Nieuwe bedrijven Vrouwen bang voor onvruchtbaarheid bij gebruik van voorbehoedsmiddelen Jeugd speelt mee in Afrikaanse vertelling over vriendschap Huuropbrengst dorpshuizen valt twintig mille tegen Zeeuwse zegen ziekenhuisfusie Oecumenische kerkdienst in Zeeuws dialect in Tholen Gat in begroting welzijnszorg Vogels tellen DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Opbrengst entree en verloting van ruim 300 euro naar Unicef Donderdag 25 oktober 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Brede school Inschrijving in het Handelsregister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint Philipsland in de maand augustus. Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland STARTEND ONDERNEMER? Bel (0166) -61 25 09 voor een verzekeringsadvies op maat! Ilze Rijnberg (23) uit Tholen doet onderzoek naar zwangerschap in Sierre Leone Susan Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Sint Philipsland Zang, vertelling en dans. Dat waren de belangrijkste on derdelen van de Afrikaanse kindermiddag zaterdag in Meulvliet in Tholen. De Wereldwinkel Tholen bracht daarmee de millenniumdoelen die de gemeente wil ver wezenlijken, onder de aandacht van de jeugd. Onder meer het verminderen van extreme armoede in 2015, zo als dat door de Verenigde Naties is vastgelegd. De entree en de verloting bracht samen ruim 300 euro op en gaat naar Unicef dat kinderen in de Sahel steunt. Wraak Onvruchtbaar Oude dag Lesgeven Dienst maakt deel uit van Week van het Boek De Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB en de Rooms- Katholieke kerk houden zondagmiddag 4 november een oecumenische kerkdienst in Zeeuws dialect. De dienst begint om half drie in de Rooms-Katholiek kerk Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart, Markt 22 in Tholen. Plannen dijkversterking Krabbenkreek Subsidie voor plattelandsontwikkeling J Energy iJJ Systems 11 Honderdduizend euro extra nodig voor bijzondere bijstand Afwijkingen, in positieve dan wel negatieve zin, van de geplande werk zaamheden leverden de gemeente Tholen per 1 september een eenmali ge financiële meevaller op van 281.245 euro. Burgemeester en wethou ders stellen de gemeenteraad voor om dit bedrag toe te voegen aan de reserve voor toekomstige projecten. In de zogenaamde programmarap portage worden de werkelijke in komsten en uitgaven op alle be leidsterreinen vergeleken met wat er in de begroting staat. En dan is er bijna drie ton minder uitgegeven, zo blijkt. Ruim 1,3 miljoen euro aan voordelen kon ingeboekt worden, en bijna 1.1 miljoen euro aan tegen vallers. Zo kreeg Tholen 567 mille extra als aanvullende uitkering omdat in 2011 meer aan sociale uitkeringen betaald moest worden dan was ver wacht. Dit jaar is het aantal uitke ringsgerechtigden minder dan ge dacht, waardoor de uitgaven 227 mille lager uitvallen. De rijksver- goeding valt juist dik 316 mille ho ger uit dan verwacht (totaal 3,34 miljoen euro). Eind vorig jaar kre gen 190 inwoners een bijstandsuit kering, en 19 een uitkering op grond van de Wet investeren in jon geren. Deze laatste is vanaf 2012 vervallen en op I september waren er 193 inwoners met een bijstands uitkering. De gemeente kreeg over 2011 ook nog eens een omzetbonus van 14 mille van de sociale werk plaats De Betho. Voor bijzondere bijstand en uitkeringen aan zelf standigen en langdurig werklozen is Tholen een kwart miljoen méér kwijt dan begroot. In de eerste acht maanden van dit jaar deden 623 in woners een beroep op de bijzondere bijstand (942 in heel 2011). Hoewel er 25 mille meer dan gedacht is be taald voor inzet van de sociale re cherche, bleef de opbrengst uit ver haal en terugvordering van bij standsuitkeringen 15 mille achter bij de verwachting. Kwijtschelding van gemeentelijke belastingen (350 aanvragen) daarentegen kostte tien mille meer dan begroot. En 143 in woners meldden zich bij de ge meente voor schuldhulpverlening. Aan salarissen v<x>r de medewer kers geeft de gemeente