Brandweer investeert met nieuwe ademluchtapparatuur in veiligheid Vijf Thoolse verpleegkundigen gaan mee voor project Ethiopië Elke maand groeit spaargeld 10 miljoen Zorgen binnenvaart zijn heel erg groot Verkopen op herfstfair in Ten Anker brengen 151 euro op Centrum voor jeugd en gezin minder gebruikt dan verwacht Excursies naar waterlocaties Boekstartochtend in Thoolse bieb Elf auto's in beslag genomen *4 COWBOY BILLIE BOEM Donderdag 18 oktober 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Het duikteam van de Thoolse brandweer beschikt voort aan over een ruimere wagen voor uitrukken. En de blus- groepen hebben nieuwe ademluchtapparatuur, voorzien van telemetrie. „Ik ben blij dat het cqllege vindt dat in vesteringen die noodzakelijk zijn voor de veiligheid van onze eigen mensen gewoon gedaan moeten worden. De brandweer moet veilig kunnen werken", zei burgemees ter Nuis bij de presentatie in de brandweerkazerne in Tholen. Bereikbaarheidskaart Bergen op Zoom Jan Oudesluijs: Cijfers alleen zeggen niet alles' Het inlooppunt van het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) in Tholen wordt minder vaak bezocht dan ver wacht. Dat laat de gemeente Tholen weten. In 2011 kreeg het CJG 55 aanvragen, dit jaar staat de teller op 36. De gemeente was voor dit jaar uitgegaan van 125 vragen. Toch is wethouder Jan Oudesluijs niet ontevre den. „Cijfers alleen zeggen niet alles." Flop Burgemeester verdedigt eigen Thoolse duikploeg in veiligheidsregio Oefendeuren Tenminste vijftien inwoners uit de gemeente Tholen hebben beloofd mee te gaan helpen in Ethiopië bij de bouw van een bejaardentehuis in de stad Burayu. Onder hen vijf verpleegkundigen. Vier uit zorgcentrum Ten An ker in Tholen en het hoofd van de afdeling Zorg van de Schutse in Sint-Annaland. Ine van Ommen. File 'Daf geld gaan ze een keer uitgeven Op Tholen en Sint Philipsland wordt er flink gespaard. Rabobank Oosterschelde kan het goed merken, vertelde directeur Ad de Korte tijdens de ledenvergadering van de coöperatieve bank in Oud-Vossemeer. „Elke maand groeit het spaargeld met 10 miljoen euro. Dat is dus per jaar een enorm bedrag. En dat geld gaan die spaarders een keer uitgeven." 70 banen minder Ondernemerschap op de vierkante meter Vijf miljoen Brabant project zoetwater STICHTING UIT OP THOLEN PRESENTEERT: Voor iedereen van 4 tot 80! en de Indiaan koken er op los Sponsor Garage Bal Tholen Op I januari zal de Veiligheidsregio Zeeland operationeel worden. Perso neel en materieel van de brandweer gaat daar naar over. de kazernes blij ven van de gemeente. ,Je zou daar door de neiging kunnen hebben om terughoudend te zijn met investeren, maar dat is een valkuil", aldus de burgemeester. De veiligheid van het brandweerpersoneel verdient wat het gemeentebestuur van Tholen be treft alle aandacht. Mede daarom is er geïnvesteerd in nieuwe ademluchtapparatuur. Door toepassing van telemetrie kunnen de gegevens ervan op afstand worden uitgelezen, en op die manier de in zet worden bewaakt. Elke brand weerman heeft een t-tag waarmee hij zich aanmeldt, legt commandant Koos de Feijter uit. Vervolgens kan op een laptop (in de brandweerauto) of een iPad alles worden gevolgd: of de druk in de persluchtflessen voldoende is, of de mensen iets is overkomen, of ze een pand al dan niet hebben verlaten. De veilig heidsman kan via de apparatuur de mannen die aan het blussen zijn, waarschuwen of de opdracht geven om terug te trekken. De automatisering doet ook op een ander