'Er zijn er die zestig jaar lid zijn, let op dat zijn nog maar jonkies' Commissaris Van Gurp maakt plaats voor Daan van Doorn 5 Commissie beducht voor verlies autonomie en regierol gemeente FNV Bondgenoten huldigt 20 jubilarissen in Scherpenisse Liesbeth Versluijs opvolger van Iza Lindhout in ledenraad Rabo Politiek moet twee ton vinden voor sportaccommodaties Tholen Donderdag 11 oktober 2012 EENDRACH TBODE, DE THOOLSE COURANT De vakbond FNV Bondgenoten heeft vrijdagavond 20 Thoolse leden gehuldigd voor hun trouwe lidmaatschap. In totaal heeft de Thoolse afdeling dit jaar 42 jubilaris sen, van 25 tot 60 jaar lidmaatschap, maar die waren niet allemaal aanwezig in brasserie De Zeester in Scherpenis- se. Jan Verwijs uit Sint Philipsland is met 60 jaar het langste lid. Hij werd daarom, maar ook vanwege zijn in spanning als bestuurslid van de afdeling, extra in het zonnetje gezet door vakbondbestuurder Pim Smit. Centjes Feestje 42 trouwe leden Daan van Doorn uit Tholen is maandagavond gepresen teerd als kandidaat voor de raad van commissarissen van Rabobank Oosterschelde. Daardoor besloot Tom van Gurp uit Sint-Maartensdijk om te stoppen, want samen met zijn schoonzoon toezicht houden, vond hij volgens president-commissaris Thijs Bierens niet gewenst. De benoeming moet 6 december nog bekrachtigd worden door de ledenraad. Eigenwijze Zeeuwen Goud Halve eeuw Gevoelige snaar Fusie Voorbarig Geen uitstel Vmbo-school „We hebben mensen die zich inten sief inzetten voor de vakbond", zegt Pim Smit over jubilaris Jan Verwijs, die vandaag de dag met zijn 79 jaar ook nog bestuurslid is. .Je staat mensen bij moeilijke kwesties bij, je verwijst ze, steunt ze bij een ruzie met de baas. Dat doe je, omdat hel in je hart zit. We zijn je er dankbaar voor." Coba, de vrouw van Jan ont vangt een bos bloemen, nadat haar man een speldje op zijn revers krijgt. Verwijs vertelt dat hij van alles ge daan heeft in zijn leven: tien jaar in de landbouw, 36 jaar in de bouw. „Vroeger was het nog 50 uur per week en heel hard werken." Het is een speciale week voor hem. „Mijn vrouw en ik zijn op I oktober 53 jaar getrouwd, op de verjaardag van mijn In totaal zijn er drie leden zestig jaar lid, maar Jan de Leeuw uit Oud-Vos- semeer en J. Hage uit Stavenisse, misten de huldiging. Dertien leden zijn vijftig jaar lid. tien leden veer tig, en zestien vieren hun zilveren lidmaatschap. Het zijn mensen die het bij wijze van spreken met de paplepel zijn ingegoten: als je gaat werken, word je lid van de bond. Dat is tegenwoordig niet meer zo vanzelfsprekend. De afdeling telt nu zo'n 1100 leden en mondjesmaat komen daar nieuwe bij. „Mensen gaan in deze tijd toch wat meer op de centjes letten", zegt se cretaris Rien Goedegebuure. Het lidmaatschap kost bijna 17 euro per maand. Best een flink bedrag, geeft Goedegebuure toe, maar de leden krijgen er heel veel voor terug en dat is juist in deze tijd misschien ook wel hard nodig, zegt hij. Vak bondbestuurder Pim Smit vat samen wat dat onder andere inhoudt. „Een lid kan aanspraak maken op rechts bijstand, heeft invloed op arbeids voorwaarden en kan gebruikmaken van een heel pakket aan dienstverle ning. zoals scholing en belastingin- vulservice. We geven workshops bij verandering van loopbaan en geven begeleiding bij arbeidsongeschikt heid." De bijeenkomst in De Zeester is be doeld als feestavond, maar zowel vanuit het lokale bestuur als het lan delijke bestuur wordt het als nood zakelijk geacht de huidige