Eauunt „Ik ben zijn kapster, pedicure, kok, chauffeur en echtgenoot" ZORG IN DE GEMEENTE zoiabULaae Diny van Velsen (71) uit Sint Philipsland is 45 jaar mantelzorger gemeente Tholen MANTELZORGERS IN DE SCHIJNWERPERS MET DAG VAN DE MANTELZORG Donderdag 25 oktober 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 i Diny van Velsen (71uit Sint-Philipsland heeft een lange geschiedenis wat het verlenen van zorg betreft. Ze zorgt inmiddels 45 jaar voor haar man André (71vanwege een zwaar verkeersongeval. Alsof dat niet genoeg is wordt in 2009, na jaren van onderzoek, duidelijk dat André de ziekte van Piek heeft. Een vorm van dementie. Diny heeft hem al die jaren verzorgd. Kwaliteit van leven Dementie GEMEENTE THOLEN GEMEENTEHUIS THOLEN: Hof van Tholen 2 j 4691 DZ Tholen Telefoon: 0166 - 66 82 00 E-mail: gemeente@tholen.nl OPENINGSTIJDEN GEMEENTEHUIS ZORG DE BAAS VERENIGINGEN ONTSPANNING IN BEELD BRENGEN OPROEP www.tholen.nl DE THOOLSE COURANT André en Diny genieten nog het meest samen in de tuindie ze onlangs lieten opknappen. voor haar man volledig uit handen geven, heeft Diny nooit nagedacht. „Zoiets doe je niet als je samen zoveel hebt meegemaakt. En natuurlijk had ik mijn leven anders voorgesteld. Maar het is niet anders." Op de vraag hoe ze haar kwaliteit van leven ervaart, is het antwoord 'laag'. „Veel tijd om iets voor mezelf te doen, heb ik niet. Het is altijd maar zorgen, zorgen, zorgen. Er komt geen eind aan." Toch kiest Diny af en toe voor zichzelf. Soms tot verbazing van haar beste vriendin. „Die zei laatst heel verbaasd: heb je André nu gewoon alleen thuis gelaten. Dat moet af en toe kunnen. Niet afhankelijk zijn, is beter voor zijn gevoel van eigenwaarde." Zo gaat Diny regelmatig naar de verenigingsactiviteiten van de plattelandsvrou wen. „En ik heb laatst een geweldige avond ge had in De Vossenkuil met de Franse chansons van Maurits Fondse." Hoewel Diny de zorg voor André het liefst niet uit handen geeft, heeft ze inmiddels wel hulp in de huishouding. „Alleen de bedden verschonen, wassen en strijken gaat moeilijk", zegt ze. „En je wil toch dat je man er verzorgd uitziet." Maar waar Diny nog het meest tegenop zag, was het geregel. „Het alsmaar moeten uitzoeken waar je recht op hebt. Welke instanties je moet bena deren. Het constant op je strepen staan. Het vech ten voor aanpassingen in huis. Vroeger moest je daar bijna letterlijk je hand voor ophouden. Dat is gelukkig met het persoonsgebonden budget (pgb) verleden tijd. Nu kan ik zelf bepalen waar we het geld aan besteden." In huis is veel aange past. De woning is drempelvrij. Er is een traplift naar boven. De badkamer heeft allerlei beugels zodat André zich staande kan houden. Om alles gedaan te krijgen, doet Diny met enige regelmaat een beroep op de consulente van MEE Zeeland en de mantelzorg en de ondersteuning van de gemeente Tholen. Ze helpen haar door het oer woud van wet- en regelgeving. En met succes, want ze is tevreden. Nou, op één ding na dan. „Meer hulp in de huishouding is welkom, maar volgens mij zit het er niet in. Bezuinigingen hè, daar zijn mensen zoals wij de dupe van." Kijkend naar de toekomst is Diny realistisch. „Als André wegvalt, hoop ik op nog een paar mooie jaren." De gezondheidssituatie van André is niet stabiel. Delen van zijn hersenschors vallen op zijn hersencellen. Raken de stukjes schors de ze nuwen die zijn ogen aansturen, dan is hij in één klap blind. „Daar is hij zelf heel bang voor", zegt Diny. Boven in zijn werkkamer blijkt waarom. De kamer hangt vol schilderijen. „Die schildert hij op de computer. Het is het enige dat hij nog kan. Net als televisie kijken. Want buiten op straat is André al jaren niet meer geweest. Op een gegeven mo ment dachten mensen zelfs dat hij was overleden. Het is ook weieens bijna kantje boord geweest. Zo viel hij laatst van de traplift. Als een lappenpop lag hij op de grond. Wonder boven wonder niets gebroken." Ze merkt nu de jaren gaan tellen, dat de zorg steeds zwaarder wordt. „Ik ben zijn kapster, pe dicure, chauffeur, kok, maatje en echtgenoot." Al kan Diny van dat laatste niet meer spreken. „Een 'normale' man-vrouwverhouding is het al jaren niet meer", zegt ze. „Ik voel me meer zijn