vlak zijn intrede bij de brand weer. De bevelvoerders van de blus- groepen hebben als proef een iPad gekregen om de bereikbaarheids- kaarten digitaal te kunnen raadple gen. „Van elk pand in de gemeente met een automatisch brandmeldsys- teem of een sleutelbuis hebben we een zogenaamde bereikbaarheids- kaart", vertelt Peter Schoneveld. Daarop is aan de ene kant een plat tegrond en de ligging van het object te vinden, en aan de andere kant staat een heleboel relevante infor matie. Inmiddels gaat het om 130 panden, de geplastificeerde kaarten vullen drie ordners. Op weg naar een calamiteit moet de bevelvoerder daarin gaan zoeken. „En als er wat verandert, moet voor elke set weer een aangepaste geplastificeerde kaart worden gemaakt." Landelijk is de digitale bereikbaar heidskaart ontwikkeld, en dat sys teem gaat Tholen ook gebruiken. Via de iPad kunnen de bevelvoer ders de gedigitaliseerde informatie oproepen. De pdf-versies van de plattegronden worden daartoe inge lezen. De Feijter: „Het is een inter actief systeem. Hoe dichter je bij het betreffende pand komt, hoe meer de tailinformatie wordt verstrekt." Een voordeel is ook dat wijzigingen ge makkelijker d<x>rgevoerd kunnen worden. Als de duikers van de brandweer (momenteel negen mensen) moeten uitrukken, zullen ze het gemak er varen van hun nieuwe auto. „De ou de ging over zijn gewicht van 3,5 ton heen en was daardoor niet veilig meer", zegt De Feijter. De nieuwe wagen heeft een vijftons chassis, biedt veel meer ruimte en heeft ex tra voorzieningen ten opzichte van de voorganger. Wel is het een twee dehandsje, overgenomen van de brandweer Bergen op Zoom. „De wagen is van 2010 en heeft 4400 ki lometer op de teller. Is dus bijna nieuw", licht Schoneveld toe. Door een reorganisatie verdween de duik ploeg Bergen op Zoom eind 2010 en werd de wagen daar overbodig. „Een nieuw voertuig voor de duik ploeg stond in onze investerings planning. Maar we hebben het wel voorgelegd aan de veiligheidsregio en die heeft de aanschaf geaccor deerd", zegt burgemeester Nuis. Hij vindt het duikteam belangrijk. „In een waterrijk gebied is dat geen overbodige luxe. Voor mij persoon lijk is het gewoon een 'must'. Zee land telt, naast Tholen, nog drie duikteams: in Goes, Terneuzen en het stadsgewest Vlissingen-Middel- burg. De laatste jaren zijn de teams op veel plaatsen wegbezuinigd. In West- en Midden-Brabant bijvoor beeld, is er alleen nog een duikteam in Breda. Daarnaast zijn er tien zo genaamde oppervlaktereddings teams. Deze komen alleen in actie óp het water. Binnen de Veiligheids- De centra, in 2007 bedacht door minister Rouvout (ChristenUnie), zijn bedoeld als loket waar ouders opvoedvragen kunnen stellen. On danks dat de bezoeken in Tholen la ger uitvallen dan verwacht, ziet Ou desluijs toch de meerwaarde in het inlooppunt. „Cijfers alleen geven een vertekend beeld", zegt hij. „Het gaat om de resultaten die het CJG geboekt heeft." En die resultaten zijn er volgens de wethouder. „Met name op het gebied van samenwer king tussen verschillende zorgin stanties die met kinderen werken", zegt hij. Daarin speelt het CJG de verbindende factor. De instantie koppelt ouders, kinderen en zorg verleners aan elkaar om samen tot een oplossing te komen. NRC Handelsblad berichtte on langs dat de duur betaalde 12 mil jard euro sinds 2007) gezinscentra in de grote steden een flop blijken. In de Haagse en Rotterdamse ge zinscentra zou slechts een handje vol ouders over de vloer komen. Daar is