xxxxxxxxxxx Enige Thoolse man weet ook met merklap van wanten SGP wil weten hoe schade wordt verrekend bij aanleg leidingen Nieuwe predikant Ger, Kerk AJ.P. T Houte Nilgün Yerli in Haestinge öamen lappen we het 'Toen de burgemeester binnenkwam viel het kwartje' Winkelen bij maanlicht Proef ophogen zandplaat bij Oesterdam tegen zandhonger Vijf vrouwenbands op achtste editie van Women in Rock Cowboy Billie in Vossenkuil Gerard er\ Jannie van den Öroek uit 5int-Anna\and lappen het CU wil oplossing voor Onder de Molen in Oud-Vossemeer Donderdag 25 oktober 2012 5 Gerard van den Broek (70) uit Sint-Annaland is het be wijs dat borduren niet enkel en alleen een vrouwenbezig heid is. Sterker nog: hij is fanatieker dan zijn vrouw Jan- nie (66). Op het eiland is hij de enige man die deelneemt aan het project Samen lappen we het. „Toen de oproep in de Eendrachtbode stond zei ik meteen: hier moet je aan meedoen, deze kans krijg je maar één keer", zegt Jannie. Het echtpaar heeft zich samen opgegeven en is aan de slag gegaan. Ontspannend Oproep Napoleon Dialectman Jaap Murre koninklijk onderscheiden Oud-Poortvlietenaar Jaap Murre (63), strijder van het Zeeuws dialect, is zaterdag onderscheiden als Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester van Middel burg, Harald Bergmann, speldde Murre het koninklijk lintje op tijdens de jaarlijkse Zeeuwse Dialectdag in par tycentrum Landlust in Nieuwdorp. Vorig jaar presenteer de hij nog samen met Jopie Meerman de vrijwilligers- avond in Tholen. Dialectdag Penningmeester Meer schrijven Meekrap Patronen De fractie van de SGP maakt zich zorgen over de uitga ven aan wegen, verkeer en vervoer die in de gemeente begroting 2013 worden gepresenteerd. In de begroting wordt voor volgend jaar uitgegaan van 2.895.616 euro voor allerlei maatregelen die te maken, hebben met ver keersveiligheid. De gemeente heeft 117 kilometer lengte wegen in beheer. Een extra zorg vormen de kosten die gedaan worden bij schade die ontstaat bij de aanleg van nutsvoorzieningen. Oud-Vossemeer Ds. J.C. van het Maalpad uit Bergen op Zoom De Gereformeerde Kerk in Anna Jacobapolder krijgt zon dag 18 november een nieuwe predikantds. J.C. van het Maalpad uit Bergen op Zoom. De bevestiging is 's mid dags om half drie door ds. M. de Zeeuw uit Zierikzee. Komend voorjaar begint Rijkswaterstaat met het opho gen van de zandplaat aan de zuidkant van de Oesterdam. Over een oppervlakte van 72 hectare (een lengte van twee kilometer) wordt in totaal zeshonderdduizend ku bieke meter zand opgebracht. Het is een proef om de zo genaamde zandhonger (het afkalven van platen, slikken en schorren onder invloed van golfslag en getij) in de Oosterschelde te verminderen. Stichting Tholen Rockt steekt in op select publiek Vrouwen maken zaterdag 3 november de dienst uit in sport- en gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen. Daar vindt de achtste editie van het festival Women in j Rock plaats. Vanaf vijf uur zijn er optredens van Vamp Halen, Electrica. Mindshade, Bad Obsession en Dirty Denims. Peter en de Wolf op het Ibach-orgel Knotten en snoeien op natuurwerkdag vi interieur Veertig paar Thoolse handen zijn bezig met een opmerkelijk museumstuk. Het kleine zusje van de langste merklap ter wereld Door ons gedaen, eveneens met medewerking van Tholenaren tot stand gekomen, is in de maak. Twee mannen, zevenendertig vrouwen en een meisje zijn druk in de weer met naald en draad om de veertig jaar dat streekmuseum De Meestoof bestaat op twintig meter stof in beeld te brengen, van 1973 tot en met 2012. Het museum in Sint-Annaland bestaat op 4 april 2013 veertig jaar. In deze serie nemen we een kijkje