Zes bezwaren tegen nieuwe supermarkt Sint-Annaland Schoolontbijt basisschool De Eevliet in Poortvliet draait om gezelligheid Omliggende buurtsupers en speciaalzaken de dupe Verhoging toeristenbelasting gaat volgend jaar niet door Drogisterij Maya erg betrokken Provincie voorkomt zoute akkers en kijkt uit naar schaatsplek Donderdag 1 november 2012 68e jaargang no. 51 Minder snel bij rotonde Poortvliet Econoom Kiene op ondernemersavond Lions organiseert slimme kennisquiz Waterschap waarschuwt voor slik op de weg Evenals in Tholen zijn er ook tegen de nieuwbouw van de supermarkt in Sint-Annaland bezwaren ingediend. De drie Spar-vestigingen in Poortvliet, Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk vrezen voor de komst van de grote su permarkt aan het Havenplein die een brutovloeropper- vlak krijgt van 2116 m2. Ook drogisterij Maja en bloe menwinkel 't Blommetje met dierenspeciaalzaak Amigo denken omzet te gaan verliezen door het ruimere assorti ment van de nieuwe super. Als zesde bezwaarde heeft middenstandsvereniging Smalstad uit Sint-Maartensdijk bij de gemeente verzet aangetekend tegen de nieuwe su permarkt in Sint-Annaland. De advocaat van De Spar vreest dat de winkels in Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse sluiten en de omzet in Sint-Maartensdijk tegen de kritische grens komt te liggen. Dat maakt de toekomst van deze winkel zeer discutabel en die van De Spar in Sint Philipsland zeer klein. 87 parkeerplaatsen Duurzame ontwrichting Nog voor de gemeenteraad zich erover heeft kunnen uit spreken, is de voor volgend jaar geplande verhoging van de toeristenbelasting al van de baan. Gisterenmiddag werd bekend dat burgemeester en wethouders eerst met de recreatieondernemers om de tafel gaan. De commis sie bestuurszaken werd gisteravond geïnformeerd bij de bespreking van de gemeentebegroting 2013. Bezwaren verzilting Rammegors ongegrond Rijkswaterstaat kan op 1 december met graafwerkzaam heden beginnen in het Rammegors bij Sint Philipsland. De provincie heeft daarvoor een ontgrondingsvergunning verleend. De bedoeling is dat het natuurgebied weer wordt verbonden met de Oosterschelde en een getijden- gebied wordt, zodat er schor en slik wordt gevormd. Er zijn bezwaren ontvangen van de ZLTO, de heemkunde kring Philippuslandt en de stichting Het Nieuwe Atlantis, maar die zijn ongegrond verklaard. Er kan nog tot 30 no vember in beroep worden gegaan tegen de vergunning. Juf Krijger: een ontbijt is de basis voor een goede dag Geen trek Belangrijk Deze week VjSVfSH Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar. per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op de wegen naar de rotonde tussen de Paasdijkweg en de Bram Groene- wegeweg in Poortvliet wordt de maximumsnelheid 60 kilometer per uur. Het waterschap Scheldestromen is gisteren begonnen met het aanpas sen van de rotonde, waarop ook de Zwarteweg en de Engelaarsdijk uit komen. De bestaande markering en de middengeleiders gaan weg, er komt nieuwe markering voor in de plaats om duidelijk te maken dat het een 60-kilometerzone wordt. Borden en visuele drempels dragen daaraan bij. Uit een onderzoek van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land naar de veiligheid op 133 roton des in Zeeland blijkt dat de rotonde Bram Groenewegeweg-Zwarteweg- Paasdijkweg-Engelaarsdijk bij Poort vliet een van de locaties is waar rela tief veel slachtoffers zijn gevallen. Door een lagere snelheid in te voeren wil het waterschap ernstige ongeval len voorkomen. Het werk wordt, af hankelijk van de weersomstandighe den, na vier dagen afgerond. Er worden verkeersregelaars ingezet. De aansluiting van de Engelaarsdijk wordt afgesloten. Het verkeer kan om rijden via de Langeweg. Het water schap ontvangt een maximale subsidie van 13.100 euro van de provincie voor de aanpassing van de rotonde. Drogisterij Maja uit Sint-Annaland, die is aangesloten bij de franchise for mule Drogisten Inkoop Organisatie (D.I.O.), is van de I75 drogisterijen in Nederland als derde geëindigd in de categorie 'local hero'Volgens de jury zijn Maja Wesdorp en haar personeel betrokken en vakkundig. Dat maakte de rayonleider van de drogisterijorga nisatie