Gemeente onderzoekt aangifte tegen Peeters over grondfraude Nieuw Rabokantoor buiten het centrum Oude kleding een nieuw leven in blazen is waar het om gaat Groen licht voor bouw supermarkten Vestetuin Tonnen verlies grondtransactie Hemi geeft 370 mensen werk Donderdag 11 oktober 2012 68c jaargang no. 48 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Verdwenen beeld terug bij Rieburch Man aangehouden na stelen aanhangwagen Kees Fase neemt laadpaal in gebruik Onzekerheid bij bewoners appartementen Laurentius in Sint-Maartensdijk Huurders van de appartementen aan het Prins Frisohof in Sint-Maartensdijk maken zich zorgen over de dienstver lening van Laurentius. De woningbouwcorporatie uit Breda is in opspraak geraakt door fraude en heeft grote schulden. De vijftien appartementen staan op de plaats van het Markiezaat college van het ROC West-Brabant. De toenmalige voorzitter van de Raad van Bestuur van het ROC, P. Peeters, zou de gemeente benadeeld hebben bij de verkoop van de grond bij het verplaatsen van de school naar Tholen. Leerlingenaantal Parkeergelegenheid Eendrachtsweg niet goed Er komt een nieuw Rabokantoor aan de rand van Tho len, goed bereikbaar voor het gehele eiland. Het kantoor aan de Eendrachts weg/B rugstraat wordt verkocht. Dat nieuws werd maandagavond bekend gemaakt tijdens de ledenvergadering van de coöperatieve bank in Oud-Vos- semeer. Chris Koopman protesteerde er tegen. „We heb ben geen nieuw kantoor nodig. Benut de mooie bank aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Die ligt centraal op het eiland en heeft goede parkeerruimte." Niet democratisch in'iiipinmii ui Bezwaren Van Burgh en De Spar ongegrond Wethouder Peter Hoek haalt opgelucht adem. De Raad van State heeft gisteren de bezwaren van Autobedrijf Van Burgh en de Spar tegen de komst van het apparte mentencomplex met twee supermarkten in Vestetuin in Tholen ongegrond verklaard. Deze week Esmee Keur (13) wint modeshow met zelfgemaakte kleding Leerlingen uit drie tweedejaars klassen van het Westerpoort uit Tholen hebben gisteren in het gemeentehuis een modeshow gehouden van zelfgemaakte kleding. Dat deden ze op de Dag van de Duurzaamheid. De demonstratie is de afsluiting van het project 'Pimp it'. Dat project is bedoeld om kinderen bewust te maken van de levensomstandigheden in kleding producerende landen als China, Taivan en Indonesië. Handtasje Slabbecoornweg 43, 4691 RZTholen Tel. 0166-602440 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het gestolen beeld Schaatsenrijdster I wordt vervangen door een replica. Dat heeft het gemeentebestuur be sloten. Dit voorjaar verdween het plots van het plein bij basisschool De Rieburch in Sint-Maartensdijk. Een geval van metaaldiefstal waar van aangifte is gedaan bij de politie. Schooldirecteur Jeroen Pas is blij dat het beeld terugkomt. „Het is kenmerkend voor De Rieburch en staat ook in het logo van onze school, die dit jaar veertig jaar be staat." Pas zegt dat de schaatsenrijd ster symboliseert dat de school voor haar leerlingen de stoel wil zijn die houvast biedt op het gladde ijs, en dat ze daarnaast verwijst naar de ou de slotgracht in het dorp. Een 43-jarige man uit de gemeente Tholen is maandagavond rond half twaalf aangehouden door de politie nadat hij een aanhanger had gesto len op de Markt in Kruiningen. Agenten zagen de man met hoge snelheid over de Oude Rijksweg bij Rilland rijden, in de richting van de Oesterdam. Achter zijn auto had hij een aanhangwagen zonder verlich ting. Na een stopteken werd de be stuurder op een parkeerplaats op de Westelijke Schelde-Rijnweg aange sproken vanwege de niet werkende verlichting en de hoge snelheid. Ook bleek dat de kabel van de los- breekreminrichting niet was beves tigd. Nader onderzoek wees uit dat de aanhanger even daarvoor was gestolen. De Tholenaar is aange houden en naar Torentijd in Middel burg gebracht. Hij heeft afstand ge daan van de aanhanger en deze is naar de eigenaar teruggebracht. Er werd proces-verbaal opgemaakt en na het afleggen van een verklaring is de man dinsdagmiddag weer in vrijheid gesteld. Zes, zeven euro per vierkante meter heeft de gemeente betaald voor de grond in de Nieuwlandpolder over het viaduct in Tholen. Ze had er