situatie te schetsen. En die is niet zo rooskleu rig. Goedegebuure spreekt zelfs van een 'onherstelbare breuk binnen de vakbond' vanwege de verschillen van inzicht tussen Agnes Jongerius en Henk van der Kolk. Om orde op zaken te stellen is er een commissie in het leven geroepen. Die wil de bond veranderen in een 'sterk op de werkvloer aanwezige vakbeweging met krachtige mensen', zegt Goede gebuure. „Dat zal dan moeten ge beuren onder de nieuwe naam DNV: De Nieuwe Vakbeweging." De se cretaris zegt dat betere belangenbe hartiging voor de leden noodzakelijk is. „Want door mindere economie en hardere politieke maatregelen is al les wat minder sociaal geworden." Pim Smit gaat op die woorden door, maar zegt dat de nieuwe naam pas halverwege 2013 duidelijk wordt. „De FNV gaat voorlopig verder als de FNV in beweging." Ook hij spreekt van een onzekere tijd en het belang van de vakbond daarin. „Er wordt gezaagd aan de wortels die onze samenleving zo sterk maken. Jullie generatie heeft gewerkt aan een goede economische situatie, aan een goed pensioenstelsel, dat onze kinderen naar school kunnen gaan en kunnen gaan studeren. Dat zijn allemaal zaken waar we nu voor aan de bak moeten. Het is goed om te zeggen 'dit pikken we niet' en om samen in de bus te stappen voor een landelijke staking." Smit zegt de feestvreugde niet te willen bederven door deze woor- Alle 42 jubilarissen op een rij. 25 jaar: G. Verburg, A. de Koning, N. Brusket, en J. v.d. Bogert uit Tholen; R. v.d. Leur, Oud-Vossemeer; J. v.d. Klooster, J. Snoep, A. Hage, J. Arnouts en J. v.d. Repe uit Sint-Annaland; R Oosdijk en C. Wesdorp uit Stavenisse; C. v.d. Werf, mevr. Boom-Buskop, en M. Moerland uit Sint-Maartensdijk; mevr. Deurloo, Scherpenisse. 40 jaar: L. van Oosten en J. Vriens uit Tholen; J. Verhiest en A. Dingenouts uit Oud-Vossemeer; A. Elenbaas en W. Steendijk uit Stavenisse; J. Geldhof en A. Koppejan uit Sint-Maartensdijk; J. Jansens, Scherpenisse; A. Slings, Poortvliet. 50 jaar: W. Stoutjesdijk, J. den Engelsman en C. Fase uit Sint- Annaland; mevr. Wesdorp-Potappel, Stavenisse; P. Stoutjesdijk, mevr. V.d. Hoek-Slager, J. Pot en J. Priem uit Sint-Maartensdijk; M. van As, J. Bijnagte, C. Opree en J. Kloet uit Scherpenisse; J. van Dijk, Sint Philipsland. 60 jaar: J. de Leeuw, Oud-Vossemeer; J. Hage, Stavenisse en J. Verwijs uit Sint Philipsland. De wisseling was verrassend omdat het niet op de agenda stond. Vier commissarissen traden af: Bas Feij- tel. Arie Kok, Thijs Bierens en Tom van Gurp. „Niet omdat er ruzie is geweest of er gezondheidsproble men zijn", stelde Bierens de leden gerust. „We willen echter terug van 7 naar 5 tot 6 commissarissen." Van de vier vacatures worden er maar twee opgevuld. „Eén door Dick Oostinga, notaris in Goes, die mo menteel lid is van onze ledenraad. De andere door Daan van Doorn. We zijn blij dat hij zijn krachten aan onze bank wil geven. Alles bij el kaar is dit een zeer goede aanvulling van onze raad van commissaris sen", zei Bierens. Van Doorn (hij was maandag ver hinderd) is president-commissaris bij nutsbedrijf Delta en oud-direc teur van vleesconcern Vion. Eerder was hij voorzitter van de raad van toezicht van Rabobank Sint-Anna- land/Poortvliet na het tumult rond het ontslag van directeur Ad Slieker. Zowel bestuur als raad van toezicht traden toen af, waarna Van Doorn werd gevraagd. Hij stelde vast. dat er goed was ingegrepen door zijn voorgangers. Later maakte hij weer plaats omdat zijn hoofdtaak bij Vion