Aanpak binnenstad niet laten sudderen bij bouw Vestetuin IITVERKOOPSHOWl Lichte verhoging heffingen waterschap Scheldestromen Projectleider havengebied Annaland kost bijna 9 ton 'Niet wachten met opknappen van Eendrachtsweg in Tholen ESSELINK Kinderen zingen, borduren en tekenen na horen van Bijbelverhaal [SSELINK KACHEL HAARD 4 IBlay J m 11 Slap in de bouw, slap bij welstand Twee teams naar Alpe d'HuZes Opnieuw asfalt voor Gankelweg Donderdag 18 oktober 2012 68e jaargang no. 49 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Er moet haast gemaakt worden met het opknappen van de Eendrachtsweg in Tholen. De straat moet een belang rijke verbinding worden tussen het centrum van de stad en de nieuwe woonwijk met winkels in Vestetuin. Burge meester en wethouders gaan een notitie maken over de aanpak van de binnenstad en zullen de werkzaamheden aan de Eendrachtsweg daar een belangrijke plaats in ge ven, bleek donderdagavond in de gemeenteraad. Rabobank Onvoldoende sturing Op de investeringslijst van het waterschap Scheldestro men voor volgend jaar staat het vervangen van de verou derde roosterreiniger van de waterzuivering in Sint- Maartensdijk. Ook wordt het laatste stuk van de Stoofweg bij Sint-Annaland aangepakt. Het waterschap Scheldestromen verhoogt volgend jaar de tarieven van de heffing voor ingezetenen, gebouwd en ongebouwd met respectievelijk 1,67 procent, 5,03 procent en 4,62 procent. imabo Dwaze bouwer Risico's Vestetuin en Havengebied Tholenaren zuinig met geld uitgeven Deze week De inhuur van een externe projectleider voor begeleiding van de plannen rond het havengebied in Sint-Annaland heeft de gemeente 883.535 euro gekost. Voor de impuls Sint-Maartensdijk/Scherpenisse is 179.072 euro uitgege ven aan projectbegeleiding. Totaal dus 1.062.607 euro. Dat blijkt uit een onderzoek naar de inhuur van project leiders dat b. en w. hebben uitgevoerd na aanneming van een motie van de Christenunie, vorig jaar juni. Goudsmid Rens in Kunstuur Avro Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Slabbecoornweg 43, 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602440 Aan de Eendrachtsweg worden momenteel woningen gebouwd. Voorzitter Niek Jansen van de On dernemersvereniging Tholen hoor de het op de publieke tribune met instemming aan. „Ik ben blij verrast dat het eindelijk gaat draaien. Het is heel belangrijk dat de binnenstad aan de beurt komt. Er is op alle fronten aandacht voor. Wij zijn erg benieuwd naar de notitie." Het is des te actueler nu de gemeen te van de Raad van State groen licht heeft gekregen voor de vestiging van twee supermarkten, een bloe menwinkel en verswinkels in het te bouwen complex met 30 huurap- partementen aan het Terreplein. Volgens wethouder Peter Hoek kan er binnen 'enkele maanden' met de bouw worden begonnen, liet hij vo rige week na de uitspraak van de hoogste bestuursrechter in ons land weten. B. en w. verstrekten eerder al een omgevingsvergunning voor de bouw van de eerste fase van het plan Vestetuin. Daartegen loopt nog een bezwaar van Autobedrijf Van Burgh. Op dit bezwaar zullen b. en w. binnenkort een beslissing ne men. Jansen verwacht niet dat de vesti ging van de supermarkten met vers winkels en bloemenwinkel de bin nenstad leeg zal zuigen. „Als dat klaar is, rekenen we op een dipje in de binnenstad. Over het algemeen duurt het maar kort. Het is immers een nieuwtje. Maar als er nog een dipje bovenop komt omdat de bin nenstad opgebroken wordt, dan wordt het lastig. Dan haken de men sen af. De politiek is daar nu van doordrongen." De binnenstad maakt onderdeel uit van het masterplan Tholen. Het budget van 75.000 euro per jaar voor de projectleider en het uitvoe ren van maatregelen, sneuvelde bij de bezuinigingen die de gemeente raad doorvoerde. Er is ook nu geen geld om het centrum projectmatig aan te pakken. Er komt geen pro jectleider. Ambtenaren gaan de kar trekken in overleg met onderne mers, organisaties, particulieren en bewoners. Met andere woorden de huidige manier van werken wordt voortgezet. Wel drongen de fracties in de commissie bestuurszaken aan om een koppeling tussen de binnen stad en Vestetuin in de plantten op te nemen. Het