graag de sportverenigingen, en eventueel het zwembad, naar toe verplaatst. Maar daar wordt van af gezien nu de clubs het niet zien zit ten. De verwervingskosten voor de ze locatie waren 129 miljoen euro, staat in een voorstel aan de gemeen teraad. En er staat bij dat, wanneer de verplaatsing niet doorgaat, de grond weer wordt verkocht of een andere besterrfming (bijvoorbeeld bedrijventerrein) krijgt. Bij verkoop voor landbouwdoeleinden verwacht de gemeente een verlies te lijden van tussen de vijfhonderd- en ze venhonderdduizend euro. Zie ook pagina 3. Winkelinrichter Hemi in Tholen kan het werk niet aan. Naast de 220 vaste medewerkers heeft directeur Rien Koopman maar liefst 150 in- leenkrachten ingeschakeld om alle opdrachten op tijd klaar te krijgen. Met name inrichting van nieuwe vestigingen van de Hema in Frank rijk geeft de Thoolse onderneming handenvol werk. Ook met de om vorming van ClOOO-supermarkten in Jumbo heeft Hemi de komende jaren veel manuren nodig. De goe de contacten van Rien Koopman met Jumbo-directeur Frits van Eerd, die hij tijdens een bijeen komst met oud-premier Jan Peter Balkenende leerde kennen, werpen hun vruchten af. Verder zorgt textielketen Primark en het Duit se elektronicaconcern MediaMarkt voor een aanhoudende stroom werk in Tholen. Dertig procent van de omzet van Hemi komt nu van de export naar Frankrijk, België en Duitsland. Kees Fase uit Sint-Annaland, be stuurslid van de heemkundekring, heeft gisterenochtend een laadpaal voor elektrische fietsen aan de voor zijde van het gemeentehuis in Tho len in gebruik genomen. Dat deed hij in het kader van de Dag van de Duurzaamheid. Het laadstation werkt op zonne-energie. Wethou ders Kees van Dis en Frank Hom mel waren bij de ingebruikname aanwezig. De hiuircippartementen van Laurentius aan het Prins Frisohof. De huurders betalen 62.50 euro ser vicekosten per maand voor het schoonhouden van de galerijen, trappenhuis en ramen. De contrac ten voor de schoonmaaksters en de glazenwasser lopen volgens de schoonmaaksters Dimphy en Cindy de Visscher van Chrystal Cleaning uit Tholen op 31 december af. „We weten niet of ze verlengd worden. We waren vanaf april ook niet uit betaald, maar we zijn gewoon door gegaan. Je kan die mensen niet laten zitten." Ze begrepen dat er iets niet in orde was. Inmiddels hebben ze hun geld wel ontvangen, maar ver keren ze in onzekerheid over de toe komst. Net als de bewoners. „We wonen hier prachtig, maar we ma ken ons wel zorgen," zegt Corrie Baan-van Buuren. De SGP-fractie in de gemeenteraad maakt zich zorgen over de gevolgen van de transactie uit 2004. Ze wil er meer van weten nu het ROC West- Brabant aangifte doet tegen Peeters. Fractievoorzitter Bert van Eenen- naam vraagt of de gemeente dat nu ook gaat doen. De fractie wil weten in hoeverre Peeters betrokken is ge weest bij het tot stand komen van het nieuwe Westeipoort college in Tholen. En of de gemeente daar nadelige financiële gevolgen van heeft ondervonder. De overeen komsten tussen de gemeente en de onderwijsinstelling zijn immers in 2004 met hém gesloten. Daarbij be taalde de gemeente2,5 miljoen aan het ROC om de touw in Tholen mogelijk te maken,en verkocht de bouwgrond in de srralstad voor vier ton minder. Nu blikt dat dit geld niet bij het ROC terecht kwam, maar in de zak van architect Snoe ren verdween. Wethouder Peter Hoek laat nu onderzoeken of ook de gemeente aangifte tal doen. zegt hij. „Het was toen in het belang van de gemeente dat he onderwijs op Tholen zou blijven. 5eeters had als voorzitter van de Raid van Bestuur het mandaat voor het ROC. Dat hij ook andere intentes en andere vrienden had. was toen hier niet be kend. Achteraf is gebleken dat het geld in eigen zak is gestoken." Naar aanleiding van verschillende vastgoedfraudezaken werden Pee ters en de directeur van Laurentius, W. Vermeulen, opgepakt. Laurenti us belandde aan de rand van de af grond door grote schulden en had een noodkrediet nodig. Terug naar Sint-Maartensdijk. Op de plaats van het schoolterrein On der de Linden zijn na de sloop van de schoolgebouwen en gymzaal wo ningen gebouwd. Een complex van vijftien huurappartementen voor Laurentius, en negentien woningen voor Architectenbureau Snoeren: vijf