Gorishoek-Yerseke in halve eeuw van vast veer naar toeristenpont A capella groep nieuw in de regio, zingt maar met één bas Houte Donkere kamer in bieb tijdens Nederland leest Play-inn Concordia Waterverhalen Geld provincie voor plan hogere schelpdierproductie Voices of Harmony treedt op met slagwerkgroep Accelerando Museumnacht in De Meestoof Cursus dichten bij NPB Tholen Donderdag 25 oktober 2012 EENDRACH TBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Zeeland is land in zee. Het zijn de woorden van Karla Peijs, de Zeeuwse commissaris van de koningin. De provincie heeft 2012 uitgeroepen tot het Zeeuws Jaar van het Water. Bij water denk je aan de zee, bij de zee aan vissen, varen en duiken. Maar er is meer. Water kan zout zijn, maar ook zoet, vervuild of gezuiverd. Water biedt kansen, maar kan ook een bedreiging zijn. We willen facetten van water en zaken die met water te maken hebben, belichten. Waar komt water in voor? Wat kun je ermee? En wat doet het? Het hele jaar door vindt u in deze krant verhalen rondom water. Waterverhalen. Schipper Gerard Marinus Larooij deed op een morgen in 1962 wat hij al 26 jaar deed. Hij startte zijn veerpontje, de WUTA (Wacht Uw Tijd Af), in het haventje van Go rishoek om volgens de vaste dienstregeling naar Yerseke te varen. Net zoals nu in het openbaar vervoer, was het de vraag of er wachtenden waren aan de overkant. Er stonden twee man. Vanwege gebrek aan klanten stopte Larooij nog datzelfde jaar met zijn vaste overtochten. Dat is dit jaar vijftig jaar geleden. Hetzelfde schip, om gedoopt tot de Harpoen, werd 25 jaar later weer ingezet als vaste veerdienst, maar dan voor toeristen. Daarmee is het het oudste zomerpontje in Zeeland. Hoe een veer dienst steeds ten onder gaat en weer gered wordt: het pontje tussen Gorishoek en Yerseke. Vissen CEMENT IN DE KONT André Beusenberg vertelt dat hij in de lach schoot toen de oude Harpoen, nadat hij er zo'n tien jaar mee had gevaren, uit het water werd gelicht. ,,lk zei: 'Heb ik daarmee gevaren?' Ik keek zo tegen het beton aan." Gerrit Larooij kent de geschiedenis. „Toen mijn vader met het scheepje voer, gooide hij cement in de kont. Dat kreeg hij van de dijkwerkers." Geen bekende schrijvers naar Tholen De donkere kamer van Damokles van W. F. Hermans staat centraal tijdens Nederland leest, een- landelijke campagne die donderdag 1 november begint. Biblio theek Oosterschelde in Tholen heeft speciaal vanwege dat boek een donkere kamer ingericht. De campagne, die dit jaar voor de zevende keer wordt gehouden, duurt tot en met vrijdag 30 november. Bewoners S jaloomzorg doen brandoefening Herinneringen aan de Harpoen van oud-schipper Gerard Larooij Schipperspet Duikersplatform EEUWENOUDE DIENST Tussen Gorishoek en Yerseke bestaat al sinds de 14de eeuw een veerverbinding. Wel was die gescheiden: er was een aparte schipper voor de heen- en de terugreis, de overzetrechten moesten worden gepacht. De verbinding was destijds een van de vele in Zeeland. Er waren wel meer dan honderd veerdiensten in bedrijf. Iets verderop was er ook een verbinding tussen Sint-Maartensdijk en Wemeldinge, die ook Gorishoek aandeed. De ambachtsheer van Westkerke, mr. J.P. Gibbons, sloot in 1746 een overeenkomst met de postmeester van Steenbergen. De postmeester mocht op zijn kosten een veer oprichten. Zo werd aan de nol van Gorishoek een aanlegplaats, een spui, rijswerken en een veermanswoning aangelegd. Nog in het zelfde jaar begon Hermanus Larooij met het overzetten van Gorishoek naar Yerseke. Het begin van het schippersgeslacht Larooij. Nieuw schip Twee tenoren Plat achterdek c interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl De veerverbinding over de Ooster- schelde is al eeuwenoud. Bert Zwikker uit Sint-Maartensdijk heeft alle informatie die hij erover kon vinden gebundeld in een knipsel- boek. Er zijn drie exemplaren van, in bezit van drie mannen die ver bonden zijn aan de veerdienst: schipperszoon Gerrit Larooij (66) uit