Cd 'Gods werk gaat door' voor Hananja een mooie uitdaging Nooit een toegedraaide rug, altijd een uitgestoken hand' Slagwerkers Percussivity laten met cd weten dat ze er zijn Thools jongerenkoor groeit na vijftien jaar nog altijd DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Sportverenigingen tevreden, ook tevreden gemeenteraad Financieel risico Vestetuin en Havengebied het grootst Knotten wilgen staat onder druk Braderieën,festivalshet is allemaal fantastisch om te doen Raad herdenkt Sjaak Moerland Donderdag 18 oktober 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Unaniem Het jongerenkoor Hananja heeft positieve reacties gekre gen op de cd 'Gods werk gaat door', vertelt voorzitter Bert-Jan Bout. Ongeveer 150 belangstellenden woonden onlangs de presentatie bij in de Rehobothkerk in Tholen. Het is de tweede cd van het inmiddels 65 leden tellende koor, dat vijftien jaar bestaat. Oud-beheerder Marien van Prooijen van De Stove verrast door cadeau SAS j W Marien van Prooijen nam begin dit jaar al afscheid als beheerder van dorpshuis de Stove in Stavenisse, maar kreeg donderdag nog een cadeau van de Stichting Actief Stavenisse. Een glaskunstwerk met aan gravure van het dorphuis gemaakt door Riena Valkhoff uit De Heen. Van Prooijen vond het een prachtig geschenk. Facebookpagina De slagwerkgroep Percussivity zorgt voor een primeur bij de koninklijke muziekvereniging Concordia. Voor het eerst heeft een onderdeel van de Thoolse harmonie een cd gemaakt. Het eerste exemplaar is bij de presentatie aangeboden aan wethouder Cees van Dis. Spetterende finale Vrees CU en ABT volgens Hoek niet onterecht neergang in de woningbouw grote gevolgen. Peter Hoek kon zich de ongerust heid voorstellen: „Uw vrees is niet onterecht." Hij zegde toe dat er in het eerste kwartaal van volgend jaar inzicht zal worden gegeven over de financiële scenario's van grote pro jecten. „De overcapaciteit voor wo ningen in twee woonkernen is het risico." Het mag volgens Hoek ech ter niet zo zijn dat het ene het ande re in de weg zit. „U wilt eerst een analyse en dan de bespreking. Maar wij stellen voor het ene te doen en het andere niet na te laten." Hij ont raadde het amendement omdat CU en ABT gegevens willen van alle grondexploitaties. Dat vond Hoek te ver gaan. „Stavenisse vertraagt maar daar liggen we niet wakker van." Na een korte schorsing trok Van de Sande het amendement in en werd het voorstel vervolgens una niem aangenomen. Het knotten van wilgen in het Thoolse landschap komt nog niet in gevaar, maar het aantal leden van de landschapswerkgroep van de na- tuurvereniging Tholen loopt terug. Dat schrijft voorzitter Flip van Damme in het verenigingsblad Ru- bia Tintorum aan het begin van het knotseizoen. De meeste leden van de groep zijn inmiddels ook al lang de vijftig ge passeerd. Volgens Van Damme le vert de groep fysiek in. Hij vraagt zich af hoe lang de groep het nog kan trekken zonder dat er nieuwe aanwas komt. Nu het de lijst met deelnemers heeft opgeschoond, blijkt dat de "groep niet zo groot en solide is' als hij dacht. Van Damme verwacht op korte ter mijn nog geen problemen, wel over een aantal jaren. „De groep is dank zij de aanwas van de laatste jaren met relatief jonge mensen nog groot genoeg." De eerste natuurdag vindt plaats op zaterdag 3 november bij de Geulse Weel in Stavenisse waar de wilgen onder handen worden gej nomen. De natuurvereniging overweegt ook het oprichten van een werkgroep die zich bezig houdt met kikkers, pad den en salamanders. Voorzitter Wij nand Lammers van de plantenwerk- groep probeert leden er enthousiast voor te maken. Volgens hem valt er veel plezier aan amfibieën te bele ven. Aan de roep van kikkers en padden is de soort te herkennen. Volgens hem komen er op Tholen en Sint Philipsland vijf soorten am fibieën voor: bastaardkikker, bruine kikker, gewone pad, rugstreeppad en de kleine watersalamander. Het