verzorg ster." Even blijft ze stil. „Maar het is een ontzettend lieve en gezellige man, echt waar." Over de zorg Van de traplift klautert André van Velsen in zijn elektrische rolstoel. Een klein model, voor in huis. Hij rijdt de woonkamer in, richting de bordeaux rode fauteuil in de hoek aan het raam. Met zijn ar men hijst hij zichzelf overeind. André is een lange man, ooit 1 meter 94. Maar daar is nu weinig meer van over. Van Velsen kan niet meer lopen. Al 15 jaar niet meer. In 1967 werd hij op zijn brommer aangereden door een afslaande vrachtwagen. „De bekende dode hoek", zegt hij. Dat gebeurde in de Spaanse Polder, het industrieterrein tussen Schiedam en Rotterdam. Hij werd gegrepen door de vrachtwagen, met de wielen om hem heen. „Mensen dachten dat ik op slag dood was." Het scheelde weinig. Negen maanden bracht André door in het ziekenhuis. Van zijn nek tot hielen in het gips. Eén ding was snel duidelijk: lopen ging niet meer. André woonde destijds in Vlaardingen, in een he renhuis aan de Maassluissedijk. Hij werkte als ma chinist. Dat werk kon hij niet langer doen. Van Vel sen liet zich omscholen tot boekhouder en ging aan de slag bij een aannemersbedrijf. Zelfstandig naar zijn werk rijden, was er niet bij. Diny bracht hem dagelijks naar zijn werk. En haalde André aan het eind van de dag ook weer op. „Met twee kleine kinderen op de achterbank", zegt Diny. De term mantelzorg moest toen nog worden uitge vonden. In 1984 wordt André door de Arboarts volledig afgekeurd. Zijn toestand verslechtert. Jaren van onderzoek volgen. Maar de doctoren weten geen raad. Pas in 2009 krijgt hij uitsluitsel. André heeft frontotemporale dementie, ofwel de ziekte van Piek. Een zeldzame aandoening waarbij langzaam delen van de hersencellen af sterven. In het geval van André gaat het om zijn korte termijngeheugen en het gedeelte dat zijn gedrag beïnvloedt. Najaren van onzekerheid val len de puzzelstukjes op zijn plaats. „Ineens werd duidelijk waarom hij soms zo vergeetachtig was", zegt Diny. Het is slechts een van de symptomen. „Waarschijnlijk heeft hij de ziekte al van jongs af aan." André komt in de WAO terecht en moet het gezin draaiende houden met zeventig procent van zijn laatst verdiende loon. „Geen vetpot", zegt Diny. „Ik moest ieder dubbeltje omdraaien." In 1990 hakt het echtpaar de knoop door. Ze willen rust en verhuizen naar Sint Philipsland. Waar ze sindsdien in een volledig aangepaste woning wo nen. „Daar heb ik keihard voor moeten vechten." Iedere werkdag geopend Van 9.00 uur tot 12.30 uur: vrije inloop van 12.30 uur tot 16.30 uur: hal van het gemeentehuis geopend, dienstverlening op afspraak Avondopenstelling burgerzaken: donderdag 18.00 - 20.00 uur Om mantelzorgers te laten zien dat ze er niet al leen voor staan, is landelijk de Dag van de Man telzorg in het leven geroepen. In de gemeente Tholen wordt deze dag op vrijdag 9 november ge houden. De mantelzorgers worden die dag in het zonnetje gezet met een presentje, dat past bij het thema Nu even niet! Iemand zal niet zo snel zeggen dat hij later man telzorger wil worden. „Het is geen keuze, het is een zorgtaak die je overkomt", legt wethouder Jan Oudesluijs uit. Hij heeft welzijn in zijn portefeuille en dat betekent dat hij ook aandacht heeft voor mantelzorgers in de gemeente Tholen. Onder wel zijn vallen ook de vrijwilligers, zoals de vrijwilligers in de zorg, maar de wethouder maakt duidelijk dat dat niet hetzelfde is als mantelzorg, want mantel zorg is niet vrijwillig. De gemeente heeft aandacht voor beide groepen via het Steunpunt Mantelzorg en het Steunpunt Vrijwillige Thuiszorg. Jacqueline Heijboer is consulente van het Steun punt Mantelzorg en coördinator van het Steunpunt Vrijwillige Thuiszorg. Zij spoort mantelzorgers op en zorgt dat zij de ondersteuning krijgen die ze nodig hebben. „Mantelzorgers zijn vaak zwaar belast. Het zijn langdurige informele verzorgers." Om te voorkomen dat ze overbelast worden door die zorg, worden bijeenkomsten en cursussen ge organiseerd door het steunpunt en wordt waar no dig vrijwillige thuishulp ingezet. Bij de cursussen van het Steunpunt Mantelzorg leren de mantelzorgers de zorg de baas te zijn. Er wordt ze geleerd hoe ze