'De tijd is rijp dat ouderen zich aansluiten bij onze activiteiten' Zolang mogelijk thuis blijven wonen met ondersteuning heeft de toekomst Zorgcentrum De Schutse Zorgcentrum De Schutse gaat eenzaamheid te lijf Corry Verboom-Pape (76) krijgt thuiszorg van De Schutse Verzorgings- en verpleeghuiszorg Kleinschalig wonen Hospice Thuiszorg Huishoudelijke Hulp (Wmo) Welzijnsactiviteiten Zorgrestaurant Donderdag 25 oktober 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Eenzaamheid onder ouderen. Het is een serieus probleem. Naar schatting krijgen meer dan 200.000 be jaarden in Nederland minder dan één keer per maand iemand over de vloer. Het gevolg van die eenzaam heid: meer gezondheidsklachten. Zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland gaat de eenzaamheid te lijf. Bewoners kunnen lid worden van een vereniging, een activiteit zoals koersballen. Directeur Peter Kok acht de tijd rijp dat ook mensen uit het dorp langskomen en aansluiting zoeken bij een van de activiteiten. Muisstil Koersballen F.M. Boogaard weg 10 4697 GM Sint Annaland Tel: 0166658600 Fax: 0166658699 E-mail: info@schutsestannaland.nl Web: www.schutsestannaland.nl Langer zelfstandig thuis blijven wonen, maar wel met zorg en on dersteuning. „Dat is waar de zorg in de toekomst naar toe gaat", zegt Peter Kok, directeur van zorginstelling De Schutse in Sint-Annaland. Corry Verboom (76) krijgt die zorg aan huis. Want zelfstandig haar steunkousen aantrekken, gaat niet meer. Ook het huishouden heeft ze uit handen gegeven. En dat bevalt prima. Breed aanbod Blij jgitmen »/VV Maatje den Braber (rechts) maakt samen met Sari de Jonge (achter) kaarten voor de verkoping van De Schutse op 14 november. Den Braber: „Nooit ge dacht dat ik dit priegelwerk leuk zou vinden." Oud-bankdirecteur Toon van den Hoek gaat iedere maandagmiddag samen met zijn vrouw koersballen in de recreatie zaal van De Schutse. Links in de paarse blouse Leen Theunisse. Van den Hoek. „Maar dat gaat op mijn leeftijd niet meer, hè. Wel ga ik af en toe kijken als WHS thuis speelt." Koersballen is voor hem een goed alterna tief. „Het is niet zo inspannend en je bent toch met een bal bezig."Waarop zijn vrouw aanvult: „Anders zit je toch maar in je stoel te slapen." Hij kan er om lachen. „Ze heeft gelijk." Hoewel het koersballen op het eerste gezicht een gezelschapsspelletje lijkt, gaan de dames en he ren wel degelijk met elkaar de strijd aan. „Dat is nou juist het leuke", zegt oud-binnenvaartschip per Leen Theunisse (87) uit de Huygensstraat. „Het is de kunst om de bal van je tegenstanders weg te kaatsen. Dan moet je soms die gezichten eens zien. Want ondertussen neemt iedereen het spelletje bloedserieus." Anderhalf jaar terug is hij begonnen met koersballen. „Puur voor de gezel ligheid. Ik had het spel nog nooit gespeeld. Wel biljart. Dat lijkt er een beetje op." Ook Theunisse woont zelfstandig. Wekelijks krijgt hij hulp in de huishouding. „Heb ik eigenlijk niet nodig, hoor", zegt hij. „Het lukt best alleen. Ik doe het meer voor het praatje." De oud-schipper is sinds twee jaar weduwnaar en mist af en toe een praatje. „Veel mensen van vroeger zijn overleden."De contacten in het zorgcentrum zijn voor hem een uitkomst. Je bent met leeftijdsgenoten onder elkaar, dat maakt het leuk." Activiteitenleidster Mandy Rijn berg zorgt dat alles in goede banen loopt. „Het is een gezellige club", zegt ze. „Heel af en toe wis selt de samenstelling weieens, bijvoorbeeld als er iemand ziek is. En ze zijn fanatiek. Dat wil je niet weten. Zo houden ze elkaar scherp." Terwijl de tien ouderen een balletje laten rollen, is het achterin de activiteitenzaal muisstil. Een vijftiental ouderen is geconcentreerd aan het knippen en plakken. Aan de