volgens Jan Oudesluijs in Tholen geen sprake van. „Het CJG is ondergebracht in het gemeente huis van Tholen en open tijdens de reguliere openingstijden. Er zijn dus geen extra kosten gemaakt." Het loket in Tholen gaat vanaf 1 ja nuari 2015 juist de voordeur wor den van de totale jeugdzorg. Ge meenten zijn daar vanaf dat moment voor verantwoordelijk. Het CJG in Tholen organiseert re gelmatig cursussen. Zo heeft het centrum, in samenwerking met de GGD, onlangs een tweetal opvoed- cursussen georganiseerd voor ou ders met kinderen in de leeftijd van 12 tot en met 16 jaar. Daar komen in de regel zo'n 12 tot 16 bezoekers op af. In het kader van het Zeeuws Jaar van het Water organiseert de pro vincie Zeeland zaterdag 27 oktober twee 'water' excursies. Deelne mers brengen een bezoek aan be drijven die op een bijzondere ma nier gebruik maken van het water in Zeeland. Er staan twee excursies op het pro gramma met als onderwerpen: aquacultuur in Yerseke en water technologie in Terneuzen. In Yerse ke krijgen bezoekers een rondlei ding op een proefstation met de teelt van schelpdieren op land. In Terneuzen laten het waterschap, DOW Benelux en waterbedrijf Evides zien hoe je op duurzame manier kunt omgaan met riool-, af val- en regenwater. Ouders met jonge kinderen kunnen tijdens een boekstartochtend leren hoe ze kunnen lezen met hun baby of peuter. In de bibliotheek Tholen wordt woensdag om tien uur zo'n ochtend georganiseerd. De biblio theekmedewerkers laten geschikte boekjes zien voor verschillende leeftijden en logopediste Inge Schaafsma geeft voorlichting over taalontwikkeling bij baby's en peu ters. Er is ook ruimte voor het uit wisselen van ervaringen tussen de aanwezige ouders. Opgeven kan via de balie, telefonisch of via l.vande- velde@bibliotheekoosterschelde.nl. Bij een verkeerscontrole van de Be lastingdienst en de politie zijn don derdag in Tholen elf auto's in beslag genomen. De Belastingdienst trof in totaal 13 automobilisten met open staande vorderingen en daarvan be taalden twee direct de rekening. De politie surveilleerde tussen tien en vier uur met motoren en busjes in de omgeving van Tholen. De voer tuigen werden naar Welgelegen ge dirigeerd, waar ook de Belasting dienst aanwezig was. Er werden 29 bekeuringen uitgedeeld: 23 keer voor het niet dragen van de autogor del; twee keer voor overschrijding van de geluidsnorm; eenmaal voor overbelading van een aanhangwa gen; voor rijden zonder rijbewijs; voor rijden met een verlopen rijbe wijs; en voor rijden met kleine ken tekenplaten. Redplank en ladder kunnen hydraulisch van het dak van het nieuwe voertuig voor de duikploeg worden neergelaten. regio Zeeland zal straks het bestuur (de dertien burgemeesters) uitma ken of er duikteams bij de brand weer moeten zijn en hoeveel. „Maar u kunt op mij rekenen als het gaat om het verdedigen van het duikteam in Tholen." Nuis hoopt het te kun nen behouden. „We hebben er baat bij om het in te kunnen zetten voor het redden van mensen in nood, zo wel in Zeeland als West-Brabant." De Bergse wagen is enigszins aan gepast. Er stonden, achter de chauffeur, drie stoelen in en dat zijn er vier geworden. Schoneveld: „Bergen op Zoom rukte uit met twee duikers en een assistent. Wij doen dat altijd met twee assistenten. Zij helpen de duikers onderweg met hun uitrusting en dat gaat een stuk sneller." Een verbetering is verder dat uitstappen aan weerskanten mo gelijk is. Achterin staan aan weers kanten rekken. Voor de kisten met materiaal