Raad kijkt naar hoogte grondprijs na tekort Vestetuin en Havengebied Kantoor Rabobank in het gemeentehuis Gwen Smits is goede Katy Perry bij playbackshow in Stavenisse Gemeente praat met ROC over toekomst Westerpoort Regeerakkoord kost Tholen ruim miljoen Twee kwekerijen hennep geruimd Gemeente brengt verlies op exploitatie bouwgrond in kaart Donderdag 8 november 2012 68e jaargang no. 52 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Anita en Ed in uitverkochte HMH Jan-Kees Boerman wint tuinbouwprijs CU overleg chauffeurs Hoeveel verlies de gemeente Tholen lijdt op grond die ze in het verleden heeft aangekocht, kan wethouder Peter Hoek van financiën nog niet zeggen. Dat worot uitgere kend voor een notitie over de risico's van grote woning bouwprojecten, die burgemeester en wethouders begin volgend jaar aan de gemeenteraad presenteren. Ook over de grondprijzen ontwikkelt het college een visie. Winst verdampt Poortvliet Bouwleges Tweede geldautomaat in Tholen Rabobank Oosterschelde wil een kantoor openen in het gemeentehuis van Tholen. De vrijgekomen ruimte van het UWV kan volgend jaar zomer dienen voor adviesge- sprekken over hypotheken en andere financieringen. Er komt ook een geldautomaat bij. De geld- en de afstortau- tomaat in de binnenstad van Tholen blijft gehandhaafd, maar het kantoor aan de Brugstraat/Eendrachtsweg wordt in de loop van volgend jaar gesloten. Aantal leerlingen haalt prognose bij lange na niet Met 277 leerlingen in september blijft het Westerpoort in Tholen ver verwijderd van de 400 waarvan bij de bouw van de vmbo-school, zes jaar geleden, is uitgegaan. Een prognose waarover de CU-fractie toen al kritisch was, zei Bram van de Sande in de commissie bestuurszaken. Tranen bij afscheidslied Kira Vroegop voor overleden moeder Wie kan het beste in de huid van een beroemde artiest kruipen? Die vraag werd zaterdag be antwoord bij de playbackshow van de stichting Actief Stavenisse (SAS). De zesjarige Gwen Smits veranderde in Katy Perry en deed dat zo overtuigend dat ze de eerste prijs in ontvangst mocht nemen. Ze zong (uiteraard zonder geluid) het liedje met de toepasselijke titel Part of me (deel van mij). Bij de volwassenen was ook het vrouwelijke geslacht de andere deelnemers de baas, alleen ging het hier om een trio. Jacqueline van Haaften, Ilse Bazen en Janita Geense tra den op met een medley van de meidengroep LUV. Moedig Gecompileerde mix Deze week Slabbecoornweg 43, 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602440 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het regeerakkoord van VVD en Pv dA kost de gemeente Tholen bedra gen die mogelijk oplopen tot 1,4 miljoen euro per jaar vanaf 2017, meldde wethouder Peter Hoek in de commissie bestuurszaken. Hij zei erbij dat het om een eerste indruk gaat, een heel globale berekening. „We moeten een flinke slag om de arm houden." Voor de gemeentebe groting 2013, waarover de gemeen teraad vanavond debatteert, heeft het akkoord geen gevolgen. Wat de schaalvergroting van ge meenten - minimaal honderddui zend inwoners - betreft die in het akkoord wordt genoemd, zei burge meester Nuis: „Dat is een heel an der beeld van decentralisatie dan wij hebben." Wij, dat is de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, waarvan de Thoolse burgemeester hoofdbestuurslid is. Over een kran tenartikel waarin het samengaan van Tholen met enkele West-Bra bantse gemeenten wordt gesugge reerd, was Nuis helder in de com missie: „Ik deel die mening niet." Het zangduo Anita en Ed heeft vrij dag in een uitverkochte Heineken Music Hall (HMH) in Amsterdam mogen optreden. Anita en Ed Kou- wenhoven uit Tholen waren uitge nodigd als artiesten op het Das Coen en Sanderfest van radiozender 3FM. Dat is een evenement in de trant van een Duits bierfeest waar Neder landstalige liederen in het genre pas sen. Het Thoolse echtpaar was dol blij met de geboden kans en liet die dan ook niet aan zijn neus voorbij gaan. „We zullen dit wel nooit meer meemaken", zeggen ze zelf. Jan-Kees Boerman uit Sint-Anna land heeft met het door hem mede ontwikkelde meetsysteem Air Mo nitoring de Horti Fair