ronde tafel zit Sari de Jonge (68), bewoonster van Vroonhof. Ze komt, in tegenstelling tot haar buurvrouw Maatje den Braber (79) niet wekelijks naar het kaarten maken, een andere activiteit die De Schutse op maandag organiseert. „Alleen als ik tijd heb, ik heb een druk sociaal leven", zegt ze. „Maar het maakt niet uit hoe vaak je komt. Dat bepaal je helemaal zelf." De kaarten die ze maakt, zijn voor de verkoping van De Schutse op 14 november. „Toch maak ik het merendeel van de kaarten thuis", zegt ze. „Hier is het toch voornamelijk voor de gezelligheid met de dames onder elkaar. Lekker een bakje koffie drin ken, wat kletsen." Den Braber is het daar helemaal mee eens. Ze woont inmiddels drie jaar in Vroon hof. Toch had ze vooraf nooit gedacht dat ze zich zou aanmelden bij een activiteit. En al helemaal niet bij kaarten maken. „Dat gepriegel vond ik in het begin maar niets. Nooit gedacht dat ik dit leuk zou vonden. En nu. Nu ben ik er aan verslaafd. Ik neem de kaarten mee naar huis, moetje nagaan." uit Sint-Annaland buigt door de knieën en kijkt geconcentreerd naar het einde van de loper. Dan laat hij de gele bal uit zijn handen rollen. Pats. Zijn bal tikt de zwarte bal van mevrouw Pleune weg. „Een punt voor meneer Van den Hoek", zegt activi teitenbegeleidster Mandy Rijnberg. Ze begeleidt de ouderen die dag bij het koersballen. Normaal doet collega Dirry Moerland dat. Die middag zijn er tien ouderen op komen da gen. Het merendeel bewoners van De Schutse, een aantal van aanleuncomplex Vroonhof en drie van buiten de zorgmuren. Van den Hoek is er daar één van. Hij speelt het koersballen inmiddels een jaar samen met zijn vrouw. Het echtpaar, 87 en 83 jaar, woont nog zelfstandig in de Anna van Bour- gondiëstraat. Ze verhuisden vijfjaar geleden van Scherpenisse naar Sint-Annaland vanwege de be perkte voorzieningen in het dorp. „Boodschappen doen in het dorp was er op het laatst niet meer bij", zegt mevrouw Van den Hoek. De verhuizing bleek een gouden greep. „Hadden we veel eerder moeten doen. Het huis is kleiner en je bent hier van alle gemakken voorzien." Een jaar geleden kwam het echtpaar in contact met De Schutse. „Mijn man zit met geheugenpro blemen, dus zodoende." Verhuizen naar het zorg- complex, dat zagen ze nog niet zitten. „We redden ons prima." Wel misten ze de sociale contacten. Op uitnodiging van Ine van Ommen, hoofd zorg, gingen ze een keer kijken naar het koersballen. En dat beviel. „Het koersballen is echt een uitje ge worden", zegt mevrouw Van den Hoek. „We kijken er wekelijks naar uit. Het is leuk om iets samen te doen. Niet alleen met elkaar. Maar ook met andere mensen uit het dorp. Zo ontmoet je nog eens ie mand. En de sfeer is hier altijd ontzettend goed." Tot een jaar terug had het paar nooit koersbal gespeeld. „Ik speelde altijd voetbal", zegt meneer Negen zijn het er in totaal. Van handwerken, be wegen voor ouderen tot knutselen, kaarten ma ken en zang. Deelnemers krijgen begeleiding van een activiteitenbegeleidster en een vrijwilliger. „Samen ondernemen maakt minder eenzaam", zegt Kok. „En dat heeft zo zijn positieve uitwer king op de gezondheid van ouderen. Doordat ze iets om handen hebben, blijven bejaarden langer mobiel. Met als gevolg dat ze vaak langer zelfstan dig thuis blijven wonen. En dat is wat de overheid stimuleert." Wel vraagt dat volgens de directeur een bepaald voorzieningsniveau in de leefom geving van ouderen. De Schutse speelt daar op verschillende manieren op in. Zo neemt het de was uit handen van ouderen. Ook de activiteiten maken deel uit van dat voorzieningsniveau. Maandagmiddag. In de recreatiezaal van De Schutse is een groene loper uitgerold. Aan de kant zitten enkele ouderen. De één in een rol stoel, de