Ds. N. den Ouden naar Maartenskerk 'Geleerd geen overhaaste beslissingen te nemen en collega's raad te vragen' Opletten bij F ranse chansons over liefde, geluk en andere emoties 'Straks toch een kale vlakte' Weer Thoolse Techniekdag Stadlander niet zo vernieuwend Familiewapens heemkundekring Jothleden worden jeugdadviseurs Geen platgetreden paden bij Maurits Fondse en Britta Maria Donderdag 18 oktober 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Stemmen van lezers Oud-predikant Herv. Gem. Tholen Dood gekookt Zilveren brandweerman Johan Dorst twijfelt over veiligheidsregio Buurman Drank op Blusdeken Tragiek Extra bus Stavenisse en Sint Philipsland Motortocht levert 2500 euro op Ik wil reageren op het bericht 'Stad lander meest vernieuwend' in de Eendrachtbode van 11 oktober. Daar ben ik het helemaal niet mee eens. Voorheen was ik ingeschreven bij Zuid-West Wonen. Ik wist niet dat er meerdere corporaties samen gevoegd waren en dat er één corpo ratie een andere naam had gekre gen. Nu wacht ik inmiddels al weer sinds 1 december 2009 op een wo ning in deze regio. Dit verzoek is 12 oktober 2012 door mijn dochter verlengd. Bij Zuid-West Wonen moest ik 20 euro betalen, vorig jaar bij Stadlander 30 euro. En nu weer 10 euro en nog geen woning. Zo lekker loopt het nu bij Stadlander. Ik heb 23 jaar op één plek gewtxmd, nooit geen schulden gehad, noch ru zie met de buren of andere bewo ners. Daar hebben ze bij Stadlander echter geen boodschap aan. Ik heb een zoon in Bergen op Zoom en twee kinderen in Zierikzee. Mijn si tuatie is bekend in Sint-Maartens dijk, Steenbergen, Dinteloord en Bergen op Zoom. Mijn huidige wo ning in Bruinisse wordt in 2013 ge sloopt. Voor 31 december a.s. moet ik eruit zijn. Nu heb ik helaas een woning moeten nemen in Ooster- land. Ik ben 65 jaar en hoe sociaal is Stadlander dan? Als ik bij mijn dochter - die 15 km verder woont - op de website kijk, dat lijkt de site van de woningcorporatie net een website van een makelaar. Kijk eens naar de website van www.woonnet- rijnmond.nl en voor de mensen die geen computer hebben, is er een krant. Daarop kun je via de telefoon reageren. Bekijk het en bel en hoor en zie hoe het allemaal werkt. Wat dit betreft heeft Stadlander toch een duidelijke achterstand. Mevr. J. Heijkoop-Scherpenisse, Bruinisse. Ds. N. den Ouden (42) uit Nieuw-Lekkerland komt naar de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Maartensdijk. Nadat hij extra bedenktijd had gevraagd, kwam zaterdag toch het goede nieuws voor de Maar tenskerk. De voormalige predikant van de Hervormde Gemeente Tho len komt opnieuw naar het eiland. Vermoedelijk is de intrede op bid dag, 27 februari 2013. Het zevende beroep van de Maar tenskerk werd daarmee bekroond. Op 23 februari 2011 nam ds. J. Jop- pe afscheid na ruim zes jaar in Sint- Maartensdijk te hebben gewerkt. Na twee jaar wordt de vacature ver vuld door ds. N. den Ouden, die het eiland goed kent. De Hervormde Gemeente Tholen nam in september 2002 na 4,5 jaar afscheid van een 'geacht en geliefd predikant' zoals ouderling F.W. Simons het in de af- scheidsdienst uitdrukte. De jonge predikant (toen 32), die naar de gro: te gemeente Genemuiden vertrok, werkte in Tholen samen met pasto raal medewerker P.M. van 't Hof, inmiddels zelf predikant bij de Her vormde Gemeente Oude Tonge. Ds. Den Ouden werd bij zijn af scheid in Tholen geprezen om zijn 'eerlijke en heldere preken'. „Hij bracht de prediking van de verzoe ning, maar geen algemene