zoals EHBO-spullen, AED. lijnen, maskers, zwemvlie zen, dolfijnbrancard, drinken en koeken. En voor de flessen met perslucht, zwemvliezen en dergelij ke. Op het dak liggen een kuipbran- card, ladder en redplank. Deze kun nen hydraulisch aan de achterkant naar beneden worden gelaten. Schoneveld: „Ook zit er een eigen stroomvoorziening in, met vijf kilo watt extra stroom." Voorin de cabine hebben mensen van de Thoolse brandweer zelf nog een aantal dingen ingebouwd. Zoals ook twee oefendeuren die in eigen beheer zijn gemaakt. Daarmee oefe nen de brandweerlieden de straal- pijptechniek: op welke hoogte en onder welke hoek moetje waterstra len inzetten om deuren en wanden, en een rooklaag (vol hete rookgas sen), te koelen. Het is iets wat de brandweer in het oefencentrum in Antwerpen gezien heeft, maar nu dichter bij huis kan gebeuren. „We zijn als brandweer heel blij met al deze uitbreidingen", aldus com mandant De Feijter. In de recreatiezaal van Ten Anker bekijken de bezoekers wat er zoal wordt aangeboden. De Tholenaren maken de reis, die naar verwachting drie weken duurt en in 2014 plaatsvindt, voor eigen rekening en in hun eigen tijd. „Naast de verpleegkundigen gaan er onder meer bouwvakkers mee en mensen die verstand hebben van elektriciteit en tegelzetters", vertel de zaterdag een blije pastoraal me dewerker Jaap Verbruggen tijdens de Herstfair in Ten Anker. Daarmee kreeg het eerder verschenen verhaal over het project in deze krant een waardevolle follow-up. De Herfstfair bracht door de ver koop van etenswaren en drank 151 euro op en is bestemd voor het pro ject van Verbruggen. Het bejaarden huis, dat wordt gebouwd op een groot terrein dat door de rijksover heid van Ethiopië is geschonken. geeft onderdak aan ongeveer vijf tien tot twintig bejaarden. Op het zelfde terrein wordt een huis ge bouwd voor tienermoeders met hun kinderen. Verbruggen vindt dat een prima combinatie. „De ouderen kunnen op de kinderen van de moe ders passen als die aan het werk zijn. Een omgekeerd kunnen de moeders voor de ouderen zorgen." De Thoolse verpleegkundigen gaan de moeders les geven in het verzor gen van bejaarden en in hygiëne. In tussen is er al een flinke wachtlijst van mensen die van het project ge bruik willen maken. Een groot deel van hen leeft op straat. Verbruggen: „Vaak zitten ze in de omgeving van een kerk te bedelen." De bewoners van Ten Anker, maar ook die van andere zorginstellingen waarmee hij contact heeft, spon soren het project ruimhartig, is zijn indruk „De bewoners beseffen maar al te goed, hoe goed we het hier hebben terwijl ze daar geen dak bo ven het hoofd hebben en onder een zeiltje moeten slapen." Intussen is het behoorlijk druk ge worden op de fair. Bij de ingang staat als vanouds Jo Giljam (57) uit Sint-Annaland. In twintig bananen- dozen heeft hij ongeveer 600 boe ken geperst. Daaronder een doos met boeken vèn de schrijver J. No- wee. Arendsoog en Witte Veder. „Ik heb zelf nummer 63. Dat is een heel zeldzame en die is wel 100 euro waard." Hij heeft niet zijn hele verzameling meegenomen. „Ik heb ongeveer 3000 boeken thuis. Die verkoop ik op de braderie van Sint-Annaland. Maar hier in Ten Anker is er ook al tijd veel belangstelling. Soms ver koop ik er 75 op een middag." Ulevellen, pitloze druiven, baby kleertjes en kaarsen met de emble men van Ajax. Feyenoord en Heine- ken en tientallen goudblinkende horloges sieren de hal van Ten An ker. De eigenaar van de uurwerken is niet bang voor een