'Ervaring telt, goed anticiperen op de weg en een beetje geluk' Harmonie terug in Vossemeers gezin Snoek dankzij therapie met paarden GOUD INKOOP m Z Toegangsgeld nodig voor stijgende kosten taptoe Zeven projecten aangemeld voor geld uit Millenniumpot Gratis wifi op vijf plekken EN ZILVER Dick Sakko en Ronald van Dijke Thoolse Ridders van de Weg Intzadel van Sandra Wolvekamp nu officieel zorgboerderij Donderdag 4 oktober 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Vervuilde grond mag op Tuttelhoek Twintig jaar lang rijdt Dick Sakko uit Poortvliet zonder brokken te maken op de vrachtauto. Daarvoor heeft hij zaterdag een onderscheiding gekregen. Met zoveel schadevrije jaren heeft Sakko namelijk de ereklasse be reikt van de titel Ridder van de Weg en daar hoort een diamanten onderscheiding bij. Zijn collega bij trans portbedrijf Geuze in Sint-Annaland, Ronald van Dijke uit Tholen, mag zich sinds zaterdag gouden Ridder van de Weg noemen voor tien aaneengesloten jaren schade vrij rijden. 'Spiegel er zo af' Slipcursus De harmonie in het gezin Snoek in Oud-Vossemeer is teruggekeerd. „Dankzij de equitherapie kunnen we als gezin weer plezierig met elkaar omgaan. Eerst gaf ik de sfeer in mijn gezin een vier. Nu, na een paar jaar be zoek aan zorgboerderij Intzadel, geef ik ons een dikke acht." Dat zegt Bianca Snoek die drie dochters heeft waarvan er twee een vorm van autisme hebben. Zater dag werd zorgboerderij Intzadel in Oud-Vossemeer of ficieel geopend. Dikke acht Tinkers Paardenmest Onderzoek opslag zoetwater in bodem Ideeën genoeg, weinig geld natuur Kunstvereniging Arsis tien jaar De prijzen zijn nu historisch hoog! Antwerpsestraat 5 Bergen op Zoom 06-83710773 www.vanleeuwenjuweliers.nl - 17. - 16. Op de voormalige stortplaats Tut telhoek in Scherpenisse en het plan Noord in Tholen mag straks weer vervuilde grond uit het eigen ge bied worden gebruikt. De regels worden er voor versoepeld, maar niet alle fracties in de gemeente raad zijn het daar mee eens. Dat bleek maandag bij het bespreken van het voorstel om de nota bo dembeheer en de bodemkwaliteits- kaart vast te stellen. Het versoepe len van de regels is vooral bedoeld om het gesleep van grond van de ene plek naar de andere te voorko men. Op die manier wordt ook voorkomen dat er vervuilde grond van de ene naar de ander plaats wordt vervoerd. Voor Tuttelhoek en Vestetuin worden de waarden van vervuiling verruimd. Volgens Han van 't Hof (ABT) moeten de regels voor Tuttelhoek en Vestetuin juist niet worden ver soepeld. ..Dat geeft kans op ver vuiling." Van 't Hof was ook kri tisch over het verlenen van ontheffingen aan het waterschap: „Er is geen delfspecie waar je niet kritisch naar moet kijken." Ook Kees Slager (SP) was kritisch. Hij noemde de bodem verdacht. En zei te vrezen voor overlast voor de omwonenden als daar de grond be roerd wordt. De andere fracties waren positie ver. Johan Aarnoudse (SGP) kon het niet anders uileggen dan als een versoepeling voor de ondernemers. .Ze hoeven zo min mogelijk met grond te slepen, alleen als het echt rtodig is." Ellen van der Wal-Ver- meulen (PvdA) was het met de GP eens. Wethouder Frank Hom- el vond dat Aarnoudse de spijker 9P zijn kop sloeg. Hij rechtvaar digde de versoepeling op Tuttel hoek door te zeggen dat er al licht Vervuilde grond ligt. „Dat mag met matig verontreinigde grond wor den afgedekt." Rob Duijm (CDA) wilde weten waarom de regels voor het buitengebied juist strenger borden. Volgens Hommel is deze grond 'van origine