verzoe ning. Hij was zuiveren evenwichtig in de leer." Tijdens de catechisaties vonden er met jongeren 'stevige dis cussies' plaats. De ligging van de Hervormde Ge- I meente Tholen was en is anders dan die van de Maartenskerk. Bij de kerkscheuring in 2004 ging ds. Den Ouden over naar de Hersteld Her vormde Kerk. Daardoor kan hij vol gend jaar in de Maartenskerk gaan preken waarop gemeenteleden in Sint-Maartensdijk 'heel blij en dankbaar' reageren. De pastorie in de Hazenstraat krijgt volgend jaar weer bewoners. Ds. N. den Ouden Familiewapens. Dat is het onder werp van een lezing, woensdag avond bij heemkundekring Stad en Lande van Tholen. Heraldisch schilder Peter Koster uit Bergen op Zoom vertelt over de bijzonderhe den van zijn werk en de regels die gelden voor het kleurgebruik. Ook brengt hij de nodige literatuur mee over dit onderwerp. Wapenschilden dateren uit de middeleeuwse ridder tijd. Het uitzoeken van familiestam bomen, als hobby, heeft ertoe geleid dat de belangstelling voor familie wapens de laatste decennia is toege nomen. De bijeenkomst in De Wellevaete te Sint-Annaland begint om half acht. Ze is vrij toegankelijk en ook niet leden zijn welkom. De bijna volledig vernieuwde jonge- renraad Tholen volgt dit weekend een training tot jeugdadviseur. Elk jaar gaat de Joth in de herfstvakantie op trainingsweekend om de leden voor te bereiden op hun taken als jongerenraadslid. Tijdens het week end spreken de leden ook over mo gelijke activiteiten voor het komende jaar en geven ze een terugblik op de werkwijze van het afgelopen jaar. Zo wordt het systeem van vijf openbare en vijf besloten vergaderingen onder de loep genomen. De Joth bekijkt of ze dat wil blijven hanteren. In de laatste openbare jongerenraadsver- gadering van het jaar stuitte het sys teem op enkele praktische bezwaren, zoals het bespreken van notulen van de besloten sessies. Voor het eerst houdt de Joth samen met twee ande re jongerenraden een trainingsweek end. Ook die van Noord-Beveland en Reimerswaal doen mee. VERVOLG VAN VESTETUIN Henk Geluk (SGP) was die mening ook toegedaan. Zijn fractie zag ook kansen voor het centrum van de stad dat meer heeft dan alleen detailhan del. Geluk had minder moeite met sudderen. „Mijn opoe liet het eten lang sudderen, maar het resultaat was erg lekker." Volgens het CDA is het nodig om alle uitvoeringsplan nen en herstructureringsplannen in kaart te brengen. De werkzaamhe den die daaruit voortvloeien zouden klaar moeten zijn voor de opening van VesteTuin. Volgens Henk Nieuwenhuis (PvdA) is het in de binnenstad al mis gegaan bij de aanleg van de brug over de Eendracht in 1928. Toen zijn er aan de Eendrachtsweg panden gesloopt om de tram ruim baan te geven. „Het middeleeuwse stratenplan is doorbroken. Zeg maar dood ge kookt. Bijna negentig jaar later heb ben we daar nu een beetje spijt van. We zitten nu met de gebakken pe ren." Hij zag evenwel nog voldoen de mogelijkheden om het centrum meer leven in te blazen. „Als bewo ner van de binnenstad ben ik nog niet verzuurd, h(X)r." Wethouder Jan Oudesluijs verde digde de ingeslagen koers. De amb tenaren die zich met beide gebieden bezig houden weten wat er gaande is, zei hij. „Een aantal keren per jaar overleggen ze met bewoners in de binnenstad en met ondernemers die de wens kenbaar hebben gemaakt om hun winkels goed bereikbaar te houden." Die contacten onderhoudt wethouder Frank Hommel van eco nomische zaken. De notitie wordt het eerste kwartaal van volgend