Gevarieerd programma boeit muziekliefhebbers taptoe OVM Houte Politie wil kaarten uitdelen aan lastige hangjongeren Modeshow als impuls voor koopavond in Sint-Annaland 'Stille kracht die gewoon zijn ding deed en nog doet' eis Hage winkelt minuut gratis §choten klinken bij Woonboulevard 'Laat zien dat Vestetuin en binnenstad elkaar versterken' Muzikaal theater rond Smidsklokje noodgedwongen geschrapt Nationale Reserve en brandweer oefenen samen in Poortvliet Donderdag 11 oktober 2012 9 Eerst waarschuwenrood is door naar HALT Misdrijf Elke maand extra tintje aan de vrijdag Meer klanten OVM huldigt diamanten trompettist Rien Vos Visie Detailhandel interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl De politie wil overlastgevende hangjongeren in de gemeente bij de lur ven pakken door ze te gaan registreren. Dat doet ze met behulp van een kaartensvsteem zoals ih bet voetbal. Het verschil is dat de politie vier kaarten hanteert: een blauwe om te informeren, een gele en een oranje als waarschuwingen bij een overtreding van de regels en een rode als een jongere weer in de fout gaat. Bij rood geldt doorverwij zing naar bureau HALT voor een taakstraf. Het gaat om een proef in samenwerking met de gemeente. Ronald Grizell. hoofdagent bij het wijkteam Tholen, heeft naar een voorbeeld van de politie in Etten- Leur een plan van aanpak geschre ven dat nog dit najaar wordt uitge voerd. Er zijn volgens hem een drietal groepen met overlastgevende jongeren in Sint-Annaland en in Sint-Maartensdijk. De samenstelling van de groep wisselt, van vier tot soms wel 20 man. Het begrip hang jongere is niet per definitie negatief. Onder hangjeugd wordt verstaan jongeren die elkaar opzoeken op plekken om gezellig samen te zijn. Dat geeft in sommige gevallen over last. Op het kaartensysteem staat aangegeven wat er bedoeld wordt met overlast. De politie is van plan alle groepen jongeren op te zoeken en een blauwe kaait uit te reiken. Bij overlast wordt ook gevraagd om hun gegevens. Op elke kaart staan de re gels uitgelegd, zoals die zijn afge sproken binnen de integrale aanpak tegen jeugdoverlast. De politie werkt hierin samen met de gemeente. De jongerenwerkers hou den contact met de jeugd en de poli tie heeft de rol van toezichthouder. Hanging by the rules, staat er als titel op de blauwe kaart: „De straat is van iedereen en samen met wat vrienden rondhangen moet gewoon kunnen. Belangrijk is dat je geen overlast veroorzaakt voor anderen. Daarom zijn er regels: respecteer de omge ving en anderen om je heen. Om dit met elkaar te doen. moet je ook af spraken met elkaar maken; laat geen harde muziek horen, laat geen troep achter en verniel niets; gebruik geen alcohol of drugs op straat; maak geen hard geluid na tien uur 's avonds, dus ook niet hard praten of roepen. Wanneer je jezelf niet aan deze regels houdt, loopje de kans dat je een gele of rode kaart krijgt en zijn de gevolgen voor jou." De politie richt zich met het plan op jeugdigen, dat zijn jongeren tussen de 12 en 21 jaar. Als er zich onder de overlastgevende jongeren oudere of jongere mensen bevinden, worden die meegenomen in het kaartensys teem. „Bij een misdrijf is het meteen r<xxi", zegt Grizell. Daar wordt on der verstaan: openbaar drugsgebruik, stelen of vernielen van spullen. De hixtfdagent vroeg dinsdagavond de jongerenraad Tholen naar zijn mening. Die discussieerde langdurig over het plan. De meeste leden wa ren ongerust. Er werd immers ge tornd aan heb recht om vrij te zijn waar te gaan en te staan. De Jothle- den waren bang dat elke jongere die zomaar op straat in een groepje zit wordt geregistreerd. Dat zou de ver houding met de politie niet ten goede komen. Grizell wees erop dat het systeem juist bedoeld is voor meer duidelijkheid naar de jongeren toe. Overlast wordt