college paste het raads voorstel daarover aan. De meeste fracties benadrukten dat Vestetuin en binnenstad elkaar zouden moeten gaan versterken. Een andere zaak die tegen het licht gehouden moeten worden, is het te gengaan van leegstand van winkels. Het pand aan de Eendrachtsweg waar C1000 en later De Zeeuwse Partijhandel en Landgraaf (beiden failliet) in waren gevestigd, staat leeg. Ook zou gekeken moeten wor den wat de toegevoegde waarde is van Tholen als vestingstad. Verder verdienen de ontwikkelingen in het havengebied in kaart te worden ge bracht. Al deze onderwerpen moe ten de zaken die in het masterplan Tholen uit 2009 staan vermeld, aan vullen. De kwestie is ook actueel geworden nadat bekend was geworden dat de Rabobank onlangs besloot het kan toor Brugstraat/Eendrachtsweg te gaan sluiten. Volgens Jaap Hage (CU) is het niet de eerste en de laat ste zaak die er weggaat, zei hij don derdagavond in de gemeenteraad. „Wat blijft er over van de binnen stad? Moet het een nieuwe functie krijgen en beter bereikbaar worden gemaakt?" Volgens hem gebeurt er nu onvoldoende. ,Je mag het niet laten sudderen. Als je het nu op een laag pitje zet, is het te laat." Volgens hem is er daadkracht nodig. „Pak het integraal aan." De aanpassing die b. en in het voorstel deden, was volgens hem een stap in de goe de richting. Alle fracties zaten op die lijn, behalve ABT. Fractievoor zitter Han van 't Hof zag de koppe ling tussen de binnenstad en Veste tuin niet zitten. „Het zijn verschillende doelgroepen." Hij vond dat het voorstel van b. en w. niet ver genoeg ging. Hij brak een lans voor het soepel hanteren van bestemmingsplannen voorde detail handel en de horeca. De VVD stak wel in op de koppe ling tussen beide gebieden. Jack Werkman pleitte er namens de libe ralen voor de Eendrachtsweg eer der op te knappen zodat het gelijk loopt met de ontwikkeling van Vest etuin. Volgens hem is de binnenstad de plek voor speciaalzaken, zoals een bakker en een slager. Hij zei dat de VVD in. beide gebieden wil stu ren op verscheidenheid in het aan bod. „In de binnenstad alles in een tasje. Alles in de koffer in de Veste tuin." Dat bevreemdde Jaap Hage omdat er al plannen zijn voor een aantal dagwinkels bij de supermark ten. „Wilt u dat nu herzien?" Werk man antwoordde dat zijn fractie zo veel mogelijk speciaalzaken in de binnenstad wil. Verder wilde hij eerst de notitie van het college af wachten. Ook de horeca en de cul tuurhistorie kunnen er volgens hem versterkt worden. ZIE VERDER PAGINA 3 In 2003 werden de eerste 25 mille uitgegeven voor de havenplannen in Sint-Annaland en in 2010 was het bedrag al opgelopen tot 172.486 eu ro. In dat jaar werd pas aan de im puls Sint-Maartensdijk gewerkt met 63.104 euro voor externe projectbe geleiding. Vorig jaar kostte de im puls 115.960 euro. De afdeling per soneelszaken was niet geraadpleegd voor de aanstelling, noch was er vooraf overleg met het inkoopbu reau. Bij de accountantscontrole werd deze afwijking niet als een formele (vorm)fout aangemerkt. CU-fractievoorzitter Bram van de Sande stelde donderdagavond in de gemeenteraad vast, dat de bijna 9 ton projectkosten in Sint-Annaland niet geheel terugverdiend worden. Inmiddels heeft Gerard Kooiker, al vele jaren ambtenaar ruimtelijke or dening bij de gemeente Tholen, de taken van extern projectleider Hen- ny Weeda in Sint-Annaland overge nomen. Kooiker is ook projectleider bij VesteTuin Tholen. Voor de im puls Sint-Maartensdijk is Wout van Alphen als externe projectleider nog wel aangebleven. De resultaten van het onderzoek le ren, dat het aan voldoende sturing heeft ontbroken. Bij de aanvang van de inhuur was niet helemaal duidelijk dat de toekomstige grond exploitatie voldoende ruimte bood qm de kosten terug te verdienen. B. en w. zorgen voortaan voor duide lijke afspraken tussen de budget houder van een groot ruimtelijk plan en het planeconomisch team, waarin ambtenaren van de afdelin gen ruimtelijke ordening en finan ciën zitting hebben. Projectmatig werken en publiek-pri- vate samenwerking tussen gemeente en projectontwikkelaars was bij de aanvang van het havenplan Sint-An naland in 2003 nog geen ingevoerde wijze van