jaar verwacht, zei hij. De gemeenteraad ging unaniem akkoord met het voorstel. Jansen verwacht dat de roep om ver betering ook in daden worden omge zet. „Het gaat niet alleen om de Een drachtsweg, maar om de hele entree van Tholen. Als iemand Tholen bin nenkomt, moet hij kunnen zeggen dat het er leuk uitziet." Daar ont breekt het nu volgens hem aan. Dat geldt zeker voor plan Noord. „Dat is toch een kale vlakte straks. Stel dat de tweede fase en de derde fase op geschort worden omdat er geen wo ningen worden verkocht. Wat dan?" Volgens Jansen wordt in de binnen stad nu volop gewerkt. In opdracht van de gemeente wordt het oude stadhuis aan de Hoogstaat opge schilderd. Volgens Jansen zijn er on dernemers die hun winkelpanden in de verf zetten en bewoners die hun huizen een likje»verf geven. „Aan de ondernemers en de bewoners ligt het niet. Het gaat nu om de bijdrage van de gemeente. Ik ben blij dat ze het belang van een goede bereikbaar heid inzien. Er is behoefte aan par keerruimte. Als mensen kunnen par keren, komen ze in de winkel en heb je omzet. Heb je omzet, dan komen er nieuwe winkels." Het goede voorbeeld geeft volgens de voorzit ter projectontwikkelaar Hectors die aan de Eendrachtsweg nu apparte menten bouwt met winkelruimte op de begane grond. Postcommandant Johan Dorst van Sint-Maartensdijk: „Veiligheidsregio? Wij zijn er honderd procent voor de inwoners van dit dorp." „Ik heb mijn twijfels", zegt Johan Dorst over het nut van de veilig- hcidsregio. De ploegleider van de hlusgroep Sint-Maartensdijk viert zijn 25-jarig jubileum bij de vrijwillige brandweer. Hij heeft twee jaar geleden meegemaakt dat de Wet Veiligheidsregio van kracht ging. De wet vervangt de Brandweerwet uit 1985. Met als doel de veiligheid voor de burgers te vergroten. Rampen en crises zijn, zo is de achterliggende gedachte, niet aan gemeentegrenzen gebonden en door samenwerking tussen de diverse hulpdiensten, waaronder de brandweer, wordt de kwaliteit van de hulpverlening verbeterd en worden mogelijk kosten bespaard. De argumenten hebben de 49-jarige Dorst nog niet kunnen overtuigen. „De veiligheidsregio's zijn opgelegd door het ministerie van Binnenland se Zaken. De vorming ervan loopt al tien jaar. De regels bestaan, maar echt lopen doet het in Zeeland nog niet. Onze provincie telt dertien ge meenten. Die worden op afstand be stuurd. Vanuit Middelburg. De lei ding wordt dus anders. Maar ook of we voldoende materiaal houden, zo als nu in de gemeente Tholen, dat weten we nog niet. Natuurlijk zijn we hier op Tholen een beetje ver wend. We zijn voltallig. We hebben een goede tankautospuit. Goede spullen. De het gemeentebestuur staat voor 110 procent achter ons. Meer hebben we niet nodig. Onze blusgroep is er voor Sint-Maartens dijk. Om onze inwoners te helpen. Onze taak ligt hier. En wat er in Middelburg gebeurt? Het zal wel." Dorst denkt dat het instellen van een veiligheidsregio vooral een kosten factor is. Hij is er niet blij mee. .Juist dat onbekende, al die veran deringen, maakt me een beetje bang. In een opwelling heb ik wel eens gedacht: Ik stop er mee. Maar na een nachtje slapen, was dat ge voel weer weg." Dorst is brandweerman in hart en nieren. Het blus- en reddingswerk komt bij hem en zijn teamgenoten op de eerste plaats. Dat wil niet zeg gen dat zijn gezinsleven daar onder lijdt. Mocht het eten op tafel staan, of was hij bijvoorbeeld bezig met een overhoring van een proefwerk van zoon (19) of zijn dochter (15): „Zodra de