dit jaar, als gevolg van cao-afspraken, een kwart miljoen euro meer uit dan in de begroting staat. Wel daalt aan het einde van het jaar het aantal mede werkers met twaalf. Aan het ge meentelijk wagenpark werd 13 mil le meer uitgegeven dan gedacht. De algemene uitkering uit het gemeen tefonds valt voor Tholen 397 mille nadeliger uit dan was gedacht (in clusief een nabetaling van bijna 56 mille over 2011). Tegenvallers zijn verder de huuropbrengsten van de dorpshuizen (20 mille), de schoon maakkosten van de brede school in Sint-Annaland (15 mille), de hogere bijdragen aan de Zeeuwse Muziek school (15 mille) en de Regio West- Brabant (10 mille). De samenwerking op het gebied van de belastinginning (SaBeWa) lever de een meevaller op van 15 mille, de verkoop van snippergroen van 17 mille. Met name door aanvragen voor grotere bouwwerken kwam er aan leges voor omgevingsvergun ningen 80 mille meer binnen bij de gemeente dan was geraamd. Het Zeeuwse provinciebestuur re ageert instemmend op de aangekon digde fusie tussen de ziekenhuizen in Bergen op Zoom en Roosendaal. Het Lievensbergziekenhuis vervult vanouds een rol voor inwoners van Tholen en van het oostelijke deel van Reimerswaal. Gezien het voor nemen van de ziekenhuizen om acuut complexe zorg en geboorte- zorg in Bergen op Zoom te concen treren en de planbare zorg in Roosendaal, vraagt het provinciebe stuur aandacht voor de bereikbaar heid van het Franciscusziekenhuis in algemene zin. Het neemt met be langstelling kennis van het voorne men om een dependance van het Zeeuws Radiotherapeutisch Instituut in Roosendaal te vestigen, en ver trouwt erop dat de constructieve con tacten tussen de ziekenhuizen en ZR- TI zullen blijven. Verder hoopt het Zeeuwse provinciebestuur voor de toekomst op een goede samenwer king met Zeeuwse zorgaanbieders. Inhuurbureau.nl, Oudelandsestraat 43, adviesbureau in bedrijfsvoe ring, eenmanszaak mevr. M.A.E.A. van Belkom. Ingrid Ziemeck, het geven van massages en lifecoaching, een manszaak Ingrid Ziemeck uit Hüc- kelhoven, Duitsland. Puk en Muk, Koningin Juliana- straat 5a. kinderopvang, 10 perso neelsleden, nevenvestiging van Ko balt b.v. uit Bergen op Zoom. Toerdeloo Kinderopvang b.v.. Post weg 4, kinderdagverblijf voor kin deren van 0-4 jaar, 4 personeelsle den, nevenvestiging van Toerdeloo Kinderopvang b.v. uit Steenbergen. Tussen-Balans, Van Zeylstraat I budgetcoaching en incassobemid deling, vennootschap onder firma van mevr. K.A.C. Tiberius-van Gorkum en mevr. A.I.M. van Brou wershaven-van Gorkum uit Hoogerheide. Optimum onderhoud(t). Dorpsweg 63, schoonmaakdiensten en tuinon derhoud. vennootschap onder firma van M.J.M. Taks uit Ossendrecht. K.O. Partners in Kinderopvang b.v. uit Steenmbergen en Violet b.v. uit Bergen op Zoom. Kids Co. Burgemeester Ver- sluijsstraat 20, kinderopvang, 6 per soneelsleden, nevenvestiging 'van Kobalt b.v. uit Bergen op Zoom. Free Mind Tattoo, Spuistraat 4, tat- RegioBank' lid van AdfiZ (/{7i FD Burgemeet 25, 4693 CJ Poortvliet - Raiffeisenstraat 2, 4697 CG Sint Annaland T: (0166) 61 25 09 - F; (0166) 61 29 12 - info@overbeeke.nl - www.overbeeke.nl Ilze Rijnberg samen met Claude Kamanda, de gastheer waarbij ze tijdens haar onderzoek verbleef. De Thoolse Ilze Rijnberg (23) heeft in Sierra Leone onderzoek gedaan naar hoe vrouwen hun zwangerschap beleven. Dat deed ze in het kader van haar studie culturele antropologie aan de universiteit van Leiden. In drie maanden tijd interviewde Ilze tachtig vrouwen. Ze weet nu dat zwangerschap in West-Afrika een heel andere betekenis heeft dan in Nederland. „Raar is dat, een keer aan de andere kant van de lijn", zegt Rijnberg. „De afgelopen maanden was ik degene die de vragen stelde." Inmiddels is ze terug thuis. Haar onderzoek is af gerond en goedgekeurd. Als de Thoolse de keuze had, ging ze zo te rug. Terug naar Newton. De plaats waar ze haar onderzoek deed. Die plaats voelt voor Ilze als een tweede thuis. Niet voor niets spreekt