overval. „Nee. Ik heb ook geen honkbalknuppel meegenomen. Als er iemand kwaad wil, dan heb ik mijn twee vuisten", lacht hij, terwijl we een file aan rol- lators en gemotoriseerde bezoekers laten passeren. Vrolijke gezichten ook bij de stand van De Vlinderbloem. De onderne ming die zorgt voor werkgelegen heid voor mensen met een beper king. De dames achter de toonbank verkochten chocola en andere lek kernijen. „Het is ons meer te doen om naamsbekendheid en de gezel ligheid dan voor de omzet.", liet woordvoerster Jacolien Deurloo- Bolier weten. Een gezellig, dat was het. Het raden van het bedrag aan artikelen in de boodschappenmand is gewonnen door mevr. Schellinger uit Dalem hof. Ze mocht de mand mee naar huis nemen. De tweede prijs (een fruitmand) was voor coördinator Gerda Elshof, de derde prijs voor vrijwilligster Ali Vermeulen (een potje eigengemaakt advocaat). Voor de bank is dat niet zo'n vetpot, want de klant krijgt volgens De Korte tussen de 2 en 22%, maar Rabobank Oosterschelde krijgt voor het dtxtrsluizen van die spaargelden naar Rabobank Nederland slechts 1%. De rentewinst daalde in 2011 met 4,7% naar 51 miljoen euro. De spaargelden groeiden vorig jaar met 134 miljoen tot 25 miljard euro. De bank kan het geld veel moeilij ker uitzetten. „Aangezien er weinig handel is in huizen kost de verkoop van hypotheken ons enorm veel moeite", vertelde De Korte. De hy potheekmarkt vertoont een aanzien lijk lager niveau dan voor 2008. Het deed de bankdirecteur goed, dat desondanks de provisiewinst met 1,9% is gestegen naar 14,2 miljoen euro. De groei zit vooral bij de ver zekeringen en het betalingsverkeer, terwijl de provisie bij beleggingen is gedaald. In 2013 komt er een ver andering in het verdienmodel omdat er dan adviestarieven ingevoerd worden in plaats van provisies. Voor de klanten zijn de kosten dan beter zichtbaar. De Korte noemde de kosten van de Rabobank Oosterschelde te hoog. De belangrijkste kostenpost - per soneel - groeide in 2011 met 4,7% door hulp- en vervangingskosten in verband met openstaande vacatures of kwaliteitsverbetering. „Met na me de hypotheekportefeuille en in- tegriteitsonderzoeken hebben veel tijd gevergd." De personeelskosten stegen van 30,3 naar 31,7 miljoen euro. Het aantal volle banen is vorig jaar afgenomen van 307 naar 297. Dit jaar vervielen er 70 banen en in 2013 zullen er nog meer arbeids plaatsen vervallen. De sluiting van kantoren in o.a. Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland per 1 september 2013 heeft gevolgen voor het balie- personeel. De personeelsreductie zal de winst met 2 miljoen euro per jaar verbeteren en dat is volgens De Korte ook nodig. „De resultaten zijn nu onder de maat gezien de Ba- sel-eisen." De nettowinst daalde van 13.4 miljoen euro in 2010 naar 13,1 miljoen euro. De stroppenpot werd vorig jaar met 3,8 miljoen euro aanzienlijk minder gevuld dan de 7,5 miljoen euro in 2010. Dit jaar moet die volgens de bankdirecteur weer 7 tot 8 miljoen euro worden. „We dienen meer voorzieningen te treffen." De Ne derlandse Bank eist dat de buffers bij de banken groter worden om de risico's te beperken. Voor 2012 rekent de Rabobank Oosterschelde op een lichte groei en dalende personeelskosten. 