Innovation Award gewonnen. Voor de prijs van de tuinbouwvakbeurs die tot en met vrijdag in de Amsterdam RAI werd gehouden, waren tien innovaties bp het gebied van technologie en groen genomineerd. EMS, het bedrijf van Boerman, Cropeye en Sercom, die samen het systeem voor het monito ren van kasluchtkwaliteit hebben ontwikkeld, kwamen als winnaar uit de bus. In het juryrapport over de in zending genaamd 'Het onzichtbare zichtbaar maken' staat dat EMS en Sercom technieken uit andere secto ren gericht toepassen op tuinbouw. „Air Monitoring spoort schadelijke gassen in lage concentraties op en maakt daarmee het onzichtbare zichtbaar. En geeft vervolgens hand vatten voor gerichte maatregelen. Daarmee voegt de combinatie een nieuwe dimensie toe aan het sturen van het kasklimaat." EMS ontwik kelde een meetsysteem voor onge wenst gas in de kas en Sercom maakte er een module voor op een klimaatcomputer. De prijs bestaat uit een bokaal en een cheque ter waarde van 2500 euro aan vierkante meters op de volgende Horti fair. De politie heeft dinsdag twee hennepkwekerijen opgeruimd, op het bedrijventerrein Welgelegen in Tholen in een pand aan de Onderne- mersweg en in het buitengebied van Sint-Philipsland. Er werden in to taal 550 planten aangetroffen. De politie ging 's ochtends en 's mid dags op vijf adressen langs omdat ze vermoedde dat er wiet werd ge kweekt, maar op twee adressen in Sint-Maartensdijk en één in de Voorstraat in Sint-Annaland werd echter niets aangetroffen. Het was een landelijke actie tegen telen, ver koop en vervoer van hennep. De po litie werkt er voor samen met het openbaar ministerie, de belasting dienst en de nutsbedrijven. De fractie van de CU wil weten of b. en w. al overleg hebben gevoerd met de chauffeurs over het parkeren van hun vrachtwagens. De gemeen te wil het in de bebouwde kommen verbieden. Al op 18 juni zegde wet houder Kees van Dis toe om rond de tafel te gaan om uit de impasse te komen. Als dat niet zou lukken dan zouden b. en w. zelf weer met een aantal voorstellen komen. 4 Dat laatste kwam aan de orde in de commissie bestuurszaken, waar de CU bij monde van Bram van de Sande informeerde of burgemeester en wethouders al eens over verla ging van grondprijzen hebben ge sproken. Volgens het raadslid zijn er gemeenten die de prijs al daadwer kelijk hebben aangepast. Hans Bou logne (ABT) noemde eveneens de grondprijs als instrument, en ook VVD'er Jack Werkman kon daar in meegaan. ..Maar wat als de econo mie weer aantrekt?" vroeg deze zich af. Volgens Han van 't Hof (ABT) moet je als gemeente goed om je heen kijken naar wat er in buurgemeenten gebeurt, en daar op inspelen. Er wordt momenteel, onder invloed van de slechte economische situatie, beperkt bouwgrond verkocht. Ter wijl gemeenten wél grond hebben, liggen en er bestemmingsplannen voor hebben ontwikkeld. Zo heeft Tholen, samen met woningcorpora tie Stadlander en projectontwikke laar Bouwfonds, ongeveer 23 hecta re bouwgrond in eigendom. Het project Buitenzorg (Postweg) in Tholen, dat eveneens onder de sa menwerking valt, omvat ongeveer negen hectare. Die is volledig in het bezit van Bouwfonds. Stadszicht en Vestetuin in Tholen, en het havengebied in Sint-Anna land. worden in een veel trager tem po ontwikkeld dan was voorzien. Met fikse renteverliezen als gevolg. Meerdere raadsfracties spreken daar geregeld hun bezorgdheid over uit. Rien Klippel (SGP) verwees naar zijn eerdere opmerkingen bij de be handeling van de kademota, waarbij hij geldleningen voor resterende grondvoorraden aan de orde stelde. Nu voegde hij daar aan toe dat er naar vervroegd afschrijven gekeken zou kunnen worden. De boekwaar de van woningbouwlocaties in de gemeente bedraagt eind dit jaar 19,7 miljoen euro. „De winstverwach ting uit de bouwgrondexploitatie is ongeveer vijftien miljoen euro, en de kosten zijn zo'n drie miljoen eu ro. Als we vijf jaar niet bouwen, is die winst verdampt", stelde Van 't Hof. De zorgen die VVD en ABT hadden over de schuldenpositie van de gemeente, pareerde Hoek met de opmerking dat wanneer de grote bouwprojecten tot uitvoering ko men, ze meteen een positieve in vloed