alle aandacht vroeg, maar na zijn pensionering heeft hij weer ruimte. Mogelijk wordt hij direct voorzitter als opvolger van Bierens, maar dat moeten de commissarissen onder ling nog uitmaken. De benoemin gen gaan I januari in. De andere Thoolse commissaris. Piet Geuze, bedankte Van Gurp voor zijn deskundigheid, loyaliteit en fijn zinnig gevoel voor humor. Voor de fusie werkten ze al samen in het be stuur van de Rabobank Tholen en daarna als commissaris bij de Rabo bank Oosterschelde. „We waren het bijna altijd eens. Alleen wanneer het tussen Tholen en Sint-Maartensdijk ging, raakte de stemming meer ver hit. Je kon wel eens jennen, maar dat haalde het beste in mij boven." Geu- Hervorming beleid legt meer verantwoordelijkheid bij burgers De gemeente moet in de toekomst terugtreden, vaker de verantwoor delijkheid bij de burgers leggen. Maar ze moet tegelijkertijd de regie houden, vindt de SGP. En er voor waken dat de identiteit van Tholen niet verloren gaat. I)e CU meent dat decentralisatie van bevoegdheden leidt tot meer gemeenschappelijke regelingen. Dat baart de fractie zor gen, omdat ze vreest dat daardoor de autonomie van gemeenten wordt aangetast. Tholen gaat aan de slag met hervormingen in het gemeente lijk beleid. Niet alle 42 jubilarissen laten een bondsspeldje door hun kleding prikken, maar bijna de helji kwam het vrijdag wel in ontvangst nemen in De Zeester in Scherpenisse. den. „Het is buiten donker, maar hier hebben we een feestje." Na de ze woorden gaat hij over tot het huldigen van de jubilarissen. De oudste bewaart hij voor het laatst. „Er zijn er hier die zestig jaar lid zijn, maar let op. dat zijn nog maar jonkies. Landelijk gaat 85 jaar lid maatschap ook genoten worden. Dat zijn mensen die al sinds hun twaalfde lid zijn van de vakbond. Die mensen zijn er echt." Voor de heren is er een speldje, voor de dames een broche. Maar de vier jubilerende dames zijn er vrijdag niet, dus die sieraden blijven in het doosje. De heer J. Snoep uit Sint- Annaland is zelf nog een poosje be stuurslid geweest en hij vertelt dat zijn vader nog voorzitter is geweest. Hij is 25 jaar lid. net als zijn dorps genoot A. Hage. Die heeft vroeger in de bouw gewerkt en werkt nu bij een ijzerwarengroothandel. Er is nog geen paniek in het bedrijf, maar de crisis werkt overal in door, zegt Hage. Smit zegt dat hij even naar de bond moet bellen als er iets gebeurt. Hage belooft dat te doen. Anton de Koning uit Tholen heeft de FNV ooit al eens nodig gehad bij een faillissement. „Het was nog net voor de slechte tijd begon. Ik had de bazen voor het uitzoeken op dat moment." Rieni Moerland uit Sint-Maartensdijk zegt dat hij 25 jaar geleden gewoon lid is gewor den, omdat hem dat wel nuttig leek. ..Het is nog niet nodig ge weest om de bond in te schakelen, maar het gaat om dit moment niet zo heel goed met het bedrijf', zegt de werknemer van Budelpack in Poortvliet. Een met goud vergulde speld is er voor de jubilarissen vanaf veertig jaar lidmaatschap, zoals A. Elen baas uit Stavenisse. De 60-jarige jubilaris is zijn werkzame leven be gonnen bij constructiebedrijf Jan sen. ging daarna in militaire dienst en werkt nu 32 jaar bij Delta me taal. J. Geldof uit Sint-Maartensdijk heeft in de scheepvaart gezeten en daarmee haalt hij herinneringen op bij bondsbestuurder Smit die net als hij bij de SHB geeft gewerkt. Sche pen speelden ook een rol in het werk van A. Koppejan uit Sint- Maartensdijk. Hij heeft bij scheeps werf De Schelde in