dinsdagmiddag bekend. Hoe wel Wesdorp gehcxipt had op een eer ste plaats, is ze trots op het resultaat. „We zijn eerder genomineerd maar nog nooit zo hoog geëindigd." Verbe- terpunten had de jury niet. Wesdorp kreeg een oorkonde, een bos bloemen en een taart. Om het feest te vieren heeft ze cakejes gebakken. „Zoiets wil je toch delen met je klanten." In het bord op straat komt een poster met daarop het behaalde resultaat. Drs. Nico Kiene en Jan Kooren zijn de sprekers op de Thoolse onderne mersavond die dinsdag 13 november wordt gehouden in het gemeentehuis in Tholen. De senior econoom,van ABN AMRO vertelt over de vooruit zichten voor de Nederlandse econo mie toegespitst op het bedrijfsleven. Jan Kooren heeft een reclamebureau en zit in het Zeeuwse DNA-team. Hij vertelt over de waarde van het werken vanuit het Thoolse DNA. De gemeente Tholen organiseert de avond samen met de eerdergenoem de bank. Wethouder Frank Hommel heet om acht uur alle aanwezigen welkom en Peter Hofwegen, direc teur bedrijven van de ABN AMRO Bergen op Zoom en Roosendaal, houdt een inleiding. Vanaf tien uur wordt een netwerkborrel gehouden. De Lionsclub Tholen organiseert op 14 december een interactieve quiz voor teams van vrienden, bedrijven, verenigingen of andere samenstel ling. In gemeenschapscentrum Meul- vliet in Tholen worden de vragen, over allerhande onderwerpen, op een groot scherm v(x>rgelegd. Het team dat de meeste vragen goed heeft, wint de titel Slimste team van Tholen en de bijbehorende wisselbeker. De opbrengst van de avond gaat naar de Nederlandse Cystic Fibrosis stich ting. Teams van maximaal zes perso nen kunnen zich tot 30 november op geven via lionstholen@gmail.com. De organisatie streeft naar een deel name van 25 teams. Waterschap Scheldestromen waar schuwt automobilisten voor slik op de weg. Landbouwers zijn volop be zig met het rooien van aardappelen en bieten. Tijdens deze werkzaam heden kan er slik op de wegen te rechtkomen. In combinatie met de regen deze week, kan dit tot gevaar lijke situaties leiden voor het ver keer. Wanneer het schap onveilige situaties ontdekt, gaat het op zoek naar de vervuiler. Die krijgt 24 uur de tijd voor het opruimen van het slik op de weg. Is de vervuiler niet te achterhalen, dan maakt het water schap de weg schoon. De supermarkt aan de Spuistraat wacht op nieuwbouw, maar door bezwaren loopt dat vertraging op. Met de te bouwen veel grotere Cl000 en Aldi in plan Vestetuin in Tholen komt er zoveel winkelvloer oppervlakte bij op het eiland, dat de omliggende Spar-winkels en de lo kale speciaalzaken vrezen voor hun bestaan. „De nieuwbouw is in strijd met het zorgvuldigheidsbeginsel. Het zal leiden tot een duurzame ont wrichting van de voorzieningen structuur in de gemeente Tholen, al thans een dergelijke ontwrichting kan niet worden uitgesloten. Daar om is de voorgenomen verplaatsing en uitbreiding van de C1000 super markt in strijd met een goede ruim telijke ordening", schrijven Visser Silfhout advocaten uit Dordrecht aan b. en w. Hetzelfde advocaten kantoor was ook bij plan Vestetuin voor de Raad van State actief. Formeel gaat het om de omgevings vergunning die Gunter Beheer b.v. bij de gemeente heeft aangevraagd voor de bouw van een supermarkt aan de Spuistraat 1. Die lag vanaf 14 september gedurende zes weken ter inzage, dus tot en met 25 okto ber. Met de nieuwbouw wordt afge weken van het huidige bestem mingsplan Kom Sint-Annaland. De supermarkt is naar voren gehaald omdat de andere onderdelen van het ambitieuze havenplan nog niet zo ver zijn. Gunter is eigenaar van het huidige pand. Er is een tienjarig huurcontract met de C1000. maar de formule wordt op termijn gewij zigd in Jumbo. Achter het huidige pand komt een veel grotere winkel met 87 parkeer plaatsen. De Cl(XX) heeft nu een winkelvloeroppervlakte van 638 m2 en in de nieuwe situatie wordt dat circa 1900 m2. Oorspronkelijk zou den er dagwinkels bij de supermarkt komen voor bijvoorbeeld een bloe mist, bakker, slager of groentezaak, maar nieuwe eigenaar Jumbo heeft als beleid dat er geen verswinkels van derden bijkomen. De ruimte voor de dagwinkels komt nu bij de supermarkt. Om de nieuwbouw te bespoedigen, hebben b. en w. de