werken. „De organisatie was daarop niet ingericht en de erva ring en deskundigheid ontbraken", stellen b. en w. nu vast. „Er werd een passief grondbeleid gevoerd bij plannen als Stadszicht I, Molenhoek en Slachtveld in Tholen. De contrac ten tussen de gemeente en de ont wikkelaars waren - achteraf bezien - gebrekkig en hebben bij de uitvoe ring de nodige juridische en finan ciële problemen gegeven." Volgens het college is er inmiddels sprake van een koerswijziging en een cul tuuromslag, zowel bestuurlijk als ambtelijk. Er zijn gerichte trainin gen en opleidingen verzorgd voor alle betrokken medewerkers. ZIE VERDER PAGINA 3 Investering drie ton in rooster zuivering Sint-Maartensdijk In 2013 geeft Scheldestromen 55 miljoen euro uit aan lopende en nieuwe investeringen (en ontvangt daarvoor 25 miljoen aan subsidies). Aanleg van het resterende stuk fietspad langs de Stoofweg (tot de kruising met de Veilingweg) in Sint-Annaland is één van de projec ten. Verder functioneert de roos terreiniger van de rioolwaterzui veringsinstallatie in Sint-Maartens dijk niet meer. Hij wordt vervangen door een perforatierooster. Er is drie ton voor gereserveerd in de be groting 2013. Die begroting staat onder druk. Daar zijn meerdere oorzaken voor. De verhoging van het btw-tarief van 19 naar 21 procent is er een van. Verder valt de jaarlijkse divi denduitkering van de Nederlandse Waterschapsbank weg (1,7 miljoen euro), evenals de bijdrage van het Rijk voor de muskusrattenbestrij- ding (zes ton). Ook is een bijdrage ingevoerd voor het hoogwaterbe schermingsprogramma. Die loopt voor Scheldestromen op van 1,8 miljoen dit jaar tot 42 miljoen in 2014. Het zijn tegenvallers die wor den opgevangen door intern te be zuinigen. Zo wordt voor de salaris sen van de medewerkers de nullijn gehanteerd. ZIE VERDER PAGINA 3 „„„„„O-O,— Vakantiebijbelweek Oud-Vossemeer steengoed en keigaaf Steengoed en keigaaf. Daar draaide het dinsdagmorgen allemaal om op basisschool De Ark in Oud-Vossemeer. Voor de vijfde keer organiseerde de evangelisatiecommissie van de Hervormde Gemeente de vakantiebijbel week. Met 56 aanmeldingen was de belangstelling nog nooit zo groot. De kinderen, veelal meisjes, gingen na het bidden en luisteren naar een Bijbel verhaal, aan de slag met tekenen, borduren en het versieren van een kei. Alles wat de kinderen doen, is gekop peld aan een Bijbelverhaal. Gisteren was dat het verhaal van David en Go liath. De jongens maakten een houten schild, de meisjes tasjes van tafelzeil. Dinsdag, de eerste dag van de vakan tiebijbelweek, zijn er ruim vijftig kin deren naar de school gekomen. Een topdag, noemt Marja Zwalua hét. .Zoveel kinderen hebben we niet eer der gehad." Zij organiseert nu voor het vijfde jaar samen met Sandra Krij ger en Louise van Gorsel de week. Dat doen ze vanuit de evangelisatie commissie van de Hervormde Ge meente. Het materiaal voor het pro gramma komt van de Hervormd Gereformeerde Jeugdbond (HGJB). Daar komt ook het themalied steen goed, keigaaf vandaan, dat de kinde ren in drie dagen tijd uit hun hoofd le ren. Volgens Krijger zijn er niet alleen kinderen uit de kerk onder de deelne mers. „We zien. ook nieuwe gezich ten", zegt ze. „Het is herfstvakantie; veel kinderen nemen nichtjes, neefjes of vriendjes mee." Waaronder ook kinderen die normaal gesproken niet naar de kerk gaan, denkt ze. Het en thousiasme is bij de kinderen groot, vertelt Zwalua. „Het is ontzettend ge zellig en je ziet de kinderen genieten." Bij het thema Steengoed, keigaaf ho ren volgens Krijger alle verhalen die met stenen te maken hebben. Zo ma ken dinsdagochtend de allerkleinsten een borduurwerkje van een man die een zware steen voortsleept. De oude re kinderen in de andere klas versieren een steen met ijzerdraad. „Het moet een soort memohouder worden", legt Zwalua uit. Zie verder pagina 3. i r. ,UO« »TEB0«0 OKTO."