ze in het voorwoord van haar afstudeer onderzoek over 'mijn dorp' Newton, vernoemd naar de bekeer de Engelse slavenhandelaar en pas tor John Newton, is een plaatsje op een kleine veertig kilometer afstand van de hoofdstad Freetown. Zwan gere vrouwen uit heel de omgeving gaan er heen voor zwangerschaps controle. Veelal te voet. of achterop een brommer of motor. „Die contro le is belangrijk", zegt Rijnberg. „Eén op de twintig vrouwen over lijdt tijdens de zwangerschap." Het onderzoek sluit naadloos aan op een eerder onderzoek dat ze deed naar moedersterfte in Afrika. Terwijl de Afrikaanse dames wacht ten voor de controle, voerde Rijn berg haar onderzoek uit. „Gewoon met pen en papier", zegt ze. De eni ge barrière was de taal. „Mensen spreken Krio, een op het Engels ge baseerde Creoolse taal. Gelukkig had ik een tolk." De vooraf opge stelde vragenlijst verdween al snel in de prullenbak. „Iedereen roept door elkaar. Dat maakte het inter viewen extra lastig." Terugtrekken en een één-op-één interview was volgens Rijnberg geen optie. „Het is een heel open cultuur, ledereen wil mee discussiëren. Neem je iemand apart, dan denken Afrikaanse men sen al snel dat er iets mis is." Met haar donkerblonde haar, blau we ogen en blanke huid kon Ilze niet onopgemerkt over straat. „Mensen roepen je na. Zeker in het begin. Opoto, white uman. Dat soort termen. Het betekent blanke." Rijnberg verbleef gedurende het on derzoek bij een rijke familie. Daar kreeg ze de bijnaam Susan. Hoewel rijk een relatief begrip is in Sierra Leone. zonder stromend water en anderhalf uur per dag elektriciteit via een aggregaat. „Precies lang ge noeg voor het opladen van mijn lap top. Terug in Nederland ga je veel bewuster om met energie." Na anderhalve maand alleen in Sier ra Leone kwam vriend Nathanaël van Rijn over uit Nederland. Twee weken heeft het stel op de moun tainbike rondgereisd door de onge repte natuur. Fietsend over onver harde wegen, door ruige natuur, afgewisseld met slapen in een hostel of hotel aan het strand. „Een unieke toëren, eenmanszaak J.A. van Bal- legooij. Thuiskapster Marion, Smalschip 6, haarverzorging, eenmanszaak me vr. Marion Poot. Toerdeloo Kinderopvang b.v., Schoolstraat 40. 4 personeelsleden, nevenvestiging van Toerdeloo Kin deropvang b.v. uit Steenbergen. Fitnesscenter Bodyzone, Nijver- heidsweg 19, 2 personeelsleden, j eenmanszaak van A.K. van Chaste- let. Toerdeloo Kinderopvang b.v., Noordpoort 8, 3 personeelsleden, nevenvestiging van Toerdeloo Kin deropvang b.v.. Steenbergen. Toerdeloo Kinderopvang b.v.. Wa tertorenstraat 8, nevenvestiging van Toerdeloo Kinderopvang b.v. uit Steenbergen. Toerdeloo Kinderopvang b.v., Schoolstraat 27. 3 personeelsleden, nevenvestiging van Toerdeloo Kin deropvang b.v. uit Steenbergen. Hair@Lieke, Oostdijk 19, kapper aan huis, eenmanszaak Lieke Houdé. Toerdeloo Kinderopvang b.v.. Schoolstraat 1, 2 personeelsleden, nevenvestiging van Toerdeloo Kin deropvang b.v. uit Steenbergen. De Keniaan John Kayongo leert kinderen en ouders in Meulvliet een Afrikaanse dans. Advertentie I.M. De opkomst viel voorzitter Ben Schoonen van de Wereldwinkel wat tegen. De werkgroep had op vijftien basisscholen een folder over de kin dermiddag uitgedeeld. Op vier gaf de millenniumwerkgroep van de Wereldwinkel zelfs een toelichting. Maar met ongeveer veertig kinderen vanaf zes jaar bleef de opkomst be neden de verwachting. „Als je dat afzet tegen de scholen die we bena derd hcbbei), is het wat mager. Mis schien omdat het in de herfstvakan tie viel. Maar degenen die de middag hebben bijgewoond, hebben erg genoten en kijken er met plezier op terug." Vooral de vertelling met dans van de Keniaan Jonh Kayongo was na de pauze voor de kinderen een boei end onderdeel van het programma. Samen met Amara Diabate uit Gui nee die op de djembe (Afrikaanse trommel) en de kora (een snaarins trument) speelde, werden de kinde ren het verhaal van de luie en heb berige hyena en de wijze adelaar