schoon'. Er moet voorkomen worden dat het germengd wordt met puin. SGP en CDA maakten een voorbehoud, ABT was tegen het voorstel. Vol- ende week donderdag wordt het oorstel besproken in de gemeen- t)eraad ui' Dick Sakko (midden) krijgt de onderscheiding diamanten Ridder staatssecretaris Joop Atsma. Bloemen zijn er voor zijn vrouw Elly. uitgereikt door Ronald en zijn vrouw Mariska van Dijke zijn blij met de gouden onderscheiding. De onderscheidingen zijn in het le ven geroepen door mobiliteitsverze keraar TVM. Die heeft in 1966 een veiligheidsplan opgesteld voor het beroepsgoederenvervoer over de weg. Volgens TVM niet alleen ter voorkoming van schade, maar ook om een positieve bijdrage te leveren ter bevordering van de verkeersvei ligheid in het algemeen. Chauffeurs van bedrijven die deelnemen aan het veiligheidsplan komen in aanmer- Muziekvereniging rekent drie euro voor een kaartje De 32ste editie-van de taptoe in Oud-Vossemeer is zaterdag niet meer gratis. Dat heeft het bestuur van muziekvereniging OVM besloten. De Organisatie rekent drie euro per bezoeker om de kosten te kunnen dek ken. Bij het smidsklokje en de oude Rabobank komen toegangspoortjes. Volgens Jaap van der Jagt van OVM iS de taptoe al jaren verliesgevend. „Ieder jaar moet er geld bij", zegt hij. „En de kosten blijven alsmaar stijgen. Het programmaboekje en de lbterij leveren wel wat op, maar daarmee zijn we niet uit de kosten." Eerdere jaren gingen vrijwilligers rond met de collectebus. „Dat prin- ëipe vinden we achterhaald", zegt Van der Jagt. „Daarom heeft het be stuur besloten om drie euro per be zoeker te rekenen." De organisatie ^luit het taptoe-plein hermetisch af met hekken. Bij de twee toegangs poorten wordt het geld geïnd. Dat geld is volgens Van der Jagt hard nodig om de korpsen te kunnen be talen. „Ook willen we de taptoe de komende jaren naar een hoger ni veau rillen. Daar is geld voor nodig, dan ontkom je niet aan dit soort maatregelen." De taptoe is dit jaar groter van opzet. Muziekvereniging OVM heeft het muziekfestijn uitge breid met een parade, een theater- deel en een jeugdtaptoe. Die laatste vindt zaterdag om drie uur plaats. Daaraan doen zo'n honderd basis scholieren uit Oud-Vossemeer mee die hebben meegedaan aan het pro ject 'kinderen maken muziek'. Een project dat in mei 2011 door prinses Maxima werd gelanceerd voor het bevorderen van muziek maken on derjongeren. De Vossemeerse scho lieren treden die middag op met het jeugdshowkorps Wilhelmina uit Sleeuwijk en De Jong Rijnmond band uit Schiedam. Het idee achter de jeugdtaptoe is laten zien en ho ren dat het leuk is om samen mu ziek te maken, licht Van der Jagt toe. De eigenlijke taptoe begint za terdag om half acht. De organisatie heeft voor meer zitplaatsen ge zorgd. Ook is het plein beter ver licht dan andere jaren. In China, Ethiopië, Ghana, Kenia, Malawi en Tholen Projecten in Malawi, Kenia, Ethiopië, Ghana, China en Tholen zijn bij de gemeente aangemeld voor een bijdrage in het kader van het project lyiillenniumgemecntc. Drie van de zeven aanvragen komen van buiten Tholen. Ook de gemeenteraad krijgt nog de mogelijkheid om suggesties en ideeën in te dienen. Uiterlijk 1 december nemen burgemeester en wethouders een besluit over de verdeling van de 20.000 euro die be- schikhaar is. Als Millenniumgemeente zet Tholen zich in voor het halen, in ontwikke lingslanden, van de Millenniumdoe len die door de Verenigde Naties zijn geformuleerd. Jaarlijks is er een bud get van 20.000 euro. Daaruit wil men projecten