Vlissingen ge werkt. „Ik heb stakingen genoeg meegemaakt", vertelt hij. Zelfs toen hij net begon en nog in zijn proef tijd zat. „Ik ben heel principieel, dus ik heb tegen mijn baas gezegd dat ik niet het werk van een staker ging opknappen." Daar ging zijn baas mee akkoord, maar dan moest hij wel lid van de bond worden. Dus schreef hij zich in. Als Smit bij het 50-jarig lidmaat schap aankomt zegt hij: „Denk er maar eens over na. Dat is een halve eeuw. Ik richt me bij deze leden ook altijd even tot hun vrouw en vraag 'bent u ook al zo lang met hem getrouwd?' Want daar hoort ook een speldje bij. Een vakbonds lid is meestal recht door zee op het werk, maar thuis ook." Hij krijgt er beamende geluiden op vanuit de zaal. Marien van As (88) uit Scher penisse is zo'n jubilaris die een hal ve eeuw lid is. Hij vertelt dat hij in de oorlog twee jaar in Duitsland heeft gezeten en dat hij ontkomen is aan een bombardement door 200 vliegtuigen in 1944. Hij heeft bij een autofabriek gewerkt, het huidi ge Iveco en later zat hij in de bouw. De oprichter van de Thoolse afde ling van de vakbond is er ook bij, namelijk Jap den Engelsman uit Sint-Annaland. Hij heeft aan de zeeweringen gewerkt, vertelt hij. Bij de bond is hij secretaris en pen ningmeester geweest. JanTjeerd van Dijk uit Sint Philips land heeft acht jaar in een onder zeeër gewerkt en zocht het daarna boven water, op kantoor. Hij heeft veertig jaar bij Hunter Douglas ge werkt. Jan Bijnagte uit Scherpenis se vertelt dat hij 35 jaar lang kraan machinist is geweest in de haven van Rotterdam. „Veel havenarbei ders hier", concludeert Pim Smit. Want ook C. Opree uit Scherpenis se heeft in de arbeidspool van de SHB gewerkt, van 1962 tot 1995. J. Kloet uit Scherpenisse bleef dichter bij huis en heeft altijd voor Elen baas in Poortvliet gewerkt. „Tien jaar geleden ben ik met voorpen sioen gegaan." J. Pot uit Sint-Maar tensdijk werkte bij vliegtuigbouwer Fokker, plaatsgenoot J. Priem was stuwer in de Haven en Kees Fase uit Sint-Annaland heeft als tech nisch constructeur in de metaal ge werkt. ze herinnerde zich nog de inspannin gen van Tom van Gurp voor een fu sie met Zeeuwse in plaats van Bra bantse Rabobanken. „Rabobank Nederland was meer naar het oosten gericht, maar wij keken als eigen wijze Zeeuwen meer naar de Ooster schelde. We werden op het hoofd kantoor stevig aan de tand gevoeld, maar mede dankzij Tom kwamen we met een dijk van een verhaal en Ra bobank Nederland ging om. Ik heb dan ook veel van je wijsheid ge leerd." Van Gurp organiseerde ook steeds de jaarlijkse zeiltocht voor de commissarissen, waarbij het toezicht houdende werk gewoon doorging. De vertrekkende commissaris heeft aangeboden als gids in de Krabben- kreek te blijven optreden en Geuze nam dat aanbod graag aan. „Maar we laten je als commissaris met pijn in het hart gaan." Van Gurp heeft de Rabobank elf jaar gediend. Eerst als bestuursvoorzitter op Tholen, de laatste vier jaar als commissaris in Goes. Er waren ook nog benoemingen in de ledenraad. Rinus de Korte uit Tholen werd her kozen, maar Iza Lindhout-Theunisse uit Tholen stelde zich niet meer her kiesbaar omdat ze met haar binnen vaartschip teveel in het buitenland is. De laatste was maandagavond niet aanwezig in Oud-Vossemeer, maar wel haar opvolgster: Liesbeth Versluijs-Pons uit Scherpenisse. Ze heeft samen met haar man Paul een landbouwbedrijf en daarnaast heeft ze een eigen adviesbureau. Met ap plaus werd mevr. Versluijs door de leden