Zorg op christelijke basis via dagbesteding en arbeidstraining Pakje eigen toekomst aan, beain bii het ATC. Arbeidstrainingcentrum BEL ASK voor Advies, Signalen 4 S^SK telefoon 011 212 783 ask@klaverbladzeeland.nl www.klaverbladzeeland.nl Eleos opent vestiging in Poortvliet voor psychische hulp A maandag t/m vrijdag 09.00 - 13.00 uur Plek voor acht Waarom worden mijn tandartskosten niet vergoed Mijn Wajong aanvraag is afgewezen, wat nu KAN IK MIJN PGB BEHOUDEN? Mag ik voor een behandeling naar een ziekenhuis in het buitenland Klachten bij zorgen uitkeringen t Donderdag 25 oktober 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Wie depressief is of andere psychische problemen krijgt en zijn baan kwijt raakt, moet voor hulp vaak van het eiland af. Volgens Simone Gogos, locatiemanager van zorgverlener Eleos, is er op Tholen nog geen dagbesteding voor mensen met psychische problemen. Daar wil de stichting voor gereformeerde geestelijke gezondheidszorg verandering in brengen. In januari opent Eleos een multifunctioneel cen trum in Poortvliet. Woonboulevardondernemer Arie Bouman heeft hievoor een leegstaand deel van zijn woning aan de Paasdijkweg verhuurd. Minder reizen Depressie Binnenvetter Marianne Kleppe: Ik dacht dat ik er veel te goed voor was In balans In Eleos Lokaal in Poortvliet is er plek voor de dagbesteding van acht cliënten. Zij kunnen er zinvol bezig zijn door middel van productiewerk uitvoeren. Daarnaast is het gebouw open voor inloop. „Bedoeld voor een zame mensen die behoefte hebben aan contact. Ze kunnen hier een kopje koffie krijgen en creatief bezig zijn met bijvoorbeeld bloemschikken", zegt Simone Gogos van Eleos. „We zoeken nog vrijwilligers voor hand- en spandiensten." Voorlopig is Eleos Lokaal een aantal dagen in de week open, in de ochtend en de middag. Simone Gogos, Marianne Kleppe en Leander Corbijn (v.l.n.r.) met op de achtergrond de nieuwe vestiging van Eleos in Poortvliet: het linkergedeelte van de woning van woonboulevardondernemer Arie Bouman. Projectleider Leander Corbijn en Gogos zijn blij met het gebaar van Bouman, al hadden ze eerst hun bedenkingen, want wat moesten ze nou met een woning? Wie de vestiging van Eleos van Kapelle kent, een ferm gebouw voor arbeidstrai ning, snapt de overwegingen. Corbijn ging kijken en zag kansen om op lokaal niveau een klein schalig zorgcentrum op te starten. „De AWBZ gaat er in 2014 zo goed als zeker uit. De gemeen te wordt straks verantwoordelijk voor mensen met een beperking. We willen 2013 gebruiken als aanloopjaar om de zorg naar de gemeenten toe te brengen", legt Gogos uit. Volgens haar past Eleos goed bij Tholen. „Wij zijn een christelijke or ganisatie en hebben op Tholen een grote achter ban. Uiteraard is iedereen bij ons welkom." Er worden meerdere vormen van dienstverle ning gegeven vanuit Poortvliet aan mensen met psychische of psychosociale problemen. In het gebouw zelf wordt arbeidstraining en dagbe steding gegeven, er worden ruimtes gebruikt als kantoor voor de medewerkers van de ambulante woonbegeleiding en een eerstelijns psycholoog. Ook worden er preventiecursussen gegeven. De vestiging krijgt de naam Eleos Lokaal. Het betekent het einde van een lange reistijd voor Marianne Kleppe (28) uit Scherpenisse. Zij geniet nu een aantal ochtenden in de week ar beidstraining bij Eleos in Kapelle, maar kan dat straks dichter bij huis volgen. Hoewel Kleppe geen hekel heeft aan