crisis- en herstel- wet van toepassing verklaard, maar volgens de bezwaarden is die hier niet van toepassing. Een zorgvuldi ge voorbereiding van de omge vingsvergunning brengt met zich mee, dat bij het beoordelen van de vraag of het voorzieningenniveau ernstig wordt verstoord, gekeken wordt of de oude supermarkt open kan blijven. De bezwaarden noe men dat een onzorgvuldige voorbe reiding van de gemeente. Bij Veste tuin Tholen speelde hetzelfde. Toen heeft de gemeente voor de super marktlocaties Eendrachtsweg, Kot- terstraat en Postweg toekomstige detailhandel in de levensmiddelen sector onmogelijk gemaakt. Dat wordt nu ook voor de Spuistraat 3 gevraagd. In feite moet de winkel bestemming op de huidige C1000 verdwijnen, zodat er in de toekomst geen extra vierkante meters bij kun nen komen. Blijven er na bouw van de nieuwe supermarkt in Sint-Annaland voor de inwoners van de gemeente Tho len voldoende winkelvoorzieningen op een aanvaardbare afstand van hun woonplaats open om hun gere gelde inkopen te doen? Dat is de vraag waar het volgens advocaat mr. R.C. van Wamel om draait. Enig overaanbod en enige omzetdaling in een bepaalde branche als zodanig zal geen duurzame ontwrichting met zich meebrengen, zo leren eer dere uitspraken van de Raad van State. „Indien echter de beoogde uitbreiding zal leiden tot een aan zienlijke overschrijding van wat uit distributie-planologisch opzicht op timaal wordt gedacht, zal wel degelijk sprake kunnen zijn van duurzame ontwrichting. Bezien in samenhang met de reeds geplande uitbreidingen in Vestetuin Tholen kondigt zich een situatie van duur zame ontwrichting aan." ZIE VERDER PAGINA 5 Gemeente eerst in gesprek met recreatieondernemers In de conceptbegroting is het voor nemen opgenomen om de toeristen belasting te verhogen van 75 naar 85 cent per overnachting. Een stijging van dertien procent. De extra op brengst is nodig om de uitvoering van het toeristisch-recreatief ontwik kelingsplan en het project Tholen op de kaart te bekostigen. Een 'denk tank' met vertegenwoordigers van de gemeente en de recreatieve sector heeft zowel de plannen uitgedacht als de belastingverhoging om ze te kunnen betalen. Binnen deze groep was er, meldt de gemeente, draag vlak voor de verhoging van de toe ristenbelasting. En dat was eveneens het geval in de werkgroep Tholen op de kaart. In de conceptbegroting blijkt aan het voornemen van de verhoging nog geen bedrag te zijn gekoppeld. Zo wel voor 2012 (na een verhoging van 68 naar 75 cent) als voor 2013 is de opbrengst geraamd op 228.000 euro. Burgemeester en wethouders zijn kennelijk voorzichtig geweest. Niet alle Thoolse recreatieondeme- mers dachten hetzelfde over een ver hoging van de toeristenbelasting, zo bleek het gemeentebestuur inmiddels onder meer uit berichten in de pers. Daarop zijn gesprekken binnen en met de recreatiesector gevoerd. En die hebben geleid tot de conclusie dat er behoefte is aan nader overleg. Burgemeester en wethouders willen aan die wens tegemoet komen om te proberen tot een breed gedragen op lossing te komen. Dat zal naar ver wachting enkele maanden in beslag nemen, reden om voor 2013 van de belastingverhoging af te zien. Direct gevolg is, dat er voor uitvoering van het toeristisch-recreatief beleid geen budget is, tenzij de gemeenteraad dat ergens anders vandaan haalt. Los van het tarief gaat het gemeente bestuur de grondslag voor de bereke ning van de watertoerismebelasting aanpassen. Daarin wordt rekening gehouden met het aantal personen en het aantal etmalen verblijf. Als gevolg van de vergrijzing en de ge zinsverdunning, die ook in de water sport merkbaar zijn, is het wenselijk om zowel het aantal personen als het aantal etmalen verblijf aan te passen. De Zuidelijke Land- en Tuinbouw organisatie (ZLTO) afdeling Tholen is bang dat er door de verzilting van het Rammegors een zoute kwel ont staat richting het Volkerak-Zoom meer, dat wordt verbonden door het Schelde-Rijnkanaal. en aanliggende gronden. De ZLTO denkt dat hier door de waterkwaliteit in het Volke rak-Zoommeer, nu zoet, verslech tert en minder geschikt is om te gebruiken voor beregening van ak kers op Tholen en Sint Philipsland. Ook wordt gevreesd voor