Vooral voor alleenstaanden worden woonlasten hoger Volgend jaar twaalf ambtenaren minder De Stove is even een werkplaats om te zagen, timmeren en boren Minder aanvragen voor huishoudelijke hulp ST ?3-2}Si\ Kiek-Uut prijs voor jongeren -&| Staaf 68 cm in beslag genomen Einde zomertijd SP wil einde aan stankhinder Tholenaar te dik Tarief van eenendertig euro voor tweede groene container Knutselmiddag in Stavenisse trekt 57 kinderen Donderdag 25 oktober 2012 68e jaargang no. 50 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Vermiste kinderen weer terecht Tholenaren die overwegen om een tweede gft-container aan te schaffen, gaan daar mogelijk jaarlijks dertig euro voor betalen. Het invoeren van een tarief is opgenomen in de begroting voor 2013. Nu kost een extra groene em mer niks. Mocht dat door de gemeenteraad worden aan genomen dan kan het tarief van de afvalsfoffenheffing voor 2013 verlaagd worden. B. en w. willen de toeris tenbelasting met tien cent verhagen om met dat geld Tholen toeristisch beter op de kaart te zetten. En de on- roerendzaakbelasting minder hard laten stijgen. Niet met vier, maar met drie procent. Plastic Meevaller SGP wil weten wat financiële gevolgen zijn Het aantal ambtenaren bij de gemeente Tholen neemt af. Volgend jaar zijn het er twaalf minder dan aan het begin van dit jaar. Een aantal gaat over naar een samenwer kingsverband. Aan de andere kant huurt de gemeente va ker zzp'ers in. blijkt uit de begroting 2013. De fractie van de SGP wil weten wat de financiële gevolgen zijn van het een en ander. Derivaten Het aantal aanvragen bij de gemeente voor huishoudelij ke hulp via de wet maatschappelijke ondersteuning zal volgend jaar dalen. Dat blijkt uit de begroting 2013 van de gemeente. Uit de cijfers blijkt dat er met een vermin dering van maar liefst honderd aanvragen rekening ge houden wordt. Het aantal aanvragen voor voorzieningen via de wet maatschappelijke ondersteuning (WMO) daalt zelfs met 150. Reden voor de SP in de gemeente raad om opheldering te vragen. Elsevier Deze week Hamers tikken op kleine spijkertjes, figuurzagen banen zich een weg door stukken multi plex, een houtblok wordt doorboord. Dorpshuis De Stove in Stavenisse is nog niet van functie veranderd, maar het lijkt vrijdagmiddag wel even het decor van een timmermans werkplaats. Alleen dan wel eentje waar kleine kinderen in de weer zijn. Nee, het is geen geval van kinderarbeid, ze doen het voor de lol. De stichting Actief Stavenisse (SAS) heeft samen met de Hervormde Gemeente een knutselmiddag georganiseerd. Die trekt vrijdagmiddag 57 kinderen naar het dorpshuis. Slabbecoornweg 43, 4691 RZTholen Tel. 0166-602440 Eendrachtbxs. -yhoo|Se Courant Postbus 5,4697^.^ Sint-Annaland Telefoon 0166-657()07b.g.g. 653474 Telefax 0166-6570U} E-mail: redactie@tondrachtbode.nl advertentiefeeendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendracMbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Drie kinderen die dinsdagavond in Sint-Maartensdijk vermist waren, zijn weer terecht. De ouders van de kinderen sloegen om zes minuten over zeven alarm. De politie riep om half acht via Burgemet inwoners op om uit te kijken naar de kinderen van 3, 5 en 6 jaar. Vrijwel op het zelfde moment kreeg de politie mel ding dat de kinderen terecht waren. Of Burgemet daarin een rol heeft gespeeld is onduidelijk. Burgernet is een alarmeringssysteem dat werkt via sms. Bewoners in de directe om geving krijgen - mits ze zijn aange meld voor Burgemet - een melding op hun mobiele telefoon. Zeeuwse jongeren kunnen tot I de cember foto's van onveilige ver keerssituaties of onveilig gedrag in het verkeer uploaden op www.kiek- uutprijs.nl. en er tegelijk een oplos sing voor bedenken. De beste, en de via sociale media meest met 'vrien den' gedeelde, ideeën worden geno mineerd voor de Kiek-Uutprijs. De winnaars krijgen een digitale came ra. De prijsvraag is een onderdeel van de Karla Peijs Award, waarmee het regionaal orgaan verkeersveilig heid Zeeland jongeren meer wil