pieper gaat, ben ik weg. Daar moeten ze thuis wel voor de volle honderd procent achter staan." Ooit werd Dorst voor een brand weerkennismaking uitgenodigd door buurman Hans Priem. "Ik werkte op het dorp en raakte aan de praat met Hans. Die zat bij de vrijwillige brandweer en vertelde dat ze men sen nodig hadden. Die zocht hij het eerst onder zijn kennissen. Ik liep een avondje mee. sprak er thuis over en dacht er goed over na. want er gaat veel tijd in zitten. De opleiding van drie jaar is zwaar. Daarna zijn er oefeningen, cursussen, wedstrijden en vergaderingen. En ik zei ja." Dorst zette zich volledig in en klom in de brandweerhiërarchie op naar de huidige post van postcomman dant. Een functie die nu betiteld wordt als ploegleider. Dat betekent dat zestien brandweerlieden, waar onder twee vrouwen (zie het verhaal van de oudste brandweervrouw van Nederland Addie Giljam vorige week in de Eendrachtbode) en een vrouwelijke collega van 35 jaar naar deze brandmeester moeten luisteren. Die discipline gaat volgens Dorst al leen op als zijn leiderschap door het team wordt geaccepteerd. „Als de brandmeester niet door de groep wordt gedragen, gaat hij een slechte tijd tegemoet", is zijn overtuiging. Dorst ervaart dat zijn werkwijze, zo als het hebben van geduld en veel vuldig gesprekken voeren met de manschappen, tot een hechte een heid leidt. „Ik heb in die 25 jaar ge leerd geen overhaaste beslissingen te nemen en zo nodig raad te vragen aan collega's." Dorst kijkt met veel genoegen terug op het werken met zijn team. Zonder al te veel in details te treden roemt hij de inzet van de ploeg. Een inzet waardcx»r ze levens hebben kunnen redden. En als hij dan toch voorbeelden moet geven noemt hij de timmerfa briek De Pluumpot. Een uitslaande brand, maar waarbij geen slacht offers zijn gevallen. „Voordeel was dat we als Smurdiekse bluspost die fabriek van binnen en van buiten kenden. Voordat bijvoorbeeld de hulp uit Stavenisse kwam, hadden wij de brand al onder controle", wijst hij op de snelheid van de inzet. Wat hem ook bijblijft, is het grote aantal auto-ongelukken op Tholen de afgelopen 25 jaar. „Vooral eind jaren '90 waren vervelende jaren door een groot aantal ongelukken met jonge mensen." Dat kwam mede door een combinatie van slecht weer, slik op de weg en drank op. Het team heeft hij er talloze uit de sloot moeten vis sen. „Drank op of niet. Wij gaan voor iedereen. We maken geen on derscheid. Oud of jong, we helpen iedereen zo goed we kunnen." Voor een beloning hoeft de ploeg het niet te doen. „We krijgen naderhand maar weinig reacties. Soms een kaartje of een taart. Maar dat hoeft ook niet. Wij ervaren het werk als geslaagd als de brandweerwagen snel in de juiste positie staat en we als een geoliede machine kunnen gaan blussen of een auto uit het wa ter kunnen halen. Het is geweldig als je daarbij mensenlevens hebt kunnen redden." Soms loopt het niet goed af. ..Dan houd je een tijd de nare beelden op je netvlies. Als er familieleden van het slachtoffer ter plaatse komen, dan moet je die soms tegenhouden. Bij ernstige ongelukken is het vaak beter dat de nabestaanden dat niet zien. Gelukkig is de politie dan ter plaatse om dat uit te leggen. Maar wij zijn er vaak eerder dan de politie omdat die soms onderbemand is en dan moeten wij dat doen." De voorman/timmerman bij Kok Bouwgroep in Bergen op Zoom is overdag niet beschikbaar. Maar het minimale aantal van zes man voor een blusteam wordt altijd gehaald. „De uitruktijd