Scherpenisse, schipper André Beusenberg (72) en. de vader van Bert. Hector Zwikker (79) uit Scherpenisse. Beusenberg was na melijk de schipper die de veerdienst weer begon in 1987, zij het op expe rimentele basis. Zwikker blies de verbinding nieuw leven in als mede oprichter van de stichting Fiets een rondje met een pontje, nu vijftien jaar geleden. De twee mannen die Larooij in Yer seke aantrof, hadden twee grote hengels bij zich. Het waren Belgen. „Een directeur van een wasserij en een doorbidder, zo noemden ze een begrafenisondernemer in België. Ik weet het nog goed. Ik was een jaar of negen en het was zaterdagmor gen. Ze wilden gaan vissen bij de Tuttelhoek en vroegen mijn vader of ze zondag zijn scheepje konden huren voor 75 gulden. Dat was een flink bedrag, maar mijn vader was een hele gelovige man. Op zondag moest je niet gaan vissen, vond hij. Eenmaal thuis vond er een gesprek met mijn moeder plaats en na lang wikken en wegen ging hij toch overstag. Zo is hij begonnen met het varen met sportvissers. Later kwa men daar ook duikers bij'1, herinnert Gerrit Larooij zich. Zelf heeft hij op het bootje leren va ren. Vanzelfsprekend, want de La- rooijs vormen sinds de 18de eeuw een schippersfamilie. De bewijzen daarvan liggen bij huize Larooij thuis in Scherpenisse, in wat Gerrit het gouden boek noemt. Zijn vrouw De provincie is bereid de helft - een bedrag van 25.000 euro - te betalen van de kosten van een vernieuwingsprogramma voor de schelpdiersec tor dat bedoeld is om de productie te verhogen. Die productie vertoont in ons land al jaren een neergaande lijn, terwijl de mogelijkheden voor afzet van mos sels en oesters een stuk hoger lig gen. Dat wordt gecompenseerd door buitenlandse producenten, waardoor in Zeeland omzet, toegevoegde waarde en werkgelegenheid wordt misgelopen. Redenen voor het pro vinciaal bestuur om het programma te steunen. Blue Port Oosterschelde, een orga nisatie die activiteiten ontwikkelt ten gunste van de schelpdiersector, nam het initiatief voor het vernieu wingsprogramma. Dat moet erin re sulteren dat de kansen voor produc tieverhoging worden omschreven, en dat ze vervolgens door onderne mers worden benut. Het ontwikke len van nieuwe kweektechnieken, realiseren van nieuwe productiege bieden en creëren van meer toege voegde waarde voor de producten zijn mogelijkheden om productie verhoging te bereiken. Voor het project hebben zowel de Producentenorganisatie van de Ne derlandse Mosselcultuur als de Ver eniging de Mosselhande! al tiendui zend euro toegezegd. De Neder landse Oestervereniging staat posi tief tegenover de gevraagde bijdra ge van vijfduizend euro. De bibliotheek verstrekt in die pe riode gratis een speciale uitgave van het boek aan hun leden. Behalve in Tholen, brengen in alle andere ves tigingen van Bibliotheek Ooster schelde bekende schrijvers een be zoek. Zo komt Jan Siebelink op 30 oktober naar de bieb in Heinkens- zand en geeft Arthur Japin op 13 november een lezing in Zierikzee. De Donkere kamer van Damokles gaat over angst, dreiging en verraad. Vorig jaar stond het boek Het leven is verrukkulluk van Remco Campert centraal. Nederland Leest is een ini tiatief van de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). Bewoners van Smalstad, een woon voorziening van Sjaloorrizorg in Sint-Maartensdijk, hebben maandag een brandoefening uitgevoerd. Dat deden ze onder leiding van Riny de Jonge, van de firma Van Rijn uit Tholen. Buiten gaf De Jonge uitleg over hoe je een vlam in de pan moet bestrijden. De bewoners trotseerden de vlammen met een blusdeken. Daarna werd een prullenbak in brand gestoken. Die werd geblust met be hulp van een brandblusser. Na afloop kregen alle bewoners een certificaat. Gerrit Larooij (rechts) houdt twee oude foto's vast. Op de linker staat zijn vader Gerard, rechts staat hij zelf. Tegenover hem kijken André Beusenberg (links) en Hector Zwikker in het fotoboek van de familie Larooij over het pontje van Gorishoek. Samen halen ze herinneringen