'We gaan niet zomaar opereren en kijken naar oorzaak overgewicht' Veelzijdige activiteiten en mogelijkheden in de regio Bariatrische chirurgie Hulp bij een gezond gewicht Maagverkleining Dr. Pierre Feskens van Bariatrisch Centrum Zuid West Nederland: Kan Gors ook iets voor u betekenen? Donderdag 25 oktober 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 In de directe omgeving bieden wij mensen met een verstandelijke functiebeperking woonzorg en dagbesteding midden in de samenleving- Wij bieden professionele zorg en diensten op alle levensgebieden aan volwassenen en kinderen met een beperking. Aan huis en op diverse locaties in geheel Zeeland, waaronder in Annewas te Sint-Annaland. Kijk voor meer informatie op www.gors.nl of neem direct contact op met ons Cliënten bureau via (0113) 273 333 of clientenbureau@gors.nl. mensgerichte ondersteuning Elk pondje gaat door het mondje. Dat is de meest gehoorde opmerking over de patiënten van dr. Pierre Feskens. Hij behandelt mensen met overgewicht en obesitas. De chirurg weet na jarenlange ervaring dat er veel meer oorzaken zijn waardoor mensen te dik worden. Daarom heeft hij drie jaar geleden samen met het Lievensberg Ziekenhuis het Bariatrisch Centrum Zuid West Nederland opgericht. Daarin worden mensen met overgewicht en obesitas voor, tijdens en na een operatie begeleid door een team van speci alisten, waarin onder andere een psycholoog, een diëtist, een fysiotherapeut, een gespecialiseerd ver pleegkundige, een internist en de drie chirurgen van het behandelcentrum in Bergen op Zoom. Preventie Meer vrouwen Nazorg Aantal mensen met overgewicht wordt elk jaar groter Uw overgewicht verliezen is nog maar het begin 'Ons multidisciplinair team staat voor u klaar Overgewicht en Obesitas Het Bariatrische Centrum Zuid West Nederland is gevestigd aan het Boerhaaveplein, het terrein waar ook het ziekenhuis Lievensberg staat. Voor de maagverkleiningsoperaties wordt gebruik gemaakt van de operatiekamers van het ziekenhuis. Ook maken de chirurgen bij sommige operaties gebruik van de Da Vinei robot. „Het voordeel daarvan is dat je nog iets preciezer kunt werken." In de toekomst wil dr. Feskens met behulp van de operatierobot gaan proberen via één sneetje in de buik in plaats van vier te gaan opereren. „Dat zou uniek zijn in Europa." T Dr. Pierre Feskens heeft oude weegschalen op zijn spreekkamer staan. Het behandelen van overgewicht is zijn specialisa tie als chirurg. Dr. Feskens en zijn team staan niet meteen met het mes in de hand om iemand te behandelen. Het bariatrisch centrum wil juist meer aandacht gaan geven aan de voorkoming van overge wicht en het voorkomen van een operatie. Vandaar ook de naam, afkomstig van de term bariatrie: een tak van de geneeskunde die zich bezighoudt met de oorzaken, preventie en be handeling van obesitas. Op dit moment wordt er ook een behandeltraject opgezet voor mensen die nog niet in aanmerking komen voor een chi rurgische ingreep. Met behulp van een obesitas- verpleegkundige, een psycholoog, een diëtiste, een fysiotherapeut en een physician assistant, die het niet operatieve deel van het behandel traject coördineert, wordt een gewichtsvermin- deringsprogramma voor een patiënt opgezet. Opereren is vaak een laatste optie. „Een chirur gische ingreep gebeurt alleen bij een dusdanig ernstig overgewicht dat de kans erg klein is dat je dat met niet-operatieve ingrepen, zoals een dieet, kunt oplossen", zegt dr. Feskens. Over gewicht wordt gemeten aan de hand van de Body Mass Index (BMI), de verhouding van wat iemand weegt ten opzichte van zijn lichaams lengte. Bij ernstig overgewicht lijdt iemand aan obesitas. Dr. Feskens behandelde als algemeen chirurg in het Lievensberg ziekenhuis ook al mensen met overgewicht. Doordat hij zag dat de behande ling veel meer omvatte dan de operatie alleen en er steeds meer mensen met overgewicht bijkomen, besloot hij zich te specialiseren op overgewichtchirurgie. Afgelopen jaar werden er bijna 1000 chirurgische ingrepen gedaan door het bariatische centrum. Het aantal mensen in Nederland met overgewicht groeit met zo'n drie a vier procent per jaar. „Het aantal operaties dat we nu uitvoeren, is te weinig om de hoeveelheid mensen met over gewicht stabiel te houden. Het probleem wordt steeds groter", zegt dr. Feskens. „Het macabere in het verhaal is dat er wereldwijd nog veel te weinig aan preventie wordt gedaan. Daarom zie je