vrijstaande woningen, zes twee- onder-een-kapwoningen en acht pa tiowoningen. De prijzen variëren van 335.000 euro voor een vrij staande woning tot 270.000 euro voor een twee-onder-een-kapwo- ning. Voor de patiowoningen is de vraagprijs gemiddeld 280.000 euro. Vooral voor de huurappartementen is de belangstelling groot. De affaire in Sint-Maartensdijk is een van de vele, schrijft NRC Handelsblad. Volgens deze krant sloot de direc teur van Laurentius dure contracten met ontwikkelaars en aannemers. Steeds als Laurentius gebouwen kan kopen, worden ze eerst verkocht aan projectontwikkelaar Wildhage uit 's-Gravenmoer die meer biedt dan er voor gevraagd wordt. Wild hage verkoopt op zijn beurt weer met winst door aan Laurentius. Het bedrijf Wildhage is van archi tect Wim Snoeren en Pierre Peeters. De laatste is tot 2006 voorzitter van de Raad van Bestuur van het ROC West-Brabant en als zodanig regel matig op de vestiging in Sint-Maar tensdijk aanwezig. De school maak te sinds 2003 deel uit van het ROC West-Brabant. De Belastingdienst stuit in 2011 op de verdachte trans actie uit 2004. Het ROC wil de school verplaatsen naar Tholen. De gemeente is het daar mee eens. Het leerlingenaantal liep terug. De ge meenteraad besluit 3 miljoen subsi die te verlenen aan het ROC voor de nieuwbouw in Tholen. Het is dan Peeters die architect Wim Snoeren introduceert als 'zakenpartner van het ROC.' De architect wil de grond aan Onder de Linden, eigendom van de gemeente, kopen. Na afloop van de onderhandelingen betaalt de ge meente geen 3 maar 2,5 miljoen eu ro, maar krijgt ze vier ton minder voor de grond. Dat voordeel is voor de architect. De school verhuist in 2007. Niet alleen de gemeente wordt op die manier op het verkeer de been gezet. Ook Laurentius be weegt zich op gevaarlijk terrein als eind 2008 blijkt dat nog niet alle woningen verkocht zijn. Acht wo ningen staan nog leeg. De directeur van Laurentius biedt dan uitkomst. Volgens NRC tekent hij een over eenkomst met Wildhage, zodat de verliezen op het bordje van de wo ningcorporatie worden gelegd. Lau rentius neemt het financiële risico De Rabobank Oosterschelde wil per 1 september 2013 de vestigingen Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk sluiten omdat er veel te weinig men sen komen. Ze zijn nu nog een halve dag geopend, maar met 20 tot 40 klanten per week is het gebruik zeer "beperkt, vertelde directeur Ad de Korte. „Als iedereen naar onze kan toren was blijven komen, waren ze echt niet dichtgegaan." Chris Koop man komt er zelf cx>k niet meer, om dat hij thuis via de computer zijn bankzaken doet, zoals de meeste Tholenaren. „Maar voor de kwetsba re mensen die nu nog met een rollator naar de bank gaan. wordt het lastig." Jos van Esbroeck, directeur particu lieren. zei de emotionele waarde van de sluiting in Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk te begrijpen. „Maar de kantoren lopen leeg. De grootste leef baarheid zit in de aanwezigheid van een gelduitgifte- en een afstortauto- maat. En die blijven!" Van Esbroeck schetste voor de zestig belangstellen den in de Vossenkuil hoe de introduc tie van de geldautomaat (1983), inter- netbankieren (1994) en de euro (2002) het gebruik van de bankkanto ren heeft geminimaliseerd tot 3-5% van de klanten. Met een geldthuisser- vice 1 keer per week of per maand gratis geld bezorgen) en portvrije en veloppen wil de bank vooral de oude re inwoners te hulp schieten. „Ook vtx>r de 1% die dan nog overblijft, bieden we maatwerkoplossingen", zei Van Esbroeck. De bank gaat de veranderingen met winkeliersvereni gingen en dorpsraden bespreken. Za kelijke en particuliere klanten wor den ook persoonlijk benaderd. „We laten niemand in de kou staan en we willen dichtbijbank blijven. Op Tho len zullen we dan ook dominant aan wezig blijven. Daarom blijft er een kantoor in de grootste wcxmkern open. Daar zijn de meeste inwoners en bedrijven." Directeur Ad de Korte vulde aan. dat het kantoor niet ge bruikt wordt voor geldhandelingen, maar als uitvalbasis voor de advi seurs zakelijke markt en vermogende particulieren. „En ons grootste klan tenbestand zit in Tholen en omge ving, dus blijven we daar open. Maar niet in het centrum. We zoeken bin nen drie