hun leven zo kunnen inrichten dat de zware zorgtaak draaglijker wordt. Zo kunnen mantelzorgers leren gebruikmaken van hun netwerk. Dat zijn vrienden, familieleden en kennissen om hen heen. Taken kunnen bijvoorbeeld worden verdeeld onder familielèden. „Je kunt daarbij kijken wat iemand zijn sterke punten zijn. Zo kan bijvoorbeeld een broer de financiën doen of de tuin bijhouden. Zus sen kunnen de was doen of boodschappen, leder zijn kwaliteiten." Jacqueline Heijboer weet uit ervaring dat mensen het vaak lastig vinden om aan een ander te vragen om iets voor hen te doen, maar het kan de zorg enorm verlichten. Met de Dag van de Mantelzorg worden niet alleen de mantelzorgers in het zon netje gezet, er wordt ook aandacht gevraagd voor hun belasting. Zo kan een vriendin van iemand met een gehandicapt kind aanbieden eens op het kind te passen. De Dag van de Mantelzorg kan zor gen voor dat ene benodigde duwtje in de rug. Nieuw is dat de gemeente actief verenigingen wil gaan benaderen om oog te hebben voor hun leden die mantelzorger zijn. „Een waardevol lid kan ineens niet meer naar de club komen, omdat hij of zij mantelzorger is geworden. Verenigingen kunnen kijken wat zij met hun ledenbestand kun nen betekenen, zodat ook hun mantelzorgende lid weer eens op de club kan komen", vertelt de wet houder. De Nederlandse gemeenten en ook de gemeente Tholen zijn bezig met een omslag als het gaat om het aanbieden van voozieningen en diensten. Bij deze veranderingen staat de vraag centraal welke ondersteuning de burger echt nodig heeft om te kunnen participeren. Daarbij wordt er steeds meer gekeken richting de vrijwilligers en de mantelzor gers. „We hebben daar als bestuurders aandacht voor en kijken hoe we daar betekenisvol een invul ling aan kunnen geven", aldus Oudesluijs. Omdat mantelzorg iemand zowel geestelijk, emo tioneel en lichamelijk kan belasten, is het volgens Jacqueline Heijboer belangrijk dat er in het leven van een mantelzorger tijd is voor ontspanning. „Je moet de zorg ook eens kunnen overdragen. Door juist wat los te laten, houd je het langer vol. Je moet bij tijd en wijle ook eens kunnen zeggen: Nu even niet." Zo is onlangs een Zorg voor Jezelf- driedaagse georganiseerd, waarbij mantelzorgers een weekendje naar Renesse gingen. Daar werden activiteiten gehouden voor ontspanning en ook workshops ter versterking van de mantelzorgers. „Sommige mensen weten niet eens dat ze mantel zorger zijn", zegt Jacqueline Heijboer. Wethouder Oudesluijs vertelt dat iemand mantelzorger is als hij of zij langdurig zorg draagt voor een naaste. „Het zit hem in de sociale band die bestaat tussen de mantelzorger en degene die zorg nodig heeft." De gemeente hanteert ook criteria voor het begrip mantelzorger: als iemand langer dan drie maan den minstens acht uur in de week voor iemand zorgt, is hij of zij mantelzorger." Wethouder Ou desluijs vindt het woord betekenisvol: „Je kunt er van alles bij bedenken, de ommanteling, bescher ming, een warme mantel om je heen." Mantelzorgers hangen het vaak niet aan de grote klok dat zij mantelzorger zijn. Daarom is het las tig om alle mantelzorgers in beeld te brengen. Op dit moment zijn er bij het Steunpunt Mantelzorg 150 mantelzorgers bekend. „Er zouden er 2500 moeten zijn in de gemeente Tholen, want we gaan ervan uit dat tién procent van de bevolking mantel zorger is", zegt Jacqueline Heijboer. Om alle mantelzorgers in de schijnwerpers te krijgen en ze te laten weten dat er oog is voor hun zware taak, roept het Steunpunt Mantelzorg iedereen op mantelzorgers aan te melden voor de Dag van de Mantelzorg. Vrijwilligers van de Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) en van de Vrijwillige Thuiszorg van de gemeente Tholen brengen dan op 9 november alle aangemelde mantelzorgers een leuke attentie. Het enige dat Jacqueline Heijboer erover wil verklappen is dat het een toilettasje is, de inhoud ervan is nog een verrassing. Een mantelzorger aanmelden kan nog tot 30 oktober bij het Steunpunt Mantelzorg in het gemeentehuis in Tholen via telefoonnummer 0166-668315 of via mantelzorgvrijwilligers@ tholen.nl. Nu even niet' ofcovusoi MftHUUO»*.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 17