ook een forse toename van overgewicht bij de jeugd." De economische crisis zorgt ook voor verergering van het probleem, zegt de bariatrisch specialist. „Als mensen minder geld hebben, zie je dat ze minder uitgeven aan goede gezonde en verse voeding." Uit onderzoeken, waaronder de Sociale Staat van Zeeland, blijkt dat op Tholen overgewicht een veel voorkomend probleem is. In het bari atrisch centrum komen dan ook diverse Thole- naren, volgens dr. Feskens. Niet perse omdat Bergen op Zoom dicht bij de deur is. De oprich ter durft met trots te zeggen dat het ook komt door de goede naam die het centrum nu al heeft opgebouwd. „Vorig jaar bleek uit een onderzoek van Zorgverzekeraar CZ dat wij tot de hoogste categorie van beste zorg ziekenhuis gerekend worden en tevens, al vorig jaar, het grootste cen trum in Nederland op het gebied van bariatri sche chirurgie waren." Hoewel er statistisch gezien meer mannen dan vrouwen met overgewicht zijn, zetten vrouwen eerder de stap naar het bariatrische centrum. De redenen van hun zwaarlijvigheid zijn divers, weetdr. Feskens. „Als je met iemand gaat praten, stuitje veelvuldig op een traumatische gebeur tenis uit het verleden. Daarom is het belangrijk dat deze mensen actief worden bijge staan." Aanleg om te dik te worden is ook een factor, evenals ziektes die overge wicht veroorzaken. „Daarom hebben we hier een internist die dat laatste uitsluit. We laten er niet zomaar een ope ratie op los." „Die meneer zet maagbandjes." Dat is een voor oordeel over het werk van dr. Feskens en zijn collega-chirurgen Gerhard van 't Hof en dr. Ru ben Schouten. „Een maagband is het meest in het oog vallende begrip, maar het is maar een fractie van wat we doen." Het aantal maagband operaties neemt zelfs af, er komt maar een kleine groep mensen voor in aanmerking vanwege de strenge selectiecriteria. Wat meer voorkomt, zijn maagverkleiningen: het zetten van een bypass, een omleiding van de maag naar de dunne darm in combinatie met een maagverkleining; en een sleeve, de ei genlijke maagverkleining die onomkeerbaar is. In beide gevallen kan de patiënt minder eten, omdat de maag eerder vol zit. Bij de bypass, vol uit gastric bypass, worden de spijsverteringssap pen vanuit de galblaas en de lever pas later bij de voeding toegelaten, vanwege de omleiding naar de dunne darm. Daardoor worden ook min- der voedingsstoffen opgenomen, waar door iemand afvalt, .1 Alle operaties zijn risicovol. De com plexiteit van overge- wichtchirurgie is ver gelijkbaar met een open hartoperatie, zegt dr. Feskens. Als een patiënt de beslissing neemt om zich te laten opereren, is die weloverwogen, zegt de dokter. Het bariatrische centrum besteed veel aandacht aan nazorg, patiënten zijn verplicht die op te volgen. „Alleen de operatie is niet hei- ligmakend. Het totale verhaal moet kloppen om het maximale resultaat uit een operatie te halen. Als je na de operatie de patient zomaar aan zijn lot over laat, dan gaat het vaak mis." •O Migraine Voor 57% opgoloaVgenezer ■O Depressie Voor 47% verminderd ■O Benigne intracraniële hypertensie Voor 95% opgelost/genezen' ■C Obstructief Slaap Apneu Syndroom Voor 74 tot 98% opgelosti'genezen Hypercholesterolemie Voor 63% opgelost'genezen O Astma Voor 59% opgelostfgenezen" Stofwisselingsstoornissen ■O Zuurbranden Voor 73% oenezen' Type 2 diabetes Voor 83 lol 98% genezen Dr. P. Feskens Uw behandelteam: Dr. P. Feskens, medisch manager en bariatrisch chirurg G. van 't Hof, bariatrisch chirurg Dr. R. Schouten, bariatrisch chirurg Mw. K. Berghuis, physician assistant Mw. H. Opheij, officemanager/pr-functionaris Mw. J. de Bruijn, officemanager/teamleider Mw. D. Lameir, obesitasverpleegkundige Mw. M. Timmerman, diëtiste Mw. I. van der Kaaden, diëtiste Mw. L. van der Landen, psychologe Mw. S. Teurlings, psychologe Mw. S. Geerts, fysiotherapeute Non alcoholische leverziekte Voor 90% verminderd Behandelcentrum voor Bariatrisch Centrum Zuid West Nederland Boerhaaveplein 7,4624 VT Bergen Op Zoom (0164) 27 88 00 info@obesitascentrumzuidwest.nl www.obesitascentrumzuidwest.nl Polycysteus Ovarium Syndroom Voor 79% genezing van overbehenng'" Voor 100% genezing van menstruatiestoornissen" O Stress incontinentie van urine Voor 44% genezen O Arthrose/gewrichtsslijtage Voor 41% genezen O Veneuze stase/zware benen Voor 95% genezen' Jicht/hyperurilfemie Voor 72% genezen'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 19