achter de schermen bij de makers, die elk een lapje van vijftig centimeter tot hun beschikking hebben. Gerard heeft zijn merklap klaar. De geborduurde lap stof ligt op tafel in de huiskamer. ..Hij kan niet stilzit ten". zegt Jannie. ..Gerard moet al tijd iets in zijn handen hebben. Vroeger sigaretten, nu garen." Het is te zien. Overal waar je kijkt han gen borduurwerken. Alleen al in de gang zestig schellekoorden. En in het trapgat ingelijste borduursels van Sail Amsterdam. Alles hangt vol. „Behalve het toilet en de bad kamer", zegt Gerard. Voor Gerard is borduren pure ont spanning. „Ik ben er mee begonnen toen we hier kwamen wonen", zegt hij. „Dat was in I968. na mijn dienstplicht in Seedorf, Duitsland." Zijn vrouw was op dat moment be zig met het borduren van een mer klap. Het sprak Gerard aan. Waarop hij haar uitdaagde en zei: zal ik het overnemen. Jannie liet haar werk niet zomaar uit handen nemen. „Hij moest eerst bewijzen dat hij het kon", zegt ze. Vol bewijsdrift ging Gerard aan de slag. Hij borduurde twee tegeltjes, die nog altijd in de gang hangen. „Het geeft rust en werkt ontspannend, net als destijds mijn sigaretten." Jannie las de oproep voor het maken van een Thoolse merklap. „Dit komt niet nog eens. zei ik tegen Gerard." Ze vindt het nog altijd jammer dat ze twaalf jaar terug niet heeft meegedaan aan de Zeeuwse merklap 'Door ons gedaen'. Vanwe ge werk kwam het er toen niet van. Gerard en Jannie zien de Thoolse merklap als een tweede kans. Eind juni was het zover. Na de informa tiebijeenkomst voor deelnemers aan Samen lappen we het. ging het echt paar met stof, garen en acht strenge tjes zijde naar huis. Nog geen twee maanden later heeft Gerard de klus 'gelapt'. „In de avonduren", zegt hij. „Gewoon op de automatische piloot, met de gedachten ergens an ders." Deelnemers aan de Thoolse mer klap kozen ieder één jaar om tot uit beelding te brengen. Voor Gerard is dat 1973. Het jaar dat de Meestoof is opgericht. „En het jaar van Napo leon", zegt hij. Toen het thema van de tentoonstelling in het streekmu seum. De merklap van de Setallan- der is in tweeën gedeeld. Links de uitbeelding van het tentoonstel lingsthema, met Napoleon, de Are de Triomphe, de Leeuw van Water loo, een kanon en de Franse vlag. De rechterkant geeft in een noten dop zijn leven weer en de dingen die hij belangrijk vindt. Zo zien we het oude gebouw van de Casem- brootschool, waar hij ruim veertig jaar werkzaam is geweest. En de wandelschoenen staan symbool voor het bergwandelen in Oosten rijk. Iets wat hij en zijn vrouw graag Murre, organisator van de jaarlijkse Dialectdag, is sinds 1994 penning meester van de Zêêuwse dialect ver- ênigieng (Zdv). Zaterdag zat hij voor het laatst in die functie aan de bestuurstafel. „Ineens kwam heel de familie binnen", zegt hij. „Ik dacht: wat hebben we nu." Als even later burgemeester Harald Bergmann binnen komt begrijpt Murre de boodschap. „Toen viel het kwartje. Ze komen voor mij." In de toe spraak werd Murre geroemd vanwe ge zijn jarenlange inzet voor de ver eniging. Begin jaren tachtig komt Murre via zijn schoonvader in aanraking met de Zeeuwse Vereniging voor Dia lectonderzoek. Hij schrijft enkele aftelversjes en kinderspelletjes. Via Jopie Meerman-Ottevanger uit Tho len komt Murre uiteindelijk op de Dialectdag terecht. „En van het één Ondernemersvereniging Tholen houdt zaterdagavond een 'moon- lightshopping' in Tholen. De avond begint om zeven uur en eindigt om half tien. Het thema is après ski. De deelnemende winkeliers hebben al lerlei aanbiedingen. Ook zijn er di verse attracties in het centrum van Tholen. kwam het ander", zegt hij. Sinds dien zijn Murre en het