op. Wilma vond het ooit in een deken kist van Gerrits ouweheer. Het schippersbloed is van vader op zoon doorgegeven. Zo heeft Gerrit Larooij nog een overzetreglement uit 1895 in zijn bezit. Ook heeft hij nog een dienstregeling uit 1949. „Mijn vader voer het hele jaar rond." Het pontje van Gerard Larooij was een fiets-voetveer, net als nu. „Alles ging mee over, ook schapen. Toen ik nog een kleine jongen was, kwam Johannes Poot. Het was nogal een bruut, hij gooide zijn schapen zo aan boord." Toen Gerard Larooij stopte met de veerdienst, ging Gerrit - „Ik heet ei genlijk ook Gerard, maar ze noe men met Gerrit" - naar de marine. „Ik moest gaan varen van mijn va der. 'De Larooijs varen', zei hij. Ik .wilde matroos worden, maar mijn vader zei dat ik machinist moest worden. Daar ben ik achteraf blij om. want daardoor heb ik mijn tech nische kant ontwikkeld." Gerrit zat bij de marine in het duik team en deed zo ook kennis op van die tak van sport. Dat kwam van pas toen hij een keer zijn vader moest vervangen op een vaartocht met duikers. „We gingen voor Wemel- dinge voor anker. Ik zag dat het touw ging zinderen en dat beteken de dat de stroom ging lopen. Ik zei: 'We gaan terug.' Toen werden de duikers kwaad. Maar ik hield vol: 'We gingen met zeven man heen, dus we gaan ook met zeven man te rug.' Dat is me niet in dank afgeno men. Van mijn vader had ik die mannen gewoon moeten laten dui ken, maar ik wist wat de risico's Larooij heeft zijn technische vaar digheden later goed kunnen gebrui ken als fietsenmaker in zijn dorp. Fietsen verkopen doet hij nu niet meer, repareren nog wel. Hij heeft de traditie van schipper niet voorge zet, hoewel Bert Zwikker terecht opmerkt: „Het is een fietsenmaker met schipperspet op. Die heeft hij nooit afgedaan." Toen Larooij nog voor Beusenberg de kans kreeg om het schip van zijn vader terug te ko pen, bedankte hij. Gerard Larooij had in 1974 zijn scheepje verkocht aan duikers. Die gebruikten het als duikplatform. Daarna werd het niet meer gebruikt en lag het in Antwer pen. ,Jk haakte af. want ik wist hoe het scheepje eruit zag. Het ging me natuurlijk wel aan mijn hart, want ik heb erop leren varen. Maar ik zat in die tijd veel in het buitenland, dus ik zag het ook niet zitten om ermee te gaan varen." Dat het schip, dat inmiddels Har poen heette, in slechte staat was, heeft Beusenberg geweten. Hij sloot in 1985 samen met aannemer Kees Geluk uit Sint-Maartensdijk een overeenkomst, nadat ze ervan ge hoord hadden dat Larooij het aan bod om het schip terug te kopen had afgeslagen. Geluk kocht het en Beusenberg ging erop varen. Bredanaar Beusenberg, die al jaren op camping De Pluimpot in Scher- Ze zingen zonder begeleiding van instrumenten. Gebruiken alleen hun stem. Dat stelt hoge eisen aan de uitvoerders, maar na twee jaar oefe nen treedt het a capellakoor Voices of Harmony uit Halsteren steeds meer naar buiten. De groep van elf telt drie Tholenaren en een oud- Tholenaar. Op zaterdagavond 3 november zijn ze te horen en te zien in het Vestzaktheater in Bergen op Zoom waar ze samen optreden met de slagwerkgroep van Accelerando uit Sint-Annaland. Voor het oefenen hebben ze onder dak gevonden bij lunchroom 't Hoekske in Sint-Maartensdijk. Ze repeteren met de nieuwe apparatuur, een mixer, en de microfoontjes die met en snoertje aan een kastje zijn verbonden. Op deze manier kunnen ze elkaar horen. Via de mixer wordt het dan de zaal ingestuurd. Bij 't Hoekske kunnen ze de muziekappa- ratuur laten staan. Dat is de reden dat ze nu in de smalstad repeteren. A capella zingen is geen sinecure. Zonder begeleiding van instrumen ten is elk foutje duidelijk te horen. Ook is het zaak om de juiste toon hoogte te vinden en vast te blijven houden. Het vereist hoge concentra tie. De naam Voices in Harmony duidt daar op. A cappela zingen stamt uit de tijd dat er in de kerk geen begeleiding was en alleen het koor zong (in de kapel). De oor sprong ligt in Italië, maar heeft zich penisse een vaste