'Afvallen is niet stoppen met eten, het is bewust worden watje eet' Kinderopvang ontwikkelt Open dag TOTAL MAMMACARE Gewicht Podologiepraktijk Janneke Sturris EENDRACHTBODE De meest gelezen krant van Tholen en Sint-Philipsland Niet alleen de juiste middelen, maar ook een luisterend oor. Carola van Kesteren begeleidt kinderen en volwassenen met overgewicht Verloskundige Praktijk Tholen Taxibedrijf Van Haaften de "Thoolse Taxi" SaFyR* EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 25 oktober 2012 Elke paar jaar is er een andere dieethype. Na Montignac, Atkins en South Beach zijn we aan het Cam- bridgen. „Niet altijd even gezond en vaak met een tijdelijk resultaat", zegt Carola van Kesteren, gedi plomeerd gewichtsconsulent uit Sint-Maartensdijk. Ze begeleidt kinderen en volwassen op weg naar een gezond gewicht. „Afvallen is niet stoppen met eten, het is bewust worden van wat je eet en hoe veel je beweegt." Bewust worden Suikers en onverzadigde vetten zijn de grote boosdoeners Schijf van vijf Brandstof Woensdag 31 oktober 16-19 uur Bij Sifra staat de zorg voor moeder en kind centraal tijdens de zwangerschap, de bevalling en het kraambed. Professionaliteit en persoonlijke betrokkenheid gaan bij ons hand in hand. De voordelen van Sifra op een rij: Avondspreekuren en spreekuren in Tholen, Scherpenisse, Sint Maartensdijk, Stavenisse en Sint Annaland. Speciaal kinderwensspreekuur Voorlichtingsavonden en borstvoedingscursus Pretecho's: 3D 4D Vliethof 7 4691 HATholen T: 0166-604664 M: 06-51690191 E: irifo@svpt.nl Marlien van Kempen, Petra Timmers en Klasine van Zielst www.svpt.n Nijverheidsweg 17 - 4695 RC Sint-Maartensdijk Keurig verzorgd en stipt op tijd: waarheen uw rit ook leidt! SaFyR Yerseke: B0RSTPR0THESES aanmeten en leveren Wij zijn gespecialiseerd in: PARTICULIER PERSONENVERVOER PERSONENVERVOER VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN ZORGVERVOER ROUW- EN TROUWVERVOER SCHOOLVERVOER VIP VERVOER CONTRACT PERSONENVERVOER Telefoon 0166-662607 - b.g.g. 0166-652535 Fax 0166-662443 - www.thoolsetaxi.nl - infoC thoolsetaxi.nl 20 Als er één onderwerp is dat mensen bezighoudt, is het wel gewicht. De helft van de Nederlanders is te zwaar. Dat wil zeggen dat de Body Mass Index (BMI) hoger is dan 25. Een andere methode is de middelom- trek. Bij een volwassen man mag die maximaal 102 centimeter zijn, bij vrouwen 88. (BMI is lichaamsgewicht in kilo's, delen door lichaamslengte x lichaamslengte.) Een gewichtsvermindering van 5 tot 15 procent helpt de gezondheidsrisico's verkleinen. Eet gevarieerd en beweeg regelmatig, de schijf van vijf is nog altijd de basis van een gezond gewicht. Dat is de theorie van gewichtsconsulent Carola van Kesteren uit Sint-Maartensdijk. Afvallen is één. Je nieuwe gewicht vasthouden is twee. De meeste mensen die wel eens een afslankkuur hebben gevolgd, zijn hun fraaie streefgewicht in een mum van tijd weer kwijt. Dat dwingt hen om opnieuw te lijnen, waar door het zogeheten jojo-effect ontstaat. Ge- wichtsconsulente Carola van Kesteren pakt het probleem bij de kern aan. En daar komen geen shakes of voe- dingssupplementen aan te pas. „Stap één is op zoek gaan naar de oorzaak van het overgewicht", zegt Van Kesteren. „Hoe leeft iemand, in wat voor gezin, wat is het eet patroon, hoeveel beweegt iemand, komt over gewicht in de familie voor. Dat soort vragen wil ik beantwoord hebben, voordat ik iemand kan helpen." Van Kesteren ging in 