is maximaal vier mi nuten. Dat haal je niet als je te ver buiten de post werkt." Dorst is nog steeds gemotiveerd. „Een beetje vanwege de uitdaging. Je gaat ergens naar toe waar anderen vandaan gaan. Je weet niet watje te genkomt. Maar het is vooral behulp zaam willen zijn." Dorst heeft nog wel een paar tips voor de inwoners. „Allemaal een blusdeken in huis. En een brandblus sertje. Die zijn echt niet zo duur als je bedenkt wat de gevolgen van een brand kunnen zijn. En natuurlijk r<x>kmelders. En mocht het onver hoopt toch misgaan, dan zijn wij snel ter plaatse." Maurits Fondse en Britta Maria worden na de voorstelling met bloemen beloond door Bea Fondse, de moeder van Maurits. Een foto met een hartstochtelijke omhelzing van zangeres Britta Maria en oud-Tholenaar en pianist Maurits Fondse bij een aankondiging van Un Honune et Une Femme tekent de sfeer van het programma met Franse chansons waarmee het duo in den lande optreedt. Zaterdag wa ren ze in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer om voor circa zeventig toe hoorders te zingen over liefde, geluk en andere emoties. Wat bij binnenkomst gelijk opvalt, is dat het duo weinig rekwisieten op het toneel gebruikt. Er staat een piano, een keyboard en een gitaar. En het enige dat er muzikaal amper toe doet is een koffertje met een paar witte handschoenen, een foto van Serge Gainsbourg, van Charles Az- navour, een afscheidsbrief en een 45 toerenplaatje van de soundtrack van de film Un Homme et Une Femme, de titel van de voorstelling. Fondse studeerde ooit economie, maar wisselde cijfers en diagrammen al snel in voor de noten op de noten balk. Hij speelt in hotels, in musea, tijdens jazzfestivals, op bruiloften en huwelijksinzegeningen en in theaters. Zij is zangeres en zangdo cente en beiden verloren hun hart aan Frankrijk en aan de jazz. Het zangduo beloofde zijn publiek zaterdag tenminste 19 nummers. Pu bliek dat het moest doen zonder pro gramma, maar wel een globale uitleg kreeg over de inhoud. Liefhebbers van het Franse luisterlied die de be kende werken van Piaf. Aznavour, Boyer of Jacques Brei hadden ver wacht, kwamen bedrogen uit. Het zangduo bleek niet van plan zater dagavond het publiek deze lolly's in de mond te stoppen. Dus dat bete kende: opletten geblazen en naast het luisteren naar de korte uiteenzettin gen, meevertalen en meegenieten. De binnenkomer, Bienvenue. beloof de een avond waarvoor de fans (er zat heel wat aanhang in de zaal) het puntje van de stoel konden opzoe ken. Als Britta naar de koffer loopt en de handschoenen aantrekt, voert ze de toehoorders mee met oma naar Parijs. Zo ontstaat onmiddellijk dat muzikale Franse sfeertje waardoor je zelfs de schilders op Mont Martre van vroeger herkent. Tegenwoordig zijn het daar vooral anderstaligen die zich bezighouden met het snelteke- nen van toeristen. Maria heeft het stemtype dat zich het gemakkelijkst richting alt laat verta len. Maar net met dat beetje hese keelgeluid en af en toe een flinke uit haal, hoor je toch iets van Edith Piaf langskomen. Pianissimi Een paar laatkomers zoeken met ex cuses richting publiek snel een plaatsje en kunnen zich laten mee voeren op het sterke ritme van de ti telsong Un Homme et Une Femme waarbij Fondse met een fraaie bo venstem het 'Je t'aime' in de tekst accentueert. Met gevoel voor dramatiek haalt Britta de brief uit het koffertje te voorschijn. Een brief van ene Pierre aan zijn Helène waarin hij haar mee deelt niet meer van haar te houden. Het