-N immÊ*'ÊÊÊIII*BVK^ *itMWkva^\iindMmmzMm*l_ Showtijden: vrijdag 26 oktober van 10.00-21.00 uur, zaterdag 27 oktober 10.00-16.00 u Advertentie I.M. Na het bidden, zingen en luisteren naar een Bijbelverhaal, gaan de kinderen druk aan de slag met het maken van borduursels en tekeningen. mz'N2_J EN VERDER... Centrum voor Jeugd en Gezin minder gebruikt dan verwacht Ds. N. den Ouden nieuwe predikant voor Maartenskerk PROBEER IEMANDS KWETSBARE PLEK TE ONTDEKKEN, DAN WEET JE WAAR JE HEM NIET MOET RAKEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Dat het slap is in de bouw, is ook te merken aan het aantal aanvragen voor een omgevingsvergunning bij de welstandscommissie. Maandag ochtend kreeg de commissie niet meer dan vijf bouwaanvragen ter bespreking, drie vooroverlegplan netjes en één handhavingszaak. Het betrof bovendien relatief kleine bouwplannen. Voor een dakkapel, het verlengen van een schutting en het uitbreiden van een woning. Bin nen drie kwartier stonden de twee architecten Gerhard Vermeulen en Anthonie Dieleman en burgerlid Jan Geluk weer buiten. Een record. Gewoonlijk komen er ook bezoe kers om hun plan toe te lichten, maar dat was nu ook niet het geval. Stavoord6 doet op 5 en 6 juni vol gend jaar met twee teams mee aan Alpe d'HuZes. „Vorige week hadden we reünie en toen is de belangstel ling gepolst onder de deelnemers van afgelopen juni", zegt voorzitter Ivo Slokkers. Er zijn twee teams aangemeld, en die zijn ook verze kerd van deelname. „In de teams heeft Oud-Vossemeer nu de over hand, waar dat de vorige keer Sint- Annaland was." Zal het gros de Franse berg opfietsen voor het goede doel, drie mensen hebben aangege ven te gaan lopen. Daarom zal de eerste sponsoractiviteit, een spin- ningmarathon bij Salus op 30 no vember, ook een onderdeel bandlo pen kennen. Bij de zestien mensen in de twee teams kunnen nog Thoolse deelnemers komen aan Alpe d'Hu- zus, waarvoor de inschrijving nog niet is geopend. De eerste deelname van Stavoord6 aan Alpe d'HuZes heeft 83.283,89 euro opgeleverd voor het goede i doel: KWF Kankerbestrijding. Dat is vorige week bekend geworden, tege- lijk met de landelijke opbrengst van ruim 32,2 miljoen euro. De 83 mille komt van zowel activiteiten van de stichting, als van sponsoring via de individuele actiepagina's van de 26 Stavoord6'ers. De nieuwe asfaltlaag, die in juni op de Gankelweg in Oud-Vossemeer is aangebracht, is niet goed. Het weg dek is onregelmatig en daarom laat het waterschap volgende week de weg opnieuw asfalteren. Daarvoor wordt de Gankelweg vanaf maan dag tot en met dinsdag 30 oktober, een ruime week, afgesloten. De weg is deze zomer ook voorzien van een nieuwe fundering. De grovere on dergrond heeft er waarschijnlijk voor gezorgd dat het asfalt is gaan bobbelen. Aannemer Dura Vermeer Infrastructuur b.v. Zuid West gaat de bovenste laag van het asfalt uit- frezen en brengt vervolgens nieuw, goed berijdbaar asfalt aan. De gemeente loopt de meeste finan ciële risico's bij de ontwikkeling van Vestetuin in Tholen en het Havenge bied in Sint-Annaland. Dat zegt wet houder Peter Hoek van financiën. Voor beide gebieden is woningbouw voorzien. Gezien de malaise in de bouw kan het lang gaan duren voor dat de projecten zijn afgerond. B. en w. gaan nu de risico's van grote bouwprojecten doorrekenen. Zie pagina 5. Tholenaren zijn spaarzaam. Dat zei directeur A. de Korte van de Rabo bank Oosterschelde. Die ziet elke maand het spaargeld met 10 miljoen euro groeien. Volgens hem een enorm bedrag dat ook wel weer eens uitgegeven zal worden. Zie pagina 9. Johan Dorst jubileert bij brandweer in Sint-Maartensdijk Verkoop kleine spulletjes in Ten Anker voor groot project in Ethiopië Ervaring en deskundigheid bij gemeente ontbraken Goudsmid Inge Rens (29) is in een van de komende uitzendingen van Kunstuur van de Avro te zien. De oud-Thoolse kreeg in haar atelier in Bergen op Zoom bezoek van een ca meraploeg voor opnames van haar en haar werk. Jk sta voor de tweede keer in november met mijn collectie op Sieraad Art Fair in Amsterdam. Dat werkt samen met de Avro. Van daar." Er worden zes sieraadonffver- pers geportretteerd. Rens, die in 2004 als goudsmid afstudeerde, maakt vooral geometrische vormen en ruim telijke beelden. Ze stelde haar werk al eerder tentoon tijdens de Kunstroute, toen ze nog in Tholen woonde. De uitzendingen zijn op zondagmiddag. Suzanne de Jong uit Sint-Maartensdijk naar Zeeuwse korfbalselectie

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1