gekozen. „Er zitten allemaal maatschappelijk betrokken mensen in de ledenraad", zo was de ervaring van het jongste lid, Arjan van Om men uit Sint-Maartensdijk. Hij ver telde dat de ledenraad zich vier keer per jaar bezighoudt met allerhande zaken binnen de coöperatieve bank. zoals het vestigingsbeleid en het vir tueel bankieren. Journalist Victor de Coninck uit Dordrecht vertelde de belangstel- Tom van Gurp stopt als commissaris, Liesbeth Versluijs is het nieuwe gezicht in de ledenraad van de Rabobank. lenden nog over het grote belang van goed waterbeheer. Daarvoor liet hij ook prof. Joost Schrijnen aan het woord over het zout wor den van het Volkerak Zoommeer. Dat herstel van het getij maakt het water weer gezond, maar daardoor kan het peil in een halve dag ook wel eens 25 meter hoger zijn. Een verbinding tussen de Grevelingen en het Volkerak en een ophaalbrug bij de Philipsdam vormen ook on derdeel van de plannen. De zoet watervoorziening voor de land bouw komt erdoor onder druk te staan, al komt er dan een alternatief via Zevenbergen. Dat raakte echter een gevoelige snaar bij een aantal landbouwers zoals Hans van Gor- sel en Johan van de Wel. die vrezen dat de boeren de dupe worden van de veranderingen. Van Gorsel wees i op de noodzaak van drainage en Van de Wel noemde Zevenbergen een zoethoudertje. „De aanvoer van zoet water moet vier keer zo groot worden, want Tholen ligt aan het eind van de aanvoerroute via de Rode Vaart." Volgens Van Gorsel moet het Volkerak-Zoommeer ge woon zoet blijven, maar Han van der Male meende dat er zoveel rommel via de rivieren meekomt, De gevolgen van verdere bezuini gingen bij het Rijk om de uitgaven op orde te krijgen en de verzor gingsstaat te veranderen om deze in stand te houden (door de crisis en de toenemende vergrijzing), nopen de gemeente tot maatregelen. D<xir taken en verantwoordelijkheden bij burgers te leggen, hun 'zelfred zaamheid' te vergroten, blijft er meer tijd en geld over voor de in woners die écht hulp nodig hebben. Deze andere rolverdeling betekent een cultuuromslag. Vanavond stelt de gemeenteraad een startnotitie vast om dat proces te beginnen. Voor de behandeling van de kader nota 2014, komend voorjaar, moet besluitvorming hebben plaatsge vonden. De SP is er niet gerust op. „De raad is nodig om de keuzes van dit colle ge bij te sturen, zich er niet aan over te leveren", zei Theo Kore- vaar in de commissie bestuursza ken. „We zijn bang dat het sociale heel erg onder druk komt te staan." Burgemeester Nuis maakte be zwaar tegen het gebruik van de term 'overleveren'. „Dat doet u juist niet. We willen weten of u zich in het in deze notitie geschetste beeld herkent. Proberen u aan de hand te nemen, op een soortgelijke wijze als bij de bezuinigingsopera tie in 2010." Volgens Nuis kan de gemeenteraad aan een aantal knop pen draaien: investeringen, inkom sten, beleid, kwaliteit, publiek-pri- vate samenwerking, terugtredende overheid en bedrijfsvoering. Het college denkt erover hoe het de raad bij de voorbereiding van de kaderstelling, met name in informe le zin, kan betrekken. „De raad is echt aan zet." Naast het verder digitaliseren van de dienstverlening lijkt een verdere samenwerking tussen gemeenten onontkoombaar. Bram van de Sande (CU) uitte zijn bezorgdheid over het aantasten van de autonomie van de gemeente. En Jan Heshof (PvdA) was benieuwd hoe de gemeenteraad de invloed binnen gemeenschappe lijke regelingen kan vergroten. „Mijns inziens ben je die gewoon dat je 'voor een paar boeren' niet aan het zoet water moet vasthou den. Het nieuwe ledenraadslid Liesbeth Versluijs wees echter op het grote belang van zoet water voor de landbouw. 