niet direct bestraft, er volgt eerst een waarschuwing. Door registratie weet de politie nu wel of een jongere eerder in overtreding is gegaan en kan er een gericht lik-op- stukbeleid worden gevoerd. De op merking „Ik was het niet", gaat dan volgens Grizell niet meer op. Zowel kinderen als volwassenen begaven zich op de catwalk in de Voorstraat, waarmee de winkeliers bewezen over een breed aanbod te beschikken Ondernemersvereniging Activa is vrijdag begonnen met een impuls van de koopavond. Met een modeshow en een minuut gratis winkelen probeerden de winkeliers meer leven in de brouwerij te krijgen. In Sint-Annaland bleek de belangstelling voor de vrijdagse koopavond na melijk af te nemen. Er kwamen minder klanten en sommige winkeliers gingen daardoor ook vroeger sluiten dan acht uur. Het bestuur van Ac tiva besloot het tij te keren en in samenwerking met de activiteitencom missie voor een impuls te zorgen. Voortaan zal er elke eerste vrijdag van de maand een extra tintje aan de koopavond worden gegeven. Op 5 oktober was de première met een modeshow in de Voorstraat, waaraan door drie van de vijf kle dingzaken in Sint-Annaland werd meegewerkt: Ringsport, Pleune en Hebbes. Het weer was niet opti maal, maar het bleef tot en met de modeshow droog. Volgens Activa- bestuurslid Jaap Koeteeuw is de eerste activiteit geslaagd. „Er liepen meer mensen in het centrum van het dorp dan normaal op vrijdagavond en dat was onze opzet. Voor de mo deshow had er nog wel meer be langstelling kunnen zijn, evenals voor de trekking van de minuut gra tis winkelen bij de C1000 super markt. Maar voor de start was het niet slecht. Ik heb er een positieve indruk aan overgehouden, maar we moeten dit nu zien vol te houden." Voor bestuurslid Maja Westdorp. die de drogisterij op de hoek Ring/Voorstraat exploiteert, is de De Rijnmondband marcheert langs de majorettes van OVM bij de finale van de taptoe. Met Vosmeers Lof kwam de Oud-Vossemeer's Muziekvereniging (OVM) zaterdag aan het begin van de avond het plein aan de Raadhuis straat op, met 't Dondert en 't bliksemt van Guus Meeuwis marcheer den de muzikanten, tamboers en majorettes twee uren later af. Tussen die twee momenten kreeg het publick van de taptoe een gevarieerd mu ziekprogramma voorgeschoteld. Een kleine vijfhonderd betalende be zoekers genoten ervan. Voor het eerst werd er entreegeld geheven. Voor de 32ste keer alweer organi seerde OVM de taptoe in Oud-Vos- semeer. Volgens een vertrouwd concept: optredens van het eigen korps en twee gastkorpsen. Dit keer waren de Rijnmondband uit Schie dam en het showkorps Wilhelmina uit Sleeuwijk naar het Thoolse af gereisd. Gezelschappen die in bin nen- en buitenland optreden. Alle bei gestoken in traditionele uniformen met platte uniformpet. Na de intrade door OVM beet Wil helmina de spits af met bekende nummers in verschillende muziek stijlen uit de Verenigde Staten. Het tweede optreden van de Brabanders was geënt op de sfeer uit het Verre Oosten. De 1001-nacht-show' - een verwijzing naar de Vertellingen van duizend en een nacht - bevatte onder meer muziek uit films als Aladdin en The Prince of Egypt. Ook de choreognfie, de figuren die de muzikanten lopen, was aange past aan het thema. De Rijnmondband is steeds ver nieuwend bezig op muzikaal en showtechnisch gebied, en liet dat zien met haar show 'Chess, the ga me of strategy'. Daarin waren de muzikanten tijdens het musiceren ook met grote schaakstukken aan de gang, en fungeerden soms zelf als schaakstuk. Het schaakmat be tekende ook meteen het einde van de show, waarmee de band eerder dit jaar de titels Kampioen der Lage Landen en Beste korps in de show disciplines veroverde bij de interna tionale mars- en showwedstrijden in het Belgische Hamont. OVM bracht bekende, swingende nummers ten