meest aandoenlijke in het num mer zijn de piarfissimi van de zan gers. Zodat het af en toe jammer is dat ze zo enorm worden versterkt. Het wordt een avond vol liedjes met een boodschap. Liedjes met inhoud. Liefdesliedjes. „Liefde maakt afhan kelijk", constateert de zangeres in haar programmatoelichting. Een pro gramma waarnaar de trotse moeder en vader van Maurits Fondse op de tribune met aandacht luisteren. Een tribune met overigens overwe gend grijs haar. Toch lopen er in de pauze twee kinderen rond. Mare (9) en Verne (6) Venekamp uit Tholen. Ze logeren bij oma en mogen die avond laat naar bed. Mare beweert dat ze de muziek mooi vindt. Zelf zingt ze ook. "Maar wel onder de douche", grinnikt ze. Als de bel aangeeft dat de koffietijd voorbij is, is het tijd voor een num mer van Charles Aznavour. Em- menez-moi (Neem me mee). Dan blijkt dat niet alleen het toneel sober is ingericht, maar dat de artiesten hun jasjes hebben uitgetrokken waardoor het is alsof ze zich com pleet hebben verkleed. Hoe eenvoud toch daadkracht heeft. Dat op enig moment de microfoon van Maurits het laat afweten, is maar een paar momenten storend. De man heeft van nature een flinke stem zo dat de duetten beperkt aan glans ver liezen. Voor de zanger Serge Gainsbourg (artiestennaam van de Parijzenaar Lucien Ginsburg) was in het pro gramma een aanzienlijke rol wegge legd. Britta had zijn foto op de piano gezet en betitelde deze rokkenjager als 'de man met de bolle ogen en de flaporen.' Vast staat dat hij iets had met Brigitte Bardot en met het nummer Je t'ai me...moi non plus een wereldhit had. Het duo zong van hem onder meer het songfestival liedje Poupee de cire en Je suis venu te dire. Fondse toonde zich daarin niet alleen een meester in de begeleiding op de piano, maar ook verbaasde hij door zijn vakmanschap op keyboard, gi taar en accordeon. Hoewel hij op het laatste instrument alleen op de toet sen speelde en de knoppen onbe roerd liet. Met Britta aan de piano werd de tra giek in de muziek hoorbaar en kon, met het nummer Petit Herman, waar in zij haar fraaie kopstem liet horen, tot de hoogtepunten kon worden ge rekend. "Padam, padam, padam. Cet air qui m'obsède jour et nuit", klonk het als een van de laatste nummers. Met de ze Franse klassieker van Edith Piaf kon Britta Maria uitstekend uit de voeten. Lekker rauw in de hoogte en subtiel terughoudend in het lage re gister. Zo hoorde je de nachten van Parijs en zag je de zwervers onder de bruggen over de Seine. En daar was het terecht enthousiast applaudisserende publiek eveneens voorgekomen. Buslijn 43 vanuit Sint Philipsland en lijn 44 vanuit Stavenisse maken vanaf december in de ochtend een extra rit naar Goes. De uitbreiding van de dienstregeling is één van de maatregelen in het verbeterplan voor het openbaar vervoer in Zee land voor 2013 en 2014. Daarvoor hebben de vervoersbedrijven Veo- lia Transport en Connexxion de handen ineengeslagen. Daarmee sluiten ze aan op de ambitie van de provincie Zeeland om tot één bus concessie voor heel Zeeland te ko men. Nu zijn dat er nog drie: Zeeuws-Vlaanderen (Veolia) en Midden- en Noord-Zeeland (Con nexxion). Doordat er minder geld beschikbaar is, is gezocht naar slimmere vormen van openbaar vervoer, om ook de kleine kernen te blijven bedienen. Zo is de buurt bus, bestuurd door vrijwilligers, uitgebreid. Ook worden in Mid den-Zeeland de bustijden aange past naar het één treinsysteem van de NS, dat vanaf 9 december in gaat. De huidige