jaar een nieuw kantoor aan de rand van de stad, goed bereikbaar voor het hele eiland." Chris Koopman voelde zich overval len en zei dat het geen democratisch besluit was van de coöperatieve bank. Volgens Hoek kan er nu weer vaart gezet worden met de bouw van het complex aan het Terreplein. Hij ver wacht dat einci dit jaar de eerste paal de grond in kan. Volgens de wethou der voldoet de gemeente nu aan alle voorwaarden voor een aanvaardbaar woon- en leefklimaat van de bewo ners. „We bewaren voldoende af stand." Ook de bezwaren van de Spar-organisatie. die vreest voor ont wrichting van de leefbaarheid in an dere woonkernen als de nieuwe su permarkten gro:er worden dan de bestaande, zijn van tafel. De Raad van State vindt dat voor wat betreft geluidhinder een afstand van 30 me ter voldoende is en er geen beperking van de bedrijfsvoering optreedt om dat er een 'dove gevel' van 7,5 meter wordt geplaatst. Wat betreft de hinder van geur heeft de gemeente de waar den van de provincie aangehouden. Wat de Spar aangaat heeft de ge meente volgens de Raad de gevolgen voldoende onderzocht. En is zeker gesteld dat er op de plaats van de Aldi geen nieuwe supermarkt mag komen. Voorde Raad is van doorslaggevende aard dat bewoners op aanvaardbare afstand hun dagelijkse inkopen kun nen blijven doen. De gegevens die de gemeente heeft aangevoerd over de gevolgen van de grotere supermark ten zijn volgens de Raad goed in kaart gebracht. De Raad is er ook niet van overtuigd dat de consument be perkt wordt bij een kleiner aanbod van winkels als gevolg van de bouw van twee grotere supermarkten. Rien Vos zestig jaar trompettist bij muziekvereniging OVM f Jan Verwijs uit Sint Philipsland is zestig jaar lid van vakbond FNV Liesbeth Versluijs uit Scherpenisse nieuw in ledenraad Rabobank EN VERDER... Tweesterrenkok Edwin Vinke serveert bottarga Thoolse familie Bout Wim van Nieuwenhuijzen twijfelt over voortzetting proef Mosselakker BELEDIGINGEN ZIJN DE ARGUMENTEN VAN HEN DIE ONGELIJK HEBBEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Bij binnenkomst in het gemeentehuis was dat ook meteen de eerste vraag van een van de leerlingen. Waar komt jouw kleding vandaan. En hoeveel uur per week werken de mensen in die landen in de kledingateliers. „Kinderen moeten zich bewust worden van de kleding die ze dra gen", zegt jongerenwerker Ingrid Bras. Zij presenteerde de modeshow vanaf een heuse catwalk in het midden van het atrium. Daar zaten enkele tientallen pubers zenuw achtig op hun stoel te wiebelen. Ook ouders en familiele den waren van de partij, veelal gewapend met een fotoca mera in de hand. Boven de catwalk hing aan een waslijn de naam van het project, Pimp it. Want dat hebben de ze stig leerlingen van het Westerpoort de afgelopen weken gedaan; oude kleding een nieuw leven ingeblazen. Nadat Ingrid Bras de jury - bestaande uit Joke Blom, Si mon van Lit, Suzanne van den Boogaard. Roy Streng en Wim Heijboer - heeft aangekondigd, staat de eerste groep te trappelen achter de schermen. „Mag ik een groot ap plaus voor klas 2b", roept Bras door de microfoon. Óp dat moment loopt de eerste jongen de catwalk op. Hij is gekleed in een lichtkleurige blouse en blauwe spijker broek met bloedvlekken. Daarna volgt een vrolijkere ver schijning. Het is Floor de Weert, gekleed in een paars top je, zwarte korte broek en zelfgemaakt tasje. Over dat tasje wil Bras meer weten. „Kom eens terug het podium op. Floor." Het witte handtasje is gemaakt van oude ritsen. „Dit is precies waar het om draait. Van iets ouds, iets hips maken. En nadenken voordatje iets weggooit." Er volgen nog twee groepen, bestaande uit vier leerlingen. Even voor half vier stelen twee schaars geklede jongens nog even de show. Ondertussen overlegt de jury heftig over en weer. Ze zijn er snel uit en laten de jongens en meiden niet lang in spanning. Esmee Keur (13) uit Scherpenisse is de winnares. Ze krijgt een wisselbokaal mee naar huis. „Het meisje sprong eruit vanwege de goede presentatie", aldus Heijboer. Daarnaast heeft ze een bon voor golfcen trum Matchplay in Tholen. Esmee Keur in de bruidsjurk is de winnares van de modeshow, rechts naast haar Floor de Weert.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1