is gebleken dat bij het aanleveren van gegevens voor de zogeheten na- tuurwaardenkaart van de gemeente er bij de vereniging te weinig ken nis over amfibieën is. Voor de kaart werden alle kwetsbare en zeldzame plant- en diersoorten geïnventari seerd. Met een nieuwe werkgroep zou die lacune opgevuld kunnen worden. Dwarsfluitiste Caroline Bax (links vooraan) is een van de mensen die hij de presentatie een cd kreeg aangeboden. Hananja, dat uitgaat van de Gere formeerde Gemeente, groeit jaar lijks. „We hebben steeds aanwas. Ook sinds het begin van het seizoen zijn er weer leden bijgekomen", zegt Bert-Jan Bout. Die leden ko men naast Tholen ook uit Sint-An- naland. Sint Philipsland en van Zuid-Beveland. Het gros is tussen de twintig en dertig jaar oud, met vijftien en 35 jaar als de uitersten. Psalmen en geestelijke liederen vor men het repertoire tijdens de repeti ties op woensdagavond en bij de uitvoeringen. De omvang van het koor, en het en thousiasme bij de leden, was de aanleiding om een cd te maken. Niet voor het eerst, maar de vorige dateert al weer van een jaar of tien geleden. De groep zag het als een mooie uitdaging. Zestien liederen zijn eerder dit jaar in de kerk opge nomen, waarvan het eerste de titel gaf aan de cd: Gods werk gaat door. Dirigent Bram Bout (daags voor de presentatie opa geworden) leverde een belangrijke bijdrage met het schrijven en instuderen van de mu ziek. Hij kreeg bij de presentatie een exemplaar van de cd overhan digd. net als vaste organist Kees van der Maas, dwarsfuitiste Caroline Bax en een vertegenwoordiger van de kerkenraad. Hananja zong bij de uitvoering negen van de zestien op genomen liederen. Nieuwlandseweg 5 1 4697 RK I Sint-Annalanfl 0166 - 65 43 35 I www.bcon-energysystems.nl Advertentie I.M. Percussivity, met links dirigent Barry van Bavel, heeft een eigen cd geproduceerd. Sportverenigingen tevreden, gemeenteraad ook tevreden Voetbalver- Draagvlak Oïlder clubs itl Tholen geeft doorslag onuunu I nnloncii K/ti c on tonnicvoronuiinn l< inuirlima Kim on in Kot kJ O O kingnig iivivnov wvj j vu iv iniiov i viii^iii^ ivv^vuiina i/iij vvn in iivi Zoekweggebied. De verplaatsing van beide clubs over het viaduct naar de Nieuwe Postweg is van de baan. Dat heeft de gemeenteraad donder dagavond unaniem besloten. Sportpark De Bent wordt aangepast, maar voor Eegedima komt nieuw bouw ten noorden van het te re noveren zwembad De Spetter. Daar moet nog wel financiële dekking voor worden gezocht. Voor Henk Nieuwenhuis (PvdA) was de kous af: „Verenigingen weten nu waar ze aan toe zijn. Zij zijn tevreden, wij ook." Ook de SGP kon zich vinden in de oplossing voor de verenigin gen. „Er is voldoende draagvlak en er blijft genoeg vrijheid voor de scholen," zei Peter Kraamer. De scholen maken samen met de sport verenigingen onderdeel uit van het masterplan Tholen. Wel liet de SGP via een stemverklaring weten tegen het gebruik van de tennisbanen op zondag te zijn. Voor ABT waren er wel enige zor gen over de financiële dekking, zei Han van 't Hof. Die zorg deelde de CU van Bram van de Sande: „Het vinden van de dekking zal de nodi ge hoofdbrekens geven." Hij ver wees naar de brieven die de clubs hadden geschreven over hun finan ciële (on) mogelijkheden. Van de Sande wilde weten of er wel een volmondig ja van de clubs was voor het voorstel. Rob Duijm (CDA) kon zich vinden in het voorstel, maar pleitte voor een 'duurzame uitvoering. Volgens hem moet het gemeenschappelijk gebruik van sportaccommodaties bevorderd worden. De SP zat op de lijn van de PvdA. Volgens Annie Vogelaar speelde de bereikbaarheid van de velden en banen vanuit de stad voor de verenigingen een grote rol in de overweging om ze bij de Zoekweg te houden Volgens wethouder Peter Hoek is er nog geen geld voor de plannen. In de kadernota voor 2014 zal daar re kening mee gehouden moeten wor den. „Nu het zwembad blijft en er daar geen woningen meer