gehore. Daarbij was er zowel ruimte voor de fanfare als het tamboerkorps, en niet te verge ten de grote groep majorettes die altijd nadrukkelijk bij de taptoe wordt betrokken. Eigenlijk had een muzikaal theater. met als thema het achttiende eeuw- se Smidsklokje, een nieuw element van de taptoe moeten zijn. Maar dit onderdeel werd noodgedwongen geschrapt. „Er waren enkele toneel spelers voor aangezocht, maar die haakten af. Op dat moment was de tijd te kort om vervangers te zoe ken. We schuiven het door naar vol gend jaar", vertelt Jaap van der Jagt, die de regie van de taptoe in handen heeft. Met een extra optre den van Wilhelmina werd het ont stane gat in het programma gevuld. De setting op het knusse plein was anders dan in voorgaande jaren. Stond de tribune voor genodigden en sponsoren altijd aan de oostkant, nu was deze aan de noordkant van het plein geplaatst. De korpsen staan meestal met het gezicht naar de tribune, zodat ze dit keer een kwartslag waren gedraaid ten op zichte van anders. „Steeds meer korpsen gaan met hun show in de breedte", legt Van der Jagt uil. De aanpassing betekende dat het pu bliek aan de langste kant van het plein (de zuidzijde) de muzikanten vaak in de rug keek. Voor de orga nisatie zijn er voordelen. „De be lichting komt door deze aanpassing veel beter tot zijn recht en kan ook eenvoudiger opgebouwd worden." impuls van de koopavond meer dan geslaagd. „Wij hebben bijna vier keer zoveel klanten in onze winkel gekregen dan op een normale vrij dagavond. Dit smaakt naar meer!" Jaap Koeteeuw zegt echter in zijn winkel - Ringsport - niet zoveel extra mensen gezien te hebben. „Ook de zaterdag was niet veel be ter dan normaal. Wij hadden echter eerder een btw-actie die zeer ge slaagd was en vrijdagavond hadden we geen extra aanbiedingen in onze winkel." Verschillende andere win kels hadden dat wel tussen zes en negen uur vrijdagavond. Consu menten die drie stempels van ver schillende winkeliers hadden, kon den om negen uur horen of ze prijs hadden. Els Hage was de gelukki ge. Tijdens de minuut laadde ze in de Cl000 supermarkt voor 51 euro aan gratis artikelen in haar winkel wagen. Vrijdag 2 november is de volgende extra activiteit, maar Ac tiva is nog bezig aan de invulling daarvan. „Sta of ik schiet!", klonk het zaterdag op het parkeerterrein bij Woon boulevard Poortvliet. En geschoten werd er. Door militairen die een aan tal dieven inrekenden en daarbij hulp kregen van de brandweer. Maar verder was er weinig aan de hand, want het betrof een oefening. Het Korps Nationale Reserve combineerde een wervingsactie met de Zeeuw se brandpreventieweek. De demonstraties trokken aardig wat publiek. Gerard en Els Hage worden gefeliciteerd door Cl000-medewerker Jac- co van Poortvliet met het resultaat van hun minuut gratis winkelen tij dens de eerste impuls-koopavond die Activa voortaan elke eerste vrij dag van de maand in Sint-Annaland wil organiseren van zes tot negen uur. (Advertentie I.M.) Een deel van het parkeerterrein, voor het oude gedeelte van de Woonboulevard langs de Paasdijk- weg, was met rood-wit lint afgezet. Op het terrein stonden een vracht wagen en verspreid enkele kuubkis- ten. Even verderop een aantal mili taire voertuigen en tenten, en verschillende informatiestands. In de stands volop informatiemateriaal over zowel de Nationale Reserve als de brandweer en brandveiligheid. Heel veel jongeren kwamen een kijkje nemen, waren geïnteresseerd in de posters en bouwplaten van een militaire truck. Om het uur werd een demonstratie gegeven, waarvan het scenario tel kens iets verschilde. Het kwam er op neer dat een aantal Natres-mili- tairen voor gebiedsbeveiliging en objectbeveiliging en -bewaking in Tholen was en daar een oproep kreeg dat er gewapende mannen probeerden de lading uit een vracht wagen