in getrokken. Kayongo zelf was de adelaar met de witte stippen. Over vriendschap, trouw en eerlijkheid. De vraag was hoe het kwam dat de adelaar witte stippen heeft. Maar voor het zo ver was, vertelde hij dat er in de tijd dat het verhaal ont stond, geen school, geen juf, geen meester, geen internet was. Alleen maar kippen, koeien en geiten. Maar dat de kinderen leerden door te luisteren naar de verhalen van opa's en oma's, ooms en tantes. On der een grote boom waar de hele fa milie samenkwam. Het verhaal dat generatie op generatie wordt door verteld. Ze kwamen niet alleen bij een om te luisteren maar ook om te zingen. Hij probeerde de kinderen aan het zingen te krijgen. Toen dat onvoldoende lukte belde hij zijn moeder, met een mobiele telefoon van een van de moeders in de zaal. In zijn eigen Afrikaanse taal. De kinderen werden aan het eind van het verhaal (waarin periodes van voedseltekorten een rol spelen) uitgenodigd om voor hyena te spe len. De adelaar nam ze mee, hoog ervaring." Onveilig heeft Ilze zich nooit gevoeld. „De sociale controle in Sierra Leone is heel groot. Men sen letten op je." Wat Ilze tijdens haar onderzoek het meest is opgevallen, is het beeld dat vrouwen hebben over voorbehoeds middelen. „Ze zijn volop verkrijg baar", zegt ze. „Zelfs gratis. Toch gebruiken maar heel weinig vrou wen het. Ze zijn bang voor on vruchtbaarheid. Dat komt doordat er in het verleden in Afrika veel geëxperimenteerd is met anticon ceptiemiddelen. Vrouwen werden toen onvruchtbaar. Die angst be staat nog steeds. Ze laten liever abortus plegen. Iets wat op grote schaal gebeurt, maar niet altijd op een medisch verantwoorde wijze." Rijnberg kreeg verhalen te horen over hoe dat gebeurde. .Zwangere vrouwen werden met een lange naald in hun navel gestoken in de hoop op een abortus. Het gevolg was dat niet alleen het kind, maar ook de moeder overleed." In de drie maanden dat Rijnberg in Newton haar onderzoek deed, heeft ze drie gevallen van moedersterfte meege maakt. Hoewel moeders in Sierra Leone met enige argwaan naar anticoncep tie kijken, sporen ze hun eigen kin deren (tieners) wel aan om de mid delen te gebruiken. „Puur uit eigen belang", zegt Rijnberg. „Kinderen zijn in Afrika heel belangrijk. Zeker voor een goede oude dag. Want hoe meer kinderen, hoe groter de kans dat je op latere leeftijd goed ver zorgd wordt. Maar te veel kinderen is weer een bedreiging. Want dan heeft je dochter geen tijd. De juiste balans vinden is dus heel belangrijk. Dat kan met voorbehoedsmiddelen. Daarnaast vinden veel moeders het ook belangrijk dat hun dochters naar school gaan. Het idee bestaat dat een dochter met een opleiding beter zorgt." Rijnberg heeft haar master thesis, zoals het afstudeeronderzoek offi cieel heet, in eerste instantie enkel en alleen voor de universiteit ge^ schreven. Inmiddels is ze bezig om haar aanbevelingen te vertalen. „Het Rode Kruis in Sierra Leone had daarom gevraagd", zegt Ilze. Als ze de keuze had, ging de Thool se zo weer terug naar het West-Afri kaanse land om voorlichting te ge* ven. Maar dat zit er voorlopig evcij niet in. „Mijn vriend moet nog drié jaar studeren", zegt ze. „Bovendien moet je over voldoende financiële middelen beschikken wil je daar een aantal jaren kunnen wonen en wer ken." Deze week begint Ilze aan haar eer ste echte baan. Niet als ontwikke-i lingswerker in Afrika, maar als docent Nederlands aan het Hoorn- beeck College in Rotterdam. Een mbo-school met opleidingen als handel en economie en zorg en wel zijn. „Het lesgeven is een bewuste keuze", zegt ze. „Want met een di ploma culturele antropologie op zak liggen de banen op dit moment niet bepaald voor het oprapen. Dat neemt overigens niet weg dat ik les geven heel leuk vind. Tijdens mijn studie heb ik me daarin gespeciali seerd." Zo haalde Ilze haar onder wijsbevoegdheid. Deze week begint ze voor het eerst. In totaal vier da gen in de week. Hoe ze haar vrije dag gaat invullen, weet ze nog niet