Zeeuws dia lect onlosmakelijk met elkaar ver bonden. De oud-Poortvlietenaar krijgt met zijn aantreden in de Zêêuwse dialect verênigieng een functie in de kas controlecommissie. In 1994 volgt hij Bas Oele op als penningmeester in het bestuur. Dat heeft hij achttien jaar gedaan. Per I januari draagt hij het stokje over aan mevrouw Van Hoeven uit Goes. Wel blijft Murre voorzitter van de stichting Zeeuwse Taele, dat is ontstaan uit een samen werking met Sticthing Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Vanuit die stichting organiseert hij jaarlijks 'Zing Zeeuws', een Zeeuws song festival. Dat vindt 16 november plaats in cultuurpodium Porgy en Bess in Terneuzen. Naast het voorzitterschap voor de stichting Zeeuwse Taele, wil Murre zich meer toeleggen op het schrij ven van verhalen en gedichten in het Thools. Ook het digitaliseren van het Zeeuws woordenboek staat hoog op zijn agenda. Murre woont sinds 1985 in Middel burg. Daarvoor heeft hij enkele ja ren in 's-Gravenpolder gewoond. Hij groeide op in Poortvliet. Daar stond hij aan de wieg van voetbal club SPS. „Ik kom nog regelmatig op Tholen. Mijn vader woont in Ten Anker." Weer met HenkZo heet de cabaret- voorstelling van Nilgün Yerli. Za terdag 3 november staat de Turkse om kwart over acht in gemeenr schapscentrum Haestinge in Sint- Maartensdijk. De voorstelling Weer met Henk gaat over de liefde, te leurstelling, vergeving en vertrou wen. Een jaar lang onderzocht Yerli de liefde. Ze bezocht vijftien lan den. van Afghanistan tot Amerika, om te onderzoeken wanneer de lief de in haat verandert en de mensen rechten worden geschonden. Dit naar aanleiding van Elke liefde telt, het boek van Boris Dittrich. Nilgün Yerli is schrijfster en columnist. Kaarten voor de voorstelling zijn verkrijgbaar via de website van Uit op Tholen, bij boekhandel Diele- man in Tholen en de VVV in Sint- Maartensdijk. In een razend tempo heeft Gerard van den Broek zijn merklap klaar. Jannie is nog bezig met enkele patronen. Ze borduurt voornamelijk in de avonduren. doen. „De rood-wit-rode vlag is het wapen van Dordt", zegt hij. „Mijn geboorteplaats." De merklap van Jannie. ziet er op de verplichte bloemenrand en het logo van De Meestoof na, compleet an ders uit. Ze heeft gekozen voor 2003. Het jaar van de meekrap en de opening van het watersnoodhuis. .Jarenlang heb ik de verfstof, af komstig van de wortels van de mee krap, gebruikt voor het verven van stoffen", zegt ze. „Om die reden heeft dat jaar voor mij een speciale betekenis." Verder is op haar lap een stamboom te zien, met aan weers zijden een subtiel Duits vlaggetje. „Onze zoon en dochter zijn in Duitsland geboren, vandaar." Een spinnewieltje, naaimachine en weefgetouw staan symbool voor haar hobby en werk. Jannie werkte jarenlang als 'vertegenwoordiger' van Husqvarna naai- en borduurma- chines. Voor de patronen van de borduur sels doken Gerard en Jannie in de boeken. „Door de jaren heen heb je zoveel verschillende patronen ver zameld", zegt Gerard. „Daar zit al tijd wel iets tussen. En is dat niet het geval, dan maak je zelf een patroon, bijvoorbeeld van een foto. Je hoeft het wiel niet zelf uit te vinden." Jan nie laat een voorbeeld zien. Het is het logo van 'Tholen, daar kun je niet omheen', de oude slogan van de gemeente. „Daar heb ik zelf het patroon van het eiland aan toege voegd", zegt ze. „Soms moetje een beetje creatief zijn." Maar voordat ze een naald in de merklap zetten, hebben ze eerst zelf een patroon gemaakt op rasterpa- pier. „Kwestie van uittellen", zegt Gerard. „Daar moet je wel even je hoofd bijhouden, want voor je het weet zit je verkeerd." Het is hem meerdere malen overkomen. Zo