezinnen een beetje luxe te bieden. Wilma Giljam is blij met het boek Zeeuwlingen, waarin als enige Thoolse honderdplusser Jacob Hage is opgenomen. De Sint-Annalandse heeft hem jarenlang verzorgd en komt ook in het boek aan het woord. Wilma Giljam en Jacob Hage tijdens één van hun laatste dagelijkse momenten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3