'Gezond water brengt welvaart en welzijn', was de stelling van Victor de Coninck en daar hadden de Rabo-leden maan dagavond in de Vossenkuil wel vre de mee. kwijt. Het is bijna paradoxaal." An derzijds nam Heshof het woord fu sie in de mond als een mogelijke vorm van samenwerking. „Ik zeg niet dat ik vóór ben", zei hij erbij. De burgemeester gaf aan dat het college niet aan fusie met andere gemeenten denkt. „Veel meer aan samenwerking." Waar SGP en SP benieuwd waren op welke manier de burgers bij de hervorming van het beleid worden betrokken, vond ABT dat er met de rondetafelconferentie over de bezui nigingen, de sessies rond het actu aliseren van de toekomstvisie en de bijeenkomsten over het Thools DNA de laatste paar jaar al vol doende gegevens zijn verzameld. En waar het CDA het 'kruimelwerk' niet wil uitzonderen bij het zoeken naar besparingen, snijdt dat in de ogen van ABT geen hout. „Houd al le grote projecten die geld kosten tegen het licht, én de gemeentelijke organisatie, in plaats van te kijken naar de voorzieningen voor de in woners", zei Han van 't Hof. Kore- vaar zei dat de zorg v<x>r mensen af gezet moet worden tegen de grote projecten. En hij vond dat er niets steeds naar de crisis verwezen moet worden. „Zet zélf stappen." Een idee van Rob Duijm (CDA) om het etiket waar Tholen voor staat, nu al aan te passen, werd door een meer derheid afgeserveerd. Veel te voor barig, vonden de mede-collegepar tijen VVD, SGP en PvdA. Voor het CDA is niet het zolang mogelijk be houden van voorzieningen die er nu zijn het uitgangspunt, maar juist wat de gemeente over een aantal jaren bereikt wil hebben. De CU hamerde daarentegen op het belang van voor zieningen in de dorpen voorde leef baarheid. Jack Werkman (VVD) ging niet in houdelijk op de zaak in. „Dit is een startnotitie en daar zijn we mee ak koord." Ook de SGP onderschreef de uitgangspunten, terwijl de PvdA het een stuk noemde dat een prima inzicht geeft in de problematiek. Voor ABT daarentegen zijn de op gesomde omstandigheden 'niet het juiste vertrekpunt'. Verplaatsing over viaduct op lange termijn onontkoombaar Woningbouw in het Zoekweggebied in Tholen is een gepasseerd station. Dat is een gevolg van het besluit van de gemeenteraad, eerder dit jaar, om zwembad De Spetter te handhaven en grondig op te knappen. Daar mee valt een stuk financiering weg van het aanpakken van de sportac commodaties. Er moet binnen de begroting structureel zo'n 160.000 eu ro tot twee ton worden gevonden, zei wethouder Peter Hoek in de commissie bestuurszaken. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad vanavond voor om voetbalclub Tholense Boys te laten zitten waar ze zit: op sportpark De Bent. En om tennisclub Eegedima te verkassen naar een gebied aan de noordkant van het zwembad. Zo ontstaat er ruimte om voor de voet ballers een nieuwe accommodatie (eventueel met een kunstgrasveld) te creëren én de huisvestingsproble matiek van de basisscholen aan de Zoekweg en Molenvlietsedijk op te lossen. De kosten van de voorge stelde oplossing bedragen 2,33 mil joen euro. Verplaatsing van de sportclubs naar de Nieuwlandsepol- der - over het viaduct - is van de baan. Dat zien de clubs zelf niet zit ten. Het betekent meteen dat het concentreren van sportvoorzienin- gen, iets wat de