autorijden, wordt het van wege de overheidsbezuinigingen noodzaak om minder reiskosten te maken. Eleos Lokaal is daar om een uitkomst. Dat de nieuwe vestiging naast de oude werkplek van Kleppe komt, is toevallig. Ze werkte vier jaar als administratief medewerkster bij de woon boulevard, tot ze in 2007 door een gebeurtenis in haar privéleven ziek werd. Ze kwam met een depressie thuis te zitten. „Ik heb een klein jaar thuisgezeten en via de huisarts kwam ik bij de ambulante zorg van Eleos terecht. Daar werd mij dagbesteding aangeboden." Kleppe had, net als veel andere mensen, de no dige vooroordelen over de dagbesteding en het arbeidstrainingcentrum Scheldestromen in Ka pelle. „Ik kende het niet, maar zei tegen mijn psy choloog: daar werken toch alleen gehandicapte mensen? Ik dacht dat ik er veel te goed voor was."Toen ze er voor een kennismakingsgesprek kwam, zei ze dat het vast eenmalig zou zijn. Na een rondleiding was haar mening bijgesteld. „Ik voelde me direct thuis." Ze haalt er nu haar schouders voor op, want ze is blij met de hulp. Ze is er een ander mens door geworden. „Ik was een binnenvetter, kropte al les op. Daardoor kwam ik op den duur mijn bed niet meer uit. Ik was op." Haar zelfvertrouwen was door de depressie volledig verdwenen. „Je moet alles weer opbouwen, het vertrouwen in jezelf, maar ook het vertrouwen in de mensen om je heen." Simpele taken werden voor haar een grote horde. „Ik dacht dat ik het niet kon." Doordat ze bij Eleos met kleine dingen is begonnen, heeft ze langza merhand weer wat vertrouwen terug. Ook heeft ze beter leren om te gaan met haar verantwoor delijkheidsgevoel. Ze werkt in Kapelle in de catering. „Als we op een dag veel op drachten binnenkre gen, ging ik voor de begeleider denken: hoe moeten we dat nu allemaal rond krijgen. Ik heb geleerd ook dingen aan anderen over te la ten en kan weer genieten van mijn werk." Via weerbaarheidstraining in Scheldestromen heeft Kleppe geleerd zichzelf meer te uiten. „Nu geef ik het zelf aan als ik niet lekker in mijn vel zit. Ik heb geleerd te communiceren." Simone Gogos vertelt dat Kleppe is opgebloeid sinds ze zorg van Eleos krijgt. „Marianne was heel stil toen ze bij ons kwam. Ze is veel opener geworden en ze leeft zelfs gezonder. Ze is gaan sporten. Ze heeft niet alleen leren opkomen voor zichzelf, ze doet dat nu ook voor een ander, want ze is lid van de cliëntenraad geworden. Dat alles heeft ze in een jaar tijd geleerd." Kleppe blijft in elk geval nog een jaar bij Eleos. Er is nog voldoende om aan te werken. „Ik ben nu in balans, maar ik kan ook snel terugvallen zodra de vastigheid wegvalt." Ze kijkt er naar uit om weer aan de slag te kunnen bij een reguliere werkgever. Ze wil weer administratief werk gaan doen. „Daar heb ik ook mijn diploma's voor." Nu is dat nog een stap te ver, maar ze onderhoudt haar vaardigheden door te notuleren bij deelne mersvergaderingen in Scheldestromen en ze regelt allerlei admini stratieve zaken in de cliëntenraad. Marianne zegt naast haar trainingen in Kapelle veel te hebben aan de online hulpservice van Eleos. „Als je bijvoorbeeld moeite hebt je te ont spannen, kun je via de website een behandeling krijgen. Je krijgt daar ook commentaar terug van de behandelaar. Ideaal. Er zijn ook cursus sen voor naasten van mensen met psychische problemen. Die leren hoe ze daarmee om kun nen gaan." SMM* Scheldestromen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 21