hebben op die positie. Ondanks de grondvoorraad die er is, hanteert het gemeentebestuur het uitgangspunt dat er in elke woon kern voldoende bouwgrond moet zijn voor minimaal de natuurlijke aanwas. In Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk is dat niet het geval. In Poortvliet onderzoekt de gemeente of er in de bestaande be bouwing nog ruimte is om te bou wen. Daarnaast wordt naar uitbrei dingsmogelijkheden bekeken aan de Deestraat. In Sint-Maartensdijk krijgt de verdere ontwikkeling van de Geertruidapolder de aandacht, en in Scherpenisse is de zuidkant van het dorp - bij de Maluslaan en Mo lenweg - in beeld. Particuliere ini tiatieven zijn er in Sint Philipsland (Luijsterlaan), Sint-Annaland (Bie- rensstraat) en Tholen (Kon. Julia- nastraat). De CU raadde, gezien de voorraad, het actief verwerven van bouw grond af. En de reserve bouwgrond exploitatie - nu een pot van 12 mil joen euro - zou de fractie willen verhogen. Van de Sande hield een pleidooi voor het vlot trekken van de bouw, en dat werd door ABT vol mondig ondersteund. „Speel als ge meente in op de situatie. Bouw eerst Jiet ene plan vol en begin daarna aan het volgende", zei Boulogne, die woningbouw de grootste economie noemde die er is. De verwachting was dat er in de ge meente Tholen dit jaar 98 nieuwe woningen gebouwd zouden worden. Maar eind augustus stond de teller op slechts 57: 44 in Tholen en 13 in Sint-Annaland. Daar komt wel nog het complex Buitenhof in Tholen bij, met 36 senioren woningen. Tóch is er voor de gemeente een meeval ler van tachtig mille door een hoge re legesopbrengst van omgevings vergunningen. De oorzaak daarvan is echter met name dat er aanvragen zijn ingediend voor grote bouwwer ken. Volgend jaar wordt de op brengst hiervan geraamd op 455.000 euro. Dan wil de gemeente de bouwleges verhogen. „Hebt u daarover met de bouwsector over legd?" informeerde Van de Sande, onder verwijzing naar het overleg met de recreatiesector over de toe ristenbelasting. „Er is wel overleg met de bouw, maar er is niet speci fiek over de leges gesproken", zei wethouder Frank Hommel, die de verhoging niet zo'n probleem leek. Maar gezien de situatie van dit mo ment maakt volgens Boulogne alles iets uit voor de sector. „Iedereen moet zijn best doen om de bouw in onze gemeente vlot te trekken", vond de ABT'er. „Oplossingen worden soms aange reikt", zegt directeur Ad de Korte van Rabobank Oosterschelde. Op de ledenvergadering in Oud-Vossemeer meldde hij binnen driejaar in Tholen een beter bereikbaar kantoor te wil len hebben. Dat gaat nu veel sneller, want wethouder Frank Hommel van gebouwenbeheer was als Rabo-lid bij de vergadering in zijn woonplaats aanwezig en rook direct kansen. Door onder meer het verdwijnen van het arbeidsbureau (UWV) en het onderbrengen van ambtenaren in Et- ten-Leur (automatisering) en de vor ming van de regionale uitvoerings dienst (RUD) komen er steeds meer lege plekken in het gemeentehuis. De Rabobank vult daarvan nu een deel op de begane grond op, direct naast de balie waar de inwoners om paspoorten en rijbewijzen komen. De Korte verwacht voor eind dit jaar een definitief besluit te kunnen ne men. „We moeten een goed bereik baar kantoor voor het hele eiland hebben en dat is het gemeentehuis in Tholen. Bovendien is de doelgroep vermogende particulieren (private banking) en zakelijke dienstverle ning het meest rond Tholen gecon centreerd." De Rabobank werkt nu samen met de gemeente de details uit. „Links en rechts zijn er kleine aanpassingen nodig. De plaats van de geldautomaat en het afstemmen van de openingstijden moeten we goed regelen. We willen cx>k 's avonds bereikbaar zijn voor advies- gesprekken, dus dan dient het ge meentehuis ook open te zijn." De Rabobank wil het kantoor in de Brugstraat/Eendrachtsweg in Tholen verkopen. „Het hangt van de poten tiële koper af of we daar de geld- en afstortautomaat kunnen handhaven, maar we willen sowieso die voorzie ningen in de binnenstad handha ven." In het gemeentehuis komt er dus een tweede geldautomaat van de Rabobank in Tholen. De bank kan ook profiteren van de avondopening van het gemeentehuis