subsidiëren die bij vixir- keur een relatie hebben met Tholen. Oisteren had de raadscommissie be stuurszaken de gelegenheid om pro jecten of ideeën aan te dragen. Bur gemeester en wethouders beslissen voor 1 december waar het budget aan wordt besteed. Ér zijn zeven aanvragen ingediend, waarvan vier door eigen inwoners. Plonie Geuze uit Poortvliet is via haar werk bij PostNL betrokken bij een project in Malawi. De stichting Moving the World voert in het ge bied ten zuiden van Chikhwawa een schcxil voedselprogramma uit. Door een gratis maaltijd aan te bieden, gorden kinderen naar school 'ge lokt', om te proberen ze via het on derwijs uit de armoede te halen. Ver dere activiteiten zijn gericht op Hygiëne, zoals handenwaskraantjes en toiletten. Mevrouw Geuze ver- Zorgt over het project gastlessen op Thoolse scholen. In hetzelfde gebied in Malawi is Hope Village actief, die eerder bijdragen kreeg van de ge meente. Catho Laban uit Tholen heeft, samen met frater Leo van de Weijer, een bij drage gevraagd voor een project in de Keniaanse stad Oyugis. Daar wil men betere huisvesting, hygiëne en drinkwatervoorziening creëren voor families die met aids besmet zijn. En voor het realiseren van een op vanghuis voor ouderen en hulpbe hoevenden in het Ethiopische plaats je Burayu, via de orgamisatie Grip, zetten de Tholenaren Rinus Snoep, Wim van Vossen, Jaap Elenbaas, Flip Potter en Adrie Wouters zich in. Richard Lanser uit Stavenisse wil, met zijn stichting Corazon, een Mil lenniumkrant maken om inwoners en organisaties in Tholen te attende ren op de thema's duurzame samen leving. armoedebestrijding en eerlij ke handel. Drie aanvragen komen van buiten de gemeente. C. Kole uit Yerseke wil de stichting Help SWI- Shaoguan steunen, die Chinese weeskinderen in dit gebied in de pro vincie Guangdong via onderwijs zelfredzaam probeert te maken. De fam. Marijs uit Kruiningen deed een sponsorverzoek voor een project van het Thuis Front Team gericht op straatkinderen en weduwen in Ethio pië. En E. Timmermans uit Bergen op Zoom vroeg de gemeente namens de organisatie Schodec om een pro ject in de Ghanese stad Yapei te adopteren. Ze richt zich op de op vang, opvoeding en het geven van onderwijs aan weeskinderen. king voor de onderscheiding Ridder van de Weg. Die wordt uitgereikt als ze gedurende een aaneengesloten pe riode niet door eigen schuld bij een ongeval betrokken zijn geweest. Er is een onderscheiding voor res pectievelijk 3, 5, 10 en 20 jaar. In de laatstgenoemde en hoogste categorie werden, inclusief Sakko, zaterdag acht chauffeurs onderscheiden. Goud was er voor 71 chauffeurs, zilver voor 129, en 622 beroepschauffeurs kregen de onderscheiding Ridder van de Weg derde klasse (brons). Directeur Edwin Geuze van Geuze Transport is zaterdag met de twee chauffeurs en hun echtgenotes naar Nijkerk gereden om de onderschei dingen in ontvangst te nemen. „Het is heel mooi dat ze dat halen. Dan weet je dat ze bewust met hun werk bezig zijn. Voor ons heeft het natuur lijk als v(xirdeel dat ze geen schade rijden voor onze rekening. Maar een ongeluk zit in een klein hoekje. Het wil niet zeggen dat iemand die geen goud haalt een slechtere chauffeur is. Als je met zo'n grote vrachtwagen ergens door moet rijden waar je wei nig ruimte hebt. is je spiegel er zo af." Volgens Edwin Geuze denkt Dick Sakko er ook zo over. „Hij zei zater dag dat het ligt aan een beetje erva ring. goed anticiperen op de weg en datje een beetje geluk moet hebben. Want soms gaat het maar net