ander met stok. Verderop staat een rol- lator. Oud-bankdirecteur Toon van den Hoek (87) Corry staart naar buiten, op haar schoot een bor duurwerkje. Buiten miezert het, de lucht is grijs. Het is donderdagochtend. Verboom wacht op de thuiszorg, die iedere minuut kan komen. Weke lijks krijgt ze twee keer professionele hulp in de huishouding. Want zelf stoffen, de ramen lappen en stofzuigen, gaat sinds een operatie niet meer. Ook krijgt ze dagelijks hulp bij het aantrekken van haar steunkousen. Het CIZ, Centrum Indicatiestel ling Zorg, heeft dat na de ziekenhuisopname bepaald. Zorgcentrum De Schutse voert de zorg aan uit. Extramurale zorg, noemt de instelling het. Een vorm van intensieve thuiszorg, voor mensen met een verzorgingstehuisindicatie, die niet zijn opgenomen in een instelling. Doel van die zorg is ouderen zo lang mogelijk zelfstandig laten wo nen in hun eigen vertrouwde omgeving. Zeven jaar geleden kwam Corry voor het eerst in con tact met de Setallandse zorginstelling. „Vanwege haar man", zegt Sjaan van der Eist, coördinator extra murale zorg bij De Schutse. „Corry kon wel wat hulp en ondersteuning gebruiken. De daarop .volgende jaren verslechterde situatie van haar echtgenoot. Vanwege een operatie was Verboom niet langer in staat voor haar man te zorgen. Zo doende woont hij nu in De Schutse. „Leuk is an ders", zegt de coördinatrice. „Maar het ging gewoon niet meer." De zorg die de Setallandse vanuit de zorginstelling krijgt, is relatief beperkt. „Ze is nog heel zelfstan dig. Voor iedere cliënt stel len we een apart zorgplan samen dat aansluit bij de wensen en behoeften. Dat is altijd maatwerk. Voor Corry is dat hulp in de huishouding en dagelijkse ondersteuning bij het aan trekken van de steunkou sen. Maar het is meer dan alleen die zorghandeling. „Het praatje, even vra gen hoe het gaat, is minstens zo belangrijk. Men sen kijken daar naar uit. Even aandacht." En Sjaan van der Eist kan het weten. Ze zit 40 jaar in het vak. „Ik kom bij mensen over de vloer die soms dagen geen mens zien. Dan is dit contact erg be langrijk." Hoewel Verboom geen kinderen heeft, is ze niet eenzaam. Dagelijks ziet ze haar man in De Schut se, waar ze ook eet. Iedere maandagmiddag gaat ze kaarten maken in de recreatiezaal van de zor ginstelling en op woensdag knutselen. Die extra faciliteiten zijn volgens de Sjaan de grote meer waarde van De Schutse boven alle andere aanbie ders van thuiszorg. In totaal maken in Sint-Anna land en in Stavenisse zo'n dertig mensen gebruik van extramurale zorg. En dat aantal gaat volgens de zorgcoördinatrice de komende jaren alleen maar groeien. „Ouderen krijgen steeds minder vaak een indicatie voor een zorginstelling. Zo lang mogelijk thuis blijven wonen met ondersteuning is de toekomst." Maar waar ligt dan de grens? „Als iemands oriëntatie vermogen sterk afneemt (tijd en plaatsbepaling), of lichamelijk dusdanig veel zorg nodig heeft, dat opname noodzakelijk is. Maar daartussen zit nog een hele stap." Mevrouw Verboom is ontzettend blij met de hulp en ondersteuning die ze krijgt. „Zolang het gaat, blijf ik thuis wonen", zegt ze. „Hier heb ik de vrij heid, mijn eigen plekje. En ik kan best veel zelf, hoor. Afwassen, boodschappen doen, de was, gaat allemaal nog prima." Van der Eist: „En voor het grove werk is het wel fijn dat u wat hulp krijgt, toch?" Corry knikt. Datzelfde moment komt huis houdelijk hulp Jansje Cornelisse de huiskamer binnen lopen. Ze heeft net de keuken grondig onderhanden genomen. Nadat alles op orde is, drinkt ze nog even een bakje koffie na. „Gezellig is dat, even een praatje." Sjaan van der Eist (links) bespreekt met Corry Verboom het zorgplan van deze week.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 23