komen, valt die financiering weg. Het is nu verschoven naar de begroting van de gemeente. De gevolgen zullen worden doorberekend. Verwacht wordt dat er voor de scho len voldoende ruimte is om nieuw bouw te plegen of de verouderde ge bouwen aan te passen. Van de Sande vroeg of er in 2017 gewerkt kan worden aan het verbeteren van de onderwijsvoorzieningen aan de Mo- lenvlietsedijk en Zoekweg. En of de gemeente hier zich ook verder zal gaan terugtrekken als gevolg van het hervormen van het gemeentelijk be leid. Volgens Hoek is met de finan ciering van de scholen wel rekening gehouden. Hij noemde de opmer king van Van de Sande een interes sante gedachte. „De bouw of ver bouw van de scholen is een logisch moment om dat in de voeren." q T -m ~m Voorzitter Flip de Rijke had er in de Stove een bijzondere bestuurs vergadering voor belegd. „Bij het officiële afscheid in mei hebben we geen cadeau gegeven. We wilden geen fles wijn geven omdat Rien geen wijn drinkt. We hebben je op de receptie niet helemaal recht ge daan. We gingen voor een duur zaam cadeau. Daar wilde ik wel mijn hersenen over pijnigen. Rien behoort tot de mensen die iets ex tra's verdienen van de SAS. Dat willen we onderstrepen met een mooi cadeau." Sinds de oprichting van SAS, veer tien jaar geleden toen Stavenisse 400 jaar bestond, heeft de stichting intensief met hem samengewerkt. Er is door SAS vaak gebruik ge maakt van de Stove, maar ook van Riens'ervaring bij het organiseren van evenementen. Ook als het dorpshuis niet werd gebruikt. Van Prooijen was ook regelmatig spon sor van de activiteiten van de stich ting. „Soms deden we het samen. Een groot deel van de Havendag bijvoorbeeld. Ongeacht hoe gek of moeilijke het ook was, je deed mee en zei altijd: „Nooit komt niet in ons woordenboek voor." Volgens De Rijke was er 'nooit een toege draaide rug, altijd een uitgestoken hand.' De voorzitter noemde een aantal hoogtepunten. „De playbackshow in 1999. Met een volle zaal. De deur zou bijna op slot moeten om dat er 350 mensen binnen waren. De bar draaide op volle toeren." De Rijke haalde ook het ontbijt aan op het Van der Lek de Clerq- plein bij het 400-jarig bestaan van het dorp in 1999. De beheerder maakte voor 452 mensen 'allerlei lekkernijen'. „Zelfs met een ge kookt eitje. Het was een hele pres tatie. Tot in de puntjes verzorgd en betaalbaar." Ook de fototentoon stelling van SAS was met 1200 be zoekers en de reünie van de open bare lagere school met ruim 500 bezoekers een enorm succes, zei De Rijke. Hij bedankte Van Prooij en die daarna het cadeau mocht uitpakken. 'Hartelijk dank voor 14 jaar fantastisch samenwerken', staat er in het gebogen glas gegra veerd. Wierkx vormen, met Barry van Ba- vel. de vaste bezetting van Percussi vity. Bij de presentatie deden ook Bart Polak en Reinier van Dis mee. En samen met de leerlingen van Concordia werd Conga Plus uitge voerd. Van Bavel, Brok en Mol ver zorgden een spetterende finale. Ook de slagwerkgroep van Wernhout Vooruit verleende medewerking. Percussivity gaat de cd gebruiken om zichzelf te presenteren voor concerten. Van Bavel: „Braderieën, festivals, het is allemaal fantastisch om te doen. Maar je moet het zelf zoeken, laten weten dat je er bent." De cd is verkrijgbaar bij Concordia, of via de Facebookpagina van Per cussivity. Aan de plannen voor woningbouw in Vestetuin in Tholen en het haven gebied in Sint-Annaland kleven de grootste financiële risico's. Deze en de financiële scenario's van andere grote projecten zullen burgemeester en wethouders in kaart brengen bij het voorbereiden van de startnoti tie over het hervormen van het gemeentelijk beleid. Wethouder Peter Hoek zegde dat donderdagavond toe in de gemeen teraad. De fracties van ABT en CU dienden een amendement. Ze wil den dat de gemeenteraad inzage kreeg in alle geactualiseerde exploi tatieberekeningen, winstprognoses en risico-analyses van de gemeente lijke