op donderdag, wanneer er veel inwoners om een paspoort of rijbewijs komen. „We kunnen niet veel nadelen aan deze mogelijkheid verzinnen", zegt De Korte. „Beide partijen zitten er seri eus in." In het werkgebied van Ra bobank Oosterschelde is het voor het eerst dat de bank in een gemeente huis kantoor gaat houden. De kantoren Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk sluiten per 1 september 2013. Over de herbestemming van de panden in Sint-Maartensdijk en Tholen (Sint-Annaland is al geen ei gendom meer van de Rabo) is de bank met diverse belangstellenden in gesprek. De Thoolse middelbare school heeft te maken met een teruglopend aantal leerlingen. Een gevolg van de keuzes die ouders maken, aldus het gemeen tebestuur. Wethouder Peter Hoek wees erop, dat het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs lande lijk niet populair is. Dat op ouders een druk ligt om voor hun kinderen een 'hogere' opleiding te kiezen: mavo (in feite de theoretische leer weg van het vmbo - red.) of havo. „Deze ontwikkeling was bij het ma ken van de prognose destijds niet voorzien. Evenmin als de ontgroe ning die nu optreedt." Het gemeentebestuur heeft met het ROC West-Brabant, waar het Wes terpoort onder valt, al gesproken over hoe het met deze school verder moet in het Thoolse. Ook de aanvul lende studierichting die is toegezegd als tegemoetkoming voor de finan ciële bijdrage van de gemeente, maakt onderdeel uit van de gesprek ken. Het mbo is genoemd, bevestig de Hoek richting Van de Sande. Overigens vist ook de gemeente Steenbergen naar een mbo-vestiging. Tholen heeft met de West-Brabantse gemeenten Steenbergen en Woens- drecht een overleg over de toekom stige spreiding van scholen voor voortgezet onderwijs over de regio. „In maart komt daarover een geza menlijke visie." Burgemeester en wethouders gaan de gemeenteraad voorstellen om 12.000 euro uit te trekken voor een onderzoek rond krimp in het voortgezet onderwijs. In totaal waren er 15 kinderoptredens en zes acts van volwas senen in dorpshuis De Stove in Stavenisse. De vierkoppige jury, waaronder wethouder Kees van Dis en verder Jac queline van de Bergh, Elna Beeke en juf Eefje Simons van De Schalm, had het daardoor best zwaar. Toch waren er niet meer deelnemers dan voorgaande jaren volgens Sanne Pias mans van SAS. Ze noemt de avond geslaagd, maar er was naast olijkheid ook een emotioneel moment. Kira Vroegop zong een liedje voor haar in april overleden moeder Geranda. Met het nummer Farewell van Rihanna konden weinig toe schouwers het nog droog houden. „Het was ontzettend heftig", zegt Piasmans. Ze is blij met wethouder Van Dis. die volgens haar mooie woorden sprak. „Ze waren precies op zijn plaats." Kira kreeg van hem een eervolle vermelding. Van Dis zei dat hij het dapper en moe dig van haar vond om een liedje aan haar moeder op te dra gen. Hij vond het een mooi eerbetoon. Bij de kinderplaybackshow ging het zilver naar Melisse en Lotte van Haaften. Zij zongen het liedje In Vuur en Vlam van Kinderen voor Kinderen. De derde prijs was voor Marinko Gaakeer die een zelf gecompileerde mix van vijf liedjes zong. Bij de volwassenen was de tweede plek voor Keivin Grijs onder begeleiding van het Londons metrokoor. Hij trad op met het nummer Countryroad van John Denver. Sharon Quist haalde brons met 1 feel like a woman van Shania Twain. *6 Adri Mol knot wilgen bij natuurwerkdag in Stavenisse Wilma Giljam uit Sint-Annaland is blij met boekje over eeuwelingen Es van der Vlies uit Sint Philipsland wint Thools dictee EN VERDER... Volgende editie Thools festival Women in Rock onzeker Arjan Rijnberg uit Oud-Vossemeer vist zich op podium NK Kustvissen HET ERGERT DE MENSEN DAT DE WAARHEID ZO EENVOUDIG IS Dit nummer bestaat uit 16 pagina's AS Als het woonzorgcomplex Buitenhof, in Stadszicht II in Tholen, binnenkort wordt opgeleverd, zijn er dit jaar 93 woningen bijgekomen. Maar de woningbouw stagneert en dat heeft financiële gevolgen voor de gemeente. Jacqueline van Haaften, Ilse Bazen en Janita Geense traden op met een medley van de meidengroep LUV.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1