2010, naast haar werk als indicatiesteller bij het CIZ, als gewichts- consulente aan de slag. Eerst met volwasse nen, deze zomer voor het eerst met kinderen. „Dat vergt een heel andere aanpak", zegt ze. „Kinderen bewustmaken van hun eetgedrag moet je spelenderwijs doen. Daarin ben ik gediplomeerd." Carola wijst naar het certifi caat aan de muur. Ze is aangesloten bij de Ne derlandse beroepsvereniging van gewichts consulenten (BGN). „Dat betekent dat ik aan bepaalde eisen moet voldoen. Zoals iedere twee jaar bijscholing. Maar het betekent ook dat zorgverzekeraars mijn werk vergoeden. En dat geldt niet voor afslankkuren uit de winkel." Volgens Carola gaat het bij afvallen niet alleen om minder eten en meer bewegen. „Het is een bewustwordingsproces", zegt ze. „En dat heeft tijd nodig. Meestal verlies je bij een dieet al leen vocht, spiermassa en als je geluk hebt vet. Met mijn advies zorg ik dat mensen alleen vet kwijtraken, hun spiermassa behouden en hun bloedsuikerspiegel stabiel blijft." Afvallen gaat volgens de gewichtsconsulente altijd stapsgewijs. Eerst brengt ze het eet- en levenspatroon in kaart. Dat doet Van Keste ren aan de hand van een vraaggesprek, des gewenst aan huis. „Ik wil weten wat iemand op een dag eet en doet", zegt ze. „En ik heb basisgegevens nodig zoals het gewicht, de lichaamslengte en het vet- en spiergehalte." Die laatste drie meet Carola met een speciale weegschaal. „Aan de hand van die gegevens maak ik een advies op maat." Dat advies is dus voor ieder mens verschil lend. „Maar de basis is altijd gelijk", zegt de gewichtsconsulente. Alles draait om de schijf van vijf: eet gevarieerd, beweeg, vermijd ver zadigd vet, eet veel groente, fruit en brood en ga veilig om met voedsel. Daarnaast is bij af vallen veel bewegen noodzakelijk. „Dagelijks een half uur per dag en bij overgewicht een uur." Belangrijk is volgens Van Kesteren ook dat mensen gevarieerd eten en 'onverantwoorde' tussendoortjes zoveel mogelijk proberen te vermijden. „Want snoep, koeken en andere lekkernij zijn de dikmakers. Beter kun je een stuk fruit eten." Als het gaat om de kennis die mensen over voeding hebben, maakt Carola schrikbaren de situaties mee. „Het is verontrustend hoe weinig sommige mensen soms over voeding weten", zegt ze. „Zo denken veel mensen dat donker brood per definitie gezond is. Maar dat zijn ge woon kleurstoffen. En een plak peper koek is helemaal niet zo gezond als de verpak king suggereert. Het zit vol suikers." Suikers en verzadigde vetten zijn volgens haar de grote boosdoeners. „De mens heeft nu eenmaal een aangeboren afwijking voor zoet en vet. Dat geeft voldoening. En daarom houden we zo van snoep, chips en vlees." Een ander dilemma wat Van Kesteren wil aan stippen is de voedingsmiddelenindustrie. „Fa brikanten van snacks stoppen allerlei eetlust- opwekkende stofjes in hun producten. Geen wonder dat we een zak chips het liefst in één keer leeg eten." En dan is er nog de mislei dende reclame waar ze zich aan stoort. „Zeker voor kinderen is dat lastig. Die missen vaak een impulsbeheersing. Als ouders thuis dan ook nog eens niet het goede voorbeeld geven, is de kans groot dat het mis gaat. Niet voor niets kampt één op de zeven kinderen in Nederland met overgewicht en is de helft van de volwas senen te dik." Volgens Van Kesteren is het belangrijk om je zelf bewust te zijn van wat je eet en waarom. „Is het vanwege honger, of juist uit verveling, blijdschap