bouwprojecten en van de bouwprojecten waarin wordt sa mengewerkt met andere partijen. CU en ABT vonden dat nodig om dat ze vrezen dat een aantal (bouw)projecten een forse vertra ging kan oplopen en dat de financië le resultaten negatiever uitvallen. Volgens deze fracties is dat al ge beurd bij het inhuren van projectlei ders. Fractievoorzitter Bram van de San de (CU) was in de commissie be stuurszaken akkoord gegaan met het voorstel om te kijken waar en hoe er hervormd kan worden. Hij kwam er na beraad in zijn fractie achter dat het beter was om dieper op de mate rie in te gaan. „We verwachten an dere ontwikkelingen bij de grote bouwprojecten. Door de langere doorlooptijd moeten ze bijgesteld worden. Het is nu al bekend dat de kosten van de projectleider voor het plan Havengebied in Sint-Annaland niet geheel worden terugverdiend." Ook de grondexploitatie van de sportvoorzieningen in Tholen komt te vervallen, zei hij. Het voorgeno men plan om Tholense Boys en Ee gedima te verplaatsen en een en an der te financieren met de opbrengst uit woningbouw, is van de baan. Volgens Van de Sande heeft ook de De gemeenteraad stond donderdag avond stil bij het overlijden op 22 september van oud- raadslid en oud wethouder Sjaak Moerland uit Scherpenisse. Dat gebeurde aan het eind van de vergadering. Burge meester Nuis vroeg iedereen om te gaan staan. Hij vertelde dat PvdA'er Moerland op geheel eigen wijze het raadslidmaatschap en het wethou derschap heeft vervuld. „Hij werd wethouder na het plotseling overlij den van Van Schetsen. Moerland heeft die handschoen opgepakt." Nuis zei getroffen te zijn door de plotselinge overlijden van de 63-ja- rige Moerland en 'vooral de tragi sche wijze waarop dat is gebeurd.' Bij de uitvaart in Bergen op Zoom was een delegatie van het gemeen tebestuur aanwezig. „Dat was voor zijn echtgenoot, dochter en schoon zoon heel belangrijk en is zeer op prijs gesteld. Er is daar ook op een open en eerlijke maner over hem gesproken. Dat was ook de wens van de echtgenote." Na die woor den namen b. en w. en de gemeente raad, maar ook de belangstellenden op de publieke tribune, een ogen- De cd heeft lang op zich laten wach ten. De opnamen zijn al in decem ber 2009 gemaakt in het repetitielo kaal aan de Zoekweg. Maar bij de productie, die de groep in eigen hand hield, zat veel tegen. En zo kan het gebeuren dat een aantal slagwerkers dat op de cd is te horen, inmiddels geen lid meer is van Per cussivity. „Ze zijn gestopt in ver band met hun studie", zegt dirigent Barry van Bavel. Hij kwam met het idee om de muzi kanten te laten ervaren hoe het is om een cd op te nemen. Kon als be roepsmusicus gebruik maken van zijn contacten. Eén van de leden fungeerde als sponsor en zo kon het idee uitgevoerd worden. Acht muziekstukken zijn opgeno men, waaronder twee van Marco Brok. De Steenbergenaar heeft de slagwerkleerlingen van Concordia onder zijn hoede. „We wilden de nummers zo veelzijdig mogelijk houden, solistische elementen naar voren laten komen", vertel van Ba vel. De opnamedag nam zestien uren in beslag. „Het afmixen en dergelijke is daarna in eigen uren gedaan. Dat kostte heel veel tijd." Bij de opname is het geluid zoveel mogelijk naturel gelaten. Percussivity beschikt over een uit gebreid instrumentarium. Een slag werkgroep is heel iets anders dan een drumband, zegt Van Bavel. „Een drumband is leuk. Maar als het niveau niet omhoog gaat, blijf je in hetzelfde gepre steken. Dan speel je alleen maar marsen." De Thoolse slagwerkgroep heeft nummers op genomen met Afrikaanse en Zuid- Amerikaanse ritmes. Gerben Dietvorst, Sente Mol, Tim van den Berge, Mare Pekelsma, Marco Scheermeijer en Marius --J Marien van Prooijen (rechts) is verrast door het cadeau van de stichting Actief Stavenisse van Flip de Rijke, Sanne Piasmans, Koen Hagenaars en Tina Hagenaars-Fortuin v.l.n.r 9

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5