goed." Het Sint-Annalandse bedrijf heeft in voorgaande jaren ook al ridders van de weg gehad. Geuze wijst als moge lijke oorzaak aan dat het bedrijf aan dacht besteedt aan de verbetering van de rijvaardigheid van de chauffeurs. „We zijn altijd bezig met verbeteren. Zo hebben we bijvoor beeld een slipcursus gehad en heb ben we cursussen gevolgd voor de fensief en zuinig rijden. Het heeft er allemaal mee te maken." De twee heren zijn inmiddels weer onderweg. Sakko werkt sinds 22 jaar bij Geuze en hij rijdt voornamelijk met koeltechnische apparatuur naar verzinkerijen in het binnenland. Van Dijke. circa 15 jaar werkzaam bij Geuze, vervoert allerlei producten in de Benelux, van agrarisch tot tech nisch. Virilla, Quirine, Danique en hun moeder Bianca Snoek zeggen baat te hebben bij de equitherapie van Sandra Wolvekamp (v.l.n.r.), die zaterdag de officiële opening van haar zorgboerderij vierde. Eigenlijk is de opening aan de late kant, want Intzadel is al een jaar of vier actief. „We zijn pas nu officieel geopend omdat we ons kortgeleden hebben aangesloten bij de stichting Samenwerkende Zorgboerderijen Zuid (SZZ). Die aansluiting zorgt voor een breder aanbod van zorg", zegt eigenaresse Sandra Wolve kamp. SZZ telt in Zeeland achttien loca ties. De achterliggende gedachte van de stichting is dat agrarisch werk en zorg uitstekend samen gaan. Mensen met en verstandelij ke of lichamelijke beperking kun nen er terecht. Ook psychische hulp kan worden geboden en socia le zorg behoevende ouderen zijn er eveneens welkom. Kort samenge vat. zo zegt de SZZ: We bieden kinderen en volwassenen een waar devolle dagtaak in een natuurlijke omgeving. Querine Snoek (9) en haar zus Viril la (12) konden door hun autisme niet met elkaar overweg, vertelt hun moeder Bianca. „Veel ruzie. En alles wat ze moesten doen moest tot in de puntjes worden voorbereid, anders lukte het niet. Daarnaast was de be hoefte aan structuur erg groot. Dat leverde in het gezin toch wel proble men op en daar zat de jongste doch ter. Danique van vier jaar, tussen." Een paar jaar equitherapie (equus betekent paard) bij zorgboerderij Intzadel in Oud-Vossemeer heeft vruchten afgeworpen. „Daar mag je zijn wie je bent. Door de omgang met paarden leer je elkaar op een na tuurlijke manier respecteren." De twee kinderen hebben er baat bij. is Bianca's overtuiging. „De sfeer thuis is enorm verbeterd. Zeg maar van het cijfer vier naar een dikke acht. De kinderen zitten op het regu liere basisonderwijs en ook daar gaat het prima." Bij Intzadel is aandacht voor men sen met onder andere een psychiatri sche aandoening, met ADHD en voor autisme. Maar ook bij een bum-out of depressie is het werken met paarden, konijnen, honden, kat ten en geiten een mogelijkheid om de klachten beheersbaar te krijgen. Wethouder Jan Oudesluijs, die zorg en welzijn in zijn portefeuille heeft, onthulde zaterdag aan de Leguitse- dijk in Oud-Vossemeer een naam plaat. Maar niet nadat hij eerst de belangstellenden had toegesproken. Volgens de wethouder zijn de afge lopen tien jaar de zorgboerderijen steeds meer onder de aandacht geko men. Tholen telt er zelfs drie. er is er nog een in Sint-Annaland en een in Tholen. Oudesluijs Riemde de manier van werken bij een zorgb<x;rderij. „Er wordt gewerkt door mensen onder ling. Zij aan zij met de dieren en hand in hand met de groeiende en bloeiende natuur. Lekker met je han den en voeten in de aarde in een sier- of kruidentuin. Kippen en konijnen verzorgen." Equitherapie vatte hij samen als: ..Een therapie waarbij cliënt, paard en therapeut samenwer ken om met succes psychische of li chamelijke problemen te verhelpen." De paarden bij Intzadel zijn Tinkers. Een middelgroot bont, sterk, rustig en betaiuwbaar paard. Zo'n een me ter en vijftig centimeter hoog. De naam komt van Tinceard. Eigenlijk een scheldnaam voor zigeuners die het ras fokten en het voor de woon-: wagen spanden om er mee te reizen. Sandra Wolvekamp. psychiatrisch verpleegkundige, leidt met Agnetha Overbeeke en Kim Buuron het the rapeutisch centrum. In de feestelijk versierde stal ontvingen ze zaterdag diverse belangstellenden. Ook cliën ten, oud-cliënten en ouders van cliënten. Er viel door Wolvekamp veel te bedanken. Het trio kreeg hulp van tientallen vrijwilligers. Ook van een 45 man sterke groep van Sabic (voorheen General Electric) uit Ber gen op Zoom. De ploeg legde naar schatting tachtig vierkante meter be strating, verfde deuren en kozijnen en sloeg over een lengte van 85 me ter houten afscheidingspaaltjes in de grond. „Ook het materiaal is ge sponsord". aldus een van de aanwe zige Sabic-medewerkers. „Ons be drijf kiest elk jaar een project om te steunen. Personeelsleden dragen de suggesties aan en uiteindelijk maken we een keus. We hebben er budget voor beschikbaar gesteld en de werkgever betaalt ons de dag die we niet op het bedrijf zijn, gewoon door." De zorgboerderij ziet er zaterdag 'gelikt' uit. Wolvekamp is er duide lijk trots op en legt uit wat de zorg boerderij met mensen kan doen. „Hier mag je jezelf zijn. Hier ben je watje bent. Hier mag je fouten ma ken. Om dat te ervaren worden er paarden ingezet. Een paard is gedul dig. Het maakt het paard niet uit of je boos of verdrietig bent. Emoties mogen hier. Ben je soms te blij. of te bang of te druk, of denk je steeds 'dat kan ik niet', dan helpen wij je." Een negatief zelfbeeld wegwerken, noemt ze het in jargon. Aan deelname aan de therapie hangt wel een prijskaartje. Per uur wordt 62 euro gerekend. „Maar", vertelt Sandra daar gelijk bij, „dat bedrag kan worden betaald uit het persoons gebonden budget, het PGB. Daar naast wordt er door het zorgkantoor een vergoeding gegeven." Ook Bianca Snoek betaalt de kosten uit het PGB. „Dat blijft tot eind 2013 bestaan", weet ze. „Daarna zien we wel verder." Oudesluijs ziet die paardentherapie graag in de politiek toegepast. .Als we wat meer zouden denken als een paard, zou het in de politiek gemak kelijker gaan", is zijn overtuiging. De wethouder is tevens praktisch ge oriënteerd. „Het vet van paardenma nen werd vroeger gebruikt als zalf tegen reumapijnen en bij brandwon den. Wie verkouden was kon het best een aftreksel drinken van paarden mest." Hij complimenteerde de ini tiatiefnemers met de totstandkoming van de zorgboerderij. „Sandra bij voorbeeld met een achtergnind als psychiatrisch verpleegkundige en Rxits in de orthopedagogiek heeft met de start van de zorgboerderij een droom tot werkelijkheid gemaakt. Zo kan ze ervoor zorgen dat anderen op hun beurt de kracht vinden hun eigen dromen waar te maken." Op vijf plaatsen op Tholen kunnen mensen vanaf deze week gratis ge bruik maken van draadloos internet, oftewel wifi. De draadloze verbinding is te gebruiken bij de terrassen en het havenplateau in Tholen. de Markt in Sint-Maartensdijk, in Gorishoek bij brasserie de Zeester in Scherpenisse en op het havenplein in Sint-Anna land. De draadloze internetverbinding heeft een bereik van 150 meter en is aangelegd in samenwerking met de provincie en energieleverancier