gemeenteraad vol gend jaar onder de loep wil nemen, in Tholen-stad de komende 20 tot 30 jaar niet aan de orde is. Want daarvoor is de nu voorgestelde in vestering te groot, stellen burge meester en wethouders. Bovendien biedt het soelaas voor de middellan ge termijn, met een verwachte groei van het inwonertal tot ruim 8200 (en dik 400 woningen erbij) in 2031. Pas wanneer Tholen de tienduizend inwoners overschrijdt - het is niet te zeggen wanneer dat zal zijn - is de capaciteit van de accommodaties niet meer toereikend. Dan komt ver plaatsing van de sportclubs naar de andere kant van het viaduct op nieuw in beeld. En daarmee de con centratie van sportvoorzieningen van meerdere woonkernen. 'De vraag is of het gerechtvaardigd is om de definitieve besluitvorming over de sport in Tholen uit te stellen in afwachting van dit traject', aldus b. en w. Wat de PvdA betreft, gebeurt dit laatste niet. „We zijn echt toe aan besluitvorming, aan duidelijkheid voor de clubs", zei Jan Heshof in de commissie. „De kosten hebben we in beeld en er is overleg geweest met de clubs." Ook Han van 't Hof (ABT) vond dat Tholense Boys (voorzitter Van der Vlies en pen ningmeester Van "t Hof volgden de discussie vanaf de publieke tribune) niet langer in onzekerheid gelaten kan worden. „We moeten een keer vooruit." Zijn fractie is, net als de SP en de CU, blij met handhaving van de sportaccommodatie in de woonkern. Maar de CU zou zeker heid willen hebben dat het besluit, eenmaal genomen, ook wordt uitge voerd. „De geplande opbrengsten uit woningbouw staan onder druk. En in de meerjarenraming is er geen bedrag voor opgenomen", zei Bram van de Sande. „We moeten als ge meente al negen ton zien te bezuini gen en daar komt nu nog eens twee ton bij." Absolute garanties kon wethouder Hoek niet geven, zei de ze. „Dit is het beste wat we kunnen doen." De CU wil absolute prioriteit geven aan de huisvesting voor de scholen. „Het onderwijs was de aanleiding voor het opstellen van het master- plan." De investering in de scholen is in het duurzaam financieel beleid volledig meegenomen, stelde de wethouder Van de Sande gerust. De planning is om er in 2018 mee aan de slag te gaan. Maar de gemeente wil de scholen, die zelf een plan gaan uitwerken, niet voor de voeten lopen. Ook CDA en ABT worstelen met het spanningsveld tussen sport en onderwijsvoorzieningen. „Voor ons is de vraag: Waar willen we staan in 2035?", zei Rob Duijm. Hoeks opmerking dat er na 2035 ruimte gezocht moet worden in het plangebied Molenvlietsedijk. mocht de vmbo-school blijven, riep vragen op bij Theo Korevaar (SP). „We gaan er vanuit dat de school blijft. Maar momenteel doen we mee aan een overleg in West-Brabant dat de spreiding van het vmbo-aanbod in de regio bekijkt." De SGP was bij monde van Peter Kraamer benieuwd wanneer met de uitvoering wordt begonnen, en of de opbrengst van verkochte gronden in de berekeningen is meegenomen. En Van 't Hof wilde meer weten over de aankoop van de grond aan de andere kant van het viaduct. Daar is bijna 13 miljoen euro voor betaald. Bij verkoop voor land bouwdoeleinden verwacht het ge meentebestuur een verlies van vijf tot zeven ton. „De boekwaarde is afhankelijk van de bestemming. Maar we .beschouwen het niet als kapitaalvernietiging", zei Hoek. Over de financiële kaders wil hij vóór de behandeling van de kader nota 2014 duidelijkheid geven en daar was Jack Werkman (VVD) content mee. f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3