kon hij de rand opnieuw doen. „Het is natuurlijk essentieel dat de rand bij alle veertig deelnemers gelijk loopt", zegt hij. De Thoolse merklap is niet het meest lastige borduurproject waar Gerard en Jannie aan gewerkt heb ben. Wel het meest bijzondere, zegt Jannie. .Zoiets doe je maar één keer in je leven. En hoewel we van oor sprong geen echte Setallanders zijn. voelen we ons ontzettend verbon den met het dorp." In januari moet de merklap klaar zijn. Gerard is klaar, Jannie moet nog enkele patro nen. „Heb ik weer tijd voor mijn poppenhuis", zegt hij. In zijn werk kamer, direct achter de woonkamer, staat een drie etage hoog bouw werk. compleet met parketvloer, le vensechte deuren en kozijnen. „Mi- niatuurbouw is mijn nieuwe hobby", zegt hij. „Borduren doe ik alleen nog in opdracht, want thuis hangt alles vol." Bij Tholen moest Delta er onlangs aan te pas komen om een gaslek te dichten op het terrein waar het nieuw pompstation van Bal moet komen Gas- en waterleidingen waardoor straten en wegen moeten worden opengebroken. Volgens de SGP wordt er dan soms aanzienlijke schade aan de openbare ruimte aan gericht. Aan verhardingen, bermen en openbaar groen. De fractie wil weten hoe deze schade wordt verre kend. En of de gehanteerde metho de om het te verrekenen doelmatig en kostendekkend is. Verder wil de fractie weten of de ontstane schade ook daadwerkelijk hersteld wordt op kosten van de veroorzaker. Volgend jaar staan er werkzaamhe den in Poortvliet, Sint-Maartensdijk en Scherpenisse op de rol. In Poort vliet wordt de Schoolstraat herbe- straat. In de smalstad wordt een ver keersplateau aangelegd op de T-splitsing Bloemenlaan/Rozen- straat. Ook Scherpenisse staat op het programma. Voor elke woon kern wordt een verkeerscirculatie plan opgesteld. De gemeente overlegt verder met verschillende organisaties, zoals Veilig Verkeer Nederland, andere Tot februari was ds. A.G.E. Klap aan de 180 leden tellende Gereformeerde Kerk in Anna Jacobapolder verbon den. Een officieel afscheid moet nog volgen. Hij was nog wel op de ach tergrond behulpzaam. Ds. Klap deed dat eerst ook nog voor de Gerefor meerde Kerk in Fijnaart, maar vanaf zijn emeritaat alleen in De Polder. De hulpdiensten omvatten ongeveer vijftien procent van de tijd, exclusief predikbeurten. Een kerkenraad mag niet zelfstandig beroepen met een la ger percentage dan 33%. Daarom heeft de kerkenraad in AJ.P. een combinatie gevormd met de Prote stantse Gemeente in Halsteren en Nieuw-Vossemeer. Ds. Van het Maalpad gaat voor twintig procent in Anna Jacobapolder aan de slag. De intrede valt 18 november tegelijk met de komst van een nieuwe predi kant bij de Hervormde Gemeente Rehoboth in Sint-Maartensdijk. Combinatie met onderzoek mosselsector naar vernieuwing Sinds de aanleg van de Oosterschel- dekering verdwijnt er jaarlijks onge veer vijftig hectare aan slikken en schorren, terwijl die belangrijk zijn voor de veiligheid: ze vormen een golfbreker voor dijken en dammen. Het project Veiligheidsbuffer Oes terdam voorziet erin dat op de opge hoogde platen oesterriffen worden geplaatst om het zand (gewonnen bij Wemeldinge en het Lodijksche Gat) langer vast te houden. Bij eb zal de plaat langer droogvallen, waardoor vogels langer kunnen rusten en eten kunnen zoeken. De proef kan er ver der v(x>r zorgen dat de recent ver sterkte dam langer mee kan, en dat een volgende versterking 25 tot 30 jaar uitgesteld kan worden. Daar naast onderzoekt de mosselsector of er voor haar vernieuwende elemen ten in de proef zitten. Spitters van zeeaas kunnen tijdens de werkzaamheden uitwijken naar Sint-Annaland, waar het bestaande spitvak tijdelijk wordt uitgebreid. In