staanplaats heeft, komt oorspronkelijk uit Arnemui- den. Hij zat in de visserij, had op een garnalenkotter gevaren en later werkte hij in de zeesleepvaart. „Wa ter zijn we dus wel gewend", zegt hij. Beusenberg had gehoord dat het scheepje vroeger als fietspontje voer tussen Yerseke en Gorishoek en het leek hem wel wat om dat ook weer te gaan doen. Hij was arbeidsonge schikt geworden na een ongeluk bij zijn laatste werkgever, in de bouw. Varen, dat ging nog wel. „In het begin, dat waren de mooiste jaren." Er gingen veel oudere men sen mee over, vertelt Beusenberg, en voorzieningen waren er nauwe lijks rond het bootje. De haven viel één keer op een dag droog, een goe de aanlegsteiger was er nog niet. Als het water wegviel, nam de schipper de passagiers op zijn rug. „Ik haalde eerst de fietsen van de boot en vervolgens zette ik de men sen aan de kant. Ik had in die tijd nog wel eens een flinke tante op mijn rug zitten terwijl ik door het slik banjerde. Het was echt lachen." De eerste twee jaren voer Beusen berg niet volgens dienstregeling, maar vanaf 1987 wel. „Het was wel even puzzelen, want hoe maak je een dienstregeling? Ik moest het tij- boek erbij pakken. Om de week kon ik twee keer op een dag varen, bijvoorbeeld 's morgens om acht uur en 's avonds om zeven uur. Voor de rest kon ik maar één keer op een dag varen." De haven was namelijk verder dichtgeslibd. Daar kwam in 1990 verandering in. De haven werd uitgebaggerd en er kwam een nieuwe, drijvende, aan legsteiger. Recreatieondememer Zwikker, waar mee al een samenwerking bestond voor het de Harpoen, richtte in 1997 samen 'met Teun van Elsacker onder de hoede van de Zeeuwse VVV de stichting Fiets een rondje met een pontje op. De verbinding Goris hoek-Yerseke was de eerste die in de route werd opgenomen. Nu kon Beusenberg met subsidie gaan va ren. Daarvoor moest het pontje wel gekeurd worden. Twee weken voor dat de dienstregeling in ging, werd de Harpoen afgekeurd. Toen zaten alle betrokkenen met de handen in het haar. „Ga maar eens in zo'n kor te tijd zoeken naar een nieuw schip", zegt Zwikker over de lastige taak. Het mocht niet teveel diep gang hebben, vanwege de haven, maar moest wel de sterke stroming aan kunnen. Want ook al zie je de overkant, de overtocht is bij slecht weer riskanter dan veel mensen denken, weet Beusenberg. ,Je kunt het de mensen niet aan hun verstand brengen." In Harderwijk werd de huidige Har poen gevonden. Zwikker sprong fi nancieel bij. „Het schip stond zelfs een poosje up mijn naam", lacht hij. Beusenberg voer erop samen met zijn schippersmaat John Kooistra, die ook op de camping kwam. Naast fietsers en voetgangers voeren ook zij met duikers en sportvissers. ,Jk heb het jaren gedaan, maar in 2002 ben ik daarmee gestopt. Er ontstond Voices of Harmony, v.l.n.r. Alma Goossen, Paul van der Wal, Maria Bosman, Marjo Menheere, Ellen van de Wal, Annemarie de Kroon, Mariëlle Tempelaars en Guus de Kaper. mee gaat bewegen. Daar geeft de groep ook wel aanleiding toe. De zangers en zangeressen bewegen mee op het ritme van de liedjes die ze zingen. Om het geheel nog wat aantrekkelijker te maken worden er beelden op de muur geprojecteerd. Afhankelijk van het nummer zijn ze erbij gezocht. Roxanne de Kaper bedient de beamer die de beelden op het juiste moment moet tonen. De Voices oefenen elke week en tre den regelmatig op. Laatst in Rosma len op het festival Den Bosch Goes a Cappela. Dichter bij huis in Het Raedthuys in Sint-Maartensdijk tij dens het diner van een groep onder nemers uit Tholen en West-Brabant die zich verenigd hebben in Zeebra- Business Partners. Het koor zingt dan tussen de gangen door. Volgens Tempeliers schort het niet aan en thousiasme. Dat spat er ook af tij dens de repetitie. Wel is het ensem ble met Paul van der Wal uit Sint-Maartensdijk als enige bas, nog niet in balans, zegt ze. „We hebben twee tenoren en één bas. Voor die partij kunnen we nog wel versterking gebruiken." Ook de vrouw van Paul, Ellen zingt in het