te stelen. De militairen raak ten met de dieven in een vuurge vecht verwikkeld, maar wisten twee mannen te overmeesteren. De derde zat bekneld in een kist in de wagen. Daarom werd de brandweer opge roepen om hem te bevrijden. Dat gebeurde met behulp van een wer velplank, en daarmee was de de monstratie gedaan. In een ander scenario ontstond er brand en moest er dus ook nog geblust worden. Kapitein Henk van Brakel van de Natres en Arco Kunst van de brand weer gaven tevoren een toelichting aan het publiek. Ze vertelden ook hoeveel uren er met deze vrijwilli gersfuncties gemoeid zijn. De be zuinigingen bij defensie hebben het Korps Nationale Reserve niet onge moeid gelaten. Het aantal bataljons is teruggebracht van vijf naar drie. waardoor binnen de stafdetache menten tientallen functies zijn ver vallen. In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg is het 30 Natresbataljon actief. Dat valt onder 13 Gemecha niseerde Brigade in Oirschot. Het bataljon telt vijf compagnieën, waarvan de Alfa-compagnie Vlis- singen als thuisbasis heeft. Ondanks Voor de finale vulden de drie korp sen het plein. Traditiegetrouw klonk eerst het koraal Blijf bij mij Heer, gevolgd door het taptoesig naal. Tijdens het Wilhelmus werd de Nederlandse vlag gehesen. De mast stond nu aan de zuidkant van het plein, in plaats van voor het am bachtsherenhuis. Speaker Jaap van der Jagt bedankte zoals gebruikelijk iedereen die aan de taptoe had mee gewerkt. En zoals altijd nodigde hij het publiek uit voor de volgende editie.de 33ste taptoe in 2013. Het muziekfestijn begon dit keer 's middags al, met een jeugdtaptoe. Beide gastkorpsen hebben jeugd- korpsen die zelfstandig optreden bij taptoes en festivals. OVM bracht naast de eigen jeugdopleiding de leerlingen van de basisscholen in stelling die meedoen aan het project Samen muziek maken is vet cool. De drie groepen brachten, voor zo'n driehonderd toeschouwers, een leuk muzikaal programma. Zo als de laatste jaren gebruikelijk marcheerden de aan de taptoe deel nemende korpsen tijdens een street- parade in de vooravond musicerend door een gedeelte van Oud-Vosse- meer. Zie meer foto's van de taptoe op onze website. Het taptoeprogramma werd zaterdagavond onderbroken tijdens het optreden van OVM. ,J)at doe je niet zomaar. Er is dan ook een heel goede reden voor", zei speaker Jaap van der Jagt. En dat bleek, want de 71-jarige Rien Vos was zestig jaar lid van de Oud-Vossemeer's Mu ziekvereniging. Burgemeester Nuis speldde hem een speciale waarde- ringsspeld op van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziek verenigingen. Militairen van de Nationale Reserve overmeesteren een 'inbreker'onder ruime publieke belangstelling. de inkrimping zoekt de Natres nieu we mensen. Van Brakel sprak ver schillende geïnteresseerden, gaf do cumentatie mee en kon al afspraken boeken voor het bijwonen van een voorlichtingsbijeenkomst. Verder kweekten de reservisten goodwill door de jeugd mee te nemen voor een ritje achterin een legertruck. Van de brandweer werkte 's mor gens de blusgroep Sint-Maartens dijk mee aan de demonstraties en 's middags de groep Sint-Annaland. Versterking van eerstgenoemde blusgroep werd onder de aandacht gebracht. En iedereen kon een kijk je nemen in de brandweerauto. Maandag organiseerde de brand weer een bijeenkomst voor bewo ners van de oude stadskern van Tholen. Ze kregen voorlichting over brandveiligheid, mede naar aanlei ding van twee recente branden in de Visstraat. „Een bijzondere gebeurtenis voor een bijzonder mens", vond OVM- voorzitter Jeannette Hageman. Ze sprak Rien Vos toe nadat die door Van der Jagt naar voren was geroe pen en ook zijn vrouw Betsy met de burgemeester erbij waren gekomen. Vos is vanaf zijn elfde jaar, in 1952. lid van de fanfare en vanaf dat mo ment speelt