precies. „Waarschijnlijk met vrij willigerswerk." de lucht in en liet ze vallen. Als wraak op zijn goede vriend de hye na die hem witte vlekken had be zorgd door hem vijftien jaar onder diens witte poep te laten liggen. Ernst en luim wisselden elkaar af. Na de vertelling werden de kinderen en de ouders uitgenodigd om te dan sen. Want dat hoort zo na het vertel len van het verhaal, zei Kayongo. „Allemaal, ook opa's en oma's. Kom." Maar lang niet iedereen van de oudere generatie ging in op de uitnodiging met de heupen te swin gen. Voor de pauze zong het Casem- brootkoor uit Sint-Annaland. De kinderen uit groep 2 tot en met 8 zongen onder meer een Afrikaans liedje. Vrijwilligster Martine Alleijn uit Halsteren vertelde het millenni um verhaal. Dat deed ze aan de hand van de letters van het woord. Er was ook een verloting voor Unicef. De prijzen werden bekend gemaakt door een van de kinderen, nadat presentator Leo Troost enkele ca deautjes uit een toverpan tevoor schijn liet komen. Vanwege de warmte verblijven mensen in Sierra Leone 's middags vaak in een hutje. Thema van de viering is Ooie en menne gae niet saemen. Kleder drachtkoor Mooi Zeeland zorgt die middag voor de muzikale omlijs ting. Voorganger is mevrouw Nel Roggeband-Baaij. De kerkdienst in Zeeuws dialect maakt deel uit van de Week van het Boek. Van 3 tot en met 11 november zijn er bijna da gelijks activiteiten, zoals lezingen, zang en muziek. Zo ook op donder dag 8 november om tien uur. Dan is er in het gebouw van de Prote stantenbond, aan de Oudelands estraat 11 in Tholen een poëzie- werkdag. De plannen voor de dijkverster king van de Krabbenkreekdam en Slaakdam bij Sint Philipsland die in 2014 op de agenda staan van projectbureau Zeeweringen, liggen tot 25 november ter inzage in het gemeentehuis van Tholen. De werkzaamheden bestaan uit het versterken van de steenbekledingi van de dijken, om deze aan de hui dige veiligheidsnorm te laten vol doen. Iedere dijk in Zeeland moet sterk genoeg zijn om een super- storm te weerstaan die theoretisch eens in de vierduizend jaar voor komt. De provincie stelt de Europese sub sidieregeling voor het plattelands- ontwikkelingsprogramma 2007- 2013 tot 1 december 2012 opnieuw open. Er is een budget van 580.000 euro beschikbaar. Het beschikbare budget is bestemd voor projecten gericht op het bevorderen van toe ristische activiteiten of de instand houding van landelijk erfgoed. Ook projecten die de leefkwaliteit op het platteland bevorderen komen in aanmerking. Kleinschalige projec ten van maximaal 20 a 25.000 euroj hebben de voorkeur. Het budge? werd al eens eerder beschikbaar ge steld. De provincie werd toen over spoeld met aanvragen. Nu over alle aanvragen een beslissing is geno men blijkt dat er nog geld over is. Het samenwerkingsverband wel zijnszorg Oosterschelderegio krijgt, door het wegvallen van inkomsten, de begroting voor volgend jaar niet sluitend. Aanvullende financiering door de aangesloten gemeenten moet dat oplossen. Maar Tholen voelt daar niets voor. Burgemeester en wethouders gaan de gemeente raad voorstellen om niet aanvullend De provincie Zeeland heeft Sovon Vogelonderzoek in Nijmegen de op dracht verleend om in de seizoenen 2012/2013 en 2013/2014 de mid wintertelling van vogels (in januari) en de ganzen- en zwanentellingen te coördineren. Laatstgenoemde tellin gen bestrijken de periode september tot en met maart. De provincie heeft de gegevens nodig voor het fauna- beleid. te financieren. Het college vindt dat een andere optie om de begroting sluitend te maken, het bezien van de taken van het SWVO. eerst moet plaatsvinden. Op basis van de uit komsten van de takendiscussie kan besloten worden of de bijdrage voor de secretariaatskosten verhoogd moet worden, dan wel of er bezui nigd gaat worden op de kosten. Nieuwlandseweg 5 I 4697 RK I Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 I www.bcon-energysystems.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11