intercitytreinen gaan om het half uur rijden en stoppen op elk station in Zeeland, wat aanpassing van bustijden ver eist voor een betere aansluiting. Op donderdag 15 november wordt in Meuivliet in Tholen weer de Thoolse Techniekdag gehouden voor leerlingen uit groep acht van de basisscholen. De dag is bedoeld om meer kinderen te interesseren voor techniek. Er doen Thoolse be drijven aan mee uit de installatie techniek, de metaal en de bouw, plus VMBO-leerlingen van het Westerpoort en het Calvijn college. Andy van de Velde uit Tholen die de dag organiseert vertelt dat er spe ciale stripverhaaltjes zijn is ge maakt om de leerlingen warm te maken voor techniek. Te zien op www.timmie-metsie.nl. De motortoertocht van de Kiwanis- club Tholen heeft 2500 euro opge leverd. Meer dan 35 motorrijders meldden zich aan de start voor een rit door Zeeland vanuit Tholen. Het bedrag wordt besteed aan het lande lijke Kiwanis tetanusproject. VERVOLG VAN HAVENGEBIED Er zijn principiële keuzes gemaakt voor het intern opleiden van eigen projectleiders en het vrijmaken van capaciteit daarvoor bij de gemeen te. Gekozen is voor het in huis hebben van specifieke juridische, financiële en planologische deskun digheid. „Al lerende zijn er forse verbeterstappen gezet, maar er is leergeld betaald, dat zich bij Veste Tuin Tholen, nieuwe basisscholen Sint-Annaland en Haestinge Sint- Maartensdijk heeft uitbetaald. „Maar we zijn nog niet waar we wezen willen. De complexiteit van projecten neemt alleen maar toe. Er kunnen en moeten zowel politiek- bestuurlijk als ambtelijk nog ver dergaande verbeterslagen worden gemaakt." VERVOLG VAN WATERSCHAP Het waterschap stelt dat de stijging van de waterschapslasten voor de inwoners rond de inflatie (2,3 pro cent) uitkomt. De watersysteem heffing voor ingezetenen stijgt naar 82,14 euro, die voor ongebouwd naar 62,47 euro per hectare. En voor gebouwd komt ze uit op 0,0564 procent van de WOZ-waar- de. Zuiverings- en verontreini gingsheffing blijven volgend jaar gelijk: 53,13 euro per vervuilings eenheid. De watersysteemheffing voor natuurterreinen blijft 4,93 eu ro per hectare. De in de begroting voor 2013 geraamde totaalop brengst van bijna 80.4 miljoen euro ligt twee procent hoger dan in de begroting van dit jaar. VERVOLG VAN VAK ANTIE Vandaag, op de laatste dag van de vakantiebijbelweek gaat het over de wijze en dwaze bouwer. In deze ge lijkenis wordt het verschil duidelijk tussen een kind van God en een on bekeerd mens. Aan de vakantiebijbelweek doen verschillende vrijwilligers mee. „Een vaste club", zegt Krijger. „Veelal leden uit de kerkenraad, maar ook ouders van kinderen." Dinsdagochtend krijgen Zwalua en Krijger bijval van Gerrie Schilper- oord, Leny Berkey, Suzanne Baaij, Joost Krijger, Jantine Pollie. Majun- ca Goedegebuure, Anja Everaers en Eefje Burger. Vanmiddag sluit de Bijbelweek tra ditioneel af met pannenkoeken. „Gemaakt met meel van Van Gorsel, van molen de Verwachting uit Tho len", zegt Zwalua. „En de appels die we als 'snack' eten hebben we ook gekregen." De middag sluit af met een bingo. Aansluitend houdt domi nee Scheurwater zondagmiddag om vier uur een kinderdienst. Daar zin gen de kinderen uit volle borst het themalied Steengoed, keigaaf, dat ze eerder die week instudeerden. Ook lezen ze Jesaja 26:4; Vertrouw op de Heere tot in der eeuwigheid; want in de Heere is een eeuwige rotssteen. Toepasselijk voor het thema, steen goed, keigaaf.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3