of verdriet. Als je dat weet, kun je iets aan je eetgedrag veranderen." De gewichtsconsulente benadrukt dat ze kin deren zelden adviseert af te vallen. „Een streng dieet is het slechtste wat je kunt doen, dat geldt ook voor volwassenen. Een lichaam heeft bepaalde bouwstoffen nodig. Zeker kinderen in de groei. Ik leg het altijd maar zo uit: een auto heeft goede brandstof nodig, anders gaat hij sputteren. In het menselijk lichaam werkt dat niet anders. Maar wat is die juiste brandstof dan? Carola wijst weer naar de schijf van vijf.- „Het is zo makkelijk, maar het vergt veel dis cipline. En daar ontbreekt het bij veel mensen aan. We zijn gemakzuchtig, gehaast en hebben steeds minder tijd om een fatsoenlijke maaltij den te bereiden. Alles moet snel, snel." Hoe goed de tips en adviezen van Van Keste ren ook zijn, afvallen staat of valt bij de eigen motivatie. „Ik kan nog zo mijn best doen, uit eindelijk moet iemand het zelf doen." 'Altijd al kennis willen maken met onze kinderopvang? Dan is het bezoeken van onze open dag op woensdag 31 oktober tussen 16 en 19 uur dé kans om langs te komen. Graag tot ziens bij één van onderstaande vestigingen!' HLIO I •- ta® roki'e DAGOPVANG: Kobalt, hoofdlocatie Bergen op Zoom, Drebbelstraat 20, Bergen op Zoom Alles Kidz, Billrothstraat 2, Bergen op Zoom Le Garage. Ravelstraat 10, Bergen op Zoom De Kleine Markies, Zuiderdreef 314 Bergen op Zoom Puk en Muk, Julianastraat 5a, Tholen Toerdeloo de Watertoren, Watertorenweg 1, Steenbergen Toerdeloo Dinteloord, West Groeneweg 43, Dinteloord Toerdeloo Kruisland, Drietak 6, Kruisland Toerdeloo Tholen, Postweg 4, Tholen DAGOPVANG EN BUITENSCHOOLSE OPVANG; Kids Co, Burg. Versluijsstraat 20, Oud Vossemeer Toerdeloo Nieuw Vossemeer, Dortmundstraat 9, Nieuw Vossemeer Toerdeloo Sint Annaland, Schoolstraat 40, Sint Annaland Toerdeloo Poortvliet, Schoolstraat 27, Poortvliet Toerdeloo Sint Maartensdijk, Noordpoort 8, Sint Maartensdijk Toerdeloo Sint Philipsland, Schoolstraat 1Sint Philipsland BUITENSCHOOLSE OPVANG: Lakeienhof, Zuiderdreef 314, Bergen op Zoom Kindersleutel, Groenplaats 31Bergen op Zoom Kids City, Thomas de Rouckstraat 2, Bergen op Zoom Alles Kidz, Billrothstraat 2, Bergen op Zoom De Grobbebollen, Ravelstraat 10, Bergen op Zoom Basisschool Sancta Maria, Kloosterstraat 73, Bergen op Zoom De Villa, Zoekweg 2c, Tholen Toerdeloo de Pionier, Wipstraat 4, Steenbergen Toerdeloo BS Gummarus, Esdoornstraat 1Steenbergen Toerdeloo de Boomhut, West Groeneweg 1a, Dinteloord Toerdeloo BS Zonneberg, West Zandberg 47, Kruisland t|r Brancheorganisatie l\ Kinderopvang alleen op afspraak geopend Weststraat I ISint-Annaland, tel. 0166 - 65 22 50 Si fr a"V Wanneer u na de operatie een dikke arm, hand of borstkas krijgt kun nen wij u van dienst zijn met: OEDEEMTHERAPIE Waarbij ook indien nodig een steunkous aangemeten kan worden, of kinesiotape kan aangebracht worden om het oedeem te verminderen. Hierbij bieden wij u een totaal pakket aan voor de mammacare, zodat u alle zorg op één locatie heeft. Prothese aanmeten en leveren (eventueel samen met BH) Oedeemtherapie Aanmeten steunkousen Aanbrengen van kinesiotape Mammacare Adviseur: Jenny de Groene Voor informatie zie onze website: www.fysioyerseke.nl SaFyR Yerseke - Hansweert Oesterstraat 9 4401 EL Yerseke 0113 - 57 1679 Fysiotherapie j Woor heel de gemeente Tholen, West-Brèbant en Zeeland i ïVwmoo»

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 20