Delta. De pnivincie draagt een ton bij aan een onderzoek naar mogelijkheden om de zoetwatervoorraad in de bodem te ver- gniten ten behoeve van de landbouw. Dit in gebieden zonder externe aanvoer, in de wetenschap dat het veranderende klimaat een risico vormt (verdamping en venlniging). Het in de bodem op slaan van het jieerslagoverschot kan meer perspectief bieden dan de dure oplossing om zoetwater van elders aan te voeren. Een consortium van kennis instellingen gaat op drie plekken in de provincie onderzoek doen. Op Walche ren op Zuid-Beveland en op Schou- wen-Duiveland. De kosten van het pR>- ject zijn op 491.600 euro begoxit. Daarvan komt 220 mille van het natio nale pRigramma Kennis voor Klimaat en een ton van de provincie Zeeland. Ideeën genoeg, maar weinig geld voor het uitvoeren van het beleidsplan na tuur- en milieu-educatie 2013-2018 (NME). Dat was maandag de conclu sie van de leden van de commissie ruimte bij de bespreking van het plan. Door de bezuinigingen is er maar 8000 euro per jaar over. Dat is te weinig om alle activiteiten uit te kunnen voeren. Koos de Vuilnisman blijft en zal de meeste basisscholen weer bezoeken met zijn programma over afvalHet is vooral gericht op de jeugd van 4 tot 12 jaar en op jongeren van 12 tot 18 jaar. volwassenen en ondernemers. Maar in de praktijk gaat het vooral om de ba- sisschrxilkinderen. Jaap Hage (CU) vRieg zich af of er meer groepen bij betRikken kunnen worden. „Maar er is geen geld om het uit te voeren." Han van 't Hof (ABT) was het helemaal met het eens. Hij vroeg of er rxik wat gedaan kan worden aan het zwerfvuil 'tussen Stavenisse en Tholen.' Anco Fase (VVD) zou ook de jeugd van 12 tot 18 meer willen betrekken bij het milieu. Hij vond dat er creatief omge- sprongen moet worden met het budget door aan te sluiten bij bijvcxirbeeld de Eendenkooi in Anna Jacobapolder. En jongeren te betrekken bij het onder houd van openbaar groen. „Z<xJat ze toch besef mee krijgen van de natuur." Kees Slager (SP) vond de ambities wat mager en noemde de houding van b. en w. ten opzichte van de basisscholen wat afhoudend. Maar wethouder Frank Hommel legde uit dat het lastig is voor de scholen om overal aan mee te doen. „Ze worden vaak benaderd. Wij hebben het omgedraaid. Natuur- en milieu-educatie zit al in het DNA van de scholen. Mxir veel Thoolse ba sisscholen is NME logisch." Volgens Hommel heeft de basisschooljeugd de beste leeftijd om zich bewust te wor den van de natuur. Via de kinderen worden volgens hem ook de ouders bereikt. De wethouder zei ook dat de ondernemers erbij betrokken zullen worden. En met de middelbare scho len en ondernemers van supermarkten zal een proef genomen worden om het zwerfafval tegen te gaan. Hij besefte dat er weinig geld is, maar wees er op dat de gemeenteraad dat volgend jaar bij de kademota zou kunnen aanpas sen. Het voorstel wordt volgende week donderdag in de gemeenteraad niet meer bespRiken omdat alle frac ties zich er in konden vinden. Kunstenaarsvereniging Arsis uit Ber gen op Zoom bestaat tien jaar en gaat dit lustrum op zondag 27 oktober vie ren in Gebouw-T. Het onderwerp is: wat maakt of jong talent het in de kunst gaat redden. De vereniging, die officieel Stichting Arsis Kunst en So ciëteit heet, heeft ook leden op Tholen: Ewoud Willem van Doom en Jan Ket- telerij. De stichting is tien jaar geleden opgericht om bijdragen te leveren aan een 'pRifessioneel kunstklimaat' in Bergen op Zoom en omstreken. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9