be trekken bij ^le aanpak van de ver keersveiligheid, en hun kennis, ideeën en creativiteit wil benutten. Een tweede initiatief is de vevo- wedstrijd (verkeerseducatie voort gezet onderwijs). Daarbij is alle scholen voor voortgezet onderwijs gevraagd samen met de leerlingen een poster, weggevertje, tv-spot. song of stukje cabaret te maken om het verkeersgedrag te beïnvloeden rond de thema's snelheid, alcohol, drugs en medicijnen, en fietsen. De politie heeft zondag om tien voor één 's nachts op de Oude Zee dijk in Sint-Annaland een 25-jarige automobilist uit de gemeente Tho len staande gehouden. In zijn auto lag een 68 cm lange staaf. Deze is in beslag genomen. Van zaterdag op zondag komt er weer een einde aan de zomertijd. Om drie uur 's nachts wordt de klok een uur teruggezet. Daardoor zal het voortaan 's avonds eerder donker zijn. De Midden-Europese tijd geldt weer tot het laatste weekeinde van maart 2013, wanneer opnieuw de zo mertijd ingaat. Duitsland en het Verenigd Konink rijk waren in 1916 de eerste landen die de zomertijd toepasten. Inmid dels gebeurt dat in een zeventigtal landen. Veelal wordt energiebespa ring als argument ervoor gebruikt, maar dat effect is omstreden. Het terugdringen van geurhinder af komstig van intensieve veehouderij en is een van de doelen die de ge meente wil bereiken. Maar de SP vindt dat het maar lang duurt. De fractie wil weten hoe de stand van za ken is. Bij een varkensboer in Pcxrrt- vliet is een proef met een biobedfilter genomen, maar de resultaten laten op zich wachten. De SP maakt zich zor gen omdat er in het beleid minder geld voor wordt uitgetrokken. Uit onderzoeken, zoals de -Sociale Staat van Zeeland, blijkt dat overge wicht veel voorkomt. Ook in Tholen. „Het probleem wordt steeds groter, ook bij de jeugd", zegt dokter Fes- kens van het Bariatrisch Centrum Zuidwest Nederland erover in de zorgbijlage van deze krant. Zowel chirurg Feskens als gewichtsconsu- lente Carola van Resteren uit Sint- Maartensdijk geven aan dat het zoe ken naar de oorzaak de eerste stap is bij de aanpak van overgewicht. In de bijlage, vanaf pagina 17, ver der onder meer verhalen met een Sint Philipslandse mantelzorger, de Thoolse leden van de cliëntenraad van het Lievensberg ziekenhuis, en dagbesteding in Poortvliet voor mensen met psychische problemen. Dat blijkt uit de begroting die woensdagavond besproken wordt in de commissie bestuurszaken. Door de lasten te herverdelen, moe ten vooral alleenstaanden meer gaan betalen. Iemand met een eigen woning is volgend jaar 21 euro meer kwijt, een alleenstaande huur der vijftien euro. De gezinnen wor den zoveel mogelijk ontzien. Vol gens wethouder Peter Hoek komt deze verdeling meer overeen met de landelijke verdeling. Wie een tweede groene container wil, zal daarvoor dus 31 euro moe ten gaan betalen. De 57-jarige Adrie van Engelen is maandagoch tend in Tholen bezig om struiken te snoeien in zijn tuin op de hoek van de Burg. van Berchemstraat en de Burg. van der Hoevenstraat. Met 600 vierkante meter en veel groen is de groene container van Van En gelen snel gevuld. Hij heeft zelf maar één groene emmer. Het exem plaar dat hij bezig is te vullen is hem aangeboden door een buur man die niet zo veel groenafval heeft. Een voorbeeld van buren hulp. Of Van Engelen overweegt om een tweede aan te schaffen? „Dat hangt af van de prijs. Maar wat ik belangrijker vind is: waar laat ik dat ding? In driekwart van de tuin staat hij in het zicht." Drie containers op zijn erf lijkt hem wat veel. Vooral in het voorjaar en het najaar is er veel tuinafval, zegt hij. Toen de gemeente de mogelijkheid bood om de kleinere gft-container van 140 liter in te ruilen voor een grote re van 240 liter, heeft hij dat meteen gedaan. „Ik heb veel afval van gras en struiken. Dan heb ik nogal wat ruimte nodig." Van Engelen houdt ook een deel van het groen in zijn tuin. Gehakseld en wel strooit hij het tussen de rozenstruiken over de aarde aan de rand van zijn hoek- tuin. Mocht de groene afvalcontainer