elk gezelschap spelen vrouwen de hoofdrol. De nadruk ligt op het steviger rockgenre. Stichting Tho len Rockt heeft in tegenstelling tot voorgaande jaren minder uiteenlo pende muzieksoorten in het pro gramma opgenomen. Daarmee richt de stichting zich op een select pu bliek. Zo speelt Vamp Halen, de band rondom zangeres Tatum Whistier, nummers van de Ameri kaanse hardrockband Van Halen. Het Zeeuws-Brabantse Electrica met Mireille Quist als zangeres, maakt no-nonsense rock. Van een zwaarder kaliber is het metalgeweld van Mindshade met Nienke Verboom in het middelpunt. Angela Schoonho ven speelt Axl Rose, de zanger van Guns N'Roses, in Bad Obsession. De band speelt covers van de Ame rikaanse rockband. Energiek is de muziek van The Dirty Denims uit Eindhoven met twee dames op de voorgrond. Alle vastgestelde bands komen uit Nederland. Het festival wordt aangekleed met kraampjes, tentjes en infostands. Kaarten zijn verkrijgbaar in Meulvliet, of online via tholenrockt.nl. Nationaal kerkmuziek centrum Ber gen op Zoom houdt zondagmiddag een orgelbespeling in de Gertrudis- kerk in Bergen op Zoom. Het is een familieconcert, uitgaande van het sprookje Peter en de Wolf. Om het verhaal uit te beelden wordt het ver haal verteld en het Ibach-orgel be speeld. De Russische componist Sergei Prokofjiev schreef de compo sitie van het stuk dat in 1936 in pre mière ging. Het concert begint om vier uur. De gebruikte kerkingang is aan de zijde van de Kerkstraat. Wilgen knotten aan de Oudelandse- dijk bij Stavenisse. Het is zaterdag 3 november één van de twintig plekken waar het publiek kan mee helpen aan onderhoud in het land schap tijdens de Natuurwerkdag. Het knotten van de wilgen begint om negen uur in de Geulsche Wel le, aan de Oudelandsedijk/Zand- weg, net buiten Stavenisse. De wel- le is een mini natuurgebied ontstaan door een voormalige dijkdoor braak. Er is in het gebied werk voor dertig mensen en volgens de websi te van Natuurwerkdag.nl nog plaats voor 26 deelnemers. In de Geulsche Welle zijn ook werkzaamheden die geschikt zijn voor kinderen jonge ren dan 12 jaar. Het knotten duurt tot 12 uur. Natuurvereniging Tho len heeft de plek beschikbaar ge steld. wegbeheerders zoals de provincie, met de projectgroep landbouwver- keer en het openbaar vervoer. Ook de problematiek van het zware verkeer dat door Oud-Vossemeer rijdt, komt weer op tafel in 2013. De gemeente wil de verkeersveiligheid, de bereikbaarheid en de leefbaar heid in de bestaande bebouwde kommen en bestaande knelpunten oplossen. Maar ook verkeersdeelne mers bewust maken van de gedrags regels en risico's. Maar volgens de fractie van de CU in de gemeente raad is dat te vaag. De CU wil dat b. en w. exacter aangeven waar de in zet voor Oud-Vossemeer toe moet leiden. Ook wil de CU weten wan neer dat opgelost moet zijn Cowboy Billie Boem en de Indiaan staan zaterdag 27 oktober om drie uur op het podium in dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer. In deze kindertheatervoorstelling gie ten Bart Pullens en Marcel Sophie oude en nieuwe kinderliedjes in een nieuw jasje. Volgens de Volkskrant resulteert dit in de enige kindermu- ziek die ook voor ouders te genieten blijft. Tijdens de voorstelling wisse len muziek en verhaal elkaar af. De Indiaan heeft samen met Billie Boem besloten een kookfeest te houden. De vraag is of die twee wel iets lekkers weten te kokkerellen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de kan toorboekhandel Dieleman, via de website van stichting Uit op Tholen en bij de VVV. a Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Advertentie I.M. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5