koor. Uit Sint-Annaland is Marjo Menheere van de partij en Guus de Kaper uit Putte is als oud- inwoner van Sint-Maartensdijk ook geen onbekende. In het Vestzak theater krijgt Voices in Harmony gezelschap van a capella groep D- Base uit Herentals. een wildgroei onder duikers, kwamen allerlei clubjes en toen be gonnen er ongelukken te gebeuren Ik heb zelf veel duikers uit het wate moeten halen. Ze gingen met af gaand tij het water in of met hardt wind. Ondanks dat het onverstandi is, gingen ze toch duiken." Na twintig jaar varen gooide Beuj senberg de handdoek in de ring. Hij werd 65 in 2(X)5 en stond voor dé keuze: of een gediplomeerde ma troos erbij zoeken of zelf naar school, want de regelgeving voof passagiersscheepvaart was aange-* scherpt. Dat zag hij niet meer zitten. Een jaar later namen Arjan en Mia Huissen uit Yerseke met het flink grotere motorschip Adriana de veer dienst tussen Gorishoek en Yerseke over. Omdat het schip een stuk die per stak dan de Harpoen, had het bij laag water afmeerproblemen. Toen het na twee jaar varen schade opliep bij Gorishoek, besloten de eigena ren te stoppen met het fietsvoetveer en zich alleen nog maar toe te leg gen op rondvaarten. Het was ruim een jaar stil op het tra ject tussen Gorishoek en Yerseke, maar in 2010 keerde De Harpoen te rug naar de steiger aan 'de punt'. Groninger Gerben Harmsen kocht het en op aandringen van Beusen berg en Pluimpoteigenaar Jeroen Knols, wilde hij het inzetten voorde veerdienst. Nu Harmsen café Smer- diek heeft overgenomen, is hij op zoek naar een nieuwe schipper. Bij Larooij kriebelt het. „Mijn hart snakt ernaar, maar toch zeg ik nee. Ik wil ook wel eens een weekendje weg met mijn vrouw." Beusenberg kijkt er anders tegenaan. „Als daar een bootje zou komen dat helemaal op en topjn orde is en een plat ach terdek heeft, waar de fietsen zo op kunnen rijden: zeg ik morgen begin nen. Maar niet meer zo." Nu moeten de fietsen nog aan dek getild wor den. „Ze kwamen soms met vlieg tuigen aanzetten die toch fietsen bleken te zijn. Ook scooters gingen mee." Streekmuseum De Meestoof houdt vrijdagavond 2 november van acht tot twaalf uur een museumnacht. Bezoekers kunnen die avond mee spelen met een museum memory spel en de expositie bezichtigen. N; het bezoek ligt er een vragenlijs klaar. De bezoeker met het best in gevulde formulier wint een waarde bon. Bert Rauls zorgt tijdens de avond voor muziek. Hij draait 'gou we ouwe'. Muziekvereniging Concordia Sin Philipsland houdt zaterdag 3 novem ber in verband met het 110-jarig jubi leum een play-inn in dorpshuis De Wimpel in Sint Philipsland. Het con cert begint om zeven uur en duurt on geveer een uur. Alle Thoolse muziek korpsen doen aan het concert mee Naar verwachting zijn dat ongevee 125 muzikanten. Zij krijgen een daj voor het concert de bladmuziek. Da vormt voor de vijf dirigenten meteer de grootste uitdaging. „We hebben a veel enthousiaste reacties mogen ont vangen", zegt Bram Boon, voorzitte van de muziekvereniging. over de hele wereld in allerlei gen res ontwikkeld. „In deze regio is a capella nieuw," zegt Mariëlle Tempelaars uit Hal steren die het gemengde koor twee jaar geleden oprichtte. Het repertoi re is licht en tot nu toe alleen En gelstalig. Voices of Harmony zingt voornamelijk popmuziek. Onder meer Don't stop me now *van Queen, Make you feel my love van Adele, Faith van George Michael. Veel evergreens waar het publiek spontaan op gaat meezingen of op Mieke Grever houdt donderdag 8 november - in de week van het boek - een cursus gedichten schrij ven in Tholen. Dat doet ze in het kerkje van de vrijzinnige geloofsge meenschap NPB aan de Oudelands- estraat. Het thema van de cursus is 'dichter bij Het Boek'. Het schrij ven wordt voorafgegaan met eeti korte wandeling om inspiratie op te doen. De cursus is van tier» tot vie uur. Het aantal deelnemers aan de cursus is beperkt. Vooraf opgegeven kan bij A. Vroegop, tel 662873. ET Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9