hij trompet. Het is hem geleerd door dirigent Dubois. Je hebt muziek gemaakt onder ver schillende dirigenten, acht in totaal. Onder hun leiding allerlei genres ge speeld. van 'zware' werken tot de musicals bij Vosmeer 600 en Inspi- re21ive." Hageman memoreerde dat Rien Vos de nodige verhuizingen van de repetitieruimtes heeft meege maakt. .je hebt veel plezier in het musiceren, en hebt je liefde voor de muziek doorgegeven aan je dochter Lian en enkele kleinkinderen." Naast muzikant is de jubilaris een betrokken lid, zei de voorzitter. „De ledenvergadering mis je nooit. Ook ben je een periode bestuurslid ge weest." Maar vooral wordt Vos' naam gekoppeld aan de taptoe. Van af de allereerste keer, tot voor enkele jaren, verzorgde hij de stroomvoor ziening. En hij zorgde tx>k voor de verlichting. „Op vrijdagmiddag kwam je met je bus aangereden, rol de de haspels uit en ging aan de slag. Ik heb begrepen dat je het altijd spannend maakte en vaak te laat kwam omdat je werd opgehouden d(x>r een klant met een kapotte was machine of een lekkende kraan. Maar het is ieder jaar prima in orde gekomen." Hageman typeerde Rien Vos als 'een stille kracht die gewoon zijn ding deed en doet' en op wie nog altijd een beroep kan worden gedaan. „Ik vind het hartverwar mend dat je ook nu vanavond met de taptoe je partij meeblaast. En ik spreek de hoop uit dat je dit nog ja ren mag doen. Ook datje op donder dagavond naar de repetities mag blijven komen. En als ik dan naar rechts kijk - want je zit rechts van me - en je knipoogt, dan weet ik dat het goed is. Van harte proficiat met je zestigjarig lidmaatschap." Ook burgemeester Nuis sprak zijn felicitaties uit, en zijn waardering voor de inzet van Vos voor de mu ziekvereniging. „Ik heb begrepen dat het niet heel vaak voorkomt dat iemand zo lang lid is." Nuis speldde de zichtbaar geroerde jubilaris de waarderingsspeld op en overhandig de de bijbehorende oorkonde. Voor mevrouw Vos waren er bloemen. En de fanfare zette het Lang zal hij le ven in voorde jubilerende Rien Vos. Raadscommissie mist visie b. en w. over binnenstad Tholen De commissie die een visie miste van het college. De wethouder die ideeën had verwacht van de commissieleden. En ondernemers op de tribune die hadden gehoopt concrete maatregelen te horen. Eigenlijk was in de vergadering van de commissie bestuurszaken iedereen teleur gesteld over de discussie aangaande de invloed van de plannen voor Vestetuin op de Thoolse binnenstad. Bij de behandeling van de kademota in juni is door burgemeester en wet houders een amendement overgeno men waarin staat dat 'uitstel van het masterplan voor de binnenstad on verantwoord is gelet op de ontwikke lingen in Vestetuin'. Een van de pun ten van zorg is de ontwikkeling van de detailhandel, een zorg die b. en w. delen. Het college vraagt de gemeen teraad om de zaken rond Vestetuin te benoemen die de kansen voorde bin nenstad negatief beïnvloeden. Hel wil daarover vervolgens met een no titie komen over oorzaken, gevolgen en mogelijke oplossingen. Verder willen b. en w. de huidige manier van werken handhaven. Dat wil zeg gen dat eventuele maatregelen voor de binnenstad binnen het reguliere werk worden meegenomen. Nadeel is dat er te weinig geld is om zaken voortvarend aan te pakken. Dat laat ste kan alleen met een projectmatige aanpak, maar dat kost tijd en geld. Ooit was daarvoor 75.000 euro als budget uitgetrokken, maar dat is twee jaar geleden wegbezuinigd. De SGP kan zich erin vinden om het niet projectmatig te gaan oppakken, zei Henk Geluk. Hij riep het college op om te laten zien dat Vestetuin en binnenstad elkaar versterken. „Laat ze aansluiten." En hij riep op om het unieke van het vestingstadje uit te buiten. Ook zou het overleg met be trokkenen wat de SGP betreft geïn tensiveerd kunnen