negatieve beïnvloeding van de kwantiteit en kwaliteit van de geteelde gewassen op de landbouwgronden die grenzen aan het Rammegors en het Schelde- Rijnkanaal. De provincie heeft de zorgen van de ZLTO voorgelegd aan Rijkswater staat. Die heeft de provincie laten weten onderzoek te doen naar even tuele verzilting en maatregelen te nemen om verzilting te voorkomen. De provincie wijst erop dat ook in de procedure rond de omgevings vergunning en de Waterwet reke ning wordt gehouden met de vraag of er verzilting zou kunnen optre den. Bij deze vergunning wordt er op toegezien dat de bij de ontgron dingen betrokken belangen niet door de te vergunnen activiteit in het gedrang komen. De provincie ziet in de argumenten van de ZLTO geen aanleiding om de ontgron dingsvergunning aan te passen of te weigeren. Bij de behandeling van de bezwaren van zowel de heemkundekring Phi lippuslandt als Het Nieuwe Atlantis stelt de provincie zich de vraag of deze vereniging en stichting wel als belanghebbenden kunnen worden gezien. Desondanks zijn hun zienswijzen behandeld. ZIE VERDER PAGINA 3 Leerlingen van basisschool De Eevliet genoten dinsdagochtend van een ontbijt op school. Het is de tiende editie van het nationaal schoolontbijt, een initiatief van Voorlichtingsbureau Brood. Ruim 500.000 kinderen van 2.500 basisscholen ontbijten deze week santen. Voor De Eevliet is het de vijfde keer. Doel van het initiatief is kinderen overtuigen dat een goed ontbijt de beste start van de dag is. Even na half negen stormen 48 basisscholieren, met een plastic bordje en bestek in de hand, het lokaal van de kleu ters binnen. De juffen hebben het lokaal die ochtend omge toverd tot ontbijtzaal. Op de tafels - zeven in totaal - staan mandjes met bruine boterhammen, bolletjes en krentenbol len. In witte plastic bekertjes zit beleg: boter, jam en hagel slag. Verder liggen er plakjes ham en kaas. Voordat de kin deren toeslaan, onderstreept juf Anja Krijger nog even het belang van een goed ontbijt. „Het is de basis voor een goe de dag." Na die woorden weten de kinderen niet hoe snel ze een boterham moeten pakken. Het verloopt gesmeerd, zonder ruzie over wie het eerst de boter mag. „Zijn er nog liefhebbers voor thee", roept juf Anja door de zaal. Een paar vingers gaan omhoog. Het merendeel van de kinderen drinkt die ochtend melk. De organisatie achter het nationaal schoolontbijt liet on langs het ontbijtgedrag onderzoeken door onderzoeksbu reau GfK. Daar kwam uit naar voren dat één op de zes kin deren in Nederland niet elke dag ontbijt. Met uitslapen en v'> geen trek hebben als voornaamste reden. Op de vraag hoe het ontbijtgedrag bij de leerlingen van De Eevliet gesteld is, reageert Krijger: „Wisselend. Er zijn erbij die weieens een ontbijtje overslaan." Thomas Brocatus (9) uit groep 6 is één van de leerlingen die af en toe zonder ontbijt het huis verlaat. Over waarom hij dat doet, moet Thomas even den ken. „Ik slaap het liefst zo lang mogelijk uit", zegt hij. „En meestal moet ik alleen ontbijten. Dat is niet gezellig." Gezelligheid is waar het dinsdagochtend niet aan ontbreekt op basisschool De Eevliet. De kinderen - van groep 1 tot en met 8 - zitten verspreid over de tafels. „Dat hebben we bewust gedaan", legt Krijger uit. „De groten helpen de kleintjes." Romé Doornbos (6) uit groep 3 is niet gewend aan boterhammen als ontbijt. Hij eet regelmatig cornflakes. Op zijn bord liggen nog enkele plakken kaas. „Deze kaas vind ik niet zo lekker", zegt hij. Na een halve boterham is hij overgeschakeld op hagelslag. Na afloop hebben de leer lingen uit groep 7 en 8 het ontbijt opgeruimd. Zie verder pagina 5. Rien Joppc uit Sint-Maartensdijk 40 jaar bij Budelpack Ko Priem uit Scherpenisse tekent al 25 jaar bij GEA Goedhart Sarina Theunissen uit Poortvliet geeft energiebesparende tips EN VERDER... Stichting S.T.A.D. maakt oesterputten in Tholen gereed om te schaatsen Rien Wessels van v.v. Vosmeer krijgt gouden speld van de KNVB ALS JE IN DE PUT ZIT, MOETJE VOORAL NIET VERDER GRAVEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Joey Somers (links) eet zijn laatste boterham op, naast hem Thomas Brocatus

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1