'Hele grote zorgen' heeft directeur Ad de Korte van de Rabobank Oos terschelde over de binnenvaart. „Die sector verkeert in zwaar weer", vertelde hij op de ledenvergadering in Oud-Vossemeer. „Het water komt wel eens tot aan de lippen. Onze bank heeft 150 klanten in de bin nenvaart met 160 miljoen euro aan leningen. De zorgen zijn hier echt heel erg groot." Ook de bouwsector heeft het vol gens De Korte erg lastig en de glas tuinbouw ondervindt nog de gevol gen van de ehec-crisis. „Het is nu echt ondernemerschap op de vier kante meter. De beste zijn op je vak gebied." Ondanks de economische crisis prees de bankdirecteur zich geluk kig 'enorm veel nieuwe klanten te hebben binnengehaald.' „Vanuit de ING zijn er relatief veel zakelijke klanten naar onze bank overgeko men. Ondanks de moeilijke situatie doet Zeeland het in 2012 zo slecht nog niet." Vorig jaar gaf de Rabobank Ooster schelde bijna 2,5 miljard euro aan kredieten aan bedrijven en particu lieren tegenover 2,4 miljard in 2010. De provincie Noord-Brabant reser veert vijf miljoen euro uit de pot voor gebiedsopgaven (Waterpoort) voor het terugbrengen van water in de gedempte Roode Vaart in Zeven bergen (onder voorwaarde dat de gemeente Moerdijk daartoe besluit). Daarmee worden het Hollandsch Diep en het Mark-Vlietsysteem weer met elkaar verbonden, zodat er zoetwater maar West-Brabant en Tholen/Sint Philipsland gebracht kan worden. De statencommissie ruimtelijke ontwikkeling en wonen heeft unaniem met de reservering ingestemd. De provincie verwacht dat deze voorziening, naast andere voordelen, alleen al in West-Bra bant leidt tot drie tot vier miljoen euro per jaar aan extra baten voor de land- en tuinbouwsector. De totale investering in de Roode Vaart beloopt 29 miljoen euro. Zee land heeft inmiddels bestuurlijk 3,7 miljoen euro toegezegd. Brabant wil nog eens 1,3 miljoen bijdragen uit de begroting van ecologie. En de Tweede Kamer heeft de staatssecre taris van infrastructuur en milieu opgedragen om 9,5 miljoen euro be schikbaar te stellen. Van de ge meente Moerdijk zou zes miljoen moeten komen, van het waterschap Brabantse Delta 3,5 miljoen. Kinder-/familievoorstelling Datum Zaterdag 27 oktober 2012, 15.00 uur Locatie De Vossenkuil. Bou Kooijmanstraat 48 te Oud-Vossemeer. Prijs 10,- Achter de naam Cowboy Billie Boem staan de heren Bart Pullens en Marcel Sophie, die elkaar gevonden hebben in het brengen van muziek theater voor kinderen. Zij begonnen in 1996 en hebben inmiddels een eigen plek verworven als vertolkers van oude en nieuwe kinderliedjes, die zij steevast overgieten met hun eigen Billie Boem-sausje. Dit resul teert (volgens De Volkskrant) in de enige kindermuziek die ook voor ou ders de hele weg naar Zuid Frankrijk te genieten blijft. Als Cowboy Billie Boem en De Indiaan hebben ze sinds een aantal jaren ook de theaters veroverd. Daar brengen zij hun aanstekelijke muziek, gegoten in een her kenbaar verhaal. Swingende keuken! De Indiaan heeft een kookboek van zijn stapelbedovergrootmoeder en besluit om samen met Cowboy Billie Boem een kookfeest te houden. Maar gaat het lukken om voor iedereen iets lekkers te koken in die heel grote pan? En kan Cowboy Billie Boem eigenlijk wel kokkerellen? Misschien kunnen de kinderen het wel veel be ter. In deze swingende keuken vol nieuwe liedjes kan niemand stil blijven zitten! www.cowboybillieboem.nl. Kaarten zijn verkrijgbaar via - Onze website www.uitoptholen.nl - 's Middags voor aanvang van de voorstelling aan de zaal - Kantoorboekhandel Dieleman, Dalemsestraat 23/25, Tholen, tel.: 0166-602597 - Tevens kunt u kaarten reserveren bij de WV Zuid-Beveland en Tholen, Markt 1 te St. Maartensdijk, telefoon: 0166 - 663771. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9