van de buurman niet voldoende zijn, dan gooit Van Engelen het res tant maar in de grijze bak. Die staat al klaar naast de groene. In de Burg. van der Hoevenstraat heeft Rob Kooij van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) net een nieuwe grijze én een nieuwe groene container afgeleverd bij Heide van der Welle. De oude waren kapot. Zij heeft geen tweede groene em mer nodig, maar is wel blij dat de nieuwe 240 liter is. „De emmers hadden we al sinds we hier in 1995 kwamen wonen. Lekker, zo'n scho ne container. Ik zou ook graag een container voor plastic afval hebben. Elke maand heb ik drie volle zak ken. In de grijze zit bijna niks meer." Kooij vervangt kapotte exempla ren: groene en grijze containers. Hij heeft er dertig te doen, in de ge meente Tholen, Reimerswaal en Noord-Beveland. Het is in Tholen de dag van de groene containers, de meeste vervangers zijn dan ook groen. Ze worden alleen vervangen als ze leeg zijn. Het ophalen van het huisvuil is op Tholen kostendek kend. Met het nieuwe tarief op de tweede groene emmer, kan volgens wethouder Peter Hoek van Finan ciën de afvalstoffenheffing omlaag. Voor gezinnen van 290 euro naar 289 euro. De onroerend zaakbelasting hoeft volgens Hoek minder te stijgen. Geen vier procent maar drie procent. „We hebben de nieuwe taxatiewaar des van Sabewa (Samenwerking be lasting en waardebepaling van de gemeenten Tholen, Borsele, Goes en Kapelle - red.) voor 2013 binnen ge kregen. Aan de hand van de waardes van 1 januari 2012 zijn de tarieven berekend. Een stijging van drie pro cent is voldoende. Het is een mee valler." Wel verschuift de lastendruk van gezinnen (meerpersoonshuis- houdens) naar alleenstaanden. Dat beleid was al bij de kadernota afge sproken. De rioolheffing is kosten dekkend, maar de lasten worden anders verdeeld. Alleenstaanden moeten negen euro meer betalen, gezinnen drie euro minder. De af valstoffenheffing stijgt met twee procent. Daarmee worden de kosten gedekt, maar ook hier gaan alleen staanden meer betalen: zes euro. Gezinnen worden ontzien en gaan één euro minder betalen. Een persoon die alleen woont in een éigen woning is 3,7 procent meer kwijt aan woonlasten, een al leenstaande die huurder van een woning is 5,5 procent. ZIE VERDER PAGINA 3 Een deel van het personeel gaat naar West-Brabant, een ander deel naar de Veiligheidsregio. De ge meente Tholen haalt de banden met West-Brabant volgend jaar weer verder aan. Vorig jaar was er op dit punt al aansluiting gezocht bij de gemeente Etten-Leur. maar door dat contact is Tholen nu ook be trokken bij samenwerking met Roosendaal en Bergen op Zoom. Volgens b. en w. past die verder gaande samenwerking binnen het beleid voor 1CT in West-Brabant. De gemeente verwacht dat het de komende jaren verder zal groeien. Een deel van het personeel (vier voltijdsbanen) gaat over naar Etten- Leur. Hetzelfde gebeurt voor de Veiligheidsregio (drie voltijdsba nen). Daarnaast huurt de gemeente ook mensen in, zoals zzp'ers in de buitendienst. Dat zal volgend jaar leiden tot een 'afname van ruim drie voltijdbanen. De fractie van de SGP wil weten welke financiële gevol gen dat heeft en wat het verschil in kosten is tussen inhuur en eigen personeel. tKmrnrfmrnw* De fractie wil weten of er minder vraag is. Of dat het aanvragen van deze voorzieningen wordt ontmoe digd. De SP verbaast zich verder over het grote verschil van bezoe kers aan het centrum voor jeugd en gezin. Van 125 dit jaar naar 75 vol gend jaar. De fractie wil weten hoe dat is te verklaren. De CU zag ook een groot verschil bij het ondersteunen van Tholena ren bij het vinden van werk. Dit jaar zijn er honderd klanten die een te genprestatie moeten leveren om vooreen uitkering in aanmerking te komen. Voor volgend jaar rekenen b. en w. maar op vijftig klanten in deze categorie. De fractie wil weten waarom er rekening gehouden wordt met een veel lager aantal. De SGP stelt de stedenband met het Poolse lwawa aan de orde. Die loopt tot 2014. Volgend jaar moet Het aantal voltijdbanen (fte's) bij de gemeente wordt volgend jaar min der. Het zakt van 197.33 fte naar 18531 fte. Maar uit het overzicht van de mutaties (veranderingen in het personeelsbestand) kan de ChristenUnie niet opmaken wat er nu precies is bezuinigd en of er ook werkzaamheden zijn geschrapt. De SP vraagt zich af of de gemeente zich ook gestort heeft in de wereld van de derivaten. Dat zijn afgelei de financiële/producten die geen directe waarde vertegenwoordigen. Vooral termijntransacties worden daar in toegepast: een belofte om na een afgesproken tijd een transactie uit te voeren tegen een afgesproken prijs. De SP leidt dat af uit de op somming die b. en w. maken bij het risicobeheer. Daar staat namelijk dat het gebruik van derivaten slechts is toegestaan ter beperking van financiële risico's. De fractie wil weten wat het risico is als de ge meente derivaten gebruikt. Vragen WMOstedenband, Centrum Jeugd en Gezin bekeken worden of de gemeente raad er nog mee verder wil. Voor de internationale betrekkingen staat voor dit jaar 40.405 euro op de boek, voor volgend jaar 43.098 eu ro. De SGP wil nu weten of er ook onderzoek gedaan wordt naar het soort kosten. En wat het per saldo voor Tholen oplevert. De fractie vraagt ook waarom de gemeente in de lijst van het tijd schrift Elsevier van aantrekkelijke gemeenten nog steeds onderaan bungelt. Net als vorig jaar staat Tholen op plaats 411 van de 415 gemeenten die Elsevier beoordeelt. De begroting 2013 met de meerja renraming wordt woensdagavond besproken in de commissie be stuurszaken. Angelique Vroegop begeleidt kinderen in De Veste Dick Vermeulen noemt brandweervrijwilliger bijna tweede baan Herinneringen aan de Harpoen van oud-schipper Gerrit Larooij EN VERDER... Gerard van den Broek weet als enige Thoolse man van wanten met merklap Ilze Rijnberg doet in Sierra I.eone onderzoek naar zwangerschap WIE NIETS VOOR ANDEREN DOET, DOET NIETS VOOR ZICHZELF Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De samenwerking tussen de SAS en de kerk blijkt een suc cesverhaal. Vorig jaar werd de knutselmiddag voor het eerst samen georganiseerd. Sanne Piasmans van SAS schuift alle eer naar de Hervormde Gemeente. .Daar kwam het idee vandaan en de mensen van de kerk hebben zelf voor de invulling gezorgd", zegt ze. Dat is misschien iets te bescheiden, want naast vrijwilligers van de kerk zijn vrijdag ook leden van SAS bezig de kinderen te helpen met hun werkstukken. Het is niet het enige dat de SAS en de kerk samen doen. „De samenwerking bestaat al langer, zoals met de zang avond en een fietstocht", zegt Piasmans. Het idee erachter is om meer mensen te bereiken met de activiteiten. Want die zijn voor iedereen en niet alleen voor gemeenteleden. Kinderen vanaf anderhalf jaar oud kunnen meedoen aan de knutselmiddag. maar er is slechts één deelnemer in de jongste leeftijdscategorie. De bijna tweejarige Nienke Gierman zit op schoot bij haar vader Jeremy en hanteert op artistieke wijze een verfkwast. Ze heeft geel. rood en blauw in haar kleurenpalet opgenomen en weet van deze basiskleuren een papegaai van een rijk gekleurd vederpak te voorzien. Lieke Marinissen (6) is geconcentreerd bezig met het uitzagen van een poes. Die doet straks dienst als kapstok. Een giraffe als memobord en een sleutelbord met dakvorm zijn de andere figuren waaruit de figuurzagers kunnen kiezen. Milan de Ruiter (9) zorgt ervoor dat alle kinderen die van houtblokken een beeldje in elkaar timme ren. blokjes met een gaatje erin krijgen. Daar kan later een houten pin in. Milan hanteert daarvoor een boor. Hij is er aardig bedreven in. „Ik doe het vaker, samen met mijn va der", verklaart hij. 7,ie verder pagina De negenjarige Milan de Ruiter rechtszorgt ervoor dat alle kinderen die van houtblokken een beeldje in elkaar timmeren, blokjes met een gaatje erin krijgen. Adrie van Engelen uit Tholen gebruikt de groene container van zijn buurman en denkt er nog niet over om een tweede aan te schaffen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1