worden. „Maar de detailhandel blijft lastig." Jan Hes hof (PvdA) vroeg zich af of er perse een projectleider nodig is. Maar dal er bij de bestaande interne projectlei ders geen ruimte zou zijn. wilde er bij hem niet in. „Een kwestie van prioriteiten stellen." Volgens Heshof biedt Vestetuin kansen voor de bin nenstad. „Maar dan moeten de pro- I jecten wel gelijk opgaan." Die me ning was ook Theo Korevaar (SP) toegedaan. Waar PvdA en SGP aan dacht vroegen voor de entree van de binnenstad, pleitte de SP voor een lo gische verbinding tussen Vestetuin, haven en binnenstad. Jack Werkman (VVD) was be nieuwd hoe burgemeester en wet houders zelf aankijken tegen het koppelen van beide plannen. Hij zei een visie te missen op het totale win- kelbestand, vond de houding van' wethouder Oudesluijs passief. Ook het CDA was de visie van het college niet helemaal duidelijk, zei Rob Duijm. „En hoe is het draagvlak voor het masterplan bij de midden stand? Wordt een evaluatie of herzie ning overwogen?" De CU mist cre ativiteit bij het college, aldus Bram van de Sande. Gezien de situering van de winkels in Vestetuin zal er geen verband komen met de binnen stad. meent de CU al jaren. De frac tie vreest sterke concurrentie. „Wij willen erin investeren om dat te voorkomen. Hoe doet het college dat?" Van de Sande gaf aan dat za ken naar voren gehaald zouden moe ten worden, zoals het opknappen van de Eendrachtsweg. „Kijk naar het DNA, cultuur, monumenten, ves tingstad, molen en havengebied. En funshoppen is in tegenwoordig, niet alleen winkelen", reikte hij ideeën aan. Met de Eendrachtsweg was het CDA het eens, maar Duijm vond dat de herstructurering van de binnen stad na de realisatie van Vestetuin moet gebeuren. „De volgorde is be langrijk." Ook ABT ziet niet zoveel in het koppelen van beide projecten, zei Han van 't Hof. Volgens hem werkt het geldende bestemmingsplan voor de stadskern 'verzurend' op ini tiatieven. „Biedt wat meer ruimte voor bijvoorbeeld horeca", was zijn advies. Ook Van 't Hof was be nieuwd wat b. en w. uiteindelijk met de binnenstad willen. De reactie van wethouder Jan Ou desluijs was voor SP en VVD veel te algemeen, maar ook de andere frac ties bleven kritisch en wilden meer duidelijkheid. Oudesluijs gaf aan dat het college had gehoopt op ideeën uit de commissie in plaats van het uiten van zorg. Hij zei dat de raad weet dat opknappen van de Een drachtsweg voor 2015 op het pro gramma staat. „Wilt u daamiee schuiven, dan gaat dat ten koste van andere woonkernen." En wat het thema vestingstad betreft, kijken Tholen. Bergen op Zoom. Steenber- j gen en Woensdrecht samen over wat ze gemeen hebben en wat ze daar mee kunnen. De contacten met de middenstand lopen via wethouder Frank Hommel. „In die contacten moet je vooral duidelijk zijn", zei Oudesluijs. Hommel op zijn beurt, gaf aan de gesprekken te vervolgen zodra de uitspraak van de Raad van State er ligt over Vestetuin. Maar volgens de SP gaat de tijd dringen. In de visie van de SGP is de binnen stad méér dan alleen detailhandel, zei Geluk nog maar eens. „Ik mis de benadering van meedenken met op lossingen", aldus Van de Sande. En Werkman wilde concretere zaken zodat de raad de kaders kan stellen. „Het college is intensief bezig op di verse vlakken, met volop aandacht voor ontwikkelingen. En u bent op de hoogte", bracht Oudesluijs er te genin. Volgens Heshof is het een las tige zaak en geeft niemand een pan klare oplossing. „Ik denk dat er een verhelderende kijk moet komen", brak hij een lans voor het inzetten van een interne projectleider. „Wé moeten het college de ruimte bieden voor een notitie. En ik zoek ruimte die niets kost." De raad zal over die notitie besluiten moeten nemen, sloot de wethouder de discussie af. Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9